Eene gemeentelijke verloskundige te Breda, mej. v. d. C., werd verleden week door den echtgenoot eener kraamvrouw in diens huis op ernstige wijze mishandeld, omdat hij meende, dat zijne vrouw niet met voldoende zorg door haar werd behandeld. Hij pakte haar bij de keel en sloeg haar zoo geweldig, dat zij half bewusteloos bij eene buurvrouw moest vluchten. De zaak is in handen der justitie. Te Amsterdam viel van een in aanbouw zijnd huis een timmerman van de derde verdieping. Zwaar aan het hoofd gewond is de man naar het gasthuis vervoerd, waar hij weldra overleed. Hij laat eene vrouw en drie kinderen na. Donderdag herdacht de wed. Otten, te Hees, onder Nijmegen, bij het genot eener goede gezond heid en gebruik van al hare zintuigen, onder vele blijken van belangstelling, haren 102den verjaardag. Donderdag sprong een schipper uit Grouw, die zijn kind van het schip in het water zag vallen, dit onmiddellijk na. Terwijl het kind gered werd, verdween hij in de diepte. Eerst na een geruimen tijd daarna heelt men zijn lijk gevonden. Hij laat eene weduwe mot 5 kinderen na. In een woning aan den Bosschen straatweg onder Culemborg heeft een brutale diefstal met braak plaats gehad. Van dezen diefstal wordt ver dacht de knecht van den bestolene, die zich in den morgen van den 4en Augustus jl., toen de diefstal was gepleegd, uit Culemborg in de richting van Buurmalsen heeft verwijderd. Ontvreemd zijn ver schillende sieraden, als gouden halskettingen en oor ringen, een gouden heerenhorloge enz., benevens 39 rijksdaalders en eenige kleedingstukken. Dezer dagen bevond zich te Haaksbergen een grootmoeder met haar zeer jeugdige kleindochter een oogenblik alleen in de kamer. Door een onge lukkig toeval viel het kind in een pot met kokend water, waar het voor de oogen der grootmoeder, die niet loopen kan, een ellendigen dood moest sterven. De Zutph. Ct. plaatst een schrijven van een te Brussel wonend edelman", drager van een ook in ons land bekenden adellijken naam. In dezen brief, der Zutph. Ct. ter publicatie verstrekt door een der lezers, om de menschen te waarschuwen, zegt de schrijver een middel gevonden te hebben om dagelijks en regelmatig aan de roulette-tafel J 60 te verdienen met een kapitaal van 3000. De man beweert zelf op kleine schaal te Monte- Carlo reeds proeven met uitmuntend resultaat ge nomen te hebben. »Ik ben", schrijft hij, ingenieur van beroep, dus altijd zeer weinig gewoon geweest op lossen grond te bouwen". 't Is te hopen, dat de lieden, die van den uitvinder een brief ontvangen, zorgen zullen, ook van zichzelve dit te kunnen getuigen, wanneer zij op 's mans voorstellen ingaan. De conducteur Nanuing, van den H. IJ. S., werkzaam op de stoomtramlijn Den HaagScheve- ningen, heeft Dinsdag 11. eene proeve van zelfopoffe ring gegeven, waaromtrent een ooggetuige aan het Vaderland het volgende schrijft »Toen de stoomtram van 7.40 vm. van Scheve- ningen het station Duinstraat verlaten en de trein reeds eene vrij snelle beweging had, kwamen nog twee zeelieden met pak en zak aanloopen, en trachtten te vergeefs den trein in te halen. Een van deze mannen had daarbij het ongeluk te vallen, en wel tusschen de rails, waarover een van Den Haag ko mende trein binnen een paar seconden moest pas- seeren, zooals later bleek. De naast mij staande con ducteur, Nanning geheeten, sprong terstond, zoodra hij den man zag vallen, van het balkon en sleepte hem met de grootste Krachtsinspanning van zijne gevaarlijke plaats. Geen seconde later of èn de zee man ön de conducteur zouden verpletterd geweest zijn door den uit Den Haag komenden trein. Toen de conducteur weer zijne plaats op het balkon be reikt had, verloor hij, tengevolge van de inspanning, voor eenige oogenblikken zijn bewustzijn, wat na de volvoering van zulk