overeenkomstig het advies der financiëe'ló commissie goedgekeurd iu ontvang op ƒ55849,05 1/2, in uitgaaf op 51093,02, dus met een saldo van ƒ4756,03 Vs- jD© heeren Den Boer en Hildernisse, die als leden van liet bestuur der instelling bij de behandeling niet tegenwoordig waren, worden met 's raads besluit in kennis gesteld. XV. Ook wordt behandeld de rekening van het bestuur van het Gasthuis over 1891. De financiëele commissie adviseert tot goedkeuring, onder opmerking dat het voorbeeld van het Burger lijk Armbestuur navolging verdient, om bij de bevel schriften tot betaling der boterleveringen voortaan over te leggen de staten van ontvang dier betaling. De heer Adam verklaart met genoegen de rekening gezien te hebben. Als men nagaat dat voor eene verpleging van 45 personen J 36000 gevorderd wordt, dan gelooft hij dat de gemeente er trotsch op mag zijn, zulk eene inrichting te bezitten. Het blijkt dat schraalhans geen keukenmeester in het Gasthuis is, en het verheugt hem, dat de ouden van dagen zoo goed verzorgd worden. De rekening wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd in ontvang op 37787,16 1/2» in uitgaaf op 36065,031/2 en dus met een saldo van 1722,13. XVI. De Voorzitter zegt, dat heden nog is ont vangen eene missive van het Burgerlijk Armbestuur, waarbij dit aan de goedkeuring van den Raad onder werpt een besluit tot wijziging der begrooting van die instelling over 1892, om de koopsom van een stukje grond te betalen. Hij stelt voor, indien de financiëele commissie niet vooraf een onderzoek wenscht hetgeen niet ver langd wordt de goedkeuring te verleenen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. XVII. Ten slotte wordt ter tafel gebracht de verantwooiding van het comptabel beheer van B. en W. over 1891, onder overlegging van de hun door den ontvanger aangeboden rekening, vergezeld van een ontwerp-besluit om de2e rekening goed te keuren in ontvang op 145945,19, in uitgaaf op f 136330,441/2 en dus met een saldo van ƒ9614,741/3. Deze rekening zal ter secretarie voor een ieder ter inzage gelegd en in handen van de financiëele commissie tot onderzoek gesteld worden. XVIII. De heer Lambrechtsen verzoekt en gelooft daarbij uit naam van vele medeleden te spreken, dat althans gedurende de zomermaanden de vergaderin gen van den raad des avonds mogen gehouden worden, dewijl velen des middags afwezig moeten zijn of door hunne bezigheden verhinderd worden de vergaderin gen zonder bezwaar bij te wonen. De Voorzitter zegt, dit gaarne in overweging te zullen nemen en bereid te zijn de proef te nemen. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. St. Maartensdijk. Zeker weinige gemeenten in Zeeland verkeeren op 't oogenblik in eene zoo ongunstige conditie als de onze. Nu is de zomer tijd daar en tal van arbeiders zijn zonder werk. De oogsttijd, die aanstaande is, zal daarin wel eenige verandering brengen, doch de verbetering zal niet van langen duur zijn. De oorzaak van dien voor den arbeider ongunstigen toestand moet gezocht worden in de omstandigheid, dat er dit jaar zeer weinig vlas te bewerken is. Het geldelijk na deel, nu al enkele jaren achtereen, door de vlas boeren geleden, heeft deze afgeschrikt op zoo groole schaal als vroeger te werken. De hoeveelheid te bewerken vlas bedraagt dan nu ook maar Vs ge deelte vau betgeen in de laatste jaren werd bewerkt. En van dit Vs gedeelte krimpt waarschijnlijk ook nog een groot deel weg. De kooge prijzen, die Belgi sche kooplieden voor onbewerkt vlas besteden, is voor onze vlasboeren eene zoo sterke verzoeking, dat sommigen hunner, bij de gedachte aan vorige jaren, die niet kunnen weerstaan, en hun vlas onbe werkt van de hand doen. En nu moge de zomertijd al minder voordeelig wezen, het veld geeft dan toch altijd nog het een of ander te doen. Maar hoe zal het meerendeel der arbeiders hier den wintertijd moeten doorbrengen V Deze vraag wekt bezorgdheid in kooge mate. Men neme in aanmerking dat er 's winters ongeveer 4 maanden lang geregeld duizend gulden 's weeks aan arbeidsloon van 't vlas werd uitbetaaldmeer dan 200 personen vonden daarin voortdurend werk. En nu zal van zelf het aantal werkenden uiterst klein zijn. 