Op de vraag van den heer Joos Sandee wanneer dit verzoek was ingekomen, kreeg hij ten antwoord 19 Mei. Hij was er voor, mits wij niet te laat kwa men en mits het circuleeren van het adres niet te veel werk kostte voor het personeel ter secretarie. De Voorzitter stelde hem omtrent een en ander gerust, waarna het verzoek met 5 tegen 3 st. werd aangenomen. Voor de verdere punten der agenda stelde de heer Cupérij verdaging voor tot Dinsdag. Het was nu reeds half 10 en het kon wel 12 uren worden. Ook moesten sommige heeren naar zee. De Voorzitter wilde liever voortgaan, maar de raad vereenigde zich met 6 tegen 2 st. met het voorstelCupérij, waarna de Voorzitter de volgende vergadering bepaalde op Dinsdag a. s. des voorm. 10 uren en de vergadering sloot. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 October a. s., benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Sluis F. H. V o s, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Nijverdal. Bij kon. besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den polder Kats, J. W.Markusse; tot plaats vervangend dijkgraaf van den Jacobpolder, J. W. Van Nieuwenhuijze;tot gezworen van den polder Nieuw-Othene, D. Dekker F z n. Bij kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. van gez. 1ste kl. de off. van gez. 2de kl. L. F. K. De F o u w, van dat personeel. Naar aanleiding van herhaaldelijk in het bui tenland voorkomende moeilijkheden vestigt de Minister van Buitenl. Zaken de aandacht van be langhebbenden op de wenschelijkheid dat zoowel personen die tijdelijk in het buitenland verblijven als zij die aldaar voor langeren tijd ge vestigd zijn, in het bezit zijn van een of ander officieel stuk, waardoor zij op ieder oogenblik hun identiteit kunnen bewijzen. Het bericht, alsof de maatregel der perron kaartjes aan de stations der staatsspoorwegen weder zal worden afgeschaft, kan het Centrum van welingelichte zijde tegenspreken. Van de vier gouden medailles door H. M. de Koningin geschonken ter bekroning op de Intern. Sporttentoonstelling te Scheveningen, zul len beschikbaar worden gesteld twee voor de afdeeling Visscherij, een voor de groep Schoone kunsten, af deeling Nederland, éen voor de groepen IJs- en Watersport. Van de zilveren medailles, door H. M. de Ko ningin beschikbaar gesteld, zijn bestemd éen voor de Schoone kunsten, afd. Frankrijkéen idem, afd. België, éen idem, afdeeling Nederland, éen voor de groep Nijverheid, afdeeling België, éen idem, afdee ling Oostenrijk, éen id. afd. Frankrijk, éen id. Neder land, en éen voor de afd. Voorwerpen ter opluistering. De bronzen medailles, door H. M. de Koningin geschonken, zullen worden beschikbaar gesteld voor de afdeeling Nijverheid van België, Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk, Nederland en Noorwegen, ieder éen, en voor de afd. Voorwerpen ter opluis tering twee. Door H. M. de Koningin Regentes zijn 16 zilveren medailles geschonken. Daarvan zal éen worden be stemd voor den kolfwedstrijd van den Ned. Kolf bond, den eenigen wedstrijd, die zoodanige onderscheiding mocht verwerven, omdat deze uitsluitend een natio naal karakter draagt. Verder zullen deze zilveren medailles der Koningin- Regentes bestemd zijn voor de afdeeling Nijverheid, nl. België, Oostenrijk, Noorwegen, Duitschland, Frank rijk en Nederland ieder éen en een voor de afd. Voorwerpen ter opluistering. De bronzen medailles, door de Regentes geschon ken, zullen aldus verdeeld worden afd. Nijverheid België, Oostenrijk, Frankrijk, Nederland ieder éen afd. Schoone kunstenNoorwegen, Nederland ieder éen en twee voor de afd. Voorwerpen ter opluistering. In den Belgischen Senaat heeft de heer De Brouckère