Wllhelmtuftdorp. Zaterdagmorgen is eene vrouw, hier woonachtig, naar het veld gegaan en tegen den middag teruggekeerd, lijdende aan ehole- rine. Gistermiddag 3 uur is ze overleden. Hans weer d. Het oude telegraafkantoor wordt met het oog op de epidemie thans gebruikt als waschlokaal om het ondergoed van uit Antwerpen komende schippers te wasschen en desinfecteeren. Aan twee vrouwen is dit onder toezicht der politie opgedragen. Hansweerd. In den nacht van 23 op 24 dezer zjjn bij eenige ingezetenen alhier eenige tuin vruchten, zooals bloemkool, witte kool en komkommers, ont vreemd en zijn eenige bloemperken beschadigd. Het is der politie gelukt den dader te ontdekkenhet is zekere C. v. d. B. alhier. Diezelfde persoon heeft zich ook nog schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een emmer mosselen. Heinkenszand. Ongeveer twintig jaren geleden werd alhier opgericht eene vereeniging, onder den naam van Werkmansvereenigin g"met het doel door eene wekelijksche kleine contributie de gelegen heid te openen goede en goedkoope steenkolen aan te schaffen. Het ledental breidde zich in de eerste jaren belangrijk uit, docb langzamerhand begon de belangstelling te verminderen, zoodat het getal van 60 70 tot 40 leden daalde, waarvan velen nalatig zijn in de betaling der contributie. Zaterdagavond nu werd deze vereeniging in eene vergadering die behalve door de bestuursleden door slechts drie leden werd bezocht door het bestuur ontbonden verklaard. Middelburg. Hier ter stede doen zich vele ge vallen van kramp in den buik, gepaard gaande met diarrhee, voorhet ergste is dat wel bij de mili tairen, waarvan heden een 150tal manschappen met deze ziekte in het hospitaal en in de hulpkazerne alwaar enkele zalen tot reserve-hospitaal zjjn inge richt verpleegd werden. De kolonel van den ge neeskundigen dienst uit Dordrecht is hier reeds aangekomen tot het instellen van een onderzoek. Hij heeft het drinken van ongekookt water ten strengste verboden, zoodat nu den manschappen uit het cantine-fonds thee verstrekt wordt. Morgen of overmorgen zal ook de generaal-majoor van den geneeskundigen dienst alhier aankomen tot het nauw keurig onderzoeken van de oorzaak van dit ver schijnsel. Uit Vlijmen wordt medegedeeld dat eene kat, door een landbouwer aldaar aan den heer W. te 's- Hertogenbosch afgestaan en in gezelschap van hare twee jongen in goed gesloten mand en per spoor daarheen vervoerd, Donderdag in gezelschap van haar kroost weer bij haar vorigen meester te Vlijmen in het hooi lag. R., de vermoedelijke inbreker bij den heer Van Vlissingen, Leidsche vaart te Haarlem, is Vrijdag uit het huis van bewaring ontvlucht door overklim- miug van een muur, uitkomende in een poort in de Gierstraat. Zijne ontvluchting werd echter dadelijk ontdekt en het is spoedig gelukt hem in een kelder aan te houden. Voor een paar dagen vond een koopman te Harmeien achter zjjne woning een keurig met mai*- merpapier beplakt kistje. Voorzichtigheid was bij hem sterker dan nieuwsgierigheid, eu hij bezorgde de doos bjj de justitie, die er ook respect voor had en haar, vóór ze open te maken, 24 uur in het water liet liggen. Bij opening bleek werkelijk, dat men goed gedaan had met zoo voorzichtig te wezen. In het kistje bevond zich een tweede, gevuld met buskruit, terwijl er zich een middenstuk in bevond, dat op verschillende plaatsen luciferskoppen bevatte, zóó geplaatst, dat een mede daarin aangebrachte wrijver ze bjj het langs schuiven moest doen ont branden. Dat langs schuiven werd bevorderd door een trekker van ijzerdraad even buiten het buitenste kistje uitstekende. Ware dus hieraan getrokken, dan was eene gevaarlijke ontploffing daarvan bet gevolg geweest. De zaak heeft in het dorp heel wat bewe