zaken, niet alleen in rooken, drinken en dagverdeelen alleen, indachtig zij aan het omne nzmium nocet van de ouden, hetgeen overgezet zijnde beteekent: »al te veel is ongezond". Een banale les voorzeker, maar die altoos van pas komt, en altijd van pas is geweest. Het Engelsche kabinet-Salisbury heeft den doodelijken stoot ontvangen. Vrijdag is een door Asquith voorgestelde motie van wantrou wen in het kabinet door het Lagerhuis met 350 tegen 310 stemmen aangenomen. In de voorafgaande vergadering bij de behandeling van het adres van het antwoord op de troonrede, voerde Chamberlain langen tijd het woord. Hij zeide dat de oppositie het Gouvernement zal omverwerpen zonder haar politieke standpunt uiteengezet te heb ben. Niemand kon zeggen of zij niet, terstond na aan het roer gekomen te zijn, weder in de minder heid zou geraken. Het land zou vertrouwen hebben in de buitenlandsche politiek van Rosebery, want deze was aangekant tegen die van Gladstone en Morley met betrekking tot Egypte. Doch indien Ro sebery niet de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaardde, dan zou men binnen vijf of zes maan den aanstalten zien gemaakt tot de ontruiming van Egypte, die door het volk niet werd goedgekeurd. De taak der oppositie met betrekking tot binnen- landsche zaken was eene Herkulische en eischte twee onmisbare voorwaardenvolmaakte overeenstemming onder de leden der oppositie zeiven, en gematigdheid en steun van de zijde harer bondgenooten. Noch op de eene noch op de andere dezer voorwaarden kon de oppositie staat maken. Zij kan de opgewekte wenscken niet bevredigen. Bij gevolg was zij bij voorbaat reeds gedoemd tot een onvermijdelijk wan- slagen. De vergadering is tot Donderdag a. s. uiteengegaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Zijderveld ds. F. Ch. Geerling, te Domburg. De Centrale Pastorale Conferentie der Geref. Kerken zal dit jaar vergaderen te Utrecht, op Don derdag 1 September a. s. Zij is toegankelijk voor alle leeraren, ouderlingen en diakenen der Gereformeerde Kerken in Nederland, en voor de professoren en studenten der Theologische School en der Theologische faculteit van de Vrije Universiteit. Ook Christelijke onderwijzers, leden der gemeente, hebben toegang. De vergadering zal geopend worden door prof. Lindeboom, praeses van het comité. Onder meer komt dan aan de orde 1Referaat over: »De kansel in betrekking tot de sociale vraag stukken van den tegenwoordigen tijd", door ds. J. J. Westerbeek van Eerten, van Mijdrecht. 2. »De be langrijkheid van de stadie der dogmatiek in onzen tijd", door prof. H. De Cock, van Kampen. Geslaagd te Arnhem voor de hoofdakte de heer M. Weststrate, geboren te Waarde, thans onder wijzer te Heiloo. Geslaagd voor de akte Fransch (1. o.) te 's-Hage de heer G. M. Van den Ende, te Oud-Vosmeer. Tot onderwijzeres aan de Christelijke nationale school te Sluis is benoemd inejuffr. J. Bal, te Veere. (M. Ct.) Te Noordwelle is in den ouderdom van 65 jaren overleden de heer IC. J. Dhuij, hoofd der openbare school aldaar, welke betrekking hij ruim 40 jaren heeft waargenomen. De heer Dhuij was het oudste hoofd eener school in Zeeland. Rechtszaken. Tegen den 33jarigen arbeider R. O., die te Nieuw-Amsterdam geweigerd had een jongen te helpen, welke in het kanaal was gevallen op eene plaats waar het nauwelijks een meter diep is, is door het O. M. bij het kantongerecht te Ommen het maximum der straf, drie maanden hechtenis, geëischt. Goolam Kader heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van het 2de kantongerecht te Amsterdam. Gemengde Berichten. Een werkman alhier had de gewoonte wanneer hij