Een schildwacht, geplaatst aan een hoeve be smet door mond- en klauwzeer, onder Wittum, werd door eenige personen aangerand. Er werd getracht hem te ontwapenen, waarop hij een schot loste en een der aanranders in de zyde en den arm trof. De heer C. v. d. O., diens vrouw en kind, zijn Dinsdagavond bij Schagen opgenomen door eene hevige windhoos, en over eene brugleuning in het water geworpen. De man is daarbij ernstig gekwetst. Yoor den goedkoopen trein van Ylissingen en stations der Zeeuwsche lijn naar Botterdam op gisteren, zijn 924 kaarten afgegeven. Door de erfgenamen van wijlen den heer C. J. Yan Zonsdijk, in Januari jl. te Zieriksee overleden, is aan die gemeente ten geschenke aangeboden een wit satijnen vaandel, aan weerszijden beschilderd met een St. Joris met den draak en tot opschrift voe rende »De schutterij van St. Joris" en de zinspreuk »Vinco non vincen". Dit vaandel is afkomstig van het op 25 Juni 1787 te Zieriksee opgerichte bataljon schutterij, dat bij het oproer van 24 September d. a. v. handelend is Uit Alkmaar wordt aan de iV. R. Ct. Op de eerste kermisdagen alhier kwamen vele dames en meisjes tot de treurige ontdekking, dat hare portemonnaie gerold was. Vooral was dat het geval bij bezoeksters van het wassenbeeldenspel van Crombach. De eigenares daarvan, die zulks natuurlijk hoogst onaangenaam vond, lette daarom goed op, en als resultaat daarvan wees zij de politie als vermoede lijke daderes een meisje aan, dat in het oogloopend dikwijls hare tent bezocht. Zij werd gearresteerd en in haar bezit werden 5 portemonnaies gevonden, die zij bekende gerold te hebben. De veelbelovende daderes telt pas 11 jaar. Men meldt aan de N. R. Ct. Het veelbesproken kinderfeest te Beetsterzwaag is uitnemend geslaagd. Ruim 2000 kinderen werden aangevoerd met keurig versierde trammen, die door de directie der Ned. Tramweg-maatschappij kosteloos beschikbaar waren gesteld. Voor versnaperingen was rijkelijk gezorgd, terwijl draaimolens en muziek de feestelijkheden verhoogden. In de meest opgewekte stemming keerden de jeugdige feestgenooten terug, onder de eenparige betuiging, dat zij een heerlijken dag hadden gehad. Thans moeten wij nog wijzen op de scheeve voor stelling, door radicale en socialistische bladen gege ven. Er is beweerd, dat wel een derde der scholen in de gemeenten Opsterland, Schoterland en Has- kerland zich aan de feestviering hadden onttrokken. Dit is geheel onwaar. Wel waren er verscheiden scholen, wier leerlingen aan het feest geen deelna men, doch alleen om twee redenenvooreerst om dat enkele hoofden er niet in geslaagd waren de noodige fondsen bijeen te brengen, en ten tweede omdat slechts de scholen der aan de tramlijn gele gen dorpen door de feestcommissie tot deelneming uitgenoodigd waren. Verder is hoog opgegeven van het aantal ouders, die hunne kinderen geen deel zouden doen nemen aan de feestviering. Alweder geheel omvaar. Op de 2000 kinderen, die uitgenoodigd waren tot deelne ming, zijn er hoogstens een veertigtal weggebleven. Van de meeste scholen waren alle leerlingen present, die niet door ziekte of andere huiseljjke omstandig heden waren verhinderd. De waarheid is, dat dit schoolfeest de algemeene sympathie wegdroeg, en slechts zeer enkele dwars drijvers er zich tegen verzetten. Doch als eenige weinigen maar een grooten mond opzetten, krijgt het allicht den schijn, alsof hun aantal heel wat betee- kende." Wil men tegen het natte, koude winterweder zijue laarzen ondoordringbaar maken voor vocht, dan doe men het volgende Smelt boven een matig kolenvuur 1/2 k. lijnolie met 24 lood schapenvet, 5 lood was en 9 lood hars dooreen en bestrijk met dit mengsel, terwijl het nog heet is, uwe