1892 N". 110. Zaterdag 17 September. 79sle jaargang. Aziatische Cholera, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van Ijfef De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsj slechts tweemaal berekend. yMl Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende ■rrrCrkh'j n dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. H Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De Minister van Binnenland»che Zaken beeft bepaald, dat art 8 van het K.. B. van 4 September 1892 (St bl. no. 215), tot vaststelling yan buitengewone maatregelen ter afwending eu ter wering der uitbreiding van de zal worden toegepast met betrekking tot personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, zoodat ieder, die een of meer zoodanige personen in zijne wo ning huisvest, verplicht is, onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen en bij vertrek, met opgave van de plaats waarheen, daarvan kennis te geven aan den oudergeteekeude. Evenzoo moet door ieder, in wiens woning een verdacht ziektegeval voorkomt, daarvan aan den ondergtteekeude mede- deeling gedaan worden Goes, den 15 September 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 16 September 1892. In de gisteravond gehouden vergadering van kunstlievende en werkende leden van bet. harmonie- gezelschap »E up bon ia" alhier zijn tot bestuurs leden gekozenuit de werkende leden dhr. H. Bliek, in plaats van den beer W. J. Hartman, die bedankt baden uit de kunstlievende leden dhr. P. A. De Ligny, in plaats van den beer G. H. Kakebeeke, die mede ontslag bad genomen. De voorzitter, dhr. Z. D. V. d. Bilt La Motthe, wijdde een woord van dank aan de heeren Hartman en Kakebeeke, voor wat zij als bestuursleden sedert de oprichting van bet gezelschap ten bate der ver- eeniging hadden verricht. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid beeft goedgekeurd, dat de brievengaarders C. J. Y r o e g o p te 's-Gravenpolder en A. Kouse maker te Waarde, met ingang van 1 December a. s. onderling van standplaats verwisselen. Ingevolge de bepaling van den Minister van Oorlog, dat de bataljons-adjudanten niet langer dan 5 jaren in die betrekking mogen werkzaam zijn, is aan den Isten-luit. adj. P. J. G e i 11van bet 3e reg. inf., eervol ontslag uit die betrekking toegekend. De commies der posterijen 3e kl. M. Z a n d e e wort bevorderd tot commies 2e kl., en 1 October verplaatst van Bergen-op-Zoom naar Amsterdam en tot commies 3o kl. C. G. A. J a n s s e n thans commies van de 4e kl. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging op bet eiland Tolen is als candidaat voor lid van de Provinciale Staten gekozen de beer G. B o 1 i e r G z. Door den gemeenteraad van Toleu is beslo ten met bet oog op de thans beerscbende cholera de kermis dit jaar niet op de gewone wijze te doen doorgaan, maar die zoodanig te beperken dat alléén kramers worden toegelaten, die zich op bet eiland Tolen bevinden. De uitslag van den kolfwedstrijd te Scbeveningen is de volgende Korpsprijs: verg. zilveren medaille en 3 kleine zilveren medailles kolfclub Schiedam," met 300 punten. Prijzen, uitgeloofd door bet uitvoerend comité S. Bos van Zevenbuizen, le prijs met 115 punten, tevens de winner van de zilveren medaille van H. M. de Koningin-Regentes; P. De Boer van Wate ringen 2e prijs met 112 punten; A. Wijsbroek van Schiedam 3e prijs met 112 punten; F. Van de Deure te Enkbuizen, 4e prijs met 111 punten; C. Bijpost te Nieuwe Niedorp, 5e prijs met 110 punten. De wedstrijd was ter middernacht afgeloopen. De Volksvriend bevat, naar aanleiding van bet vijftigjarig bestaan van de vereeniging tot afschaffing van sterkedrank, bet volgende gedichtje Aan mr. J. Heemskerk Azn. eenig overgebleven oprichter van de Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van sterken Drank, 12 September 1842. Veel goeds hebt gjj gedaan in uw roemruchtig (leven, Maar 't beste wat gij deedt, was dat, vóór (vijftig jaar, Gij moedig, geestdriftvol, bet voorbeeld hebt (gegeven, Met doctor Egeling en nog een' kleine schaar, Tot strijden tegen 't vocht, dat sterkedrank" (geheeten, Geen >drank" is maar vergif"; dat Gij toen (hebt verklaard »Ik drink noch schenk dat vocht", en daardoor (het geweten Uws volks ontwaken deedtDat maakt U {eerbied waard. Extempore 12 Sept. 1892. H. F. De Rijksdepothouders