't Is zeker, dat de arbeidende klasse in dezen winter meer dan ooit den steun van de meer- bedeelden zal behoeven. Laten zij dat beiden begrij pen', de rijken en de armen. Borgelc* Gisteren hield de Dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk-Borsele eene vergadering waarin de rekening over 1891,92 werd goedgekeurd en voorloopig vastgesteld met een overschot van ^548,741;2, voortspruitende uit niet afgehaalde renten. De ontvangen subsidiën van het Rijk en de provincie ten bedrage van f 17139 waren geheel teruggegeven. Op voorstel van het bestuur werd eene som van f 1859,17 aangewezen in de begrooting van 1892(93 voor onafgehaald gebleven renten van 1891/92 en eenige daaraan voorafgaande jaren. Omtrent den uitslag der voorjaarspeilingen werd rapport uitgebracht, waaruit bleek dat de toestand van een tweetal oevervakken te Borsele bet maken van zink- en stortwerken en het uitvoeren van grondboringen en helmduikingen noodig maakt, waar voor een crediet van 22,500 noodig was. Dit werd goedgekeurd. Het dijkgesckot onderging eene verhooging met \0 vaa het geraamde bedrag en de heffing der bijdragen van de aangrenzende polders en waterschappen werd vastgesteld op het geoor loofde maximum. In verband met een en ander, waarbij zich voegde de dure afloop van de aanbe steding der onderhoudswerken, moest de begrooting der uitgaven verhoogd worden tot ƒ73286,79,/2 ©n konden de inkomsten gebracht worden op 67132,45. Hiertoe werd besloten. In een herberg te Hulst trad onlangs de 49jaiige E. H. uit Temsehe (België) op en verrichtte ten aanschouwe van een talrijk publiek zijn toeren. Zoo vroeg bij onder meer een gladden gouden ring, dien de vrouw van den rijksveldwachter hem ter hand stelde. Er werd nu zoo sterk gegoocheld, dat de gouden ring niet meer tot de eigenares terug keerde. Voor deze verduistering" is deze onwaardige navolger van Bosco door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Dinsdagavond is te Veere een kind in de haven gevallen en in de modder gestikt. Dinsdagavond kwam de houder van het loge ment »De Stad Tilburg" te Rotterdam aan de Leeu wenstraat no. 17, tot de ontdekking, dat ten zijnen nadeele was ontvreemd uit eene linnenkast, in zijne woning aanwezig, een ijzeren kistje, inhoudende een spaarboekje, waarop een bedrag van 2000 was ingeschreven, een bankbiljet van 100Ó en eenige andere bank- en muntbiljetten van 10, 25 en 40 gulden, benevens, een tot nog toe onbekend bedrag aan specie. Een onderzoek, door de politie ingesteld, leidde tot de ontdekking van het ijzeren kistje, dat teruggevonden werd in eene kist, toebehoorende aan een Israëliet, vermoedelijk een Rus, die sedert Zon dagavond jl., met een land- en geloofsgenoot, met wien bij in dat logement vertoefde, die inrichting heeft verlaten zonder dat men weet waarheen. In het ijzeren kistje werd het spaarbankboekje, waarop 2000 stond ingeschreven, teruggevonden, doch werd van het overige ontvreemde geld geen spoor ontdekt. Het kistje was door de dieven met geweld geopend, en de linnenkast, waarin bet geborgen was, waar schijnlijk met een valsehen sleutel geopend. De aan de voortvluchtigen toebehoorende kist is door