1892 N". 89. Zaterdag 30 Juli. 79ste jaargang. Eet uitvoerig ea beredeneerd Verslag De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzendiii; De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. f.sawmigtü i^a-vziTccj'^y-VCT"J'fn:r:7''safraesf.ggaaftTroaKKSiaaaiP'j'o -~r- VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE OYER 1891 is gedrukt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage uedergelegd, terwijl exemplaren daarvan, tegen betaling vnu vijf en zeventig cents, verkrijgbaar zijn. Goes, den 29 Juli 1892. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. De door den gemeente ontvanger aangeboden K E N 2 N G der outvaugsten en uitgaven van de gemeente over 1S91 is in de vergadering van hedenmiddag aan den Raad overgelegd' en zal voor belangstellenden ter visie liggen ter Secretarie van den len tot en met den 18en Augustus a. s., op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 29 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, 1IART M A N. GOES, 29 Juli 1892. De Staats-courant van gisteren bevat de statuten der coöperatieve oestervereeniging »de Specu lant" gevestigd te Ierseke. Ieder kan lid dezer vereen w taling eener bijdrage, berekend ad tien cents per week van de oprichting af. Zoodra door een persoon 5,20 is betaald, wordt deze na onderteekening van het betrokken register als lid beschouwd. Het doel der vereeniging is, door onderlinge krachten werkzaamheden te verrichten en te doen verrichten, welke kunnen strekken om de oestercultuur te exploi- teeren. Deze werkzaamheden zullen bij voorkeur aan de leden worden opgedragen. Voorloopig treden op als voorzitter Marinus Scheele als secretaris-penningm. J. F. M. Bergman als commissarissen Jacob Wïllemse, Pieter Duinkerke en A. P. Van Waarde. Tegen 1 October a. s. heeft de heer J. Q. C. W a b e k e secretaris dezer gemeente, wegens zijne benoeming tot secretaris te Rilland- Bath, eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking. Slechts 3 '/2 jaar nam hij hier dit ambt waar maar in dien korten tijd had hij het vertrouwen en de achting der gemeente verworven. Kruinïngeii. Bij het op 25, 26 en 27 Julijl. te 's-Gravenhage gehouden staats-examen (theologie) slaagde o. a. de heer G. Smit W z. alhier. Bij koninklijk besluit is benoemd tot burge meester van Sluis J. H. H e n n e q u i n. Naar men verneemt, is door den heer T, Aukeste Rotterdam, concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een buurt spoorweg van Rozen daal over Wouw, Steenbergen, Slaakdam, Sint Philipsland, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk en Kapelle naar Zieriksee. Op verzoek is met 31 dezer eervol de rijksveldwachter 3e kl. J. Kooyman te Sir- Jansland. Bij gelegenheid van den jaardag der K o n i n- gin-Regentes zal »Euphonia" 's avonds eene uitvoering geven in de tent van Volksvermaken op de markt alhier. Bij de regeering schijnt het plan aanhangig tot instelling eener staatscommissie voor het ontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzee. De Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen heeft van regeeringswege bericht ontvangen dat de verlangde maatregelen tot versnelling van de postgemeenschap tusschen Engeland en Nederland toegestaan zijn en met den aanstaanden winterdienst in werking zullen treden. Hierdoor zullen de brieven uit 'Londen des morgens te 10 u. 40 m. te Amster dam aankomen. (N. R. Ct.) Morgen komen de inspecteurs van het kundig Staatstoezicht in Den Haag bijeen, om met den Minister van Binnenlandsche Zaken maatregelen te beramen, die genomen moeten worden als de cholera ons land van naderbij mocht bedreigen. Hedenavond zal de heer B. L. T y d e n s zich te Winschoten verdedigen, speciaal tegen de aanvallen van de beide Winschoter couranten van Zondag jl. Men herinnert zich hoe de sergeant bij het O.