laarzen. Dit kan geschieden met een kwastje of schuier. Het leer moet vooraf schoonge maakt en goed droog zijn. Inzonderheid moeten de naden en zolen goed ingesmeerd worden. Hierdoor zal het leer bjj uitstek lenig en buigzaam worden, zonder dat er gevaar bestaat voor springen of barsten. (R. N.) Een beruchte Zutfensche schutter, die eenigen tijd geleden te paard op het appèl verscheen, daar hij anders, naar hij beweerde, niet vroeg genoeg daar ter plaatse kon zijn, scheen Maandagmiddag ■weder geen tijd te hebben gehad, om behoorlijk ge kleed, zooals een goed schutter betaamt, zijn schut- terplicht te vervullen. Zoo zwart als een schoor steenveger (hij had den geheelen dag in het gruis gewerkt), op zijn klompen, had hij zijn uniform aangetrokken, en als een jager, met het geweer over zijn rug, kwam hij zich nu aanmelden. Dit viel natuurlijk niet in den smaak van zijn superieuren, zoodat dezen hem dan ook lieten in rekenen op het politiebureau doch de politie scheen geen termen te vinden om hem aldaar te houden, ten minste, na aldaar eenigen tijd te hebben ver toefd, werd hij weder op vrije voeten gesteld en trok hij, gevolgd door een groote menigte, huis waarts. (Z. Ct.) Op de Prinsengracht te Amsterdam is in een smederij iemand werkzaam, die al menig meisje het hoofd op hol beeft gebracht; hij was er met een al zoover gekomen, dat er van trouwen was gesproken en meubeltjes waren aangeschaft. Nu, dat is alles zeer natuurlijk, maar minder natuurlijk vond de jonge verloofde het, toen ze tot de ontnuchterende ontdekking kwam, dat de knappe smid reeds eene vrouw en kinderen bezat. Dat eischte wraak: twee stevige broers van het misleide meisje stelden zich op post voor de smederij en weldra klonk het in tegenwoordigheid van hon derden nieuwsgierigen ♦kom er uit" enz.aangevuld met een uitgezocht stel bedreigingen. De man bleek een slecht geweten te bezitten, want hij kroop weg en wist meer slim dan heldhaftig, door een achter deur te geraken op het dak van een belendend perceel, steeds meer nieuwsgierigen verzamelend door zijn oefeningstocht op het dak. Nu begonnen de bewoners van het perceel ook mee op jacht te gaan en onze held wist eindelijk geen beter raad dan zich door een openstaand raam naar binnen te laten vallen, voor de voeten van een echte Geldersche keukenmeid, die hij smeekte om hem te verbergen en des nachts de deur uit te laten. »Ja", was het antwoord, »dat moet ik eerst aan mijnbeer vragen, dat kan ik zoo niet doen." Nu mijnheer wist er raad op, hij werkte den vriend eenvoudig de deur uit en de ontrouwe min naar en echtgenoot moest zich door de vlucht redden en zich inmiddels onder politie-toezicht stellen. Gedurende geruimen tijd was de Prinsengracht nog door honderden nieuwsgierigen bezocht, die 't geval in kleuren en geuren bespraken. (V. B. v. A.) Volgens rappört, door den geleerde Dyrenforth aan den Amerikaansehen Senaat uitgebracht, zijn de in Texas gedane proefnemingen tot het kunstmatig verwekken van regen niet voldoende, om over de mogelijkheid daarvan een oordeel te vellen. Een vreeselijke brand heeft in Iserlohn gewoed, waarbij drie dienstmeisjes den dood in de vlammen hebben gevonden en eenige personen zwaar gewond zijn. Twee tooneelspelers, die in bet brandende huis tijdelijk verblijf hielden, verloren bovendien al hun costumes en tooneelopschik, terwijl de broeder van een hunner, zekere heer Gahlert, die als *König- licher Kammermusiker" aan het theater te Kassei verbonden en tot een bezoek overgekomen was, er zijn zeer kostbare viool bij verloor. Een voormalige onderwijzeres drong te Rome het kabinet binnen van den sectiechef bij Buitenl. Zaken Lasserra en loste op hem twee revolver