Gemengde Berichten. De kever, die per post levend uit Oostenrijk hier is aangekomen, is niet een gerstekever" maar een hertkever of vliegend hert" (Hirschkiifer). Men leest in De Gelderlander Zondagnamiddag te één uur arriveerde alhier (Nijmegen) van Rotterdam de salonboot Merwede I, van de firma Fop Smit Co. Aan boord bevonden zich eenige honderden pleizierreizigers, een muziek gezelschap en Jannetje Struik, de Millioenen- juffrouw. De komst van deze celebriteit werd ver wacht; de Waalkade was zwart van menschen. Nadat het grootste gedeelte der passagiers was afgestapt, kwam ook Jannetje van boord en wist zich met veel moeite toegang te verschaffen tot een koffiehuis. Het volk drong namelijk schreeuwend en joelend achterop om de befaamde dame te zien. Op veel bevalligheid kan zij anders geen aanspraak maken. Een gebochelde rug, een meer dan gewone neus, een niet kleine mond, een aangezicht met bergen en dalen in miniatuur, ziedaar in 't kort de persoonsbeschrijving van Jannetje. »Hoe zulk een postuur de ^attraction" van een »pleizierreisje" kan wezen, is ons een raadsel. En niet alleen de lustige Rotterdammers hadden plezier in hun »reclame makende" stadgenoote, de Nijme- genaars evenzeer. »Op de schouders van eenige mannen gezeten, had Jannetje vooraf allen belangstellenden een vaart wel toegewenscht." Zondagochtend vroeg, zegt de Zutph. Ct. zou de aangekondigde pleziervaart met de Katerveer van Zutfen naar Westerbouwing" plaats hebben. De flinke boot, welke wel driehonderd passagiers kan herbergen, was fraai versierd met verscheidene vlag gen op het dek stonden tal van stoelen en een vijftiental muzikantener was gezorgd voor goede consumptie op den wal was het zwart van de men schen kortom, men verwachtte groote animo voor dit watertochtje, een gelegenheid welke zich ten onzent zoo zelden voordoet. Daar weerklinken eenige kanonschotende bel luidt; de muziek doet zich hooren; de kapitein geeft het sein; en daar zet zich de Katerveer in beweging, met zich voerende een tiental plezier- reizigers. Maandagavond omstreeks half elf, na afloop van het vuurwerk te Scheveningen, is een 22-jarig jongmensch, door den stoomtram van de Staats spoorweg-maatschappij overreden, zoodanig dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Hij stond op een der balkons van een naar Den Haag vertrekkende stoomtram, toen onderweg hem de hoed van het hoofd waaide. Hij sprong van de tram, liep zijn hoofddeksel achterna, dat tusschen de rails viel en werd juist op het oogenblik dat hij zijn hoed van den grond opnam, door eene andere stoomtram aangegrepen, omvergeworpen en over reden. De vingers van de rechterhand zijn zoo goed als afgesneden, terwijl de linkerarm op verschillende plaatsen ernstig is gekneusd en aan het hoofd ook eenige lichtere kwetsuren waren op te merken. Maandag is te Ylissingen door de bemanning van de op de reede liggende bark Kaitos, komende van Gent, met bestemming naar zee, naar het lijken huis op de algemeene begraafplaats overgebracht een matroos, die Zondagochtend met een van zijne maats uit den mast gevallen was, ten gevolge waarvan hij overleed. Beiden vielen uit den mastde een, die geen letsel bekwam, had een mes in de hand, waarin de overledene viel, met het treurig gevolg dat de slag ader in den hals werd doorgesneden. Eén vei jaardag in de 12 jaren PersoneD, die op 29 Februari geboren zijn, zullen dien dag in deze eeuw alleen nog in 1896 kunnen herdenken en in de 20ste eeuw voor het eerst weer in 1904. Het jaar 1900 telt niet meê, want eeuw jaren zijn geen schrikkeljaren. Voor velen van het thans levend geslacht is dus slechts één verjaardag in de 12 jaar weggelegd. Een hevige brand vernielde Maandag magazijn en werkplaatsen van een meubelfabrikant te 's-Gra- venhage. Er hadden geen