ging en schrik gegeven. Aan de sociaal-democratische en vakvereni gingen, die te 's-Gravenhage op 18 Sept. a. s. een optocht wenschen te houden, ten voordeele van alge meen kies- en stemrecht, is dit door den burge meester dier gemeente geweigerd. Eenige dagen geleden werd in de bladen met lof gewag gemaakt van de moedige daad van den conducteur Nanning, op de stoomtram Den Haag— Scheveningen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij. Aan genoemden conducteur, die met gevaar voor eigen leven van een in gang zjjnde tram sprong, om een persoon die ter hoogte van de Duin straat te Scheveningen op de rails was gevallen, kort voor de machine van de rails te trekken en hem daardoor van een wissen dood redde, werd vanwege de Hollandsche Spoorweg-maatschappij eene gra tificatie uitgereikt, als blijk van waardeering voor zijn moedig gedrag. Te Nunspeet is een 3jarig knaapje door het eten der bes eener nachtschade, welke het in de nabij heid der ouderljjke woning vond, plotseling ongesteld geworden en na een hevig lijden bezweken. De pastoor der oud-katholieken, de heer C. Deelder, deelt in de lY. Rolt. Ct. mede, dat het be richt als zoude in de parochie van den Driehoek te Utrecht de gewoonte bestaan om behoeftige paren, welke zich in het huwelijk begeven, een toelage te geven van f 60, onjuist is. De pastoor verklaart, dat zoodanig gebruik in die gemeente niet bestaan heeft, niet bestaat en waarschijnlijk niet bestaan zal, en dat het, elders voorgekomen, voor goed is af geschaft. Een knaapje van ongeveer 5 jaar te Ginneken, bjj Breda, had al spelende een houten stoof over het hoofd getrokken. Een groentevrouw zag het ongeval en riep de moeder. Het mocht deze, noch de toegesnelde buurvrouwen gelukken het kind van het benauwde hoofddeksel te ontlasten, zoodat een timmerman te hulp moest worden geroepen, die door widlel van zagen het knaapje bevrijdde. Onlangs had te Haarlem het volgende voorval plaats Een schutter, F. genaamd, had wegens kleine ver grijpen, verschillende boeten gekregen, die eindelijk tot ongeveer twaalf gulden waren opgeloopen. De sergeant-majoor, die meende, dat 't nu mooi was, sprak hem er eens over aan en dreigde hem, zoo hij, binnen enkele dagen zijn schuld niet vereffend had, met de »bak." I »Maar majoor," zei F., »zou daar nu niets aan te doen zijn Ik ben altijd een oppassend man ge weest, en 't zou me heel hard vallen, om zoo'n kleinigheid in de nor te moeten, maar ik ben waar lijk niet in staat, zulk een som direct te betalen." De onderofficier beloofde er eens met den kapitein over te zullen spreken. Deze riep den schutter bij zich en stelde hem voor, dat hij bij gedeelten zijn schuld zou afdoen, wat met graagte werd aangeno men. »Als je iets te missen hebt, al is het ook nog zoo weinig, dan kan je het, op elk uur van den dag, bij mij bezorgen," zei hij o. a. tot F. Den volgenden avond omstreeks een uur wordt het geval met dronkemanswijsheid in de kroeg be sproken. Drommelsroept F. uit, »als wij nu den ka pitein eens wat gingen brengen?" Dit voorstel wordt met bijval ontvangen en het tiental mannen trekt naar de woning van den officier. Deze, niet wetende wat dit nachtelijk rumoer be duidt, roept, reeds geheel in nachtgewaad, uit het raam »Allo, mannen, wat is er aan de hand V" Kapitein," roept F., »ik ben schutter die en die en kom u vast twee dubbeltjes brengen." Een vloek is het allesbehalve vriendelijke ant woord en meteen wordt het raam dichtgeworpen. Tot nog toe heeft F. niets meer van die nachte lijke geschiedenis gehoord. Het huis in de Lange Noordstraat, te Middel burg, eertijds bewoond door Jacob Cats, is verkocht voor 3575. Men meldt uit Rotterdam aan het V. D. -? Ockeloen, die als vermoedelijke dader van den