Hare Majesteiten zullen na de opening dei- zitting van de Staten-G ener aal. in de tweede helft van September, naar »Het Loo" vertrekken. De Fransche gezant, de beer Louis Legrand, beeft gisteren te Soestdijk aan H. M. Koningin Emma een ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina door den President der Fransche republiek eigenhandig ge schreven brief overhandigd, waarin HH. MM. geluk gewenscht wordt met dit heugelijk feit. Bij dien blief is gevoegd een prachtig eetservies, in de fabriek te Sèvres vervaardigd en bestemd voor H. M. Ko ningin Wilhelmina. Is de Haagsche correspondent van de N. Gr on. Ct. goed ingelicht, dan zal het Ministerie de Tweede Kamer gedurende de komende campagne wel in het gareel houden. Hij schrijft Thans is men aan bijna alle departementen zeer druk in de weer om de belangrijke voorstellen, die in de door H. M. de Koningin-Regentes persoonlijk uit te spreken troonrede zullen worden aangekondigd, spoedig gereed te hebben vervolg van de belasting voorstellen, defensie-wet, kiesrechthervorming, leer plicht en onderscheiden belangrijke zaken op 't ge bied van rechtswezen en sociale wetgeving. Men kan zich op een welvoorzienen parlementairen disch voor 189298 voorbereiden. De St.-Ct. bevat een Kon. Besl. van 4 Sep tember 1892, tot vaststelling van buitengewone maat regelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en ge volgen. De heer K e r d ij k die eenige maanden ge leden met eene zeer geschokte gezondheid 's-Graven- hage verliet en sedert in het buitenland heeft ver toefd, is thans in goeden welstand aldaar terugge keerd. Naar gemeld wordt heeft de Delftsche muziek directeur, de heer J. C. Boers, die onlangs zijn tachtigsten verjaardag onder algemeene deelneming van alle vrienden onzer vaderlandsche toonkunst vierde, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek gericht, dat het Koninklijk besluit, waarbij hij benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, worde ingetrokken. Door den heer A. E. Von Brücken Fock is eene phantasie voor groot orkest »Koninginne- marsch" gecomponeerd, van welk werk het H. M. de Koningin-Regentes behaagd heeft, bij gunstige uitzondering, de opdracht te willen aanvaarden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Gereformeerde gemeente te Biezelinge de heer A. Van Andel te Utrecht. Met hem stonden op het drietal de candidaten F. Kra mer en S. Van de Wal. Tn de vergadering van den ring Borsele is Maandag jl. een verzoek behandeld van den kerke- raad der Herv. gemeente te Oudelande, tot toestem ming en bevordering dei benoeming van een gods dienstonderwijzer. Aanvankelijk liepen de gevoelens zeer uiteen, daar de kerkelijke reglementen in -deze aangelegenheid geen voldoend licht geven, maar men slaagde er toch in, met algemeene stemmen, eene zeer ernstige beschouwing van de zaak te geven, die met het verzoekschrift aan het Klassikaal Bestuur van Goes zal worden opgezonden. De nieuwe cursus van do meisjesschool alhier is heden geopend met 48 leerlingen. Donderdag 8 Sept. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer D. Mooijen als hoofd der school te Klo9tinge in functie tiad. De Unie-collecte voor de bijzondere scholen heeft te Nieuwdorp (Ger. kerk) ƒ14,72 opgebracht. