bel met zijn ♦Gevangen wild" welk een belich ting! Blommers, met zijn Garnalen vangers" Maris met zijn 3>Pink". Lang heb ik die bekeken, en ik ben nog te kort er vóór gebleven. Zulke in drukken moeten langer duren. Apol vond ik niet erg gelukkig met zijn »robbe- jagers", maar 't moest misschien met geweld sport zijn. Neen, zijn sneeuwlandschap, met zoo'n bank "ivaar zij helder wit, donzig en wattig aanhangt en toch afvalt, dat is Apols schoon, maar zoo'n robbe- historie Vogel's lucht bederft mij zijn stuk; zóo zwart, zóo verdrietvolDaar volgt een doffe stemming uit over een paar minuten, en ik denk dat Martens er te lang naar gekeken heeft, want zijn conceptie van strand bij mist" is zóo misterig, zóo sufZóo denkt men zich mist in het land van eeuwigen zonneschijn, maar zóo is de natuurmist niet. Het winteravondje met schaatsenrijders van Schip- perus is éenig l Een leek vindt de zilveren medaille daarvoor te blikgeef ons, hemel, geef ons goud betaal den man met eigen munt; hij gaf goud en ge onthoudt het hem Huigens, de man van de Fransche titels onder Hollandsche kunst, is beneden peil gebleven. Dat is jammer. Ook Elch. Verveer is zoo verfranscht. ♦Ver geefs gewacht" klinkt gespierder dan ♦Veine attente", meneer Verveer, maar uw stuk is zeldzaam mooi Schiedges vergast ons op nare Roeiers, en Storten beker is wanhopig in de somberheid, hoewel met foud bekroond. Galissendorf heeft elke illusie van e vrouw verloren, en teekent het groote meisje met haar tennisgereedschap met een gezicht als een opgeschoten loopjongen. Liever er meê eten dan vechten, de jonge dame zou menigen grenadier te forsch zijn. Er zijn drie dames met rakets, en ik moet zeggen, dat het bescheiden figuurtje van Last (galerij bij ♦Dames" en Heeren"denk aan: Poëzie is overal) mij het beste aanstond. Eerelmans Harddraverij te Groningen is ontzaglijk mooi, evenals zijn Ringrijden op Beveland. En zijn honden, er zijn er twee, wanneer ze er nog zijn, want 't is één natuur en al, ze zullen u aanblaffen, en hun groote heldere oogen zullen naar u opzien, zooals ze naar mij deden, toen ik ze bewonderde. Dat is kunst, de hoogste uiting! Maar och, die reuzenstukken, wat big ven ze er benedenDe ezels van de Haas zijn mooi, maar de lucht? En >his last race", zoo weinig aantrekkelijk. Maar is Hulk een Engelschman Hollandsch staat beter, heer Hulk. Waar is Jan Vrolijk Door afwezig zijn schitteren is niet nobel. Ik heb zijn heerlijke beesten noode gemist. En nu ♦Mesdag hors concoursEr is genoeg van hem om een Mesdag-galerij te vullen. Er zijn kapitale stukken >Aan het strand" en ♦Voor anker", die in ernst niet de mooiste zijner is in de andere zaal een prachtig doek, no. 554, zonder naam, maar er is een aquarel, no. 1245, dat u in verzoeking brengt tot diefstal, 't Is geurig als een perzik en overheerlijk als een stuk natuurzonder dat ge 't merkt staat ge er lang vóór en ge berokkent u zeiven een moeielijk afscheid. Daar dichtbij is Nakkens: Ongeval in den hooi tijd", dat tusschen allerlei omgeving van rijp en groen uwe aandacht boeit. Ook dat stuk is heerlijk, en alweer die zilveren medaille. Juryleden en dito's in de toekomst, luistert even naar mijn raadgeeft nimmer iemand te weinig, want dat doodtmaar eer te veel, want dat moedigt aan, en zelfs een genie is daarvoor gevoelig. Vooral nooit een lijstje maken van de inzenders en dan nummeren om ongezien uit te deelenaan den grootsten man met den mooisten naam hors concours aan den volgenden, omdat i zooveel moeite deed diplome d'honneur; en zoo verder goud, zilver, brons. Komaan, van de Hollanders heb ik u nog een paar te wijzen en mooie, want ik laat u niet los en troon u mede