1892 N°. 99. Dinsdag 23 Augustus. 79ste jaargang. PATENTRECHT VLASMARKT Stoepen of opene plaatsen Rel nieuwe EngeSsche ministerie. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave* courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de aangifte van leerlingen der Burger-Avondschool zal gelegenheid worden gegeven op DONDERDAG 1 SEP TEMBER a. 3., in het gebouw der II. B. School. Bij den heer Directeur der School zal men alsdan inlichtingen kuuuen verkrijgen omtrent de kosten verbonden aan het onderwijs in het rechtlijnig teekenen. Gces, den 13 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. Het kohier no. 4 van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18921893, 19 op heden ter invordering gesteld iu handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente, zoodat ieder verplicht is zijuen aauslag ten ge> telden tijde te voldoen. Goes, den 20 Augustus 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. DE PATENTEN over het dienstjaar 1892/93, loopeude van 1 Mei 1892 tot ultimo April 1893, alsmede de suppletiebladen en die over het lc kwartaal, kunnen ter Secretarie afgehaald worden van Dins dag den 23 Augustus tot en met Donderdag 6 September daaraanvolgende, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren De afhaling moet in pe-soou geschieden, terwijl de onaf gehaalde patenten of de afschrilten daarvan later door den deurwaarder der directe belastingen worden uitgeieikt tegen betaling van 10 cents. Goe3, den 20 Augustus 1892. De Burgemeester van Goe9, J. G. d. W. HAMER. Gedurende de kermis zal de passage met rij- en voertuigen door HET RIJFELAARSSTRAATJE en DE STALSTRAAT alsmede over de gsstremd zijn, raet dien verstaude, wat de VLASMARKT betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren F. J. Boone en A. Van Schelven. Voort9 is het draven op de markten en in de belendende straten verboden. Goes, den 20 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. cl. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder vergunning van Burgmeester en Wethouders, op verbeurte eeuer boete van ten hoogste vijftien gulden, de voor de panden in deze gemeente niet voor het gevn van vertooningeu of het doen van uitstallingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den markt meester. Goea, den 20 Augustus 1892. Burgemeester en V. ethoudors van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 12 Augustus 1892. Tot leden van de commissie belast met het toezicht op aan te leggen proefvelden zijn door Gedeputeerde Staten van Zeeland benoemd dbrn. T. J. Voorbeijtel te Ritthem, A. Padmos te Kloetinge, M. Kostense te Kruiningen, B. G. Van der Have te Ouwerkerk, G. A. Vorster- man Van Oyen te Aardenburg, L. J. M. Van Waes- berghe Janssens te Hulst, G. J. Van de Linde te Kolijnsplaat, en C. A. H. Wagtho te Tolen. De eerste vergadering der commissie zal gehouden worden te Goes, Vrijdag 26 e. k. onder voorzitterschap van dr. S waving, directeur van het proefstation te Breda. Op de landbouwtentoonstelling van de afdeeling »Beemster, Pui-merend en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw", Donderdag te Beemster gehouden, is een bestuursprys toegekend aande extra-inzending van dhr. E. Van den Bosch te Goes, Afstamming van den stier Johan N.R.St. 1333, toebehoorende aan de Beemster Veefokkerij vereeni- ging, bewerkt naar Amerikaansche bronnen". Waarde* Met algemeene stemmen werd de heer C. J. V r o e g o p, brievengaarder te 's Gravenpolder, hier tot secretaris-ontvanger benoemd. De Haagsche briefschrijver der Midd. Ct. wijst op een misbruik, dat o. a. in Zeeland zijn voertuig vindtbet aangaan van weddenschappen ter zake van sport. Indien ik mij niet verkeerd liet inlichten" gchrijft bij bestaat er sedert eenige maanden te Vlissingen een groot kantoor, dat uitsluitend strekt tot behartiging van de belangen van ben, die ter gelegenheid van allerlei races hebben gewed. Op dat kantoor, dat oorspronkelijk uit Engeland naar bet vasteland is overgeplaatst, moet heel wat omgaan blijkens bet daar werkzame personeel, en met zeer aanzienlijke sommen wordt daar gerekend. In Frankrijk en vervolgens in België zou bet uit oefenen van dat bedrijf aan de chefs van dat kantoor zijn ontzegd, en deze zochten toen een wijkplaats in bet van ouds als gastvrij bekende Nederland, en