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waai bij J. H. en W. wegens diefstal en bedreiging met geweld en W. wegens heling van effecten werden veroordeeld. Gemengde Berichten. Naar wij vernemen is het tooneelgezelschap onder directie der heeren Verhaegen en Blaaser, dat jl. Maandag in »de Prins van Oran je" bij gelegenheid der kermis eene zoo gunstige opvoering gaf van het blijspel Dokter Klaus", voornemens bij genoegzame deelneming in den aanstaanden winter alhier drie abonnements-voorstellingen te geveD, waarvan de eerste in October zal plaatshebben, De prijzen dei- plaatsen zullen bij inteekening zoo laag mogelijk worden gesteld. lleinkcnszand. Toen gister een man en vrouw alhier por hondenkar naar de Goesche kermis zou den rijden en even buiten het dorp voor een ander voertuig uitweken, had de vrouw het ongeluk van de kar te vallen, waarbij zij haar rechterpols brak en eenige lichte verwondingen aan het aangezicht bekwam. Heelkundige hulp werd door den heer De Haan alhier verleendvan de kermispret was na tuurlijk geen sprake meer. Ierseke. Er is hier een geval van besmettelijke vlekziekte geconstateerd. Maandag geraakte te Sclierpenisse een knaap te water, toen hij aan de haven naar een visscher stond te kijken. Door den vloed ging er een sterke stroom, zoodat hij spoedig verwijderd was van de hem omringende kameraden, die wellicht hulp zouden hebben verleend. Gelukkig dat er in de omgeving een moedig jongeling was, die te water ging en er in slaagde den drenkeling behouden aan wal te brengen.. Reeds voor de derde maal gelukte het dezen jongeling een drenkeling te redden. De publieke veilingen van boomvruchten, appe len en peren zijn in Zuid-Beveland afgeloopen. De te verwachten opbrengst, die verre beneden het mid delmatige zal zijn, vooral van peren, heeft den hoo pers hooge prijzen doen bedingen. Ze beliepen van vier tot zes gulden per hectoliter volgens taxatie, aan 't hout. 't Is ook daarom te hopen dat de cholera-epidemie spoedig geweken moge zijn, want voor de vruchten handelaren is deze ziekte van groote beteekenis, wijl er vooral naar de groote steden geen aftrek is. De laatste pruimen worden voor een spotprijs verkocht en de jutteperen, dit jaar schaarsch, zijn van zes tot vier gulden per hectoliter gedaald. Op den laatsten dag der manoeuvres nabij Arnhem had de ritmeester J. Van den Berg van Saparoea, het ongeluk dat zijn paard, terwijl hij de teugels niet in de hand had, er van door ging en hem afwierp. Voor hij met zijn voet uit den stijgbeugel was, kreeg de ritmeester een slag met den hoef van het paard tegen de onderkaak, welke op twee plaatsen is gebroken. Te Arnhem vervoegden zich Vrijdagmiddag aan het politiebureau drie minderjarige jongens, met verzoek naar Amsterdam te worden voortgeholpen. Volgens hunne verklaring waren zij Donderdagavond aan den Westerdokdijk in een bagagewagen, waarin zij een schuilplaats voor den regen hadden gezocht, in slaap gevallen en hadden bij huu ontwaken be merkt, dat de wagen in beweging was. Daar hun pogingen, om den wagen, die gesloten was, te ope nen, vruchteloos waren, hadden zij zich genoodzaakt gezien de reis tot Elten mede te maken, waarvan zij via Zeveuaar naar Arnhem geloopen waren. Dooi de zorg der politie aldaar werden zij naar Amster dam teruggebracht. Eenigen tijd geleden bestelde een koopman te Rotterdam eenige honderdtallen eieren bij een win kelier te Zieriksee. Deze leverde de bestelling, maar wachtte tevergeefs op 't geld. Na eenigen tijd doet de koopman een tweede bestelling, welke per stoom boot naar daar werd gevoerd. De koopman nam de mand in ontvangst, maar natuurlijk kreeg hij nu van den conducteur eieren voor zijn geld". Bij opening van de mand bleek echter, dat deze in hooi gepakte steenen en steentjes inhield en de koopman dus 'zijn eerste bezending eieren betaald had. Hoe een dame een humoritisch blad leest. Het gebeurt niet dikwijls dat een dame een humo ritisch blad koopt om in een trein te lezen, maar