van post zegels enz. mogen zich voortaan ook belasten met den verkoop van andere dan van Rijkswege uitgegeven briefkaartformulieren. De Brusselscbe Indépendance meldt dat bet ver bod van in- en doorvoer uit Nederland van runderen, schapen en geiten, alsmede van stalmest, binnenkort door den minister van land bouw zal ingetrokken worden. Ingevolge een missive van den Minister jvan Binnenlandscbe Zaken hebben de Commissarissen der Koningin in de verschillende Provinciën de burge meesters nogmaals aangeschreven, om strenger toe te zien op de naleving der arbeidswet. Met name wordt er de aandacht op gevestigd, dat in menige gemeente sigarenmakerijen en letterzette- rijen aangetroffen worden, waarvan de hoogte tus- scben vloer en zoldering minder dan drie meter be draagt, of die minder dan zeven M3. vrije luebtruimte opleveren voor iederen aldaar arbeid verrichtenden persoon, en waar toch, zonder dat van de gestelde voorwaarden vrijstelling is verleend alzoo in strijd met bet ten deze geldende Koninklijk beslnit per sonen beneden zestien jaar of vrouwen arbeid ver richten. Het is niet wel mogelijk, zonder de hulp van de plaatselijke autoriteit, die inrichtingen, meestal van kleinen omvang, te ontdekken en de hoofden of be stuurders van bet bedrijf aan te sporen bun werk plaatsen te veranderen of de vereisebte vrijstelling aan te vragen. Ter bevordering van de handhaving der wettelijke bepalingen is bet zeer wenschelijk, dat in elke ge meente de politie naga of er sigarenmakerijen of lettorzetterijen zijn, die om op den bestaanden voet te mogen doorwerken, de bovenbedoelde vrijstelling behoeven, en in dat geval bij de hoofden of be stuurders vau bet bedrijf aandringe op bet verzoe ken daarvan. De Minister van Buitenlandscbe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bij zijn departement ontvangen bericht, tot nader order de invoer in Frankrijk uit Nederland verboden is van lompen, vodden, beddegoed, zooals ma trassen, dekens enz., alsmede van vruchten en groenten, die op of onder den grond geteeld zijn. {St.crt.) De Harrib. Corr. waarschuwt iederen Hambur ger voor bet verzenden van stukken van waarde in brieven. Vooral hoede men zich wissels in brieven te sluiten. Het gebeurt namelijk meermalen, dat de persoon, waaraan de brief gericht is, deze niet eens opent, maar als uit een besmette plaats komende, onmiddellijk in bet vuur werpt. De Hainb. Corr. dringt er echter op aan, dat alle dagbladen toch aan bet publiek zullen mededeelen, dat de besmetting niet door brieven of dagbladen overgebracht kan worden. De openbare beraadslaging over de vermogens belasting en de overige belastingontwerpen is tegen a. s. Donderdag 22 dezer, des voormiddags 11 uur, in de Eerste Kamer der Staten-Generaa] aan de orde gesteld. De kans van Cleveland, om tot president van de Vereenigde Staten te worden benoemd, neemt toe. Men maakt dit op uit verkiezingen in de staten Vermont en Maine, waar op de republikeinsche can- didaten veel minder stemmen dan vroeger werden uitgebracht. De reden biervan is de toenemende ontevre denheid met de b o oge b escb er m ende rechten. Zij hebben de loonen niet doen stijgen, maar den prijs verhoogd der meeste artikelen, die met bet loon worden gekocht. Een medewerker van de te Parijs verschijnende Neiu York Heraldde beer Stanhope, beeft zich in bet Instituut Pasteur door de anti-cholerische stof van den Russiscben geneesheer Haffkine laten inenten, niet om zich te vrijwaren tegen de ziekte, maar om in bet belaag der wetenschap en der menschheid de werking ervan aan bet licht te bren gen. Hij beeft schriftelijk en uitdrukkelijk aan den beer Pasteur zijn wil te kennen gegeven om ingeënt te worden. De microben, die voor bet vervaardigen der stof gediend hebben, waren afkomstig van lijken in Saigon, slachtoffers van de cholera. Den eersten dag na de inenting gevoelde Stanhope zich allerellendigst. Hevige pijn, zwaar in hoofd en beenen, moeite om op te staan als bij zat, droge tong, neiging tot braken, beete handen, enz., doch geen koorts, en den tweeden dag een weinig koorts. Hier houden de aanteekeningen op. Stanhope zal zich nu ten tweeden male laten in enten, en als dit geschied is, wil bij zich, zoodra Pasteur bet hem veroorlooft, naar Hamburg begeven, in bet brandpunt der cholera, om de