1892 N°. 94 Donderdag 11 Augustus. 79s16 jaargang. Het Kohier vau den Hoofdelijke:) Omslag Hoofdelijken Omslag De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. '--ÖSPO' COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van ndvertentlën voor 3 uren op den dag der uitgave. voor het jaar 1S92 is alphaLetisch en klassikaal gedrukt eu ter secretarie van de gemeente tegen betaling vau v ij f - e n - dertig cents verkrijgbaar gesteld. G009, den 10 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. liet eerste suppletoir-kohier van den voor 1892, zooals het door d'.n gemeenteraad in zijne verga dering van 29 Juli jl. werd vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun be'luit van 5 Augustus no. 33, goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter iuvordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift gedurende vijf maanden, ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggenkunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 10 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. GOES, 10 Augustus 1892. De afdeeling Heinkenszand der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland hield Dinsdag in »de Prins van Oranje" alhier eene algemeene vergadering, die eerst door 31, later door 36 leden bijgewoond en gepresideerd werd door den heer E Van den Bosch. Eene missive van het hoofdbestuur was van den volgenden inhoud»De binnen kort te benoemen commissie voor toezicht op de proefvelden zal voor 1 Sept. a. s. de plannen voor die proefvelden gereed moeten hebben. Aangezien de commissie dit jaar zeer weinig tijd heeft om de plannen voor te berei den, wil het hoofdbestuur alles doen om de uitvoe ring van hare taak gemakkelijker te maken en te bespoedigen. Daarom is het noodig vóór 6 Aug. te willen mededeelen of uwe afdeeling het volgend jaar een proefveld wenscht aan te leggen en zoo ja, van welke gewassen". Verder deelde de Voorzitter mede, dat in 1891 de proefvelden zijn aangelegd met chevalier-gerst, bemest met kunstmeststoffen. Dit jaar evenzeer met kunstmeststoffen en wel met essex-tarwe en 20 soorten suikerbieten. De proefneming met het laatste product is gedeeltelijk mislukt door de slechte op komst van enkele soorten, zoodat de vergelijking ontbreekt. Daar de suikerbietenteelt voor Zeeland van groot belang is meent het bestuur in 1893 de proef uitsluitend met suikerbieten te moeten herhalen en wel op gewicht en gehalte. De termijn in den brief van het hoofdbestuur genoemd was verstreken en daarom nam het bestuur dezer afdeeling op zich om te antwoorden in den geest als boven gemeld; de vergadering verleende daaraan hare goedkeuring. De rekening der tentoonstelling van voorjaars zaaigranen bedroeg in uitgaaf ƒ81,43 en in ontvang f 6,90, zoodat de totale onkosten beliepen 74,53. Een post van 50 was voor dit doel beschikbaar gesteld, zoodat er een nadeelig saldo blijft van 24,53. Echter is dit de eerste maal dat dergelijke tentoonstelling gehouden is, en zal bij volgende nog gebruik kunnen gemaakt worden van nog een voor raad drukwerk, dat alsdan weder dienst kan doen, zoodat de uitgaven veel minder zullen zijn. Vervolgens werd besproken de deelname aan de tentoonstellingen der Holl. Maatschappij van Land bouw te Leiden van 7 tot 11 Sept. en der Noord- Brabantsche Mij. te Oosterhout van 19 tot 21 Sep tember. De Voorzitter lichtte een en ander toe en zeide dat de Holl. tentoonstellingen van groot belang zijn en van grooten omvang. Spreker meende dat het zijn nut zou hebben wanneer deze afdeeling bij voorbeeld ook van granen en peulvruchten inzendin gen naar Leiden deedmen zou daarna dezelfde pro ducten kunnen expidiëeren naar Oosterhout met weinig meer kosten. Te Leiden worden voor iedere soort in de verschillende categorieën een zilveren medaille of ƒ10 als le, en een bronzen medaille of 5 als 2e prijzen toegekend, terwijl in Oosterhout een zilveren medaille of 5, bronzen medaille, en 3e prijs een diploma worden uitgereikt. Bij de 2 bushels moet van elke soort '/2 hectoliter aanwezig zijn, hetwelk nogal bezwaarlijk werd geacht. Door afwezigheid van den penningmeester kon dit niet dadelijk opgelost worden, doch zoo spoedig mogelijk zal het bestuur bijeen komen om te trachten een post uit te trekken voor transportkostendat zou de inzending animeeren. Uit de bespreking bleek dat er wel deelneming zal zijn. De zending zal vooraf te Goes