-I. leger, Bossart, de medaille voor vier-en- twintigjarigen dienst ontvangen hebbende, nu ook meende vier-en-twintig jaar gediend te hebben. Hij ging naar Europa terug en toen bleek bet, dat er nog eenige dagen aan de vier-en-twintig jaar ont braken en hij dus geen recht had op het daaraan verbonden pensioen. De Tweede Kamer, tot wie Bossart zich bij weige ring van de betrokken autoriteit, gewend had, besloot in hare laatste zitting, dat het in overeenstemming met de billijkheid zou zijn als hem het pensioen voor vier-en-twintigjarigen dienst werd toegekend. De Hciagsche Courant deelt nu mede, dat een paar weken geleden Bossart gestorven is. Het kwaad kan echter nog eenigszins vergoed worden, daar hij eene weduwe nalaat. Het blad hoopt, dat haar eene gratificatie zal worden gegeven gelijk staande met het bedrag dat hem van 1885 tot 1892 onthouden werd. Het is zoo goed als zeker dat de Tweede Ka mer, na zich in September a. s. geconstitueerd te hebben, het ontwerp tot regeling van bet kies recht ingediend zal vinden. Te Ridderkerk werden bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten uitgebracht 1906 stemmen. Vau onwaarde 8. De heer J. P. Have- 1 a a r (antir verkreeg er 980, de heer Smit (1.) 912, zoodat eerstgenoemde gekozen is. De weesinrichting te Neerbosch werd deze week verblijd door een gift van 10,000, uit den boedel van wijlen den heer P. v. D. te N. en wel volgens de bepaling van den overledene 8000 voor de stichting van een broodbakkerij en 2000 voor de algemeene behoeften. Verder werd ontvangen een gift van E. M. te Utrecht, groot 200, voor de straatjongens. Naar men verneemt, is de minister van oorlog met zijn leger ontwerp daarom zoo spoedig mogelijk gereed gekomen, omdat de daarbij voorge stelde regeling der strijdkrachten niet groot van om vang is en zich enkel bepaalt tot hoofdbeginselen, waarvan het voornaamste de invoering van den per soonlijken dienstplicht is. Boekaankondiging. Wij ontvingen ter aankondiging»Wat er belangrijks te zien is op de internationale Sport-, Visscherij- en Paardententoonstelling te Scbevenin- gen," door Harold Hickman, uitgave van de firma W. J. Van Hoogstraten te 's-Gravenhage. Prijs f 0,20. Dit hoekje geeft den bezoekers der tentoonstelling in onderhoudenden vorm een goed overzicht van wat daarop het meest merkwaardig is om bezichtigd te worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde herlc. Zondag 31 Juli 1892, 's voor middags 10 uur, prof. dr. S. Cramer van Amsterdam. Rechtszaken. De eisch van den officier van justitie bij den raad van justitie te Batavia was, volgens het Bata- viaansoh Nieuwsbladtegen de inlandsche beklaagden schuldig-verklaring aan moedwilligen doodslag en veroordeeling tot 8 jaren dwangarbeid in den ketting, en tegen beklaagde Holst schuldigverklaring aan medeplichtigheid door het verschaffen van een wapen, onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeling tot 4 jaren gevangenisstraf en in de kosten van het geding. De rechtbank te Leeuwarden heeft P. K. P., te Rauwerd, wegens het op 15 Juni jl. in eene wachtkamer van het station te Leeuwarden bezigen van voor de Koningin beleedigende woorden, ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Dinsdag werd voor het kantongerecht te Am sterdam de zaak van den Perzischen oogarts Goolam Kader behandeld. Op de vraag van den voorzitter antwoordde Goolam Kader, dat hij in het bezit was van een diploma van bevoegdheid tot het uitoefenen van geneeskundige hulp, hem uitgereikt vanwege eene hoogeschool te Shikarpur, welk diploma men geweigerd had in ontvangst te nemen. Allereerst werden eenige getuigen décharge- gehoord, uit wier verklaringen onder meer bleek, dat Goolam's behandeling bestond uit bestrijken van het inwendig of uitwendig oog met een bruin geel of wit vocht, terwijl soms een operatie werd bewerkstelligd. Gewoonlijk werd bij de eerste be handeling 20 gestort als vooruitbetaling voor een geheele weekde tweede week werd dan met 15 betaald, terwijl voor verdere geregelde behandeling een afzonderlijke overeenkomst werd getroffen. De getuige Isaac Van Vliet, oud 75 jaar, een'der patiënten van Goolam Kader, verklaart geheel b'ind te zijn geweest en ongeveer vijf weken geleden te zijn geopereerd. M. A. Schippers, oud 78 jaar, verklaart vijf jaar geheel blind te zijn geweest en bij ctr. Gunning te zijn geweest, die verklaarde dat het rechteroog