blijven, terwijl op meel" plaatsen een begin van wederoprichting der Chr. Ger. kerk was gemaakt en elders liet voornemen bestond dit ten spoedigste te doen. Van het blijven bestaan der Chr. Ger. kerk, al- zoo van het zich niet nederleggen bij het besluit der Synode tot ineensmelting met de doleerende kerk, zal aan de Regeering worden kennis gegeven. Als commissie van advies werd tot moderamen dezer bijeenkomst gekozen: ds. Yan Lingen, ds. Wisse te 's-Gravenhage, en G. Renkema (secretaris, Utrecht). Deze zal eene tweede, zuiver kerkelijke, vergadering bijeenroepen, zoodra de kerkeraden hunne afgevaardigden kunnen zenden. In 12 gemeenten in de provincie Zeeland is een aanvang gemaakt met het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek aan de openbare lagere scholen. Aan zes bijzondere scholen was bedoeld vak in het leerplan opgenomen. (N. B. Ct.) Op de te Amsterdam gehouden algemeene ver gadering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap is besloten een adres te richten tot de regeering, waarin op spoedige invoering van den leerplicht wordt aangedrongen. Als feestgave van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap by gelegenheid van zijn 50jarig bestaan is aan de jongste instelling van het Genootschap, het Ondersteuningsfonds", 4000 geschonken uit het vaste fonds. Landbouw en Veeteelt. Kapelle. Omtrent den stand der verschillende veldvruchten in deze omgeving kan niet anders dan met tevredenheid getuigd worden. Velen zijn dan ook de meening toegedaan, dat nergens in dit eiland de vruchten zoo prachtig staan als hier. Bovenal de aardappelen munten uitnergens is nog iets van de ziekte waargenomen. Enkelen meenden in het loof de kiemen der ziekte te hebben bespeurd, doch bij onderzoek bleek dat de bruine vlekken op het blad ontstaan waren door het knagen van rupsen aan de onderzijde van het blad. Het beschot van de vroege soorten is boven het middelmatige verbazend groote en puik van smaak worden er gerooid. Vermoedelijk zal de arbeider zich in een meer dan gewone hoeveelheid aardappelen kunnen ver heugen en zal hij tegen den aanstaanden winter voor de grootste armoede zijn gevrijwaard. Ook met den kersenoogst gaat alles naar wensch. Hij is voor de grootste helft afgeloopen zonder eenig nadeel, noch wegens ongunstig weder, noch door schade van vogels. De markt is nog rijzende en tegenwoordig is de prijs f 1 per mandje. Verbazende massa's kersen worden dan ook dagelijks uit deze gemeente uitgevoerd, waarmede vele menseken hun brood verdienen. Gemengde Berichten. Een Oostenrijker, hier metterwoon gevestigd, verzamelaar van kevers en vlinders, heelt uit zijn »Heimath" een gerstekever" ontvangen. Het dier heeft drie dagen per post gereisd en kwam zorg vuldig verpakt hier nog levend aan. Het is op de H. B. School ter bezichtiging gesteld. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft gunstig beschikt op het verzoek der Kon. handboogsociëteit »Jacoba van Beijeren" alhier, om met het te geven concours op 1 September a. s. aan deelnemers te geven speciale retourkaarten geldig van 31 Augustus tot en met 2 September tegen den prijs der enkele reis. 's-Heerenhoek. Door de handboog-sociëteit Concordia" is gisteren koning geschoten naar den lossen vogel. De meeste punten werden behaald door Jan Westdorp, vice-president der sociëteit, zoo dat deze tot koning werd geproclameerd. Zaterdagavond begaf zich schipper J. Koppenol, na ondertrouw gedaan te hebben, te Tolen naar zijn schip. Zondagmorgen werd hij vermist, waarop vermoed werd, dat hij over boord geslagen en ver dronken is. Onmiddellijk is men aan het visschen begonnen, doch tot heden is hij nog niet gevonden. Kllewoudsdijk. Alhier zal eene handboogschut terij worden opgericht onder den naam van Zorg vliet". Deze schutterij zal bestaan uit werkende en rustende leden. Niet minder dan 31 personen zullen toetreden, waaronder 18 als werkend en 13 als rustend lid. