Kruining-en. Bij den landbouwer L. S. alhier zijn in den nacht van Zondag op Maandag zes kui kens gestolen, terwijl tusschen Maandag en Dinsdag bij den heer J. K. drie hemden van de bleek zijn ontvreemd. Door den veldwachter Van der Maas is een streng onderzoek ingesteld, 't Is te hopen dat hij den dader of de daders spoedig op 't spoor mag zijn. Borsele. Dinsdag zijn de helmduikingen aan den polderoever alhier afgeloopen. De uitslag van het onderzoek moet niet gunstig zijn, zoodat ver moedelijk tot uitbreiding der verdedigingswerken zal worden overgegaan. Gedurende twaalf dagen werd in een aantal raaien gedoken, waarbij soms meer dan 30 M. diepte werd aangetroffen. Vlissingen. Hedennacht te 2 uren werd onze bevolking gewekt door het brandsignaal van de po litie en het hoorngeschal der schutterij en later door de brandklok. Het gerucht liep dat er in het groote badhuis brand was uitgebroken, doch spoedig bleek dat dit gelukkig niet het geval was, doch dat de ververschingstent die op het strand staat door een onbekende oorzaak in brand was geraakt, en met den geheelen inhoud alseau de cologne, biscuits, bier en limonade een prooi der vlammen was geworden. Niets werd gespaard en enkele smeulende stukken hout werden met eenige schoppen zand gebluscht. Om half vier werd ten tweeden male brandalarm ge maakt, en bleek het nu dat er brand was uitge broken in de smederij van de Kon. Maatsch. »De Schelde". Hierbij deden de brandkranen van de waterleiding, de burger- en militaire spuiten goede diensten, maar niettegenstaande dat is toch de ge- heele smederij uitgebrand. Op het terrein waren spoedig de burgemeester en andere autoriteiten aanwezig. X2IIewoud§<lijk. De handboogsociëteit Zorg vliet" alhier zal op Woensdag den 21 September 1892 een wedstrijd houden met den handboog naai den lossen vogel. Tevens werd door die sociëteit jl. Zondag koning geschoten, waarbij dhr. A. V. d. Bliek met 25 pun ten overwinnaar was. De vereeniging »Floralia" te Tolen hield Dirslag hare gewone jaarlijksche tentoonstelling in het lokaal »Non Semper". De zaal was prachtig ver sierd niet alleen door de planten welke ingezonden waren om naar prijzen te dingen, doch voornamelijk door de planten en kunstvoorwerpen vvelke door eenige belangstellenden ter versiering waren afge staan. Door het bestuur waren tien prijzen uitge loofd. Deze werden des avonds aan de gelukkige winners uitgereikt, terwijl het alhier bestaande fan- farenkorps Concordia" tijdens die uitreiking eenige stukken ten beste gaf. Maandag bezocht de Inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht in Zeeland c. a. in ver schillende gemeenten op Z.-Beveland de inrichtingen tot verpleging van lpders aan besmettelijke ziekten. Zaterdagavond ontstond in het lokaal der so ciaal-democraten, het koffiehuis Voorwaarts" te Botterdam, tusschen bezoekers twist, die weldra in een gevecht overging, dat in en voor het huis werd voortgezet. Om hieraan een einde te maken werd de hulp der politie ingeroepen en verschenen ter plaatse twee agenten van politie. De agent Van den Berg, een bedaard en degelijk politieman, ging als oudste het eerst het lokaal bin nen, trachtte de vechtenden tot bedaren te brengen en een stok te bemachtigen, waarmede geslagen werd. Op het oogenblik dat hij, den stok vasthou dende, bij den ingang van het koffiehuis stond, hoorde men eensklaps een schot vallen en zag zijn makker hem wankelen en ruggelings achterover slaan aan de rechterzijde van den hals door een revolverschot getroffen, tengevolge waarvan de dood bijna onmid dellijk intrad. Een onder-inspecteur van politie en eenige agenten, inmiddels ter plaatse verschenen, bezetten terstond de uitgangen van het koffiehuis en beletten de aanwezigen naar buiten te gaan, ten einde tot