STATISTIEK Comité tot wering Tan Schoolverzuim te Goes, oyer Augustus 1892. Op de School A waren gedurende deze maand 118 kinderen. Onder dezen waren 94 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 18 van 110 verzuimen, en 6 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2.1 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 3.1 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School B waren 255 kinderen, waaronder 243 zonder eenig verzuim, 10 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.8 percent, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School C waren 159 kinderen, waaronder 147 zonder eenig verzuim, 10 met 110 verzuimen, 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.5 percent, tegen 3 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School D waren 75 kinderen, waaronder 70 zonder eenig verzuim, 3 met 110 verzuimen, 2 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2 percent, tegen 3.3 percent over dezelfde maand in 1891. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Aug. 1892 bedroeg 1.9 percent, tegen 2.1 percent over hetzelfde tijdvak in 1891. OPENBARE VERGADERING VA.N DEN RAAD der gemeente GOES, op DONDERDAG den 8 SEPTEMBER 1892, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. I. De notulen der vergadering van den 29 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen a. dat aan A. Okkee is verkocht eenige hakafval van boomen tot een bedrag van 8,65 b. dat zijn ingekomen reclames tegen hunnen aan slag in den Hoofd. Omslag van M. Doorenbos en M. Van Luijk, die tegelijk met de andere reclames in behandeling gebracht zullen worden c. dat ingevolge de opdracht, in de vergadering van 19 Februari jl. gedaan, door B. en W. advies is ingewonnen van de besturen der verschillende instellingen van weldadigheid en van weiklieden- vereenigingen, omtrent de wenschelijkbeid van het al of niet voortbestaan der leenbank, welke adviezen zijn gezonden aan de directie der leenbank, wier rapport is gesteld in handen van de financiëele com missie om beiicht d. dat de heer A. D. F. Van der Wart zijne be trekking als leeraar in het teekenen aan de inrich tingen voor Middelbaar onderwijs met 1 Sept. jl. heeft aanvaard, en dat door den heer A. H. Gunther een eervol ontslag als leeraar in het Duitsch is aan gevraagd op welke aanvrage het advies der com missie van toezicht is gevraagd; e. dat aan den sergeant P. Bommeljé een eervol ontslag is verleend als lid van den schuttersraad, en dat als zoodanig is benoemd de sergeant M. Kort, die als plaatsvervangend lid wordt opgevolgd door den sergeant-majoor-titulair L. Versee. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht lo. Missives van Ged. Staten, waaruit blijkt de goedkeuring der rekening over 1891 en de begroo ting voor 1893 van de kosten der schutterij, dei- wijziging van de begrooting voor 1892, der ruiling van grond met J Mulder en van het le suppletoir kohier van den H. O. 2o. de verslagen van den toestand der gemeenten Amsterdam, Breda, Delft, Dordrecht, 's-Hertogen- bosch en Rotterdam, die in de boekerij zijn geplaatst 3o. de begrooting van de kosten voor het Gast huis voor 1893, die gesteld is in handen der finan ciëele commissie om bericht en raad 4o. Een voorstel van de raadsleden D. Hildernisse en W. F. K. Lenshoek, om de nog op den Oost singel staande boomen niet ter rooiing te verkoopen, welk voorstel ter visie wordt gelegd, om in de vol gende vergadering te worden behandeld. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Aan de orde is de benoeming van een onder wijzer bij het lager onderwijs, ter vervanging van H. Schouwenburg, als zoodanig eervol ontslagen. De Voorzitter deelt mede, dat na herhaalde op roeping zich slechts éen sollicitant heeft aangemeld, omtrent wien echter gunstige berichten zijn ingeko men en die daarom, in overleg met den arrond.- schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school waaraan de vacature bestaat, ter benoe ming wordt voorgedragen. Tot die benoeming overgaande, worden alle stem men uitgebracht op J. F. L. FlÖcker te 's-Gravenhage. V. Daarna wordt gelezen een voorstel van B. en W. om hun een onbepaald crediet te verleenen tot dekking der kosten van de reeds genomen of verder te nemen voorzorgsmaatregelen in zake be smettelijke ziekte. De heer Den Boer gevoelt behoefte om en hij gelooft daarbij namens den Raad te spreken aan het Dagel. Bestuur der gemeente dank te zeggen voor de krachtdadige wijze, waarop het is opgetreden om het gevaar voor besmetting door -de zoozeer ge vreesde ziekte af te wenden. Wel meent spreker, dat door een en ander de cholera niet kan geweerd worden, maar Burg. en Weth. hebben krachtig toe gepast wat de wetenschap in dezen als voorzorg aangeeft. Hij hoopt, dat het Dagel. Bestuur daarmede zal voortgaan en zal dan ook gaarne zijne stem aan het voorstel geven. De Voorzitter dankt den heer Den Boer voor de gesproken woorden, maar moet den lof overbrengen op den wethouder Ramondt, die tijdens zijne (des Voorzitters) afwezigheid de betrekking van Burge meester heeft waargenomen. Hij kan er bijvoegen, dat deze geheel in den geest van het college ge handeld heeft. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VI. Door den Voorzitter wordt namens B. en W. aangeboden de begrooting van ontvangsten en uit gaven der gemeente voor 1893 tot een bedrag van f 101675,621/2» niet een hoofdelijken omslag van f 25000 en eene som van f 1164,161/2 voor onvoor ziene uitgaven. VII. De heer Den Boer deelt nog mede, dat hem gisteren, toen hij zich op de begraafplaats bij de ter-aarde-bestelling van het vroegere raadslid C. E. Massee bevond, getroffen heelt, dat er zoovele kin deren aanwezig waren, die niet alleen de begraving bemoeielijkten, maar ook de politie belemmerden in de uitoefening barer plichten. Hij geeft B. en W. in overweging eens na te gaan of aan art. 10 dei- Verordening op de begraafplaats niet eene zinsnede zou kunnen worden toegevoegd, dat kinderen be neden 15 jaren zonder geleide de begraafplaats niet mogen bezoeken. De Voorzitter zegt, deze zaak bij B. en W. aan- zullen maken. De vergadering is daarna op de gewone wijze Gemengde Berichten. Bij het vervoeren van kermisgoederen trof den huurkoetsier M. v. L. aan het station alhier een ongeluk. Hij stond aan den goederenwaggon met zijn beladen vrachtwagen stil, toen de paarden vooruit schoten, waardoor v. L. tusschen de beide wagens beklemd raakte en door de pijnen bewusteloos werd. Naar zijne woning gebracht, werd spoedig genees kundige hul p ingeroepen. Twee doktoren waren spoedig ter plaatse. De man lijdt inwendig veel pijnmen vermoedt dat hij één of meer ribben gebroken heeft. Bij een landbouwer te Baarsdorp kwam een geval van vlekziekte bij een groot varken voor onder politietoezicht werd het gestorven dier ver brand. Ook op het dorp 's-Heer Arendskerke stierf een varkentje aan die ziekteeen groot, vet dier van hetzelfde hok, dat ongesteld was, werd gisteren nog bijtijds geslachthet vleesch werd voor de consumptie goedgekeurd. Rruiniitgeii. De ziekenbarak die eerst te Hans- weerd was geplaatst is thans overgebracht naar hier, terwijl te Hansweerd het voormalige telegraafkantoor, dat zich daar uitstekend voor leent, tot ziekenhuis is ingericht. Geen ontgroening. De heer D. J. Sanchet te Amsterdam heeft het volgend schrijven gericht aan den Senaat van het Studentenkorps der Poly technische School, aan de Senaten der hoogere scholen, aan de bevoegde autoriteiten »Een hygiënist heeft de eer uw aandacht op het volgende te vestigen. Terwijl in de naburige landen de cholera heerscht en ook in ons land hier en daar zich gevallen hebben voorgedaan, verdient het wel overweging, of het niet raadzaam zou zijn, ten minste voor dit jaar, de ontgroeningen achterwege te laten of uit te stellen tot het voorjaar. Wij weten, dat de verspreiding der ziekte snel plaats heeft; is er heden éen geval, dan zijn er morgen 20, overmorgen 100, den volgenden dag 1000. Hoe die verspreiding plaats heeft, is nog niet zeer nauwkeurig op te geven, doch dit is zeker, dat onmatigheid in eten, jool of weinig slapen, factoren zijn, die den patiënt zeer bevattelijk maken voor infectie." Een vrouw te Maastricht, die voor f 4000 aan eüeeten vond en deze aan den eigenaar terug bezorgde, ontving tot belooning f 150. Een jongen, die te Rozendaal op het vee had te passen, maakte zich zoo boos, dat hij twee koeien met zijn zakmes doodde. De booswicht is in handen der politie overgeleverd. Maandag is aan de Nt-d. gist- en spiritusfabriek te Delft een brutale diefstal gepleegd. Terwijl des avonds omstreeks acht uur in