1892 N°. 87. Dinsdag 26 Juli. 79ste jaargang. Het storten van puin Eene belofte vervuld. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiè'n voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentie» voor 3 uren op den dag der uitgave. op de tot nu toe daarvoor bestemde plaats aan de gevangenis is verboden, kunnende dit voortaan geschieden op de erve van JOHS. DE DREU, nabij voornoemde plaats, terwijl het storten van puin op de daarvoor aangewezen ruimte nabij de brandplaats voor varkens, aan de zuidzijde vau de kom der gemeente, geoorloofd blijft. Goes, den 23 Juli 1892. B rgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Nog geen jaar is het ministerie Van Tienhoven Tak aan de regeering en reeds stelde het, dank zij den ijver en de kunde van den Minister van Finan ciën Pierson, de Tweede Kamer in de gelegenheid eene reeks financiëele ontwerpen aantenemen, die eene belangrijke verbetering zullen aanbrengen in ons belastingstelsel, verbeteringen vooral in dien zin, dat de mingegoeden zullen worden ontlast ten koste van de meergegoeden. Niet het minst ook zullen de kleine grondbezitters van deze nieuwe wetten profi le eren, daar zij bij eene vermindering van andere belastingen niet getroffen zullen worden door de intevoeren vermogensbelasting. De beteekenis van de nu aangenomen voorstellen is, dat iemand, die geen f 13000 bezit, in de nieuwe belasting niets betaalt. Die 13000 of meer bezit betaalt jaarlijks éen gulden van de ƒ1000, zoodat b.v. iemand die twintigduizend gulden bezit, jaarlijks 20, iemand die vijftigduizend gulden bezit, jaarlijks 50 zal moeten opbrengen. Boven de honderddui zend gulden bezit wordt de heffing per ƒ1000 iets hooger dan ƒ1. Voorwaar, ieder zal toestemmen, dat dit geene drukkende belasting is en dat zij alleen de gegoeden treft, voor wie deze kleine heffing geene opoffering kan geacht worden Tengevolge van de opbrengst dezer belasting en van eene verhooging van het gedistilleerd van j 60 op f 63 worden met 1 Mei a. s.de accijns op de groene zeep afgeschaftde accijns op het zout met drie ets. per pond (halve kilo) verminderdde over- gangsiechten, te betalen bij verkoop van goederen, verminderd met ruim vier percent. Het best wordt de beteekenis hiervan gevat als men denkt aan de 10 of 121/2 pet., die bij openbaren verkoop van huizen of land boven de koopsom moeten betaald worden. Dit zal nu worden 6 of 8 pet. Een groot voordeel dus voor verkoopers, aangezien de kooper nu ook vier pet. meer als koopsom betalen kan. Natuurlijk geldt de verlaging ook bij onderhandschen verkoop. Voorts zullen de tollen worden afgeschaft en zal de grondbelasting met ongeveer een millioen worden verminderd, terwijl de Minister toezegging heeft ge daan en de Tweede Kamer zich zedelijk verbonden heeft om tegen 1 Mei a. s. de onbillijke /wijnbelas ting te vervangen door eene op betere grondslagen gebouwde bedrijfsbelasting. Een woord van lof mag dan ook zeker den Mi nister Pier son niet onthouden worden voor de krach tige wijze waarop hij, inzonderheid bij de algemeene beraadslagingen, zijn ontwerpen heeft verdedigd, zon der daarom onwrikbaar vast te houden aan onder geschikte punten. Zonder iets prijs te geven van de hoofdbeginselen zijner ontwerpen heeft hij ernstig gestreefd naar overeenstemming met de meerderheid der Kamer en steeds een welwillend oor geleend aan de adviezen door de bekwaamste leden der Kamer gegeven, alsmede aan het oordeel der commissie van rapporteurs over de talrijke amendementen, die tij dens de debatten op zijne voorstellen werden inge diend. Omgekeerd toonde ook de groote meerderheid der Kamer, dat zij doordrongen was van de billijkheid der financiëele ontwerpen en dat zij mitsdien bereid was met opoffering van meeningsverschil met dezen Minister samen te werken ter verwezenlijking zijner plannen. In de eerste plaats gaf de liberale partij blijk doordrongen te zijn van haren plicht om dit ministerie te steunen, een plicht haar opgelegd toen de kiezers haar het vorige jaar de meerderheid be zorgden in het vertrouwen, dat door haar de beloften van het program der Liberale Unie in vervulling zouden worden gebracht. Zoo was het dan ook mo gelijk, dat bij de beslissing over de ontwerpen van den Minister Pierson een Roëll en een Van Karne- beek samengingen met een Poelman en een Tydens, al wenschen we dezen laatste niet tot de liberale partij gerekend te zien, evenmin vermoedelijk als hij zelf. Maar behalve aan onze partijgenooten