proef tot ver dere zekerheid te brengen. De beer Haffkine heeft aan den Gaidois verklaard, dat bij de inenting reeds bewerkstelligd beeft op 25 personen, onder welke dr. Tamomckeffs te Tiflis en een ingenieur te Moscou. Bij allen openbaarden zich bijna dezelfde verschijnselen, betgeen, zeide Haffkine, bewijst dat de inenting met onze anti-cholerische stof, welker voorbehoedende werking gebleken is bij de proefnemingen op dieren, niet bet minste gevaar voor de menscben oplevert. Ook een Franscbman, dokter Mesnil, te Cherbourg, liet zich 8 September inenten en voelde een lichte pijn op bet oogenblik der inenting, die evenwel spoedig verdween. Hij ontbeet smakelijk en voelde zich zeer wel. In den loop van den dag steeg zijn pols van 90 tot 105 en tegen den avond voelde bij eenige pijn om de wond. Overigens at hij flink en ook zijn digestie liet niets te wenscben over. Evenzoo was bet de twee volgende dagen. 10 Sep tember liet bij zich voor de tweede maal inenten. Des avonds voelde bij zich onwel, bad eenigen last van congestie naar bet hoofd, bet eten smaakte minder, doch de spijsvertering bleef normaal. De pols steeg tot 120. Den volgenden morgen klaagde hij onrustig geslapen te hebben, te 10 uren echter was bij geheel hersteld. Uit Weimar wordt gemeld, dat voor bet gouden huwelijksfeest van den groot hertog en de groothertogin allerwege voorbereidselen getroffen worden. Uit Duitscbland en Nederland is de komst van een aantal deputaties reeds aangemeld. Ook het Oostenrijkseke keizerlijk buis zal vertegenwoordigd zijn, waarschijnlijk door aartshertog Otto. In opdracht van den groothertog worden er twee soorten van medailles in goud, zil ver en brons geslagen, welke ter herinnering aan bet gouden feest als bijzonder eerbewijs zullen wor den uitgereikt. De Minister van Justitie verklaart in zijn jongste M. v. A. dat bet stelsel van voorwaar delijke veroordeeling zijn aandacht blijft bezig houden van bet nemen eener beslissing over mogelijke invoering van bet stelsel bier te lande kan echter eerst sprake zijn na de ontvangst van ver schillende inlichtingen die gevraagd zijn en na rijpe overweging van de talrijke bedenkingen, tegen bet stelsel zelf van onderscheidene zijden ingebracht. Over den invloed van bet stelsel op bet recidi- visme moet de ervaring nog uitspraak doen. Van een toenemiDg, veel minder van een sterke toe neming der recidive bier te lande kan moeilijk worden gewaagd. Met nadruk moet evenwel worden opgekomen tegen de door niets gestaafde onderstel ling dat plaatsing in de Rijksopvoedingsgestichten bet kwaad van bet recidivisme in de band zou werken. Integendeel, bet strekt juist om dit te voor komen en bij een aanzienlijk aantal met zeer gunstig gevolg. In dezelfde memorie verzekert de Minister, dat eerst wanneer de uitbreiding van de strafgevangenis te Alkmaar, waar 104 cellen in aanbouw zijn, ge reed is, ten naaste bij het getal van 2200 cellen zal beschikbaar zijn, dat volgens de berekening van Minister Modderman, gegrond op het jaar 1880, noodig werd gerekend. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 18 September 's voor middags 10 uurds. B. Cuperus van Zutfen. Ierselte. Beroepen bij de Vrije Evang. gem. de beer J. Timmermans, cand. te Dordrecht. De N. B. Ct. meldt dat di. L. Heldring O.Gz. te Middelburg bet beroep naar de Ned. Herv. gem. te Rotterdam beeft aangenomen. Volgens de M. Ct. echter beeft dhr. Heldring nog geen beslissing genomen. Zondag 25 September zal in tegenwoordigheid van HH. MM. de Koninginnen bet kerkgebouw der Hervormde gemeente te Apeldoorn en Het Loo waarvan 19 Juli 1891 de eerste steen gelegd werd door H. M. Koningin Wilhelmina in gebruik genomen worden. Tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool te Zieriksee is benoemd de beer Bonne van Dijken te Utrecht. Boekaankondiging. Wij ontvingen de Hollandsche uitgaaf eener prijscourant van bloembollen, bol-, knol en wortel gewassen voor kamer, serre en tuin van de firma H. C. Hartevelt te Lisse. Zelden kwam ons een zoo net werkje in bandenhet geheel is gesloten in in een band in kleurendruk, waar op bet voorblad eene bloem is afgebeeld in welker zuiver witte bloembladeren met gouden letters de titel in vijf talen geschreven staat. Het achterblad geeft ons bet wapen van Haarlem met de zinspreuk »Vicit Vim