wel genezen kon worden, doch het linker niet. Goolam Kader heeft haar toen het eene oog met een vocht ingesmeerd en het andere geopereerd op den 22 Juni. Zij verklaart nu goed te kunnen zien. De getuige Thomas Van Dijk, oud 74 jaar, is 12 jaar geheel blind geweest. Hij is geopereerd en kon dadelijk iets zien en ziet nu nog zeer goed. S. C. v. d. Graan verklaart 4 jaar aan bet eene oog blind te zijn geweest. Op 25 Juni is zij geope reerd, met het gevolg dat zij nu goed zien kan, zij kan zelfs lezen. De getuige Hubscher is 15 jaar blind geweest, rechter oog geheel, linker half en verklaart nu, wel is waar nog niet geheel genezen te zijn, maar toch flink vooruit te gaan. Deze getuige is niet geope reerd, doch slechts met een vocht ingesmeerd. Pro fessoren hadden verklaard dat hij nooit zou kunnen lezen, nu kan hij dit echter wel. Mej. Potharst, 27 jaar, is 9 jaar blind geweest aan het rechteroog, het linker werd hoe langer hoe slechter. Dr. Juda had haar opgegeven. Het linkeroog is ingesmeerd en nu kan zij er mee zien, zelfs groote letters lezen. Het rechteroog moest, zei Goolam Kader, geopereerd worden. Mej. Tuinders verklaart 18 jaar blind te zijn geweest, door dr. Juda te zijn opgegeven en nu veel beterschap te ondervinden. Na afloop van het geheele getuigenverhoor kwam mr. Cohen Tervaert aan het woord, die in naam van het openbaar ministerie de toepassing der zwaarst mogelijke straf eisebte, zes boeten elk van 300 (subs. 60 dagen gevangenisstraf elk) en een boete van 200 (subs. 40 d. gevangenisstraf). Aan den arm van twee zijner dames-patiënten kwam Goolam Kader bet gerechtsgebouw uit en werd door een groote menigte onder voortdurende juichkreten naar zijn woning gebracht. Goolam Kader is gisteren veroordeeld tot zes boeten elk van 150. OPENBARE VERGADERING VAN DE$ Bi A A BB «Ier e iii e e n t e GOES, op VRIJDAG den 29 JULI 1892, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris. Afwezig de heeren Ochtman, Kakebeeke, Lenshoek en M. De Jonge Jz., allen met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van 24 Juni jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelin- gen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat voor berging van keien een stortplaats van puin, dewijl die aan de gevangenis is opge ruimd, eeu gedeelte van den grond bij de brand- plaats voor varkens, in gebruik bij S. Van der Peijl, door de gemeente in gebruik is genomen en S. Van der Peijl dientengevolge eene vermindering van retributie met 2,40 per jaar behoort te worden toegestaan b. dat, tengevolge van het overlijden van den aannemer J. Sinke, het tuinmanswerk der gemeente is opgedragen aan den eersten borg G. Reijerse: c. dat eenige onbruikbare goederen zijn verkocht als: afval van booinen aan J. Melse ad 0,25 eenig kaphout aan A. Okkee ad 0,30 eenig oud lood aan Th. A. Van der Heil ad ƒ52,02 en vijf teertonnen aan J. Plazier ad f 3,55 d. dat zijn benoemd tot agent van politie W. E. Van Kogelenberg, in plaats van L. Mulder, en tot kweekeling aan school AJ. H. Mooyen in plaats van J. Heij mering e. dat het verslag der gemeente over 1891 is afgedrukt en daarvan aan ieder der leden een exem plaar is uitgereikt, terwijl het ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd en algemeen verkrijg baar gesteld is. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missives van Ged. Staten dd. 1 Juli, houdende bericht der goedkeuring van de raadsbesluiten tot beschikking over den post van onvoorziene uitgaven, tot af- en overschrijving, beiden op de begrooting voor 1892, tot verkoop van grond aan de wed. W De Jonge Jz. en tot in gebruik geving van water aan J. Meijler.Az., waaraan het vereischte gevolg is gegeven en tot vaststelling van de rekening der schutterij over 1891 bDo verslagen vau den toestand der provincie Zeeland, van de gemeenten Alkmaar, Delft, Leiden, en Vlissingen en van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, die in de boekerij zijn ge plaatst g. Proces-verbaal der opneming van kas en boe ken bij den gemeente-ontvanger op 29 Juni jl., waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden, en