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heerenJobs. van Liere als hoofdman, J. Rijn berg als 1ste en J. Nieuwenhuijze als 2de deken en P. Smallegange Jz. als secretaris. Door welwillende medewerking van den heer J. C. Van Rattum, ambachtsheer dezer gemeente, is den schutters een vrij schietterrein bezorgd. Op de kermis te Vlissingen wist Vrijdag een drie- a vierjarig meisje uit een op de Zeilmarkt staande tent een met los kruit geladen buks voor het grappen makend personeel bestemd te bemachtigen. Het schot ging af en trof het meisje in het gelaat. Het kind werd naar het gasthuis vervoerd. De oogen bleven gespaard de toestand der kleine is niet zorg wekkend. CM. Ct.) Als een bewijs, dat de jonge Koningin haar Friesch costuum zeer op prijs stelt, kan dienen, dat zij het dezer dagen droeg op een diner ten Hove. Te Polsbroek hebben zich enkele gevallen van cholera nostras voorgedaan. Plotselinge afkoeling van het lichaam bij groote hitte en het gebruik van slecht drinkwater schijnen wel de eerste oorzaken van deze ziekte te zijn. Td Leeuwarden zijn de leden van een officierstafel, onderscheidene onderofficieren en ook een paar gezinnen in meerdere of mindere mate ongesteld geworden tengevolge van het gebruik van het vleesch van een waarschijnlijk zieke koe, afkomstig van een slager daar ter stede. De zaak \,mdl ondei zucht» Van verschillende kanten hoort men thans weel* van 'theerschen der worm- of madenziekte onder het wolvee. In sommige deelen van Friesland heeft deze ziekte reeds tal van slachtoffers gemaakt. Bij nauwlettend toezicht en tijdige ontdekking kan door wassching spoedig herstel worden verkregen. Doch menigmaal wordt de ziekte ontdekt als het te laat is en sterven de dieren dan meestal plotseling. Een veehouder in Tietjerksteradeel heeft in de laatste weken reeds 13 stuks van zijn wolvee op die wijze verloren. Maandag 11. werd te Scheveningen een jong- mensch van ongeveer 21 jaar gelast, een paard naar de duinen te brengen. Circa l1/^ uur daarna niet teruggekeerd, begaf zijn vader zich daarheen, om naar hem te zien. Hij vond 't paard behoorlijk vast gemaakt, waarom hij huiswaarts keerde. Thuis ko mende en zijn zoon daar niet vindend, werd men ongerust en begon opnieuw te zoeken doch alle nasporingen zijn tot heden vruchteloos. Men verdiept zich in gissingen over deze geheimzinnige zaak. Op de gedrukte visitekaartjes naar het buiten land mogen tegenwoordig ook geschreven worden de algemeen gebruikelijke lettersp. f.p. r.p. c. enz., alsmede het adres van den afzender en zijnen titel. Vrijdagnacht werden in het kantoor van Jiet station te Dremmen (Limburg) een drietal personen ontdekt, die bezig waren den boedel na te snuffelen. De stationschef, inmiddels gewaarschuwd, plaatste zich gewapend met een revolver voor den uitgang en dreigde ieder neer te schieten, die het zou wagen het kantoor te verlaten. Onderwijl was om politie- hulp uitgezonden. Een der inbrekers loste een schot op den stationschef met het gevolg, dat deze be wusteloos neerzeeg. Toen de politie kwam waren de inbrekers gevlogen. De toestand van den stations chef is zeer zorgwekkend. In de Friesche gemeente Wonseradeel zijn door de spaarbank eenige hectaren grond aangekocht. Deze grond zal in stukjes afgedeeld worden en tegen matigen huurprijs voor oppassende arbeidersgezinnen verkrijgbaar worden gesteld, om deze in de gelegen heid te stellen, tegen niet te groote geldelijke op offeringen hunne levensbehoeften te verbouwen. De vorige week is ingebroken in een woning aan de Leidschevaart te Haarlem. De dief of dieven