1892 N°. 95. Zaterdag 13 Augustus. 79ste jaargang. Een aanval op de rustende schutterij. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór 9 uren op den dag der uitgave. Vele lezers van dit blad, die den leeftijd tusschen 25 en 35 jaren bereikt hebben, inzonderheid zij, die zich verheugen in het bezit van vrouw en kroost, zullen, voor zoover zij behooren tot de rustende schutterij, uit hunne rustige rust opschrikken bij het lezen van bovenstaand opschrift. Teneinde hen al dadelijk op hun gemak te zetten zie ik mij verplicht erop te wijzen, dat bovenbedoelde aanval niet is ge richt op hen, maar alleen op enkelen dergenen die behooren tot wat men gewoonlijk noemt den staf van het bataljondat hij niet is gemunt op hun leven maar op hunne beursdat hij niet is geschied met vuurwapenen, sabel of bajonet, maar slechts met mond en pen, en dat hij niet is verricht door eenige militaire macht, maar slechts door den secre taris der vereenigmg van burgemeesters en secre tarissen in Zuid- en Noord-Beveland. Na alzoo allen te hebben gerustgesteld en den j bloeddorstige te hebben teleurgesteld, kan ik den aanval in korte woorden aldus omschrijven Bedoelde secretaris stelt pogingen in het werk om de tracte- menten en toelagen, die aan enkele titularissen bij de rustende schutterijen ten deel vallen, af te schaffen. Voorts geschiedt de aanval niet op éen punt, maar de vijand vertoont zich overal tegelijkhet is Hart man in bovengenoemde vereeniging, het is Hartman in de periodieke werkzaamheden bl. 209, en hoewel we niet in staat zijn den vijand op een derde punt der aanvalslinie, nl. Gemeente-Stem nos. 2124 en 2125, duidelijk te herkennen, ligt het vermoeden voor de hand dat hij ook daar Hartman heeten zal. Waar ik wil trachten dien aanval af te slaan door hem aan kritiek te onderwerpen, neem ik alleen den Hartman der vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in beschouwing, omdat mij alsdan het verslag der jongste vergadering van die vereeniging in dit blad tot leiddraad kan dienen. Opmerkelijk is het al dadelijk, dat de Hartman wiens argumenten ik wil bestrijden zijn onderwerp inleidt met verwijzing naar HartmanPeriodieke werkzaamheden en naar de Gemeente-Stem. Het heeft nu al den schijn alsof er eene massa vijanden op rukken, hoewel het in waarheid slechts een persoon is, evenals men door een eigenaardig samenstel van spiegels zichzelf zoo dikwijls kan verveelvoudigen, dat op het eerste gezicht een groote drom menschen zich aan ons oog schijnt te vertoonen". Uit het verslag dier vergadering nu blijkt, dat de inleider »de vordering der uitgaven voor de rus tende schutterijen onbillijk acht, te meer daar zij meer in het bijzonder dienen om niet gepresteerde diensten van titularissen enz. te salariëeren. Die on billijkheid komt nog te meer uit, bij vergelijking van de rustende inet de dienstdoende schutterij". »De kommandant der rustende schutterij geniet eene jaarwedde" zegt het verslag. Voor mij ligt een gedrukte begrooting voor een bataljon rustende schut terij in de provincie Zeeland, maar een post als de heer Hartman beweert, dat daarop voorkomt, kan ik er niet vinden. »De auditeur bij den schuttersraad, die voor de rustende schutterij niets te doen heeft, erlangt in Zuid-Beveland 70 a 75 en voor de vele bemoeiin gen bij de dienstdoende schutterij 30." Aldus de heer Hartman ^in het verslag. Dit is juist, maar daarom is dan ook altijd getracht beide betrekkin gen in éen persoon te vereenigen, opdat het éene tractement het andere aanvulle. En mocht nu de auditeur der