als zij het doet is het merkwaardig haar waar te nemen. Zij kijkt zoo plechtig of zij de begrafenis leest van een erg dierbaren bloedverwant. Zij kijkt naar de plaat op de eerste pagina om mee te beginnen, en na een flauwe poging om het te begrijpen slaat ze om en leest zeer oplettend op de laatste bladzijde een advertentie van een nieuw soort van corsetten. Dan slaat ze open, onverschillig waar en kijkt naar een humoritische teekening zonder het bijschrift te lezen en leest dan het bijschrift van een andere plaat zonder een oog op de teekening te slaan. Zij leest een kleine spotternij over de schoone sekse en haar blik verraadt eenige verontwaardi ging, terwijl haar lippen bewegen of zij zegt: »Hij denkt zeker dat hij aardig is, niet waar Zij ver geet haar toorn echter doordat haar oog valt op een aankondiging om het teint te bewaren, boven aan de bladzijde, wat zij aandachtig leest. Nadat ze tevergeefs gezocht heeft naar huwelijks- en overlijdensadvertentiën schijnt ze te aarzelen of zij het blad weg zal gooien of bewareneindelijk vouwt ze het zorgvuldig op en stopt het in haar taschje, terwijl zij denkt dat de »manlui" thuis het misschien eéns in willen zien. (Zw. Ct.) Men schrijft uit Bergen-op-Zoom aan de N. li. Ct. Nog altijd zijn de gemoederen niet tot rust ge komen en hebben in de afgeloopen week weder her haaldelijk volksoploopjes plaats gehad bij het lokaal van het Heilsleger. Behalve het zingen van spot liederen en het werpen met vuil, hadden er geen gewelddadigheden plaats. De waarnemende burgemeester, de heer De Bruyn trad op, om het oproerige gepeupel in bedwang te houden. Zondagavond is door iemand tc Haarlem het zeldzaam voorkomend verschijnsel van een maan- regenboog waargenomen. De boog teekende zich vrij scherp begrensd tegen een zwaar wolkgevaarte in het noorden af en was van 8 uur 3L min. tot 35 min. duidelijk zichtbaar. Het zuidelijk en oostelijk deel des hemels was tot ver over het zenith bijna volkomen helder; in zuidwest, west en noordwest veel cumulo-nimbi. De wind was zeer zwak noorde lijk. Tusscben 8 uur. 37 min. en 41 min. viel een weinig fijne regen. Kleuren kon de waarnemer in den boog niet onderscheiden. Aan het station to Rozendaal zijn thans twee dokters bij iederen uit Antwerpen komenden perso nentrein aanwezig, ter observatie van de uit België komende reizigers. Uit Tessel meldt men aan de N. li. Ct. van 5 Sept.: Terwijl gister een storm woei uit het W. Z.W., stevenden eenige blazerschuiten uit de haven van Nieuwediep naar hier. De knecht van de schuit T. X. 183 werd door de zeilschoot in zee geworpen en spartelde midden in de golven. De zee stond zeer hol. Te vergeefs poogde de schipper hem te berei ken. Daar volgde op ongeveer twee kabellengten de blazerschuit T. X. bl. De bemanning had het on geluk opgemerkt, wist de schuit in de nabijheid van den drenkeling te brengen en wierp hem een touw toe. Hij kreeg dit te pat ken en was nu spoedig be houden. Inderdaad mag dit eene zeldzame redding koeten. Uit Rotterdam wordt aan het Hbl. gemeld Het bericht, dat Zaterdag 400 landverhuizers, bestemd om per stoomschip Maasdam naar New- York te vertrekken, hier zijn achtergebleven, heeft nogal verontwaardiging gewekt. Het blijkt echter dat er geen Russische Joden bij zijn. De troep bestaat grootendeels uit Nederlanders en Zuid-Duit- schers. Ten overvloede werden de 18 logementen, waar zij zijn ingekwartierd, door veiligheids- en medische politie zorgvuldig bewaakt, terwijl ook de commissie van toezicht op het landverhuizersvervoer een oog in het zeil houdt. Sedert een veertien dagen houden hier echter ook 500 