de ontdekking van den dader van dezen verraderlijken moord te geraken. Men legde daarna den verslagene op de biljart, waar de dood door 2 te hulp geroepen geneesheeren geconstateerd werd. Het voorloopig onderzoek, in het koffiehuis Voor waarts" ingesteld, had inmiddels tot de ontdekking van de revolver geleid, die men, met nog 5 patronen geladen, in het privaat vond, waar het wapen door A. W. O., een 23jarig horlogemaker te Kralir.gen woonachtig, zou zijn geworpen, welke persoon op het privaat gezien was nadat alle aanwezigen, hoe wel te vergeefs, gevisiteerd waren. Deze O. is Zondagnamiddag, als verdacht den moord gepleegd te hebben, naar de strafgevangenis overgebracht. Hij ontkent echfcei de daad bedreven te hebben, niettegenstaande de gehouden instructie aanleiding tot zijn overbrenging was. Het. lijk van den verslagen politieman is naar het Ziekenhuis vervoerd, waar de gerechtelijke schou wing heeft plaats gehad. Zondagavond werd in de Delftschestraat wederom de hulp der politie vereischt, thans om het koffie huis Voorwaarts" te bewaken tegen baldadigen, die hun ongenoegen over het gepleegde misdrijf wilden toonen. Onmiddelijk nadat de misdaad ruchtbaar was ge worden, hebben eenige ingezetenen het plan opge vat de weduwe van den verslagene geldelijk te steu nen, om daardoor blijk te geven van hunne waar deering van plichtsbetrachting in het belang dei- goede orde. Bij een kort maar hevig onweder, dat Dinsdag boven Aardenburg woedde, werden twee paarden, gespannen voor den ploeg, door den bliksem gedood. De vrouw te Dedemsvaart, die bij den brand in haar woning zware brandwonden bekwam, is Za terdag aan de gevolgen overleden. Aan den oever van den nieuwen Noord-Beve- landpolder (Noordkust van Noord-Beveland) is eene oeverafschuiving ontstaan ter lengte van 125, bij eene breedte van 45 M. (N. Ii. Ct.J Een Utrechtsche politieagent die van een vrijen dag gebruik maakte om een familie te Tilburg te gaan bezoeken, is op de terugreis te Bokstel bij het uitstappen van den trein door een anderen trein ge grepen, overreden en onmiddellijk gedood. Op de Heide, gemeente Velsen, heeft zich bij een meisje een geval van cholera nostras met doo- delijken .afloop voorgedaan. Een jager te Jutrijp bij Sneek had het onge luk in zijn bootje op zijn geladen geweer te trappen, waardoor het schot afging en de man zoodanig in het been werd getroffen, dat dit moest worden af gezet. Tengevolge van bloedvergiftiging is een meisje van 6 maanden te Rotterdam overleden. Het kindje krabde jl. Zaterdag haar beentje open en de ver giftiging schijnt ontstaan door een roodgekleurd kousje, hetwelk men het kindje over het open been had aangetrokken. Te Helden werd Zondag bij een landbouwer terwijl hij naar de kerk was, ingebroken en ruim ƒ1000 aan geld ontvreemd. Te Deventer wilde Maandagavond een meisje eene petroleumlamp uitblazen. De vlam sloeg in de lamp, en het meisje kreeg zulke ernstige brand wonden, dat zij des nachts is overleden. Een der matrozen van het Duitsche schip Fried*, Maandag te IJmuidenbmnengeloopen, werd gedurende den tocht door het Noordzee-kanaal ernstig ongesteld en overleed bij aankomst te Amsterdam. Dr. Van Lier, wiens hulp werd ingeroepen, vermoedde met een hevig geval van cholerine te doen te hebben. Het schip werd in het Entrepotdok gesleept. Dooi den directeur van den gemeentelijken gezondheids dienst, dr. R. H. Saltet, werden dadelijk de noodige maatregelen genomen. Het schip werd nog denzelf den dag door de politie ontsmet, terwijl het kooigoed en de verdere bezittingen van den doode naar den ontsmettingsoven aan de Belt werden gebracht. Het lijk zelf is vervoerd naar de Oosterbegraafplaats tot onderzoek. De bemanning van de Friede wordt buiten gemeenschap met den wal gehouden. Het schip