UIT DE OUDE DOOS. Advsrtentiën I tu!me I H. H. Winkeliers De Reichsanzeiger meldt, dat de Keizer op grond van een door den rijkskanselier gegeven advies, beslist heelt, op bet plan eener wereldtentoonstelling te Berlijn van rijkswege niet nader in te gaan. Een dienovereenkomstig bericht van den rijkskanselier is in den Reichsanzeiger opgenomen. Uitspraak in het proces- Wolff' te Berlijn. De Commerzienrath Anton Wolff (firma Hiischfeld Wolff) werd beschuldigd effecten ter gezamenlijke waarde van ruim 5.000.000 Mark, die hem door verschillende personen waren toevertrouwd, zich te hebben toegeëigend, of te hebben verduisterd. Leip- ziger had hem daarbij als heler ten dienste gestaan en Szamatolski werd ter verantwoording geroepen, omdat hij Wolff in vijf gevallen van misbruik van vertrouwen zou hebben geholpen. De firma Hirschfeld Wolff bestond sinds 1827 en had voortdurend hooge depóts van rijke en aanzien lijke personen. Wolff, 60 jaren oud, was gedurende zijn preven tieve hechtenis zoo lijdende geworden, dat zijn ver dediger voorstelde de zaak te schorsen, omdat hij niet in staat geacht moest worden het verhoor te volgen en antwoord te geven. De rechtbank wees echter het verzoek af en veroordeelde Wol ff Vrijdag tot 10 jaren gevangenisstraf, Leipziger tot 10 jaren tuchthuisstraf, terwijl Szamatolski is vrijgesproken. De voorgenomen heiligverklaring van Columbus zal niet plaats hebben. Het afwijzend besluit van de congregatie van den ritus is door den Paus be krachtigd. De grond voor deze beslissing zou deze zijn, dat ontdekt is, dat Columbus aan Joden ver want was. Te Mamboia had een leeuw hevig huisgehou den in een inlandsch dorp. De stamhoofden gingen gedurig op de jacht, maar konden het dier niet meester worden. In hun nood begaven zij zich naar een Engelschen zendeling en verzochten hem het beest te willen dooden. De zendeling gaf hun strychnine en daarmede werd het roofdier vergiftigd. Sedert dien tijd was de zendeling in de oogen der inboorlingen een groot held. De indruk, dien zij van zpne buitengewone macht verkregen hadden, was trouwens nog versterkt, doordat tien hyena's, welke zich aan den dooden leeuw hadden te goed gedaan, insgelijks dood in het bosch gevonden werden. Reeds sedert eenige maanden worden in som mige treinen van den Michigan Central spoorweg aan de dames, die er mede reizen, bloemruikers aan geboden, met eene sierlijke kaart, waarop de woorden voorkomen Compliments of the chief Engineer Michigan Central". Dit beleefde spoorwegbestuur wil echter op dien weg nog verder gaan. Werden tot dusver slechts veldbloemen aangeboden, thans doet het bestuur in Niles 2 groote broeikassen bouwen, om ook gedu rende den winter gelijke oplettendheid aan de rei zende dames te kunnen bewijzen. Andere spoor wegen hebben het voorbeeld reeds gevolgd. In Samland bij Koningsberg heeft dezer dagen een hond de beide kinderen van zijn meester, een welgesteld grondbezitter, van den dood gered. De beide kinderen, een knaapje van tien en een meisje van elf jaar, speelden aan den oever van een diepen en grooten vijver. Toen zij, om naar de vis- sehen te kijken, op een boven het water aangebracht steigertje gingen staan, stortten zij voorover in het water. De verstandige hond begon luid te blaffen doch dit werd niet gehoord. Toen hij het vruchtelooze van zijn poging inzag, sprong hij de in het water worstelende kinderen na, pakte ze een voor een bij de kleeren en bracht ze gelukkig aan den oever. Toen liep Jordan, zoo heet de hond, naar huis, waar hij door blaffen en allerlei bijzondere bewegingen trachtte te beduiden, dat er iets bijzonders was. Men begreep hem en volgde hem naar de plaats van het ongeluk, waar men de kinderen bijna bewusteloos in het gras vond liggen. Toen zij weer bijkwamen toonde Jordan zich zeer verheugd, lekte