eene hoogst gevaarlijke daad niet te verwonderen was. Dirk is een bekende figuur op de Visclimarkt te Rotterdam. Door de bank kan Dirk het nog al vinden met de vischvrouwen»Nou", zeggen ze onder elkaar, Dirk is een flinke kerel en een heele branie met z'n colbert-costuum en z'n dun streepje haar onder den neus. Krek 'n matje voor de deur." Maar Zaterdagmorgen dreigde er voor Dirk een donkere vischvrouwenkeinel. Jans had hem voor den aanvang der markt al gemaand om een gulden. Dirk zegt: »Jans, hoor eens, ik mot nog een gulden van Kee hebben, als die mij betaalt, dan zei ik hem jou' geven, en anders betaal ik je niet." »Wat heb ik met de zaken te maken, die jij en Kee tusschen elkaar hebt," schreeuwt Jans. Of Kee nu oordeelde, dat haar naam ijdel gebruikt werd, of dat zij meende aan Dirk geen gulden schuldig te zijn, in elk geval zij zette de handen in de zijde, plaatste zich voor Dirk en voer uit Jij bent wel groot en deftig, maar de bovenkamer bij je is ongemeubileerd, groote lummel l" Dit was nog niet genoeg en ging het mei; Jans en een paar andere vrouwen: Handen omhoog!" Doch Dirk achtte het raadzaam het: s>Handen omlaag!" niet af te wachten en koos het hazenpad. (R. Nbl.J Eene juffrouw te Westerlee heeft bij het wrijven der stoelen een weinig boenwas in een wondje aan de hand gekregen. De hand begon sterk op te zwellen, de geneesheer constateerde bloedvergiftiging, zette den pink af en maakte insnijdingen in de vingers, doch alles zonder baatzij is aan de gevolgen overleden. Aldus leest men in verschillende bladen en nu blijkt dat van het geheele berichtje dit waar is, dat bedoelde juffr. is overledenvan bloedvergiftiging is echter geen sprake. Zij had geen wonde aan de hand, de pink is niet afgezet; zelfs hacLdejuffrouw geen stoelen met was gewreven. Als een bewijs voor de snölle gemeenschap, meldt men, dat een te 's-Hage vertoevende Amerikaan Vrijdag 1 uur een telegram naar Chicago aanbood en daarop reeds te 3 */2 uur uit gemelde stad ant woord terugontving. Bij de opening op jl. Donderdag van het Merwedekanaal is een treurig ongeval gebeurd. Uit aardigheid" werd van den wal nabij Loos- drecht een doode rat geworpen naar een bootje, waarin zeven personen waren gezeten. Het zevental ontweek de rat door allen naar één zijde te vluchten, doch daardoor kantelde het vaartuig en allen vielen in het water. Zes der drenkelingen werden gered, doch de zevende, een twee-en-twintigjarig meisje uit Loenen, werd levenloos opgehaald. Geeft niet onvoorwaardelijk aan bedelaars Dezer dagen liep eene vrouw door Neerbosch (bij Nijmegen) lucifers en schoensmeer ventend. Hier en daar wist zij het medelijden op te wekken door haren linker arm te toonen en er de mededeeling bij te voegen, dat zij door een ongeluk alle vingers van haar linkerhand miste. Te zien was die verminkte hand echter niet, daar de mouw van het jak zorgvuldig en stevig toegenaaid was. Juist had ze een drietal Nijmeegsche dames, die een wandeling maakten, verteederd en tot offer bewogen, toen de chef-veld wachter arriveerde en wat nieuwsgierig uitge vallen de verminkte hand wilde zien. Met een mesje werd de toegenaaide mouw losgemaakt en ten aanzien der drie dam6S kwam een ferme hand te voorschijn, waaraan niets ontbrak Dezer dagen deed zich te Haarlem liet navol gende geval voor: De bewoners van een huis in de Kenaustraat waren de stad uit, en voor de ruiten stond een briefje: afwezig". Plotseling hooren, tot hun ver bazing, op een Zondagavond de buren gerucht in het onbewoonde huis. Men denkt aan inbrekers, zendt naar een oom van den bewoner, die den sleutel had, roept politie en tracht het huis binnen te dringen. Dat ging evenwel niet gemakkelijk. De sleutel werkte wel, maar de grendel was op de deur ge schoven, en een in allerijl gehaalde