1892 N". 101. •(lav jaargang. 07 6i isie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nominers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad an genomen bij de heeren Nijgji Van Djtmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone adveytentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende' dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van ndvcrlentien v®»3" 3 uren op den dag der uitffnve. T-- TS»W -T» GOES, 26 Augustus 1892. Van andere, vermoedelijk beter ingelichte, zijde wordt ons medegedeeld, dat prof. Mayer niet is benoemd tot deskundige-adviseur der commis sie van de proefvelden. De directeur van het proefstation te Breda, wiens benoeming tot lid dier commissie wij reeds meldden, is als zoodanig door den Min. v. Binn. Zaken aangewezen. Meinfcensxaitfl. Een paar dagen geleden heeft iemand de aardigheid gehad om op een schuur in de dorpsstraat alhier een eigen geschreven h u w e- i lijksafkondiging van een paartje, daarin ge- noemd, te plakken, onderteekend met den naam van den burgemeester en van den secretaris alhier. De schrijver schijnt niet te weten, dat huwelijks afkondigingen alleen door den ambtenaar van den Burg. Stand worden onderteekend en wat erger i is dat hij wel eens in conflict kon komen met j artt. 225, 240 of 451 van het Wetboek van Strafrecht, j Krui n an gen. De rekening dezer ge meente over bet dienstjaar 1891 is door den raad vastgesteld in ontvang op ƒ19732,12 1/2 en in uitgaaf op 19257,15 i/2. Alzoo met een goed slot van 474,97. Bij Kon. besl. is aan den gewezen militair J. van Sabben te Borsele wegens lichaamsgebreken, ontstaan in en door den dienst, voor een jaar 200 pensioen verleend ten laste van den Staat. Vlissiitgeii. In de nabijheid van de aanleg plaatsen der mailbooten heerscht thans eene buiten gewone levendigheid, welke ontstaat door het bouwen j aldaar van het nieuwe havenstation. Dit gebouw, hetwelk in het volgende jaar klaar moet zijn, zal voorzeker in vele behoeften voorzien, aan gezien dan de gelegenheid tot logeeren kan worden aangeboden en salons zullen ingericht worden voor de ontvangst van vorstelijke personen. Het grootscbe gebouw komt te staan tegenover de kantoren der stoomvaart-maatsch. Zeeland." Vlissingeit. Zondag 4 September zal op het Groote Badhuis alhier een turnfeest plaats hebben, hetwelk georgauiseerd is door de gymnastiek- en sohermvereeniging «Luctor et Emergo" alhier. Tot deelneming aan dit feest hebben zich verschil lende zusterverenigingen aangemeld, die allen in costuum alhier zullen bijeenkomen vóór bet Raad huis, om daarna in optocht voorafgegaan door het muziekkorps van de dd. schutterij uit Middelburg naar het Grand Hotel des Bains te gaan aldaar zal de uitvoering plaats hebben onder leiding van den heer P. B. Oost Lievense. Het feest zal besloten worden met een gemeenschappelijken maaltijd en een groot avondconcert door genoemd muziekkorps. Naar wij vernemen zullen ook enkele leden van de gymnastiekvereniging uit Goes medewerken. Volgens bet Politienieuws zal de beer P. W. Steenkamp eerlang Amsterdam verlaten, om bet burgemeestersambt der gemeente Hulst te aanvaarden. Door het overlijden van den heer mr. T. A. W a g t h 0, in leven notaris en lid der Prov. Staten in Zeeland voor het district Tolen, zijn aan dat college dit jaar reeds vier liberale leden door den dood ontvallen. De heer Wagtho was een liberaal van de oude garde, die steeds en te allen tijde be reid was de liberale beginselen, wanneer ze werden bestreden of aangevallen, te verdedigen. Hij bad zit ting tot 1895 en werd in 1889 herkozen met ruim 500 stemmen, terwijl bij de jongste verkiezingen de liberale candidaten slechts 200 stemmen bekwamen, wel een bewijs hoe de heer Wagtho geacht en be mind was in zijn district. (Vad.) Te St.