het gebouw» De Gemeen schap" in het Agnetapark eene vergadering werd ge houden en de parkwachter zich aan de voorzijde van het gebouw bevond, haalden eenige personen aan de achterzijde uit den kelder drie zakken, gevuld met koperen persplaten, welke in de fabriek bij de ver vaardiging van gist worden gebruikt en zonder voor kennis der directie in genoemden kelder waren ge borgen. De dieven, die zich met hun buit in de rich ting der schietbaan achter de tent verwijderden, werden evenwel achterhaald door den parkwachter. Maar voor dat deze een der personen kon herkennen, ontving hij zulk een slag voor het hoofd dat hij in de sloot geraakte. Toen hij zich weder op den kant had gewerkt en in staat was om hulp te roepen, waren de vogels gevlogen met achterlating van een tweetal zakken. De zaak is in onderzoek bij de politie, aan wie indien het verhaal van den parkwachter juist is het zeker wel niet moeielijk zal vallen de daders te ontdekken. Delftsche Ct.) Te Scheveningen is van het houten gebouw, dat de houten walvisch omringt, een gedeelte, dat als woning van den directeur diende, in vlammen opgegaande Scheveningsche brandweer met een paar spuiten, geholpen door de brandkraan van Sein post", slaagde er echter in het voortwoekeren van het vuur tegen te gaan en het walvischachtig koffie huis met den geheelen voorgevel en gedeelte van den zijgevel te behouden. Gelukkig was er geen wind, anders had Seinpost" veel te lijden gehad. Thans is het slechts aan éen kant wat geblakerd en bracht de brand slechts tijdelijk storing in de voorstelling aldaar. Naar aanleiding van het bericht over den te Haarlem waargenomen maanregenboog, wordt mede gedeeld dat dit verschijnsel in denzelfden avond van Zondag 4 dezer eveneens is gezien te Scheveningen door eenige personen, die met de stoomtram van 11.2 naar het station der Hollandsche Spoor te 's-Hage gingen. De boog was gedurende den geheelen rit zichtbaar, en teekende zich scherp af tegen den hemel, waaraan slechts weinig wolken dreven. Regen viel er daar toen niet. Op sommige oogenblikken werden de kleuren in den boog gezien, en kon met name het rood duidelijk worden onderscheiden. Een allerzonderlingst natuurverschijnsel werd dien zelfden avond door den brugwachter van Veenebuurt (tusschen Gorredijk en Beetsterzwaag) en door 2 aldaar passeerende schippers opgemerkt. Bij helderen hemel zagen zij de maan in eene slin gerende beweging, eenigzins te vergelijken bij het heen en weer gaan van een vlieger. Het verschijnsel hield naar hunne schatting 10 4 15 minuten aan. Uit Rozendaal schrijft men De rups wordt hier in vele velden bij duizend tallen aangetroffen. De vernielzucht dezer schadelijke dieren is zóo groot, dat zij het eene veld kaal ge vreten hebbende, bij groote massa's naar een ander trekken. Vooral de kooien moeten het ontgelden van sommige velden is geen blad heel gebleven. Het is te hopen, dat wij spoedig van deze plaag verlost mogen zijn. Goede raadBrood is een artikel, dat door rijk en arm gebruikt wordt, maar dat door de meeste handen gaat en dus het meest de besmetting kan verspreiden. Bijna alle eet- en drinkwaren worden vóór het gebruik afgewasschen, geschild of gekookt, alleen brood wordt zonder reiniging verorberd. Een eenvoudig, onder ieders bereik liggend ont smettingsmiddel, dat zonder kosten kan aangewend worden ishet brood een paar minuten in den oven van een brandend fornuis te leggen. Dinsdagavond werd de geheele uitspanning Schoonzicht", aan den Rozendaalschen weg bij den Raapopschen weg gelegen, een prooi der vlammen. De brand brak te ruim tien uren uit en nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat de uitspanning en de daarachter gelegen boerderij weldra in volle vuur stonden. Van den inboedel is weinig gored. Te Zutphen had Maandagavond een treurig ongeluk plaats. Een man bood aan een jongen van 12 jaar een paar centen, indien hij er in slaagde een duif van het dak van een huis te halen. De knaap beproefde het, wilde zich, boven gekomen, aan den schoorsteen vasthouden, doch weldra liet een steen los en de jongen viel van de betrekkelijk aanzienlijke hoogte met het hoofd naar beneden op den grond. Eenige uren daarna bezweek het ventje. Woensdagochtend heeft in de Spooksteeg te Amsterdam een vrouw, die daar een bierzaak heeft, van een man van