smid kon er evenmin in slagen, de politie toegang te verschaffen. Wat nu gedaan Goede raad was duur. Eindelijk besloot men over de schutting te klimmen en van achteren in het huis te dringen. Met een sabel werd een ruit ingeslagen, en welhaast was men binnen de woning en juichte men reeds bij de gedachte aan een goede vangst. Dan wie verschijnt daar? Het is de heer des huizes zelf, die, om des Maandags vroeg op zijn kantoor te Amsterdam te kunnen zijn, van buiten naar Haarlem is gekomen, om in zijn eigen huis te overnachten Tableau Even beneden Emmerik, aan den Rijn, is een pak aangespoeld, waarin voor een bedrag van 50,000 mark aan papier geborgen was. Het pak werd door een knaap gevonden. Toen de politie er mee in kennis was gesteld, berichtte zij de vondst aan de politie te Berlijn, omdat eenige der gevonden pa pieren betrekking hadden op eene Berlijnsche firma. Men verdiept zich in gissingen over deze raadsel achtige vondst. Ruim 1300 mijnwerkers in de zilvermijn te Przibram, waarin onlangs zulk een ramp plaats had, hebben aan keizer Franz Jozef gratie gevraagd voor hun makkers, door wier onvoorzichtigheid de brand was ontstaan. De wonderlijkste courant der wereld is mis schien wel de in Hammerfest verschijnende Nordlcap. Een medewerker der Kopenhagener Politikendie op een reis de redactie bezocht, geeft er deze mede deeling van De redactie woont in een klein houten huisje, dat, als alle huizen in Hammerfest, een lee- men dak heeft. De redacteur, P. Johansea, ontving zijn gast met open armen het was voor het eerst, dat hij een buitenlandschen journalist op bezoek kreeg. Daar de Nordkap zijn berichten alleen per postschip kan krijgen, duurt het nogal lang, eer de lezers van het blad iets van de wereldgebeurtenis sen hooren. Gewoonlijk zijn de berichten acht dagen oud, vóór de redactie ze in handen krijgten daar de courant slechts eenmaal per week verschijnt, zijn de nieuwtjes" dikwijls 14 dagen oud, voor zij ge drukt worden. Dan duurt het 'nog geruimen tijd, eer de couranten door vaartuigen aan de abonné's in de fjorden zijn afgeleverd. Vele hunner halen de eourant zelf en betalen die met kabeljauwen en haring. Toen in 1829 de Russen Varna hadden ge nomen, durfde niemand het nieuws aan sultan Mah- moed mededeelen. Ook den vizier Khosrew, wiens waardigheid hem die taak oplegde, ontbrak er de moed toe. Telkens als hij den Sultan ontmoette, vreesde hij een uitbarsting van toorn, vond het niet het geschikte oogenblik en bepaalde zich tot een algemeen praatje. Na zulk een onderhoud kwam hij eens Abdulla Effendi, den hofdokter, tegen, die hem vroeg hoe Z. M. het had opgenomen. Gelukkig", antwoordde Khosrew dadelijk, heeft hij het beter opgenomen dan ik bad verwacht." De dokter haastte zich naar den Sultan en zei met een stem en een houding, waaruit deelneming sprak »Sire, wat de Almachtige doet, is welgedaan, en wij moeten ons onderwerpen." »Wafc is er gebeurd?" vroeg Mahmoed min of meer verbaasd. »A1 heeft de leeuw een enkel haar uit zijn manen verloren, dan is dat nog geen reden om victorie te roepen." »W"at bedoel je? Zeg wat dat beduidt!" viel de Sultan hem ongeduldig in de rede. »Er staat geschreven ■pSpreek op, zeg ik je schreeuwde Mahmoed met donderende stem. »Sire, al hebben de ongeloovigen Varna genomen Varna genomen!" brulde de Sultan Varna ge nomen!" en hij gaf Abdulla een slag, dat hij op den grond tuimelde. De vizier had later erg veel plezier van het succes van zijn list. Voor een rechter in Londen werd dezer dagen een vrouw gebracht, die reeds 249 malen was ver oordeeld wegens openbare dronkenschap. Dit zou de 250e maal worden, want op den dag dat zij de ge vangenis, waarin zij zes weken was geweest, had verlaten, was zij alweer in »kennelijken" staat op straat gevonden. In de