hun het gezicht en de handen en danste als het ware van vreugde. Nu rijdt het knaapje weer even als vroeger op den rug van het edele dier, dat tot het ras der St. Bernardshonden behoort. Het is opmerkelijk te zien, hoe de hond het vermijdt, met zijn kleinen ruiter den weg naar den vijver in te slaan. Zijn loon bestond in een nieuwen fraaien halsband, waarin de datum van zijn daad vermeld stond, benevens in de zekerheid een onbezorgden ouden dag te zullen hebben. Laatste en telegraphische berichten. Ter-lVeuzen. Heden werd alhier eene admi nistratieve vereeniging opgericht voor het vijfde district, onder het voorloopig bestuur van de heeren Yan Boven en Dieleman, respectievelijk burgemees ter en secretaris van Ter-Neuzen en dhr. Stubbc secretaris van Sas van Gent. Ingezonden Stukken. (Afschrift van een brief aan een heer in Itfederlnnd). Waarde Heer Uwe navragen van den behooren onder de meest belangrijke, welke mij ooit zijn gedaan, Ik aarzel ze te beantwoorden, uit vrees, dat mijn antwoorden niet verstandig en nauwkeurig zijn. In de Vereenigde Staten werkt iedereen. Het is eervol om te werken. De adel der Vereenigde Staten bestaat uit hen. die door hun verstand en werk, tot welslagen zijn gekomen. Het wapen van bijna iederen voorspoedigen Ameri kaan, indien hij om een wapen gaf, zoude zijn een hamer omhoog gehouden door den gespierden arm. Er is geen aristocratie in Amerika. Er is een rijke klasmaar in den regel hebben die zich opgewerkt en hunne voorloopers zijn hun eigen inspanningen in het veld der arbeid. Er zijn een aantal mindere politieke ambten, maar tot dusverre zijn dergelijke plaatsen beschouwd ge worden als de buit van de overwinnende partij bij de verkiezingen, volgens de theorie dat »Aan den overwinner behoort de buit" der politieke ambts- bekleeding. Dit onjuist begrip van zorgdragen voor hoofd zakelijke belangen der Republiek is echter sinds de laatste jaren langzamerhand veranderd onder een beweging tot het hervormen van den publieken dienst, zoodat getrouwe en werkzame klerken, dienaren van hot g-3ineenebest, niet iedere vier jaar, of bij iedere verandering van de bewindhebbende partij, van hunne plaatsen onzet worden. Alle ambtenaren, Gouvernementsklerken, moeten burgers der Vereenigde Staten zijn. En dit hoort zoo te wezen. Hieruit volgt, dat ieder, die zich hier te lande komt neerzetten, verplicht is om voor zijn bestaan te werkentenzij een jongmensch genoeg geld met zich medebrengt om zijn onderhoud en kleóren voor twee of drie jaar te betalen, terwijl hij hier een plaats zoekt, voor welke zijn vroegere opleiding en opvoeding hem geschikt maken, zal hij groote ont beringen gevoelen, misschien wel van ellende om komen, voordat hij een gelegenheid vindt om in zijn eigen onderhoud te voorzien. Wellicht eens per week wendt zich een Hollander tot mij, die niets te doen, niets te eten heeft, en niet weet wat te doen. En af en toe hoor ik van zelfmoord door deze oorzaak. Maar in antwoord op uw vraag »Is het mogelijk om daar (in de Vereenigde Staten) een bestaan te vinden, behalve in landbouw", antwoord ik ja, er is plaats voor den bedreven werkman in ieder vak, en in iedere roeping en bedrijf, waarbij men door zijn eigen werk resultaten teweegbrengt welke voor anderen nuttig zijn. Maar voor iedere vacature, in kantoor of anderszins, zijn er nu hier honderd hon gerige aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruftigen pas aangekomen nederzetter. Alle handwerkslieden en arbeiders, met ijverige en geregelde gewoonten, moeten slagen in de Ver eenigde Staten, maar het vereischt tijd en geduld boereknechten verdienen van 400 tot 650 per jaar benevens kost en inwoning, en bedreven hand werkslieden van 6 tot 12,50 per dag, terwijl hun onderhoud niet meer behoeft te kosten dan in Europa. Klerken verdienen