zou heden weer vertrekken. (Awist.) De toestand van luitenant Metelerkamp is in die mate vooruitgaande, dat hij Zondag reeds een kleine wandeling op »Clingendaal" heeft gedaan. Dinsdagmiddag passeerde te Gouda de Engelsch- man sir C. De Perrot, uit Suffolk, met zijn echt- genoote en een zeer grooten reiswagen, The Cornet geheeten. Genoemde heer heeft een weddenschap van 12,000 aangegaan om steeds loopende naast den wagen een huwelijksreis te maken overWeenen naar Constantinopel. Een zestienjarig meisje is Zondag te Assen door een schommel getroffen en den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Te Franeker vond de politie Zaterdagmorgen een armoedig uitziend vreemdeling, die zich aan het bolwerk ontkleedde. Aan de politie vertelde hij, dat hij zich wilde verdrinken, omdat hij J 10 niet weer kon vinden, die hij den vorigen avond op het bolwerk begraven had. De politie twijfelde aan de waarheid van dit verhaal en zag in den vreemdeling een persoon, die niet wel bij het hoofd was. Op zijn herhaald aandringen vergezelde de politie hem naar zijne slaapstede, de vreemdeling herinnerde zich nu den weg naar het bolwerkmen ging er heen, en bij een boomje gekomen liet de vreemdeling zich bij het bolwerk neerglijden en haalde uit den grond 10 te voorschijn, die hij daar den vorigen avond begraven had. Waarom hij dit gedaan had Hij leed aan duizelingen, en oordeelde zich dan met deze som te midden der andere logés in de slaapstede niet veilig. De politie liet den zonderlingen schatgraver nu stil zijn gang gaan. Door den heer B Berends, vervener te Dedems vaart, is onlangs uitgevonden en ook vervaardigd een steensoort uit het mos van veen, die in den handel zal worden gebracht onder den naam van mossteen. Deze steen zal wellicht zeer goed te ge bruiken zijn voor het metselen van muren op boven woningen of daar waar men anders krul- of riet muren moet maken ook zal hij dienst kunnen doen voor geraaswerend middel bij telephoonhuisjes ter bekleeding van jjskelders tegen halfsteensmuren om het geluid te weren tusschen plafonds enz. Zij zullen in twee afmetingen worden gemaakt, nl. 22 Ned. duim 10 Ned. duim 5!/2 Ned. en 2710—9. De kleine wegen 11/2 ons en de groote 3 ons een zeer gering gewicht dus. (St.) Vrijdag jl. is iemand te Beekbergen, terwijl hij op het land werkzaam was, ten gevolge van de groote hitte bezweken. Aan 's rijks Munt te Utrecht zijn dezer dagen een 69tal gouden tientjes geslagen met de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhelmina, welke muntslag vermoedelijk alleen plaats gehad heeft om van alle nieuw gegraveerde stempels nog in dit jaar eene proefmunt te hebben. De beeltenis der Koningin op die munt is gegra veerd door den stempelsnijder van 's rijks Munt, den heer J. P. M. Menger. In de gemeente Dantumadeel (Fr.) had een man zijne vrouw de deur gewezen, na eerst haar kapitaaltje, dat zij mee ten huwelijk had gebracht, te hebben verbrast. De vrouw zwierf bedelende rond, en waagde het verleden week te vragen aan de deur van haren echtgenoot. Zij werd hardvochtig afgewezen en de deur weer gesloten. Dit zagen eenige jonge lieden zij riepen om hulp, en al spoedig trokken 100 jongelieden met de vrouw in hun midden naar de echtelijke woning. De deur werd gebombardeerd, die ten slotte geopend werd en de vrouw binnen gelaten. De man beloofde voortaan weer voor zijne vrouw te zullen zorgende jongelieden hielden des nachts de wacht, doch alles bleef' rustig in de woning van het opnieuw verbonden paar. Tot nog toe is er vrede in die Wv ning. Gisteren werd in de rivier de Noord, de beurt schipper van Rijsoord aangevaren door eene Duitsche stoomboot, met het gevolg, dat zijn zoon, een op passend jongeling van circa 20 jaren, door den schok over boord sloeg en