gevangenis paste zij altijd voorbeeldig op en tot haar verontschuldiging deelde zij den rechter mede, dat zij wegens het langdurige schrale diüet iets had gedronken, ten einde wat op te leven, maar dat de drank haar had bevangen, nu zij dien in zoo langen tijd niet en thans met weinig gevulde maag had gebruikt. De rechter stelde zijn uitspraak tot den volgenden dag uit. Toen kwam een philanthroop, die verklaarde voor de oude vrouw te willen zorgen en de rechter liet haar gaan. In de weverij der naamlooze vennootschap van Loth te Brussel is Donderdagavond brand uitge broken. Ondanks de pogingen-der brandweer, die met energie optrad, bleef niets gespaard, een kan toor uitgezonderd. De schade wordt begroot op vijf milioen francs. Niet minder dan 150 huisgezinnen zjjn tengevolge der ramp in de diepste ellende gedompeld. Volgens de Times neemt de cholera in Rusland toe, vooral in het laud der Kozakken, waar 559 sterfgevallen op 1150 aangetasten waren. Het ge heele cijfer der aangetasten in het rijk was op den len en 2en Augustus 4107, dat der sterfgevallen 2073, waarvan 9 te Moskou. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D.: Twee Hollandsche zeelieden, de matroos Matthijs De Kuijter en de stoker Herman Schoenmaker, beiden dienstdoende aan boord van het Britsche stoomschip Prince Llewellyn", dat thans in het Mill wall Dock te Londen ligt, zijn in hechtenis genomen, in ver band met den moord van John Landells, den 2n stuurman van genoemd schip, die dood gevonden werd en wiens lijk sporen vertoonde, dat de dood door messteken was veroorzaakt. Beide personen zijn reeds voor den politie-reohter gebracht, die de be handeling van hun geval verdaagde tot den lOn Augustus, terwijl inmiddels door den coroner een lijkschouwing is gehouden. Daarbij bleek, dat er aan boord niets bekend was van onderlinge twis ten onder de bemanning eu dat men algemeen ver wonderd was, dat er zoo iets was voorgevallen. Kapitein Symons gaf goede inlichtingen over Schoen makers gedrag aan boord, maar slechte over De Rujjter. De laatste moest te Smyrna voor den Consul gebracht worden, omdat hij weigerde te werken en zonder verlof van boord ging. Het onderzoek van den lijkschouwer is eveneens verdaagd. Gedurende het verblijf van het circus Sanger te Mallow (Ierland) wist een groote baviaan, die tot den troep behoorde, uit zijn kooi te ontsnappen, waarna hij doodbedaard een wandeling door de stad ging maken en zooals zich begrijpen laat, een alge- meene opschudding teweeg bracht. Nadat hij onder weg een hond den nek had omgedraaid, trad hij een winkel binnen, waar hij een kind greep en het deerlijk mishandelde. Daarna hervatte hij zijn wan deling. Hij scheen zich te vermaken met de ver warring, die hij teweeg bracht. Toen de baviaan een ander kind wilde mishandelen, werd hij door de politie neergeschoten. De eigenaar wil 250 gulden schadevergoeding van de politie hebben. Een zonderling voorval heeft plaats gehad bij het Columbusfeesfc in Spanje. De Santa Mariahet nagebootste model van het schip, waarop Columbus uit de haven te Palos is gezeild, kon Dinsdag niet vertrekken, omdat de priester, die de mis op de brug zou bedienen vóór liet vertrek, niet verscheen. Alle binnen- en buiten- landsche autoriteiten en gasten, met den Minister van Marine aan het hoofd, die zich naar Palos had den begeven, moesten onvevrichterzake naar Huelva terugkeeren. De priester, die in verzuim was, heeft van de kerkelijke overheid een geduchte vermaning opgeloopen. Woensdag zijn de eigenlijke feestelijkheden be gonnen. Er werd eeu groote processie gehouden te Huelva en Vrijdagochtend kwam het Spaansche eskader voor de stad. Dinsdagavond trouwde in een buitenwyk dei- stad Mexico een jong landbouwer Palmeyre met Alice Muller, de dochter van een