1892 N". 102. Dinsdag 30 Augustus. 79s,e jaargang. st VEEMARKT Voorzorgsmaatregelen UPS afsteken van vuurwerk De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad an genomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor J5 uren op den dag der uitgave. Deü belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE O O KIS zal gehouden worden op Dinsdag den 13 en den 27 September 1S92. Goes, den 27 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Ofschoon do openbare gezondheidstoe-tand in de gemeente niets te wenschen overlaat en er dus voor de ingezeteueu geene onmiddellijke aanleiding tot vrees of ongerustheid bestavt, wordt het door de OPENBARE GEZONDHEIDSCOMMISSIE, met het oog op de besmettelijke ziekte, welke zich elders vertoont, weuschelijk geacht eenige toe te passen. Den iugezetenen wjrdt daarom ten strengste aangeiaden lo. Geen water uit de openbare pompen of uit de vest als drinkwater te bezigen 2o. alle water, voor drinken l>estein«l, slechts goed gekookt, te gebruiken 3o. geene onrijpe vruchten te eten; 4o. de meest mogelijke zindelijkheid in acht te nemen, inzonderheid ten aanzien van de privaten, en wel, door telkens de zitplaats goed te reinigen, en in het privaat meermalen te storten eene oplos sing van CARBOL, welke voor onvermogenden in de Waag gratis verkrijgbaar wordt gesteld. Verder worden de ingezetenen nitgenoodigd, de maatregelen, die vanwege de gemeente tot REINIGING 1)ER GOTEN, STRATEN, RIOLEN enz, genomen worden, in de hand te werken, opdat deze het gewenschte gevolg mogen hebben. Goes, den 27 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Ter bestrijding van de tweede generatie van de die groot nadeel aan den landbouw heeft toegebracht, worden op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, na ingewonnen adviezeu van de Rijkslaudbouwleeraars en van dr. liitzema Bos, leeraar in de Dierkunde aan de Rijksland bouwschool te Wageningen, de volgende maatregelen aanbevolen. a. Het plaatsen van hakken met stroop en azijn op de aangetaste velden en midden in zoodanigen bak een lantaarn, (b. v. eene gewone stallantaarn). b. Voor klaver, het zoo spoedig mogelijk afmaaien van het gewas en vervolgens het eggen of rollen van den stoppel of het overvreideu met schapen c. Het besproeien van het aangetaste gewas met een meugsel van petroleum en groene ze°p in water. Voor een Hectare zou noodig zijn 1000 Liter water, 20 Liter petroleum en 10 Kil® groene zeep. De gewone pulverisa- tenr zal voor de verspreiding van dit mengsel niet gebruikt kunnen worden, wijl de petroleum oplossend werkt op de caoutchoucdeelen van het werktuig, waardoor dit spoedig onklaar zou worden. (I. Voor late aardappelen eene besproeiing met bordeausche pap en wel van de sterkte van 3 pet. kopervitriool en 1 pet kalk op 1000 Liter water. e. Besproeiiug van den aangetasten akker met gipspoeder of met poedervormig superphosphaat 500 tot 1000 Kilo per H.A.) na voorafgaande bevochtiging van het loof mei water door den pulverisateur op den akker gebracht f. Het graven van steilwandige greppels langs de aangetaste velden In deze greppels kunnen de rupsen g-dood worden door jongens of door het leggen van geteerde stokken In plaats van teer zon men beter een mengsel van 3/k teer met xjlt ge smolten hars kunnen nemen, wijl dit langer week blijft. g. Waanneer het aangetaste terrein door een sloot is om geven, deze zooveel mogelijk van waterplanten te zuiveren, om de rupsen het overtrekken zoc moeielijk mogelijk te maken Goes, den 27 Augustus 1892. De Burgemeester van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. Ter voorkoming van brandgevaar bij de aanwezigheid van kermistenten en kramen, is het op markten, pleinen en straten, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, V K K B O D E nr. Goes, den 27 Augustus 1892 De Burgemeester van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b dezer bladen af, dat vaccine onnut was, en daartoe moet nu de overheid ons dwingen Naar aanleiding dezer opmerking schreef de heer v. R. aan de Standaard: »Met verbazing las ik in uw blad een stukje, door u uit de Iloop overgenomen, over »'t Heil der Vaccine", en wel omdat daar uit ofiiciëele cijfers met groote