naar Israëls met die forsche figureneen prachtig stuk, waarvan alleen de gezichten bij mij maar niet pakken willen, of hangt dit stuk niet goed V Ik weet het niet, maar wat ik wel weet is, dat »Observation" van Verveer onberispelijk is; bravodat is een stuk van 't Scheveningsche leven. Wat zou een panorama van Verveer goed zijn en uiterst natuurljjk. Heerlijke groepen, zeeluchten, strand, ik ga er aan te gast als aan het ongeziene ideaal Maar Bles met Nimroddaar boven gaat hier niets, 't Is fiat neusje van den zalmde geeuwende man en de lachende, zij wedijveren in juistheidde antieke toon en de lekkere kleur, ze spreken tot u, de figuurtjes leven op dat stukje doek en ge zult het terstond herkennen, al is het over dertig jaar ergens aan het uiteinde der wereld, wantBles geeft ♦kunst", en ♦kunst" tast u aan, houdt u vast voor altijd, voor immer, en om u nooit meer los te laten, zoomin als haar zuster de liefde. In de Fransche afdeeling hangt een klein beschei den stukje; 'tis no. 76 van QuisnetNouvelles de l'absent't is aan de jury ontsnapt, denk ik, maar wat is dat poëtisch en wat heb ik daar met ver langen naar gezienlet ook op de Gesne, (53) die een schitterend Hert inzond, dat tegen de lucht zeldzaam helder en scherp afsteekt. Dit stuk is met goud bekroond en ook al met goud betaald, blijkens het opschrift. Gandefroy: Chasseur chez lui of een ander titel (er staat er geen op) is even mooi; de vrouwen figuur is zóó levend dat zij uit de lijst schijnt te komen. Toned's ♦Pommes de terre frites" is het eerste waarop uwe aandacht, binnentredend, valt en 't is vreemd, de groote stukken, lappen van belang, trek ken 't minst aan. De Smokkelaars van Billet zjjn nachtmerries, als hun hondende Hertenjacht van Busson is te reusachtig al zijn er goede honden op, en het ♦diplome d'honneur" doet U twijfelen, of ge het dan zoo mis hebt. Maar bij u pakt het niet, zoo min als bij mij. Op Lix; Pöche du Saumon zijn de houdingen zeer goed en juistde tint is wat te wazig. Maar wilt ge nog even genieten Grandjean Rue royale de Paris is keurig; uitvoering, kleur, techniek alles is is in harmonie met opvatting en werkelijkheid, in één woord, 't is ♦mooi." En merkwaardig nog de silhouetten-kunst, de zwarte, van Crémailly, waarop ge Napje in eigen persoon betrapt op Sint Helena, eenig van houding en van juistheid, een en al waarheid. Paarden zjjn er niet te veelzondert ge Mazeppa uit van >Te Gempt" in de hoofdzaal, met zijn paard dat u aanblaast en dat holt, als een bezetene, al is de houding van een der voorbeenen voor zoo'n holler wat verdacht, dan zijn er weinig flinke krachtige paarden. Die van Gaillot zijn bessensap met blauw ik heb nooit geweten, dat zulke monsters bestonden, en was de bronzen medaille er niet, ik zou het nog niet gelooven. In de Belgische afdeeling zijn die van Fara zijn zeer mooi en krachtig, en Montigny's trekkend vierspan is overheerlijk. Ook ♦Retour des Courses" van Duijck met four in hand, is best geslaagd. België heeft bovendien een flink en kloek stuk van TimmermansLe filet, waarvoor ieder staan blijft en waaraan geen bekroning is toegekend. De groote Cogen, 't kolossale doek met den ver dronken zeeman, laat mij volmaakt koud. In de Engelsche en Noorweegsche afdeelingen is weinig opmerkenswaardigs. Wij zouden die weinig gemist hebben. De teekeningen in Black and White der laatste zijn eigenaardig van genre en bewijzen, dat ook met geringe middelen wat te doen is. Hebt gij 't met mij uitgehouden, lezer, op die ietwat vermoeiende wandeling Wellicht hebt ge hier en daar uw rustpunten gevonden en de lieve toiletjes en vriendelijke oogen opgemerkt, die we ontmoetten. Zoo niet, ♦tant