blazen op de handen kreeg te trachten ze te ver wijderen met inkt. Toen zijn achtjarig dochtertje eenzelfde ongeval door 't loopen aan den voet ge kregen had, werd ook dit middel aangewend, met het gevolg dat de voet en het been erg zijn opge zwollen. De dokter constateert bloedvergiftiging het kind is niet buiten gevaar. Op het aardappelland van den heer H. alhier worden bijzonder groote aardappelen gerooid. Een weegt er o. a. 780 gram. Bij de hofstede van den heer Rouw, aan den 's-Heer Hendrikskinderendijk alhier, is hedenmiddag gevonden het lijk van zekeren J. T. van Wolfertsdijk. Bij den landbouwer C. Oudendijk onder 's-Heer Abtskerke is een geval van vlekziekte onder de varkens voorgekomen het geval is door de districts- en provinciale veeartsen Zaterdag geconstateerd. Het varken is afgemaakt en daarna verbrand. Bij het erwten mennen sloegen Zaterdag in den Wilhelminapolder de paarden op hol. De vrachtrijder C. V. viel onder den wagen, zoodat de raderen hem over de beide beenen gingen. Zwaar gekneusd werd hjj naar zijne woning gebracht. Zijn toestand is redelijk. Kruiningen. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat een varken op de hofstede van den landbouwer D. Blok niet minder dan 17 jongen heeft geworpen. De typhus is wederom epidemisch heerschend verklaard op Urk. Sedert'25 Juli deden zich 15 gevallen dier ziekte op het eiland voor. Vrijdag is onder de gemeente Kortgene aan gespoeld een lijk van het mannelijk geslacht waarschijnlijk de knecht van schipper Doorenbos en zoodanig in ontbinding verkearond, dat het on middellijk daar ter plaatse in de slikken is begraven. (Af. Ct.) Door de justitie te Breda is een onderzoek ingesteld naar den Zondagnacht te Tilburg gepleeg- den moord. Donderdagochtend zijn de twee vermoe delijke daders F. B. en L. C. gevankelijk naar Breda getransporteerd. De derde verdachte werd wel gear resteerd, doch na ondervraging op vrije voeten ge steld. In den sl oomtram welke Donderdag omstreeks half tien van Hilversum naar Amsterdam zou ver trekken, bevond zich in de derde klasse een boertje met zijn dochter van omstreeks 19 jaar, die op vaders knie had plaats genomen. Toen de conducteur om de kaartjes kwam, gaf de vader één plaatskaartje, doch toen hem ook om dat van zijn dochter werd gevraagd, gat ons hoertje heel leuk ten antwoord »ik docht de kinderen die op de schoot zitten vrie woaren". De conducteur was echter van andere gedachten, want deze liet het boertje den vollen vrachtprijs betalen voor zijn 19-jarig kind. Bij de Zaterdag gehouden wedrennen te Clin- gendaal, die ook door HH. MM. de Koninginnen werden bijgewoond, werd luitenant Metelerkainp uit den zadel geworpen; hij viel met het lichaam over den kop van zijn paard, dat verder doorholde, ter aarde en bleef in bewusteloozen toestand in de baan liggen. In den val^ bekwam hij eene lichte wonde aan den lials, die een weinig bloedde. De dienst doende geneesheer de heer Schroevers en andere doctoren en officieren van gezondheid, onder het publiek aanwezig, verleenden hunne hulp. Kneu zingen of breuken dezelfde officier brak eenmaal reeds bij de wedrennen zijn been werden niet geconstateerd, doch men vreesde dat de lijder door den val eene hersenschudding had gekregen. H. M. de Koningin-Regentes zond een adjudant, om naar den toestand van den heer Metelerkamp, die in een boerderij werd verpleegd, te iniormeeren. Later is de luit. naar het mil. hospitaal vervoerd. P. De J. 25 jaren oud, deserteerde in den loop van 1891 als milicien van het 4e regiment infanterie bp kreeg kennis aan Maria T., oud 27 jaar, wonende te Zieriksee. Zij sloten vriendschap