persoonlijke ongelukken bij plaats. Vele meubelen werden gered. De gereed schappen der werklieden zijn vernield. Zondagmiddag maakte H. M. de Koningin- Regentes en H. M. de Koningin, zonder gevolg, in een panier, bestuurd door een koetsier, een rijtoer van Soestdijk naar Amersfoort. Op den terugweg, in de nabijheid van Amersfoort, bij het landgoed Birkhove, struikelde een der paarden en bezeerde zich ernstig. Een toevallig voorbijrijdend wielrijder bood aan op zijn wiel naar het Paleis te Soestdijk te rijden, opdat een andere equipage kon worden gezonden. Dit aanbod werd minzaam aangenomen, dank zij den spoed van den wielrijder was het rij tuig weldra ter plaatse aanwezig en bracht HH. MM. naar het Paleis terug, nadat de Vorstinnen den wielrijder vriendelijk gedankt hadden voor zijne be reidvaardigheid. Zaterdagavond is te Scheveningen een jonge walvisch, ongeveer 1 M., naar gissing 14 dagen oud, door een der badmannen levend gevangen. Het dier, dat waarschijnlijk verdwaald was, stierf den volgenden ochtend. Het programma voor den eersten grooten Velddag van het Leger des Heils in Nederland op 4 Augustus beslaat met de daarin opgenomen dag order 24 bladzijden kwarto formaat in 2 kolommen. Nevens de algemeene aanwijzingen en de liederen bevat het de bijzondere bepalingen voor al de ver schillende heiligingsbjjeenkomsten, die daarbij zullen plaats hebben. Generaal Booth en het muziekkorps uit Londen zullen de plechtigheid bijwonen. De Velddag zal zeker zeer druk bezocht worden. Er worden dan ook goedkoope retourbiljetten uit gegeven. De 19jarige harddraver Dibbels, thans in eigen dom van den heer A. Siderias te Leeuwarden, heeft te Stadskanaal den eersten prijs van 100 behaald. Vroeger voor 2400 verkocht, kocht de heer S. het paard verleden jaar voor 200. Men meende toen dat het »af was". Het O. M. bij de Groningsche rechtbank eischte tegen Sequah (Davenport) 25 boete, subsidiair 5 dagen, wegens adverteeren, en 7 dagen hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Op* het stationsplein van de Staatsspoor te Utrecht werd Donderdagmorgen een met den trein medegekomen handelsreiziger, aangesproken door een Duitsch dametje, dat er niet onaardig uitzag en hem verzocht als scheidsrechter te willen optreden in een geschil, dat zij met een paar bestellers had en dat, aangezien dezen haar niet verstonden, reeds gerui- men tijd had geduurd. Natuurlijk werd aan het verzoek der jeugdige schoone aanstonds voldaan en mocht onze handels man het genoegen smaken in weinige oogenblikken de zaak in quaestie tot een voor beide partijen be vredigend einde te brengen. Hiermede was de zaak echter nog niet afgeloopen, want nadat zij haar beschermer had medegedeeld, dat zij eerst sedert een paar dagen te Utrecht was, waar zij, naar zij hoopte eene betrekking zou be komen en dus den weg nog niet kende, bood deze zeep galant aan, haar te vergezellen, welk aanbod dank baar werd aangenomen. Eenmaal op weg zijnde, werd men langzamerhand vertrouwelijker, zoodat de reiziger het dan ook, na dat zij eenigen tijd langs de kermisterreinen hadden gewandeld, ten slotte durfde wagen haar eerst eenige ververschingen aan te bieden en daarna uit te noo- digen dien avond met hem kermis te houden. Dat beiden zich uitstekend vermaakten kon i'eecls hieruit blijken, dat er al spoedig ook plannen voor den vol genden dag werden gemaakt, waartoe o.m. ook het beklimmen van den Dom behoorde. Die tocht liep echter allertreurigst voor het juffertje af, want nadat de terugtocht reeds was ondernomen en beiden nog onder den indruk waren van het schoone panorama, dat zich voor hunne oogen had ontvouwd, bracht opeens een kreet van schrik door den reiziger geuit, beiden tot de werkelijkheid terug. Wat was toch het geval Onze reiziger, kort ge leden