rustende schutterij naar verdienste be loond worden, d. w. z. niets krijgen, dan zou die der dienstdoende te Goes een aanmerkelijk hooger salaris uit de kas van laatstgenoemde gemeente moe ten hebben voor zijne vele bemoeiingen." Inderdaad de heer Hartman geeft het bestuur zijner gemeente hier eene krasse terechtwijzing, dat het zijn ambte naren voor »vele bemoeiingen" karig salariëert. Uit het verslag zou men, hoewel het er niet met duidelijke woorden in staat, kunnen opmaken, dat de luitenant-kwartiermeester »tractement" ontvangt. Deze bewering is evenwel niet volkomen juist. Hij ontvangt eene vergoeding voor kosten van vuur, licht en schrijfbehoeften, evenals de kommandant. Eindelijk klaagt de inleider, dat op de begrootingen posten voorkomen als volgtOnderhoud van wapens en wapenrustingen, de sabels der onderofficieren, korporaals en tamboers daaronder begrepen." Kosten van instructie en het houden van wapen- en schiet oefeningen" enz. Tot geruststelling kan ik verzekeren, dat deze posten op de begrooting voor het 3e bataljon rustende schutterij (Z.-Beveland) voor memorie worden uitge trokken evenals de volgende»Aankoop van trommen met derzei ver toebehooren". »Voor het onderhoud derzeive". Aankoop van ruimnaalden". Aankoop van distinctive teekens, chevrons en sabelkwasten voor onderofficieren en korporaals." Het ware billijk geweest wanneer de inleider ge releveerd had dat deze posten geene uitgaven voor de gemeenten meebrengen, en wanneer hij dan ook den ongunstigen financiëelen toestand der gemeenten aanhaalt als motief om de tractementen en toelagen der rustende schutterijen te verminderen of af te schaffen, dan is dit meer een poging om instemming te verwerven, wetende dat de dubbeltjes" altijd een zwak punt zijn, ook voor gemeentebesturen, dan een middel om de gemeentekassen eenigszins krachtig te hulp te komen. Ten bewijze daarvan geef ik hier het bedrag dat de verschillende gemeenten op Zuid-Beveland voor 1892 aan de rustende schutterij moeten betalen 's-Heer Abtskerke 2,17 Driewegen 3,60l/2i Nisse ƒ4,13, Oudelande 4,2272» Baarland en Elle- woudsdijk elk 4,31 J/2, Waarde 4,74Schore. 4,9372» 's-Gravenpolder 5,64, Ovezand 5,78, 's-Heerenhoek 6,55, Hoedekenskerke 6,6 L '/2 Borsele f 6,65, Kattendijke f 6,85, Kloetinge f 8,07 l/a> Heinkenszand 10,3772> Rilland-Bath f 10,50, Krab- bendijke 11,29, Kapelle 12,02ï/2, Wemeldinge 12,53, Wolfertsdijk 13,09, Kruiningen 18,50, 's-Heer Arendskerke 18,721/3, Ierseke ƒ24,36. 't Is inderdaad te hopen, dat de gemeenten eer lang op doeltreffender wijze zullen kunnen geholpen worden om hare financiën te verbeteren dan door haar vrij te stellen van de betaling van dergelijke kleine bedragen, ten koste van enkele personen, die bij hunne benoeming in elk geval op het traktement of de toelage, die zij thans genieten, hebben gerekend. Het is, geloof ik, geene gewaagde veronderstelling, dat de tegenwoordige titularissen, werden hun die kleine tegemoetkomingen ontnomen, voor hunne be trekking zouden bedanken, en dat zich niet licht opvolgers zouden aanmelden. Of zou de beer Hart man, uitsluitend voor de eer wellicht, gaarne b. v. auditeur willen zijn? Het is niet de eerste maal, dat het denkbeeld oin de traktementen en toelagen voor de rustende schut terijen te wijzigen, wordt geopperd. Een veel ge wichtiger autoriteit dan de heer Hartman, nl. het college van Ged. St. van Zeeland, vestigde bij Prov. Bl. no. 77 van 1884 de aandacht van gemeentebe sturen en schuttersraden op de ongelijkheid, die te dezen opzichte bij de verschillende