92 N°. 108. Dinsdag 13 September. 79sle jaargang. De Aanbesteding van Steenkolen en Turf, Kleinhandel in Sterkedrank Miliciens-verlofgangers De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdag r uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag; der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsj slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. benoodigd voor do gemeente, van 1 October 1892 tot 30 September 1893, zal op Zaterdag den 17 September 1892 de9 namiddag9 te een uur, ten Raadhuize alhier, plaats hebben. De conditiën zullen ter secretarie ter lezing liggen van heden af tot den dag der be9teding, van des voormiddigs 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New Castle en ltuhide den, beiden per 100 Kiloen voor de korte turf per 1000 stuks en voor de lange turf per ton. Goes, den 10 September 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. \V. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den door Iz. VAN RIET, in dezelfde localiteit als thans geschiedt, iu het perceel Wijk D no. 8, laatst bewoond door wijlen N. Vervenue. Bezwaren kunnen wordeu iugedieud voor den 17 September a 9des namiddags te 1 uur Gces, den 10 September 1892 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. "V" ©rpa.clAtixi qt op Zaterdag den 24 September aanstaande des namidiags te eeu ure in de groote zaal van het Raadhuis van le. de hoveniering in de voormalige Zoutevest, thans in pacht bij L. Korstanje; 2e. het land aan den Westsingel, in pacht geweest bij wijlen J. Sinke 3e. de dijken van de begiaafplaats, voorbij de VHeer Hendriks- kinderenbarrière tot bij en aan den dijk van de Ambachtsheer lijkheid van 's-Heer Hendrikskinderen, thans in pacht bQ M. Rijk; 4e. de dijken buiten de Bleekveldsche-barrière, thans in pacht bij P. Schrijver Cz. De voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags '2 uren. Goes, den 10 September 1892. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. De overeenkomstig art. 57 van het Koninklijk Besluit van 8 Mei 1862 (St.bl. no. 46), na hunne inlijving met verlof gezonden van het 3e Regiment Veld-Artillerie der lichting 1893 MARINUS MAGIELSE en JACOB VAN ZWEDEN, worden opgeroepen om den 1 October a s. des middags voor 4 uren tegenwoordig te zijn bij hun korps te Breda, werwaarts zij zich rechtstreeks moeten begeven Hij, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij, die niet op den bestemden tijd ond'T de wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleerer» van den wapenhandel, wordt zooveel langer onder de wapenen gehouden als de kern- mandant noodig acht. Goes, den 12 September 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 12 September 1892. Op de Landbouwtentoonstelling te Leiden is een le prijs toegekend voor Roomafscheiders voor handkracht aan wed. J. C. M ass ee Zoon te Goes, die tevens voor de reeds door ons vermelde stroomatten-vlechtmachine nog een zilveren medaille verwierf. De Yers. en Th. Courant schrijft Men kan aannemen dat de broedaanslag at- geloopen is. Hoe is de uitslag? Hoewel op de verschillende ligplaatsen zeer uiteenloopend, valt hij ten slotte toch nog mee, zoodat men mag zeggen dat hij dooreengenomen ongeveer het middelmatige bereikt heeft. Hoe verschillend het getal broedjes is, kan hieruit blijken, dat in de putjes het getal niet noemenswaard is, terwijl op andere plaatsen pannen met honderd geen zeldzaamheid zijn. Men Reeft er zelfs tot 175 en meer geteld. De warme dagen in Augustus hebben het getal hier en daar, zooals te Kattendijke, sterk vermeerderd, terwijl de onkosten aan het vervaren der pannen naar het Noorden door goeden broedval ruimschoots vergoed zjjn. Men moet echter de waarde van dien laten val niet te hoog achten, daar de laatste broedjes geen tijd meer hebben om vóór den winter veel te groeien en vele ervan bij een eenigszins gevoeligen winter op de pan sterven. De huidige koude dagen doen er ook geen goed aan. De pannen verschaffen nog al werk, eerstens wegens het wegvangen der zeesterren, en ten andere wegens het vervaren, wat door het zand en de zeesterren