van welk proces-verbaal een afschrift aan Ged. Staten is gezonden. Alles voor notificatie aangenomen. IY. Aan de orde zijn de staten van oninbare posten en restanten van den Hoofdelijken Omslag, tot welks vaststelling de financiöele commissie adviseért. Dit advies, door den Voorzitter in een voorstel veranderd, wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen, waardoor oninbaar wordt verklaard 19,24 van 1889; f 53,96 van 1890 en 136,24van 1891, terwijl den ontvanger wordt opgedragen als restanten in de rekening te brengen 37,89 van 1890, en ƒ239,75 van 1891. Y. Op gelijke wijze wordt van de belasting op de bonden oninbaar verklaard12 van 1890 en 8 van 1891, terwijl als restanten in de rekening zullen geleden worden f 4 van 1890 en ƒ10 van 1891. VI. Het eerste suppletoir kohier van den Hoofde lijken Omslag over 1892 wordt vastgesteld op een bedrag van f 119,42 '/a- VH. Wordt gelezen eene aanvrage van H. Schou wenburg om eervol ontslag als onderwijzer, wegens benoeming aan de Christelijke school te Katwijk aan Zee. Het ontslag wordt, overeenkomstig het advies der plaatselijke commissie van toezicht, eervol verleend. VIII. Alsnu wordt overgelegd de aanbevelingslijst van benoembaren voor de betrekking van leeraar in bet teekenen aan de inrichtingen van Middelbaar onderwijs, waarop geplaatst zijn de heeren N. Yan der Hoef te Leeuwarden en A. D. F. Van der Wart te Tilburg. Tot dadelijke benoeming overgaande werden uit gebracht op den heer Van der' Hoef 4 stemmen en op den heel Van der Wart 5 stemmen, zoodat laatst- gemelde is benoemd. IX. Daarna wordt opgemaakt de voordracht van dubbeltallen ter benoeming van twee leden van het college van zetters, ten gevolge van de periodieke aftreding van de heeren B. M. Den Boer en A. De Beste, waartoe worden aanbevolen de heerenI. a. B. M. Den Boer en P. Buitendijkb. W. F. Yan Riet Sr. en A. E. Janssen; II. a. A. De Beste en M. D. Dekker; b. A. Dekker Jz. en W. De Beste. De voordracht wordt ten gevolge van de uitge brachte stemmen samengesteld als volgtI. B. M. Den Boer en W. F. Van RietII. A. De Beste en A. Dekker Jz. en zal aan den Comm. der Kon. wor den toegezonden. X. Vervolgens wordt gelezen een voorstel van B. en W. om a. niet meer ten openbaren dienst be stemd te verklaren zeven Centiaren grond aan het eind der Wijngaardstraatb. die oppervlakte af te staan aan J. Mulder, in ruil met 2.5 Centiaren grond, naast het voorgaande perceel gelegen. De heer Den Boer vraagt of het niet netter zou zijn, wanneer Mulder aan de eene zijde den eigendom afrondde, in plaats van daar een scherpen hoek aan te brengen? De Voorzitter antwoordt, dat dit onder de voor waarden kan worden opgenomen. De heer Ramondt vraagt of dan geen moeilijkheid kan ontstaan, daar de afmetingen dan afwijken van het ingediende kadastrale kaartje De Voorzitter meent, dat in dat geval bij de in diening van bet bouwplan des noods nog eene nieuwe kaart kau gevorderd worden. Het voorstel, waaromtrent een gunstig advies van de financicele commissie is ingekomen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. XI. Een door B. en W. ontworpen raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1892, door daarop te brengen de koopsommen van de voormalige ge meente-apotheek en van het huis in de Pieter- Jaspersestraat enz. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. XII. Wordt gelezen eene missive van Ged. Staten, houdende kennisgeving dat voor de toelage aan de eervol ontslagen onderwijzeres P. Janssen een afzon derlijke post op de begrooting voor 1892 moet wor den gebracht. De dientengevolge door B. en W. ontworpen raads besluiten worden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. XIII. Aan de orde is de begrooting van kosten der dienstdoende schutterij voor 1893. Overeenkomstig het advies der fiuanciëele com missie wordt deze voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 496,25, mot eene toelage uit de gemeentekas van 357,13. XIY. No£ komt in behandeling de rekening vau hot Burgerlijk Armbestuur over 1891, ea wordt lcza

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1