De exploitatie van de Oorlogskreet kostte ƒ11.633,766 en bracht op 29,479,59; op verschillende kleinere posten werd evenzeer overgehouden, zoodat per saldo een bruto winst vanƒ21.818,776 overbleef. Daarvan werd aan het hoofdkwartier ƒ7075,17 en aan de korpsen 2907,96s geschonken, zoodat de winst- en verliesrekening-handelsdepartement nog met een batig saldo ad ƒ3809,35 sluit. Verder blijkt nog, dat de verkoop der bosjes hout en andere voorwerpen, door de verpleegden vervaar digd, ƒ7985,86" opbracht, terwijl voor het maat schappelijk werk 10.793,68 aan giften werd ont vangen. Vaderl. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In de vergadering van de Synode van de Ned. Herv. Kerk werd mededeeling gedaan dat de Synode van meer dan éene zijde was aangezocht, om te be raadslagen over de vraag of het niet wensehelijk zou zijn voor predikanten, die tot de voormalige Christe lijke Gereformeerde kerk behoorden, den weg om predikant in de Ned. Herv. kerk te worden, gemak kelijk te maken. De conclusie van het hierop be trekking hebbende rapport is afwijzend. Bij een onderhoud, dat de secretaris der Synode had met den Minister van oorlog, bleek, dat de be palingen ten aanzien van de vrijstelling van leer lingen der gymnasia van den werkelijken dienst, niet verhinderen, dat discipelen van gymnasia, die stu denten in de godgeleerdheid wenschen te worden, niet altijd vrijstelling kunnen bekomen. De Minister zou gaarne een waarborg hebben, dat de jongelieden, die vrijstelling vragen, werkelijk tot predikanten wor den opgeleid. Daar wordt op gewezen, dat de kweeke- lingen van seminarion volstrekt niet allen geestelijken worden, ofschoon zij allen worden vrijgesteld. Ook wordt gevraagdwaarom wordt aan de verklaringen van de r. k. geestelijkheid geloof gehecht, en niet aan de verklaring van een vader, of een voogd De Synodale commissie wordt voor deze zaak diligent verklaard. Een ingezetene van Wissekerke verzocht aan den Minister van binnenlandsche zaken lo. aan het hoofd der openbare lagere school aldaar de uitoefe ning te verbieden van de beroepen van zaakwaar nemer, koopman in effecten en geldwisselaar, en 2o. te beslissen dat het agentschap eener brandverzeke ringmaatschappij valt onder de daden van koophandel en onder het verbod van art. 35 der wet op het lager onderwijs. De Minister van binnenlandsche zaken gaf te kennen lo. dat bereids art. 35 der wet den onderwijzer verbiedt handel te drijven of eenige nering of beroep, behalve het geven van on derwijs, uit te oefenen, en 2o. dat agent van eene brandverzekeringmaatsebappij te zijn, mits het bij zaak blijft, niet als uitoefening van een beroep is aan te merken. (W. v. B. A.) In de gemeente Ellewoutsdijk paste men de bepaling, opgenomen in het tweede lid van art. 46 der wet op het 1. o. op de volgende wijze toe. In plaats van, overeenkomstig de verordening, van min vermogenden een derde van het voor gegoeden be paalde schoolgeld te heffen, liet men hen voor één of meer kinderen rol schoolgeld betalen, terwijl voor de overige kinderen uit hetzelfde gezin geen school geld in rekening werd gebracht. De aandacht van het gemeentebestuur werd er op gevestigd dat deze handelwijze in strijd was met art. 46, 2e lid, der wet op het 1. o. Is eenmaal uitgemaakt, dat iemand tot de minvermogenden behoort, dan mag van hem niet het schoolgeld worden gevorderd, dat voor kin deren van gegoeden wordt betaald. De wet bepaalt uitdrukkelijk, dat minvermogenden slechts voor een gedeelte aan de heffing mogen worden onderwerpen art. 48, 2e lid, dat ook voor minvermogenden geldt, geeft aan, dat de druk kan worden verlicht wanneer meer dan één kind uit hetzelfde gezin de school bezoekt. {W. v. B. A.) De examen-regelingscommissie