hebben er schandelijk buisge houden, daar alle meubelstukken en kasten zijn open gebroken of vernield en alles nauwkeurig is door zocht. In den opengebroken trommel is nog éen effect gevonden. Daar de familie buiten de stad is, kon vooral nog niet worden nagegaan wat vermist wordt men vermoedt evenwel dat vele gouden en zilveren voorwerpen zijn gestolen. Verschillende gereedschap pen, waaronder een aantal boren, zijn achtergelaten. Door overklimming der tuinschutting en het ver breken van een glasruit in de keukendeur heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Eindelpk is er licht gekomen over den effec tendiefstal, den 22 November 1891 te Naarden, ten huize van wijlen P. De Graaf, gepleegd. In Groningen is namelijk aangehouden R., han delsreiziger te Utrecht, die coupons ter inwisseling aanbood, behoorende bij de vermiste effecten. On middellijk is R. in verzekerde bewaring genomen en is op de coupons beslag gelegd. Volgens verklaring van genoemden R. heeft C. J. Van W., vroeger tus- scben Bussum en Naarden en thans te Utrecht woon achtig, hem 4 effecten ter hand gesteld met de cou pons om deze in te wisselen, en hebben zij samen daarna de effecten achter een behang ten huize van R. verborgen, waar zij zijn vandaan gehaald. R. vertelde verder, dat Van W. hem gemeld had, dat H. E., van Bussum, de dader was, doch dat Van W. de effecten in bewaring had, waarvan het grootste deel nog begraven moet zijn. R. en E. zijn reeds in verzekerde bewaring, doch Van W. is nog voortvluchtig. Iedereen kent het deuntje van »een huzaar heeft een goed hart" en wij willen dit ook gaarne aannemen, ofschoon ook tot de andere wapens van het leger wel goede harten" zullen behooren. Ons werd althans dezer dagen een geschiedenis verteld van een Oost-Indisch militair, waaruit het »goed hart" van dezen landsverdediger kan afgeleid worden. De man heet A. v. B. en is gegageerd met j 238. Toen hij in Indië als kanonnier diende, overleed een zijner kameraden, Granacher genaamd, Zwitser van geboorte. Diens zoon Joannes Wilhelmus zag men gaarne geplaatst aan de Pupillenschool te Gonbang en nu was onze kanonnier goed of liever onnoozel genoeg, om zich voor dat jongmensch borg te stellen. Wat nu met dezen pupil is geschied, is ons on bekend, maar wel weten wij, dat onze ex-artillerist dezer dagen vanwege den Bredaschen rijks-betaal meester de minder aangename tijding ontving, dat hem van zijn gageinent 9,25 per kwartaal zal worden ingehouden totdat hij den borgtocht ad f 1500 zal hebben aangezuiverd. Nota bene, hij zou dus meer dan 40 jaar moeten betalen. Het ligt intusschen voor de hand, dat als aan zoo'n maatregel de hand wordt gehouden, de man in quaestie aan den arme moet vervallen of wel zijn opzending naar een bedelaars-kolonie zal moeten volgen. Met overlegging van de noodige bewijzen van onvermogen heeft A. v. B. zich echter tot den Minister van Koloniën gewend, met verzoek de kor ting op zijn gagement niet te doen plaatshebben en om der gevolgen wille verwacht men algemeen, dat de Minister daarop goedgunstig zal beschikken. CDs Tijd) - De wakkere E. Heins, door wiens edelmoedige zelfopoffering bij de ontploffing in de Huidenstraat te Amsterdam een viertal personen aan een wreeden dood ontkwamen, is thans in zoover van de te dier gelegenheid door hem bekomen brandwonden her steld, dat hij eerstdaags het Gasthnis zal kunnen verlaten. Bijna vier maanden heeft hij daar door gebracht,, aanvankelijk in de vreeselijksle pijnen, later in bange zorg voor de toekomst, die hem én de zijnen vrouw, zeven jonge kinderen en een oude moeder wacht. Door de lange afwezigheid van den man is zijn broodwinning verloopen, terwijl het zeer twijfelachtig is of hij ooit weder geheel in het onderhoud nan