nog in het bezit van een kostbare gouden met juweelen bezette dasspeld, was tot de ontdekking ge komen, dat dit sieraad van zijn das was verdwenen. Daar de speld echter in den toren moest verloren zijn, werd ieder plekje waar men geweest was, vooral door het juffertje, nauwkeurig onderzocht, doch zon der resultaat, zoodat het tweetal dan ook in alles behalve opgeruimde stemming weder op de aarde nederdaalde. Als altijd, werd ook nu weder de politie in den arm genomen, met het gevolg, dat het juffertje Zaterdagmorgen werd aangehouden, nadat gebleken was, dat zij de vermiste dasspeld den vorigen avond bij een goudsmid had te gelde gemaakt De Arabische oogdoctor Goolam Kader, tegen wien proces-verbaal was opgemaakt wegens onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, was, bij het be- teekenen der dagvaarding aan zijn woning aan den Binnen Amstel, niet te vinden en bleek Amsterdam te hebben verlaten. Volgens een nader bericht is hij echter reeds weder in de hoofdstad teruggekeerd en heeft het proces tegen hem een aanvang genomen. Naar aanleiding van het berichtje in de Tijd, dat pater Jonckbloet S. J. een gewichtige studie onder handen heeft, waarin door hem, op grond van persoonlijke waarnemingen, in Indië zelf gedaan, zal bewezen worden dat verscheidene toestanden, in den »Max Havelaar" door Multatuli beschreven, totaal onwaar zijn, schrijft de Zutph. Ct. »Nu, we zullen met belangstelling kennis nemen van die studie, doch wij willen er hier voorloopig reeds op wijzen dat een zeer interessante studie over Bantam en ook over de Havelaarszaak op dit oogen blik ter perse is bij de firma W. J. Thieme <fc Co. te Zutphen. Zij is van de hand van een gewezen Indisch ambtenaar, den heer R. J. Van Sandick, die zelf ter plaatse (Lebak) nasporingen deed en zijne studiën, thans verzameld, onder den titel van »Lief en leed uit Bantam" het licht zal doen zien. Met groote belangstelling hebben wij van San- dick's objectieve beschouwingen van de Havelaars zaak kennis genomen (die vroeger ten deele trou wens in de Vragen des Tijds gepubliceerd zijn) en wij meenen, dat met deze toelichting inderdaad de geschiedenis van Eduard Douwes Dekker's eervol ontslag als adsistent-resident van Lebak ongeveer volledig is verklaard en het gedrag der Nederlandsche Regeering in deze volkomen is gerechtvaardigd." Te Rotterdam is Zondagavond een felle brand ontstaan in een perceel in de Keizerstraat, waarin eene zaak in pelterijen wordt uitgeoefend. Het boven gedeelte van dit perceel is geheel uitgebrand, even als dat van een pand in het Hang, leunende tegen het pand waar de brand ontdekt werd, dat bij den zelfden handelaar in gebruik was tot berging van pelterijen, doozen, enz. Zoowel de brand- als de waterschade, door dezen brand veroorzaakt, is aan zienlijk laatstgenoemde schade strekt zich ook over de naastbijzijnde panden uit. Twee agenten van politie, die zich na het alarmee ren het eerst ter plaatse bevonden, konden nog eenige goederen van de dienstbode van den heer Den Arend, welke niet verzekerd waren, in veiligheid brengen, terwijl die dienstbode, door den schrik flauw gevallen, door hen uit het pand werd verwijderd, evenals een paar verdachte lieden, die zich, zonder tot de brand weer te behooren, vermoedelijk met geen goede be doelingen, reeds boven in huis bevonden. De oor zaak is onbekend, doch alle schade wordt door assu rantie gedekt. In de Friesche gemeente Gaasterland is 't ge tal hazen ongewoon groot, en niet minder dat van konijnen. Men ziet ze soms in koppels van 9 en 10 bij elkaar. Er wordt nu reeds jacht op gemaakt, waartoe de politie zonder hond machtiging heeft. Dat de landbouwers veel last hebben van deze dieren, ligt voor de hand. Volgens een onlangs in Engeland verschenen zeer curieus boek vaardigde