van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst heeft het voornemen, het eerstvolgend examen, ter verkrijging van het diploma der Maatschappij voor zangonderwijs op de lagere school, te doen plaats hebben te Utrecht, in de aanstaande Kerstvacantie, op nader aan te kondigen dagen. Landbouw en Veeteelt. Misschien een middel tegen de rupsenplaag. Het wordt als zoodanig in een Belgisch blad aanbeVolen en dient te worden beproefd, omdat het goedkoop is, onschadelijk en practisch, dat wil zeggen toepas selijk op groote schaaleen en ander is meer dan van de meeste reeds bekende recepten kan worden gezegd. E. C. deelt zijn eigen ervaring mee in het dagblad le Luxembourgeois. De Ardennerstreek, en daarbuiten een overgroot gedeelte van België, wer den dit jaar door de rupsenplaag hard geteisterd. Ongeveer twintig jaar geleden was dit in de Arden nen het geval ook. Destijds, zegt de heer E. C., drongen er dichte drommen en legers, milliarden rupsen, met eene zekere regelmatigheid voort, en vraten alle groen weg. Rogge, spelt en haver zijn de hoofdgewassen dier streek. De rupsen hadden het vooreerst druk op de roggevelden en daar, hoe vreemd het klinke, een zeer nuttig werk. Het was in de maand Juli, zij lieten de reeds harde rogge- halmen natuurlijk ongedeerd maar knaagden het loof van al de onkruiden, die men gewoonlijk onder deze graansoort aantreft, tot op de bladnerven afer werd nooit zuiverder roggestroo van het veld gereden. De vraatzuchtige larven waren daarmee echter spoedig klaar, en nu ging het op de andere veldge wassen los, o. a. op de aardappelen, terwijl zij overi gens schier geen groen versmaadden. Op zekeren dag landde de voorhoede eener afdeeling bij den hoek van een groot aardappelperceel aan, hetwelk den heer C. toebehoorde. Zij togen daar aan den arbeid en knaagden de planten zoo kaal als sprinkhanen het konden doen. Evenmin als zijn buurlui, wist de heer C. er raad meé, minder nog dan tegenwoordig, want de »fameuse bouillie" was nog niet bekend en de pulvérisateurs waren niet uitgevonden. Misschien maakte men toen meer dan thans gebruik van gips op de klaver en op andere vlinderbloemige voeder gewassen. Daarvan had de heer E. C. eenige baaltjes overgehouden en kwam nu op het denkbeeld eenig gips te strooien over den aangetasten hoek van zijn aardappelveld. Hij had daarvan niet veel verwachting, en was in hooge mate verrast toen hij opmerkte dat de daarop aanwezige rupsen alle stierven en dat geheele benden, die zich ook daarheen begaven, het gegipste loof niet aandurfden. Hij had het gipsmeel in de vroegte op de bedauwde bladeren uitgestrooid, opdat het er beter aan zoude hechten. Zijn perceel bleef verder ongedeerd en het aardappelgewas slaagde er best. Zoover de Luxembourgeoisgips is een zeer goed koop product en zelfs eene meststof, en wie weet, het is misschien een middel om de rupsen op groote schaal te bestrijden. Wij veroorloven ons slechts de vraaghoe is het mogelijk dat het dan destijds in de omgeving van den berichtgever niet algeméén gebruikt werd, of zoo ja, en met hetzelfde gevolg, waarom is de herinnering daaraan niet onder de landbouwers en in de vakbladen bewaard gebleven Het is daarom te wenschen dat zij die in ons land nog gelegenheid hebben om er eene proef mee te nemen, de uitkomst van dit experiment ter kennis hunner beroepsgenooten zullen brengen. Mocht zij ook tegenvallen, dan is er niets bij verloren en we zijn een ondervinding rijker geworden. (N. B. Ct.) Gemengde Berichten. Kruiniiigeift. Gedurende de afgeloopen maand werden aan het telephoonkantoor alhier behandeld 89 berichten, nl. ontvangen 42 en verzonden 47. Te Haitsweerd werden aan het telegraafkantoor verzonden 412, ontvangen 184, opgenomen en