schoten, die hem niet troffen. De moordenares viel daarna in zwijm en werd in hechtenis genomen. Do 29-jarige mej. Turco was onderwijzen aan de opgeheven Italiaansche school te Rhodes en eischte thans sinds maanden te vergeefs een andere post of wachtgeldzij weet het aan Lasserra, dat haar verzoek onbeantwoord bleef. Honderd vijftigduizend koeien geven Chicago dagj aan dag hun melkvoorraad, nl. 387.500 gallons, die door 2700 melkventers in grooter en kleiner hoeveelheden worden verkocht. De meeste melk komt van de landen langs de Foxrivier en wordt door opzettelijke melktreinen per North Western te Chicago aangevoerd. Aan het ♦Farmers Daily Company Establishment" wordt de melk gekeurd en maakt men ook boter en kaas (dagelijks 5000 a 7000 pond), representeerende 13.000 gallons melk. En wat gebeurt er met de melk, wanneer alle room eraf is De Nederlander van Chicago, die deze bijzonder heden mededeelt, geeft het in tienen te raden Men maakt er de prachtigste zwarte verf ter wereld van Men is begonnen met het afbreken van den hellenden toren van Saragossa,|gebouwd in 1504 de basis is 12 vierk. meter, de hoogte 84 meter. De toren was in 1860 gerestaureerd. De koopman Lejondahl, te Gothenburg, ging dezer dagen met di'ie zijner vrienden baden. De vrienden deden dit in een badhuis, hij gaf er de voorkeur aan in open zee te baden. De vrienden kwamen met de treurmare thuis, dat L. verdronken waszij hadden zijn kleeren aan 't strand, maar hem zelf niet teruggevonden. Het trok echter de aandacht, dat ondanks zeer stil en laag water en den heerschenden aanlandigen wind, L's lijk niet gevonden werd. Weldra liep 't gerucht, dat L. met een valscken baard en een blauwen bril op in Gothen burg gezien was. Een scherp onderzoek bracht uit, dat L. om in 't bezit eener som van 70,000 kronen, waarvoor hij zijn leven verzekerd had, te komen zijn eigen dood had verdicht. Achter een vooruit springende rotspunt hield hij zich voorde zoekende vrienden verborgendaar had hij vooraf een paar noodige kleedingstukken gedeponeerd. Met hulp van zijn compagnon was hij des anderen daags uit Gothenburg vertrokkenmen vond zijn spoor te Bremen, waar hij plaats genomen had op een boot naar Amerika. Hij is nu gearresteerd. De dierentemmer Mars, die aanvankelijk weinig letsel scheen bekomen te hebben, toen bij zich in het berenhok begaf, om zijne vrouw uit de klauwen van bet dier te verlossen, is later gebleken zwaar gewond te zgnhij is, evenals zijne vrouw, den volgenden dag overleden. Op het kruispunt waar Maandagochtend het spoorwegongeluk te Brussel plaats heeft gehad, pas seert te 8 u. 20 ui. een trein van Gent, te 8 u. 22 m. een van Antwerpen en te 8 u. 24 m. die van Ostende. Tusschen de twee laatste heeft de bot sing plaats gehad. Daarbij komt dat de scherpe bocht, die de weg op deze plek maakt, het gezicht in die mate belemmert, dat de seinen in vele gevallen onmogelijk op het juiste oogenblik gegeven kunnen worden. En eindelijk gaan de horloges van de machinisten en de wisselwachters bijna nooit gelijk, en is er niet een van de zeven klokken in het Noordei-station volkomen in overeen stemming met een van de anderen. Het gevaar dat er bestaat op deze plek, waar in Januari 1891 ook eene ontsporing plaats heeft gebad, wordt door ieder erkend. Maar de zuinigheid, die ook in andere opzichten de wijsheid van de administratie der staatsspoorwegen bedriegt, beeft tot dusverre eene afdoende verbetering belet. Een aantal Amerikaansche vrouwen, waaronder de echtgenoote van den President der Republiek, hebben aan Koningin Victoria een verzoekschrift gezonden, om mevrouw Maybrick, indertijd te Liver pool veroordeeld wegens vergiftiging van haar echt