de politie in beslag genomen. Bij het naderen van de kermis las men in Rotterdamscke bladen tal van advertenties, waarin jongelui jonge dames en jonge dames jongelui op riepen om zamen uit te gaan. In een volksblaadje vroeg een heer eene dame en noodigde gegadigden" uit Maandagavond half negen in de Geldersche straat te komenhij zou met een witten zakdoek zwaaien. Het gevolg was dat duizen den nieuwsgierigen daar samenkwamen en tal van heeren met zakdoeken wuifden. De politie moest de orde herstellen. Wat in vele jaren te Groningen niet had plaats gehad, is Dinsdag gebeurd. Er is iemand van de beurs gedrongen, en dat tot tweemalen en met wat men noemt bekwamen spoed." Men begrijpt, dat er ernstige grieven tegen den man op deze wijze werden geuit. In zulke gevallen oefent de beurs eene justitie, waarmede de politie niets heeft te maken, maar die daarom niet minder nadrukkelijk werkt. Het feit, dat te Barneveld een haasje wordt grootgebracht door eene kat met jongen, geeft aan leiding tot het geven van den raad, niet te groot vertrouwen te stellen in kattenliefde. Te Loosdrecht hadden de gebroeders Manten een nest jonge wilde konijnen aan de zorgen van eene kat met een jong overgelaten. Aanvankelijk ging dit opperbest en groeiden de jonge dieren als kool. Maar daar gaat een der diertjes doodde verslindende aard der kat komt boven; zij peuzelt het jong op, en de levende jongen volgden binnen korten tijd deuzelfden weg. In een volière te Amsterdam heeft een paar distelvinken, putters genaamd, hun nest gebouwd en zijn thans eiken dag druk bezig hun jongen te verzorgen. Een geval, dat in »Artis" nooit voorkwam en, zoover bekend, bij, geen liefhebber hier te lande. Onlangs vond een '-fijtuigpoetser te Rozendaal in een spoorwegcoupé een pakje, hetwelk een groote waarde inhield (men zegt 10,000 a ƒ12,000). De eerlijke vinder ontving deze week als belooning van de Maatschappij een eervolle vermelding. Zondagavond jl. namen een drietal heeren plaats in den wagen eerste klasse van den trein, die te 9.33 van Den Haag naar Rotterdam vertiekt. Inde coupé gekomen, bLuften zij er op, dat zij door die slechte controle der plaatsbewijzen best in een hoogere klasse konden plaats nemen dan hun kaartje aan duidde. Toevallig was de stationschef van Delft mede in dezelfde coupé aanwezig; kalm hoorde hij het ge sprek der heeren aan, maar kon toeh niet nalaten, aan liet station Delft den hoofdconducteur te roepen, om de plaatsbewijzen der reizigers te controleeren. Toen bleek dan ook, dat de drie heeren maar een biljet 2e klasse hadden. Nu moesten de heeren uit stappen, ieder een boete betalen van 3 en konden eeist met een lateren trein naar Rotterdam terug- keeren. Te Ziei'iksee heeft zich een geval van pokken •voorgedaan bij een vrouw, die in Antwerpen een pokkenlijder bezocht. Dinsdagnamiddag te ls/4 uur kwamen H.H. M.M. de Koninginnen in bet kamp der genietroepen bij Zeist. Het korps stond in marschtenue opgesteld op de appèlplaats, met de tamboers en de muziek op den linkervleugel. H.H. M.M. reden vóór langs het korps, terwijl de tamboers den eeremarsck sloegen en vervolgens de muziek het Wilhelmus blies, naar de officiers kantine, waar zij uitstapten en door den korps- en kampcommandant Gjjsberti Hodenpijl welkom in het kamp werden geheeten, waarna hij de officieren van den staf van het korps aan H.H. M.M. voorstelde. H.H. M.M. bezochten acltfereen volgens alles wat het kamp te zien geeft; namen een kleine poos rust in de officierskantine, waar zij iets gebruikten, en toen ook de officieren van het korps en enkele gasten-officieren van den stat van het wapen, zich hadden vereenigd. Hierna en na nog een evolutie