verder geseind 86, te zamen 682. Aan het telefoonkantoor verzonden 47, ontvangen 42, te samen 89. Kruiniiigen. Als een bijzonderheid verdient vermelding dat door J. Van Iwaarden alhier uit eene roede meer dan een H.L. aardappelen zijn gerooid. Er waren aardappelen bij die het kolossale gewicht hadden van 7 H.G. Horsele. Het vervoer van reizigers met de prov. stoombooten over de Westerschelde was aan het veer in deze gemeente gedurende de afgeloopen maand Juli weer tamelijk druk. Er vertrokken 244 per sonen en er kwamen aan 234, samen 478. In Juni 11! passeerden langs het veer 480gedurende twee maanden derhalve 958 personen en respectievelijk per dag 16 en 15 gemiddeld. Door den garnizoens-commandant te Bergen- op-Zoom is, in overleg met den chef van den genees kundigen dienst, bejiaald, dat al het drinkwater voor de troepen in het garnizoen gekookt zal worden verstrekt, terwijl tot veraangenaming van den smaak wat thee bij het water zal worden gevoegd. Nabij het station Sluiskil, van den ijzeren weg Mechelen-Ter-Neuzen, is Dinsdagavond de machinist O., rijdende op trein 24, terwijl de trein aan het manoeuvreeren was, van de machine gevallen. Het, linkerbeen werd hem onder de knie verbrijzeld. Met den eerstvolgenden trein is hij naar zijne woonplaats, St. Nicolaas, vervoerd, nadat aan het station de eerste geneeskundige hulp was verleend. Dinsdagmorgen bemerkte mej. S., te Rotter dam, in haar winkel twee knapen, waarvan de een over den toonbank reikte. De juffrouw zag dadelijk, dat zij geen goed volk in huis had, en sloot onmiddellijk de deur, om zoo doende de knapen te beletten heen te gaan. Door een voorbijganger liet zij de politie waarschuwen. Spoedig verscheen een dienaar van den heiligen Hermandad en deze scheen de knapen wel te ken nen, want hij liet den jongen zijn wambuis openen, waardoor verscheidene pakjes sigaren en sigaretten zichtbaar waren. Ontkennen hielp hier niet meer, zoodat de politie den veelbelovenden knaap mede nam. De gemeente Oud-Vosmeer is aangewezen om de verplegingskosten te betalen ten behoeve van den armen krankzinnige J. W. Last, die te Rotterdam in het krankzinnigengesticht werd opgenomen, nadat hij aldaar uit Oud-Vosmeer was komen wonen. Over de verplichting tot betaling der verplegingskosten was geschil gerezen tusschen de besturen van beide genoemde gemeenten. De predikant, die Zondagnamiddag voor de Hervormde gemeente te Zoeterwoude zou optreden, om er eene vacature-beurt te vervullen moest, wegens totaal gemis aan hoorders, weer vertrekken. In vele streken in den omtrek van Breda Zwaluwe en Steenbergen staan de beetwortelen prachtig te velde en belooft de opbrengst die van vorige goede jaren zelfs te overtreffen. Een onder zoek heeft aangetoond, dat de beetwortel langwei-pig is en groot suikergehalte bezit. De landbouwers hebben algemeen aan het verzoek van de suiker- fabrikanten gevolg gegeven, om de beetwortelen van de uitschotten te ontdoen. De veldwachter te Borgharen (L.), die, zooals we meldden door het onvoorzichtig omgaan met zijne revolver zich in de zijde verwondde, is aan de ge volgen overleden. Te 's-Hertogenbosch heeft een oolijk ventje zekere B. zich gedurende den afgeloopen winter en ook nog in de eerste maanden van het mildere sei zoen onledig gehouden met het namaken van de bons door het armbestuur van de parochie Sint Pieter aldaar uitgegeven, en waarop brood, steen kolen, rijst, warm eten, enz. kan verkregen worden. De man heeft voor ongeveer ƒ80 op die manier weten los te krijgen, maar nu zit hij achter de tralies. Te Sprang vierde de hoofdonderwijzer zijn 25- jarig jubilé als zoodanig. Bij die gelegenheid schoot een knaap een geladen pistool afde kogel kwam in het lichaam van eene vrouw terecht. De