Vrijdag de regeering geïnterpelleerd over het verbod van Nederlandsche zijde tegen het in voeren van mest en tegen het laten weiden van vee uit België in sommige grensstreken van het Nederlandsche grondgebied. Volgens de Independence zou de minister De Bruyn geantwoord hebben, dat er over deze aangelegenheid een diepgaand verschil van inzichten tusschen de beide regeeringen, en onwil aan de zijde van Neder land bestaat, om de tractaten na te leven. Berst in den laatsten tijd is daarin eenige verbetering gekomen, tengevolge van strenge maatregelen, door de Belgische regeering genomen. »Er wordt nu bericht de Indépendance opnieuw onderhandeld om de Nederlandsche regeering zedelijk te dwingen, de bestaande overeenkomsten na te komen, en indien deze onderhandelingen niet tot het gewenschte doel leiden, zal men haar met gelijke munt betalen." Aan De Locomotief is uit Nederland geschreven dat de Minister van Koloniën plan heeft in een door de Indische regeering aan te wijzen streek een proef te nemen met de opium-regie, en dat de heer Eekhout, die spoedig naar Java terugkeert, opium-pastilles zal meebrengen, in tinfoelie verpakt en hem door prof. Stoeder, te Amsterdam ter hand gesteld. Dit laatste gaat echter niet van de Regee ring uit. In een Londensche correspondentie van de Arnh. Ct. wordt over de geldverlegenheid, waarin het »Leger des Heils" verkeert, gezegd dat het slechte beheer en de verkwistende, ja, dikwijls roekelooze wijze, waarop met de fondsen werd om gesprongen, voor een groot gedeelte daarvan de schuld zijn. Zij heet het verder die den generaal" vroeger den grootsten steun verleenden, hebben zich van hem afgekeerd, en dit laat zich gemakkelijk ver klaren, nu het bljjkt dat, tiots h t aanzienlijke ka pitaal, waarover het Leger des Heils" te beschikken had, het Darkest England-plan schipbreuk heeft ge leden en veel duizenden ponden sterling als ware het weggeworpen zijn. Wanneer de instelling het Leger des Heils" werkelijk op spaarzaamheid ware bedacht geweest, dan had zij haar kostbare panden in de Queen Victoriastreet, in het midden der City, reeds lang van de hand gedaan. De manier om tot de schitterende" ontvangst van generaal" Booth een vloot schepen af te huren, heeft ook veel schit terend" geld gekost, en dit, zoomede andere staaltjes van verspilzucht van het Leger des Heils", heeft het Engelsche volk, dat zich niet onbetuigd laat, wanneer het op edelmoedigheid aankomt, niet blind gemaakt voor de gebreken en de verspilzucht van bewuste instelling. Bovendien heeft het publiek nu meer dan genoeg van het muziekkorps, de trom en De Oorlogskreet, en de reis, die de generaal" thans weder naar Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk, Denemarken en Skandinavië zal ondernemen, doet velen van verwondering de schouders ophalen, en onwillekeurig vraagt men zich af: Wie zal dat be talen In verband met het bovenstaande dat wij na tuurlijk geheel voor rekening van den schrijver la ten verdient opmerking het navolgende bericht: Maandag jl. vierde het Leger des Heils" te Lon den zijn 27jarig bestaan. In eene zijner toespraken heeft generaal Booth zich bereid verklaard om inzage van zijne boeken te geven. Gelijk men weet admi nistreert de generaal geheel alleen zonder eenige controle de geldzaken van het Leger. Ofschoon hij geenerlei aanleiding heeft gegeven om zijne admi nistratie te wantrouwen, werd toch van sommige zijden, en onder anderen door de Times, bij herhaling de wensch geuit, dat hij opening van zaken zou doen. Hij zou dan nog meer geld ontvangen dan thans. Booth heeft nu den wensch ingewilligd en eene commissie van onderzoek zal optreden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Medemblik dr. J. Helder, pred. te Zierikseete St.