1892 N°. 100. Donderdag' 25 Augustus. 79ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende, dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzendingr van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. GOES, 24 Augustus 1892. Bij het dezer dagen gehouden notariëel staats examen is o. a. voor het Ie gedeelte geslaagd dhr. J. Pilaar te Goes. De heden onder voorzitterschap van den dijk graaf, den heer J. M. Kakebeeke, in »de Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder »de Breede Watering bewesten Ier- seke" werd door 31 personen, uitbrengende 60 stem men, bijgewoond. Na mededeeling van eenige inge komen stukken werd de rekening over het dienstjaar 1891/92 vastgesteld in ontvang op 119977,31 ^2, in uitgaaf op 110308,90, derhalve met een goed slot van 9668,41 ,/2>. Eindelijk werden nog uitgeloot de volgende obligatiën in de geldleening van den polder: Nos. 84, 132, 144, 152, 251, 71, 260, 52 en 117. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij de rijkstelegraaf is, met ingang van 1 Oc tober, benoemd tot telegrafist de klerk der telegra- pkie J. A. Polderman, te Goes. Aan de commissie belast met het toezicht op de aan te leggen proefvelden, door Gedeputeerde Staten van Zeeland benoemd en in ons voorgaand nummer vermeld, is door den Minister als deskundige adviseur toegevoegd Prof. Dr. Adolf Mager, directeur van het proefstation te Wageningen. De percentsgewijze belooning van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Goes heeft over 1891 bedragen 3044,47. Ten gevolge der vermindering van ontvangsten aan dit kantoor is te voorzien, dat de percentsgewijze belooning geen ƒ3000 meer zal bereiken. Aan dit kantoor zijn voorts verbonden de vergoe dingen voor bureaukosten, bedoeld bij art. 1 van het koninklijk besluit van 10 October 1887 no. 23. (Verzameling no. 83). Krachtens art. 23 van het koninklijk besluit van 20 Mei 1869 no. 30 (Verzameling no. 79) en art. 3 van dat van 3 November 1887 no. 29 (Verzameling no. 90), wordt dus Goes gerangschikt in de vijfde klasse. De termijn van mededinging blijft voor genoemd kantoor open tot 2 September 1892. Borsele. Maandagmorgen omstreeks acht uren arriveerde alhier met de prov. stoomboot Z. E. de heer Commissaris der Koningin tot het bezoeken der gemeente. Aan het gemeentehuis werd hij ontvangen door den burgemeester, den gemeenteraad en den secre taris. Hij bezocht in tegenwoordigheid van den bur gemeester de openbare school, waar echter tengevolge der oogst-vacantie geen onderwijs werd gegeven, het vertrek voor ziekenverpleging, de algemeene begraaf plaats, de Herv. kerk en de beide kerken der oud- Gereformeerden en Chr. Gereformeerden. In het gemeentehuis teruggekeerd gebruikte Z. E. eenige verversching, waarna hij weder te ruim tien uren vertrok. Ter eere van het bezoek wapperde uit de meeste woningen de Nederlandsche vlag. Van de gelegenheid om Z. E. te spreken werd door niemand gebruik gemaakt. Benoemdtot dijkgraaf van het waterschap Loven enWillemskerke P. Scheele Janszoon; tot dijkgraaf voor den Nieuwen Olzendepolder H. M. Markusse. Bij Kon. besl. is de heer C. Van de Putte, te Vlis8ingen, met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot tijdelijk leerlaar aan de inrichting tot opleiding van machinistleerlingen te Hellevoetsluis. Te Bonn is Zaterdag overleden de heer B. A. Ver he ij, notaris te Middelburg. De overledene was in laatstgenoemde plaats van vele aldaar be staande vereenigingen en instellingen lid of bestuurder. Bij Kon. besl. is 600 pensioen verleend aan J. Kleynhens, wed. J. Van Zandbergen Buwalda, ontvanger der directe belastingen. Te Tolen is Maandag overleden mr. Th. A. W a g t h 0in leven notaris aldaar, lid van de Prov. Staten van Zeeland en lid van het bestuur der visseherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Het meest tragische van het ongeval, dat aan luitenant Metelerkamp op de Clingendaal- sche wedrennen is overkomen, is, wanneer de Haag- sche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. juist is ingelicht, wel ditH. M. de Koningin, die veel van de behendigheid van den koenen gentleman-rider had gehoord, had, toen zij van het programma der Clingendaal-races kennis nam, haar leedwezen geuit dat de luit. Metelerkamp niet zou mededingen. Dit werd hem medegedeeld en, als officier een galant man, kwam de heer M. terstond