moord, op den politie-agenfc Yan den Berg gepleegd, gearresteerd was, heeft, na lang ontkend te hebben, ten slotte aan den rechter-commissaris bekend den moord gepleegd te hebben. Gevraagd waarom hij eerst halsstarrig ontkend had, moet hij geantwoord hebben, dat hij aan »de ploerten uit de Meermansstraat" (de politie van het in die straat gevestigde bureau) niets had willen zeggen. Ockeloen, een ongeveer 23jarig jonkman, was een der ijverigste colporteurs van Recht voor Allen en andere geschriften der sociaal-democraten. In die betrekking kwam hij herhaaldelijk in aanraking met de politie, die echter veelal alleen moest optreden om hem te beschermen tegen het straatpubliek, dat steeds geneigd was om Ockeloen (die mismaakt is) in de maling te nemen, als hg zich met zijne socia listische geschriften op de publieke straat vertoonde. Bij alle socialistische standjes alhier kon men Ocke loen steeds vinden, en hij was een trouw bezoeker van de vergaderingen. Welke beweegreden hij voor de misdaad heeft opgegeven, is nog niet bekend. In de Ned. Herv. Kerk te Scheveningen is door ds. Laminerink het huwelijk van twee doof stommen voltrokken. Op het strand bij Grevelingen is een fleschje aangespoeld met het volgend briefje »Dit flissisge heb ik in het water op de trugrijs van fransch van sisko geger zit 50 gulden in mijn kist, die heb ik achter gelaten en ben zoo over boord gesprongen. »Ze waren van plan om mij te vermoren. »WiG het vindt zal wel begrijpen waarom. Want mijn naam is. (get.) Jozef van Peinklok. Op de keerzijde leest men Moeder Vaarwel, u hebt mij over 2 jaar voor het laatje gezien. God zegene mij ouderlijke huis. Vaarwel voor Eeuwig Vaarwelvoor u Moeder ben ongelukkig. »Oud 17 jaar. Overboord gesprongen in het jaar 1870." Vlekken van vruchtensappen en rooden inkt verwijdert men uit de wasch door warm chloorwater. Uit gekleurde katoenen en wollen stoffen door warm zeepwater of ammoniak. Hetzelfde geldt bij zijdemen ga hierbij echt9i* voorzichtiger te werk. Te Zesgehuchten (N.-B.) zijn Woensdag na middag vier flinke boerderijen binnen een half uur een prooi der vlammen geworden, met de daaraan grenzende schuren, welke met een rijken oogst ge-1 vuld waren. Alles was tegen brandschade verzekerd, twee echter zeer laag. De oorzaak is onbekend. Op gronden, gelegen onder de havezathe He- rinckhave (onder Tubbergen) vertoont zich de gamma rups in hoogst bedenkelijke mate. Geheele akkers knollen en spurrie worden afgevreten en zijn met een ontelbare menigte dezer diertjes bezet. In vele streken van ons land heeft men de ondervinding opgedaan, dat weiderij of liever mel kerij, bij den vrij hoogen prijs van het weiland, in 't minst geen loonend bedrijf is. Ook in 't Westland is dit het geval. Waar J 100 en meer per morgen als huur voor het weiland moet worden betaald, kan de melkerij geen voordeel aanbrengen. Toen vroe ger de tuinderij voordeeliger ging, waren er velen, die als bijzaakje de melkerij opvattenmen gaf zich de moeite niet, eens na te rekenen, of dit wel voordeel gaf, maar beeldde zich in dat dit best kon rendeeren't hinderde dan ook weinig zoolang de tuinbouw goede voordeelen gaf. Doch de achteruit gang van den tuinbouw heeft de menschen aan 't rekenen gebracht en als onmiddellijk gevolg daar van, ziet men, dat langzamerhand velen doodeen voudig de melkerij als bijzaakje aan kant doen, omdat zij na een nauwkeurig onderzoek hebben gemerkt, dat dit bedrijf, bij den hoogen huurprijs van het land, een schadepost was. Cholera-berichten. De Reichs-A nzeiger bevat mededeelingen van het Gesundheits-Amt over de cholera-gevallen tot den 26sten dezer. Te Hamburg 1028, waaronder 358 met doodelijken afloopte Al- tona van den 23sten tot den 26sten 64 aangetasten, waarvan