1892 N". 104, Zaterdag 3 September. 79ste jaargang. GOESG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending: van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën voor 8 uren op den dag: der uitgave. GOES, 2 September 1892. Te Goes hebben zich 15 jongelieden aangemeld tot vr ij willige oefening in den wapen handel. De gemeenteraad van Zieriksee besloot gisteren met het oog op de cholera de kermis uit te stellen. Vergunning is verleend aan H. Polvliet, landbouwer te Ovezand, tot bet dragen van de bronzen medaille »Bene Merenti", hem door Z. H. den Paus geschonken. Het N. v. d. D. heeft zich tot prof Van Overbeek de Meijer gewend met de vraag, wat er als eerste hulp moet worden gedaan met een patiënt, die door de cholera is aangetast. Onder opmerking, dat een krachtig middel in de hand van een leek meer kwaad, dan goed zal kun nen doen, en dat hij daarom blijft aanbevelen den raad van den huisarts te vragen en naar diens voorschriften te handelen, deelt de hoogleeraar bet volgende mede omtrent hetgeen hij wenscht toege past te zien, zoodra het geval er is en een genees kundige zich nog wachten laat In de eerste plaats zijn noodig: kalmte en moed. Vrees haat niets, doch schaadt in hooge matede overtuiging, dat men de chole rakiem kent en de beste middelen om haar snel te dooden in de bacteriologische laboratoria heeft kun nen opsporen, wekt daarentegen vertrouwen en hoop. Er zijn twee middelen, die als krachtige voorbe hoedmiddelen aanbevolen mogen worden zoutzuur en citroenzuur. De„ cholerakiem is voor deze stoffen zeer gevoelig en wordt door haar zeer snel gedood men kan dus bij het heerschen der Aziatische cho lera in de plaats zijner inwoning op regelmatige tijdstippen, bijv. om de 2 uren, de misschien in de maag opgenomene cholerabacillen dooden door het nemen eener kleine teug van eene der beide vol gende oplossingen 1/3 gram verdund zoutzuur der Pharmacopcea Neerlandica III in 1 liter water, of wel 1 gram citroenzuur in een liter water. Het eerstgenoemde middel is aanbevolen door Rossbacb, het andere door J. de Christmas. Wordt men ongesteld, onder de verschijnselen, in mijne wenken" opgesomd, dan legge men zich te bed en trachte aan het zweeten te komenwarme roode wijn, warme kruikendesnoods krachtig wrij ven van de huidbij hevig braken champagne. Daarbij groote reinheid van het beddegoed. De bo vengenoemde middelenzoutzuur en citroenzuur kunnen thans niet meer baten, omdat de cholera kiemen dan reeds in het darmkanaal zijn. Onder de geneesmiddelen, die in staat zijn de cholera bacillen snel te dooden, en wel in het bijzonder creoline en Icaneelolie zou ik het laatstgenoemde ver kiezen een droppel goede Icaneelolie met een droppel venkelolie in een wijnglas vol waterelk kwartierzoo lang de verschijnselen der ziekte niet bedaren. Verkiest men creoline, dan zij het die van William Pearson Co. en neme een volwassene, naar den raad van dr. J. Groneman, daarvan 5 gram in een gewoon drinkwaterglas, half vol water, in eens ineen kind neme 2 tot 3 gram; wordt het ingenomene ter stond uitgebraakt, dan worde de gift onmiddellijk herhaald. Inmiddels worde een geneeskundige geroepen Het Vaderland ontleent aan een wetenschappelijk buitenlandsch tijdschrift nog het volgende middel om zuiver drinkwater te verkrijgen. Voor huiselijk gebruik wordt aangeraden een zinken of glazen vat te nemen van 20 a 40 L. inhoud op een houten voetstuk, met een opening aan den on derkant, die afgesloten wordt door een caoutchouc kurk, waardoor een glazen buis met kraan. In het met water gevulde vat wordt 3 a 6 gram aluin geroerd, daarna wordt het goed gesloten. Na 18 tot 20 uren kan men het water aftappen, dat 2 tot 4 dagen dienen kan. Zekerheidshalve late men den eersten hal ven liter wegloopen. Na de 2 tot 4 dagen is een goede zuivering noodig vóór men het toestel opnieuw gebruikt. Door de Ministers van Oorlog en van Marine zjjn op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken de noodige officieren van gezond heid ter beschikking gesteld voor de grensstations, teil einde aldaar de voorgeschreven maatregelen tot bestrijding der cholera toe te passen en voor af zondering en behandeling van mogelijk voorkomende ljjders zorg te dragen. Het internationaal