-Annaland ds. J. R. v. Kooy, te Steenderen en Bronkhorst. Bedankt voor het beroep te Ooltgensplaat door ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten, te Serooskerke (W.); voor dat te Oud-Vosmeer door ds. A. F. Simons, te Poortvliet. De programma's van de examens ter verkrij ging eener akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vakken, genoemd onder k en t, in art. 2 der onderwijswet, zijn bij koninklijk besluit gewijzigd als volgt 1. Nuttige handwerken voor meisjes. De ver- eischten zijn a. Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook classicaal, onderwijs in de nuttige hand werken voor meisjes. b. Bedrevenheid in breien, mazen, stoppen, naaien en knippen. 2. Fraaie handwerken voor meisjes. a. Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook classicaal, onderwijs in de fraaie hand werken voor meisjes. b. Bedrevenheid in borduren, haken, breien, knoo- pen, guipure, kantsteken, Holbein- en patroon- teekenen. c. Het aangeven van de wijze, waarop de verschil lende handwerken worden aangevangen en voltooid. Rechtszaken. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens mishandeling H. K., 25 j., te Borsele, tot 8 d., C. D., 50 j., te Schore, tot 7 d. gev. straf, G. Z., 23 j., te Ierseke, tot 10 b. s. 10 d. h. en A. S., 24 j., te Ilein- kenszand tot 5 b. s. 5 d. h.mishandeling en mishandeling van een ambtenaarK. S., 22 j., te Baarland, tot 14 d. gev. strafbeleediging en mishandeling van een ambtenaarN. B., 22 j., te Baarland, tot 14 d. gev. strafmishandeling en ver nieling: C. d. B., 17 j., te Hoedekenskerke, tot 7 d. gev. straf. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal Goolam Kader van de uitspraak van den kantonrechter in hooger beroep komen. De Tentoonstelling te Scheveningen. (Van onzen eigen correspondent.) 's-Gravenhage, 29 Juli 1892. V. Misschien zult ge, waarde lezer, met een onge- loovig glimlachje en een licht optrekken van uwe heide schouders, denken, dat het aan mij ligt, om dat ik nog wat weinig van den speelbal, dien we onze aarde noemen, gezien heb en dat spijt mij, want dan verliest de opmerking van hare kracht, wat voor opmerkingen van reporters verdrietig en gevaarlijk is. En toch kan ik het niet laten, U te zeggen, dat een geheel als waarvan ik heden van 2 tot 6 uur mocht genieten, in mijn nietig bestaan nog tot het ongekende behoorde. Ik rangschik den 29en Juli onder die dagen waarvan ik misschien als grijsaard aan mijn kleinkinderen zal kunnen ver tellen, omdat het een dag was, zóó vol schoone en afwisselende indrukken, als wij maar zelden het voorrecht hebben te genieten. Wat is de zaak 'l eenvoudig in een paar woorden dezeHare Majes teiten de beide Koninginnen hebben de Sport- en Paarden-tentoonstelling bezocht en zijn daar met geestdrift ontvangen. En nu wil het zijn, dat het den Oranjeklant, en'dat ben ik a tort et travers desnoods, goed doet het allerliefste fijnbeschaafde Koningskind, waaraan hij hangt met geheel zijn hart, op gevaar af van het te vergoden, daar te zien te midden van eene menigte die zich inspant om eiken indruk goed, schoon en nobel te doen zijn. Nu wil het zijn dat de grootsche, feeërieke omgeving haar des te beter deed uitkomen; dat de muziek, het paardengesnuif en getrappel, het prachtige zon- rijke weder, de omgeving van verfijnde weelde in kleedij en tooi een harmonische lijst om haar teér- gevorind kopje vormdendat haar diep gevoelige, vertrouwende blik onze sympathie meer dan gewoon opwekte, in elk geval, er was niets dat de be koring verstoorde. En op die ontvangst kunnen wij trotsch zijn, wij