waarlijk niet te vergeefszij vinden er thans een rustig verblijf en een geschikte werkplaats voor hunne voor zoovelen verderfelijke internationale ope raties. Indien de Nederlandsche wet al geen verbod van zoodanig bedrijf bevat, zou dan geen enkele andere wetsbepaling bestaan, waarop de overheid zich terecht beroepen kan bij bet maken van een einde aan die handelingen van bookmakers in bet groot Een wettelijk verbod zou in dezen niet ver werpelijk zijn, want tot veredeling van de sport of van de sportsmen kan dat uitlokken tot spel en weddenschap, zelfs bij advertentie in vreemde bladen, niet bijdragen. Het is een diep ingrijpend kwaad, een misbruik van de sport." Na de komst van dr. Mezgerte Dom burg zijn verschillende aanzienlijke vreemdelingen aldaar aangekomen, om zich onder zijne behandeling te stellen. Onze badplaats is thans, zegt bet Dom- burgsch Badnieuws, zeer druk bezocht en slechts enkele kamers zijn op dit oogenblik nog onbezet. De hotels zijn overvolenkele familiën hebben plaats moeten maken voor andere en van ben, die, zonder vooraf plaats te hebben besproken, bierheen kwamen, moesten eenigen weder onverrichterzake vertrekken. De vreemdelingenlijst bevat tot beden reeds de namen van 754 personen en bet aantal genomen zeebaden, hoewel nog iets lager dan verleden jaar om dezen tijd, is toch nog ver boven bet ge middelde van vroegere jaren en als bet weer, dat de laatste dagen werkelijk prachtig is, nog wat medewerkt, zal deze zomer zeker onder de beste badseizoenen van Domburg kunnen gerekend worden. Aan bet verslag van de Nederlandsche Maat schappij voor kunstmatige oesterteelt, voorbeen onder de firma C. L. De Meulemeester Co., gevestigd te Bergen-op?Zoom, over bet boek jaar 1891/92, is het volgen^» ontleend Op de algemeene vergadering, gehouden den 16en Maart te Amsterdam, werd besloten bet oorspronkelijk kapitaal te reduceeren tot 1,265,000. Yoor het afgeschreven bedrag ad f 1,035,000 zullen uitgereikt worden bewijzen van winst-aandeel. Het nadeelig saldo der winst- en verliesrekening van het vorig boekjaar ad 924,021,19 en ƒ110,978,81 op de hoofden oestercultuur-onderneming en oester- gronden, zijn bierdoor afgeschreven, en komen deze hooiden alzoo gewijzigd op de balans voor. Wij hebben gemeend op bet hoofd oestercultuur- onderneming, waarvan de oestervoorraad een onder deel uitmaakt, geen verdere afschrijving te moeten voorstellen, daar, hoewel deze natuurlijk door den verkoop van bet vorig jaar (een getal van 2,207,000 oesters) en de gewone sterfte quantitatief is ver minderd, de waarde echter door voorspoedigen groei en belangrijke stijging der prijzen met die van bet vorig jaar ongeveer gelijk is te achten. De winst- en verliesrekening sloot bet vorig jaar met een nadeelig saldo van 924,021,19thans kunnen wij u wijzen, na op enkele ondergeschikte hoofden nog 5646,75 te hebben afgeschreven, op een voordeelig saldo van 5565,80, een resultaat, dat wij, de bestaande omstandigheden in aanmerking genomen, niet aarzelen bevredigend te noemen. Op den zeer noodlottigen winter van 1890/91 is gevolgd een zomer, in vele opzichten voor de oester cultuur hoogst ongunstig. Ondanks alle inspanning, hebben wij van onze pan nen slechts ruim 3,000,000 broedjes dezen zomer kunnen uitzaaien. Op dezen ongunstigen zomer is gevolgd een gunstig najaar, dat vooral aan den voorraad oesters op onze perceelen ten goede kwam, en waardoor de leverbare oesters zoowel in omvang als in hoedanigheid flink zijn ontwikkeld. Hierdoor is bet ons mogelijk ge weest eene hoeveelheid oesters te verkoopen, die onze primitieve schatting beeft overtroffen. In bet geheel verkochten wij 2,207,000 stuks leverbare oesters (waaronder 223,000 stuks, die door aankoop waren verkregen) die 178,768,301I2 opbrachten en dus tot eenen gemiddelden prijs van 80,98 per L000 stuks werden verkocht. Omtrent den broed val van dit jaar kunnen wij u met besliste zekerheid nog niets mededeelen; onze verwachtingen omtrent den broedaanslag op de pannen zijn niet hoog gespannen, doch die voor den aanslag op de natuur perceelen beter. Gebruik makende van de bij de pacht voor waarden verleende bevoegdheid is door ons tegen 1 Mei 1893 aan den staat de pacht opgezegd van verschillende perceelen tot eene gezamenlijke jaarlijksche pachtsom van f 32,976, terwijl door