van 25 tot 62,50 per week, maar zij, die dat laatste bedrag ont vangen wanneer zij 25 jaar zijn, beginnen gewoonlijk als kantoorjongen op vijftienjarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijd voor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarendzij verdienen gereedelijk van ƒ30 tot ƒ50 per maand als dienst boden. Het beste wat Hollanders kunnen doen, wanneer zij naar dit land komen, is een stuk grond uit te kiezen, niet te groot, ingericht voor hunne eigen behoeften en gewoonten, doch niet te ver van een gevestigde Amerikaansche stad, en daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen landerijen te bewerken, hun eigen voortbrengselen te ontwikkelen, om ten laatste de toegenomen waarden van hun eigen be zitting door hun eigen nijverheid teweeggebracht, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewonderenswaardig, kan worden gekocht voor van ƒ12,50 tot ƒ125 per akker (al naar gelang de afstand van stad of spoor weg) en is spoedig in waarde vermenigvuldigd. Der gelijk eigendom behoeft niet ten volle contant be taald te worden; met f20,000 op afbetaling en de rest bij hypotheek zoude men waarschijnlijk een goed stuk land, geschikt voor tuinbouw, kunnen koopen. Hoogachtend, GEO. W. VAN SICLEN. Jacob Va lokc. Uit het kreupelvers, op het graf van dezen man geplaatst, hetwelk ik onlangs mededeelde en waarbij ik beloofde, later eenigszins uitvoerig over dezen te spreken, kan men wel opmaken, dat Valckezich bijzonder onderscheiden moet hebben, maar bv. niet, of hij van een voornaam of een gering geslacht was. Om niet te ver opteklimmen, zeg ik alleen, dat zijn bet-overgrootmoeder was Anna van Wissekerke, van wie twee broeders na elkaar rentmeester van Bewesten-Schelde, een baljuw van Middelburg en een deken van Walcheren was. Zijn overgrootvader was de Goescbe burgemeester Jan Janse van Oost- dijk, die een reis naar Jeruzalem deed om het hei lige graf te bezoeken. Verder telde hij onder zijn voorzaten heeren en jonkvrouwen van Grijpskerke, van Der Boede, van Zuidwegen, van Couwerve, van Reimerswale, van Duvenóe, alle behoorende tot de aanzienljjkste geslachtep. van Zeeland. Met zekerheid is niet te zeggen, waar en wan neer Valcke geboren werd men zal echter niet ver mis zijn door aantenemen, dat hij omstreeks 1540 te Goes het levenslicht aanschouwde. Hij had slechts óen zuster, Cornelia, die huwde met Willem Evers- dijk, burgemeester" van Goeshaar dochter Geertruid trouwde eveneens met een Goeschen burgemeester, nl. Mattheus Smallegange. Men meent, dat mr. Jacob gestudeerd heeft aan de hoogeschool te Leuven, waar destijds in de rech ten onder wijs werd gegeven door den beroemden Goesenaar Joannes Ramus. De vader van Valcke's vrouw was een zekere mr. Cornelis Taymon, die voor een tijd van vijftig jaren wegens ketterij uit Gent gebannen was, doch hier alras de betrekking verkreeg van secretaris van den Gouverneur van Zeeland en kort daarna die van eersten secretaris van Gedeputeerde Staten. De eerste openbare betrekking, waarin wij mr. Jacob zelf leeren kennen, was die van Secretaris van Goes, en het eerste geschrift van zijn hand een krach tig vertoog, namens de rege.ering zijner stad in 1575 gericht tot den Koning van Spanje en den geheimen raad van den landvoogd, tegen de aanmatigingen van den Middelburgschen bisschop Van Strien, die de bezittingeu van het Patershof of Kruisbroederen- klooster te Goes wilde inpalmen. In hetzelfde jaar werd Valcke belast met een zen ding aan den landvoogd, waarbij hij zich moest be- klagen over den last en het geweld, dat de Spaan- i sche soldaten den burgers van Goes aandeden. Zijn j woorden droegen echter niet veel vruchtde Goese- naars werden slechts tot geduld vermaand. Doch hoe lang zij ook het Spaansche bestuur boven dat van den Prins van Oranje hadden