-Maartensdijk is bij herstemming ge kozen tot lid van den gemeenteraad de heer A. Elenbaas (lib.) met 128 van de 194uitgebrachte stemmen. De heer W. Kloet Cz. (antir.) bekwam 68 stemmen. Als voorzorgsmaatregel tegen het gevaar van verspreiding der cholera is volgens het U. I). door den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen last gegeven, de voor het publiek bestemde privaten en urinoirs op de stations, de closets in de rijtuigen en de privaten en urinoirs voor het personeel van de groote loco motiefdepots, de groote werkplaatsen enz. met de meeste zorg te reinigen, rein te houden en voort durend te ontsmetten met kalkmelk of een ander deugdelijk ontsmettingsmiddel. Te Nieuweschans wordt ijlings eene barak ge bouwd met privaten tot tijdelijk oponthoud van de Russische landverhuizers, die daar van Bremen wor den aangevoerd om verder naar Rotterdam en Am sterdam. te worden vervoerd. Die lieden worden over het Nederlandsche gebied vervoerd in bepaald daarvoor aangewezen derde klasse-rijtuigen, die voor- -j zien zijn van het opschrift «landverhuizers" er telkens ontsmet worden. Deze maatregelen geschiedeu in overleg met het geneeskundig staatstoezicht. Met het oog op de berichten omtrent ziektever schijnselen te Hamburg en Antwerpen heeft, naar de iV. R. Ct. meldt, de Noord-Amerikaansche Stoom vaart-maatschappij hare agenten aldaar geïnstrueerd het aannemen van passagiers over hare lijn tot na der order te staken. De Min. van Binnenl. Zaken en van Financiën hebben met 29 Aug. e. k. de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en on- j gewasschen lijf- en beddegoed uit Hamburg en uit Antwerpen verbodenbagages door reizigers mede gebracht, zijn onder dit verbod alleen begrepen voor zoover betreft ongewasscben lijf- en beddegoed, dat niet mag worden in- of doorgevoerd dan na, op de wijze door den inspecteur van het Geneesk. Staats toezicht te bepalen, te zijn gereinigd of ontsmet. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwe gende dat, volgens ingekomen ambtsberichten, de cholera met verschijnselen van Aziatische cholera voorkomt te Hamburg en te Antwerpen, heeft deze havens besmet verklaard wegens Aziatische cholera. In de Staats-Courant is thans opgenomen het reeds vermeld ïapport van dr. J. Ritzema Bos, leeraar in de dierkunde aan de rijks-landbouwschool te Wagening.-n, aan de regeering over de rupsen- plaag. Dit zeer uitvoerige rapport is verdeeld in de volgende hoofdstukken Welke soort van rups in Juni en Juli zoo schadelijk werdbeschrijving van het insect in zijne verschillende ontwikkelingstoe standen, leefwijze, tijden waarop het insect verschijnt, verschillende generation, vermoedelijk optreden van de tweede generatie van rupsen in het midden of het laatst van Augustusoorzaken waarvan het al of niet in gvooten getale optreden van de gamma- rups, ook in de tweede generatie, afhangtmiddelen aan te wenden om de schade af te weren, welke de tweede generatie kan veroorzaken. In hetzelfde nummer van de Staats-Courant zijn ook opgenomen de rapporten, over dit onderwerp uitgebracht door de rijkslandbouw-leeraren in Gel derland en Overijsel, Drente en Noord-Brabant. Naar men aan het Dagbl. v. Z.