ongelukkige zeeg neder en ver keert thans in bedenkelijken toestand. De onvoorzichtige dader is radeloos van smart. I Erger dan muggen. Prinses Beatrice, de jongste I dochter van koningin Victoria, die met haar echt- j genoot, prins Henry von Battenberg, sedert eenigen i tijd op het slot Heidelberg bij Jugenheim vertoeft, I werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door j een brand opgeschrikt, waardoor haar bed, kamer I en een gedeelte van het slot werden vernield. Van I de toedracht van het ongeval wordt alleen medege deeld, dat kort na middernacht een kamenier te dicht met een brandende kaars bij het gazen muggennet kwam, dat het bed der Prinses omgaf. Door het brandende net waren in een oogenblik ook gordijnen in vlam gezet, en de Prinses moest ongekleed de vlucht nemen. Zij poogde een brandblusschings- toestel te laten werken, maar dit bleek niet in orde te zijn. Daarop wekte zij de andere bewoners. Na een half uur verscheen de brandweer van J ugen- heim en wist het vuur te bedwingen, maar het ge deelte van het slot, bekend als het Protassow-gebouw, is thans een puinhoop, en een vleugel van het slot heeft veel door het water geleden. Prinses Beatrice heeft haar kleederen en juweelen door den brand verloren. Haar echtgenoot, prins Henry, was afwezig en vertoefde in een jachthuis in de naburige bos- schen, om 's ochtends vroeg uit jagen te gaan. Hij werd echter gewaarschuwd en vei^cheen weldra. Niemand heeft letsel bekomen, behalve twee brand weermannen door vallende voorwerpen. De rechtbank te Essen heeft al de aange klaagden in de bekende zaak der Bochumer fabriek (vervalsching van spoorwegstempels) vrijgesproken. In officiéél e berichten uit Rusland omtrent het vooruitzicht van den graanoogst wordt gezegd, dat het winterkoren wegens het natkoude weder gemid deld niet gunstig staat en dat het zomerkoorn ook te wenschen overlaat. Hier en daar is het graan ook door den worm aangetast. Zondagnamiddag heeft er in een gedeelte van Duitschland een zwaar onweder gewoed. Blijkens de berichten werden de langdurige donderslagen en felle bliksemstralen afgewisseld door aanhoudende regen vlagen als wolkbreuken, gepaard met hevigen hagel slag, met het gevolg dat op verscheidene plaatsen de te veld staande gewassen en de wijnbergen totaal zijn vernield, en zoowel spoorlijnen als straat- en andere wegen een geruimen tijd ten eenenmale on bruikbaar waren. Zulke berichten zijn er ontvangen uit het Nahedal, uit Kreuznach, Niederhausen, Alten- bamberg, Biirenbach, Maintz, Mannheim, Kassei en verscheidene kleinere plaatsen. Ook in het noorden van Frankrijk is dienzelfden dag door onweder veel schade aangericht. Tegelijkertijd zijn in de streek van Wohlen (in het Zwitsersche kanton Aargau) bij eene donderbui vele boomen door storm ontworteld. Te Müllheim (in het kanton Thurgau) heeft terzelfder tijd de bliksem brand veroorzaakt en ging in Ob- walden het onweder gepaard met hagelslag, terwijl tusschen Kaiserstuhl en Lungern, tengevolge van den aandrang van water, eene spoorbrug wegge slagen en een eind spoorweg ter lengte van 500 meters aanmerkelijk beschadigd werd. Omtrent de aardschudding, die Maandagochtend ten 5 ure in Zwitserland heeft plaats gehad, wordt uit Lucern gemeld, dat men aldaar een vrij sterken schok in de richting van zuid naar noord heeft waar genomen In St. Gallen en Weinfelden hoorde men tevens een geluid als van een dreunenden slag. De schudding deed zich ook gevoelen te Schaffhausen, Steckborn, Rothenhausen, Winterthur en verscheidene andere plaatsen. Te Frauenfeld hoorde men eerst een gerommel gelijk een zwaargeladen vrachtwagen op straatsteenen maakt. Te Uesslingen zijn vier schokken waargenomen. Te Ragaz stonden tafels en stoelen