verdronk. Het schip is aan den grond gezet. Tegen de bemanning van de stoom boot is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag heeft aan boord van het stoom schip »Conrad" der maatschappij Nederland", lig gende aan een der steigers bij het Koninginnedok te Amsterdam, een ongeval plaats gehad. Terwijl men bezig was den schoorsteen in te zetten, brak een der stalen hangers. De schoorsteen stortte te water en sleurde in zijn val een werkman mede, die zich op de brug bevond. Onmiddellijk kwamen eenige werklieden met een vlet te hulp en haalden den ongelukkige uit het water, die een wond aan het hoofd had gekregen en bewusteloos was. Des mid dags overleed hij aan de gevolgen. Zaterdagmorgen zag de doodgraver W. te Utrecht dat een juffrouw een pakje, dat zij bij zich droeg, in de Biltsche Grift, nabij de R. K. begraafplaats, wierp en zich toen haastig veiwijderde. Daar hem dit verdacht voorkwam, haalde hij het pakje uit het water en ontdekte daarna dat het, behalve eenige stukken toiletzeep, enkele voorwerpen voor huishoudelijk gebruik bevatte. Als oud-politieagent terstond begrijpende, dat de juffrouw er bijzonder belang bij moest hebben niet in het bezit van dat pakje te worden gezien, spoorde hij haar op en gaf haar, toen zij geene voldoende opheldering kon geven, aan een politieagent over, die haar naar de Ganzenmarkt overbracht. Daar werd nog ruim 500 in haar bezit bevonden, terwijl tevens aan het licht kwam, dat het juffertje tot voor eenige dagen als werkmeid bij eene familie te Baarn in betrekking en heimeljjk van daar vertrokken was. Enkele voorwerpen moeten reeds gebleken zijn van diefstal afkomstig te wezen, zoodat zij dan ook werd aangehouden, tot het onderzoek zal zijn afgeloopen. Aan De Echo werd door den voortvluchtigen sociaal-democraat Bos geschreven, dat hij na een 1 '/.jarig verblijf in het buitenland, om gezondheids redenen, te Amsterdam is teruggekeerd, om de hem opgelegde straf van 8 maanden te ondergaan. Hij heeft zich echter niet vrij willig in arrest be geven, zooals bovenstaand bericht zou doen ver moeden, maar is vooraf nog het middelpunt geweest van eene demonstratie. Zaterdagavond is een troepje socialisten, met Bos en een ander, drager van een groot verlicht transparant met het opschriftWeg met de klassenjustitiein hun midden, luid krij- schend de drukste winkelstraten doorgetrokken. Ten gevolge van den grooten aandrang van nieuwsgie rigen kostte het der politie eenige moeite, dit troepje uiteen te drijven en Bos en den drager van den transparant aan te houden. Eenige personen geraakten daarbij onder den voet. Naar men verzekert is de anarchist Johan Most in Amerika werkelijk, zooals reeds voor eenigen tijd beweerd weid, van zijne zienswijze bekeerd en wel teneinde de hand te verwerven van een bekoorlijk heilsoldatinnetj e. Maandag is de Fransche stoomboot St. Paul van Bordeaux te Antwerpen aangekomen. Vier ma trozen, die aan heftige cholerine leden, werden naar het ziekenhuis gebracht. Drie zijn overleden, de vierde is herstellende. De oorzaak wordt geweten aan het eten van een groote hoeveelheid mosselen. Het schip is gedesinfecteerd en naar Havre ver trokken. Geen officier was aangetast. Er komen nog vele andere gevallen van cholerine voor. De gezondheidscommissie voor de Schelde echter, bevonden hebbende dat deze gevallen niet het ge ringste epidemische karakter bezitten, heeft besloten voor de haven van Antwerpen schoone gezondheids certificaten te blijven afgeven. Dinsdag heeft weder eene ontploffing plaats gehad in de buskruit- en dynamietfabriek te Aren- donck. De herhaling van dit ongeval doet aan kwaad willigheid denken. Men meent te weten dat de anar chisten aan de zaak niet onbekend zijn. De direc teur der fabriek beroofde zich in de vorige