omstreeks 33 jaar onverhoeds een steek met een mes in den buik gekregen. Zij viel voor dood op den grond. Bewusteloos werd zij per bancard naar het Binnengasthuis vervoerd. De dader is gevat en heeft bekend de daad te hebben ge pleegd, omdat hij de vrouw verdacht van diefstal van 90 te zijnen nadeele. Door het broeien van het hooi ontstond een hevige brand aan de Dijkstal onder St. Maarten, in de boerenplaats van den heer Visser, welke geheel door de vlammen werd vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ds. Nonhebei te Harmeien verkondigde jl. Zondag van den preekstoel, dat er ten zijnen huize was ingebroken, en wel door de kinderen van een diaken. Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen diene het volgende Twee kinderen van den diaken Beyen, een meisje van 6 jaar en een van 14 jaar, waren over eene plank, die den tuin van den dominee met het land van den heer B. verbindt, geloopen en waren hierna in een priëel gaan zitten. Door kinderlijke nieuwsgierigheid gedreven, namen zij, daar de deur bleek niet afge sloten te zijn, een kijkje in de pastorie. Na al het moois hier bekeken te hebben, hebben zij het huis weer verlaten en alles gelaten, zooals het was. De tuinman, die de kinderen opgemerkt had, ver telde het gebeurde aan ds. N., met de opmerking dat de dominee zeker vergeten had de deur te slui ten, voordat hij op reis ging. Nu zou ieder meenen, dat, terwijl er niets ge broken, bedorven of vermist werd, de zaak hiermede geëindigd zou zijnevenwel de dominee dacht er anders over. Hij liep naar den burgemeester en zelfs naar een wethouder, om van het voorgevallene aan gifte te doen. De burgemeester maakte er hem echter opmerkzaam op, dat er hier van inbraak geen sprake was, zoodat er deswege geen proces-verbaal ingediend kon worden. (N. R. Ct.) De reden, waarom zoo vele boomen, die in ons land geplant worden, mislukken en sterven, is toe te sebrijven aan de zorgeloosheid, waarmede het plan ten plaats heeft. De grond in den bodem van het gat, waarin de boom geplant moet worden, moet losgewoeld en ruimte gemaakt worden voor alle fijne wortels van den boom. Wanneer men nu den boom in den grond zet, moet hij, nadat er eene kleine hoeveelheid mul zand op zijne wortels gestort is, zachtjes op en neer bewogen worden, opdat de kleine worteldraden bedekt worden daarna werpt men het overblijvende mulle zand in het gat. Een ander belangrijk punt is het steunen van den boom, totdat hij zich goed gevestigd heeft, tegen de warmte der zonnestralen. »Ik heb", zegt een bekend kweeker, gedurende de laatste tien jaren verschei dene duizenden boomen geplant en ben zelden ge noodzaakt geweest, een nieuwen boom te planten op de plaats waar er een was dood gegaan. De goede uitslag is een gevolg van eene zeer een voudige, maar zelden mislukkende voorzorg. Wanneer de boom geplant is, wordt een plankje van een decimeter breed en juist hoog genoeg, dat het tot de onderste takken reikt, aan de zuidzijde van den boom in den grond gedreven. Dit weert gedurende twee derde van den dag de zon af en verhinderd, dat de schors en het spint uitdrogen, alvorens nieuwe wortels gevormd zijn. Iedereen, die op deze wijze zijne jonge boomen behandelt, is zeker, te zullen slagen. Een heer, die Woensdagmorgen met zijn demi- saison over den arm uit een koffiehuis in de Hoog- steeg te Rotterdam kwam, verloor uit een der zakken van de heen en weer bengelende jas zijn portefeuille. Een jongen raapte het voorwerp op en ging er mede aan den haalbijtijds echter werd hij nog door een man tegengehouden, die de vondst had opgemerkt. De heer kwam weer in het bezit van zijn porte feuille en gaf 25 aan den man, die den jongen, welke zoo weinig blijken had gegeven een eerlijke vinder te willen zijn, bij zijn kraag had gepakt. De knaap werd met een pak slaag beloond. Een lijk, dat de vorige week opgehaald werd uit den Grimburgwal te Amsterdam geleek veel op een bewoner van de Jacob van Lennepstraat, die vermist werd. De vrouw van den doodgewaande had reeds de gordijnen van de woning laten zakken, want een tante van den man had het lijk gezien en beweerde den drenkeling herkend te hebben. Tante bleek echter verkeerd te hebben gezien, want Janus stapte na eenige dagen te hebben ge boemeld, gezond de kamer binnen bij zijn vrouw. Nu zou men misschien