pis pour vous", want zij waren er en deden aan de schilderijen concurrentie zoo al geen afbreuk. JANMAAT. Gemengde Berichten. Hedenmorgen reed alhier een wagen, geladen voor de kermis, en met een paard bespannen, de opril van de 's-Heer Hendrikskinderenstraat af, toen het paard door de ruiten van het huis bewoond door den heer S. liep. Het ijzeren hek voor het huis werd geheel uit de stoep gerukt en een gedeelte van een raam verbrijzeld terwijl een stuk ijzer het paard in het lichaam drong, waardoor het zwaar gewond werd. In den afgeloopen nacht zijn, zoowel bij eene woning langs het Bergpad als in de Pieter Jasperse straat alhier, weder konijnen gedood, door éen of meer honden, wier spoor duidelijk te volgen was. De koppen en ingewanden der vermoorde dieren lagen her- en derwaarts verspreid, 't Is nog niet gelukt de moordenaars te ontdekken. Maandag 5 Sept. wacht het Goesche publiek eene tooneelvoorstelling in >de Prins van Oranje" door het gezelschap van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgmaatschappij, onder directie der heeren Blaaser en Verhagen. Viissincen. Zaterdagavond zullen weer een aan tal werklieden van de Maatschappij ♦de Schelde" worden ontslagen wegens gebrek aan werk hierdoor zal het getal werklieden tot 500 teruggebracht wor den. Het is te hopen dat de Maatschappij spoedig weer wat werk krijgt, omdat onder de werklieden zeer vele hoofden van gezinnen zijn, die door hun ontslag niet in de gelegenheid zijn in de behoeften daarvan te voorzien. En konden vroeger vele werk lieden geplaatst worden op de fabrieken te Fijenoord, ook dezen worden thans elk oogenblik, wegens de slapte die daar heerscht, ontslagen. Te Hansweerd is de ziekenbarak opgeslagen. Kruiningen. Woensdagmorgen zijn alhier ten nadeele van den arbeider J. H. uit een buiten staand hok twee volwassen konijnen ontvreemd. De dader is tot heden nog onbekend. Kruiningen. Door de gemeente is eene lijk koets aangekocht, voornamenlijk voor het vervoeren der lijken naar de begraafplaats alhier, van inwoners van Hansweerd. Kruiniiifireii. Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich alhier ruim 40 jonge lingen aangemeld. In 't begin dezer week woonden te Borsele 41 personen, die respectievelijk den leeftijd bereikt hadden van 70 tot 92 jaar. Dinsdagavond overleed een dezer oudjes, die het voorrecht bezat, gedurende zijn 74jarigen leeftijd, buiten zijne laatste ziekte, nimmer medicijnen noodig gehad te hebben. Te Ridderkerk brak Maandag een felle brand uit in de vlasserij van den heer B. Nugteren te Rgsoord. Reeds was eene massa vlas geborgen, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Binnen korten tijd lagen schuur en woonhuis in asch. De gemeentespuiten van Rijsoord en van het dorp hadden handen vol weik om de aangrenzende wo ningen te behouden. De brand is ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Alleen het woonhuis is tegen brandschade verzekerd. Op tal van plaatsen in de Zevenwouden (Fr.) hebben de boeren hun vee op stal moeten zetten, wijl door de droogte de weilanden geen voedsel meer gevenze zien er uit als geel koper. De koeien worden als in den winter met hooi gevoerderd. Om vlekken van marmer te verwijderen legge men op de vlekken een laagje met benzine door trokken Fransch krijt en bedekke dit hier of daar mee, omdat de benzine niet dadelijk zal vervliegen. Na 5 a, 6 uur vernieuwt men het laagje. Helpt de benzine niet, dan neemt men een mengsel van benzine en chloroform of alleen chloroform. Zuren moeten niet gebruikt worden, omdat deze het marmer aantasten. Te Rotterdam is Woensdag onder groote deel neming van een talrijke, eerbiedig zwijgende menigte de