genoot, gratie te verleenen. Mevrouw Maybrick is een Amerikaansche van geboorte. Zij werd ter dood veroordeeld, maar op voordracht van den Minister van Binnenlandschö Zaken werd de doodstraf in levenslange opsluiting veranderd, daar het niet zeker was, dat de hoeveelheid arsenicum, door haar toe- 1 gediend, oorzaak was van het overlijden van haar j echtgenoot. Intusschen gronden de adressanten haar i verzoek om gratie op het bekende feit, dat verschil lende geneesheeren het oneens waren over de on middellijke oorzaak van den dood, terwijl bet in het proces bleek, dat de heer Maybrick sedert ge- ruimen tijd gewoon was arsenicum to gebruiken. Op een kamer vol stof, op de hoogste verdie ping van een huis te Londen, werd gevonden het lijk van een 87-jarig heer, advocaat en hartstochte lijk boekenverzamelaar. Ofschoon de oude heer sinds 15 jaar zijn fortuin had verloren, besteedde hij nog steeds zijn laatste geld aan het verzamelen van oude boeken. De hospita werd nooit op zijn kamer toe gelaten, waar in geen 15 jaar stof was afgenomen Niet onvermakelijk, maar toch zeer begrijpelijk, was het effect van den schrik bij eene Gentsche fa milie van 7 personen, die te Brussel moesten uit stappen te midden van de debris" van den Ant- werpscben trein die Maandag dérailleerde, toen juist de eerste pogingen beproefd werden, om de talrijke gewonden uit de vernielde coupés te verlossen. Voor zien van rondreisbiljetten waren zij dien morgen van Gent vertrokken, om een buitenlandsche reis te doen. Maar bij dien aanblik der raensckelijke ellende, waar aan ook zij zich gingen blootstellen, was hun reis- vuur gebluscht. Haastig stapten zij in een paar fiacres, deden zich brengen bij een stalhouder en accordeerden met hem den prijs, om nog dien eigen dag »per rijtuig" naar Gent te worden teruggebracht. In Frankrijk zijn ook vrouwelijke Nimrods. Niet minder dan 143 vrouwen hebben zich tot dus verre reeds te Parijs aangemeld voor eene jachtacte. Op groote schaal steelt men te Parijs. Thans weer wordt gemeld, dat een juwelier een aantal kostbaarheden zijn ontstolen, die in de étalagekast van zijn winkel lagen uitgestald en een waarde ver tegenwoordigden van 125.000 gulden. Een vreeselijke ontploffing heeft te Parma plaats gehad in het kruitdepot van een wapenfabri kant. Drie verdiepingen van het gebouw stortten indrie personen werden gewond. The Pall Mall Gazette geeft het portret van juffrouw Nelly Wood, bekend als de honderdjarige van Barton, die dezer dagen in den ouderdom van 100 jaar en eenige maanden overleed. Nelly werd den 2n Maart 1792 te Barton bij Manchester ge boren. Haar man stierf 19 jaar geleden in den ouder- dam van 88 jaren, en Nelly zou vermoedelijk nog wel booger leeftijd bereikt hebben, ware bet niet dat een wielrijder haar onlangs omver had gereden, waardoor zij op haar 100e jaar nog een been moest breken. Zij herstelde zoowat van den schok, maar kon toch sedert haar dagelijksche wandelingen niet meer hervatten. Het goede oudje herinnerde zich de viering van den dag van Waterloo alsof de slag gisteren was gestreden. Het geheele dorp werd toen onthaald op gebraden vleescb, rum en thee. Opmer kelijk mag het heeten, dat Nelly op haar ouden dag verslaafd was geraakt aan een pijp. Haar pho- tographisch portret is dan ook genomen in de hou ding van een echten, verslaafden smoker. Er zal een monument opgericht worden voor den Russischen kommandant Bering, ter wiens eere de zee is genoemd, welke hij het eerst ontdekte, de welbekende Beringzee, tusschen Alaska en Kam- scbatka, die Amerika van Azië scheidt. De kom mandant slaapt daar al sedert 1741 zijn laatsten slaap onder een hoop ruwe steenen welke men thans door een