week van het leven. De echtgenoot van den Chineeschen Onder koning Li-Hung Chang, gewoonlijk bekend als gravin Li, is te Tientsin overleden. Zij was een der merk waardigste vrouwen van China met een ruimen blik en vrijzinnige denkbeeldtn. Zij deed o. a. veel voor het bevorderen van de geneeskundige weten schap daar te lande. Een groot vreemdelingengast huis werd te Tientsin op hare kosten gebouwd en in stand gehouden. Ook oefende zij vrij grooten invloed op de staatszaken, niet alleen bjj haar echt genoot, den Onderkoning, maar ook bij de Keizerin- weduwe, wier vertrouwde raadgeefster zij was. Op den berg Viso, nabij Crissolo, in Italië, heeft verleden week een eigenaardige en zeldzame plechtigheid plaats gehad. Meer dan 80 personen, gidsen, dragers, dames enz., hebben, vergezeld van twee priesters, waarvan een 64 jaar oud is, den berg beklommen, om op den 3840 Meter hoogen top de Mis te celebreer en. De moeielijkheden der beklimming en de hevige koude dwongen een gedeelte van de karavaan achter te blijven nabij oen toevluchtsoord, waar allen den nacht doorbrachten, 's Anderdaags morgens trokken omtrent de helft der aangekomen reizigers verder naar den top van den berg en daar gekomen werd spoedig een altaar opgeslagen waar beide priesters de Mis lazen, terwijl de aanwezigen de liturgische gebeden zongen. De terugkeer der reizigers te Crissolo werd feeste lijk gevierd. Zaterdagnacht had er te Londen, nabij de Clap- ham Junction, eene ernstige spoorwegbotsing plaats op de lijn der London and South Western. Eene losse locomolief liep tegen eenen passagierstrein, met het gevolg, dat een conducteur gedood werd en een vijftigtal reizigers door den schok min of meer ernstige kneuzingen bekwamen. Nabij Zermatt, in Zwitserland, is een dorp, Tiisch genaamd, grootendeels vernield door het neer vallen van een der gletschers, door welke dit plaatsje omringd wordt. Uit onderscheidene andere plaatsen wordt bericht van het vernielen van gedeelten van wegen, tenge volge van het naar beneden komen van gletscher-ijs of het buiten hunne oevers treden van bergstroomen. Op Lombok beschouwt het volk de cholera, die er vreeselijk moet heerschen, als eene straf des hemels voor de handelingen van den vorst, die het ook om andere redenen met zijne grooten en onderdanen te kwaad heeft, weshalve hij uit vrees voor zijne veilig heid van Mataram naar Ampenan is gegaan. De regeering verwacht dat de radja door een en ander gedwongen zal worden het hoofd in den schoot te leggen, zoodat er geene expeditie zal noodig zijn. («A B.) Bij de Metropolitan District Railway Co. zijn thans electrische lampjes ingevoerd, die in de coupe's onder het bagagenet boven elk der zitplaatsen zijn aangebracht. Om ze te doen ontgloeien moet men echter, gelijk bij de bekende automatische toestellen, een Engelsch stuiverstuk in eene gleuf doen vallen. Een half uur lang heeft men dan licht. De accumu lator is in eene der banken geplaatst. Een kloek burgemeester is die van Sancono, bij Catana. Verontwaardigd over de vele rooverijen, in den laatsten tijd gepleegd, is hij aan het hoofd van dertien gewapende boeren op de rooverjacht gegaan. Hij ving in éen nacht een heelen troep roovers, onder welke ook de schelm, die onlangs den heer Billotti vermoord en verbrand heett. De wakkere burgervader en zijn dilettant-gendar mes werden, gelijk men denken kan, bij hunne terug komst te Sancono met geestdrift begroet. Eenige socialistische mijnwerkers hadden het zoo ver gebracht dat de mijn »Belle-et-Bonne," in Henegouwen, door hen en voor hun rekening zou ontgonnen worden. Hun lang gekoesterde wensch »de mijn aan de mijnwerkers", was dus in vervul ling gekomen. Maar de mijnwerkers zijn nu reeds in proces tegen de administrateurs, wijl zij geen betaling