vermoorde agent begraven. Aan de vier politie- bureaux waren chefs en agenten en haie opgesteld. Zij presenteerden de sabel en sloten zich, na leg ging van een krans op de lijkkist, aan bij den stoet. Op het kerkhof waren aanwezig de burgemeester, de hoofdcommissaris benevens alle commissarissenen inspecteurs. De lijkkist werd gedragen door agenten. De burgemeester voerde bij het graf het woord. Hij schetste den verslagene als een trouw ambte naar, gevallen door een verraderlijk schot, terwijl de gevallene zijn plicht vervulde in het algemeen belang. Spreker stelde hem voorts ten voorbeeld aan de politie en hoopte, dat de burgerij zou leeren in zien de noodzakelijkheid om aan de politie hulp te verleenen. Woensdagnacht heeft te Rotterdam weder een treurige moord plaats gehad. Een vrouw heeft haar man nl. den hals afgesneden. De verslagene, een oppassend man, was sinds vele jaren koetsier bij den heer Van Oosterzee. Daar, zooals algemeen gezegd wordt, het een zeer gelukkig huishouden was. kan men geen andere oorzaak gissen dan een vlaag van krankzinnigheid of godsdienstwaanzin. De vrouw leed aan toevallen. Zeven kinderen zijn tengevolge van dit voorval in diepen rouw gedompeld. Nader wordt bericht: De verslagene heet G. A. Paar en was 43 jaar oud. De vrouw had het mes reeds Maandag gekocht en mee naar bed genomen. Woensdagnacht te vier uur bedreef zij de misdaad. Paar schijnt nog uit het bed gekropen te zijn en toen nogmaals een snede te hebben gekregen. De vrouw weet niet wat haar tot de misdaad gedreven heeft. Men meldt uit Heeswgk: Aardbevingen zijn in ons land zeldzaam genoeg, om ze aan de vergetel heid te ontrukken, zoo dikwijls zij worden waarge nomen. Dinsdagochtend omtrent drie uren hebben drie of vier geweldige stooten met even zooveel donderknallen verscheidene menschen in Hees wijk, Schijndel en omstreken wakker geschudsommigen dachten aan een on weder, anderen meenden bij het dreunen en ratelen van deuren en vensters dieven te bespeuren en sommigen sprongen het bed en de deur uit, in den waan dat de woning zou instorten. Wellicht moet hier gedacht worden aan de ont ploffing, die op dat uur te Arendonk plaats had. Te Aalten ontstond Maandagnacht brand in een huis en zoo snel nam de brand toe, dat binnen een uur tijds vijf naast elkander staande huizen, door negen gezinnen bewoond, in asch lagen. Van de inboedels kon een gedeelte worden geredmaar de ingezamelde voorraad koren en hooi ging geheel verloren. Dinsdag heeft zekere R. (een buitenlander) zich te Amsterdam, ten nadeele van een goudsmid, aan verduistering schuldig gemaakt van verschil lende gouden en zilveren voorwerpen tot eene ge- zamelijke waarde van ongeveer 1100. Hij zou naar Rotterdam vertrokken zjjn. In een ingezonden stuk in de N. Rotterd. Ct. wijzen A. Boerkool en P. J. Helsdingen, voorzitter en secretaris van de afd. Rotterdam van den Soc. Dem. Bond, er met nadruk op, dat de moord op den politieagent in het minst niet in verband staat met de sociaal-democratie. Zij betreuren het, >dat een politiedienaar, die trouwens niet uitdagend op trad, het offer moest worden hetzij van een schot gemunt op een ander persoon, hetzij van een geheel onberedeneerd en onbezonnen optreden tegen de politie zelf." Zij wenschen hunne nadrukkelijke af keuring uit te spreken over dit 'noodlottige voorval, dat door niemand meer kan worden betreurd dan door hen. Die af keuring en treurigheid komen wel wat laat merkt de Arnh. Ct. terecht op. Wie in de laatste weken de verheerlijking van Geel en diens eigen betoogen gelezen heeft, zal met ons meenen, dat het onberedeneerd en onbezonnen optreden tegen de de politie" wel volgen moest. Die