waardig gedenkteeken wil vervangen. Choleraberichten. Men zegt, dat het Pruisische Gou vernement reeds weken geleden uitgebreide voorschrif ten had gegeven om de verspreiding der cholera tegen te gaan en dat, als zij te Hamburg1 waren opgevolgd, de ziekte in die stad niet epidemisch zou zijn ge worden. En nu het zoover is gekomen, doet volgens een schrijven van een Hamburgsch geneesheer aan de Berlijnsche Post, de Regeering der vrije stad nog niet haar plicht. Verrassend is het bericht, dat eenige dagen geleden er gebrek aan desinfectie-mid delen was, zoodat zelfs de uitwerpselen der lijders niet konden worden ouschadelijk gemaakt. Onder deze omstandigheden, schrijft de geneesheer, kan op een spoedig einde der epidemie niet worden gere kend. De scholen werden niet gesloten, ofschoon de meeste ouders verstandig genoeg waren hunne kin deren thuis te houden en eerst sedert een paar dagen is men begonnen, de ergste vuilnis in sommige straten weg te ruimen. Het oude Hamburg is in strijd met alle gezond- heidsregelen gebouwd. De buizen hebben geene binnenplaatsende achtermuren staan tegen elkan der en slechts weinig lucht en licht dringt door in de huizen, waar elke kamer door eene familie wordt bewoond. Daarbij komt, dat de Elbe zeer laag is en een gedeelte van de bedding met allerlei rottend vuil en afval droog ligt, en bet water der rivier wordt als drinkwater gebruikt. Dat een week lang het bestaan der ziekte is ge heim gehouden, heeft mede verontwaardiging gewekt, omdat in dien tijd velen argeloos de stad hebben bezocht en elders geene maatregelen tegen het over brengen der besmetting konden worden genomen. De Hamburgsche gemeenteraad heeft thans met algemeene stemmen een krediet van 500,000 mark toegestaan tot bestrijding der cholera. In krasse be woordingen eischte een der leden, de heer Gerard, dat de geneeskundige inspecteur, dr. Kraus, die het uitbreken der cholera vele dagen te laat geconsta teerd heeft, zou worden afgezet. De loop van de ziekte te Hamburg was als volgt 20 Augustus 16 gevallen, 21 Aug. 24, 22 Aug. 82, 23 Aug. 183, 24 Aug. 288, 25 Aug. 445, 26 Aug. 638, 27 Aug. 806, 28 Aug. 684, 29 Aug. 447, 30 Aug. 425, 31 Aug. 496 gevallen. X Omtrent den toestand aldaar vinden we in andere bladen nog het volgende vermeld De angst voor de ziekte vermindert gelukkig. Verleden week durfde men een vriend, die in een© verpeste" straat woonde, bijna niet de hand te geven, en men liep met kruidnagels tusschen de tanden, in het zonderlinge denkbeeld, dat men zich d aardoor voor besmetting kon vrijwaren. Bij eene wandeling door de omstreken van de haven en de voorsteden Hammerbrook, Beddel en Rotkenburgsort bemerkte men, hoe de plaag heeft gewoed en welke ontzaglijke inspanningen zich geneesheeren, apothe kers en ziekenverplegers moesten getroosten. Een dokter van een ziekenbus verzekerde, dat hij in drie nachten geen vier uur had geslapen, en dergelijke klachten hoort men van alle zijden. Het verloop der ziekte is zoo snel, dat, niettegenstaande de uiterste inspanning der ♦Sanit&tscolonnen" tal van aange tasten stierven, voor zij in de transportwagens de hospitalen of barakken bereikten. Ziekenoppassers verdienen van zes tot negen gulden per dag, maar toch is het aantal van hen, die zich voor dezen dienst aanmelden, geheel ontoereikend. Concerten en schouw burgen worden zoo goed als niet bezochtop de beurs komt nauwelijks de helft van het gewone aantal bezoekers en men haast zich de zaken zoo snel mogelijk af te doen. Het telepboonbureau op de beurs wordt bijna niet gebruikt, niettegenstaande de hoortoestellen na elk gebruik door de beambten met ontsmettende middelen worden afgewasscken. Cognac en nog eens