oppervlakkigheid eene conclusie getrokken wordt, die mijns inziens geheel bezijden de waarheid is. Immers is door u noch door de red. van de Hoop in rekening gebracht het feit, dat slechts een zeer kleine fractie der bevolking niet gevaccineerd is. Stellen we dit deel bv. op 1 pet. (voor dit cijfer openbare gezondheids-commissie uitgenoodigd om te dienen van bericht en raad ten opzichte van ge wenschte voorzorgsmaatregelen, met het oog op de elders voorkomende gevallen van cholei a of cholerine. Deze commissie heeft met gewenschten spoed aan de uitnoodiging voldaan, en tengevolge van haar rap port worden reeds heden de ingezetenen bij publi catie gewaarschuwd lo. geeu water uit de openbare pompen en uit de Vest als drinkwater te bezigen; 2o. alle water, alvorens dit te drinken, goed te ko ken 3o. geen onrijpe vruchten te eten4o. ten aanzien van de privaten de meest mogelijke zinde lijkheid in acht te nemen, door de zitplaats telkens ontbreekt mij elk gegeven, doch ik durf wel aan- met water te reinigen en in het privaat meermalen nemen dat het niet grooter is), dan wordt de uit- te storten eene oplossing van carbol di« nn- komst een geheel andere Van de 200.000 inwoners van Rotterdam zijn er dan 198.000 gevaccineerd; daarvan werden aangetast 55, d. i. een morbiditeit van 0.0028 pet. Van de 2000 niet gevaccineerden werden aangetast 10, d. i. 0.5 pet. Van de 10 niet gevaccineerden leden 8 aan de zware variola vera, d. i. 80 pet. Van de 55 gevaccineerden Slechts 14, d. i. 25 pet. Van de 10 niet-gevaccineerden overleed 1, d. i. 10 pet. Van de 55 gevaccineerden overleden er 4, d. i. pet.. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de meeste aangetasten evenals de 4 overledenen slechts (niet reedszooals u zegt) langen tijd geleden gevaccineerd waren, of zooals de 9 kinderen veel te laat, dan kunnen deze cijfers nog veel gunstiger voor de vac cine uitkomen". Volgens deze statistiek werden er dus te Rotter dam 179 maal zooveel niet gevaccineerden aangetast als wèl gevaccineerden. Onder de aangetasten kregen van de niet ingeënten 31/., maal zooveien zware pok keu als wèl ingeënte personen. De sterfte was 55 op 198,000 gevaccineerden of 0,002 pet.en op 2000 niet gevaccineerden 1 of 0,05 de sterfte was dus onder de laatsten 25 maal zooveel als onder de in geënte personen. Door deze cijfers is de Standaard in de noodzake lijkheid gebracht te erkennen bij de eerste beoordee ling te hard van stal te zijn geloopen, enkel oor- deelende naar de cijfers 55 en 10. Nu wordt dit aldus verzacht, dat »op de Rotterdamsche cijfers in geen geval een beslissende conclusie voor of tegen de vaccina tie te bouwen is". Ons dunkt voegt het Hbl. hieraan toe dat die cijfers nog wel wat anders leeren. Namelijk dat de kansen voor niet ingeënten heel wat slechter staan dan voor de gevaccineerden. Nog een stapje verder had de Standaard kunnen gaan. De Rotterdamsche cijfers mogen weer toonen, dat ook gevaccineerden, »als zij met besmetting in aanraking komen, kans loopen te worden aangetast", daaruit volgt dan tevens, dat men die kans van besmetting zooveel mogelijk behoort te voorkomen. En dit is juist de bedoeling der bestaande wetgevingafzondering van besmette personen en van hen die in hetzelfde huis wonen en tevens wering van hen die meer kans hebben van te worden aangetast, d. i. van niet in geënte personen, vooral uit de scholen. Vaccine. De Standaard heeft een stukje overgenomen uit de Hoop, waarin den volke bekend gemaakt werd, dat bij de jongste pokkenepidemie te Rotterdam 55 gevaccineerde personen werden aangetast, en slechts 10 niet gevaccineerden. Daaruit leidden de redacties GOES, 29 Augustus 1892. Gaarne voldoen wij aan een tot ons gericht verzoek om in ons blad van lieden aan de ingezetenen van Goes mede te deelen, dat eene collecte ten bate van het centraal Israëlietisch weeskin- der- en doorgangsweeshuis te Leiden, zal gehouden worden op Woensdag en Don derdag a. s. Al wie instemt met het doel, dat met deze stichting wordt beoogd, nl. het opnemen van zeer jeugdige Israëlietische weezen tot ze den leeftijd hebben bereikt, waarop ze in een der bestaande weeshuizen kunnen worden opgenomen, opdat hunne jeugdige harten niet door