geëxposeerd en aan een keuringscommissie onderworpen worden, en wat niet de mededinging wordt waardig gekeurd, zal afgewezen worden. Ten slotte herinnerde de Voorzitter aan het uit stapje naar Dordrecht. Spreker wenschte gaarne de afdeelingen in levenden lijve, te Leiden, te verte genwoordigen en weer collectief een reisje voor twee dagen daarheen te doen, Vrijdag en Zaterdag 910 September. Voor éen dag loont de moeite niet. Het bestuur zal ook dezen wenk ter harte nemen. Na de verloting van eenige landbouwwerktuigen werd de vergadering gesloten. Op de sport-tentoonstelling zijn o. a. bekroondin groep A. Boeken, gravures, photo- graphieën en teekeningen met eene gouden medaille, het Rundvee-stamboek en het Paarden-stamboek, en in groep J. Visscherijmet eene gouden medaille, de collectieve inzending (oestercultuur), Bergen-op- Zoom. In een schrijven uit Middelburg aan het Dbl. v. Ned. wordt volgehouden, dat een bezoek van H H. MM. is toegezegd, zij het dan ook op een nog wat verwijderd tijdstip, en ten bewijze deelt hij het volgende mede Het bestuur onzer gemeente, dat eenige weken geleden de stellige toezegging van het koninklijk bezoek mocht ontvangen, heeft begrepen, dat een passende officiëele ontvangst der Koninginnen veel geld moet kosten, naar matige raming ruim twintig duizend gulden, en wist zonder onderzoek, dat zulk een bedrag uit de »gewone middelen" der gemeente niet was te vinden. Op initiatief van een zijner leden is toen een bij eenkomst belegd van een aantal oranje-lievende en welgestelde ingezetenen. Men was het over eens, dat de officiëele ontvangst luisterrijk moet zijn, doch ook dat de gemeente voor groote uitgaven van die soort geen geld had. Er is toen besloten, uit particuliere bijdragen een fonds bijeen te brengen, om daaruit de officiëele ontvangst te bekostigen, en hoewel alles- in stilte behandeld wordt, meen ik toch te mogen verzekeren dat er reeds voor een flink bedrag is ingeschreven. De bedoeling is, alleen die ingezetenen om bijdra gen te verzoeken, welke gemakkelijk iets kunnen missende commissie, die deze bijdragen verzamelt, zal dan in het a. s. voorjaar dit fonds aan de ge meente aanbieden en er is gegronde hoop, dat de Raad tegen de aanvaarding geen bezwaar zal maken. De minder welgestelde burgers kunnen dan van hun ingenomenheid met het koninklijk bezoek blijk geven door het uitsteken der vlaggen en ander weinig kostbaar huldebetoon. Men schrijft aan de Amst. »De adspirant- cadetten voor de Kon. Mil. Aca demie worden gekeurd alvorens tot het mondeling examen te worden toegelaten. Die keuring is scherpde meesten zjjn door hun eigen dokter reeds gekeurd en toch worden er soms vier of vijf van de twaalf afgekeurd. De ouders of voogden schikken zich daarin, al was hun zoon of pupil ook een intelligente knaap, die op een »mooi" nummer mocht rekenen, en al was hij door den huisdokter vooraf goedgekeurd. Men schikte zich in het harde vonnis, omdat uit niets bleek, dat herkeuring kon en zou toegestaan worden. In geen der bepalingen voor dit examen wordt daarvan gerept, waaruit een verstandig man moet besluitener bestaat in deze geen herkeuring. Wat gebeurt nu dit jaar Eenige stoutmoedigen kloppen bij den Minister van Oorlog om herkeuring aan endie herkeu ring wordt toegestaan, envan die eerst afge keurde adspiranten (vijf, volgens sommigen zes) wor den vier goedgekeurd, en tot het mondeling examen toegelaten, met het gevolg, dat een paar van hen worden geplaatst. Vreemd, dat de commissie nu goedkeurt wie zjj voor tien dagen afkeurde, maar wellicht te verkla ren en te verdedigen, als men al de gegevens dezer zaak heeft. Jammer voor de adspiranten, die nu op de rang lijst zoover achteruit geschoven werden, dat zij niet meer voor plaatsing in aanmerking kwamen. En hier komt het op aan Onbillijk tegenover die ouders of voogden der af gekeurde adspiranten, die, omdat de bepalingen voor 't examen geen herkeuring kennen, zich in de af keuring geschikt hebben. 