met elkander en zochten hun broodwinning op de kermissen, waarbij hij als hardlooper fungeerde. Zijn gezellin werd echter dit leventje op den duur moede en wilde hem verlaten, maar hij had daarin weinig lustzij stelde hem echter voor een kwade keus, indien hij niet toestemdezij zou hem verraden. Hij was evenwel ook niet zonder weermiddel, want zijn tijdelijke beminde stond nog wegens diefstal bij de Zierikseesche justitie voor drie maanden in 't krijt. Goede raad was duurzij besloten eindelijk te zamen naar 't politiebureau te Dordrecht te gaan en daar hun wederzijdsche pekelzonden te bekennen. Alzoo geschiedde. Het gevolg was, dat zij naar de gevangenis overgebracht en liij aan de militaire macht overgeleverd werd. De heer H., veehouder te Langeweer (Fr.), heeft een ooievaarsnest bij zijn boerderij, dat ook dit jaar weer bevolkt werd. Vóór ongeveer drie weken wierp het ouderpaar een jonge ooievaar van boven, zonder dat het dier zich bezeerde. De heer H. nam het in bescherming, gaf het vischjes enz. Het groeide goed op en loopt thans als een hen bij de boerderij rond en vergezelt de gezinsleden naar de wei- of hooilanden, waar het dan kikkers enz. poogt te vangen. Keeren de personen weer naar huis terug, lepelaar stapt deftig mee. De heer H. heeft plan den getrouwen vogel dezen winter een warm plaatsje te geven om hem niet naar Egypte's strand te laten verhuizen. Omtrent de onlangs te Nieuw-IIelvoet geves tigde sardijnenfabriek, de eenige in ons land, ver neemt de Tijd het volgende De fabriek is opgericht door de maatschappij »Het Haringvliet" en staat onder directie van den lieer E. graaf Van Bijlandt. De aanvoer van de zeebliekjes laat iu den laatsten lijd weinig te wenschen over, waardoor een zestigtal meisjes, voor het meerendeel te Oudenhoorn woonachtig, dagelijks work vinden. Zij houden zich bezig mei het sorteeren en schoon maken van de kleine zeebewoners. Haar verdiensten variëeren van vijf tot acht cent per uur. Het man nelijk personeel is belast met de inmaak, terwijl een twintigtal sorteerders en blikslagers voor de ver pakking zorg dragen. Gemiddeld worden per week 50,000 blikjes met sardijnen gereedgemaakt en vinden grootendeels aftrek in Zuid-Amerika en in de kust plaatsen aan de Zwarte Zee. Vrijdag kwamen te Nijmegen een tweetal Engelsch sprekende personen, zeer net gekleed, een groot koffiehuis binnen en maakten eenige verte ringen. Tot voldoening daarvoor gaf een hunner eene Amerikaansche banknoot van 20 dollars in betaling, waarop hun door don kellner 48 werd terugbe taald. Later, toen beide bezoekers reeds verdwenen waren, bleek, dat de banknoot valsch was. Onmid dellijk werd een onderzoek ingesteld, maar de vo gels waren gevlogen. Te Muntendam wordt nu reeds 3 weken eene vrouw vermist. Zij is toen op reis gegaan naar Gro ningen om door »Sequah" te worden behandeld, doch is niet teruggekeerd. Alle nasporingen zijn vergeefsch. In sommige gedeelten van ons land heeft hei in den nacht van Woensdag op Donderdag sterk gevroren. De landbouwers vonden in den vroegen morgen het gras met eene laag rijp bedekt Van het etablissement Feijenoord zijn uit ge brek aan werk niet minder dan 130 werklieden ont slagen, onder welke er waren, die sedert een groot aantal jaren daar balden gewerkt. Om snij- en brandwonden te genezen, is er geen sneller werkend middel dan rauw eiwit. Vooral hij brandwonden verdient het de voorkeur boven collodium, en heeft ook nog dit voor, dat het meestal dadelijk bij de hand is. 