te trillen. Te St. Gallen was de dreuning zoo sterk, dat in een huis een drinkglas van eene kastplank afrolde en een wand-uurwerk op den grond viel. In Glarus heeft men in houten wanden een sterk ge kraak gehoord. In de gevangenis te Glasgow heeft een man, een 33-jarig vormer William Henderson (geen Ier), bekend, dat hij een der huurlingen was, die op 2 April 1878 bij Milford, op last van de toenmalige Iersche Home Rule-partij, lord Leitrim, zijn klerk en nog een persoon, op een kar gezeten, op weg naar graaf Leitrim's landhuis, hebben doodgeschoten en ook een der moordenaars van lord Mountmorves, die op 25 Sept. 1880, niet ver van zijne woning, Ebno Hall, in 't Graafschap Gal way, met zes re volverschoten doorboord, overleden werd gevonden. Voor beide Home Rule-misdaden was hij gehuurd door den man, die naderhand den verklapper Carey bekend als kroongetuige in den Phoenix-park- moord aan de Kaap doodschoot. De consul der Vereenigde Staten te Kopen hagen, de heer Ryder, is in hechtenis genomen we gens oplichterijen en geldverduisteringen. Dit blijkt nu te wezen woor een bedrag van minstens 200,000 kronen. Zijn jonge vrouw nog pas 16 jaar oud is ook gevangen genomen wegens het afleggen van een valsch getuigenis ten gunste van haren man. De Deensche justitie heeft aan de Regeering der Vereenigde Staten een telegram gezonden over deze zaak, en daarop kwam het leuke antwoordBewijs de misdrijven, waarvan Ryder beschuldigd wordt, en vonnis hem volgens de Deensche wetten". Nabij Ohio-City kwam een trein met petroleum geladen in botsing met een anderen trein. Honderden waren dadelijk op de plaats van het onheil tegen woordig, toen een hevige ontploffing plaats had. Tweehonderd menschen werden gewond, waarvan 20 zoo ernstig, dat zij na eenige uren lijden bezweken. Volgens een telegram uit Nischni Novogorod neemt er het aantal choleragevallen eer af dan toe. Het aantal herstelden wordt grooter. Het weder is uit het oogpunt van gezondheid gunstig. De naar Nischni Novogorod gezonden hoogleeraar Anrep verklaarde bovendien, dat de cholera in zwak ker vorm is opgetreden en steeds milder van aard I wordt. Er is geen reden om zich ongerust te maken, j De bevolking te Nischni Novogorod is thans geruster I geworden en de gevluchte werklieden komen allengs terug. Uit Teheran wordt gemeld, dat onpartijdige genees kundige rapporten omtrent de cholera te Mesched aantoonen, dat die ziekte aldaar niet van een aller hevigst karakter is, maar desniettemin hadden er in Juni en Juli 5000 sterfgevallen plaats, zijnde 30 pet. der aangetasten. Doch da vorige week zijn er slechts zeven personen aan de ziekte bezweken. Enkele plaatsen tusschen Mesched en Teheran en tusschen Taabriz en Teheran zijn geheel vrij van de cholera. Zekere heer Springuel, uit Huy, in België, procedeerde sedert 7 jaar tegen den Pruischen Staat en had eindelijk zijn proces gewonnen. Hij was naar Leipzig gegaanj om 397.000 frc. te ontvangen en vierde daar met zijn neven den goeden afloop van het proces. Na het diner deden de vier vrienden een tochtje op de Elster, het bootje kantelde, en de heeren Springuel en een zijner neven vielen in het water en verdronken. Uit Tandjong Balei komt de treurige tijding, dat de heer Utermark, assistent op de Onderneming Soengei Silau Toewa van de Tabak-Maatschappij »Soeka Djadi", dezer dagen bij het ontvangen van de tabak door een Chineeschen koelie met een mes steek ernstig in de rechterlong werd verwond. De dader werd den 30sten Juni opgepakthet is te hopen, dat hij voorbeeldig en vooral spoedig zal gestraft worden. Op bovengenoemde plaats loopt het gerucht, dat de bekende kranige hoofdmandoer der politie-oppas- sers van Batoe Bahra, Mat genaamd, op een trans port naar