zijn huisgezin zal kunnen voorzien. Dinsdag jl. moest bij Gedep. Staten van Gel derland eene herkeuring plaats hebben van hen, die bezwaren hadden ingediend tegen hunne geschikt- verklaring voor den schuttersdienst. Daarbij deed zich het geval voor, dat de medicus, aan wien het geneeskundig onderzoek was opgedragen, en die zich hiertoe had bereid verklaard, niet te bestemder tijd en plaats verscheen. De opgeroepenen onverrichter zake huiswaarts zenden ging niet aan, en eene keu ring zonder den tweeden dokter de aangewezen officier van gezondheid was present evenmin. Verscheiden boodschappen, zoowel om den uitgenoo- digden geneesheer als om eenigen zijner confraters, bleven zonder gevolgmen vond niemand thuis. Na ruim een uur tevergeefs te hebben gewacht, reed een geneesheer voorbij, en met diens hulp kon einde lijk het onderzoek voortgang hebben. Tegen den na latige is proces-verbaal opgemaakt. Dit doet denken aan wat onlangs op eene gemeente op Zuid-Beveland gebeurde, waar op het uur dei- loting voor de schutterij wel de lotelingen present waren, maar de lotingscommissie nietdit was bij vergissing naar de tentoonstelling te Kruiningen ge gaan. Bij den hevigen storm van 7 Juli 11. kwam het Engelsche stoomschip Kaffer naar de haven van IJmuiden. Nauwelijks had de loodskotter no. 2, die aan de kust kruisende, was het vreemde stoomschip gezien of hij wendde en poogde in de nabijheid te komen. De boot van den kotter werd buiten boord geheschen en bemand. De loods P. Diesberg stapte er in, doch hoe in de stoomboot over te komen De holle zee liet niet toe het stoomschip al te zeer te naderen. De loods beduidde den Engelschen een lijn in zee te werpen. Dit geschiedde. Toen bond de wakkere loods het eind onder de armen, sprong in zee en werd op de Kaffer aan boord getrokken. Aanstonds was hij bij den kapitein op de brug en spoedig bracht hij het stoomschip in veilige haven. Een koopman in manufacturen te Hellevoet- sluis gekomen om op drie achtereenvolgende dagen zijne waren publiek te laten verkoopen, scheen be hoefte te hebben, om zijne dankbaarheid te toonen voor de goede zaken, die hij maakte. Of was het eene minder gebruikelijke manier, om klanten te lok ken 1 Een feit is het, dat hij den eersten avond na den verkoop op straat aan kinderen veel geld uit deelde, terwijl hij den volgenden avond eene tafel liet aanrichten voor een groot aantal vrouwen en meisjes, die naar hartelust konden eten en drinken (geen spiritualiën natuurlijk.) Na afloop werd de verkooping hervat alsof er niets gebeurd was. Nabij Schenkenschans had voor eenige dagen een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. Door een stoomboot werd eene zwaar geladen klei- praam aangevaren. De roef werd er afgejaagd, waarin de vrouw met twee kinderen aanwezig waren. De man en een jongen bevonden zich op het dek. Weldra zonk het vaartuig. Eenige oogenblikken later dreef ds moeder, onder iedere arm een kind vastklemmende, in den snellen stroom. Gelukkig werden deze spoedig gered. Hoe wel er geene persoonlijke ongelukken zijn te betreu ren, ging er nog al 't een en ander van de arme menschen verloren. Tegen den kapitein der boot is pioces-verbaal opgemaakt. Over verplichte hengstenkeuring deelt de heer A. Ferf te Heerenveen in het orgaan der Friesche maatschappij een en ander mede om aan te toonen, hoe men vroeger dacht over deze zaak. In hoofdzaak het volgende brengt hij onder de aandacht. Reeds in het jaar 1610 werd bij besluit van de Staten van Friesland dd. 31 Maart bepaald>op vermamnge van verscheidene zoo hierlandsche, als ook Fran^oise en Duitsche Edelluiden, dat alleen hengsten ter dekking mogen worden aangeboden, ten volle drie jaar oud zijnde en ten overstaan van een Edelman en Eigen geërfde, verstand