er 22 stierven. Bovendien werden aange tast te Pinneberg 2, te Wandsbeck 4, waarvan éen stierf, te Altenwerder éen. Den 27slen overleed te Wittenberg een reiziger, die op reis ziek geworden was. Het schijnt dat te Hamburg de gezondheidspolitie hoogst gebrekkig is ingelichtde sanitaire inrich tingen. blijken geheel onvoldoende. Zoo heeft deze stad met een half millioen inwoners slechts 11 zie kenwagens gedurende 5 a 6 uren blijven de zieken en dooden liggen, alvorens zij kunnen gehaald wor den. De meeste gevallen komen voor in de arme stadsgedeelten bij de haven. Er komen dan ook voortdurend verschrikkelijke berichten uit Hamburg. Men vond lijken op straat, in booten, in openbare loodsen. De lieden waren geheel alleen gestorven, plotseling door de ziekte en den dood overvallen, en zij moesten nu zoo spoedig mogelijk begraven worden, zonder dat er ook maar met zekerheid kon worden uitgemaakt wie zij eigen lijk waren. Welvarende gezinnen ontvluchtten de stadde zaken hebben geen voortgang. De epidemie neemt toe in weerwil van het koele weder. Al de scholen zijn gesloten. De Beurs werd Zater dag uiterst weinig bezocht. Talrijke familiën ver laten de stad. De uitoefening van zaken heeft onder dat alles te lijden. Te Altona is gebrek aan water. Het telephonisch beursverkeer tusschen Hamburg en Berlijn is ge staakt de bevolking blijft kalm. Uit Havre wordt gemeld, dat zich sinds 30 Juli 365 gevallen voordeden, waarvan 104 met doode lijken afloop. Ouder het garnizoen te Skernewitz in Polen woedt sinds eenige dagen de cholera. Te vergeefs trachtte men de zaak geheim te houdenhet is uitgemaakt, dat dagelijks gemiddeld 15 soldaten sterven. Uit Rusland hoort men niets van de cholera, althans direct. Indirect wordt gemeldgemiddeld dagelijks 7000 gevallen, 3500 sterfgevallen. Uit Petersburg wordt gemeld, dat professor Alexan der Obermüller, lijfarts van den Ozaar, eergisteren plotseling onder verschijnselen welke aan cholera doen denken is overleden. De gestorvene was een zeer bekend geleerde. Hij is slecbts 55 jaar oud geworden. Ook in Denemarken en Portugal zijn de Duitsche Noord- en Oostzeehavens door cholera besmet ver klaard. In Oostenrijk worden voorzorgmaatregelen genomen. Het verkeer met doorgaande rijtuigen tusschen Hamburg en Weenen is gestaakt. Daaren tegen heeft men, ondanks de verzoekschriften van de autoriteiten in Beneden Oostenrijk, geen aanlei ding gevonden de internationale graan- en zaadmarkt, welke heden en Dinsdag gehouden zal worden, te verbieden. De berichten over de cholera hadden te Chicago een daling in de prijzen van graan en andere levens middelen tengevolgete New-York sloot de markt weifelend, daar men meende dat de uitvoer uit Ame rika onder de ziekte zou lijden. In Grefiath (Kreis Kempen) heeft het won derlijke geval plaats gehad, dat men een leege dood kist onder den grond heeft gestopt; men had ver geten het lijk er in te brengen. Toen de familie uit de kerk weer was thuis gekomen, vonden de ouders het lijk van hun kind nog op het doodsbed liggen. Ingezonden Stukken. Aan den heer II. G. Hartman Jz. te Goes. Ik begin u waarlijk te benijden. Waarom Omdat ge een omnis homo zijfc. Ge schrijft novellen, ge schrijft over administratief recht, over rustende schutterijen, over geschiedenis en de plichten van den geschiedschrijver, en dit alles met weergalooze zuiverheid en volstrekte juistheid in vorm en wezen. En toch durf ik de verregaande stoutmoedigheid bezitten om te meenen, dat gij geen flauw begrip hebt van het bestaan van tweeërlei juistheideen volstrekte en een betrekkelijke. Ik wil u hierin even tot leermeester dienen. Gij, die zoo gaarne jacht maakt op onjuistheden bij andereu, gij hadt in mijn opstellen reeds verscheidene