Toen de politie te Be r gen-op-Zoom op 11 Juli jl. het plichtmatig en noodzakelijk heeft geacht eindelijk met kracht op te treden ter hand having der openbare orde, die reeds langen tijd als het ware stelselmatig was verstoord door een ge peupel, dat zich maar niet kon neerleggen bij de komst van twee heilsoldaten aldaar, hebben een groot aantal ingezetenen zich tot den Minister van Justitie gewend met niet minder dan drie klaag- adressen over dat optreden en hebben een tiental leden van den raad zich tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken begeven met gelijksoortige klacht. Op de eerst genoemde rekesten is door den Minister van Justitie beschikt, »dat vermits gebleken is, dat de politie ter plaatse en tijde voormeld is opgetreden ingevolge de artikelen 184 en 186 van de gemeente wet, aan de klachten geen verder gevolg wordt ge geven". De beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, genomen op het adres van de gemeentelijke vertegenwoordigers, is nog geheim. (N. It. Ct.J is de heer Kellogg, een blind weerkundige. Dertien jaar geleden verloor hij het gezicht. Zijn vrouw en twee dochters houden hem op de hoogte en helpen hem in zijn arbeid. In verschillende plaatsen van Noord-Amerika heeft men 150 blinden, die den kost verdienen als piano stemmers, even zooveel muziekonderwijzers aan Blin- den-instituten, 500 bij particulieren, 100 organisten, tusschen de 15 en 20 componisten en uitgevers van muziek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar men ons bericht is ds. C. E. Van Koetsveld te 's-Gravenbage verhinderd op 9 Octo ber a. s. zijn zoon alhier in zijn ambt te komen bevestigen. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Schiedam door ds. D. J. Karres, te Genemuiden voor Koudekerke (Walcheren) door ds. J. Draaisma te Klundert. uren door de stad, om, na ontbeten te hebben, de terugreis aan te nemen tot den Haag, waar wij om half negen aankwamen. Onmiddellijk snapten wij weder in de paardentram tot op 't Plein, midden in de stad, waar wij overstapten in de electrische tram naar Scheveningen. Een uur lang bezichtig- den wij het strand, waar het zeer druk waswij bezichtigden de walvisch die den geheelen zomer tot restauratie heeft gediend, doch die na den brand van verleden Woensdag niet meer werd gebruikt, en stapten toen de sporttentoonstelling binnen, waar wij bleven tot omstreeks 2 uren. Men kan zich moeieJijk een denkbeeld vormen van den rijkdom en de pracht, die daar is tentoongesteldik zal daaraan dan ook maar niet beginnen, temeer daar het voornaamste reeds is gedaan door Janmaat. Te 2 uren stapten wij boven op de paardentram, reden door Scheveningen en langs den ouden weg naar Den Haag, wandelden toen nog door een mooi ge deelte der stad, en aanvaardden de terugreis. Om 9 uren verlieten wij allen voor en na weder den trein, en de reis was achter den rug. Allen ver klaarden eenparig een genoegelijke reis te hebben gemaakt. Wij hadden veel gezien, veel opgemerkt en veel genoten voor betrekkelijk weinig geld. Wij hopen dan ook, dat bij een volgende dergelijke ge legenheid, zulk een reisje weder, doch dan wat tijdiger, op touw zal worden gezetniemand die daaraan deelneemt zal zich dit beklagen. Gemengde Berichten. Naar men ons meldt werden gisteravond een man en vrouw alhier eensklaps door hevige diarrhea aangetastook andere personen schijnen daaraan, hoewel in mindere mate, te lijden, wat trouwens niet te verwonderen is, waar schier overal min of meer hevige ingewandsaandoeningen voor komen. Dit behoeft echter in het minst geene aanleiding te zijn tot ongerustheid, wel tot voorzichtigheid. Wanneer maar eene zeer matige leefwijze wordt ge volgd, het gebruik van ongekookte dranken en onrijp ooft wordt vermeden, en alle in deze