Hendrik VIII het bevel uit, dat zekere hondenrassen het recht zouden heb ben, aan het hof toegelaten te worden, terwijl an deren meedoogenloos verbannen werden. Sinds dien was het met de gelijkheid onder de honden in En geland gedaan en het geslacht der honden werd ook in patriciërs en burgerlijken verdeeld. Onder de te genwoordige regeering hebben drie honden de hoogste waardigheid bereikt. Dit edele trio bestaat uit Marco, Roy en Spor, die de bewaking der Koningin voor hunne rekening hebben. Zij slapen voor hare kamerdeur en vergezellen haar op hare reizen. Marco, de meestgeliefde dezer vier- beenige musketiers, behoort tot een ras, dat in En geland met den naam van Pomeranian bestempeld wordt. Zijn stamboom is ouder dan die van vele tegenwoordige koningsfamiliën. Marco stamt van oude Florentijnsche aristocraten, tijdgenooten van Lorenzo il Magnifico. Hij heeft een zeer sympathiek voorkomen, zijn haar is lang en borstelig, hij heeft een kop als een vos, kleine rechte ooren, lage pooten en een korten rug. Het voornaamste merkteeken van zijn verheven afkomst is echter zijn weelderige staart, welke in een bosje eindigt. Zijn huid heeft de kleur van pas gelooid leder. Marco heeft, tot vreugde van de koningin, op de tentoonstelling van de club tot verbetering der hondenrassen" den eersten prijs en een eerebeker behaald. Deze honden-mylords hebben ook hunne residentiën, welke met bijzondere namen aangeduid zijn. De koninklijke hondenpaleizen heetenQueen's Ver andah, »Colley Court" en Umbrella Court." Alle hondenstallen bestaan uit een groot salon en een reusachtige slaapkamerdeze beide vertrekken vor men de afzonderlijke woning van een hondenjong gezel of van een geheel hondengezin. De vloer van het salon, die van de veranda slechts door een tralie deur gescheiden is, is met roode en blauwe bak- steenen belegd. Het meublement bestaat uit een kuip, die op kunstmatige wijze met frisch water gevuld wordt. De slaapvertrekken worden door twee groote vensters verlicht, die voor de luchtigheid meestal wijd openstaan. In een hoek van de kamer is het nest, eene lage houten bedstede met strooma- tras, en overal zijn warmwaterleidingen, die het vertrek reinigen. Een menigte dienstboden zijn voor dezen hondenadel in dienst genomen en de Koningin ziet zelf na of aan den goeden staat harer gunste lingen niets mankeert. De tafel dezer honden bestaat uit drie gerechten vleesch, groenten en een entremets. Den kok is op gedragen het menu zooveel mogelijk af te wisselen. De hondenlekkerbekken toonen hunne voorliefde voor een gerecht van gehakt vleesch en zijn allen even verzot op het entremets, die de kok tot hunne grootste tevredenheid weet te bereiden. Dank zij dit rustig, regelmatig leven, van zorgen vrij en door zonnige wandelingen verfraaid, bereiken de hondenmylords een zeer hoogen ouderdom. In ziektegevallen worden zij in eene bijzondere apotheek gebracht, in het paleis. Wanneer een dezer viervoetige edellieden sterft, dan worden zijne overblijfselen in een familie-grafkelder in Windsor-park bijgezet. De edele trekken van den overledene worden aan het nageslacht door de be roemdste schilders overgeleverd, en zijn portret ver krijgt een waardige plaats in de »galerij der vaderen." Te Fall River in Massachusetts nam verleden Maandag een voornaam geneesheer aldaar, zekere dr. Terry, schermles, toen de knop van de floret des onderwijzers losraakte en het wapen door het masker heen den heer Terry in het rechteroog en tot in de hersens drong, zoodat hij kort daarop stierf. Binnenkort zal te Londen een tentoonstelling geopend worden in een uitgestrekt panorama van groen en bloemen De ondernemers zullen eene na bootsing maken van de tuinen uit alle tijden en alle landen. Dat zal schoon zjjn en zeldzaam tevens. Koning