verkozen, en hoe lang zij ook de plagerijen en knevelarijen der Span jaarden hadden verdragen, in 1577 was hun geduld ten einde. In het begin van dit jaar zond de stede lijke regeering een gezantschap van vier personen, waartoe ook Valcke behoorde, naar Prins Willem van Oranje, om met dezen te spreken over de zoo genaamde satisfactie, d. i. een verdrag, waarbij de stad zich aan 's Prinsen zijde schaarde. Deze satis factie, waarvan ik later wel meer denk te vermelden, werd in Maart aangegaan. In mijn vorig opstel vermeldde ik, dat er tusschen Goes en Middelburg omtrent de rechtspraak voor een deel van Zuid-Beveland twist was ontstaanin deze zaak werden tusschen afgevaardigden der twee steden onderhandelingen gevoerd. De afgevaardigde van Goes was weder onze Valcke. Toch behoorde een dergelijke arbeid, nl. het deelnemen aan rechts vragen, niet tot de bediening van stedelijk secretaris. Tot het optreden in rechten had iedere plaats van eenige beteekenis een ambtenaar, den pensionaris, van hooger rang dan de secretaris. Toen nu mr. Jacob tegenover Middelburg moest optreden, werd hij tot pensionaris benoemd, terwijl zijn tot heden bekleede betrekking aan een ander werd opgedragen. Als pensionaris van Goes nam hij aan verschillende beraadslagingen over de landsbelangen deelbv. in 1580 hielp hij het belangrijke geheim besluit nemen om Prins Willem tot Heer der Nederlanden te verheffen. In 1582 werd Valcke benoemd tot lid van Gede puteerde Staten van Zeelandlater behoorde hij tot de gezantschappen naar Parijs en Londen, die eerst aan den koning van Frankrijk, daarna aan de koningin van Engeland de opperheerschappij over ons land hadden aan te bieden. Toen Leicester als Engelsch landvoogd hier was aangekomen, vroeg Valcke zijn ontslag uit den Raad van State, dat hem echter niet verleend werd. Leicester was te zeer van 's Goe- senaars bekwaamheden overtuigd, om hem te willen missen. Na het vertrek van dezen Engelschman was Valcke van nabij betrokken in den ernstigen twist tusschen den Raad van State en prins Maurits, welke laatste ziuh een te groot gezag had aangematigd. Toch bleef Maurits hem vertrouwen en droeg hem belangrijke zendingen op. In 1590 werd hij tot de gewichtige betrekking van ontvanger-generaal van Zeeland benoemddoch hij bleef ook voor het gansche land een onmisbaar persoon. Nog vele zendingen binnen-, maar vooral buitenslands werden hem opgedragende laatste waren naar Frankrijk en naar Engeland, waaraan ook de later zoo beroemde Johan Van Oldenbarnevelt deelnam. Hij stierf den 2en Juni 1603 te Londen, vanwaar zijn stoffelijk overschot naar Goes gevoerd en daar in den familie-grafkelder bijgezet werd. BAVO. Politie. In den afgeloopen nacht hielden blijkbaar moordlustige honden alhier weer een strooptocht. Eenige hokken met konijnen buiten op de erven staande zijn van de plaats gesleurd, de dieren dood gebeten en in den omtrek verspreid. Hokken onderst boven, waarin de konijnen min of meer verwond nog aanwezig, dragen allen duidelijke kenteekenen van versche beten en schrammen aan den buiten kant. Een hok, met spijlen van andere zijn voor be langstellenden ter bezichtiging aan het politiebureel. Inmiddels worden weer konijnen-ingewanden en stukken van het vel teruggevonden op 160 passen van de erven verwijderd licht onder den grond onder struikgewas, begraven, die een paar dagen geleden onder dergelijke omstaudigheden blijken te zijn ver mist. 340e Staatsloterij, 3e kl. Trekking yan Maandag 15 Augs. Ie lijst. Getrokken prijzen 1000 400: 100: 45 2622. 9679 9962. 2191 11940 197 202 1766 1840 3941 3942 17462. 212 260 3867 3881 3970 18437. 261 3885 1761 3936 Burgerlijke Stand van Goes van 12 tot 15 Aug. 1892. Geboren 14, Johanna Adriana d. v. Adriaan Dierx en Appollonia Hollestelle. Overleden 12, Maria Willemina Scheller, 69 j., ODgehuwd 14, Maria 7 m. d. v. Hendrik Weeze- poel en Klazina Fierloos. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Hats. Zaterdag 11. zijn in het logement »IIet Wapen van Kats" alhier, ten verzoeke van de erven van B. Ponse, ten overstaan van den notaris M. Noordijke van Kolijnsplaat, publiek verkochtlo. een woonhuis en erf aan den Achterweg, groot 1 Are 35 c.A., kooper dhr. L. Ponse te Beek voor 350 en 7 strijkgeld en 25 onkosten, behalve 15 percent van de koopsom2o. een woonhuis en verder getimmerte met recht van erfpacht op den daarbij behoorenden grond, aan den Achterweg, groot 60 c.A., kooper dhr. L. Ponse voor 100, onkosten 10, 3 strijkgeld en daarenboven 15 percent van de koopsom. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de 2e helft der maand Juli 1892. P. De Rijke, Amsterdam. J. Govers, Groningen. M. Hootsman Rotterdam. Van Krabbend ij ke: J. Fortuin, Leiden. Wed. Van der Linde, Rotterdam. Van Kruin in ge: N. Wontterijm Kortgene. Verzonden geweest naar Amerika Van Ellewoutsdijk: Helena Schipper, Van Kruininge: Joh. De Jonge, Van N i e u w d o r p D. Murre, Van Wolfertsdijk: Andries Van der Giesen, Chicago. Verzonden geweest naar België: Van 's - H e e r Arendskerke: J. V. d. Bulk, AntwerpenJ. Smit, Antwerpen. Verzonden geweest naar West-Indië Van 's-Gravenpolder: G. C. Arst, Para maribo. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 16 Augustus. 8.25 8.59 2.27 2.55 17 9.39 10.22 3.29 4.9 18 11.7 11.51 4.52 5.37 19 x> 0.33 6.21 7.3 20 1.7 1.34 7.37 8.4 21 2.1 2.25 8.31 8.55 22 2.45 3.4 9.15 9.34 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 16 Aug,Goes, sigaren, 17 Kruiningen, herberg, 17 Goes, verp. boomgaaid en land. 17 Kruiningen, veldvruchten, 17 Baarland, vruchteu te velde, 17 Kolijnsplaat, verp. land, 18 f Ellewoudsdijlc. inboedel, 19 lerseke, afsteelcsel en oesters, 20 v Kloetinge, oppervruehten, 22 Wemeldiuge, bouwvruch'en, 24 Bie/elinge, herberg, 25 v Goes, panden, 25 t Antwerpen, hofstede en land, 25 Ellewoudsdijk, bouwland en gebouw 25 Schore, verp. land, 29 Kloetinge, appels, peren, noten, 31 Rilland, beestiaal enz., 7 SeptWolfertsdijk, woonhuis en tuin, 22 i Goes, hofsteden, Information. Hollmaun. Prins. Pilaar. Mulock Houwer. V. d. Kloes. Noordijke. V. d. Kloes. tlollmann. Mnlock Houwer. G&llis Merens. Gallis Merens. Bank van Leening. De Duve en Leclef. De Ronde Bresser. Prins. Pelle. Mr Liebert. Pelle. Gallis Merens. Marktberichten. ROTTERDAM, 15 Augustus 1892. Granen Tarwe, beste 25 ets., mindere 75 ets. Kanariezaad f 2 hooger, Koolzaad 10 ets. lager. Buitenlandsche onyeranderd Meel zeer stil. TARWE4,75 a 8,— ROGGE (nieuwe)- 4,50 - 6, WIN TERGERST (nieuwe) - 3,75 - 5, ZOMERGERST- 4,— - 4,50 HAVER- 2,50 - 4,— PAARDENBOONEN - WITTE BOONEN - BRUINE BOONEN BLAUWE ERWTEN j> (nieuwe) - 7,50 - 9, KOOLZAAD (nieuw) x> KANARIEZAAD9,— - 11,— ifop-»-»- t> (L Op Woensdag den 17 Augustus 1 hopen mijne geliefde ouders ADRIAAN BRANDT 1 en 1 ANNA KANAAR TV Ijff-en-twintigjar i g e? I Echtvcrccniging f te herdenken. j Hunne dankbare dochter 1 e CORNELIA BRANDT. 1 f Schore, Aug. 1892. w f - t -cm*!-. Voor de blijken van deelneming, die wij dezer dagen ontvingen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wilhelminadorp, Aug. 1892. C. SNIJDER. A. SNIJDER—Maat. Heden is het 35 jaren g dat KAREL VAN VEEN bij mij in dienst trad. Al dien tijd heeft hij met lust en ij v e r de werkzaamheden verricht, welke aan hem werden opgedra^ ten genoegen van ondergeteekende. Goes, den 16 Augustus 1892. W. F. VAN RIET, Timmerman en Molenmaker. die den verkoop voor eigen rekening van een uitstekend artikel voor dage- lijksch gebruik op zich wenschen te nemen, wenden zich met franco brieven aan hef. bur°iu van dit blad onder letters M. M.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 3