Virtus" omgeven door den naam der firma H. C. Hartevelt LisseHaarlem Holland te zien. Zien wij bet boekje in, dan valt ons bet eerst de keurige samenstelling, de zeer volledige beschrij ving van elk plantje en de uitgebreidheid der keuze op. Aan bet eind van de prijscourant beeft de beer H. C. Hartevelt voor liefhebbers, die eene keuze uit al die planten lastig vinden, zeer aanlokkende verzamelingen der meest gewilde soorten aangeboden. Een buitengewoon goede oogst stelt den beer H. C. Hartevelt dit jaar in staat le kwaliteit tegen zeer lage prijzen aan te bieden. Wij raden een ieder aan inzage van dit werk te nemen. Op de samenstelling van zulk een volledigen gids mogen van de zijde van bloemenliefhebbers wel dankbetuigingen in den vorm van bestellingen rusten. De Katholieke Illustratie met zijn pittigen, ge- zelligen inhoud en zijne scboone actueele gravures is dezer dagen reeds den 26sten jaargang ingetreden. Het eerste nummer van den nieuwen jaargang ziet er keurig uit en handhaaft de gunstige reputatie, waarin zich de Katholieke Illustratie sedert lang bij Roomsch en on-Roomsch, bij arm en rijk, bij oud en jong mag verheugen. No. 1 bevat het begin eener novelle van H. A. Banning: »'t Was maar een muziekmeester", die zeer boeiend belooft te worden. Ook de overige tekst, waaronder eene humoristische schets van J. R. Van der Lans, is gelijk gewoonlijk betgeen de Illustratie aanbiedt, zeer onderhoudend. Rechtszaken. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. v. d. W., te Ier- seke, wegens mishandeling tot 7 d. gev.J. W. P., 22 j., te Ierseke, wegens mishandeling tot 5 of 5 d.W. V., 39 j. buis vrouw van G. T., te Ierseke, wegens mishandeling tot 7 d. gev.J. B., 49 j., te Ierseke wegens beleediging tot 3 of 1 d.L. K., 19 j., te Kruiningen, wegens mishandeling tot f 5 of 5 d.W. B., 81 j., te Goes, wegens mishandeling tot ƒ5 of 5 dagen. Vrijgesproken werden C. Bte Ierseke, beklaagd van mishandeling en P. Q., te Vlake, beklaagd van mishandeling. In zake P. H., 72 j., landbouwer te Nisse, geap pelleerde van een vonnis van bet Kantongerecht te Goes, waarbij deze werd vrijgesproken ter zake van overtreding van bet reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland is bet in booger beroep be handelde feit niet bewezen verklaard en de geappel leerde ontslagen van rechtsvervolging met veroor deeling van den staat in de kosten. Gemengde Berichten. Krabliendijke. Woensdagavond omstreeks half zeven werd onze gemeente in rep en roer gebracht door een bevigen brand, uitgebroken in de schuur van den slager Z. Het vuur, gevoed door eene boe veelheid ongedorscben graan, stroo en traan, nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat bet onmogelijk bleek, dit perceel, evenmin als bet daar tegenaan gebouwd woonhuis, te behouden. Men moest zich tevreden stellen, bet grootste deel van den inboedel te redden. Door bet oordeelkundig optreden van de brandweer bleven de aangrenzende gebouwen, boe ook door bet vuur bestookt, behouden. Burgerij en brandweer komt een woord van lof toe voor de ordelijke wijze waarop zij zich tijdens en na den brand gedroegen, een waar contrast met betgeen vroeger bij dergelijke gebeurtenissen te zien was. Huis, schuur en inboedel zijn verzekerd. De oor zaak van bet onheil schijnt onbekend, Middelburg. Gisteren ontving de burgemeester het telegraphisch bericht dat een persoon uit Ant werpen door de Regeering als besmet verklaard door de cholera bier zou komen logeeren. Toen bedoelde persoon uit den trein alhier aankwam, zijn onmiddellijk de noodige desinfectiemaatregelen toe gepast. Dinsdagavond omstreeks half zeven spoelde op bet Koudekerksche strand bet lijk aan van eenen ongeveer 35jarigen, flink gebouwden, langen man, gekleed in rood en wit gestreept badkostuum. Aan bet lijk waren als uiterlijke kenteekenen waar te nemenop den rechterarm een armband, de letters A U en een menscbengezicbt, op den linkerarm een anker en bet jaartal 1867 alle figuren zijn ingeprikt. Het baar van den drenkeling is zwart, eveneens zijn vólle baard, die kort geleden geschoren was. Na schouwing door den gemeente-geneeskundige is bet lijk, dat eenige geringe sporen van ontbin ding vertoonde, gekist en naar de aigemeane be graafplaats vervoerd.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1