komt ook een klein smaldeel der rechterzijde de eer toe den Minister te hebben gesteund, waarbij inzonderheid de katholieken Schaepman, Kolkman en Haffmans op den voorgrond traden. Een treurig figuur maakten daar tegenover de 33 tegenstemmers, die wel altijd poseerden als vrienden des volks, maar die, nu zij zich als zoodanig konden doen gelden, hetzij uit louter partijzucht, hetzij uit conservatisme zich tot het eind toe tegen deze ont werpen verzetten. Het program van actie der anti revolutionairen van 1891 sprak toch duidelijk van heffing van eene belasting op het roerend vermogen en afschaffing van accijnzen op zout en zeep. W aar- om dan niet medegegaan met de voorstellen des Ministers, die, al gaven ze misschien niet precies wat men wilde, dan toch zeer sterk naderden tot de wenschen van het anti-revolutionair program van actie, waarop zij gekozen heeten te zijn 1 Want alles wat er thans van anti-revolutionaire zijde wordt aangevoerd over het tijdstip van in voering der vermogensbelasting, terwijl men met het oog op de wet betreffende het kiesrecht in het onzekere verkeert of de bedrijfsbelasting tegelijk met de vermogensbelasting zal kunnen worden in gevoerd bet is eenvoudig zoeken naar redenen om den tegenstand tegen de nieuwe belasting goed te praten, een tegenstand bij vele anti-revolutionaire rijke heeren wellicht geboren uit vrees voor hunne beurs, bij de anderen uit partyzucht, omdat het hier eene liberale wet geldt. Men wilde het doen voor komen, dat het kiesrecht-ontwerp de invoering der bedrijfsbelasting in den weg zou kunnen staan, maar dit is een noodreden, want de 2e Kamer heeft het zelf in hare macht de volgorde der te behandelen onderwerpen te regelen en hunne invoering te bepalen. Terecht merkt dan ook het Vaderland op Wat te zeggen van de antirevolutionaire partij Haar houding was in een woord deerniswaardig. Daartoe hebben dan ten slotte de welwillende woorden en de goedgezinde betuigingen van den heer Mackay moeten leidendaartoe de steun, aan verschillende sprekers van die zijde meer dan eens den Minister toegezegd daartoe de beloften, herhaaldelijk aan het kiezersvolk afgelegd, dat allen ten slotte als éen man verklaard hebben het volk de ontheffing van lasten niet te willen geven en het privilege van het roerend vermogen niet te willen wegnemen. Men zegge nietzij hebben toch gestemd voor afschaffing j van den zeepaccijns, voor verlaging van den zout- accijns, voor vermindering van mutatierechten. Die 1 stem beteekent niets, waar zij allen geweigerd hebben mede te werken tot invoering der belastingdie alleen deze hervormingen mogelijk kon maken. Zal aan de 1 buitenwereld diets moeten worden gemaakt, dat ten slotte de verwerping van het amendement-Mackay op art. 50 de droppel is geweest, die voor allen de emmer deed overloopen Dan zou weer te meer 1 blijken, hoe men zich aan antirevolutionaire zijde steeds weet te verschuilen achter voorwendsels, als het op uitvoering aankomt der beginselen, die men met den mond steeds belijdt. Verlaging van accijns op eerste levensbehoeften, belasting van kapitaal in portefeuille altijd is men daarvoor geweest en altijd heeft men daartegen gestemd, nu weer, omdat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat de patent belasting nog een korten tijd leeft, als reeds de ver mogensbelasting is ingevoerd. Het zij zoovoor ons, liberalen, niets beter dan deze houding der antirevo lutionairen, waarvoor de Nemesis niet zal uitblijven." Ongetwijfeld. De Zeeuw althans is reeds bezig haren goedgeloovigen lezers dit sprookje op den mouw te spelden. (Red. G. Ct.). De stemming. Tegen de vermogensbelasting hebben gestemd 16 katholieken en de geheele antirevolutionaire partij, voor zoover zij tegenwoordig was. Afwezig waren van haar de heeren Van Bylandt en Lucasse wegens ziekte, Van Löben Seis wegens familieomstandigheden en Huber wegens dringende bezigheden. De heer Kerdijk vertoeft om gezondheidsredenen in het bui tenland overigens waren alle leden op het appèl. De afgevaardigde van ons landbouwdistrict, mr. Keuchenius, stemde als al zijne partijgenooten tegen de wet, die in het belang zal zijn van de overgroote meerderheid der landbouwers in zijn district. Ver leden jaar stemde hij voor de suiker wet, die zoo belangrijk nadeel toebracht aan de suikerbietenteelt. Of onze landbouwende bevolking ook gelijk had, toen ze mr. Keuchenius afvaardigde 1 Wanneer men overigens de eenstemmigheid der antirevolutionairen