Russische Joden verblijf, die onder toezicht staan van de vereeniging Montefiore." Ten Stadhuize is geconfereerd tusscben den burge meester van deze plaats en dien van Maassluis. Het resultaat dezer conferentie is echter niet bekend. Alleen weet men dat zij in verband staat met quarantaine-maatregelen. Uit Hontenisse wordt gemeld Maandagavond omstreeks half negen werden de bewoners van Groenendijk en Kloosterzande opge schrikt door het luiden der brandklok. De schuur van den landbouwer L. W., gevuld met den geheelen oogst, stond in brand. Het houten, met stroo ge dekte gebouw was spoedig eene prooi der vlammen. Aan redden was geen denken slechts de belendende gebouwen konden door de toegesnelde brandweer beschermd en gelukkig gespaard worden. Het ver brande perceel en de daarin geborgen oogst zijn voldoende tegen brandschade verzekerd. In het N. v. d. D. verhaalt een reiziger dat te Maartensdijk Vrijdagavond een vrouw uit den trein stapte en onmiddellijk daarop te water viel. Uit de informatiën van den zegsman bleek, dat dit daar zeer veelvuldig voorkomtde vrouw die Vrij dagavond met moeite gered werd, was no. 10 reeds. Een te Amsterdam gevestigd geneesheer ont ving van den Russischen dokter \V. M. Haffxiner, die werkzaam is aan het Instituut-Pasteur te Parijs, het volgende antwoord op een aan dr. Pasteur ge richt schrij ven »De heer Pasteur heeft mij den brief overhandigd, dien u hem geschreven hebt, en heeft mij opgedragen u mede te deelen, dat de inenting met de inentings- stof tegen de cholera in het institujit wordt verricht door dr. Raux, den chef van den technisch-micro- bischen dienst. De inentingsstof wordt met de nood zakelijke gebruiksaanwijzing gratis toegezonden aan iederen bnitenlandschen geneesheer die er om vraagt, onder voorwaarde dat hij het instituut op de hoogte houdt van de resultaten zijner proefnemingen". Men schrijft aan het U. D. naar aanleiding van het ook door ons in ons vorig no. medegedeelde over de bliksemDat getroffenen lang schijndood kunnen zijn, is volkomen waarook verdient het m. i. wel de aandacht, dat als er een toren, huis, enz. getroffen wordt, en men schijnbaar geen brand bespeurt, er nog na eenige uren zich vuur in den een of anderen balk kan vertoonen, en het daarom wenschelijk is, daarop goed te blijven letten. (Dit geval heb ik bij ondervinding). Dat beuken minder dan naaldboomen worden getroffen, wordt door onder vinding minder bewezen. Voor de huid der beroemde koe, die Gladstone durfde aanranden en deze wandaad met haar leven boeten moest, heeft een liefhebber vau curiositeiten 20 pd. st. gegeven. Zij wordt nu met bijzondere zorg gelooid en tot leer bereid, waaruit schoenen zullen worden vervaardigd, die aan het South Ken sington Museum en aan de familie van den Grand Old Man zullen worden aangeboden. Verder heeft een der grootste magazijuhouders van »East end" reeds beslag gelegd op de horens en de hoeven om daaruit luxe-artikelen, zooals manchetknoopen en broches, te laten vervaardigen, die, van een toe passelijk inschrift voorzien, in den handel zullen worden gebracht. In de Köln. Zeitang komt een ingezonden stuk voor met het opschrift: »Hoe de cholera geheim gehouden wordt" in Frankrijk. De inzender deelt mede, hoe hij, den 15den Augustus jl. voor zaken te Parijs gekomen, den volgenden dag toevallig te Sarcelles kwam, een bij St. Denis gelegen dorpje van 1000 inwoners. Daar vond hij alles in opschud ding en verwarring; de cholera was daar uitgebro ken, de burgemeester gevlucht en de gansche be volking scheen zijn voorbeeld te willen volgen. Hoewel hij in gezelschap van een Fransch