Hagenaars, die een beetje in een kwaad blaadje staan, maar die toch zoo goed de kunst kennen van rustig bewonderen en de dolle- pretbonzen en platgetreden bloemperken overlaten aan de twee groote koopsteden, die in zulk geval haar afstand tot hare vorstin zoo bijster slecht kunnen bewaren. Eene prachtige verschijning, liefelijk als geene, onze Wilkelmina naast de Koningin-Regentes in het open rijtuigzij in het wit gekleed met een lief blozend kopje als éénigen tooi, het rijtuig be spannen met de vier, waarop jockeys in het wit en versierd met rozenknopjes op de borst en aan het tuigDaar wijkt haar volk in rechte lijnen terug, daar vormt zich de doorgang van zelf als een effen pad, daar is niets overbodig dan de zenuwachtige politie, die zeker niet beter kon doen dan thuisblijven en een vrijen dag nemen. Niemand is wanordelijk, niemand denkt er in de verte aan, zijne gebiedster ook maar een stofje in den weg te leggen, en dan geeft het een onrustigen indruk, dat gedraaf van mannen met helmen en stokken af en aan, zoekende of er niets terug te duwen valt, en de omgeving in een woord ten eenen- male bedervende. Maar dit kleine bezwaar bedierf mijn gelukkige kalmte en mijn vatbaarheid voor mooie indrukken maar weinig, en ik zie haar nog, hier en daar nieuws gierig bewonderend, vragend opziend en o zoo in nemend groetend. Zie, daarvoor zou ik in het gevaar in de bres springen, daarvoor zou ons Hollandsch volk te zaam loopen en ik zou het kunnen toeroepen Bescherm met mij ons Koningskind! En dan zouden wij allereerst 't gehate soeialis- tendom onder den voet loopen en de losgelaten enthou siaste drom zou het verpletteren, want zoo min als volkshaat kent ook volksgeestdrift hare grenzen, en te midden van ons zouden moeder en dochter be waard zijn als kleinooden in het heiligste der heiligen. Of het er schoon was? alsof niet alles daartoe samenwerkte, één van doel en één van wil. De prachtige rossen, hier en daar niet te bedwingen, waren niet genoeg te bewonderen. De beide tien spannen in de eerste plaats verschillend aange spannen lokten de toejuichingen van rondom uit, met meesterhand bestuurd en in gang en houding ongeëvenaard. En hoe hebben we genoten toen de vijf vierspannen in tallooze grillige bochten dooreenslingerend vrije bewegingen uitvoerden op het uitgestrekte veld tegen over de Koninklijke tribuneen de vijftien dubbel spannen, allen bekroond bij het sehoonrijden, zoo goed als de zesspannen gereden a la fléche. Ook harddravers voor sullkey of chais deden hun best; jammer dat de baan wat te sterk afgerond was aan de einden om de snuivende paarden geheel den teugel te kunnen geven. Schilderachtig was vooral de chais waarop de beide dames V. d. Berg uit Haarlem in echt Noord-Hollandsch gewaad hadden plaats genomen en waarvan de eene met vaste hand de teugels hield, om in flinke houding als kampioen van rijsport voor vrouwen zich te doen kennen. Zaagt ge ooit schooner rijden, dan door officieren en ruiters hier werd -ten beste gegeven Onberispe- lijker springen als eenigen over hindernis, muur en water? Wat moet zulk een hand rustig en kalm zijn, die het vurigste paard in stap tot kort voor de hindernis brengen kan, om met korten aanloop haar met glans te»nemen". Wat o vermoedigen trots moet de ruiter bezitten, die onder de oogen der Koningin, aan het slot der hindernissen gekomen, zo allen nog eens in omgekeerde orde neemt, en niet terugdeinst voor het feit, dat nu de hooge heg niet vóór maar achter de gracht staat, 't Was zonder weêrgaen zelfs de gekoppelde zes zware werk paarden, die in sterken draf de tribune voorhij ge leid werden, dwongen ons een uitroep van ver bazing af. Hier was