-H. verzekert, zou de generaal-majoor Van Helden, inspecteur van het wapen der cavalerie, benoemd zijn tot com mandant van het leger te velde, terwijl hem als inspecteur van genoemd wapen zou opvolgen de commandant van het 3e reg. huzaren te 's-Hage Teding van Berkhout, die in verband hiermede tot generaal-majoor zou zijn bevorderd. Naar aanleiding van de ontduiking dei- wet op de echtscheiding, die rar. v. L. in het P. v. J. aan de kaak stelde, schrijft het week blad Nederland De jurisprudentie, sedert lang in Indië, sedert korter tijd hier te lande gevestigd in dien zin, dat echtscheiding kan worden uitgesproken zonder bewijs van de feiten, waarop de eischer zich beroept, heeft inderdaad echtscheiding bij onderlinge toestemming langs een omweg mogelijk gemaakt. Niet genoeg kwaad kan van zulk een toestand gezegd worden. De wet, die de echtscheiding bij onderlinge toestemming verbiedt, wordt belachelijk en bespottelijk gemaakt. De rechter, verplicht om toe te passen wat de wet naar zijne overtuiging be paalt, wordt genoodzaakt de hand te leenen tot de grofste ontduiking, tot de bespotting der wet. Toch blijft zulk een ellendige toestand bestaan. Leefden wij nog in den ongelukkigen tijd, waarin partiëele herziening van Wetboeken ongeoorloofd, althans niet aanbevelenswaardig werd geacht men zou een reden kennen. Doch nu partiëele herziening tot beginsel is ver heven zoekt men te vergeefs naar eene aanneme lijke reden, waarom de wet niet veranderd wordt in den eenen zin of in den anderen. Of zou die reden liggen in het theologisch of kerkelijk geschilpunt betreffende de echtscheiding Laat de wetgever, om niet aan gemoedsbezwaren van sommigen te raken, liefst een toestand in wezen, die ieders gemoed be zwaart of behoorde te bezwaren Bij keizerlijke ukaze is de uitvoer van rogge, roggemeel enz. uit Rusland weder vrij- Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Wissekerke ds. L. Hij mans te Nieuw-Lekkerland. Te Middelburg kwam Woensdag voor de eeiste maal de Provinciale Synode der Gereformeerde Kerken in Zeeland bijeen ïu de Noorderkerk. Ds. Littooij van Middelburg opende de vergadering. Na dat de lastbrieven waren nagezien, werd overgegaan lot het stemmen van het moderamen. Gekozen wer den bij eerste stemming tot voorzitter ds. A. Lit tooij van Middelburg, en tot scriba ds. Wolf van Serooskerkebij tweede vrije stemming tot hunne assessoren ds. Keulemans van Zieriksee, en ds. Wolf van Axel, die door den voorzitter resp. als vice- voorzitter en vice-secretaris werden benoemd. De heeren ds. Oosten en ouderling A. B. Crucq wer den door den voorzitter uitgenoodigd als adviseerende leden plaats te nemen bij de afgevaardigden dei- kerken. Daarna deelde de penningmeester der Synode van de vroegere Chr. Ger. kerk, ds. Elders van Wolfertsdijk, mede, dat de provinciale kas 248,03, de kas ex bonis publicis 1165,12 rijk was. Ge noemde oud-peim. werd met nagenoeg algemeene stemmen tot penningmeester der Prov. Synode der Ger. kerken in Zeeland benoemd. Tot prov. corres pondent werd gekozen ds. Kapteyn van Goes. Mee gedeeld werd dat ds. Lampen van Kruiningen om wettige reden verhinderd was de vergadering bij te wonen, en in diens plaats de secundus ds. Kap- teijn tegenwoordig was. De vergadering telde twintig stemhebbende leden nl. tien predikanten en tien ouderlingen. Besloten is de volgende prov. synode in Goes te houden, half Juli van het volgend jaar. (De Z.) Benoemd tot onderwijzer te Oosterland de heer C. De Dreu te Kortgene. (M. Ct.) Mrainiitgeii. De heer P. Smit Wz., onderwij zer aan de Christelijke school »de Klokkenberg" te Nijmegen, is te 's-Gravenhage geslaagd voor de akte Hoogduitsch (1. 