1892 N". 107. Zaterdag 10 September. 79ste jaargang. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Belialve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentïën v«©r 2 uren 05» den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitga ve. DE BEG BOOTING der plaatselijke iukomsten eu uitgave» vau de gemeente voor het jaar 1893 is aan den geineeuteraad, in zijne openbare ver gadering van heden, aangeboden en op de secretarie neergelegd, alwaar zij tot en met den 29 September eerstkomende voor een ied r ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegeu betaling der kosten verkrijgbaar gesteld worden. Goes, den 8 September 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, II A It T M A N. GOES, 9 September 1892. Aan de gisteravond den gemeenteraad aan geboden begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1893 ontleenen wij het volgende Als batig slot van de rekening over 1890 is uit getrokken f 6861,611/2- De inkomsten van vaste eigendommen zijn geraamd op f 12686,19 tegenover f 12874,001/2 voor 1892. De opcenten op 's rijks directe belastingen worden vermoed te zullen op brengen f 9735, terwijl de Hoofdelijke omslag is gebracht op hetzelfde cijfer als voor 1892, t. w. f 25000. Andere heffingen zijn geraamd op f7775 tegenover f 8295 voor 1892, een gevolg van de mindere opbrengst der marktgelden in 1891. De belasting op de honden zal vermoedelijk bedragen f 550 en hfet vergunningsrecht f 1450. De uitkee- ringen en bijdragen zijn gesteld op f 33645,82, ter wijl die in 1892 waren geraamd op f 34157,31 de vermindering wordt veroorzaakt door eene andere regeling omtrent de verpleegkosten van krankzinni gen. Aan andere ontvangsten denkt men nog te genieten f3972, zijnde de sas- en havengelden f 150 minder geraamd dan voor 1892. Voorts is voor memorie uitgetrokken eene geldleening ter voorzie ning in de kosten voor het maken van sluis- en dijkwerken aan den mond der haven, voor zoover daarin niet kan voorzien worden door het renteloos voorschot van de provincie en de bijdragen van het rijk. Door de tegenspoeden, waarmede die werken te kampen hadden, zullen de bedragen van rijk en provincie niet voldoende zijn tot dekking der uit gaven. De pogingeo, die zijn aangewend om ver hooging van bijdrage en voorschot te verkrijgen, zijn mislukt. Hoe groot bet verschil zal zijn tusschen de te ontvangen en te betalen sommen is nog niet met zekerheid op te geven, doch wel kan met ze kerheid voorzien worden, dat eene geldleening moet aangegaan worden. De uitgaven voor het huishoudelijk bestuur ziju iets minder geraamd dan voor 1892 en wel op f 9168,50, terwijl de kosten voor het heffen van be lastingen voor beide jaren bijna gelijk zijn, t. w. f 898. Voor openbare werken wordt geacht noodig te zullen zijn f 11726,zijnde beduidend minder dan voor 1892, aangezien op de begrooting voor dat jaar nog f 102530,98 voorkomt voor de werken aan den mond der haven en voorts de meest mogelijke zuinigheid is betracht bij de raming der kosten voor de straten, pleinen enz. De uitgaven voor privaat eigendommen zullen, naar vermoed wordt, gelijk zijn aan die voor 1892, en wel f 479,50, evenals die voor politie f 5930 en voor de brandweer f 960. Voor schutterij wordt slechts f 397,13 noodig ge acht, tegenover f 537,38 in 1892 en voor straatver lichting f 3933, tegenover f 4002 voor 1892. De uitgaven voor den geneeskundigen dienst en het armwezen zijn veel lager uitgetrokken dan voor 1892, een gevolg van het niet-noodig-zfjn van een subsidie aan het Gasthuis en van de bij de ontvang sten vermelde andere regeling der verpleegkosten van krankzinnigen. Het middelbaar onderwijs vordert f 18830 het lager onderwijs f 26048 de bewaar school f 1895 de ambachtsschool f 600 en de toelage voor de kweekschool te Leiden f 10. De renten voor vroeger aangegane geldleeningen worden geraamd op f3896 en de aflossingen op f 11000, welk laatste bedrag aanzienlijk hooger is dan voor 1892, doordat voor teruggave van het renteloos voorschot van de provincie ten behoeve van het Sas het volle V20 van hetgeen genoten is, moest worden geraamd. Voor andere uitgaven is uitgetrokken een bedrag van f 1657,64, zijnde ongeveer f 100 hooger dan voor 1892, welke som wordt noodig geacht voor de ver zekering van werklieden tegen