'tls een premie vooi de stoutmoedigheid, die, of er termen zijn of niet, toch maar bij den Minister aanklopt. Gisteren vierde prof. dr. Jacob Mole- schott zijn 70n verjaardag bet tijdstip waarop de mensch, onder gunstige omstandigheden levend, gewoonlijk geacht wordt zjjn tol aan het leven te hebben betaaldde rest wordt gerekend als toegift. In Nederland treden hoogleeraren met hun 70e af naar de wet. Zegt men van voortreffelijke burgers wel eens, dat zij zich verdienstelijk hebben gemaakt omtrent het vaderland, van Moleschot geldt dit omtrent de be schaafde wereld, want hij was hoogepriester der wetenschap, als zoodanig in alle landen geëerd en ook om zijn karakter geacht. Om zijn karakter, want toen Moleschott zijn loopbaan begon, was het niet verstandig" voor zijn materialistische denkwijze uit te komen dat onder vond hij te Heidelberg, maar hij wilde spreken zooals hij dachthij wilde rondweg zeggen, waartoe zijn wetenschappelijk onderzoek hem leidde. Wat zijn de tijden veranderdNiemand denkt er meer aan thans Moleschott om zijn materialistische overtuiging hard te vallen, niemand, behalve zij, die dit altijd gedaan hebben en altijd zullen blijven doen, maar om wier aprioristische belijdenis de wetenschap zich niet meer bekommert, tenzij als een klein onder deel der psychologie. Reeds in 1847 vertrok Moleschott naar het buiten land, eerst naar Heidelberg als privaat-docent, in 1856 naar Zurich als hoogleeraar in de physiologie en later naar Turin en in 1878 naar Rome. Toch bleef hj aan zijn vaderland, Nederland, van tijd tot tijd gedachtig, terwijl hij ook hier niet vergeten werd. CVad De hygiëne en het rooJcen van tabak. Alge meen is men van meening, dat het rooken van tabak evenals het dragen van corsetten door de vrouwen geheel in strjd is met de hygiëne, en dat ieder, die rookt, zich die gewoonte alleen uit zucht tot navolging heeft eigen gemaakt. Nu is echter door een bekend hygiënist, dr. Tassinari te Rome, aangetoond, dat het rooken van tabak een niet geringe hygiënische waarde heeft. Tabaksrook namelijk is een krachtig ontsmettings middel, waardoor het als een voorbehoedmiddel tegen een aantal ziekten kan beschouwd worden. Ook dr. Miller van Nieuw-York en dr. Yassili van Napels zijn van meening dat tabaksrook de ontwikkeling van ziektekiemen tegengaat. Een groot aantal onder zoekingen werden door dr. Tassinari uitgevoerd om trent den invloed van tabaksrook op de kiemen van cholera, longontsteking enz. Te dien einde bedekte hij het inwendige van ballen met een laag gelatine, die de kiemen der genoemde ziekten bevatte daarop werd in de ruimte gedurende 20 a 30 minuten tabaks rook ingevoerd. Toen werd vastgesteld, dat de bacillen der Aziatische cholera en der longontsteking geheel vernietigd waren, welk soort van tabak men ook voor dit doel aanwendde. Dit gelatine werd door den tabaksrook volmaakt gesteriliseerd, terwijl er nauwe- lijks eenige uitwerking te bespeuren was op de typhus- bacillen. Men zou te veel verwachten, door aan te nemen, dat de tabaksrook kiemen vernietigt, die reeds in het organisme zijn opgenomen, maar toch zal het iederen rooker welkom zijn te vernemen, dat het rooken als een voorbehoedmiddel te beschouwen is tegen eenige der geduchtste besmetteljke ziekten. Intusschen is het ook verstandig hierbij te bedenken dat onmatig rooken tot de vroeger in dit blad be schreven, niet minder geduchte verschijnselen van nicotine-vergiftiging leiden kan. (Maandbl. tegen Verv.J Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het kiescollege der Nederduitsehe her vormde gemeente te Rotterdam zijn twee drietallen samengesteld, ter beroeping van predikanten. Op het eerste komen voor: dr. L. Heldring O.Gz. te Mid delburg en ds. J. Ossewaarde te Sluis. Op het tweede ds. D. J. Karres te Genemuiden. Een derde Vlaamsch Zendingsfeest zal worden gehouden in Juni 1893. Bij het examen voor hoofdonderwijzer te Breda is geslaagd dhr. J. J. Yan Aartsen, van Ylissingen. Gemengde Berichten. Ovezand. Door de handboogsociëteit Willem Teil" werd jl. Zondag koning geschoten naar den lossen vogel. De meeste punten werden behaald door J. Rentmeester, zoodat deze den titel van koning verwierf. Alsmede werd in de vergadering van jl. Zondag besloten een concours te geven naar den vasten vogel op Maandag 19 September (Ovezandsche Staten-Generaal. De Eerste Kamer kwam Maandagavond 8 J/2 uren bijeen tot hervatting barer werkzaamheden. Ingekomen waren de geloofsbrieven van den heer van Zinnicq Bergmano, nieuw benoemd lid voor Noord-Brabant, die nadat tot toelating was besloten, beëedigd werd en zitting nam. Mededeeling werd gedaan van de wetsontwerpen, laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen, die naar de afdeelingen werden gezonden. De beer De Savornin Lobman vraagde en verkreeg verlof, op een nader te bepalen dag tot den Minister van Binnenlandsche Zaken eenige vragen te mogen richten, naar aanleiding van hetgeen door de Belgische regeering en den senaat is gezegd over de maat regelen, in Nederland genomen tot wering van de veeziekte. In de zitting van gisteren zijn aangenomen een paar kleine ontwerpen. Heden zijn de interpellatie- Lobman en eenige andere ontwerpen aan de orde, doch niet de belastingontwerpen. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., Secretaris der gemeente Goes, negende jaargang, achtste aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatHet bijhouden der bevolkingsregis ters. Art. 245 der Gemeentewet. Kosten dei- rustende schutterij. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Onze leestafel. Yragen ter beantwoording. Door de politie te Ylissingen is naar het Huis van bewaring te Middelburg overgebracht een 24- jarig Belgisch meisje (kermisreizigster), dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal van eenig geld. Onder voorgeven van nieuwe dubbeltjes te willen bezitten, waarvoor zij twaalf centen bood, werden door haar voornamelijk winkels bezocht. Zij zocht dan zelve mede in de toonbanklade, om zoodoende ook ander geld te bemachtigen. Iiruiningeii. Maandagavond sloeg de bliksem in het huis van den heer J. Ten Napel alhier, ver brijzelde den schoorsteen, een machinekast die in de kamer stond, eene vaas, sloeg een stuk van de tafel en liet een zwarte vlek aan den spiegel achter, waarna hij vermoedelijk zich door den schoorsteen weder een uitweg baande, zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Ook werd een paard van den heer E. Yan Hootegem doodelijk getroffen in de weide. Het bestuur van het waterschap Scherpenisse liet door den duiker J. Visser van Bruinisse, onder leiding van den heer J. Van den Berg, gedurende elf dagen een onderzoek instellen naar den toestand van den oever; het waarnemingsterrein was gekozen te Gorishoekhet is bekend dat de stroom daar het kortst langs den wal gaat, zoodat het gevaar voor oeverafschuiving zeer groot is. Het resultaat van dit onderzoek was bevredigend, zoodat de naaste toekomst geen zorg baart, zelfs schijnt de toestand langzamer hand te verbeteren, daar sedert verscheidene jaren geen zinkstukken meer zijn noodig geweest. De duiker is tot op eene diepte geweest van 34 Meters. Uit Tilburg schrijft men in het N. Brab. Dbl. dd. 8 Aug.'t Is alhier treurig gesteld met de vei ligheid. Iedere dag brengt nieuwe tooneelen van dronkenschap en mishandeling mede. Eenige dagen geleden werd een maréchaussee door een steenworp aan het hoofd verwond, zoodat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. Zaterdag verzette zich een dronken persoon tegen de politie, waarbij een agent aan hand en beenen werd verwond. De Zondag echter wordt voor velen een schrikdag, zoodat men huiverig wordt zich 's avonds op straat te begeven. Gisternamiddag werd in de Lange Nieuwstraat een persoon door een vijftal personen geslagen en gesteenigd, tengevolge waarvan hij zulke verwon dingen bekwam, dat hij bewusteloos neerzeeg en naar het Gasthuis vervoerd werd. Op de Veldhoven werd gevochten, eveneens in de Fabriekstraat. Op het Smidspad werd een persoon met bloedende hoofd wonde gevonden, waarschijnlijk een gevolg van mis handeling. Een verschrikkelijker drama werd denzelfden nacht in de wijk Oerle afgespeeld. Des morgens vond men het lijk van den fabriekwerker van Hoof achter zijue woning. De man, die reeds gekleed was om zich naar de fabriek van den heer J. Brouwers te begeven, is met stokken doodgeslagen. Een der ver moedelijke daders, zekere Boester, is gearresteerd. Versterking van de politie wordt hoog noodig. Te Helmond heeft Maandag een landlooper getracht op eene kennisgeving, die hij door het openbreken eener brievenbus ontvreemd had, aan het postkantoor zich een aangeteekenden brief met aangegeven geldswaarde te doen afgeven. Zijn toe leg is evenwel mislukt, dank zij de oplettendheid van den dienstdoenden ambtenaar. De zoon van een landbouwer uit Zevenaar zou op kraaien schieten. Toen hij het geweer gela den bad, ging het niet af, zoodat hij zich eens wilde overtuigen wat er aan haperde. Onverwacht ging het schot af, zoodat hij de geheele lading in het ge laat kreeg. Zoo hij niet geheel blind wordt, zal zijn gezichtsvermogen toch zeer lijden.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1