ons zijn by gepacht twee natuur-perceelen op de Bergscbe bank tot eene jaar lijkscbe pacht van 6325. De minister van koloniën verleende Vrijdag een langdurig gehoor aan Ar ie van Duinen, den bekenden sergeant, die zich in Atjeb schitterend heeft onderscheiden. Op 's ministers verzoek gaf bij een uitvoerig relaas van zijne krijgsverrichtingen in Atjeh, onder anderen van bet gevecht te Lamitb, waarbij bij zoo jammerlijk verminkt werd. Met groote belangstelling luisterde de minister naar dit verbaal, en uit bet onderhoud valt met zekerheid op te maken, dat aan Van Duinen de hem toege dachte onderscheiding van het ridderkruis der Militaire Willemsorde zal ten deel vallen. In de departements-lokalen werd de Atjebscbe held, die er verscheidene oud-kameraden ontmoette, met de meeste hoogachting bejegend. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft wegens bet voorkomen van de Aziatische cholera te St.-Petersburg, met aanvulling van zijne beschikking van 29 Juli jl., alle Russische havens aan de Oostzee, wegens Aziatische cholera, be smet verklaard. Opdat bij de betaling van grondbe lasting zekerheid besta, of al dan niet vervol- gingskosten verschuldigd zijn, zullen voortaan de waarschuwingen en aanmaningen voor alle elders dan ten kantore van den aanslag wonende belasting schuldigen, gedrukt op kaarten, bij dienstbrief van den ontvanger, houder van bet kohier, worden gezonden aan zijn ambtgenoot op bet kantoor der woonplaats van den aangeslagene. Laatstgenoemde ontvanger doet die vei volgingstukken, na daarvan aanteekening te hebben genomen, aan den belastingschuldige toe komen. Die bepalingen gelden mede bij vervolging wegens achterstallige personeele belasting en patentrecht. De Belgische vereeniging tot bescherming der dieren heeft een prijs van duizend franken uitgeloofd voor bet beste antwoord in bet Fransch, Nederlandscb, Hoogduitsch of Engelscb op de volgende vragen Welke redenen pleiten vóór en tegen de vivi sectie, uit het oogpunt der wetenschap en van bet recht Is de vivisectie algemeen in gebruik Geeft zij tot misbruiken aanleiding V Welke zijn die en boe zijn zij tegen te gaan Wat is er in de onderscheidene landen gedaan, door wetgevende maat regelen of door persoonlijke pogingen, om de vivi sectie te voorkomen of te reglementeeren Geef eene schets van een wetsontwerp. De mededinging is tot primo October a. s. open gesteld. Verleden jaar is dezelfde prijsvraag gesteld, doch onbeantwoord gebleven, doordien er geen voldoende bekendheid aan gegeven was. De bekende emeritus-predikant C. S. Adama Van Scbeltema beeft te IJ m u i d e n 280 meter grond gekocht, om daarop een gebouw te plaatsen, hetwelk den naam zal dragen van »Zeemans- rus t". In dit gebouw zal gelegenheid zijn voor loodsen en zeelieden om te logeeren en alles zal daar ver krijgbaar zijn, behalve sterkedrank. Voor dit doel zijn 25,000 noodig. De beer S. ontving reeds ƒ1000 in kleinere gaven, terwijl de heer X. hem een gift zond van ƒ300. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer Giintber, leeraar in de Hoogduitscbe taal en letterkunde aan de H. B. S. alhier, is als zoodanig benoemd aan de H. B. S. te Tiel, terwijl bij mede no. 1 staat op de voordracht voor gelijke betrekking te Haarlem. Benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school te 's-Heer Arendskerke mej. J. J. Pleune aldaar. Nu bij Koninklijk besluit van 8 Juli jl. in beginsel is uitgemaakt, dat van af bet jaar 1891 iedere bijzondere lagere school, wil zij voor de Rijksbijdrage in aanmerking komen, een eigen hoofd moet hebben, welk hoofd niet tevens mag zijn hoofd eener andere school, beeft de Minister van Binnen landsche Zaken beslist, dat daaruit tevens volgt, dat art. 23 der meergemelde wet ook niet toelaat, dat het hoofd eener openbare school tevens is hoofd eener bijzondere school, onverschillig of voor deze laatste aanspraak wordt gemaakt op de Rijksbijdrage. Te 's-Gravenhage is voor het Hoogduitsch 1. o. geslaagd de beer S. De Graaf te Ter-Neuzenvoor bet Fransch 1. o. slaagden de dames: A. J. Call en- fels, J. C. J. Dbont, A. Buijs van Middelburg en M. M. Ouwerkerk van Vlissingen. Zooals we reeds in onze vorige nummers mede deelden is, nadat met 350 tegen 310 stemmen eene motie van wantrouwen tegen het ministerie-Salis- bury in Engeland was aangenomen, bet