ongelukken. De on voorziene uitgaven zijn geraamd op f 1164,16 De begrooting wijst een totaal cijfer aan van f 101675,62 >/2. Op de landbouwtentoonstelling te Leiden zijn aan de firma wed. J. 0. Massee en Zn. te Goes de volgende bekroningen ten deel gevallen Dorschwerktuigen, 2e prijsgraanzuiveringswerk- tuigen, 2e prijsverzameliug werktuigen voor den akkerbouw, le prijsverzameling werktuigen voor den hooibouw, 2e prijsverzameling werktuigen voor stalvoedering, 2e prijstweewielige rijtuigen, eerv. verm. Niet gevraagd bij het programma. Eervolle ver meldingen Naaimachine om matten te vervaardigen. Prov. blad no. 80 der provincie Zeeland bevat eene opgaaf van het aandeel der gemeenten in de kwade posten op de grondbelasting dienst 1889 en op de personeele belasting dienst 1889/90. Het aandeel van Goes is voor de grondbelasting 97,20 J/2 en voor de pers. belasting f 285,08. Op grond, dat het mond- en klauw zeer onder het rundvee in Walcheren is uitge broken en ook buiten de provincie voorkomt, heb ben Ged. Staten van Zeeland besloten voor Walcheren met Nieuw- en St. Joosland en Zuid-Beveland met Wolfertsdijk in te trekkende ontheffing van de verplichting tot keuring, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee uit dat gedeelte der provincie naar een der andere in art. 20 van het reglement genoemde on- derdeelen der provincieen voor de geheele provincie, in te trelclcende ont heffing van de verplichting om het uit andere pro vinciën des rijks ingevoerde rundvee overeenkomstig art. 19 van het reglement afgezonderd te houden. (M. Ct.) Men verzoekt ons in het bijzonder de aandacht onzer lezers te vestigen op achterstaande annonce, waarbij aangekondigd wordt, dat de ook te Goes welbekende luchtreiziger Lcon Antenne Jr. (mr. Leon Mary) a. s. Zondag in het Schuttershof te Middelburg met zijn ballon Wilhelmina" zal opstijgen, terwijl tevens dhr. mr. Matelot met eene parachute zal nederdalen. Itorsele. Donderdag herdacht de heer J. Rottier L^., burgemeester dezer gemeente, zijn 25-jarig lidmaatschap van den gemeenteraad al- bier. Met zijne medewerking kwamen gedurende be doeld tijdvak een aantal nuttige zaken tot stand, die der gemeente tot verbetering strekten en den jubilaris aangename herinneringen opleverden. Kolijnspluat. In de gemeenteraadszitting van Donderdag 11. is met betrekiring tot de pas gevormde gezondheidscommissie besloten haar een blanco crediet te verleenen bij hare lofwaardige pogingen om zooveel mogelijk besmetting, door ver ontreiniging van lucht en water ontstaan, te weren. Door Ged. Staten dezer provincie is af kondiging gedaan van een besluit der Staten van 8 Juli jl., waarbij is vastgesteld aan art. 12 van hun besluit van 15 Juli 1881 tot regeling van den provin cialen waterstaatdienst toe te voegen het volgendeaan hen (de ambtenaren bij den pro vincialen waterstaatsdienst) wordt ten laste van de provincie pensioen of wachtgeld verleend, volgens nader vast te stellen regels. Art. 4 wordt vervangen door het volgende: De hoofdingenieur, de ingenieurs, de opzichters, de teekenaars, schrijvers en de klerken hebben aan spraak op wachtgeld wanneer zij, na tienjarigen dienst als zoodanig, eervol worden ontslagen ten gevolge van opheffing hunner betrekking of van nieuwe organisatie. Het wachtgeld bedraagt ten minste de helft en ten hoogste twee derden van de laatst genoten jaar- lijksche bezoldiging, en wordt binnen die grenzen toegekend naar de regels in art. 3 vastgesteld voor de berekening van pensioenen. Geslaagd voor het notarisexamen 2de gedeelte de heer D. Hakkert te Tolen. Bij het 2e toelatings-examen voor de rijks landbouwschool te Wageningen is 0. a. geslaagd C h. H a r i s 0 n te Rilland-Bath. Bij Kon. besluit zijn de volgende pensioenen verleend aanmr. J. W. Lasonder, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, f 182 G. Keyzer, onderwijzer bij de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, f 123J. A. See- p e nonderw. aan de op. lag. school te Lams- waarde, f 400P. Janssen, onderwijzeres aan eene openb. lagere school te Goes f 164L. M. Bal, wed. P. C. N. Eichholtz, commies der posterijen 2e kl., f 850. De gemeenteraad van Ter-Neuzen heeft met 9 tegen 3 stemmen besloten de kermis voor onbepaalden tijd te schorsen. De Minister van