't Is de inwerking van de lucht, die de wond door ontsteking verergertmaar het spoedig opdrogend eiwit vormt eene huid, waar de lucht niet kan doordringen. Ook is eiwit een dei- krachtigst werkende middelen tegen buikloop. Met of zonder suiker geklopt en opeens ingeslikt, heeft het eiwit eene heilzame en verzachtende uitwerking op de ontsteking van de maag en de ingewanden. Bij gewone gevallen zijn twee, hoogstens drie eieren daags voldoendeen het is niet alleen medicijn, maar ook een licht voedsel, zooals voor den zieken het dienstigst is, en bevordert des te sneller zijne genezing. Zooals reeds bericht werd zijn de voordeuren in de péristile van het koninklijk paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage ontdaan van de verf die de onderlaag van koper tot nu toe bedekte, welk koperen lijstwerk, thans fraai gepolijst, aan het voor front een geheel ander aanzien geeft. Ook heeft de hoofdingang tot de vorstelijke woning een verandering ondergaan in zoover de zijgangen thans door geheel afzonderlijke glasdeuren aan weers zijden zijn afgescheiden van den midden-doorgang, uitsluitend ten gebruike van HH. MM. en te openen bij groote gelegenheden. Voorts zijn thans in de vestibule de deuren die de bogen vulden daaruit weggenomen, zoodat daar door de prachtige wit marmeren hoofdtrap meer vrij staat en de vestibule in al hare ruimte uitkomt. Het Centraalstation te Amsterdam, dat tot nog toe, met uitzondering van de perrons, waar electrische booglampen hangen, door middel van gas verlicht werd, zal in het vervolg electrisch verlicht worden. Omtrent een kindermoord te Haarlem gepleegd bericht de Haarl. Courant Donderdag in den laten avond heeft, hier ter stede een zeer tragisch voorval plaats gehad. Men herinnert zich het geval van den heer B., op wien, terwijl hij met zijn aanstaande in den Hout wandelde, door een ijverzuchtig medeminnaar (Hoogerbeets, die nog in de gevangenis zijn straf ondergaat) geschoten werd waarbij vooral het meisje ernstig gekwetst werd. Deze heer B. nu, sinds April des vorigen jaars weduwnaar en vader van twee kinderen, een twee ling van zestien maanden, heeft ten huize van zijn vader, bij wien hij inwoonde, een dier kinderen, een jongetje, in bed geworgd. Na het plegen van deze verschrikkelijke daad, waarvan door de huisgenooten niets was bespeurd, heeft hij zich naar het bureau van politie begeven en daar zjjn misdaad geopenbaard. Onmiddellijk daarna is door de politie en justitie in bedoelde woning een onderzoek ingesteld, waar helaas bleek, dat de mededeeling van den dader waarheid bevatte. Men vond het jongetje dood in de wieg liggen en indrukken aan den hals bevestigden de wijze waarop het feit was verricht. Den vreeselijken toestand dei- familie te beschrijven is ondoenlijk. Hoezeer de vader in den laatsten tijd stil en in zich zeiven gekeerd was, bleek toch steeds, dat hij zijn kleinen, ook om de bij hunne geboorte overleden moeder innig lief had. Uit zijn bekentenis moest men nog vernemen, dat lip ook het tweede kindje, een meisje, hetzelfde lot had willen doen ondergaan, doch dat daartoe de moed hem ontbroken had. Toen B. werd afgevraagd wat hem tot dit snood bedrijf had geleid, bleef hij het stilzwijgen bewaren en gaf slechts te kennen dat hij nooit of nimmer de reden aan iemand zou bekend maken. In een briefje, in de slaapkamer gevonden, gaf hij aan zijne familie van zijne daad kennis. Op verzoek van den heer officier van justitie is door twee geneeskundigen zijn geestestoestand onder zocht. B. is vervolgens tegen 3 unr in den nacht naar het huis van bewaring overgebracht. Te Parijs is een club van zwijgers wier leden allen doofstom zijn. President is een 75jarig heer, die in een oorlog in Amerika door de Indianen van zijn tong werd beroofd. De