plattelandsheel meester. De bruiloft werd bekroond met een bal, waarop zekere Ellias uit Ohio, een goede bekende des bruidegoms en die zelf vruchteloos het meisje het hof had gemaakt, de gunst vroeg van een wals met de bruid. Lachend baar man opmerkende, dat het »haar laatste dans" zou zijn, nam zij aan. Midden onder den dans zag men Ellias zijne linkerhand los maken en een revolver uithalen, waarmede hij de bruid door het hoofd schoot. Palmeyre sprong op hem toe, maar stortte, op zijne beurt doodelijk in de borst getroffen, ter aarde en voordat de ontzette gasten hem konden weerhouden, schoot Ellias zich zeiven door het hoofd en viel dood neer op het lijk van het meisje. Een pianofabrikant had te Weenen op de muziektentoonsteliing een reusachtige vleugel ten toongesteld, op welken hij corcerfcen wilde doen geven. Het bestuur verzette zich er tegen, aanvoe rende dat de grasperken in den tuin rondom het gebouw waar de vleugel staat, door de luisteraars beschadigd zouden worden. De fabrikant heeft het bestuur zijne verontschuldigingen aangeboden hij had gemeend in te zenden op eene muziekten toonsteliing en niet op eene tentoonstelling van gras Stille heldendaden. Volgens de British Me dical Journal is dr. Tilden, een bekende Engelscbe geneesheer, die aan typheuse koortsen overleed, het slachtoffer geworden van zijn onderzoekingen mar de typhus-bacillus, waaromtrent hij sommige resul taten in de vergadering van de British Medical Association" te Nottingham had willen mededeelen. Voor eenigen tijd is ook dr. Mahomed, tengevolge van zijn wetenschappelijke onderzoekingen bezweken en eveneens hebben drie studenten van St. Thomas min of meer geleden door de uitwerking van smet stoffen, die zij bij hun onderzoekingen hadden over genomen. Zulke blijken van heldenmoed worden zel den opgemerkttoch verdienen zij de dankbare waardeering van de menschheid in 't algemeen en van de wetenschappelijke wereld in het bijzonder. De uitbarsting van de Etna neemt groote ver houdingen aan. De lava is naar den kant van Serra Peguta geloopen buiten het gebied van den lava stroom van 1886, eene geheele vruchtbare streek verwoestend. Onder de vele vraagstukken, die het Britsche Parlement bezighouden, neemt de hoed-quaestie eene niet geringe plaats in. Naar het schijnt, is en blijft de heerschappij van de kachelpijp" onaantastbaar. Een lid geniet overigens, wat zijne kleeding betreft, eene redelijke mate van vrijheiddoch de hooge hoed wordt hem niet kwijtgescholden, en slechts aan enkele reddelooze zonderlingen, zooals de heeren Davitt, Burns en Keir Hardie, wordt het oogluikend toegestaan, dat zij onder een ander hoofddeksel hetzij pothoed, stroohoed of vilfchoed de drempel van Westminster overschrijden. Zelfs de heer Da- dabhai Naoroji, het Parsische lid voor Finsbury, heeft zich aan deze ijzeren wet moeten onderwerpen, hoewel hij daardoor inbreuk maakt op een der strengste voorschriften van den godsdienst zijner vaderen en zich blootstelt aan het gevaar van door de gemeente dei- Vuuraanbidders in den grooten ban te worden gedaan. Het ergste van de zaak is echter, dat de harde, onge rief elijke en leelijke cylinder als hoofddeksel niet alleen meegebracht, maar ook voortdurend in het Huis moet opgehouden worden. Zóó verlangt het de parlementaire etiquette. Slechts de whips of op- zweepers der verschillende partijen zijn van dien regel vrijgesteld. Van al de andere leden wordt ge vergd, dat de hooge hoed hunne schedels niet verlate, onverschillig of zij in 's lands belang spreken of luisteren, nadenken of slapen. Weer zijn te Parijs twee anarchisten gevangen genomen, die sinds eenigen tijd werden opgespoord, de een een Italiaan, Antonio Agresti genaamd, de ander een Franschrnan, Porret geheeten. Zij waren in elkanders gezelschap