tegen de vermogensbelasting stelt tegenover de eenstemmigheid der liberalen daar voor dan zal de eerste wel niet zonder gemeen overleg tot stand zijn gekomen. Daarom ware het verstandig van de Standaard niet op zoo hoogen toon haar oordeel te zeggen over de club-vergadering der libe ralen, waarvan zij in ieder geval niets afweet. Want als er sprake is van onderwerping in eene partij aan den wil van een enkele, dan waarlijk mag de anti revolutionaire daar wel het zwijgen toe doen. Meer »Knechtschaft" dan by die fiere isolementspartij is moeielijk denkbaar. Wat men wilde Na de politieke lezing van mr. Smeenge ten ■rorigen jare te Wemeldinge gehouden, verweet dhr. J. Buijze, redacteur van de Zeeuwden liberalen, dat zij, toen ze meerderheid waren, door hunne jammerlijke verdeeldheid zoo weinig hadden tot stand gebracht, vooral op belastinggebied. Thans heeft de liberale partij wéér de meerderheid en het eerste wat de uit haar voortgesproten regee ring doet is het indienen van een stel belasting plannen, waartegen zelfs de politieke tegenstander geene groote steekhoudende bezwaren weet aan te voeren. De liberale partij, als alle partyen mannen bevattende van verschillende schakeeringen, tracht zooveel mogelijk tot eenstemmigheid te geraken en dit gelukt, geleerd als men heeft door de geschie denis der laatste 15 jaren, wonderwel. Men zou denken, dat de heer J. Buijze nu een woord van lof zou hebben voor die gedragslijn der liberale partij Ocb, neen 1 Thans heet het in zijn blad eenvoudig: »Hare partyzucht, hare slaafsche volgzaamheid grens den somwijlen aan het belachelijke." Zeker, vroeger stuitten belastinghervormingen altijd af op de stem van enkele liberalen, die om onder geschikte redenen zich bij de conservatieven voegden, welke laatsten allen tegenstemden. Hadden nu weder eenige liberalen de gedragslijn hunner voormalige collega's gevolgd en hunne bezwaren vau onderge schikten aard niet aan het algemeen belang ten offer gebracht, dan zouden allicht ook deze belasting voorstellen verworpen zijn en dan hadden de antirevolutionairen weder kunnen zeggende liberalen hadden de meerderheid en het is dus hunne schuld dat de belastingen niet billijker verdeeld zijnDat hadden de antirevolutionairen wel gaarne gewenscht, maar de liberalen waren ditmaal ver standiger en lieten de anti-revolutionairen met eenige katholieken alleen staan in hun verzet tegen de ontlasting van den minderen man en van den land bouwer De nieuwe guldens zullen spoedig in omloop worden gebracht. Reeds is met de verzen ding naar de Ned. Bank een aanvang gemaakt. Het beeld van Koningin Wilbelmina is geboetseerd en in gips gebracht door Prof. Junger; de stempel is gesneden door den heer W. Schammer, stempel snijder aan 's Rijks Munt. De munt is echter, naar de Amst. schrijft, alles behalve fraai uitgeslagen, waarschijnlijk een gevolg van den toestand der machines, die reeds meer dan vijftig jaar oud zijn. In geen 26 jaren werden trou wens in 's Rijks Munt guldens geslagen. Op de lijnen der Exploitatie-Maatschappij zal voortaan streng worden toegezien, dat de reizigers geen andere bagage met zich in de coupés nemen dan in de netten of onder de banken kan worden geplaatst. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in October of November a. s. een vergelijkend onderzoek zal plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnu merair der poster yen, waartoe 15 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Nadere bijzon derheden bevat de St.-Crt. van Zaterdag. In de maand October zal te 's-Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van per sonen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk, om, naarmate van de behoefte, voor den post- of telegraafdienst te worden aangewezen. Aanstelling van klerken geschiedt jjop een jaarwedde van 400 gulden, welke belooning tot 1200 gulden kan klimmen. De voorwaarden van aanmelding zijn bekend gemaakt in de St.-Crt. van 24 dezer. Door de regeering zijn voor kennisgeving aan genomen de verklaringen der generale synode van de geref. kerken in Nederland, omtrent de ver een i ging» der kerke n", de naamsverandering - zaken. GOES, 25 Juli 1892. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Zieriksee, ter standplaats de gemeente Zieriksee, J. Franse, cand.-notaris aldaar. Kats. De heer M. De Regt Sz., pas gekozen tot lid van den gemeenteraad, heeft als zoodanig bedankt. 