op peerden hebbende, bij den Grietman geschouwt ende gekeurt, voor recht welgewassene Friesche hengsten, geef van beenen en rein van spatten, ende glad van goede hoeven, ende goede oogen". Door een oud Friesch schrijver, Foeke Sjoerds, werd deze verplichte keuring ten zeerste geroemd, als zijnde eene zeer heilzame wet, waaadoor in Fries landen paarden worden gevonden welke in waarde die van vele andere landen overtreffen en verkooht werden van 800 tot 1000 gulden. In 1850 evenwel werd op last der Staten de keur op de springhengsten weggenomen en bleef alleen de bepaling behouden, dat iemand, die hengsten hield, om daarmede de meniën van anderen te dekken, zich moest onderwerpen »aan de keur op gemelde hengsten van de magistraten en officieren onder welken zij behoorden." Dat de Friesche paarden naam hadden, blijkt wel hieruit »dat in het jaar 1640 Doeko Hemmemaeen bezoek ontving te Berlikum van kardinaal Tabio Chiqi, later paus geworden onder den naam Alexander III, op zijne reis als afgevaardigde van het pause lijk hof naar den Westfaalschen vredehandel, welk bezoek alleen ten doel had, de vermaarde Belkum- mer paardemarkt te zien." In den woeligen tijd van het laatst der vorige eeuw werd door de Provisioneele Representanten van het volk van Vriesland de keuring weder in gevoerd, op het verzuim werd eene boete gesteld van 22 Carolie guldens en verlies van een hengst. Het uitvoerend bewind der Bataafsche Republiek publiceerde 31 Dec. 1799 eeue ordonnantie, natuur lijk geldig voor geheel Nederland, waarbij de heng stenkeuring verplichtend werd gesteld en tevens premies .werden uitgeloofd voor liet houden van beste fokmerries; in 18Ó0 werd eene instructie op gesteld voor de keurmeesters. De ordonnancie en de instructie werden echter in 1803 ingetrokken. Slechts acht dagen later werd door de Staten van Friesland de hengstenkeuring opnieuw verplichtend gesteld, wel een bewijs dus, hoe hoog men ze in deze provincie schatte/ Een treurige levensloop In de strafgevangenis te Groningen bevindt zich thans een man, zekere J. C. S., die, in 1839 geboren, bijna zijn gansche leven achter slot en grendel heeft doorgebracht. Op 11 jarigen leeftijd werd hij reeds door de recht bank te Amsterdam wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen celstrafin 1852 door diezelfde rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf en in 1858 tot gelijke straf; in 1856 tot 2 jaar en in 1853, dus kort na zijn ontslag, tot 5 jaar. In 1864 aangehouden wegens bedelarij, werd hij veroordeeld tot opzending naar eene rijkswerkinrichting. Intusschen namen zpne misdaden niet slechts toe in aantal, maar ook in hoedanigheid. Tot dusver nog steeds gevonnisd wegens vergrijp aan andermans goed, werd hij den 17 Juni 1865 door het provin ciaal gerechtshof van Drente veroordeeld tot de straffe des doods, welk vonnis bij kon. besluit van 21 Aug 1865 veranderd is in gevangenisstraf van 24 jaren en 8 maanden. Ongeveer 3 jaren in den kerker doorgebracht hebbende, wist hij door verbre king van afsluiting te ontvluchten. Om zijne vlucht mogelijk te maken, trachtte hij door diefstal, door middel van inbraak, zich van kleeren te voorzien, maar werd aangehouden, en deswege in 1868 ver oordeeld tot 6 jaren hechtenis, welke nu zijn ver anderd in 3 jaren celstraf. Ten einde nu deze straf te ondergaan, is hij dezer dagen naar de gevangenis te Groningen overgebracht. In eene particuliere correspondentie uit Parijs aan Het Vaderl. schrijft E. Noemde men Grévy Papa-Clément," omdat hij geregeld gratie schonk, thans noemt men Carnot »Coupe-Toujours," omdat hij zelden of nooit kwijt schelding verleent. De beul Deibier heeft nu weer een rondreisje gedaan, waarop hij aan vier menschen het hoofd heeft afgeslagen, ten einde hun te leeren beter op te passen. De guillotine wordt langzamer hand gelijk een draaimolen, die alle kermissen af reist. 