te hebben gadegeslagen, werd de bezichtiging van het kamp nog eenigen tijd voortgezet, waarna H.H. M.M., nadat de kampcommandant haar had dank gezegd voor de hooge eer door dit bezoek aan het korps bewezen, te ongeveer 6 uur het kamp weder verlieten. Eene bloeiende iepen-heester is te zien boven op den toren te VYoLvega (Pr.) De wind heeft zeker een zaadje van de omstaande booinen naar die ver heven plaats gevoerd, waar het ontkiemde. Yoor eenige jaren kwam een zelfde plantje te voorschijn in de vestibule van het gemeentehuis aldaar, dat men stilletjes groeien liet Nu ziet men in dit nieuwe voorportaal eene groote, welvarende plant, die langs de muren opklimt. Uit Menado wordt aan de N. R. Ct. geschre ven omtrent de ontzettende uitbarsting van de s-Goenong Awoe", op het noordelijk deel van Groot Sangir, die in den avond van 7 Juni heeft plaats gehadWij hoorden hier des avonds van 69 uur een aanhoudend gebulder als van zwaar geschut, zoodat de ramen trilden en onze woningen dreun den. In noordelijke richting was van hier nu en dan vuur aan den horizon te zien, dat uit het Likoe- pangsche gezien ter hoogte ongeveer van een klap perboom werd uitgestooten en verspreid nederviel. Het stoomschip Hecuba bracht den 11 Juni het volgende bericht. De uitbarsting had plaats zonder voorafgaande verschijnselen. Plotseling zag men eene reusachtige rookkolom zich uit den krater verheffen, hetgeen gepaard ging met een donderend gedreun en bliksem. Aard- of zeebeving deed zich niet voor. Een oogen blik daarna te 6.20 uur in den namiddag viel zware duisternis in, welke gepaard ging met een regen van asch, puimsteen en modder. De afmetin gen der uitgestooten wordende gloeiende steenen werden steeds grooter. Een ware paniek heerschte onder de steeds vluch tende bevolking, die door de duisternis, slechts eenigzins verlicht door het neervallende vuur, nog vermeerderd werd. Een stroom van vuur verspreidde zich uit den krater over het grootste gedeelte van het eiland en heeft 't verwoest, zoodat ooggetuigen verhalen dat er geen groen blaadje meer aan de boomen te zien is en de prachtige natuurtafereelen van het eiland thans tooneelen zijn geworden van de ontzettendste ellende. Den tweeden dag werden er reeds 500 lijken ge vonden. Een veel grooter aantal, vooral vrouwen en kinderen, wordt vermist. Met gebukten hoofde vluchtte men zonder te dur ven omzien, onder den regen van beete modder en steenen naar de bergen, naar de zee, overal heen, door schrik en angst voortgejaagd. Door de duis ternis kwamen velen daarbij om en vonden vele kinderen een ellendigen dood in de moerassen. Velen trachtten over zee te ontkomen, maar wer den in hunne prauwen door de neerstortende steenen getroffen, zoodat het den volgenden dag moeite kostte, met eene prauw langs de kust te varen, van wege de vele lijken. De Europeanen, ter hoofdplaats Tavoena aanwezig, vluchtten met vele inlanders naar het nabijgelegen Boeas, waar zij door een bergrug tegen den vuurstroom beschut bleven. Tot midder nacht hield de uitbarsting aan. Zoover het oog reikt is alles met eene aschlaag van 6 cM. bedekt. Van den in het midden des eilands zich verhef- fenden vulkaan daalt de thans verharde, witte lava stroom in breede takken naar beneden. Vele lijken worden telkens uit de modder en het puimsteen te voorschijn gehaald. Een radja zag een voet uitsteken, groef verder en vond alzoo zijn eigen broeder. De ellende is niet te beschrijven. Ieder zoekt zijne betrekkingen, en velen vinden ben in de afzichtelijkste vormen terug. Daarbj een groot aantal gewonden, die kermen van de brandende pij nen. Bj sommigen zitten de stukken puimsteen en klei in het vleesch