0.) Bij het examen te 's-Hage, Engelsche taal, middelbaar onderwijs, akte A, is geslaagd de keer M. Van Bieen, uit Middelburg, en voor het examen hoofdakte dkrn. J. J. J. De Lange, van Tolen en A. Heule, van Ouwerkerk. Opbrengst collecte scholen met den bijbelte Kloetinge 40. Rechtszaken. Woensdag stonden voor het gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep terecht de drie knapen uit Heinkenszand en 's-Heerenboek, die door de rechtbank te Middelburg successievelijk tot 10, 6 en 8 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, om dat zij bij den landbouwer Remijn te Baarland 's nachts met een boom het raam van eene woning hadden opengeloopen, door bedreiging de bewoners gedwon gen in bed te gaan of er te blijven en een kast open gebroken, waaruit zij 200, benevens zilveren knoopen en effecten voor den dag brachten. Het geld hebben zij verdeeld en de effecten zijn door anderen verkocht in Amsterdam. Beklaagden bekenden alle drie, de voornaamste feiten, die ten laste werden gelegd, te hebben be dreven. Mr. Valckenier Kips, als verdediger optredende, wees op verschillende lichtpunten in deze duisternis en op verschillende duisterheden in het licht, dooi de getuigen ontstoken, en concludeerde tot vermin dering van straf, ook omdat in zedelijken zin een ander dan deze drie de grootste schuldige is te noemen. Het openb. min. requireerde bevestiging van bet gewezen vonnis. De in de vorige zaak gestolen effecten waren te Amsterdam en te Rotterdam te gelde gemaakt door een oud man en, gelijk men meende door een boeren meid van 20 jaar, te zamen en in vereeniging, wetende dat die effecten gestolen waren. De rechtbank te Middelburg veroordeelde wegens heling den ouden man tot 3 jaar en de meid tot 1 jaar. De laatste berustte in dit vonnis, doch de man ging in appel. In 's Hofs zitling van Woensdag riep de verdedi ger, mr. Van Wettum, de clementie van den Hove in. Het openb. min. requireerde bevestiging van het vonnis. Nog stond terecht K. V., koopman, wonende te Kapelle, door de Middelbnrgscke rechtbank ter zake van diefstal van elf eenden, tot 3 jaar gevangenis- stref veroordeeld. Beklaagde ontkende den diefstal gepleegd te hebben. De toegevoegde verdediger mr. Schlingemann vroeg ontslag van rechtsvervolging op grond dat de dag vaarding beklaagde een feit ten laste legt dat niet strafbaar is, wijl er niet bij vermeld is dat de een den aan een ander toebehoorden. De schuld van beklaagde aan het materiëele feit achtte pleiter niet bewezen. Het openbaar ministerie vorderde bevestiging van het vonnis des eersten rechters. De uitspraak in al deze zaken is bepaald op 6 September a. s. Vad.j De Tentoonstelling te Scheveningen. (Van onzen eigen correspondent Poëzie schuilt overal, Overal m'n vrinden; 'tls de vraag maar wie ze al, Wie ze niet kan vinden niet waar, vriendelijke lezers 't is ons zoo zuiver waar voorgezongen, en we kunnen dan ook niet laten den man voor een ergen domkop te houden en hem een ezel te noemen »die ze niet kan vinden 1" zelfs op de tentoonstelling van sport en nog weer sportEn waarlijk, zelfs de meest gewone Janmaat moet er daar in slagen, vraag het uwen Goese- naren, die ik er betrapt heb, en die, als ik, er ge notvolle uren hebben weten door te brengen. Ik heb ze gezien, die bij «Deutschmann" of aan de «Pro menade" het genotene herdachten ik heb ze gezien, soms twee of driemalen daags, terwijl op hun van genot stralende trekken een idee van voldoening, een bewijs van tevredenheid stond geschreven, terwijl zij, elke bijbedoeling latende varen, de poëzie in het geziene herdachtenmaar