Humbert heeft 20.000 lires gezonden voor de slachtoffers der verwoestingen, die de uit barstingen van de Etna, steeds aanhoudende, alsook de aardschuddingen aanrichtten. De wijn velden zijn in Catania geheel verwoest. Te Kopenhagen is de Noord-Amerikaansche consul, de heer Ryder, in hechtenis genomen. In zekere kringen daar ter stede had hij reeds lang eene alles behalve gunstige reputatie. Voortdurend werd er over geklaagd, dat hij voor zijne consulaire werk zaamheden eene veel te hooge betaling berekende. De Kopenhaagsche politie vond het vreemd, dat zij reeds sinds eenige jaren geene enkele belooning uit Amerika had ontvangen voor zekere diensten, waar voor zij vroeger altijd betaling had genotenmaar al mocht zij gelooven dat dit aan den con'sul lag, zij kon toch niets er aan doen. Men wist, dat win keliers tegen hem op hunne hoede waren, doordien hij den naam had dat men in een winkel er op moest letten of hij bijv. geene sigaren heimelijk wegkaapte. Ook restauratiehouders zagen hem niet gaarne, omdat hij zich bij hen wel eens ten eigen voordeel slinksche streken veroorloofde, die voor hen wel niet erg schadelijk, maar toch altoos hoogst on aangenaam waren. AI zulke dingen waren zooveel te vreemder omdat hij een alleszins welgesteld man ismaar juist daarom vond men het ook te vreem der, dat er op zijne internationale positie veel te veel werd acht gegeven en hij daardoor meer werd ont zien dan anders het geval zou zijn geweest. Maar eindelijk liep het toch zoover, dat de openbare auto riteit zich verplicht zag, door te tasten. Hij had namelijk gelden achterwege gehouden, die hem uit Amerika waren toegezonden om hier te worden uit betaald, en op grond daarvan werd hij in hechtenis genomen. Terstond bij zijne arrestatie hield hij zich alsof hij krankzinnig was. Dit zal hem echter wel niets baten. Een zelfmoord, waartoe hij reeds pogingen heeft gedaan, zal hem wel worden belet. Tengevolge zijner gevangenneming zijn er zoovele en zoo erger lijke dingen aan het licht gekomen, dat de Ameri- kaansche regeering de zaak vermoedelijk wel aan den Deenschen rechter zal overlaten. De gebouwen van Edison's electriciteitswerken te New-York zijn afgebrand. Honderden personen zijn hierdoor zonder werk. Een nieuwe methode om blinden lezen en schrijven te leeren, door een Fransche dame, mej. Mulot, in 1889 uitgevonden, heeft nu zoo goede resultaten opgeleverd, dat de algemeene aandacht er op gevestigd wordt en dat men er van spreekt, de tot dusver gevolgde methode van Braille door die van mej. Mulot te vervangen. De nieuwe me thode leert de blinden een reliëfschrift in gewone letters, zoodat het niet, als dat van Braille, alleen voor ingewijden te lezen is. Twee volgens die methode geleerde blinden legden dezer dagen met goed gevolg het examen voor on derwijzeres af. Zij schreven even leesbaar als de overige geëxamineerden. Hollandsch fin de siècle. Volgens een Zuid-Afrikaansch blad bevatte een tweetalig tijdgenoot daarmede wordt bedoeld een blad dat in bet Engelsch en in het Hollandsch wordt geschreven onlangs een inleidingsartikel" onder het opschrift: »Het onlangs orkaan te den eiland van Mauritius." Den len van de volgende maand zal in Londen verschijnen een boek over de taal der apen, door den Amerikaan Garnier geschreven. Hij vertoeft thans in Londen en zal weldra naar het binnenland van Afrika vertrekken, om de gorilla's in hun woonsteden op te zoeken en zoo mogelijk hun gesprekken onder elkaar te phonographeeren. De Amerikaansche professor want dat is Gar nier zal een draagbare kooi meenemen, waarin hij zijn huisvesting zal inrichten. De kooi zelf is van ijzerdraad gevlochten en bestaat uit een ruitvormig net, dat door een stevig stalen geraamte gesteund wordt, 's Nachts slaapt hij in die kooi, en overdag