in de Rue du Theatre. Zoo dra een paar politiedienaren hen in het oog kregen, wierpen zij zich op hen, maar het kostte veel moeite zich meester van hen te maken, want zij verdedigden zich met den moed der wanhoop. Daarbij is Porret iemand met buitengewone lichaamskracht. Alleen om hem machtig te worden, moesten vier politie dienaren in de bres springen. Agrestie werd in het bezit gevonden van eene revolver, geladen met zes kogels. Op de vraag aan het bureau van politie, wat hij voor had met dit wapen, antwoordde hij, dat hij er zich van wilde bedienen tegen een ieder, die hem zou willen arresteerenhet speet hem on verhoeds zoo krachtig aangevallen te zijn, dat hij niet in staat was zijne vrijheid te verdedigen. Beiden weigerden hunnen naam op te geven doch de commissaris van politie vertoonde hun hunne photographieén met hunnen naam en leeftijd aan de keerzijde. Tegenover dit bewijs erkenden zij hun indentiteit. Beiden worden gezegd tot de anarchistische sa menspanning te behooren, die zich betitelde: »de wrekers van Ravachol" en waartoe ook de Italiaan Permagiani, die voor eenige dagen gearresteerd werd, behoorde. Gedurende bun verblijf te Parijs hadden zij zich herhaaldelijk vermomd. Ten huize van Porret zijn een aantal compromit- teerende brieven gevonden en in beslag genomen en in de woning van Agresti, te Saint-Denis, heeft de politie eene niet minder belangrijke vondst gedaan, namelijk vele brieven, gewisseld met anarchistische leiders in verschillende landen van Europa. De commissie voor het onderzoek naar onder scheidingsvermogen, ingesteld door het bestuur van de Royal Society, in Engeland, heeft haar rapport in een blauwboek neergelegd. Lord Sayleigh presi deerde de commissie, die een 30tal zittingen hield en meer dan 500 personen onderzocht. Het schijnt, dat het meest algemeene en daarom gevaarlijkste gebrek is kleurenblindheid voor rood en groen, welke beide kleuren dan met elkaar verward worden en in vele gevallen voor wit worden gehouden. Daar nu deze kleuren bij voorkeur voor signalen op zee en te land worden gebruikt, adviseert de com missie, dat een streng onderzoek zal worden iDgesteld naar den toestand der oogen van hen, die geplaatst willen worden bij den een of anderen dienst, waai de veiligheid van menschenlevens afhangt van een onderscheidingsvermogen voor kleuren bij degenen, die signalen moeten waarnemen en daarnaar den den loop van treinen of schepen inrichten. Uit het rapport blijkt o. a., dat kleurenblindheid van den een of anderen bepaalden aard soms een familiekwaal is, en dat aan die zwakheid der oogen het aantal lyders onder de vrouwen veel kleiner is dan dat der mannen. Gevallen worden genoemd en beschreven, waar kleurenblindheid het gevolg was van de eene of andere ziekte of van het overmatig gebruik van tabak. Volgens verklaring van deskundigen veroor zaakte het gebruik of misbruik van alcohol alleen geen kleurenblindheiddaarentegen wel het misbruik van tabak, dat zelfs bij onthouders van drank kleuren blind kan maken, vooral als de rookers zware tabak en zware sigaren rooken. Er waren ook gevallen voorgekomen onder vrouwen, die zich aan rooken verslaafd hadden. De commissie raadt ten sterkste aan, dat de Board of Trade (Kamer van Koophandel) of een andere autoriteit, een staat zal opmaken van de betrek kingen in de koopvaardij, marine en op de spoor wegen, die niet zonder ernstig gevaar voor de rei zigers kunnen opgedragen worden aan personen, wier gezichtsvermogen kleuren en vormen niet vol doende onderscheidt, of voor wie de namen der kleuren onbekende zaken zijnen dat alle beklee- ders van dergelijke betrekkingen in 't bezit moeten zijn van een kleurencertificaat, afgegeven door be voegde examinatoren.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2