vierde mi- nisterie-Gladstone opgetreden. Eigenaardig is de wijze, waarop in het eerwaar dige" Engelscbe parlement eene dergelijke motie wordt aangenomen. Men was overeengekomen, dat zij te middernacht in stemming zou worden gebracht en een zeer talrijk publiek, grootendeels uit de boo- gere standen, vulde de ruime tribunes, waar men letterlijk als baringen opeengepakt zat. Men wist vooraf, dat bet ministerie vallen zou, maar niettemin gde men, althans voor zooveel de dames betreft, met bet grootste geduld en met gespannen aandacht de redevoeringen der verschillende sprekers, die niet korter dan negen uren duurden. De heeren, zoowel de parlementsleden als bet mannelijk publiek, toon den echter af en toe behoefte te hebben aan eene verfrisscbing en nadat Chamberlain gesproken had, wiens rede onder bet diepste stilzwijgen werd aan geboord, ontstond er dan ook een been en weer ge draaf naar de koffiekamers en de galerijen buiten de zaal, waar de dorstigen zich te goed deden aan cham pagne en andere verfrisschende dranken. Nauwelijks echter bad de klok 12 uur geslagen of ieder zocht zijne plaats weër op en men belette eenvoudig den spreker, die aan bet woord was, zijne rede te vervolgen, door hem te overschreeuwen met: stemmenstemmen 1" Het gewichtig oogenblik was daar. In twee lange rijen verlieten de parlementsleden naar gewoon ge bruik rechts en links de vergaderzaal en op die hoogst eenvoudige wijze werden de stemmen voor en tegen de motie opgenomen. Daarna keerden de leden terug en op bet gelaat der Gladstonianen was de triumf reeds zichtbaar. Driehonderd negen-en- veertig leden brachten hem eene indrukwekkende ovatie, die beantwoord werd met eene even warme toejuiching van Chamberlain door de conservatieven. Het tumult werd nog verhoogd door de luidruch tige kreten der Ierscbe partij. »Weg met Balfour! Weg met alle schurken". Daarna werd de zitting opgeheven en haastten allen zich om de benauwde atmosfeer van bet parlementsgebouw te verlaten, waarvóór zich eene onafzienbare menscbenmassa ver zameld bad om Gladstone hulde te brengen. Zoo is dan de 83jarige grijsaard ten vierden male de eerste raadsman van de Kroon in Engeland. Zal bet hem gelukken het vraagstuk, dat thans de ge- heele binnenlandsche politiek van bet Biitscbe rijk bebeersebt, tot eene goede oplossing te brengen 'i Wij gelooven, dat dit veel van de Ieren zelf zal afbangen. Gladstone beeft nog geen welomschreven program ter verwezenlijking zijner home-rule-])\d.rmon gegevenmaar wanneer de Ieren bet onderste uit de kan willen hebben, zullen zij vermoedelijk van eene slechte reis komen. Steunen zij Gladstone niet, dan valt bet pas opgetreden ministerie onverbiddelijk, maar dan ook is Ierland verder van de vervulling zijner wenscben af dan ooit te voren. Tot op zekere hoogte hebben derhalve de Iersche afgevaardigden de macht in bandenbet is te hopen, dat zij er een wijs en voor hun eiland gewenscht gebruik van zullen maken. Voor de buitenlandscbe politiek is de benoeming van lord Roseberry tot minister van buitenlandscbe zaken van bet grootste gewicht. Aanvankelijk scheen bet dat er groote bezwaren bestonden tegen zijn optreden. Gelukkig schijnen die overwonnen. Geluk kig, want het optreden van lord Roseberry beteekent sympathie voor bet drievoudig verbond van Duitsch- land, Oostenrijk en Italië, terwijl zijne vrij radicale beginselen hem ook bij Frankrijk eene goede ont vangst waarborgen, dat in Salisbury steeds een vijand meende te ontdekken. Vooreerst zal bet parlement nog wel niet bijeen komen men spreekt van half Februari. Het mini sterie beeft dus tijd van voorbereiding genoeg. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft Vrydag by breedvoerig omschreven arrest den heer J. C. Nijgh, directeur-uitgever der N. Rott. Ct., vrijgesproken van de aanklacht van eenvoudige beleediging in geschrifte, hoofdzakelijk op grond, dat uit bet ge tuigenverhoor voldoende is gebleken, dat de verslag gever Van Driest de opsteller en schrijver is van bedoeld bericht, aangaande den anarchist Berscb. Landbouw en Veeteelt. Hoe moet chilisalpeter op de bieten en suiker- peënvelden ondergebracht worden Deze vraag werd onlangs in de Deutsche landwirtk- schaftliche Presse gesteld door een landbouwer der

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1