bataljons in deze provincie bestaat. Niettemin besloten alle gemeente besturen van Zuid-Beveland, sommigen zelfs bij eene afzonderlijke nota, waarin zij hunne motieven uiteenzetten, de begrooting ook voor het vervolg op het thans nog bestaande cijfer vast te stellen. Baart het met het oog daarop aanvankelijk eenige bevreemding, dat de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in hare jongste vergadering adhaesie verleende aan de denkbeelden door haren secretaris ontwikkeld, men vergete niet, dat die vergadering door slechts 9 leden, waaronder 4 bestuursleden, werd bijgewoond. Weet men nu. hierbij, dat de zomervergadering niet heeft kunnen doorgaan wegens de geringe aan gifte van deelneming, dan geloof ik, dat aan de conclusiën der bedoelde vereeniging geen groote waarde moet gehecht worden en dat de heer Hartman een voor zijne vereeniging nuttig werk zou ver richten, wanneer hij eens grondig onderzocht waarom de vergaderingen zoo slecht worden bezocht. Ph. M. v. u. MANDERE. Goes, 10 Augustus 1892. GOES, 12 Augustus 1892. De officier van admin. Ie kl. D. G. Krol v. d. Hoek wordt met 1 Sept. belast met de lei ding en de instructie der te Willemsoord aan boord geplaatste adspirant-administrateurs. 's-Gravenpolder. Benoemd tot plaatsvervang ster telefoniste mej. M. PrumersWouterse. Ierseke. Benoemd tot 2en klerk ter secretarie l de heer H. H. L e m k e te Rauwerd, die in het bezit is van het diploma van aspirant-gemeente secretaris. Ierseke. Het Leger des heils, dat elders wel een enkele maal een belegering of eenmaal ge nomen vesting moet opgeven, weet zich hier voort durend staande te houden, en breidt het al zijne veroveringen niet uit, het houdt toch wat het heeft en mag zich in een zekeren bloei verheugen. Een I bewijs van dit laatste is, dat pas een eigen muziek korps is opgericht. Deze maand zal, op een nader te bepalen dag, een algemeene veld- of biddag ge houden worden op den boomgaard van den heer A. Zuydweg alhier, welke geleid zal worden door kolonel Oliphant en echtgenoote en opgeluisterd door de muziek van zooeven bedoeld korps. Hllewoudsdijk. De verjaardag van den am bachtsheer, den heer J. C. V a n H a 11 u 111op Woensdag jl. was voor de geheele gemeente een ware feestdag. Reeds vroeg in den morgen waren bijna alle wo ningen met vlaggen getooid, zelfs van den toren wapperde de driekleur. De feestvreugde werd niet weinig verhoogd, toen het Goesche harmonie-gezelschap arriveerde, dat expresselijk voor dezen dag was overgekomen. De verschillende nommers, die werden uitgevoerd, liepen goed van stapel en toen het gezelschap des avonds bij fakkellicht een tocht door de gemeente deed, was oud en jong op de been. Ook de minder met aardsche goederen bedeelden 1 waren niet vergeten want zij waren door den am bachtsheer in de gelegenheid gesteld, zich volop te goed te doen aan krentenbrood. Het pas opgerichte schuttersgilde hield dien dag ter eere van het feest van den ambachts heer, tevens beschermheer der vereeniging, zijne eerste schieting. In aanmerking genomen, dat enkelen nog nooit den boog hanteerden, mogen de schutters over hun werk tevreden zijn. De eerste maal werd de hoofdvogel geschoten door P. Smallegange en de tweede maal door G. Geense Mz. De meeste punten werden behaald door P. Mol. Door eene ruime gift daartoe in staat gesteld, waren de werkende leden langen tijd gezellig bijeen. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te St. Maartensdijk waren uitgebracht 173 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenAnth. Elenbaas 61 stW. Kloet Cz. 44 st., I. P. Hage (Reigerburg) 41 st., terwijl de overige stemmen over verscflillende per sonen verdeeld waren. Herstemming alzoo tusschen de heeren Anth. Elen baas en W. Kloet Cz. In een te Harlingen uit Londen ontvangen schrijven van een veekooper, wiens gevoelen gevraagd was omtrent de mogelijkheid van invoer van levende schapen uit de noordelijke provin ciën van ons land, die .niet besmet zijn met rot- kreupel en tongblaar, komt het volgende voor Bij verandering van Ministerie zouden wij, natuur lijk, een anderen minister van Landbouw krijgen, die misschien meer voor reden vatbaar zou zijn dan de tegenwoordige minister Chaplin, van wien wij niets te hopen hebben. Het zou echter twijfelachtig zijn, of een liberaal Ministerie wel dadelijk bereid zou wezen om de maatregelen van zijn voorganger ongeldig te maken, te minder daar mr. Chaplin door zijn spoedige onderdrukking van de klauwziekte algemeenen bijval heeft gevonden, en men het bijna niet zou durven wagen, hierin verandering te brengen. Vervolgens wordt in dat schrijven gezegd »Het slimste is, dat wij bijna niet gemist worden men kan het best zonder ons stellen, en de prijzen gaan door het afwezig zijn der Nederlandsche scha pen volstrekt niet omhoog, daar er altijd overvloe dige voorraad van bevroren schapen uit Australië en Nieuw-Zeeland is." Verder wordt nog gezegd: De Hollandschescha pen komen toch in geslachten toestand, en wel tegen mindere prijzen." De Nederlandsche Marine heeft een groot ver lies geleden. De kapitein-luitenant ter zee M. C. Van Doorn, een van onze kundigste en meest bekende marine-officieren, chef van het materiëel bij het Departement van Marine in Indië, is in de kracht van 't leven door een ongelukkig toeval overleden. Blijkens een hij de familie ontvangen telegram uit Batavia is kapitein Van Doorn door het op hol slaan van de paarden van zijn rijtuig verongelukt. Men schrijft aan het Dhl. v. Z.-H.: In de laatste tijden zijn herhaaldelijk op verschil lende postkantoren en meer bepaald op de groote, valsche postwissels aangeboden, die met zooveel zaakkennis zijn nagemaakt, dat ze van de echte bijna niet zijn te onderscheiden. Er schijnt een komplot te bestaan, dat zijn stempels en verdere benoodigdheden in Duitscbland laat vervaardigen, zoo althans luiden de geruchten. Bekenden met het »vak" moeten het wezen, daar op de groote postkantoren dagelijks honderden post wissels worden aangeboden ter uitbetaling. Het is beslist onmogelijk om de wissels in alle détails na te zien. Nu dit schandelijk bedrijf reeds eenigen tijd voortduurt, is het ten eenenmale onverklaarbaar, dat van hoogerhand geen afdoende maatregelen genomen worden, om die bedriegerij tegen te gaan. In Frankrijk zijn sedert jaren ingevoerd de post wissel-adviezen, waardoor bedrog onmogelijk is. Wel kost dit meer arbeid, doch daardoor is oplichterij onmogelijk. In deze moet rekening gehouden worden met de omstandigheid, dat de beambten, belast met de uit betaling, reeds voldoende met arbeid zijn belast, zoo dat zij geen gelegenheid hebben om desnoods met een vergrootglas de aangeboden wissels aan beide zijden te beschouwen. Moet echter dat schandeiijk bedrijf nog langer worden voortgezet De oud-hoogleeraar dr. Matthias De Vries, die Dinsdagavond te Leiden overleed, werd op 9 November 1820 te Haarlem geboren en ving, na zijne promotie aan de hoogeschool te Leiden, in 1846 zijne loopbaan aan als praeceptor aan het Leidsche gymnasium. Drie jaren later werd hij hoog leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde te Groningen, en in 1853 te Leiden. Daar bleef hij werkzaam tot in het vorige jaar, toen hij zijn emeri taat verkreeg. Groot is de invloed, door hem op de ontwikkeling onzer taal uitgeoefend. Eene lange reeks van werken getuigt van zijne liefde voor de studie en van de belangrijkheid der uitkomsten dezer studie. In 1865 verscheen de eerste aflevering van het Woordenboek der Nederlandsche taal, dat meer dan eenige andere arbeid zijnen naam als een van Nederlands voor treffelijkste geleerden zal doen voortleven. In groote steden, zooals Londen, Parijs, Weenen, Dresden, St. Petersburg openbaart zich bij de meer gegoede klassen een toenemende voorkeur voor de westelijk gelegen wijkeu der stad, en wel om zeer geldige redenen. Immers gedurende bijna s/4 van het jaar is de wind westelijk, noord westelijk of zuid-westelijkdaaruit volgt, dat men vrijwel als regel kan aannemen, dat roet, stof en andere onzuivere bestanddeelen door den wind mede gevoerd worden naar de oostelijk gelegen stadswijken, zoodat de lucht in het westelijk gedeelte der groote steden veel zuiverder moet zijn, dan in de andere voox'steden. De bovenstaande opmerking, die in het Maand blad tegen vervalschingen te lezen staat, zal wel voor alle groote steden Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Ierseke ds. Geerling, te Domburg; te Wieringerwaard ds. A. Wunder, te Noordgouwe. Ierseke. Door de Vereeniging voor Chr. Ger. Schoolonderwijs is besloten tot het stichten van eene nieuwe, grootere school alhier en tot aankoop van den daartoe benoodigden bouwgrond van het Algem. Armbestuur, het laatste onder voorbehoud van de goedkeuring door Ged. Staten. Te Biervliet is de jaarwedde van den heer P. Verhage, hoofd eener school in die gemeente, op voorstel van een der raadsleden met 50 gulden ver hoogd, en daardoor van 800 op 850 gulden gebracht. Met algemeene stemmen werd dit voorstel In de St.-Ct. zijn opgenomen de statuten van de ^Vereeniging tot stichting en instandhouding van .scholen met den Bijbel" te Kruiningen. Gemengde Berichten. Bij het gisteren alhier gehouden Koningkolven der sociëteit »de Prins van Oranje" zijm de heer A. Schrijver koning en de heer A. Lindhout prins geworden. 's-lleer Arendskerke. Omtrent het te 's-Heer- Hendrikskinderen voorgekomen geval van varkens- Ziekte meldt men nader, dat door de bevoegde auto riteit vlekziekte is geconstateerd en dat het doode varken onder politietoezicht is verbrand. De ont smettingsmiddelen en verdere voorzorgsmaatregelen zullen worden toegepast, zoodat de hoop bestaat dat geene meerdere gevallen zich zullen voordoen. Voor den pleziertrein, die gisteren van Vlis- singen naar Rotterdam reed, waren ruim 1900 kaar ten afgegeven. Velen deden een uitstapje naar de residentie. Naar aanleiding van het bekende adres aan den Minister van Justitie over de handelingen der politie op den 11 Juli jl. wordt te Bergen-op-Zoom een enquête gehouden door den kantonrechter. Reeds zijn verschillende ingezetenen, deels gewonden, deels getuigen, gehoord. Te Maastricht heeft een werkman door het onvoorzichtig omgaan met eene revolver zijn ka meraad doodelijk getroffen. Te Bleiswijk is een man bij het oliezaad-dor- schen onder de rol geraakt, toen dit zware werktuig in vollen gang was. Deze gebeurtenis veroorzaakte geen geringe opschudding. De rol was over de borst en een arm gegaan. Woensdag verklaarde de genees heer den toestand van den lijder niet zonder gevaar, aangezien hij vroesle dat de loDgcu gekwetst waren.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1