dagen herhaal delijk gepubliceerde maatregelen worden in acht ge nomen, is de kans gering, dat men aan de gevreesde ziekte lijdende wordt. Gisteravond om negen uur deed in deze ge meente de brandklok zich hooren, die met de hoorns der politie en de kreten brandbrand spoedig eene groote massa menschen op straat lokte. Het bleek, dat bij den bakker V. in de Lange Kerkstraat eenig hout, dat op een zolder boven de bakkerij lag, aan het branden was geraakt. Binnen zeer korten tijd waren de brandspuiten op de Groote Markt en in de Korte Vorststraat opgesteld en ge reed tot water geven. Dit laatste was echter niet noodig, daar de brand met behulp van eenige extine- teurs en emmers water spoedig gebluscht was. Burgemeester en Wethouders, de commissaris van politie en de brandweer-autoriteiten waren spoedig op de plaats van den brand aanwezig. Had het ongeluk des nachts plaatsgegrepen, dan waren grootere onheilen te wachten geweest, ook wijl in de onmiddellijke nabijheid in een maljeniers- winkel, waarin tevens klein vuurwerk wordt ver kocht, eenig buskruit aanwezig was, dat tbans bij tijds door de zorg der politie werd verwijderd. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand wordt ons nog van vertrouwbare zijde gemeld De ruimte op den oven was vóór den brand in den toegang afgesloten door een deurluikevenzoo de toegang tot den builzolder boven den oven, door eene deur op de gang. De oven was 's middags nog gestookt. In het met sol werk van den oven loopt eene deur naar boven tot in de ruimte op den oven. In die ruimte, of op den oven bevonden zich, bij de inspectie na den brand, de overblijfselen van brandbare stoffen, als veel papier, waarop boontjes te drogen waren ge legd, knuppelhout, stelen van stoffers, bezems en koekenpannen, bosjes zwavelstokken, dweilen, baai- zakken enz., een ware chaos van dingen die er ze ker niet bebooren, wanneer gemeenschap bestaat door een scheur met de stookplaats. Evenals de rook zich vroeger, volgens mededee- ling van ooggetuigen, door de scheur een weg baande tot op den oven, kunnen er nu vonken mede zijn gevoerd, die, eenmaal in den zeer drogen brand baren rommel aangekomen, door de afsluiting, ge- ruimen tijd konden smeulen, alvorens brand ontdekt werd. Eerst toen de zolder boven den oven doorgebrand was konden de vlammen om zich heen grijpen en meer rook in huis verspreiden, 't welk in den nacht wellicht aanleiding had kunnen geven tot verstik king van bovenbewoners. lCansweercl. Alhier zijn heden vier Rijksveld wachters aangekomen om de schependie in quarantaine liggen, te bewaken. Zij zijn gesteld onder bevel van den Brigadier-Rijksveldwachter Poovert van Heinkenszand. Naar wij vernemen zul len zij afgelost worden door een detachement sol daten. In de Breede Watering bewesten Ierseke wordt steeds voortgegaan met de verbetering der water- loozing in den polder. Door het bestuur zijn een aantal eigenaren of gebruikers van gronden, gelegen langs wegen, uitgenoodigd de daartu^schen zich be vindende slooten te verbroeden tot 2,50 M. en de dammen, die van den weg toegang geven naar hunne landen, te voorzien van bruggen, kokers of andere openingen, met een suatievermogen van min stens 28 bij 28 c.M. De werkzaamheden aan de dijksverhooging te Ellewoudsdijk gaan goed vooruit. Rnim 700 M. zijn voltooid. De aannemer ondervond tot dusver weinig vertraging; sedert het begin der uitvoering, op het einde van Juni, kwamen slechts drie ver- letdagen door den regen voor. Als het betrokken vak is voltooid heeft de zeedijk van af de grens met het waterschap Baarland tot de Inlaagdijken bij de haven eene gemiddelde hoogte van ruim 3,50 M. boven hoog waterpeil. Wolfertsdijk. In deze gemeente is ook een geval van vlekziekte met doodelijken afloop voorge komen bovendien zijn twee varkens, die aan de ziekte lijdende waren, in tijds geslacht. 