malen dergelijke onver geeflijke zonden kunnen ontdekken. Zoo heb ik ge zegd, dat Jacob Valcke in 1582 benoemd werd tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Waarom hebt ge mij niet gezegd, dat ik hier een schandelijke onwaarheid gesproken heb Want wie hoorde er ooit van, dat er in genoemd jaar Gedeputeerde Staten waren Gecommitteerde Raden, ja, die waren or maar die andere luifi doneNu, waarde heer, deze onjuistheid is een betrekkelijkezulke heb ik reeds vele begaan en zulke denk ik nog vele te zul len geven. Waar gij dan ook zegt, dat een geschied schrijver juist moet zijn in zijn mededeelingen, dient gij rekening te houden met zijn doel. Mijn doel is, het publiek bekend te maken met toestanden en personen van meer dan gewoon belangpersonen van den twaalfden rang kunnen niemand interesseeren en rijen van jaartallen evenmin. Op ander gebied is u nog onlangs onbevoegdheid verweten op dat van de philosophie der historie, waartoe het oordeel over den geschiedschrijver behoort, erkent niemand u als autoriteit. In de volgende regelen ga ik aantoonen, dat ge op het terrein der geschiedkundige feiten evenzeer onbetrouwbaar zijt. Een enkele opmerking nog vooraf. Bjj mijn nasporingen verlaat ik mij niet op boekenwat zij zeggen, vergelijk ik, voorzoover mogelijk, met officiëele bescheiden, manuscripten of handschriften genaamd. Alleen dan, wanneer ik een schrijver dikwijls gebruikt heb, doch hem nooit op onnauwkeurigheden heb betrapt, geef ik mij wel eens geheel aan hem over. Dit deed ik ten opzichte van Valcke met Dresselhuis en niet geheel ten on rechte, gelijk blijken zal. Gij wijst mij op Piccardt, die Dresselhuis naschreef en, waar hij eigen werk gaf, lang niet altijd waarheid zei, wat gij niet schijnt te weten. Dresselhuis zegt, dat Valcke bij gelegenheid der Middelburgsche verwikkelingen, d. i. in 1578, tot -w pensionaris benoemd werd. Neen, zegt gij, niet in 1578, maar in 1574 werd hij benoemd. Ik beweer, volgens het door mij geraadpleegde handschrift, dat V. wel in '78 benoemd werd. 't Is waar, dat hij ook in '74 benoemd was; maar dat bewijst niets. Ik vraag, of een stad voortdurend een pensionaris bezat. Antwoordneenalthans in den beginne niet. Toen werd een zoodanig titularis alleen benoemd, als de stad naar buiten in rechten moest optreden. Zoo kon dus V. meer dan eens benoemd worden. Dat hij in '78 als secretaris door Huijssen vervangen werd, is niet zoo; hetzelfde handschrift vermeldt, dat hij tegelijk met Huijssen secretaris was in dat jaar. Gij zegt, dat het voor de hand ligt, dat V. in laatstge noemd jaar voor beide betrekkingen (pens, en secret.) bedankte, waarschijnlijk omdat hij mede-gecommit teerde voor (moet zijn naar) de Unie was geworden. Dat ligt volstrekt niet voor de hander waren immers dikwijls twee, ja, niet zelden drie secretaris sen tegelijk. In uw eerste stukje staat, dat Valcke de betrek king van secr. ook in 1575 en 1576 bleef vervullen. Hieruit maakte ik op, dat hij, naar uw meeningna '76 die betrekking vaarwel gezegd zal hebben, maar die van pensionaris, waarvan ge niet spreekt, langer, alweder naar uw meening. Om die reden zeide ik Valcke had toen waarschijnlijk aan het eene ambt (pension.) genoeg"daarmee wilde ik zeggennaar uw meening had hij toen aan dat eene ambt genoeg. Als ik achter mijn zinnetje een uitroepings- of een vraagteeken geplaatst had, zoudt ge de ironie vati dat waarschijnlijk begrepen hebben. Uw laatste schrijven maakt het klaar als de dag, dat gij Valcke's ontslag als secretaris vóór of in 1578 steltmaar nu pas voegt ge er bij (en hierdoor wordt uw meening duidelijker), dat hij ook als pensionaris in '78 zijn ontslag zal genomen hebben. Hadt gij dit de eerste maal gezegd, dan was mijn laatste