meenen, dat zijn verschij ning reden tot blijdschap gaf, maar het tegendeel was het gevalhet echtpaar kreeg dadelijk twist en eindigde er mede elkaar zoodanig toe te takelen, dat Janus in den eersten tijd niet te herkennen zal zijn Onlangs zijn 250 arbeiders voor den Kongo- spoorweg aan boord van een Duitsche stoomboot te Boma aangekomen en weigerden het schip te verlaten. De gouverneur ging aan boord en trachtte de ar beiders te overreden om aan wal te gaan, maar door revolvers bedreigd, liet hij 50 soldaten aan boord komen. Er volgde eene levendige wisseling van schoten, met het gevolg dat 3 arbeiders gedood en 12 gewond werden. Ook een blanke passagier werd bij het gevecht gedood. Het oproer werd even wel gedempt en de arbeiders werden naar Matadi In de Oostenrijksche Alpen is Zondag, na eene hevige onweersbui, die zich zeer ver uitstrekte, het weder plotseling omgeslagen. De thermometer stond binnen een paar uren 40 graden Fahr. lager dan te voren, en de bergen lagen vol sneeuw, die in Ischl en Aussee eenigen tijd bleef liggen. Bij dat onweder werd een boerderij teMesczanica door den bliksem in brand gestoken, met het nood lottig gevolg, dat van een aantal daar ingekwar tierde soldaten acht verbrand zijn en zeven gekwetst werden. Uit Athene wordt aan een Duitsch blad ge schreven Zonder overdrijving kan men zeggen, dat Thessalië thans het land is dat ten opzichte der rooverromantiek den eersten rang inneemt. Als in Sicilië de rijke grondbezitters niet veilig zijn, in Thessalië is dit het geval met de geheele bevolking. De provincie word door roovers letterlijk overstroomd behalve geregelde benden, oefenen honderden voort vluchtige misdadigers hier hun handwerk uit en ongeloofeljjk brutaal treden de bandieten op. Van den onlangs gevangen genomen hoofdman Tschulis wordt verteld, dat zijn hartstocht was, bruiloftstoeten aan te vallen. Meer dan 100 man militairen en boeren namen aan de vervolging van den roovet deel en eerst na een langdurig en hevig gevecht gelukte het hem te over meesteren. Niettegenstaande de genomen maatregelen, is nog geen vermindering der misdaden te bemer ken. Na de berooving en vermoording van den rijken Turk Emin-pacha trekt weer de volgende ontvoering door een berucht rooverhoofdman de aandacht. Deze had vernomen, dat de rijke olie handelaar Kydimos zich naar Milino had begeven en hij besloot zijn slag te slaan. Bij het dorp legde hij zich met zijn bende in hinderlaag en tegen mid dernacht omsingelden de roovers het huis, waarin de handelaar vertoefde. De roovers maakten alarm, waarop de zoon van Kydimos naar buiten kwam, om de oorzaak van het rumoer te ontdekken. Dade lijk werd hij gegrepen en de vader moest den roovers al het geld, dat hij bij zich had, 70,000 frs., af staan. Maar niet tevreden met deze som, eischten de bandieten nog 30,000 frs die de vader den vol genden dag overzondtoen eerst werd de zoon weder vrijgelaten. Het dochtertje van een baanwachter nabij Calais liep over de rails. De moedei', een trein ziende aankomen, snelde het na, op zijne beurt schoot de vader toe en alle drie werden vermorzeld. Het Socialistisch Congres te Tours heeft zijne vergaderingen besloten met het aannemen van mo- tiën, verklarende dat voor vrouwenarbeid (ter voor koming van ongelijke mededinging) hetzelfde loon behoort te worden betaald als voor dien van man nen dat getrouwde vrouwen niet buitenshuis be- hooren te werkendat man en vrouw ook politiek gelijke rechten behooren te hebbendat de arbeid in gevangenissen en kloosters moet worden afge schaft; dat het stukwerk worde afgeschaft, enz. Ook verlangde men den achtuursdag, en intrekking van de wet tegen de Internationale. Een paar sprekers betoogden, dat de 4 millioen Fransche werklieden in vijf jaar tijd gemakkelijk 400 millioen francs konden opleggen. Dat gedaan hebbende, moesten ze veertien dagen lang geen vinger uitsteken en als dan de burgerlui geen steenkool, schoenen, kleederen, dagbladen, niets meer konden krijgen, dan zouden ze wel de vlag strijken. Maar het fraaiste zou zijn, meende een derde, als dat over de geheele wereld geschiedde, dan zouden de soldaten vanzelf meedoen. Het schoone denkbeeld is tot nadere overweging verwezen naar een toekomende jaar te Ziiricb te houden Congres.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2