wind zaait, zal storm maaien. Te Dussen zijn Woensdag bij een hevigen brand de Roomsche kerk en acht andere gebouwen verbrand. De telegraphische gemeenschap is verbro ken. Een nader bericht meldt nog Groot is de verwoesting in korten tijd aangericht; niet minder dan 27 perceelen, waaronder kerk, toren, raadhuis, telephoonkantoor en verscheidene heeren huizen liggen in puin en vormen eene onafgebroken rookende en smeulende massa. Twintig huisgezinnen zijn van dak beroofd en hebben alleen door de hulp vaardigheid hunner dorpsgenooten tijdelijk een onder komen gevonden. De schade is nog niet met zeker heid op te geven, maar is zeer groot. Wel waren meest alle gebouwen geassureerd, maar het graan, waarmede de schuren gevuld waren, meestal nog niet, ook niet van den eigenaar bij wien de brand ontstond. Woensdagavond is een conducteur, dienstdoende op 2 aaneengekoppelde tentwagens der Haagsche Tramweg-Maatschappij, van de loopplank afgesla gen. Hij werd door den achtersten wagen overreden en zoodanig verminkt, dat hij kort daarop overleed. Zekere R., stucadoor te 's-Gravenhage, die gescheiden van zijne vrouw leeft en zich nog al veel schuldig maakt aan misbruik van sterkedrank, wachtte Woensdagochtend zijne vronw op, die werk ster is in het Paleis in het Noordeinde en van daar terugkeerde. Na eene voorafgaande woordenwisseling, haalde de man een scheermes uit zijn zak en bracht daar mede zijne vrouw een snede in den hals toe. Een politie-agent, die te hulp schoot, kon alleen den woestaard niet bedwingen, doch werd flink geholpen door verschillende omstanders, vooral vrouwen, die van de gelegenheid gebruik maakten om den kerel die zijn vrouw zoo mishandelde, een pak slaag toe te dienen. R. werd naar het politiebureau overge bracht en voox'loopig in bewaring gehouden, terwijl de verwonde voorloopig verbonden, per brancard naar het ziekenhuis werd overgebracht. Twee Duitschers, ieder afzonderlijk in een zeer klein roeibootje, met één riem bestuurd, passeerden Maandag-namiddag Hansweerd. De heeren kwamen met bedoelde bootjes van Frankfort a/d Main en zetten de reis voort naar Antwerpen. De reis betreft een weddenschap. Naar men uit Catania meldt, heeft een roover bende baron Stepaleri en gravin Óiancioli opgelicht en een dag later tegen een losprijs van 160.000 lire vrijgelaten. Volgens de New-York Tribune zijn er in de Vereenigde Staten thans 4000 personen, die meer dan 1 millioen ds. rijk zijn. 2825 daarvan maakten hun eigen fortuin. Te Bergen in Noorwegen kan men een der nieuwste en belangrijkste toepassingen van het pa pier zien. Het is een kerk, groot genoeg om een duizendtal bezoekers te kunnen bevatten, en geheel van karton-papier gemaakt. Men heeft haar ondoor dringbaar gemaakt door haar te bestrijken met een mengsel van ongebluschte kalk, eiwit en melk. De lijkoven te Manchester werd Maandag voor het eerst in werking gesteld. De crematie gold het stoffelijk overschot van den heer Morgan Brown uit Carlisle. Binnen een uur verkreeg men eene handvol verkalkte asch, die in eene urn aan de nabestaanden werd ter hand De Hamburgische Correspondent zegt van authen tieke zijde te kunnen melden, dat er van 18 tot 23 Augustus 219 ziektegevallen in choleravorm te Ham burg hebben plaats gehad, waarvan 75 een doode- lijken afloop hadden. Er zijn opgaven met een hooger cijfer openbaar gemaakt, maar die zijn overdreven. Men meldt uit Antwerpen 24 Augustus Sedert gistermiddag zijn er vijf lijders aan cholerine in het ziekenhuis te Stuivenberg gebracht. Allen zijn reeds na weinige uren overleden. Eén geval kwam er voor aan boord van een Duitsch stoomschip, komende van Hamburg. De gezondheidscommissie