zin, dien ge een onjuistheid noemt, in de pen gebleven. Ik herhaal dus, het was uw meening die ik daar neerschreef, en niet de mijne. Dat het de mijne niet kon zijn, blijkt, als gij weet, dat in mijn hs. ver meld staan als pensionarissen en secretarissen in 1578Hugo Adr. Huijssen (benoemd 2 April) en Jacob Valckede twee dus naast elkaar. Ik kon dus onmogelijk als mijn meening zeggen, dat V. het ambt van secr. vaaïwel zei en alleen aan dat van pensionaris genoeg had. Dat V. in en na '78 secretaris bleef, is, behalve uit mijn hs., te bewijzen uit het Resolutieboek van Goes, u misschien bekend. Daar kunt ge op folio 19 vinden, dat op 2 April 1578 besloten weid om Huijssen aan te nemen als pens. en secr. op zulke gage, als met hem geaccordeerd kon worden, welk accoord gesloten werd voor 200 gld., terwijl Jacob Valcke's gage vermeerderd werd tot 300 gld. Genoot hij die gage als gecommitteerde ter Unie Gij zult zoo dwaas niet zijn, dit te beweren. Op 13 Juli 1580 werd door de stadsregeering aan den burgemeester Van der Straeten, aan mr. Jakob Valcke en aan Hugo Adr. Huijssen autborisatie gegeven om te ver lijden en te onderteekenen zoodanige obligatie, als den kooplieden en burgers ter cause van zekere negotiatie verleend was. (Resolutieboek folio 52 verso.) "Was dit een werk, dat men een gecommitteerde ter Unie opdroeg Of aan een gezant naar vreemde hoven Of aan een pensionaris Geen van alle 't was de taak van den secretaris. Wees juist, heer Hartman In uw eerste stukje hebt gij gezegd, dat Jacob Valcke de betrekking van secretaris reeds van 1557 tot 1563 had bekleed. OnwaarIn die jaren was Jan Cornelisse Valcke, de vader van Jacob, secretaris. Wees juist, hr. Hartman In uw laatste schrijven lees ik, dat Hendrik Jobse tot 1580 de be trekking van secretaris schijnt vervuld te hebben en toen door Silvester Van Campen vervangen werd mijn bs. noemt Jobse slechts secretaris tot 1577, terwijl Huijssen in '78 zijn plaats innam. Wees juist, hr. HartmanOf Silvester Van Campen in '80 secretaris werd, is mij niet met zekerheid ge bleken wel was hij het in '81 (Resol. C. folio '56). In uw laatste artikeltje staat, dat Jobse pensi onaris bfeef tot 27 April 1583 en dat hij toen ook in dat ambt door Silv. van Campen werd opgevolgd. OnwaarMijn hs. zegt, dat Silv. van Campen tot pensionaris benoemd werd op 27 April 1587. (Resol. C. folio 77 verso). Wees juist, hr. Hartman Op denzelf den dag werden tot secietarissen benoemd Jacob Potegors en iElbrecht Joacbimi, terwijl ook Van Campen secretaris bleef, want op 27 September '87 reisde hij als secret, naar Den Haag om daar het octrooi van de Maartsche jaarmarkt te lichten, door den prins aan de stad verleend. Een voorbeeld dus van drie secretarissen tegelijk. Ik heb u lang met goden van minderen rang en met al te veel cijfers moeten bezighouden dit moest ik doen, om het publiek te waarschuwen, dat het in u op het veld der historie geen leidsman had te zien. En nu, heer jager naar anderer fouten, indien ge in het vervolg DOg meer aanmerkingen van dit allooi op mijn opstellen te maken hebt, wees verzekerd, dat ik u dan niet te woord zal staan. Met betrek king tot het al of niet juiste mijner mededeelingen verwijs ik naar wat ik in het begin van dit schrij ven zeide aangaande volstrekte en betrekkelijke juistheid. Gij kuut u daarop niet beroepen en hebt alzoo beide in het aangezicht geslagen. BAVO. 340e Staatsloterij, 4e kl. Trekking Tan Maandag 29 Aug. Ie lijst. Getrokken prijzen 200011642. 1500: 2236. 1000 4376 13071. 400: 1948 4708. 200: 3614 7959 9569. 10010170 11954 12125 17627 17856 19451. 65: 181 190 218 222 250 282 1736 1776 1833 1841 3844 3884 3940 13547 13555 18478 18485.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2