één ding vergeef ik hun en den thuis geblevenen niet lichter zijn er die Janmaat voor een Nieuwegidser hebben aange zien, zoo'n geblaseerden, would-be uitmiddelpunte- righeid, om een paar uitdrukkingen, die hem ja met den stroom meé zijn aangewaaid, maar die hem alleen in zijn kraam te pas kwamen, omdat zij meer dan eenige andere in staat waren zijn gedachten- stroom een vasten koers te wijzen. Maar Nieuwe gidser, neen nooitwant daar heb ik nimmer kunnen vinden, boe ik zocht, de poëzie de goddelijke die stamt van den tijd, toen de aarde ontstond, en duurt tot der hemelen eind Kunst op sportgebiedbravo, ze is gevonden, de poëzie, en al hebben wij een oogenblik moeite om den indrukkenstrooin te wenden, die ontstond bij den aanblik van zóóveel afwisselends, van smakken tot puddingen, van rijwielen tot schaatsen, van slöjd tot den staart van het paard van den koning van 't Rijk al hebben wij eenige seconden de oogen moeten sluiten om rust te vinden en kalmte ze is toch daar de poëzie, en de kunst. En hoe afwisselend in de schilderijengalerijHier als altijd is de kunst in zich zelve verdeeldvan bikboord naar bakboord, hier wat, ginds wat ge betrapt haar in zaal en gangge hebt moeite haar vast te houden als een aal bij den staart. Maar ze is er, en ik heb haar bij u in te leiden, schoon en ongerept als zij isik heb haar aan u voor te stellen, met al de kleine lieve gebreken, maar ook met al de overweldigende schoonheid eener vrouw die ze is en die u zal boeien en af- stooten, aantrekken en ketenen al naar hare luimen en grillen, waaraan ze zoo bitter rijk is, de coqnette maar vooraf, hoe zal ik arme de kunst be- oordeelen ik, die, noch schilder, noch kunstkooper, techniek en wondere zeldzaamheid niet naar waarde zal schatten. Hoe ik dat doen zal Luisterik verstout mij eene meening te hebben, 't Is met schilderkunst als met muziek't Ware schoone moet boeien, niet alleen den kenner, maar de fijngevoelende ziel, die hare zintuigen scherpte door opmerkingsgave, die vatbaar is voor indruk op indruk en die bij instinct het schoone van liet triviale onderscheidt. En wan neer die beschouwer zich ook maar even weet te verheffen boven den glans van beroemde namen, boven het verguldsel van lijst, formaat en breeden opzet, dan zal hij meer bevoegd beoordeolaar zijn dan de conventioneele kunstcriticus. Kunst moet spreken tot elk gemoed, en wie zonder gevoel de wereld doorkuiert voor dien zag en schreef ik niet, noch een mijner medeopmerkers. Een Mesdag kan mooi zijn maar soms slecht, en al is het duizendmaal waar dat het slecht van Mes dag op hooger peil staat dan het hoogste mooi van Dinges, 't baat noch schaadt mij, wanneer maar de indruk schoon is en rein en mijn hart iets meedraagt. Och die stillevenszij hebben *zoo weinig, zoo bedroefd weinig, dat mij boeide. Laat er eens Wil lem Oppenoorth's reiger en zjjn haas buiten en ge vindt te weinig schoons, 't Is al scherp geteekend, natuur te weinig, waas van schoone tinten geen Impressionistisch vinden we hier en daar water is er een die in een wielerwedstrijd figuren geeft, van dichtbij varkenssnoeterig, van verre zonder om trek hoegenaamd, en in de Fransche afdeeling een stuk van Champeaux, met kwaddels lucht, die u doen denken (waarachtig, ge denkt niet hooger of verder) dat de verf geen geld kost. En toch zag ik vroeger ook in dat genre zooveel moois. Niet bier. Wie^een indruk achterlieten? M. Ten Kate met zjjn »Eendenjackt", goddelijk lief in tint; ik zie 't voor mij, zóó sprekendStroe-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1