's-lleer Arendskerke. Gistermorgen vond de landbouwer M. G. alhier twee vette varkens dood in het hok liggen. Men vermoedt, dat de dieren aan vlekziekte gestorven zijn. üliddeliiurg. Aan het personeel der stoommeel- fabriek van de firma Wed. Kakebeeke wordt reeds gedurende een paar dagen thee verstrekt, om deze te drinken in plaats van het gewone water, dat met het oog op de cholera niet als gezond is te beschouwen. Zondag zijn door de politie bij een zilversmid op de Hoogstraat te Rotterdam aangehouden vier Amsterdammers, die aldaar eenige diamanten te koop aanboden, hetgeen de politie verdacht voorkwam. Naar het bureau aan de Kaasmarkt gebracht, ble ken zij in het bezit te zijn van ongeveer 130 dia manten, die zij verklaarden dat hun eigendom waren. Zij zijn na verhoor op vrije voeten gelaten, doch de diamanten zijn bij de politie gebleven en daarmede is een inspecteur naar Amsterdam vertrokken om een onderzoek in te stellen. Die booze drukfouten. In den brief uit de Hofstad aan de Arnh. Gt. komt er een voor, die door een Rotterdamsch socialist geïnspireerd schijnt. De schrijver zou te 's-Hage den ontworpen optocht van de voorstanders van het algemeen kies- en stem recht hebben willen doen doorgaan, mits de deel nemers gefouilleerd werden met het oog op het dra gen van verboden wapentuig. En dan volgtSinds het geval te Rotterdam zou ik ineenen dat aan de vuiligheid van het politie-personeel, dat den stoet zou moeten geleiden verplicht te zijn." In een der hotels te Baarn kwam onlangs bij een Amsterdamsche familie een geval van roodvonk voor bij een vijfjarig meisje, dat aan deze ziekte stierf. Alle familiën, die in het hotel gelogeerd waren, vertrokken terstond, om de besmetting te voorkomen, terwijl de familie, waarvan het kind overleden was, zich naar een hotel te Hilversum begaf. Daar kreeg het tweede kind roodvonk, met het gevolg dat ook daar spoedig het geheele hotel ontvolkt was. Naar men verneemt is door den hotelhouder te Hilversum een eisch tot schadevergoeding tegen bovengenoemde Amsterdamsche familie ingesteld. Zondag werd Hilversum bezocht door een groot aantal militairen van het regiment grenadiers en jagers, gelegerd in het kamp by Laren. De militairen waren zeer vroolijk en uitten deze vroolijkheid door te zingen, waarschijnlijk niet wetende, dat dit bij gemeente-verordeningen was verboden. Toen de politie dat zingen had verboden en aan het verzoek geen gevolg werd gegeven, trad zij krachtiger op en werd een korporaal door een agent aangegrepen. De soldaten schoten den korporaal te hulp, en een bloedig gevecht ontstond tusschen hen en een viertal politie-agenten, van welke een paar vrij ernstig ge wond werden. Door het flink optreden van een officier der jagers werden verdere botsingen voorkomen. Ook Vrijdagavond moet eene schermutseling tusschen politie en militairen hebben plaats gehad. De soldaten waren, naar men zegt, erg ontstemd over het verbod om te zingen en over de wijze van optreden der politie. Te Ylissingen is aan het Oude Hoofd (Noord- zee-boulevard) Maandag drijvende gevonden een on bekend lijk, hetwelk in een vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Het was gekleed met sajetten geweven trui, rood en wit gestreept katoenen boezeroen, marineblauwe katoenen trui, blauw gestreept boezeroen, wit linnen lange onderbroek, zwarte bukskin broek, korte blauwe of bruine sokken, vetlederen laarzen, waarvan eene zool stuk. Onder politie-toezicht is het lijk naar de algemeene begraafplaats overgebracht en begraven. Een treurig voorval heeft den vorigen nacht onder Nieuwer-Amstel plaats gegrepen. De 19-jarige H. A. H., wonende in de Saxenbur gerstraat, heeft in een