Tanah Djawa door gestraften is vermoord. De eenige communicatieweg tusschen Tandjong Balei en de hooger gelegen ondernemingen is door onzaakkundige reparatie voor een groot deel (mis schien voor altijd?) onbruikbaar geworden. Echt PommerscliEen rijk geworden boer in Pommeren had het besluit genomen, een gouvernante in huis te nemen, om zijn veelbelovenden spruiten manieren te leeren. Een der eerste nieuwigheden, die de gouvernante invoerde, was, dat den kinderen aan tafel een servet gegeven werd, tot nog toe was men gewoon geweest, na het eten, eenvoudig de vingers af te likken. De achtjarige Hendrik was met deze nieuwigheid volstrekt niet ingenomen en weigerde halsstarrig van het servet gebruik te ma ken. Toen hij op zekeren dag met zijne vingers bij de sauskom is verdwaald geraakt, houdt hij zijne handen vlak voor de gouvernante en zegtAflik ken mag ik ze niet, afvegen wil ik ze niet lik gij ze nu maar af! - De zoon van een weduwe te Frankfort die in 1887 in d; nabijheid van Pesth, Oostenrijk, een ouden heer redde, die op 't punt was te verdrinken in den Donau, werd dezer dagen zeer aardig verrast met de mededeeling dat hij universeel erfgenaam was van de nalatenschap van hem, wien hij het leven gered had. Het fortuin, waarvan deze man zoo eensklaps in bezit is gekomen, bedraagt 236,000 florijnen. Een der merkwaardigste anekdoten betreffende de verkiezingen in Engeland, werd in Ierland afge speeld en door een redacteur van de Telegraph te Belfast medegedeeld. In het arrondissement van North Tyrone, waar lord Frederick Hamilton, een unionist en broeder van den eersten lord der admiraliteit en van den hertog van Abercorn, het won van zijn tegenstander, een verdediger van t>home-rule", met een meerderheid van 49 stemmen, bemerkte men op den dag der verkiezing tegen zes uur 's avonds, dat twee kiezers, warme unionisten, maar ongelukkig invaliden, niet hadden gestemd. Bij gebrek aan rij tuigen besloot de verkiezingsagent van lord Fre derick een bode te zenden naar den hertog van Abercorn, die zich in de nabijheid bevond. De hertogin, zijne echtgenoote, was van oordeel dat twee werkpaarden, die zich niet ver vandaar bevonden, konden beschikbaar worden gesteld en gespannen worden voor een groot reisrijtuig, dat als equipage diende voor den overleden hertog, toen hij lord-luitenant van Ierland was. Zoo gezegd zoo ge daan. Maar alle koetsiers van het huis van Abercorn waren afwezig, daar zij van den vroegen morgen af reeds kiezers naar de stembus hadden gebracht. De hertog van Abercorn kon hen zelf niet wegbrengen, zonder de wet te verkrachten, die den pairs verbiedt aan de verkiezingen deel te nemen. Maar de wet verbiedt het niet aan de echtgenooten dei- pairs en weldra zag men, tot groot genoegen der boeren, de hertogin van Abercorn den bok bestijgen, de teugels ter hand nemen en de zweep over de twee knollen leggen, die zooveel als 't in hun was zich in vollen draf op weg begaven. Drie minuten voor acht hadden de twee kiezers hun stem gege ven aan lord Frederick Hamilton. Een lid van het zwakke geslacht. President: Schaamt gij u niet, beschuldigde, om een zwak schepsel als uwe vrouw te slaan Beschuldigde (glimlachend)»Zwak schepsel »Hebt u dat zwakke schepsel wel ooit gezien, mijnheer de president." President»Neen 1" BeschuldigdeVeroorloof mij dan, u eene kleine mededeeling te doen. Drie weken geleden heb ik haar laten wegen. En toen woog dat zwakke schep sel met hare kleederen 187 kilo." Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 6 Augustus. 1.2 1.28 7.32 7.58 7 1.52 2.16 8.22 8.46 8 2.38 2.57 9.8 9.27 9 3.17 3.37 9.47 10.7 10 3.58 4.17 10.28 10.47 11 4.38 4.59 11.8 11.29 12 5.19 5.39 11.49

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2