op zijn genomen besluit terug om niet meer aan de wedvennan de«A te nemen, wijl hij reeds meermalen bij hurdle-races een ongeval had gehad, en zich dus niet noodeloos aan gevaar wilde blootstellen. Ook mevrouw Meteler kamp had op dat besluit veel invloed gehad, maar meende ook, dat, als de Koningin het wenschte, op de genomen beslissing moest worden teruggekomen. En de heer Metelerkamp vroeg dus nog als mede dinger te worden ingeschreven, na den daarvoor vastgestelden termijn. De overige rijders moesten dat goedkeuren, doch niemand dacht er aan bezwaar te maken. En zoo kwam dus luit. Metelerkamp op hoog ver- eerend verlangen nog eens in de baan, om op zoo treurige wijze uit 't strijdperk te worden gedragen. Gij zult beseffen hoeveel leed de Koningin persoon lijk, onder deze omstandigheden, van 't gebeurde had. De oud-hoogleeraar mr. C. W. Opzoomer, die en als jurist èn als wijsgeer eenmaal eene eerste plaats in ons land heeft ingenomen, is Maandag overleden. In L846 tot hoogleeraar benoemd aan de Utreeht- sclie Hoogesckool, heeft Opzoomer meer dan 40 jaren dat ambt bekleed, gevierd boven allen, bemind en geëerd door zijne leerlingen en niet minder buiten dien kring. In de laatste jaren sleet hij zijn leven in stille afzondering te Oosterbeek. Onderteekend door alle groote kaashandelaren hier te lande is aan minister Van Tienhoven een adres gezonden, waarin zij dank betuigen voor de behartiging van de belangen van hunnen handel door het sluiten der voorloopige overeenkomst met Spanje van 12 Juli 11. »Geen hunner toch, schrijven zij in dit adres, had durven hopen, dat aan hunne wenschen ten volle voldaan zou kunnen worden, terwijl de door u ge troffen regeling daaraan meer nog dan voldoet zelfs, en Hollandsche kaas in Cuba en Portorico in vevl gunstiger conditie stelt dan bij het afgeloo- pen handelstractaat met Spanje en koloniën het geval was. »Door deze overeenkomst hebt u het voortbestaan van den handel van adressanten op de Spaansche bezittingen niet alleen mogelijk gemaakt en boven dien bevorderd, doch den Nederlandschen landbouw in het bijzonder een g r 0 0 - ten dienst bewezen, van meer nut dan welke beschermingsmaatregel ook zou kunnen opleveren. »In dezen tijd van vele en hooggestelde eischen aan gezaghebbenden, vermeenen ondergeteekenden dat de uiting hunner waardeering in deze niet on gepast is en hopen zij, dat u dit schrijven als zoo danig beschouwen en hunne dankbetuiging aan vaarden wilt. »Wanneer Hollandsche kaas nu nog voor Spanje zelf d9 conditiën van het afgeloopen handelstractaat zou kunnen herkrijgen, dan zou onze Hollandsche kaasmakerij en de zoo talrijke medebelangen reden hebben de vlag in top te blijven voeren, wat den uitvoer naar Spanje en koloniën betreft. »Deze laatste opmerking spruit geenszins voort uit onbescheiden veeleischendheid, doch het succes, waarmede uwe bemoeiingen bekroond werden bij het voorstaan der belangen van de Hollandsche kaas voor invoer in Spaansch-Indiscb gebied, verbiedt ons het overgroot belang daarvan bij invoer in Spanje zelf on herinnerd te laten." De particuliere correspondent der N. It. Ct. te Berlijn seint het volgende: »Op initiatief van den Duitschen postmeester- generaal onderhandelden voor eenigen tijd hier Duitsehe en Hollandsche gedelegeerden over zekere veranderingen betreffende het postverkeer tus- sehen Engeland en Duitschland over Vlissingen, ten einde, door verhoogde snelheid en betere aansluitingen, met eenen nieuw ontworpen exprestrein tusschen Keulen en Berlijn nog aanslui ting te verkrijgen. Van Duitsehe zijde was het oog merk, de postverbinding met Engeland over Vlis singen nog meer dan tot dusver uit te breiden en te bespoedigen. Tegen dit plan opperden de Hollandsche gedele geerden, met liet oog op zwaar wegende belangen 1 der Hollandsche spoorwegen en stoomhootlijnen, I allerlei bezwaren. Tegelijkertijd echter deden Belgi sche belanghebbenden alhier ijverige pogingen ten gunste eener Duitsch-Engelsche postverbinding over Ostende. Naar het thans heet, hebben de sedert liet voorjaar tusschen Duitsehe en Belgische spoorweg- besturen hangende onderhandelingen over eenen blik- semtrein van Berlijn naar Ostende thans tot eene principiëele overeenkomst tusschen de beide regee ringen gevoerd. De eindbeslissing hieromtrent is echter eerst bij het vaststellen der nieuwe dienst regeling in het volgende jaar te verwachten. Als gemiddelde snelheid van den nieuwen trein moet het afleggen van 100 kilometer in het uur zijn aange nomen." o.