meer dan Carré, hier deed geestdrift voor het oranje, door paard en man gedragen, meer dan éen andere drijfveer zou kunnen doen. Aan het gejuich dreigde geen einde te komen, toen Hare Majesteit de Koningin den zilveren eere beker uitreikte aan den bekroonden officier der ar tillerie. Houd dien in waarde, knappe ruiterwij benijden U dien. En hoe hoffelijk, fijn gevoeld werd telkens weör het saluut gebracht door ruiters en bestuurders bij den aanvang van eiken ritvooral bij het sehoon rijden van een aantal bekroonde paarden een ge- heele reeks onder den man, was dit in het oog vallend. Vóór de komst der hooge gasten op het terrein der Paardententoonstelling, waren wij, nederige lie den, reeds in de stemming gebracht, daar wij ruim schoots den tijd hadden om in de stallen en de om ringende ruimten elk paard, elk span, elke equipage afzonderlijk te bewonderen. Hoe vröolijk die groepjes, gezellig koutend, prettig babbelend, met scherts en jok, de dames wat coquet, de heeren fladderend van groep tot groep. Hoe vriendelijk die muziek, het wachten kortend, verdrijvend den tijd, opvroo- lijkend onze stemming, die niet wachtens moe werd En terwijl wij wachtten had het comité wél ge daan, alle merkwaardige zaken in het hoofdgebouw onder de aandacht van onze Vorstinnen te brengen, die overal lieftallig, overal vriendelijk, leden, ver tegenwoordigers en exposanten toespraken, aanmoe digden, bedankten onvermoeiddie hier een ruiker van de Belgen gracieuselijk aanvaardden, pracht van bloemenschat, daar in het Engelsch eene ver klaring aanhoorden of inlichting vroegen, die alles, alles bewonderden van kunst en industrie, en inmiddels de blikken op zich gevestigd gevoelden van allen; van de gastheerea, tuk op het uitleggen van het bezienswaardige; van het publiek, dat hartelijk en royaal den blik sloeg, het oog wendde op haar naief brutaal in zijn bewonderend zien; van den persman, die met Argusblikken en oen zwart pot loodje elke nuance van beweging volgde en boek staafde (zoo'n persman word ik nooitik geef dat °P 5 ja zelfs het groote glazen lens-oog van den pkotograaf, die op de onbescheiden geprepareerde plaat het feit stond te vereeuwigen. En toch heeft ons Koninginnetje gedwaald, toch is zij misleid, en wij hebben dat aangezien zonder ergernis en militair en politieman wachtte geduldig af, tot de dwaling werd opgeheven, sabels en stok ken bleven in rustuw geestdriftvolle Janmaat vloog niet op de bres en stond kalm te wachtenWant ach het waren gevoellooze, onbezielde spiegels, die in den dwaaltuin behagen schepten om ook het kind van Majesteit te doen gevoelen, dat schijn geen wer kelijkheid is, en dat een vorstenwil den waan niet kan beheerschen Na dien dag een avond van heerlijke rust, aan den rand van de eeuwige, ongemeten zeeBezielde muziek der kunst naast de natuurklanken van het zoet kabbelend golvend water Eén adem van genot, één strooming van poezie door ons geheele ik Zie, lezer, dat kunnen wij, Hagenaars, genieten en volop En we wenschen niets liever dan u mede het genot te schenken, voor dagen, ja voor weken want wanneer de barre levensstrijd hare koude over u wéér zal uitstortenwanneer al dat dagelijksck zijn u wéér zal doen bevriezen tot in de nieren, dan ja dan zal het vonkje geestdrift vrucht dragen in het kiiverstijfd gemoed en er zal een vuur uit kunnen worden geboren, dat leven wekt en liefde voor wat schoon is en verheven. Behoud daarom zulken indruk van genot, wanneer die u overkomt, en bewaar hem als uw gouden kleinood I JANMAAT. VEREENIGING van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. Was de zomervergadering, die door de leden zelf bepaald was op 6 Juli te