journalist Sarcelles op dien dag bezocht, was des avonds in de Parijsche bladen geen woord te lezen van de paniek, die vlak onder de muren der hoofdstad was ontstaan. Hij (de inzender) zond daarom naar Duitsch- land een telegram van dezen inhoud: »In het dorp Sarcelles bij St. Denis zijn in de laatste acht dagen 51 menschen aan cholera gestorven. Sarcelles heeft omstreeks 800 a 1000 inwoners; naar die verhou ding zouden te parijs 51.000 menschen hebben moe ten sterven. De maire van Sarcelles is met 300 inwoners gevlucht. Alle bladen van Parijs zwijgen over het voorval.» Dat telegram is niet in Duitsch- land aangekomendus blijkbaar niet uit Parijs verzonden, omdat de Fransche overheden de waar heid niet bekend gemaakt wilden hebben. Wel kwam den volgenden dag een beambte der prefectuur van politie den afzender in zijn logement opzoeken om hem te vragen, of hij zelf te Sarcelles was ge weest en zeker' wist, dat de burgemeester gevlucht was. Na een bevestigend antwoord ontvangen te heb ben, ging de beambte onder beleefde dankzegging heen. Aan een particulieren brief uit Hamburg ont leent de Nijm. Ct. o. a. het volgende »In 't begin was de ziekte alleen zoo in en bij de haven, maar later is ze naar alle buurten gekomen. Hamburg is op het oogenblik afgesloten. Geen schip ligt meer in de haven. Al de groote stoombooten van Amerika,. Londen en Afrika blijven in Sout hampton liggen en van daar moeten de passagiers met den trein verder. Vreemden staan soms slechts 15 tot 20 in ^e courant tegen anders vele duizen den. De scholen zijn gesloten. Vele winkels hebben ook reeds dichtgemaakt omdat niemand koopt. De opera en de comedie, die 1 September weer zouden beginnen, hebben de opening tot 16 September ver schoven. Op straat ziet men geen kip. Vele menschen zijn naar andere steden gevlucht, maar de moesten zijn hier, maar wagen zich uit angst niet uit de deur. Verscheidene menschen, die op reis zijn gegaan, hebben juist in andere steden de cholera gekregen. De doktoren zeggen ook, lucht- verandering is heel slecht. Wij blijven daarom ook maar rustig hier. Van de politie krijgt ieder inwoner een reglement hoe hij te leven heeft. Het geheele huis moet met carbol en zulke dingen gedesinfecteerd worden. Al het water, wat men dagelijks gebruikt, moet men kokenvruchten mogen niet meer ver kocht worden, evenals verscheidene groenten brood moet eerst warm gemaakt worden vóórdat het ge geten wordtde boter moet opgekookt worden. Je kunt je niet begrijpen wat voor een misselijke boel. Je weet het laatst niet meer, wat je moet eten. In St. Pauli, zoo'n voorstad van Hamburg, waar alle mogelijke café-chantants zijn, is alles gesloten. Niets mag zijn waar vele menschen bij elkaar komen. Wij zien den geheelen dag niets ander dan een corso-rijden van ziekenwagens en begrafenissen. De ziekenhuizen zijn stampvol en nu zijn ze dan ook nog bezig barakken te bouwen. Iedereen die een teeken van cholera heeft, wordt afgehaald en in het ziekenhuis gebracht. Zaterdag en Zondag was het weer regenachtig en winderig, en zoo ook de ziekte iets beter. Ik hoop dat het zal aanhouden, opdat we gauw verlost zijn." Te Hamburg kwamen volgens de vandaar ont vangen berichten tot nu 6124 ziektegevallen voor, waarvan 2676 met doodelijken afloop. Men blijft echter hardnekkig vermeenen, dat deze verschrik kelijke cijfers nog te laag zijn. Verscheidene zieken en begrafenisfondsen zijn in moeilijkheden geraakt. Men spreekt van ernstige bedreigingen met niet- betaling. Ook in de eigenlijke handelswereld dreigen menigvuldige moeilijkheden. In een stedelijk verple- gingshuis te Hamburg bevinden