als hij reist dient zij hem tot voorraadschuur. Drie stevige kettingen, die aan een knop boven op de kooi vastzitten, moeten dienen om de inrichting aan de omstaande boomen vast te leggen. Vooral van zijn electrische batterij stelt de prof. zich veel voor. Daarmee kan hij zijn kooi laden met een electrische stroom van 300 volts, en elk dier, dat het waagt den poot aan de kooi te slaan, zou dan een geweldigen schok krijgen. Met zijn kooi nu laat prof. Garnier zich midden in het bosch brengen om de apentaal te bestudeeren De inrichting om een gesprek aan te knoopen is zeer vernuftig. De kooi wordt door een kabel van een mijl lang in verbinding gebracht met een telephoon- toestel. Bij de opening van de telephoon worden een aantal spiegeltjes en andere bekoorlijkheden geplaatst, zoodat de wildste chimpansee en de schuwste gorilla bezwijken zullen voor de verzoeking om in die tele phoon te spreken. Aan het andere einde van den kabel wordt een phonograaf bevestigd, en daar zit de professor met phonografische nauwkeurigheid eiken kreet en elk geluid van het apendom op te vangen, 's Nachts verlicht hij het bosch met gloei lampen. Ernst oj kortswijl? vraagt de Standaard waaraan wij dit bericht ontleenen. Ons dunkt, dat er termen zijn om aan kortswijl te gelooven. Zooals het blad de Koophandel meldt, schijnt het plan tot het houden eener wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1894 toch waarlijk ernst te zijn. De bedoeling der ondernemers is, volgens het blad, de Europeesche uitstallingen, welke terugkomen van de wereldtentoonstelling te Chicago, naar Antwerpen te lokken en op die wijze een tweede groote ten toonstelling tot stand te brengen. Alles is klaar", zegt de Koophandel; »de plannen zijn vastgesteld, de gronden zijn opgemeten, overeenkomsten zijn met het stadsbestuur aangegaan en dit laatste heeft zijn ondersteuning toegezegd. Zaterdagochtend is de commissie van voorbereiding, met de schepen Van der Nest, ter vervanging van den burgemeester, aan het hoofd, door den minister president, den heer Beernaert ontvangen, wien zij de plannen heeft uiteengezet en den steun der regeering gevraagd heeft. De minister heeft beloofd, de zaak met den meesten ernst te zullen onderzoeken." In het Weener algemeen Ziekenhuis heeft men in de laatste twee maanden vele proeven genomen met de tuberculocidine, een verbeterde navolging van prof. Koch's geneesmiddel tegen longtering, dooi den Zuricher hoogleeraar Klebs bereid. In 12 gevallen van min of meer ernstigen aard heeft men er vrij groot rucces mede gehad en o. a. is een meisje van 16 jaren, dat voor twee maanden in hooge mate door tuberculose was aangetast, volkomen hersteld. De Weener geneeskundige vereeniging zal over enkele maanden onderzoeken en bekend maken of het meisje duurzaam is genezen. Donderdag was een gezelschap uit Aberdeen naar Muchalls gegaan om een uitstapje op de rotsen te maken. De heer Barron en zijn zuster waren achtergebleven en men ging hen zoeken. Zij aarzelden over een rotsblok te gaan en de heer Barron hielp zijn zuster, door haar bij de schouders vast te houden op eens struikelde zij en sleepte haar broeder in den val mee300 voet in de diepte werden beide lijken voor het oog der overige leden van het ge zelschap vreeselijk verminkt terug gevonden. Te Pontevedra heeft het oproer, wegens de accijnzen zich herhaald. Verscheidene vrouwen zijn gekwetst. De staat van beleg is afgekondigd. De orde is hersteld. Te New-York heerscbt eene vreeselijke warmte. Uit verschillende plaatsen worden onweders en over stroomingen gemeld. Te Wheeling, in West-Virginie, waar een gedeelte van een spoorweg en eene brug door eene windhoos vernield werden, is een gezin van negen personen verdronken.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2