vlaag van krankzinnige drift zijn vader een zoo ernstige wonde toegebracht, dat deze, hoewel grootendeels door eigen schuld, aan de gevolgen is overleden. Het geval heeft zich als volgt toegedragen. De vader, die zich geregeld aan misbruik van sterke drank schuldig maakte en dit nog wel, daar hij zelf geen cent in huis bracht, op kosten van zijne zoons, die het gezin onderhielden, had bovendien de ge woonte, in zijn dronken buien hevig tegen zijn vrouw uit te varen en haar te mishandelen. Reeds meermalen moet dit tot heftige tooneelen hebben aanleiding gegeven, daar de kinderen zeer op hun moeder gesteld waren. H., die met zijn broeders op den besten voet verkeert maar overigens zeer zenuwachtig van aard en licht prikkelbaar is, ontstak dien nacht in opgewonden drift; toen hij voor de zooveelste maal getuige was van mishande ling zijner moeder. De vader schijnt voor zijn zoon gevlucht te zijn naar de keuken. Maar hier greep deze laatste in het halfduister een voorwerp, dat hij op de keukentafel vond liggen, en stiet het zijn vader onder het schouderblad in den rug. Het bleek toen spoedig, dat hij hem een diepe wond had toe gebracht met eën keukenmes. Terwijl de ongelukkige dader met zijn broers het bloed trachtten te stelpen, werd inmiddels een neef uit de buurt te hulp geroepen, die een geneesheer haalde. De gewonde werd toen verbonden en te bed gebracht, maar niettegenstaande het nadrukkelijk ver bod van den arts verliet hij, nog steeds in beschonken toestand, gedurende den nacht tot viermaal toe het bed en rukte zelfs het verband los. Ten tweeden male werd de hulp van den geneesheer ingeroepen. Het mocht echter niet meer baten de man overleed in den vroegen morgen. Toen zijn zoon, die te half vijf naar de diamant slijperij was gegaan, waar hij werkte, daar de tijding van den noodlottigen afloop vernam, spoedde hij zich naar huis. De St.-Ct. bevat het gewone programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal te 's-Gravenhage, op Dins dag 20 Sept. 1892, door H. M. de Koningin-Regentes. Volgens den Haagschen correspondent van de N. Gron. Ct. zal de taak van ons parlement in het komend zittingjaar volgender wijze worden afge sponnen »Het kiesrecht-ontwerp is zoo goed als gereed om aan de Tweede Kamer te worden inge zonden men kan het in de volgende week verwach ten dadelijk daarna komen de belastingvoorstellen, 2e reekskort na de opening der nieuwe zitting zullen de defensie-ontwerpen inkomen, die dienstplicht en oefening der troepen en van de schut terij betreffen. »De Tweede Kamer zal dus al spoedig de handen vol werk vinden. Maar allereerst zal de achterstand van het vorig jaar worden ingehaald; er liggen nog belangrijke zaken op afdoening te wachten en 't plan is om, dadelijk na de discussie over het adres van antwoord, die ontwerpen ter hand te nemen en vervolgens de Indische en staatsbegrooting pas in de afdeelingen te gaan onderzoen, waarschijnlijk met de belastingvoorstellen; maar niet meer. Kiesrecht en defensie zou men in de aanstaande vergader-periode laten rusten, omdat niet alles kan worden afgedaan, eenige voorbereidende studie noo dig is en men de belasting-ontwerpen wegens het tijdstip der invoering van den meest urgenten aard acht. Vandaar ook, dat het streven moet bestaan om, indien het eenigszins mogelijk is, na 't October- reces vroegtijdig in November terug te keeren en dan vóór Januari niet enkel de begrootingen, maar ook de belasting-voorstellen te behandelen. »Of dit bereikbaar zal zijn is zeer de vraag; ik betwijfel het zelfs, tenzij men tot ongewone bekor ting van het budget-debat zou kunnen besluiten, ook om nu eens met de bespottelijke traditie te breken, dat de begrootingen eerst in het dienstjaar, waarover ze loopen, door de Eerste Kamer worden