vaak noodig is. Zij worden dan naar de putten ge bracht om te overwinteren. Het zaaigoed heeft wat meer trek, zonder dai' de prijzen stijgen. Voor goed van 4 c. M. en hooger wordt 15 tot 16 gld. besteed. Hoewel de groei der oesters op de banken, even als verleden jaar, uitnemend is, zullen er zeer wei nig leverbare zijn, want het is bijna uitsluitend zaaigoed van verleden jaar, dat geleverd zal moeten worden en daarvan zullen er zeer weinige de grootte van consumable bereiken. De kweekers zijn dus ge dwongen tot liooge prijzenen men kan gei ust aan nemen, dat zij niet beginnen zullen beneden de 100 te leveren. Tot heden wordt er zeer weinig geleverd (het is ook nog de rechte tijd niet) en de genoemde prijs wordt gemaakt. Domburg. Onze badplaats wordt door het gure weder steeds stiller, omdat reeds vele bad gasten zijn vertrokken en het nog steeds door velen geschiedt. Meer dan de helft is reeds vertrokken en na het vertrek van den heer dr. J. G. Mezger, dat op Zondag a. s. is bepaald, zal zeer zeker in een week alles zijn vertrokken en zal dit seizoen, dat zeker als een der beste te beschouwen is, zijn afge- loopen. Dr. Mezger is voornemens, in het vervolg geen patiënten meer te behandelen te Domburg. De vorstelijke personen vinden namelijk het voor uitzicht, meermalen hun zomer in de stille badplaats te moeten doorbrengen, niet erg aanlokkelijk. Overigens was de kleine maatschappij te Domburg dezer dagen juist in eene bijzondere beroering ge bracht door een sensatie wekkend feit. Een der artisten, die zich onlangs op een concert hadden doen hooren, wenschte zich onder behande ling te stellen van dr. Mezger. Om eene onbekende reden echter weigerde deze den jongen kunstenaar te behandelen. Eenige invloedrijke badgasten orga niseerden daarop aanstonds een concert, waarvan de opbrengst zou dienen om den zeer begaafden, maar weinig bemiddelden jongen artist door een verblijf te Wiesbaden te doen herstellen. Nauwelijks kwam evenwel dit besluit dr. Mezger ter oore of de geneesheer verklaarde dat hij den armen kunstenaar niet zou behandelen tenzij het concert niet doorging en alle contribuanten hun bijdragen terug ontvingen. Men boog natuurlijk voor zijn wil en, hoewel het te laat was om het concert niet meer te doen door gaan, maakte men bekend dat iedereen zijn bijdrage terug kon krijgen. Dr. Mezger bleef echter weigeren, den jongen man te behandelen. Zooals van zelf spreekt, werd er in Domburg in de laatste dagen over niet anders gesproken dan over deze gebeurtenis. (Hbl.J De Staatscourant van jl. Donderdag bevat de goedgekeurde statuten van de naaml. vennootschap Nederl.-Amerikaansche land- en emigratiemaatschappij te Utrecht, waarvan het doel onlangs in verschil lende bladen is uiteengezet. Uit de statuten blijkt, dat het maatschappelijk kapitaal bedraagt 500000 waarin deelgenomen wordt door dhr. M. Noordtzij te Kampen en 7 andere personen te zamen voor f 6500, terwijl de heer Albertus Zoutman te Alamosa (Co lorado) aan de vennootschap inbrengt de rechten, welke hij heeft verkregen, tot aankoop van ongeveer vijftien duizend acres land met daaraan verbonden recht op water, gelegen in de Conejos County Co lorado. Voor dezen inbreng wordt de heer Zoutman met ƒ375000 aandeelhouder in bet maatschappelijk kapitaal en wordt hij tevens geacht voor ƒ150000 deelgenomen te hebben in eene obligatieleening van f 500000, welke zal gesloten worden, deels tot ver dere betaling en kosten der aan te koopen en inge brachte roerende en onroerende goederen, deels tot verder werkkapitaal. Het door den heer Zoutman ingebrachte recht tot aankoop der 15000 acres wordt dus beschouwd als een waarde van 525000 te vertegenwoordigen. De St. Ct. bevat een koninklijk besluit van 9 dezer, bepalende dat de tegenwoordige zit ting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 September des na middags te 3 uren. De minister van binnenlandscbe zaken wordt ge machtigd zich op dat tijdstip te hegeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Bjj Kon. besluit van 8 September jl. is eene staatscommissie ingesteld met opdracht om te