verkeerde leiding zouden verontreinigd worden, zal zeker gaarne iets voor dat doel willen afzonderen. Voorts zal onder machtiging van H. M. de Ko ningin-Regentes de volgende week eene collecte wor den gehouden ten behoeve van de vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, eene vereeniging waarvan de naam het doel genoegzaam omschrijft. De juiste dag dezer collecte werd ons niet mede die voor on vermogenden gratis wordt verkrijgbaar gesteld. Voorts zullen vanwege de gemeente de goten en vangputjes meermalen daags gereinigd en daarna met carbol- verdunning besproeid worden. Den aannemer van de inzameling van den beer is gelast, elke ton, die in de kar gestort wordt, aan te vullen met eene hoeveelheid chloorkalk en kalkmelk en ook in de kar telkens eene hoeveelheid daarvan te storten. De barak, die met het oog op de kermis (volgende week) reeds op de Schuttersweide opgeslagen en van alle huisraad en benoodigdhedeu voorzien is, zal bewoond worden door een echtpaar, zoodra een lijder der waarts moet worden overgebracht, terwijl 2 personen zullen worden aangewezen tot overbrenging van de lijders. Ook is de politie opgedragen toe te zien, dat geen kramers, kooplieden enz. ter kermis komen, dan voorzien van een gezondheidsbewijs, afgegeven door het bestuur der gemeente, waar zij den laatsten tijd vertoefden." Wij kunnen hier bijvoegen, dat gelijk uit de pu blicatie aan het hoofd van ons blad blijkt, de alge- meene gezondheidstoestand hier niets te wenschen overlaat. Werken de ingezetenen mede, om de aan geraden voorzorgsmaatregelen toe te passen, dan be staat er alle hoop, dat onze gemeente van de ziekte verschoond blijft. De opening der jacht op klein wild met uitzondering van die op fazanten is be paald op Maandag 5 September a. s. Moge in deze dagen van kermisvermaak niet van de Goesenaren kunnen worden gezegd, dat ze ook voor een philantropisch doel niet eene kleinigheid wilden afzonderen Wij verwijzen overigens naar de rubriek Liefdadig heid, hierop betrekking hebbende. Men schrijft uit Goes aan de N. R. Ct. dd. 27 dezer »Door den waarnemenden burgemeester werd de Op zijn verzoek is met 31 dezer eervol ont slagen de rijksveldwachter 3e kl. H. van Ommen alhier, terwijl met 14 Sept. a. s. van Numansdorp naar Goes is verplaatst de rijksveldwachter 3e kl. W. Klein. Geslaagd voor het notarisexamen 2e gedeelte dhr. W. N e e r v o o r t te Tolen. Bij de directe belastingen zijn verplaatst de controleurs M. Schuijleuburg van Middelburg naar Haarlem en L. d e E o u w van Tilburg naar Middelburg. Het bericht in het Geïllustreerd Politienieuws als zou de heer Steenkamp het burgemeesters ambt te Hulst aanvaarden, meenen wij gerust te kunnen tegenspreken, omdat de tegenwoordige bur gemeester, de heer L. J. M. v. Waesberghe Janssens, volstrekt niet voornemens is ontslag uit zijn betrek king te vragen. (Vad.J Door het loodsbestuur te Vlissingen worden met het oog op het door cholera besmet verklaren der haven van Antwerpen gestrenge maatregelen nomen om de overbrenging dier ziekte naar Vlissingen zooveel mogelijk te voor- komen. Loodsen, met schepen van Antwerpen komende, zullen door eene speciaal daartoe aan gewezen bemanning, zich bevindende aan boord van een op de reede geankerd loodsvaartuig, de gele of quarantaine vlag voerende, worden afgehaald, en geene verdere communicatie met de stad mogen hebben alvorens, zoo wat hun persoon als hunne kleederen betreft, in het ontsmettingslokaal te zijn gedesinfecteerd. Vlissingen. Thans is men besloten het g y m n a s- tiekfeest, dat alhier den 4 September zou plaats hebben, niet te doen doorgaan. In Hollandsche bladen wordt hiervoor als reden genoemd, dat het aantal deel nemers te gering was, doch dit is niet de eenige reden waarom besloten is het feest het volgende jaar te houden. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer nl., had der commissie een subsidie toegezegd, hetwelk zij ter elfder ure weder heeft ingetrokken, terwijl het hoofdbestuur vau het gewest Zuid-Holland en Zeeland van het Neder! Gymnastiek-Verbond weigerde het bondsvaandel voor deze gelegenheid af te staan. Het getal deelnemers toch was zoo gering niet; het bedroeg alleen uit Middelbuig reeds 60 Dezer dagen zal eene proefneming plaatsheb ben met het sorteer en van uit Londe met de ochtendboot te Vlissingen aankomend brieven, onder het vervoer in de exprestremen tusschen Vlissingen en- Amsterdam over Rotterdam. Voor dit doel zal een tweede postrijtuig in die trei nen worden geplaatst. Volgens de N. R. Ct. wordt met dit sorteeren be doeld de correspondentie voor het postkantoor te Amsterdam in het postrijtuig reeds volgens de ver schillende stadswijken afzonderlijk te houden, zoodat onmiddellijk na aankomst van dien trein te 10.25 (Greenwichtijd) met de bestelling kan aangevangen worden. Het ligt in de bedoeling, met ingang van den aan staanden winterdienst met de nieuwe regeling aan te vangen. Daartoe zullen eenige adsistenten en brievenbestellers van het postkantoor Amsterdam den mailtrein tegemoet rijdtn. Naar het Vaderland verneemt, zal de heer K e r d ij k in den loop van de volgende maand geheel hersteld in de residentie terugkeeren. D r. K o c h geeft te kennen, dat de cholera zich niet voortzet door het inademen van de lucht, maar door het gebruik van spijs en drank, die aan de microben de gelegenheid geven, in de verterings organen te komen. Daarom raadt hij aan water te drinken, dat öf gekookt is öf afkomstig is uit tsen, die vrij zijn van cholera, of mineraalwater, en slechts spijzen te gebruiken, die vooraf aan eene groote hitte blootgesteld waren en vruchten en groenten, die van de schil ontdaan en gekookt zijn, want de microbe sterft bij hooge en vooral bij droge temperatuur. Hij kan slechts overgedragen worden door de uitwerpselen en door besmette kleederen. De eerste voorzorg is dus, de kleederen van cholera- lijders aan een droge hitte of aan een sterk carbol- zuur bloot te stellen. De microben zetten zich voort in vochtigheid. In landen, waar de cholera inheemsch heeft men ze gevonden in vijvers. Een sterke droge wind doodt ze. Een kleed, met de microbe besmet, is niet gevaarlijk, als het goed gedroogd wordt. Daarom raadt dr. Koch aan, de besmette lers eenige uren te sluiten en te drogen. Het ontsmetten van reizigers en goederen acht hij geheel nutteloos. Het besproeien der straten bevordert de voortplanting der microben. Stof is beter dan nat. De sedert Zondag jl. op de grensstations der exploitatie-maatschappij toegepaste ontsmetting reiniging van de p r i v a te n, door middel van kalkmelk, wordt thans op alle stations en halten zonder onderscheid toegepast. Door het gemeentebestuur van Rotterdam eene quarantaine opgelegd aan schepen, komende van Noord-Fransche havens. Die schepen moeten stoppen aan de boeien in de Maas beneden de Ruige Plaat tot een geneeskundig onderzoek van gemeentewege. Aan de Regeering is telegraphisch het verzoek ge richt dergelijke maatregelen eveneens van rijkswege voor te schrijven. Tevens werd verzocht alle van België komende schepen te Hanswee r d aan een quarantaine-onderzoek te onderwerpen. Blijkens het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer verklaarde de groote meerderheid der leden de strekking van de belastingvoorstellen in haar geheel te beamen. Naar men verneemt, is bij het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid in onderzoek, in hoever een maximum werkdag en min i- m u ra loon in de bestekken van rijkswege toege past kan worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij bet examen voor hoofdonderwijzer te Breda is geslaagd de heer M. N. Van de Linde, van Wemeldinge. Te Oostburg is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school de heer J. G. Crucq, te Arne- muiden. De Min. van Binn. Zaken heeft met ingang van 27 Aug. jl. de tijdelijke waarneming van den dienst in het arrondissement Tbolen opgedragen aan den schoolopziener in het arrondissement Goes. Gemengde Berichten. Zaterdag kou een snoeplustige knaap in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat alkier niet nalaten in een onbewaakt oogenblik te [proeven uit eene kruik, die alda'ar op een vraektrijderskar was ge plaatst. Het bekwam hem echter slecht, aangezien de kruik olie en loog bevatte, zoodat de knaap thans hevige pijnen lijdt. Zijn toestand is echter niet onbevredigend.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1