vastgesteld. Doch hoe dat zij, men rekent in elk geval, dat in Februari de nadere ontwerpen van den heer Pierson in staat van wijzen en voor be handeling rijp zullen zijn; terwijl dan ook kies- en legerwet en wat er meer zal worden aangeboden, in de sectiën zullen komen. Veel daarvan zal dan in den zomer, Mei en Juni aan de orde kunnen komen, maar het kiesrecht zal wel een langduriger voorbereiding en overleg vorderen, zoodat a'gemeen in onze politieke kringen de overtuiging heeischt, dat eerst in het laatst van het volgend jaar, No vember bijv., de openbare behandeling van de nieuwe kieswet zal kunnen plaats hebben. ■j>Op die wijze wordt bet begin 1894 voordat de wet in 't Staatsblad verschijnt en denkelijk zullen dan tegen Mei of Juni van dat jaar en derhalve één jaar voor het eindigen van den grondwettigen vierjarigen levenstermijn der Kamers, de Staten- Generaal- worden ontbonden." In een artikel over den voorspoed van blinden in Amerika haalt de New-York Weekly' Herald daarvan treffende voorbeelden aan. Te Bristol in Rhode Island is zekere Herreshoff, sedert zijn vijftiende jaar blind, het hoofd van een der bekendste scheepstimmerwerven. Hij ontwerpt plannen en beoordeelt nieuwe machinerieën, loopt overal rond om bevelen te geven, alsof hij de beste oogen ter wereld had. Hij heeft honderden werk lieden in dienst. Te Milwaukee heeft de Evening Wisconsin in Wil liam E. Cramer sedert 45 jaar een blinden hoofd redacteur, tevens grootendeels eigenaar van bet blad. Tengevolge van een ongeluk verloor hij als kind het gezicht en ten deele het gehoor. Zijn courant, als weekblad door hem begonnen, is nu een dei- meest rendeerende dagbladen in het Noordwesten. Sedert vele jaren dicteert hij vele kolommen aan een snelschrijver. Met den eersten graad gepromo veerd, heeft hij met zijn vrouw Noord- en Midden- Amerika en ook Europa doorreisd. Te Leyden (West-Massachusetts) woont een rijk blindgeboren landbouwer Davenport. Op zijn 700 acres" bouwland is hij volkomen thuishij is een degelijk kenner en fokker van vee en zet dikwijls 100,000 dollars 's jaars aan wol om. In een ont- eigenirgs-quaestie verdedigde hij met schitterenden uitslag zijn belangen voor een Raad van scheids rechters. Hij reist dikwijls naar Nieuw-York en Boston en altijd alleen. Te Boston oefent de heer Coche, als klein kind door een onhandig geneesheer blind gemaakt, een hospitaal-practijk als specialist in hart- en long kwalen uib. Hij bestudeerde de ontleedkunde met zelf uitgedachte middelen. Daar er geen in relief gedrukte medische werken bestonden, moest hij zich alles doen voorlezen. Zijn examens waren buitenge woon goed. Te Chicago heeft men zulk een blinden specialist in dr. Babcock. Ejü dvr meest bekende inwoners van Sint Taul Aangenomen het beroep bij de Ger. kerk te Hijlaard door ds. A. Van Andel, die derhalve voor het beroep naar Biezelinge heeft bedankt. De heer J. J. Six Dijkstra Pz., pred. te Kad- zand, herdacht Zondag, onder vele blijken van be langstelling, den dag waarop hij vóór 50 jaren het predikambt in de Hervormde kerk aanvaardde. De jubilaris was van 1842 tot 1852 predikant te Elle- woutsdijk en daarna in zijne tegenwoordige gemeente. Het stoffelijk overschot van ds. Ternooy Apèl werd Maandag, derwaarts geleid door een paar duizend vrienden en vereerders, op Zorgvliet" te Amsterdam begraven. Twaalf kransen dekten de lijkkist, waar onder een van de Nederl. Gemeente te Londen. Aan het geopend graf huldigden ds. Barger namens den kerkeraad, ds. Posthumus Meyes namens het Bijbel genootschap, ds. Herderschee namens de Evangelische Maatschappij, de heer Bruinwold Riedel namens den Protestantenbond, de directeur van het Blinden-In- stituut namens de kweekelingen, de heer H. Mohr- man namens Zelfstandig