kunnen erlangen. De administrateurs of beheerders beweren dat zij nooit als dusdanig zijn erkend. De zaak is hangende. Bij Saint-Etienne is de mijn »Monthieu" ook in handen der mijnwerkers. Maar ook daar loopen de zaken in 't honderd. In de algemeene vergadering nam de verdeeldheid zoo toe, dat het bestuur zijn ontslag nam. Dit ontslag werd eenvoudig niet aangenomen. Het bestuur werd gesommeerd om op zijn post te blij ven. De aftredende bestuursleden vorderden, om aansprakelijk te worden gesteld, ook de daarmet" overeenkomende rechten. Deze echter bestaan niet volgens de socialistische idééën der mijnwerkers, die opgezweept worden door de volksmenners. In de wanorde vinden dezen hun voordeel. Gezag mag niet bestaan. Zoodra orde en gezag gehandhaafd worden, hebben de volksopruiers en revolutionaire socialisten-aanvoerders gedaan. Dan moeten zij van het tooneel verdwijnen, en dat willen ze niet. Op 21 Juli, des avonds te ongeveer acht uur, is boven de onderneming Soengei Kriau Kiri (Deli) een wervelwind losgebroken, die heel wat schade heeft aangericht. De stal en bjjgebouwen van de administrateurswoning werden vernieldal de meu bels, w. o. een tafel met marmeren blad, lampen, schilderijen enz., werden door den wind uit de ga lerij opgenomen en later in stukken in het gras teruggevondeneen assistenten woning werd half, de gedeh, de Javanen pondok en het kongsiehuis geheel vernield de droogschuren waarin tabak wer den om zoo te zeggen ingedrukt, - de meeste tiangs knapten door midden, andere staken door het dak heen in een paar schuren boorde de wind een gat, nam al de tabak op zijn weg mede en baande zich een uittocht door een gat aan de tegenovergestelde zijdezware doerianboomen braken door midden en zinken platen woeien als velletjes papier door de lucht. V au de nog te veld staande tabak werd ver volgens het grootste deel door een hevige hagelbui, welke bijna een uur aanhield, totaal vernield. De geheele onderneming is een waar tooneel van ver woesting. De windstooten waren zóo hevig, dat de assistent der onderneming en een andere Europeaan gewoon omver woeien. In kampong Lalang bezweken een zestal huizen, veestallen enz., en ook op een paar omliggende on dernemingen Rotterdam Estate A. B,, werd nogal schade aangericht; op de eerste woeien tal van droogschuren met tabak om, op de tweede vernielde de hagel een deel van den nog te veld staanden oogst. De kiezers van den heer Labouchère zijn zeer verholgen op Koningin Victoria wegens de antij)athie, welke H. M. ten opzichte van hunnen afgevaardigde tegenover Gladstone heet te hebben uitgesproken. Zij willen binnenkort, om die verbolgenheid te luch ten, eene groote indignation meeting" beleggen in de lokalen der Northampton Liberal and Radical Association. Zola woont alle plechtigheden te Lourdes trouw bij en maakt druk aanteekeningen. Hij werd ook toegelaten in het bureel, waar tien geneeskundigen de zieken onderzoeken, alvorens zij naar de grot gaan. Volgens berichten uit Hamburg is daar Azia tische cholera uitgebroken. De ziektegevallen nemen vooral in de aan het water gelegen oude stad snel toe. Maandag waren er 126 in het geheel reeds 400, zonder de talrijke gevallen op Dinsdag mee te rekenen. De overheid heeft krachtige maatregelen genomen tot localisatie der ziekte 6n daar ook gevaar van overbrenging over de Fransche en Belgische grenzen bestaat, werd ook daar een streng toezicht bevolen. Eene der belangrijkste en uitgebreidste inzen dingen op de wereldtentoonstelling te Chicago in 1893 zal het Duitsche dorp uit de XVIe eeuw zijn, hetwelk door de Duitsche Efchnologische Tentoon stelling-maatschappij te Chicago zal worden opgericht. Het denkbeeld is uitgegaan van den Duitschea

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2