maire van Vaglats bij Cahors, is afgezet, omdat hij bij de gemeentelijke verkiezingen op 1 Mei in een vlaag van toorn de stembus met de biljetten op het vuur geworpen had. Hij was des wege reeds tot 8 dagen gevangenis en 100 frcs. boete veroordeeld. Uit Berlijn woidt gemeld dat er te Neisse ze ven soldaten bij het zwemmen zijn verdronken. Het ongeluk is gebeurd bij eene zwemoefening van on geveer 200 man infanterie met volle bepakking. Een der soldaten begon te zinken, hield zich vast aan zijn nevenman, die hierdoor werd medegesleept en weer een ander medetrok, hetgeen zoo van den een op den ander voortging, tot er tien in de diepte waren verdwenen. Toen zij waren opgehaald, bleek het dat er nog slechts drie leefden. De ramp vindt in Duitschland algemeene deel neming. De Keizer heeft zich per telegraaf de nauw keurigste bijzonderheden laten melden van het on geluk. Een der geredden, bij wien men aanvankelijk er in geslaagd was de levensgeesten op te wekken, is volgens nader bericht ook overleden. Het getal slachtoffers bedraagt dus 8. Voor den lord opperrechter van Engeland ver scheen zekere mevrouw Davis, die een eisck van driehonderd millioen ponden sterling (eventjes 36 honderd millioen gulden tegen de schatkist wenschte in te stellen. De opperrechter verklaarde, dat hij weigeren moest haar te hooren. Was haar eisch goed, dan deed zij beter zich naar het departement der schatkist te hegeven, waar men, zoo men het geld schuldig was, zeker naar het Parlement zou gaan om het voor haar te verkrijgen. (Gelach.) Er was nu een nieuw Parlement, kersversch om werk te doen en er zou wel geen moeilijkheid betreffende die zaak zijn. (Hernieuwd gelach.) Een liefhebbei* kocht een schilderij van onzen Nederlandschen schilder Mauve voor 48 pond ster ling. Hij ging op reis en gai' het doek te bewaren bij een schilderijenhandelaar. Terwijl hij op reis was, stierf de schilder en toen hij terugkwam bood de handelaar hem er 60 pd. voor. Thans is het voor 280 pd. verkocht, en, zegt de Pall Mall, waaraan het verhaal is ontleend, de handelswaarde er van is nu waarschijnlijk 400 pd. Een vreeselijk ongeluk had Maandagmorgen £en 25 Juli in het Grand Central depot, Fifth avenue en Polk str. plaats. Ongeveer 600 kleurlingen zouden gaan piknikken. Een trein komt met volle vaart in, de remmers kunnen hem niet tot stilstand krijgen. Hij rammeit de tijzeren omheining, welke het perron omgeeft en waartegen de honderden reisbegeerigen geleund staan. De waggon baant zich een weg over en door die menschenmenigte en in plaats van te gaan piknikken, kon men lijken en zwaar gekwetsten gaan wegbrengen. Het aantal slachtoffers, dooden en gekwetsten, be draagt 12. Nederlander Te Chicago wordt door de Denen eene som bijeengebracht om aldaar een standbeeld op te richten voor Hans Christiaan Andersen. In Mexico is een trein met een lading zilver van 20,000 ds. door roovers overvallen en geplunderd. De wacht van 20 man werd door de roovers over rompeld 3 hunner werden gedood, de anderen ge vangen genomen en aan hoornen gebonden, waarna de 15 roovers met het zilver vluchtten. In Amerika, en met name te New-York, is 't weder ondragelijk heet. Na 5 dagen te vergeefs te hebben getracht te Hermosa regen te maken, vertrokken de rgenten van de Goodland Artificial Rain Company of Kansas, zonder de 500 ds. die zij voor een stevige regenbui hadden geëischt. Te Spa zullen op 14 en 21 Augustus de »Gym- kana-races" worden gehouden. Het programma van deze origineele wedrennen is als volgt samengesteld Wedren met eierenIeder deelnemer ontvangt een houten lepel waarop een ei is gelegd. Hij moet dezen lepel in