vastgeschroeid. De geheele oogst is verwoest. Aan levensmiddelen en vooral aan wa ter is het grootste gebrek. De rivieren en bronnen zjn met modder, asch en puimsteen gevuld. Per stoomschip zjn van Menado 1200 pikolsrjst en eenige pikols zout verzonden, om in de eerste behoefte te voorzien. Aan den commissaris van politie Dresch te Parjs, die Ravachol arresteerde, is door zjn huis eigenaar de huur opgezegd, uit angst voor dynamiet- aanslagen. Ook aan den beul, Deibier, is de huur opgezegd. De president van het hof van Versailles en de juryleden in het proces over den dynamiet-diefstal te Soisi-sous-Etiolles ontvingen anarchistische dreig brieven. Eenige juryleden vroegen hun ontslag. Uit Lucern wordt gemeld, dat Maandagavond eene boot, waarin een gezelschap Engelscheu zat, aan den uitloop van het meer door een stoot tegen een brugpjler is verongelukt. Vier personen werden ge red, maar de v jfde, eene dame, werd door den stroom medegesleept en verdronk. Laatstleden Vrjdag heeft op den Monte Gene- roso een ongeluk plaatsgehad. Vjf Duitsche dames, die uit Lugano over Maroggio en Rovio den genoem den berg waren opgegaan, raakten verdwaald en keerden daarom terug. Op dien terugweg is eene der dames, eene onderwjzeres van vjftigjarigen leeftijd, in eene diepte nedergestort en dood opgehaald. Volgens de Münch. N. Nachr. zullen in geen geval de spelers uit Oberammergau het passiespel te Chicago vertoonen (in ons vorig no. werd bericht, dat dit wel zou gebeuren). Wellicht zoekt het syn dicaat andere spelers, maar nu reeds vindt de geheele onderneming in Amerika zelf felle tegenkanting, daar b. v. de Sun er iets godslasterljks in vindt, eene dergeljke vertooning te verbinden aan het profane gedoe eener wereldtentoonstelling. Volgens den vermaarden geneesheer Brouardel, die het krankzinnigengesticht te Ohartres bezocht heeft, is de daar uitgebroken cholera-epidemie veroorzaakt door linnengoed afkomstig uit eene be smette bleekerj bj Parjs. De waarde van het meel, door dr. De Witt Talmage te New-York naar Petersburg gezonden voor de noodljdende Russen, was niet zes duizend dollars, maar zes duizend pond sterling of 72,000 gulden, de som door hem gecollecteerd. Te Znaim, ia Moravië, is een der oude torens uit de 12e eeuw afkomstig, Zondagnacht ingestort. De toren was ongeveer 80 voet hoog en stond in de onmiddelijke nab jheid van een brouwer j die ge heel is vernield. Ook twee buisjes werden, met de bewoners, onder bet puin bedolven. Drie Ijken zjn reeds gevondenverscheidene personen zjn zwaar gekwetst uit de ruïnes te voorschijn gebracht. En kele personen worden nog vermist. Uit Alexandria wordt een groote ramp be richt. De toren van de moskee Munaier is gedurende een godsdienstoefening ingestort en honderden men- schen moeten onder het puin om het leven zjn gekomen. Laatste en telegraphische berichten. De uitslag der eindexamens H. B. S. in Zee land is als volgt: Geslaagd G. Ph. Ittmann, G. H. Vleugels Schutter, J. C. Diehl, P. H. Ramondt, W. V. d. Hamme, P. J. Spruijt en J. M. Goedbloed, allen van de H. B. S. te GoesJ. V. d. Ree, C. H. Kochius, J. P. Oggel, A. C. Breebaarfc en E. W. A. Dhont, allen van de R. H. B. S. te Middel burg; H. G. Krom, P. De Looze, F. J. M. Jespers, A. G. De Braai en C. J. Van Kempen, allen van de H. B. S. te Zieriksee. Afgewezen werd éen leer ling der R. H. B. S. te Middelburg. ScHeveilingen. HH. MM. de Koninginnen brachten heden een bezoek aan de Sporttentoon- stelling alhier. In een open rijtuig a la Daumont aangekomen, werden zj ontvangen door het uit voerend comité en den regeeringscommissariszj vertoefden slechts kort in het hofsalon. Bij Hare aankomst werd Haar een