Binnenl. Zaken, gelet op art. 8 van het Kon. besluit van 4 Sept. 1892 (Staatsblad no. 215), tot vaststelling van buitengewone maat regelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering barer uitbreiding en ge volgen heeft goedgevonden te bepalen, dat genoemd artikel zal worden toegepast ten aanzien van per sonen komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, zoodat ieder die éen of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre in zijn woning huisvest, ver plicht is onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen daarvan kennis te geven aan den bur gemeester en evenzoo kennis te geven aan den bur gemeester van elk verdacht ziektegeval in zijn woning, mitsgaders van bet vertrek van bovenbedoelde per sonen en van de plaats waarbeen zij alsdan ver trokken zijn. De bekende hygiënist sir P. Spencer Wells dringt er in een ingezonden stuk in de Times op aan, dat thans, tegenover bet woeden der cholera, de lijkverbranding zooveel mogelijk worde bevorderd. Worden de lijken begraven, dan doodt dit de bacillen nietintegendeel, zij tieren welig voort, vermenigvuldigen zich en komen vroeg of laat in drinkwater of in de lucht terecht. Door het vuur daarentegen blijft er niets van over. Thans is bij de Tweede Kamer ingekomen het vroeger aangekondigde wetsontwerp tot w ij z i g i n g van de Indische Comptabiliteitswet, waarin het beginsel is nedergelegd (art. 4), dat het Rijk van de geldmiddelen, die de Indische belasting schuldigen opbrengen, geen bijdragen moet vorderen tot dekking van uitgaven in bet belang van het Rijk, doch alleen vergoeding voor uitgaven, die door het Rijk rechtstreeks ten behoeve van Indië worden gedaan. Het standbeeld van Coen zal het volgende jaar te Hoorn onthuld worden op 15 Mei, den datum, waarop Coen den slag bij Jaeatra won. Het wordt geplaatst op de Roode Steen te Hoorn. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand October e. k. en zoo mogelijk nog in September dezes jaars te Arnhem gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voor bereiding tot de beoefening der natuurkundige weten schappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Zij, die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Septem ber e. k. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie dr. H. Van de Stadt, directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Arnhem. Onder voorzitterschap van mr. Goeman Bor- gesius werd Woensdag te 's-Gravenhage de alge meene vergadering gehouden van de vereeniging tegen drankmisbruik. (Volksbond). De voorzitter heette den afgevaardigden welkom en bracht bijzondere hulde aan de ijverige bemoei ingen voor de afschaffingszaak door mr. d'Engel- bronner, secretaris van de Nederlandscbe Vereeni ging tot afschaffing van sterken drank." Mr. Kr use man bracht, als secretaris van den Bond, verslag uitbet bleek dat de Bond thans 23 afd. telt, met ongeveer 3000 leden. De heer Kruseman lichtte ook toe bet rapport over de verbetering van arbeiderswoningen. Het denkbeeld is om, in overleg zoo mogelijk, met het geneeskundig Staatstoezicht en de plaatselijke ge- zondheidscommissiën, aan de Regeering de herziening der Onteigeningswet te vragen, en voorts om plaatse lijke enquêtes in te stellen, die vóór 1 Maart 1893 zouden moeten afloopen. Een voorstel in dien zin werd aangenomen. Daarna werd behandeld het voorstel van Utrecht om door verschillende middelen te bevorderen, dat de uitbetaling van werkloonen op het werk zelf, en in elk geval niet in localiteiten waar sterkedrank wordt verkocht of op plaatsen, die met zoodanige localiteit gemeenschap hebben. Bij acclamatie werd aangenomen het voorstel om zich te dezer zake tot de regeering te wenden en voorts werd besloten zich te wenden tot andere besturen, waterschappen enz., met opdracht van bet Hoofdbestuur, zich te dier zake met'de afdeelingen van den Bond in betrekking te stellen. Dixi schrijft uit Breda aan bet Vaderland De groote parade op den verjaardag der Konin gin werd alhier vereerd met de tegenwoordigheid van den waarnemenden inspecteur der infantarie, den luit-gen. ridder Alewijn. Dat was voor allen een verrassing, want niet alleen was de komst van den generaal niet vooraf aangekondigd, maar ook bij de parade zelf werd zijn tegenwoordig heid eerst