Ter-Neuzen, door de geringe aangifte van deelneming niet doorgegaan, - de bijeenkomst, die in plaats daarvan, gepasseerden Donderdag den 28 Juli in het »Café Hartman" te Goes gehouden werd, getuigde evenmin van belang stelling der leden. Er was slechts een negental (waar onder vier leden van het bestuur) opgekomen. De oorzaak der schrale opkomst was niet te zoeken in de agenda, want het bestuur had een viertal onderwerpen aan de orde van behandeling gesteld, die allen op groote belangrijkheid mogen bogen. Doch hoe klein het aantal aanwezigen mochten zijn, de beraadslagingen getuigden van lust voor de behartiging der gemeentebelangen, welke behartiging de plicht van alle leden is. I. Nadat de notulen der vergadering van den 26 Mei jl. gelezen en goedgekeurd waren, werd mededeeling gedaan van de volgende sedert die ver gadering verzonden stukken a. Adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om, zoo noodig geamendeerd, de belasting-ontwerpen van Minister Pier son aan te nemen. Zoo als bekend is, werd het doel van dit adres bereikt. Een der aanwezige leden stelde aan het einde der vergade ring nog voor, nu een adres van gelukwensching aan den Minister te richten, met welk voorstel de vergadering zich vereenigde, doch waarvan de uit- uitvoering, op advies van liet bestuur, wordt aan gehouden, tot de ontwerpen ook door de Eerste Kamer zullen zijn aangenomen. b. Missive aan het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen, inhoudende ver zoek om ter eerstvolgende algemeene vergadering »de besturen der onderscheidene Vereenigingen van burgemeesters, secretarissen, ontvangers, gemeente ambtenaren en volontairs uit te noodigen zich te doen vertegenwoordigen, ter bespreking van de samen smelting tot een Administratie ven bond voor Neder land", welke bespreking door den afgevaardigde der Bevelandsche vereeniging (den heer H. G. Hartman Jz., secretaris van Goes) zal worden ingeleid. c. Missive aan het bestuur derzelfde vereeniging over de verplichte invoering van het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. In deze missive is medegedeeld, dat het onderwerp in de vergadering van 26 Mei is besproken en als uitslag daarvan het volgende kenbaar gemaakt. »De voor- deelen voor de leerlingen, met betrekking tot de lichamelijke ontwikkeling, de vorming, de gemakke lijke beweging en het zich goed voordoen in de maatschappij, uit dat onderwijs voortspruitende, wer den niet ontkend, maar daartegenover gesteld de groote uitgaven, die van de gemeenten, door inrich ting van lokalen, aanschaffing van benoodigdheden en bezoldiging van het onderwijzend personeel zullen gevorderd worden. Tevens werd er op gewezen, dat, dewijl het onderwijs in bedoeld leervak slechts aan kleine groepen van leerlingen te gelijk kan gegeven worden, en den ouders vrijheid verleend is, om hunne kinderen al dan niet van dat onderwijs gebruik te laten maken, noodwendig verwarring, althans bemoei lijking in den gang van het overige onderwijs het gevolg van de verplichte invoering zal zijn. Ook werd als bezwaar tegen de invoering geopperd, dat, terwijl men ten plattenlande slechts voor een gedeelte van het jaar van eenig getrouw schoolbezoek verzekerd is, het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen af breuk zal doen aan het onderwijs in de vakken ac, welk onderwijs als veel minder ontheerlijk werd geacht." Als gevolg van het aan die mededeelingen vast geknoopte verzoek heeft het bestuur der Neder landsche vereeniging eene circulaire uitgevaardigd, waarin het verklaart, na kennisneming en over weging van de geopperde bezwaren, tot de o vertui-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2