houdt dagelijks zitting. Volgens nader bericht hebben er zich opnieuw verscheidene gevallen van cholera voorgedaan, waar onder een door een der eerste geneesheeren als cholera asiatica is herkend. In de stad is een kind overle den, terwijl onder de eerste slachtoffers twee dok arbeiders voorkwamen, die binnen weinige oogen- blikken overleden. Eene quarantaine van zeven dagen is bevolen voor schepen, komende van Havre, Hamburg en den Rijn. In lang had men in Californië niet van lynchers gehoord, tot zij voor eenige weken te Redding van zich deden spreken. In den nacht van Zaterdag op Zondag trokken een aantal verkleede mannen met zwart gemaakte gezichtep te Santa Ana na^r de gevangenissloegen, toen men weigerde hen toe te laten, met zware hamers de deur open en begaven zich naar de cel waar zekere Torres gevangen zat, wiens angstgegil hen den weg deed vinden. Deze man, een om zijn boosaardigheid bekend arbeider, had drie maanden geleden den algemeen beminden rentmeester van het landgoed der bekende Poolsche tooneelspeelster, Modjeska, M'Kelvey genaamd, zonder redenen vermoord. Schreeuwend en snikkend zijn onschuld betuigende, werd Torres uit zijn cel ge sleurd en aan een telegraafpaal in het hart der stad, op het kruispunt der voornaamste straten, opge hangen, nadat men een handdoek om zijn hoofd ge bonden had om zijn gegil te smoren. Toen hij latei- werd afgesneden, bevond men, dat de strop zoo slordig en los was aangelegd, dat de doodstrijd van den ongelukkige schrikkelijk lang moet hebben ge duurd. Te Saint-Omer ging Zondag een stukadoor met zijne vrouw en vier kinderen uit varen en viel, naar het schijnt tengevolge van eene duizeling, overboord. Hij klemde zich echter aan de boot vast, deze sloeg bij zijne pogingen om er in te klimmen om, en het geheele gezin verdronk op een kind van acht jaar na, dat er in slaagde den oever te bereiken. In Weenen zjjn in de laatste dagen niet minder dan 8 personen tengevolge van een zonnesteek over leden. In Spandau werd het heele personeel der munitiefabriek, ruim 2000 personen sterk, naar huis gezonden, omdat de warmte het onmogelijk maakte door te werken. Veertig vrouwen, die in deze fabriek werkzaam waren, |liggen ziek2 stierven er reeds. In Breslau zijn tengevolge der warmte verschei dene spoorwegbeambten overleden. Over 't alge meen was Vrijdag de warmste dag. De hitte was, wat Duitschland betreft, 't grootst in Posen, waar de thermometer 101 gr. Fahrenheit en 't geringst in Kiel waar de thermometer 92 gr. in de schaduw wees. In Milaan werden 20 soldaten op marsch door een zonnesteek getroffen. De toestand van 3 hunnér is hopeloos. Een merkwaardig natuurverschijnsel is, dat men tengevolge der buitengewone warmte reeds nu de bladeren van de boomen vallen ziet en als de warmte blijft aanhouden, zullen we waarschijnlijk nog in Augustus bladerlooze boomen zien. De hoogste tem peratuur is natuurlijk in de streken der warme zóne, maar ook in Europa is de temperatuur op sommige plaatsen zóo gestegen, dat er weinig ver schil meer bestaat tusschen de warmte hier en die in de tropische gewesten. Toch is de warmte in Europa nog wel eens grooter geweest. In Londen wees de thermometer den 10 Juli 1852 zelfs 106 gr. Fahrenheit in de schaduw. In Afrika is en bljjft het echter altijd het warmsteen enkele maal zag men te Mursik in Fesan het kwikzilver in den thermometer tot 133 gr. in de schaduw stijgen. In de Sahara heeft het zand zelfs vaak eene warmte van 158 gr.in Schafli nabjj Bagdad werd een temperatuur van 167 gr. waargenomen. Zulk een warmte zouden wij, Europeanen, onge twijfeld niet uithouden L

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2