de hand houden en nu het eindpunt bereiken zonder het ei te breken. Als het ei valt, kan de deelnemer een nieuw krijgen en moet hij den wedren voortzetten van het punt af waar het ei is gevallen, of van het beginpunt. Het is verboden te stappen of te draven. Wedren met reiszak en parapluieDe deelnemers plaatsen zich naast hunne paarden met een reiszak, waarin een nachthemd en een parapluie. Op het teeken van afgaan, moeten zij de paarden bestijgen en zij moeten het eindpunt bereiken gekleed in het nachthemd, de parapluie op en de reiszak weder gesloten. Dressing raceBij dezen wedren worden het zadel van het paard en rok en vest van den berijder op den grond gelegd. Geheel alleen moeten nu de deel nemers onder het rennen het paard zadelen en zich zelf kleeden. Met toegek noopten rok en vest moeten zij het einddoel bereiken. Het vest moet minstens vijf knoopen, de rok drie knoopen hebben. Uit Wilten in Tirol wordt aan de Magdeburger Zeitung onder dagteekening van 1 Augustus, het volgende geschreven Gisteravond te acht uur werd in het circus Holz- muller de schitterende openings-voorstelling" ge geven. Het »tegen weer en wind beschutte circus gebouw" bestond uit de bekende groote tent, met een mast in het midden, terwijl een reeks palen op zijde het zeil vasthielden. Deze palen waren echter in dit geval niet in den grond geheid. Juist had een kunstenares hare pro duction op den bekenden schimmel" geëindigd, toen een zwaar onweer losbarstte. De storm deed op bedenkelijke wijze de palen schudden en reeds begon het talrijk opgekomen publiek aanstalten te maken om net circus te verlaten, toen plotseling de mast in het midden omstortte, zoodat alle toeschouwers onder het zeil werden begraven. Het tooneel was verschrikkelijk. Duisternis, slechts afgewisseld dooi de snel op elkaar volgende bliksemstralen, donder- wind en zware regensDan het hulpgeschreeuw der lieden onder het zeil, de opgewondenheid en angst der lieden op straat het was werkelijk vreeselijkGelukkig bevonden zich in een koffiehuis in de nabijheid eenige leden der vrijwillige brand weer, die onmiddellijk te hulp snelden. Slechts éen man werd bij het ongeval verwond, deze had nl. den grooten mast op zijn heen gekregen. Vrijdag heeft de heer Jules Gautier zich als een kranig zwemmer doen kennen. Hij zwom van Folkestone naar Dover, een afstand van 8 mijlen, met zijn handen en voeten gebonden. De zee was tamelijk ruw en het weder niet gunstig. Tien mi nuten over twaalven sprong hij in tegenwoordigheid van een groote menigte van den Victoria-Pier te Folkestone te watertien minuten over vieren kwam hij gezond en wel te Dover aan. Hij had den afstand dus in vier uur tijds afgelegd. Daar het getij verliep vóór hij weder aan wal was, had hij het laatste half uur zeer veel moeite tegen den stroom op te komen. De vrouw van een koopman te Dantzig en vijf andere reizigers zijn, luidens bericht uit Seeweis, in de Zwitschersche Alpen verongelukt. De zes lijken werden uit een afgrond opgehaald. In de kerk Sant-Gei-main-l'Auxerrois te Parijs is in tegenwoordigheid van een veertigtal personen eene mis bediend ter gedachtenis van den indertijd te Delft overleden pretendent naar den Franschen troon, de Bourbon alias Naundorf. Het volgende jaar zullen zijne aanhangers, die naar het schijnt een 5000 uitmaken, op grooter schaal uianifesteeren. Het 3e congres der Belgisché en Hollandsche kleermakers zal gehouden worden Zondag en Maan dag a. s. te Antwerpen. Nederland zal voorstellen oprichting van staats- of gemeentewerkplaatsen en en afschaffing van het stukwerk.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2