onderzoeken of eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee, op eene wijze als door de Zuiderzee-vereeniging is voorge steld, in 's lands belang behoort te worden onder nomen, en zoo ja, op welke wijze dit werk tot uit voering moet worden gebracht. Een verslag van de uitkomsten van het onderzoek der commissie aan H. M. de Koningin-Regentes zal worden uitgebracht. Tot voorzitter van genoemde staatscommissie is benoemd de Minister van waterstaat, handel en nijverheid. De rijksmiddelen brachten in Augs. jl. op 10,626,623,02 tegen f 9,627,585,461/2 in de zelfde maand van het vorige jaar. De opbrengst over de eerste acht maanden van 1892bedroeg 75,145,746,18, tegen ƒ70,997,367,341/2 over de eerste acht maanden van 1891. De Kamer van Koophandel te Zutfen heeft zich tot den Minister van Justitie gewend, met het verzoek, dat het bedrijf der levensverzeke ring, als een eisch van het internationaal belang, meer en beter geregeld en gecontroleerd worde, terwijl het werken der buitenlandsche maatschappijen alhier slechts dan moet worden toegestaan, indien zij mede in de op dat bedrijf gestelde belastingen bijdragen, en zich niet alleen aan onze jurisdictie onderwerpen, maar ook waarborgen stellen voor de nakoming barer contractueele verplichtingen. Prof. Dr. C. A. Pekelharing waarschuwt in de Haarl. Ct. tegen 't gebruik van kalkmelk als ontsmettingsmiddel, daar dit volgens de onder zoekingen van Dr. Eykman te Batavia onvoldoende is. Dr. E. zoo schrijft prof. Pekelharing heeft te Batavia de gelegenheid gehad de werking van verschillende ontsmettingsmiddelen te onderzoeken op cholerabacillen, zooals zij door den mensch wor den afgescheiden, terwijl men zich in Europa tevreden heeft moeten stellen met het onderzoek van de wij zen, waarop kunstmatig gekweekte cholerabacillen kunnen worden gedood. Het is duidelijk, dat dus de onderzoekingen van Dr. Eykman op dit punt voor de practijk grootere waarde hebben dan de bevindingen van degenen, die zich met kunstmatig gekweekt materiëel moesten behelpen. Het is daarom, naar het mij voorkomt, niet over bodig er de aandacht op te vestigen, dat kalkmelk een zeer gebrekkig ontsmettingsmiddel is gebleken met betrekking tot de uitwerpselen van choleralij- ders. Wel vond Dr. Eykman, dat, evenals in Europa, zoo ook te Batavia, door verhitting gesteriliseerde, en daarna met cholerabacillen vermengde dejecties door kalkmelk gemakkelijk ontsmet werden, maar hij zag ook, dat in versche uitwerpselen van chole- ralijders de kommabacillen" nog geruimen tijd in leven bleven, nadat de uitwerpselen met het drie voudig volumen kalkwater vermengd waren. Ook met kalkmelk werd geen bevredigend resultaat ver kregen. Men heeft dus niet het recht kalkmelk als een betrouvsrbaar ontsmettingsmiddel voor uitwerpselen van lijders aan cholera te beschouwen. Wanneer de keuze gelaten wordt tusschen kalkmelk en creoline- mengsel, zal het wel zaak zijn het laatstgenoemde middel, waarvan de werkzaamheid niet weersproken is, aan te wenden. Omtrent de inrichting in groote steden van het buitenland van de geneeskundige hulp des nachts bevat de Tijd de volgende mede- deeling. De geneesheeren, die bereid zijn 's nachts in hun wijk geneeskundige hulp te verleenen, geven hun naam op aan de politie. Wie 's nachts geneeskund' hulp behoeft, en die van een particulieren arts of busdokter niet kan verkrijgen, heeft dus niet anders te doen dan zich te begeven naar den meest nabij zijnden politiepost. Daar wordt hem medegedeeld welke geneeskundigen in dat gedeelte der stad des nachts te ontbieden zijn. Nadat hij zijn keuze daan heeft, gaat een politieagent met hem naar den geneesheer. De agent vergezelt desverlangd heen en terug, te voet of op den bok van het rijtuig, den geneesheer naar den patiënt, terwijl het hono rarium voor de verleende hulp, volgens vast tarief, aan den geneesheer wordt uitbetaald door de politie, I welke het bedrag verhaalt op dengene die haar tus- schenkomst inriep, voor het geval deze tot betalen in staat is. Zou geheel afgescheiden van het bestaan eener besmettelijke ziekte ook in ons land eene soort gelijke organisatie niet wenschelijk zijn? vraagt de Arnh. Ct. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aan de Yereeniging tot bevordering van in wendige zending, te Deutichem, directeur de heer ds. J. Van Dijk, bedoelende de opleiding van jonge lingen tot predikanten in de Ned. Herv. kerk, is de som van ƒ50,000 voor een pand te Amsterdam ge schonken, dat voor 30 studenten in de godgeleerd- beid zal worden ingericht. Te Borsele ontfermde zich Zondag geen een predikant over de Hervormde gemeente of hare kerk gangers. Er werd althans geen enkele godsdienst oefening door een hunner gehouden, 's Avonds trad de heer Los, student aan de theologische school te Kampen in genoemde kerk op. Tot plaatsvervangend directeur van de H. B. S. en de B. A. S. te Goes, vooi den cursus 1892/93, is door Burg. en Weth. benoemd de leeraar M. C. J. De Visser. Te laat voor ons vorig nommer ontvingen we den uitslag van het toelatingsexamen voor de burger avondschool alhier. Toegelaten zijn tot de le klasse: J. M. De Kok, J. J. v. d. Kuip, J. E. Nonnekes, J. v. d. Boogaard, J. J. Koen, J. H. Jacobs, J. v. Sprang, W. Henge- veld, H. v. Melle, P. v. Oosten, J. J. Bitter, D. A. Romijn, J. P. J. Kruis Voorberge, L. Ekhardt, J. v. d. Peijl, P. Moojen. Tot de 2e klasseJ. Kruis Voorberge, P. A. C. Laban. Tot de 3e klasse is na herexamen bevorderd de leerling A. Verhage. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht dit jaar te Kamperland op 106,25. Baarland. De gemeenteraad heeft besloten met 1 Jan. '93 vak j (vrije en orde-oefeningen der gym nastiek) in te voeren op de openbare school. Zaterdag werd te Kruiningen eene druk be zochte vergadering van het Onderwijzersgezelschap Krabbendijke gehouden, welke drukke opkomst waar schijnlijk te danken was aan het te voren aange kondigde voornemen van een der leden om door eene lezing eene bespreking van den Bond voor Nederlandsche Onderwijzers in te leiden. Aan dit voornemen werd uitvoering gegeven en de lezer kwam ongeveer tot de conclusie, dat het duidelijk merkbare antagonisme van den Bond tegen de hoofden der scholen, hoewel misschien niet geheel onverklaarbaar, misplaatst is, dat het streven naar meer zelfstandigheid voor de onderwijzers in de school te ver gaat en hun eisch van gelijkstelling met de hoofden een logische fout is, doch dat wij ders de onderwijzers belangen hebben, welke beter door eene afzonderlijke vereeniging dan door het Nederlaudseh Onderwijzersgezelschap kunnen behar tigd worden. Deze conclusie werd slechts in enkele onderdeelen bestreden. De discussie was zeer geanimeerd. Rechtszaken. H. M. de Koningin-Regentes heeft de door de arrondissements-rechtbank te Middelburg opgelegde straf van eene maand hechtenis aan den stuurman W., aan boord van eene der mailbooten te Vlissingen, wegens het door onvoorzichtigheid dooden van den machinist V., veranderd in eene geldboete van 25. Boekaankondiging. Gids door Walcherenuitgegeven door de ver eeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer in Walcheren te Middelburg en Vlissingen, is de titel van een handig en practisch boekske, ver sierd met verscheidene goedgeslaagde platen om de vreemdelingen op de hoogte te stellen van het vele schoone en merkwaardige, dat in Walcheren te zien is. Het schijnt ons waarlijk een gids, en voor zoover wij het beoordeelen kunnen, een betrouwbare gids toe. Een plattegrond der Zeeuwse tie hoofdstad en van Vlissingen en een kaartje waarop de voornaamste wegen van Middelburg naar de verschillende dorpen, Vlissingen en Veere voorkomen, maken, dat de vreem deling zich gemakkelijk zal kunnen oriënteeren. Ta rieven worden echter in den »gids" gemist. De prijs van het boekje is slechts 10 cents. Brieven uit den Haghe. Vriendelijke opdracht, waarmeö ik tegelijkertijd wat vereerd en niet weinig verlegen benGezellige taak, die mij eene kleine verplichting oplegt maar tegelijkertijd een veiligheidsklep aanwijst om »mijner gedachtental" een uitweg te kunnen openen, vóór de spanning hare rechtmatige grens zal kunneu overtreden

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1