congres tegen het misbruik van sterkedrank is wegens den gezondheidstoestand buiten Nederland uitgesteld. De aubade aan H. M. de Koningin, op haar verjaardag te Soestdijk gebracht, is afge- loopen onder begunstiging van het gunstigste wedei Reeds vroeg had zich eene groote menigte voor het; paleis verzameld, terwijl eene lange reeks van rij tuigen zich daarachter in rijen opstelde, alle per sonen getooid met oranj'e of de nationale 'kleuren, j Tegen 10 uur kwam de groote optocht, bestaande uit ca. 1600 kinderen der verschillende scholen uit Baarn en omliggende gemeenten, voorafgegaan door de burgemeesters van Baarn en Soest, de stafmuziek uit Amersfoort en de feestcommissiealle kinderen waren voorzien van vlaggetjes en met oranje getooid. De gekeele stoet schaarde zich voor het midden terras van het paleis en precies ten 10 ure ver schenen de Koninginnen, gevolgd door de geheele hofhouding. HH. MM. waren in het wit gekleed en zetten zich op het bordes neder. De burgemees ters van Baarn en Soest boden alsnu namens de feestcommissie HH. MM. den eersten gelukwensch aan, terwijl hunne kinderen een keurig bewerkt pro gramma overreikten. Vervolgens hieven de 1600 kinderen, begeleid door de muziek, den Feestgroet aan en daarna het Wilhelmus (oude zetting). De Koninginnen stonden beiden op en hoogst indruk wekkend klonken de verzen die gezongen werden. Alsnu traden 12 meisjes van 12 jaren vooruit (2 van iedere school) en boden HH. MM. een prachtigen monster ruiker aan, die allerminzaamst werd aanvaard. Na het Marschlied (van den heer Brandts Buys) kwam ten slotte het Wien Neer lands bloed. Na af loop daarvan ontboden HH. MM. den kapelmeester Van Aken, die met de leiding der uitvoering belast was geweest, en betuigden daarover hare hooge .in genomenheid, terwijl daarna een der hoofden der uitvoerende scholen, dhr. Pluim, den dank van HH. MM. mocht ontvangen voor den door hem gedichten Feestgroet". De geheele stoet zette zich nu onder het spelen van een opwekkenden marsch, het wuiven der vlag gen en het hoezeegeroep der kinderen in beweging voor HH. MM. defileerende, die voor deze begroe tingen levendig met hoofdknikken bedankten. Toen de laatste kinderen voorbij waren, trokken HH. MM. zich in hare appartementen terug. Op Soestdijk was des avonds een gala-diner. De Zutf. Ct. maakt er de miliciens der lichting 1893 opmerkzaam op dat, tengevolge van het in werking treden der zoogenaamde noodwet van minister Seyffardt, de tijdstippen voor de in lijving van de miliciens der lichting van het volgend jaar plaatsvervangers en nummer verwisselaars daaronder begrepen aanmerkelijk vervroegd zijn. Sedert het jaar 1861 geschiedde die inlijving steeds tusschen 1 en 15 Mei, althans voor de nummers, die voor dadelijke indeeling bij de verschillende korpsen in aanmerking kwamen. Voortaan echter heeft zjj plaats tusschen 1 en 15 Maart, dus 2 maanden vroeger. Bij het aangaan van huurcontracten, het stellen van nummerverwis- selaars en plaatsvervangers, het aanvragen om ont heffing van werkelijken dienst, het aanvaarden van betrekkingen of het ontslag uit sommige bedieningen, het ondernemen van buitenlandsche reizen, enz. dient men met die gewichtige tijdstippen rekening te houden, omdat de strafbepalingen der vigeerende militiewet onveranderd gebleven zijn en onbekend heid! met naar den vorm gepubliceerde wetten geen excuus voor hare overtreding is. De heer K. H. O. van Bennekom wijst, als een voorbeeld van het gebrek aan voortvarendheid bij het departement van koloniën, er op in de Arnli. Ct., dat na twintig jaren oorlogens op Atjeh Neder land nog niet eens kan aantoonen, hoe de landstreek tusschen het Tobahmeer op Sumatra en Atjeh er uitziet, welke volksstammen er wonen, welke schatten wellicht woud en bodem bevatten. Bijna twintig jaren tarten de Atjehers het Neder- landsch gezag, dat in Kota-Radja, den ouden kraton hunner sultans, gevestigd is. »Men weet hoe wan kelend en stelselloos dikwijls door de Regeering is gehandeld, hoe zelfs heden nog niet is uitgemaakt op welke wijze Atjeh te onderwerpen is. »Ik stel mij voor dat, ware Sumatra eene Engel- sche bezitting, de voor eene troepenlegering klima- tisch zeer geschikte Batak-hooglanden, reeds na de eerste mislukte