-Indie. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambtenaar op wachtgeld C. A. Van der Roest, laatstelijk onderwijzer 3de klasse. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Door het kiescollege der Nederduitsche Her vormde gemeente te Rotterdam is een beroep uitge bracht op dr. L. Heldring O.Gz., te Middelburg. Bedankt voor het beroep te Wieringerwaard door ds. A. Wunder, te Noordgouwe. Tot voorlezer en voorzanger bij de Herv. gem. te Goes is benoemd dhr. A. Visser. Opbrengst van de 14de jaar-collecte voor de scholen met den bijbel te Wemeldiuge (Herv. kerk) 21,32 Op de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam worden met 19 September a. s. ge plaatst mejuff. A. C. Van der Graaft' Jd. en J. Van de Velde, beiden van Scherpenisse. Bij het examen L. O. Duitsch is geslaagd de heer W. H. Muijers, van Philippine. De heer P. M. Smolders, geboren te 's-Iieeren- hoek en onderwijzer te Gent in Gelderland, verwierf te 's-Hage de akte voor de Pransche taal. UIT DE OUDE DOOS. Talken issc. Van het ambacht Valkenisse vindt men de eerste aanduiding uit het jaar 1276. Het is bekend, dat de heeren daarvan in dat jaar tegelijk met eenige anderen, wier ambachten eveneens aan de Wester- Schelde lagen, met de Antwerpenaars een verdrag sloten over den tol en het vrijgeleide op dezen stroom. Lang reeds geleden deelde ik den inhoud van dit verdrag mede. Een soortgelijke overeenkomst werd ten jare 1285 aangegaan met de bewoners van bet klooster Affiigem, die door graaf Floris V bekrach tigd werd. Een oud kroniekschrijver geeft op, dat het ambacht Valkenisse oorspronkelijk ruim 1160 gemeten groot was. Het spreekt vanzelf, dat de herhaalde over stroomingen, waaronder Zeeland zooveel te Jijden had, ook Valkenisse niet spaarden. Door de drie vloeden van 1530, '32 en '42 gingen 486 gemeten gronds verloren; door'dien van 1551 werd het gansche ambacht overstroomd, doch spoedig daarna kreeg men het weer geheel droog. De Allerheiligenvloed van 1570 zette Valkenisse in het oosten, waar de z.g. groene dijk doorbrak, onder watervan deze overstrooming is nog een spoor over in Klaasjes weel, aldus genoemd naar een zekeren Klaas, wiens huis daar in de nabijheid stond. Nog eenmaal, en wel in 1682, werd dit oord door het water geteisterd. Het lort Keizershoofd, dat tegen de Wester-Schelde was gebouwd, werd toen geheel vernield, evenals het dorp Valkenisse. Arabachtsheeren, dijkgraaf, gezworenen en ingelanden gingen aan het overleggen, wat nu gedaan moest wordenna veel overleg en getwist werd besloten, dat het dorp buitengedijkt zou worden. De kerk bestond reeds sinds 1570 niet meer; de dikke toren was echter gebleven en had den voorbij varenden tot haken gediend, wat hg ook nu na 1682 nog wel een halve eeuw lang bleef doen. De dorps bewoners verhuisden naar het noorden der heerlijk heid, waar nu het gehucht Gawege ontstond. De sluis van Valkenisse werd uitgegraven en een nieuwe werd te Waarde aangelegd, waardoor voortaan eerst genoemd ambacht zijn water ook zou loozen. Het straks genoemde fort Keizershoofd was om streeks 1630 aangelegd tot bescherming tegen de Spanjaarden. Dezen deden uit de Zuidelijke Neder landen herhaaldelijk invallen op Zuidbeveland, vooral aan den zuidoostkant van dit eiland. De kosten tot aanleg van dit fort werden geraamd op twintig duizend guldende ingenieur Pilips de Vlaming werd belast met het maken van het ontwerp, en de arbeid nam een aanvang. De sterkte, die den vorm had van een vierhoek, werd gebouwd ten zuiden van Valkenisse aan den ingang der haven. Deze haven, de nabij zijnde Hinkele en de Westerschelde werden nu tegelijk bestreken, zoodat hier voor de 1 veiligheid voldoende was gezorgd. Bovendien bracht. de aanwezigheid van een garnizoen levendigheid in het stille dorp en voordeel tegelijk door den ver koop van levensbehoeften. In het jaar 1626 vergunden de Staten van Zee land aan het gerecht van Valkenisse, om tot onder houd van de dorpswerken vau de tappers en her bergiers een plaatselijken accijns te heffendeze be droeg voor een ton zwaar bier één gulden, voor een aam Pransche, Spaansche of Rijnscbe wijn vier gul den. Hij werd slechts voor den tijd van vijf jaar toegestaan, maar zeven maal