zich ongeveer 100 kinderen wier ouders krank liggen in het hospitaal of reeds overleden zijn. Hoewel er dagelijks bloed verwanten komen om eenige kinderen uit het huis te nemen, vermeerdert het aantal dezer arme weezen nog gestadig. Het Hamburger Fremdenblatt, een zeer verspreid orgaan, meldt, op grond van een onderzoek op de Hamburger centraal-begraafplaats te Ohlsdorf inge steld, dat er in de jongstverloopen veertien dagen ongeveer 2000 sterfgevallen aan cholera méér moe ten hebben plaats gehad, dan de officiëele statistiek opgaf. In de laatste veertien dagen toch werden er bij gezet 5758 lijken, terwijl het aantal over zulk een tijdperk in gewone, epidemie-vrjje tijden slechts 600 bedraagt. Het te veel van ruim 5000 moet dus uit cholera-lijken hebben bestaan. Maar buiten het Ohlsdorfer kerkhof is er van nog andere begraafplaatsen gebruik gemaakt. Nochtans gaf de officiëele statistiek tot dusver slechts ongeveer 2900 sterfgevallen aan cholera op. Op verscheidene plaatsen, b. v. Pyrmont, is de angst voor de ziekte zóó groot, dat alle reizigers uit verdachte plaatsen, ziek of gezond, geweerd worden. Ja, hier en daar wijst men eenvoudig alle vreemdelingen terug, onverschillig van waar zij komen. Het jongste spoorwegongeluk te Brussel vindt volgens de commissie van onderzoek zijn oorzaak in den aanleg van den weg. Geen der spoorweg beambten kan worden verantwoordelijk gesteld. De toestand der gewonden is zeer bevredigend. Volgens den Weener correspondent van de Times, zal op het congres van oriëntalisten te Londen een papyrus-manuscript vertoond worden, dat waar schijnlijk de oudst bestaande copie is van enkele gedeelten der Bijbelboeken Zacharia en Maleachi. De papyrus werd pas eenige maanden geleden in Egypte gevonden en de bladen zijn, voor zooverre zij ongeschonden zijn, tien duim hoog en zeven breed, elk achtentwintig regels bevattend, daar het schrift aan weerszjjden is aangebracht. Een volle regel bevat van veertien tot zeventien letters. De bladen zijn saamgevoegd in boekvorm, op primitieve maar zorgvuldige wijze met koord en reepen van perkament. De taal is oud-Griekseli en de woorden zijn geschreven zonder tusschenruimte, een gebruik, dat zoowel in de oude Griekscke als in oude He- breeuwsche handschriften voorkomt. Do papyrus is tamelyk wel bewaard gebleven en moet uit de derde of vierde eeuw afkomstig zijn. Dit manuscript zou dus in ouderdom overeenkomen met de oudste Grieksche der vertaling van de Zeventigen van het Oude Testament, die in Londen, Rome en Peters burg worden bewaard. De Keizer van Oostenrijk heeft 600 fl. gezonden aan een armen drommel, Holzbauer, die wegens moord tot 20 jaar dwangarbeid was veroordeeld en wiens onschuld eerst na 7 jaren straftijd was gebleken. De nieuwste aanwinst van het Britsche Rijk bestaat in de Gilbert-eilanden, eene groep in den westelijken Stillen Oceaan. Zelden ging eene inlijving zóo leuk in haar werk, als deze. Geen strijd, geen bloed, geen tranen, geen protesten. De kommandant van Harer Majesteits schip Royalist, kapitein Davis, sprak vriendschappelijk tot den beheerscher der eilan den: »Indien gij, o Koning, uwe vlag wilt neer halen, dan zal ik u eene veel mooiere er voor in de plaats geven". De koning haalde daarop zijne vlag omlaag, de kommandant heesch aan denzelfden stok het dundoek van Albion, de onmisbare saluutschoten werden gelost en de eilanden waren Britsch grond gebied geworden. De éenige wanklank bij dit vreed zame proces ging uit van een half dozijn Ameri- kaansche ingezetenen, die, zoo verzekert men, woe dend zijn.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2