bloemruiker aangeboden door de dames Van Oudheusden en Rujs, terwjl de Kon. mil. kapel het Wilhelmus in de oude toon zetting speelde. De Regentes was gekleed in het zwart, Koningin Wilhelmina in het wit met een witten stroohoed. De Koninginnen doorkruisten het geheele gebouw, zj verwijlden bj België, Frankrjk, Noorwegen en bezichtigden den bergsport, de retrospectieve afdee- ling, de afd. scboone kunsten en den tuin, waar het noordsch jachthuis, de dwaaltuin en duikerin richting werden beschouwd. Na het bezoek dat ruim een uur duurde, werd naar de paardententoonstelling gereden, waar de Koninginnen in de hofioge het voorbrengen der paarden bjwoonden. Ingezonden Stukken. Mjnheer de Redacteur Sta mij toe een tweetal vergissingen in uw no. van jl. Dinsdag te herstellen. lo. U schrjft dat in de Zeeuw uwe partj partj- zuckt wordt verweten. Dit is onjuist. Er is alleen gezegd, dat de partjtucht uwer partj, die op zich zelf uitstekend is, aan het belachel jke grensde, bl jkens het feit dat zj iedere wjziging, door de overzjde voorgesteld, verwierp, en de amendementen uit eigen boezem weder introk, ofschoon men wist, dat het wetsontwerp er door zou verbeterd zjn. Dit alles is uit het bjblad te bewjzen. 2o. Wensch ik mj over de suikerwet hier niet uit te laten, doch verzoek u alleen beleefd uwe be wering als zou de heer Keuchenius daar vóór ge stemd hebben, terug te nemenwant mr. Keuchenius heeft tegen de suikerwet gestemd. Dankbaar voor de plaatsing Hoogachtend UEd. dr., Goes, 28 Juli '92. B. Q IS T. Inderdaad staat in ons blad partjsucht in plaats van partijzucht. Dat dit eene door den corrector onopgemerkte zetfout is, is duidel jk, daar wj den zin uit de Zeeuw aanhaalden". Onze gevolgtrekking bljft mitsdien van kracht, dat, waar verleden jaar den liberalen werd verweten, dat zj door de afvalligheid van enkelen zoo weinig op belastinggebied hebben tot stand gebracht, bet niet aangaat, nu zj eensge zind optraden, hunne houding te laken. De tweede opmerking is juist in zooverre, dat de heer K. ten slotte tegen de wet heeft gestemd. De heer K. heeft echter ook gestemd tegen de amende menten, die voorgesteld werden om nog eenigermate den suikerbieten-telers ten goede te komendoor deze zonderlinge houding is onze herinnering een oogenblik op een dwaalspoor geweest; doch reeds uit die stemming kan men afleiden, dat de heer K. de scherpe kanten van de wet niet wilde helpen afronden. Moeielijk valt hieruit te bewjzen, dat de heer K. toonde wél een open oog te hebben voor de belangen der landbouwers, wat de geachte in zender dan ook wjseljk onaangeroerd laat. Red. Burgerlijke Stand van Goes van 27 tot 29 Juli 1892. Geboren 27, een© onechte dochter29, Sara Anthonia, d. v. Johannes van Asperen Vervenne en Cornelia Ossewaarde. Correspondentie. Het verslag der gisteren gehouden vergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland in een volgend nommer. Marktberichten. MIDDELBURG, 28 Juli 1892. Met uitzondering van Koolzaad was de aanvoer heden klein. Walch. Tarwe in do puike soort f 8 a 8 2o. Rogge niet aangeboden, evenals Wintergerst. Zomergerst tot f 4,50 verkocht. Walch. Witte Boonen in de puike soort f7,75 Walch. Bruine Boonen f8,50 nominaal. Walch. Paardenboon8u f G.75 Groene Erwten niet ter marlet. Van nieuw Koolzaad hadden wij heden eenigen aanvoer, qualiteit over het algemeen voldoende en droog en tot f8,25 a 8,50 gekocht. Bij aanhoudend droog weder wachten wij aanstaande week een goeden aanvoer. Boter f 1,08 a 1,12 per K.G. Eieren f 3,80 per 100 atuke. Gedurende den zaadtijd zal er ook des Maandags ran. 10 tot 11 uren marktdag worden gehouden.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2