opgemerkt, toen de hier onbekende gene raal, die in politiek verschenen was op de voor 't publiek afgesloten plaats en zich daarna voor de gereserveerde plaatsen had gesteld, zijn naam op beleefd verzoek noemde aan den plaatselijken kom- mandant. Toen de parade aangevangen was, genoten de niet ingedeelde officieren, die zich dicht bij den generaal bevonden, van de critiek, die deze bevoegde beoordeelaar uitoefende over verschillende officieren, naar wier namen hij vroeg. De generaal verklaarde als dwarskijker te zijn gekomen. Men kan nagaan, dat dit voorval hier veel is be sproken en aanleiding geeft tot allerlei gissingen over het doel van deze minst genomen ongewone handelwijze. Het wekt vooral verbazing, dat een der hoogst geplaatste militaire autoriteiten, in zijn functie optredende, niet in uniform verschijnt, en dat nog wel op den geboortedag der Koningin. Rechtszaken. Door de arrond.-rechtbank te Middelburg weid beden veroordeeld: D. K., 54 j., te Kolijnsplaat, wegens strooperij, tot f 10 boete subs. 5 d. hechtenis. Landbouw en Veeteelt. Het vorige jaar heeft iemand te Goes, die een nieuwe soort aardappelen, juweelen genaamd, uit Duitschland ontving, een kleine oppervlakte daar mede bezet. Die aardappelen bleven van de ziekte verschoond, gaven een goed beschot en waren puik van qualiteit. Met groote moeite wist een buurman een beetje zetgoed machtig te worden, plantte dit op krachtigen grond en heeft nu van elke vijf Blooische roeden vier hectoliter aardappelensommige exem plaren wegen zes en een half ons. Daarbij zijn ze puik van smaak, koken niet af en zijn fijn van zet meel, zoodat zij voor de consumptie, al zijn ze groot, uitstekend geschikt zijn. De juweelen weten niets van de ziekte en staan nu nog lustig te groeien. Kapelle. Nu de graanoogst zoo goed als van het veld is ziet men een begin maken met het rooien van aardappelen. Zooals te verwachten was, komt een meer dan middelmatig beschot te voorschijn de ziekte, die bijna alle velden heeft aangetast, schijnt zich vooral met het loof tevreden te stellen, althans zieke knollen zijn zeer zeldzaam. De met Bordeausche pap besproeide perceelen zijn niet van de andere te onderscheiden, zoodat hiervan de resultaten niet gunstig uitblinken. Door een persoon in deze gemeente zijn, nadat zijn vroege aardappelen waren gerooid, den 2 Juli jl. andermaal aardappelen gepoot, afkomstig van het eiland Malta. Deze zijn bijzonder snel gegroeid, en vermoedelijk zal ook hiervan nog een zeer ruim be schot kunnen worden ingezameld. Er kan dus met recht gezegd worden dat het een goed aardappeljaar is; bijna ieder arbeider kan na aftrek van wat hij voor eigen consumptie noodig heeft, nog een gedeelte verkoopen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Brielle ds. J. Ossewaarde te Sluis; bij de Chr. Ger. gem. te Zaamslag de heer H. A. Van Minnen, candidaat te Utrecht. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Wissenkerke door ds. L. Hij mans, te Nieuw-Lek- kerland. Jl. Woensdag herdacht ds. A. Littooy, pred. bij de Geref. kerk A te Middelburg (Langendelft) den dag, waarop hij vóór 25 jaar de evangeliebedie ning aanvaardde. (St.) NTisse. Mej. M. C. Van den Ende, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd aan de openb. school te Oud-Vosmeer. Gisteren herdacht de heer D. Moojen, hoofd der school te Kloetinge, onder tal van blijken van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaren deze betrekking aanvaardde. De jubilaris ontving vele stoffelijke bewijzen van waardeering, zoowel van den gemeenteraad, als van het onderwijzend personeel en van de kinderen. Voor de school wa ren eerepoorten met guirlandes aangebracht en het gebouw zelf was inwendig netjes versierd. De kin deren met oranje gesierd, zongen het hoofd hunner school verschillende feestliederen toe, waarna zij wer den onthaald, waarbij ook de kinderen der bewaar school niet vergelen werden. Uit vele woningen wapperde de Nederlandsche driekleur. De beide schoolopzieners, die verhinderd waren persoonlijk tot den jubilaris te komen, zonden hem schriftelijk hunne gelukwenschen. De heer P. Minderhoud Jz., onderwijzer aan de bijzondere school te Ter Neuzen, heeft, uit hoofde van voortdurende ongesteldheid, eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1