cognac wordt overal aange prezen en verder cholera-bitter, cholera-wijD, port wijn enz. voor inwendig gebruik, carbol, creolin, lysoll enz. voor desinfectie. Niet zelden worden per sonen, die men op het oog voor geneesheeren aan ziet, op straat door angstige vrouwen aangehouden. In de loodsen lagen nog 400 lijken, die nog niet konden worden begraven. Het verkrijgen van ver klaringen van overlijden gaat dikwijls zeer lastig, omdat geheele familiën zijn uitgestorven. De politie heeft tal van winkels, waar cholei a-gevallen voor kwamen, gesloten. Vele officieren van gezondheid zijn te Hamburg aangekomen, om de dokters, die het werk niet af kunnen, te helpen. Koch komt met een staf van Berlijnsche assistenten naar Hamburg terug om de ziekte te besfcudeeren. Te Antwerpen is de toestand aanmerkelijk ver beterd. Woensdag werden slechts zes personen in het hospitaal gebracht, waarvan éen is overleden. Tot twaalf uur was gistermiddag niemand ingebracht. De warmte is veel verminderd. De berichten uit Parijs luiden minder gunstig. Het aantal zieken, dat Woensdagmorgen in de hospi talen in behandeling was, bedroeg 254, en in den loop van dien dag zijn er vele zieken bij gekomen. Ingezonden Stukken. Vlissingen, den 30 Augustus 1892. Aan de Redactie der Goesche Courant. Geachte Redactie Naar aanleiding van een bericht, voorkomende in no. 205 der Middelburgsche en overgenomen uit Uwe courant, verzoeken wij U beleefd aan het on derstaande een plaatsje in Uw eerst verschijnend nommer te willen geven. Er is ons niets van bekend, dat de Vereeniging tot Bevordering van bet Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Vlissingen ter elfder ure hare toege zegde subsidie voor een te geven gymnastiek-feest zou ingetrokken hebben. Toen de regelings-commissie voor dat feest, die bestond uit het Bestuur der Gymnastiek- en Scherm- vereeniging »Luctor et Emergo" alhier en een drie tal leden van ons bestuur, bemerkte, dat de mede werking en deelneming van buiten af alleen Middelburg buiten rekening gelaten nihil was, (slechts één der uitgenoodigde vereenigingen was zoo beleefd antwoord in te zenden en berichtte daarbij nog, dat zij niet kon deelnemen) besloot bedoelde commissie om in dit seizoen de uitvoering niet te laten doorgaan, maar haar voorloopig uit te stellen tot het volgend voorjaar. Met dit besluit werd ieder der garandeurs in ken nis gesteld en tevens werd hem dank betuigd voor den steun, door hem welwillend toegezegd. Zooals van den beginne af in de bedoeling lag zullen de tot nog toe gemaakte onkosten ter voor bereiding van bet feest uitsluitend uit de bovenbe doelde toegezegde subsidie onzer vereeniging bestre den worden. Verder commentaar achten wij na het medege deelde vrij wel overbodig. U onzen dank betuigende voor de opname hebben wjj hoogachtend de eer ons te noemen Het Bestuur der Ver. t. Bev. v. h. Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Vlissingen, J. L. GRÜBER, Voorzitter. A. L. A. Van UNEN, Secretaris. M. d. R. Het bericht in uw no. van jl. Maandagavond waarin ook gesproken wordt van het subsidie van bovengenoemde Vereeniging, werd mij geheel zooals ik het u gemeld heb, medegedeeld door een lid van een der te Middelburg bestaande gymnastiekvereni gingen, wien het in deze qualiteit werd medegedeeld door een bestuurslid van de vereeniging, van welke het feest uitging, nl. de gymnastiek- en schermver- eeniging ♦Luctor et Emergo" alhier, die bovendien het bedrag van het subsidie (ƒ100) aan mijn zegs man had medegedeeld, doch die heden weer zegt dat het subsidie dan alleen zou gegeven worden, wanneer het een gewestelijke uitvoering was. Doch

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2