godsdienstig leven" en eindelijk ds. Laurillard in een gevoelvol gedicht de verdiensten van den overledene als herder, leeraar en catecheet, en als bevorderaar van godsdienstzin. De schoonzoon, ds. Proost, van Zaandam, dankte voor het bewezen eerbetoon. Te Oost- en West-Souburg is tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw Esink te Wissenkerke. De voordracht ter benoeming van een onder wijzer met hoofdacte aan de o. 1. school te Rilland (hoofd dhr. H. Bakker) bestaat uit de heeren J. Roda te KruiniDgen, M. J. W. P. Van Hecke te Brouwershaven en J. Jansen te Biervliet. Te Domburg is door Z K. H. den prins Von Aremberg aangekocht een villa, ton einde die in te richten tot een R. K. kerk, om daardoor de katho lieke badgasten in de gelegenheid te stellen hun godsdienstplichten waar te nemen, wat tot nu toe niet kon geschieden, of zij moesten daarvoor naar Middelburg gaan. {Dbl. v. Z.-II.) De rijkskweekschool te 's-Bosch zal naar Nij megen worden overgebracht. Zooals bekend is, laten de gebouwen te 's-Hertogenbosch te wenschen over. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons Aan de uitnoodiging van den heer E. Van den Bosch in de Goesche Courant van jl. Dinsdag, om op een gezelschapskaart jl. Vrijdag en Zaterdag de groote tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die van 7 tot II September te Leiden werd gehouden, te bezoeken, werd door 15 personen deelgenomen, welke deelname vermoedelijk veel grooter zou zijn geweest, indien die oproeping 8, of nog beter 14 dagen vroeger had plaats gehad. Ongeveer half twaalf kwamen wij Vrijdag allen goed en wel en in een opgeruimde stemming te Leiden aanwij gingen eerst voor nachtlogies zorgen. De tram bracht ons daarna spoedig op de ten toonstelling, even buiten de stad, op een gunstig gelegen en zeer geschikt terrein, waar wij onder een flinke regenbui aankwamen, die, op kleine tus- schenpoozen na, den geheelen middag aanhield. Al dadelijk vielen ons de vele en flinke loodsen voor akker bouwgewassen, de ruime en overdekte staanplaatsen voor de werktuigen en het vee in het oog. Alles was gedaan om het den inzenders en bezoekers zoo ge makkelijk en aangenaam mogelijk te maken. Er was dan ook veel ingezonden, op allerlei gebied, zoowel stoom- als andere werktuigen voor landbouwgebruik en zuivelbereiding, waarvan het allermeest de petro- leum-motoren onze aandacht trokken. De loods voor granen en fruit, bloemen en zuivelprodukten was flink bezet, en alles netjes uitgestald. Ook de vee stapel was goed vertegenwoordigd. Onder de heng sten trof men veel fraaie dieren aan, de meesten van licht ras, en meer geschikt voor loop- dan trek dieren. De inzending van merries met hare veulens was zeer gering, de dieren waren van minder kwali teit doch de collectie stieren was uitmuntend, en vele prachtexemplaren kwamen daaronder voor. Vooral de stier van den heer S. Wijk te Warfhuizen prov. Groningen, geboren 15 Maart 1890, was colossaal en trok ieders aandacht; hij mocht dan ook den eersten prijs verwerven. Ook onder al het andere vee weiden veel schoone dieren aangetroffen, en het was een prachtig gezicht toen al de bekroonde dieren in den ring voor het publiek werden rond geleid. Te 5 uren verlieten wij het terrein, om, na nog een flinke wandeling rond de stad te hebben gedaan, ons middagmaal in het hotel te gaan gebruiken. Om half acht gingen wij met geheel ors gezelschap naai de gehoorzaal, waar een flink gezelschap dien avond optrad, en ons zeer aangenaam tot half éen bezig hield, waarna wij nog even door de studenten wer den geïnviteerd op een glas bier. Den volgenden morgen waren de meesten om half zes reeds weder present en deden we nogmaals een wandeling tot 7

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2