expeditie, door een sterke militaire macht zouden zijn bezet. Een flink generaal, met uitgebreide volmacht om alles te regelen en naar eigen inzicht te ageeren, zou gebruik gemaakt hebben van de goede gezindheid der Batakers die gaarne vrienden der christenen willen zijn, maar ongaarne onder mahomedaansch juk staan om ze voor hem tegen goede betaling te laten werken, teneinde kampe menten, magazijnen, veestapels enz. op te richten, om gewone wegen, spoor- of tramlijnen aan te leggen, om een trampostpack te organiseeren. Had hij een voldoende legermacht bijeen, waren de wegen zoo ver gereed dat bij er gebruik van kon maken om met 3 a 4000 man naar de grenzen van het Atjeh-rijk op te rukken, dan zou zulk eene bedrei ging in den rug van dat Rijk zeer waarschijnlijk voldoende wezen om het tot onderwerping te nood zaken. Het Nederlandsch-Indische leger bezit onge twijfeld evengoed zulk een generaal als het Engelsche. Welnu, men drage hem de taak op, die ik mij voor stelde door een Engelschman te zijn aanvaard, men zorge voor de noodige troepen, voor al wat tot de uitrusting eener nieuwe expeditie behoort en ik twijfel er niet aan, of de Atjeh-oorlog zal weldra tot de geschiedenis behooren". Bij de driedaagsche conferentie te Neerbosch werd de Weesinrichting door meer dan 500 vrienden uit Nederland en België bezocht. Milde bijdragen werden ontvangen tot dekking van de onkosten der samenkomsten. Tot goedmaking van die kosten werd ƒ1129,65 ontvangen. Voor de emi gratie naar Canada werd ƒ1000 ontvangen, en voor de evangelisatie van br. De Jonge te Brussel 155,50 geofferd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Na herexamen zijn op de H. B. S. alhier be vorderd van de 4e tot de 5e kl. voorwaardelijk A. J. Sturm, van de 3e tot 4e kl. onvoorwaardelijk J. Fuijkschot. Niet bevorderd werd éen leerling der 3e klasse. Toegelaten zijn nog tot de voorbereidingsklasse A. W. Schneider en J. Vermeulen. Bij het examen voor hoofdonderwijzer te Breda is 0. a. geslaagd de heer W. Moelker, van Burgh. De vereeniging van onderwijzers en onderwij zeressen belast met de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland zal eene algemeene vergadering houden op Zaterdag 17 September, in een der zalen van Het Schuttershof" te Middelburg. Op die vergadering zal de heer J. Jansen, leeraar aan de Rijkskweekschool aldaar als punt van be handeling inleiden Is het wensohelijk aan opleidings- inrichticgen, waar slechts ééne vreemde taal onder wezen wordt het Fransch te vervangen door het Duitsch Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, naar aanleiding van het hooger beroep door eenige onder wijzers te Vlissingen bij dat college gedaan, omdat de gemeenteraad hun verzoek om verhooging van jaarwedde voor het verkrijgen van de akte j (vrije- en ordeoefeningen) niet heeft ingewilligd, den ge meenteraad verzocht op zijn besluit terug te komen en aan de onderwijzers, die vóór 1 Dec. 1885 zijn aangesteld, verhooging van jaarwedde voor die akte te verleenen en voorts, dat de verordening op het lager onderwijs in dier voege worde gewijzigd, dat zij, die na 1 Juli 1892 die akte behalen, op geen verhooging aanspraak kunnen maken. De gemeenteraad heeft echter geen termen ge vonden om aan de verzoeken van Gedeputeerden te voldoen en handhaafde mitsdien zijn vroeger genomen besluit. Tot beter begrip van dit bericht wete men, dat de desbetreffende verordening te Vlissingen bepaalt, dat de openbare onderwijzers aldaar bij 't verwerven van eene bij-acte" in het genot komen van eene verhooging van jaarwedde. De raad meent echter, dat de acte voor vak j, d. w. z. voor een vak, dat verplicht is op de lagere school, geen »bij-acte" kan genoemd worden. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, negende jaargang, 9e aflevering, uitgave F. Kleeuwens Zoon, bevat De verplichtingen en bevoegdheden van de Staten- Generaal en van den Stadhouder tijdens de Repu bliek. Het Grootboek. Verschil van gevoelen over art. 67 der Gemeentewet. Losse gedachten. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Vragen ter beantwoording, Correspon dentie. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: D. D., 26 j., te Rilland- Bath, wegens mishandeling tot 8 of 6 dagen L. S., 21 j., te Kamperland, wegens diefstal tot 4 maanden gevangenisstraf; C. F. S., 22 j., laatst wonende te Bergen-op-Zoom, gedetineerd te Mid delburg, wegens diefstal tot 2 jaren gevangenis straf met in-mindering-brenging der doorgebrachte hechtenis. Vrijgesproken werd; M. T. S., 29 j., h.v. van J. B., te Waarde, beklaagd van diefstal. In tegenstelling met wat daaromtrent in ver schillende bladen bericht is, verneemt de Standaard thans, dat de redactie van het Surinaamsche blad de Volksbode niet is vrijgesproken, doch dat de hoofdredacteur is veroordeeld totdrie jaar en de twee overige redacteurs respectievelijk tot 18 en 12 maanden. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Augustus 1892. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand Augustus 727 telegrammen, ontving 734, overgenomen en verder geseind werden 804, totaal 2265. Ver- Ont Kantoren. zonden. vangen. Totaal. 22 21 43 14 12 26 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 98 52 150 16 22 38 's-Heer Arendskerke 12 20 32 's-Heerenhoek 35 20 55 Heinkenszand 21 23 44 Hoedekenskerke 13 13 26 11 9 20 16 11 27 7 16 23 30 34 64 Ifanswecrd. Gedurende de maand Augustus zijn op het telegraafkantoor alhier de volgende be richten behandeldverz. 357, ontv. 185, opgeno men en verder geseind 88, samen 630. Door het telefoonkantoorverz. 41, ontv. 49, samen 90. Naar men verneemt zal de bodeloop van 's Heerenhoek, Nieuwdorp en Borsele eene wijziging en verbetering ondergean. Des namiddags zal hij zooveel verlaat worden dat de brieven enz. uit Holland des avonds nog in die gemeenten aanko men en uit Goes enz bericht kan ontvangen zijn op brieven die 's morgens daarheen zijn verzonden. Gedurende de maand Augustus werden in het stoombootveer te Borsele 265 reizigers overgebracht en 263 afgehaald, samen 528 personen. In Juli be droeg het totaalcijfer 478 en in Juni 480, derhalve in drie maanden te zamen 1486. Kriiiningen. Alle schepen komende van Ant werpen en andere, door Aziatische cholera besmet verklaarde plaatsen, worden te Hansweerd van af heden (Vrijdag) aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Het onderzoek geschiedt door den heer F. D. Kolff Van Oosterwijk, die als quarantaine-doeter is aangewezen. Middelburg;. Gisteravond te 11 uren is de hoofdas van de machine in de stoommeelfabriek van de firma Kakebeeke gebroken, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De fabriek zal hierdoor eenigen tijd moeten stilstaan. Een man, die zich den geheelen dag zwervende te Muiderberg bevond, is Woensdagavond door de stoomtram overreden. Het gebruik van sterkedrank is daarvan hoofdzakelijk de oorzaak, daar hem door een koffiehuishouder een uur te voren drank ge weigerd was en hij tevens was gewaarschuwd zich voorzichtig uit het dorp te verwijderen. Twee kinderen, meisjes van 5 en 6 jaar te Haarlemmermeer, bjj Halfweg, werden Woensdag na het eten van een wild groeiende plant dermate on gesteld, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Do geneeskundige constateerde gebruik van een vergif bevattende planthoewel de toestand hoogst zorgwekkend is, bestond gistermorgen eenige hoop op herstel. Verleden week gingen 5 infanteristen uit het kamp te Laren een uitstapje maken naar Hilver sum. Onderweg werd druk aangelegd en men ver keerde al spoedig in luidruchtige stemming. Op den terugtocht werden uit het bosch stokken gesneden en juist toen men voort wilde gaan, kwam uit het kamp een rijtuig waarin de kapitein met familie was gezeten. In plaats van door te loopen werd door de opgewonden jongelieden slag geleverd op den kap van het rijtuig, waarop de kapitein van zijn zitplaats sprong en hen tot bedaren trachtte te brengen. In plaats van hieraan gevolg te geven, werd hij op een vracht stokslagen onthaald en was hij genoodzaakt weder plaats te nemen. Als een bewijs, dat er nog al wat gedronken is, kan dienen, dat een der vijf woestelingen in het militair hospi taal te Naarden is opgenomen, wegens krenking der geestvermogens. VolksvriendJ Dinsdag werden aan de Kon. Mij. »De Schelde" de kielen gelegd voor de schroefstoomschepen Argus" en Cycloop", die aldaar worden aangebouwd voor rekening van het Departement van Koloniën.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1