20 Juli stond zij te Rennes, 21 Juli te Caïn, van daar gaat zij naar Montpellier en vervolgens naar Roquette. Alleen in de maand Juli zullen er acht zijn onthoofd en dan vindt men nog personen (stumperds die niet gelooven aan het afschrikkend voorbeeld. Zoo ooit de werkende kracht van de doodstraf bleek, dan is het nu Blijkens berichten uit Moskou is ook te Nishni- Novgorod de cholera uitgebroken. De krijgswet is aldaar afgekondigd. Te Moskou veroorzaakt eene eigenaardige inge wandsziekte eene ontzettende sterfte onder de kin deren. In de vorige week stierven er niet minder dan 600. Op het congres van Duitsche brouwers te Hamburg werd dezer dagen medegedeeld, dat hun uitvoer, vijf jaren geleden nog meer dan een mil- lioen hectoliters bier bedragende, verleden jaar tot 626,000 hectoliters gedaald was. Die vermindering werd bijna uitsluitend toegeschreven aan mindere vraag naar Duitsch bier in Frankrijk en België. Maandagochtend ontwakende, had de slager Borremans te Antwerpen een gevoel alsof hij stikken zou, en zag hij een bijl liggen op zijn nachttafeltje. Hij ging naar de kamer waar zijne vrouw met haar vijfjarig dochtertje sliep. De eerste werd met een gil wakker op haar tafeltje lag een scherp gesle pen slagersmes. Het dochtertje was eerst niet wak ker te krijgen. Later moesten zij alle drie braken en het bleek, dat het geheele gezin was gechloro formeerd door inbrekers, die op hun gemak de wo ning hadden geplunderd en met een 5000 frcs. zich uit de voeten hadden gemaakt. Bijl en mes waren natuurlijk klaar gelegd voor het geval dat de chlo roform onvoldoende mocht zijn. Nabij Rosscarbcry, graafschap Cork, beeft een afschuiving van lei in een groef plaatsgehad, waarbij 8 personen onder de ontzaglijke massa neergevallen lei en puin zijn begraven. Dalziel ontving een telegram uit La Paz, in Bolivia, volgens hetwelk aldaar een weeshuis door brand vernield is. Al de kinderen en tal van vol wassenen zouden in de vlammen zijn omgekomen. Een onderofficier bij het departement van Oor log te Parijs is er in geslaagd op een briefkaart 2787 woorden te schrijven, woorden van éen letter en medeklinkers met afbrekingsteeken, ten getale van ongeveer 250, er niet bijgerekend. De man heeft aan zijn nutteloos werk zonder bril of vergrootglas vijftien uur besteed. Het schrift is met het bloote oog leesbaar. De inhoud der kaart beslaat twee kolom men eener groote courant. De boogleeraar in de godgeleerdheid aan de Berlijnsche universiteit, Hermann Strack, komt in een geschrift, ingezonden aan de antisemitische Staats- bürgerzeitung te Berlijn ten krachtigste op tegen de onzinnige fabel van den ritueelen moord bij de joden. De Osservatore cattolico te Milaan heeft 10,000 lire uitgeloofd aan hem, die eene afdoende weerlegging geeft van de in 75 artikelen vervatte wetenschappe lijke bewijzen in dat blad, dat inderdaad bij de joden ritueele moord bestaat. Professor Strack verklaart zich bereid, de onwetenschappelijkheid en onjuistheid dier artikelen aan te toonen, indien drie scheids rechters, wier namen in de wereld klinken, zich ver binden uitspraak te doen. Hij geeft de Osservatore de vrijheid om zelf deze scheidsrechters te kiezen, van wie twee katholieken kunnen zijn, uit hen die aan eene Duitsche universiteit, of de daarmede gelijkgestelde academie te Munster, theologie of Oostersche talen doceeren. Ter wille van een biefstuk. Te Bonn, in Duitsch- land, verschjjnende bladen deelen mede, dat aldaar in hoogste instantie uitspraak is gedaan in zake een biefstuk, die, langer dan een jaar geleden, een rechts-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2