hernieuwd. In 1673 verzocht het gerecht van dit dorp om een balans, een fairbank op ouderwetschen trant, te mogen oprichten en van iedere honderd pond vlas een belasting van zes grooten vlaamsch te mogen heffen tot onderstand van de armenop dit verzoek moest echter de rekenkamer gehoord worden en het is mij niet gebleken, of het al of «iet is toegestaan. Wat het kerkelijke betreft, behoorde Valkenisse aanvankelijk onder het bisdom van Utrecht, later onder dat van Middelburgde benoeming der pries terschap was echter aan den deken en het kapittel van Sint Salvator te Utrecht opgedragen. Na de vernieling der kerk in 1570 en tengevolge der her vorming in denzelfden tijd verneemt men daarna weinig meer van het godsdienstig leven op dit dorp, men meent, dat er te Gawege nog een kapel be staan zal hebben. Ten opzichte van het onderwijs, hetwelk oudtijds met den godsdienst innig samen hing, valt te vermelden, dat de Staten in 1659 toe stemming gaven tot het aanstellen van een school meester. De heeren van Valkenisse waren in de geschiedenis onzer provincie lang geen onbekenden. Witte en Arnoldus waren de twee broeders, die in 1285 met den abt van Affiigem het straks genoemde verdrag sloten. Een derde broeder was Abda, die het ambt van priester bekleedde. Een andere heer van Valke nisse, Aarnout, was eveneens priesterdoch dit be lette niet, dat hij ten jare 1407 dapper meevocht bij het beleg van het slot Hagestein in het Hollandsche. Nikolaas van Valkenisse was in 1460 aartsdiaken te Antwerpen. Margaretha van Valkenisse was non in het Karmelietenklooster te Oirschot omstreeks 1650 men hield haar voor een heilige, die door haar ge beden wonderbare genezingen kon doen. Na baar dood werd haar graf door velen bezochtmaar te gelijk liepen er zonderlinge geruchten, waardoor de heeren Staten bevel gaven, het lijk op te graven en het door den ontleedkundige Louis de Bils, baljuw van Aardenburg, te doen onderzoeken. Deze vond echter geen sporen van geweld of andere buitenge wone dingen, zoodat het geraamte in de hoofdkerk te 's-Hertogenbosch opnieuw begraven werd. De broeder van deze Margaretha, Pilips, was Raad, eerste Secretaris en bewaarder der oude staatsstukken te Antwerpen. Door koop en aanhnwelijking kwam Valkenisse later in het bezit van het adellijke geslacht La Torre, en daarna in dat der baronnen en graven Van Span gen nog in 1789 was Justus Cornelis Filibertus Filippus Van Spangen heer van Valkenisse. BAVO. Gemengde Berichten. Naar wij vernemen zal de kermis alhier niet bijzonder veel te aanschouwen gevendes te beter misschien voor het weinige dat komen zal. Daar onder mag gerekend worden eene tent van den heer Basch, waarin het onbegrijpelijke op het gebied van magnetisme wordt te aanschouwen gegeven door de dame »Magneta", die, in strijd met alle wetten der zwaartekracht, zich geheel vrij in de lucht schijnt te bewegen, zonder dat tot nu toe iemand heeft mogen ontdekken op welke wijze zij die wetten schijnt te ontduiken. Op grond van wat andere bladen daaromtrent meldden durven we wel aanraden de voorstellingen in de bescheiden tent van den heer Basch te gaan bezoeken. Ar^ndskerke. Gisteren bij het huis waarts lijden, had de landbouwer M. Van Iwaarden van Baarsdorp het ongeluk, dat bij het inrijden onzer dorpstraat de as van zijn marktwagentje brak waardoor de wagen omkantelde. De vier erin zittende personen kwamen vrijwel met den schrik er af, doch het wagentje werd beschadigd en het paard bekwam eenige verwondingen. JL Zondag omstreeks 5 uren 's namiddags gingen twee boerenmeisjes onder Nieuwdorp wan delen, doch werden door twee jeugdige manspersonen gevolgd en aangerand. Door den veldwachter A. v. d. Plasse is in ver- eeniging met den rijksveldwachtar van Borsele D. Buurman een onderzoek ingesteldde vermoedelijke daders zijn door de meisjes herkend, waarna tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. Tlissingen. In de laatste weken zijn aan de fabriek »de Schelde" een paar honderd werklieden bedankt, wegens gebrek aan werk. Maandag moest aan het pontveer te Tolen de I knecht van den bierbrouwer Philips uit Wouw met een geladen kar overgezet worden. Het paard in de pont zgnde werd schichtig, sprong over de brug, verdween in de diepte en verdronk. Des avonds werden kar en paard op het droge gebracht.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1