's-IIeerenlioefc. Vrijdagavond verloor onze ge meente een zijner beste raadsleden en gegoede bur gers. De heer A. B r a a rn s e overleed na eene korte ongesteldheid, in den ouderdom van 58 jaar. Sedert eenige jaren behartigde bij de belangen der gemeente op voortreffelijke wijze. Hij bezat bijzonder de gave des woords, waardoor hij zich steeds van eene aangename en gezellige zijde deed kennen. Daar hij het eenige raadslid was dat tot een ander kerk- genootschap behoorde dan zijne zes medeleden, ge tuigden zijne verkiezing en de daarop gevolgde man daatsvernieuwing van de vrijzinnigheid der katholieke meerderheid onder de kiezers. De overledene was ouderling bij de Chr. Ger. gemeente te Nieuwdorp. Korset e. Vrijdag hield de gemeenteraad j alhier eene vergadering ter behandeling vandejaar- wedde der te benoemen onderwijzeres. .Na beraad slaging werd besloten eene nieuwe oproeping van sollicitanten aan eene verhooging der jaarwedde boven f 450 te doen voorafgaan. Op voorstel van Burg. en Weth. vond de verga dering vorder goed overtegaan tot het schoonmaken van de gemeentevaat tegenover de herv. kerk, zooals het laatst in 1858 plaats had. In verband met dit buitengewone werk was met den Ambachtsheer overeengekomen, voor gemeen schappelijke rekening het riool, dienende tot afvoer van het opperwater der vaat, te verruimen en eene haag rond den waterput te planten. Nu het onderzoek der gemeenterekening over 1891 was afgeloopen en geene aanmerkingen op dit stuk of zyne bijlagen waren voorgekomen, besloot de gemeenteraad den ontvang bij voorraad te bepalen op 13165,94 V2 en d0 uitgaaf op 12026,29. Ten slotte had de aanbieding der gemeente-be- grooting voor 1893 plaats. Uit het ter lezing neder- gelegde stuk blijkt dat de inkomsten en uitgaven zijn geraamd op een gelijk bedrag van ƒ8495 en centen. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken als voor het loopende jaar met f 2200 en de kosten van het onderwijs zijn verhoogd tot 2905. De minister van hinnenlandsche zaken heeft, ten behoeve van den aanleg van proefvelden in de provincie Noord-Brabant, over het jaar 1892 eon rijks-subsidie beschikbaar gesteld van ƒ1200. Naar aanleiding van het bericht aangaande de nieuwe regeling op het bezichtigen van het Paleis te Amsterdam, verneemt het Vadnader, dat die regeling ook geldt voor het Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage en voor het Huis ten Bosch. Zij, die deze paleizen willen zien, moeten zich 2 kaarten van 50 c. voor elk Paleis éen aanschaffen. Personen, die deze toegangskaarten willen ver- koopen en daarop 10 pet. willen vei'dienen, moeten zich schriftelijk wenden tot den adm. der Kon. Pa leizen (adres Paleis Noordeinde). Bij het departement van koloniën is het vol gende telegram van den gouverneu r-o- ene- raal van Nederlandsche-Indië, dd. 22 dezer, ont vangen Volgens laatste berichten zijn door de eruptie van den Goenoeng Awoe twee duizend personen ge dood, doch geen Europeanen. »Het noordwestelijk gedeelte van Groot-Sangi is geheel verwoesthet overig deel van dit eiland kan in z63 maanden zich herstellen. De oogst is vernield, maar door zending van levens middelen wordt hongersnood voorkomen. De over heid en de particuliere liefdadigheid verieenen krach tig hulp. est. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Holijn,|)lnat. Bij de herstemming voor het college van notabelen, Zaterdag 11. gehouden, zijn 64 kiezers opgekomen. Gekozen zijn de heeren A. Deurwaarder met 45 en Ph. De Back met 38 stem men v001' de vacatures, ontstaau door het overlijden van 2 leden van dat college. Voor de vacature, ont staan door het tusschentijds bedanken van een lid, werd bij herstemming de heer Jac. Visser met 48 van de 64 stemmen gekozen. Naar men verneemt is op de Woensdag ge houden classic, vergadering der Gei', kerken door 73 leden der Gemeente Meelstraat te Zieriksee, pro test ingediend tegen de handelwijze van ds. Wessels en zijn kerkeraad. De classis, overtuigd van het goed recht dier leden, benoemde eene commissie van 5 personen om die zaak te behandelen. Naar het schijnt zijn er behalve deze 73 leden nog velen, die hun kerkeraad niet willen volgen in het verbreken van het kerkverband. (Z. Nb.) De vergadering tot instandhouding der Chr. Ger. kerk is den 20 Juli jl. in het Militair Tehuis te Utrecht gehouden. Ds. Van Lingen opende haar. Ben aantal brieven van adhaesie waren ingeko men. Door velen werden inlichtingen gevraagd of uitnoodigingen gedaan om elders eene samenkomst te houden. Van vier kerken bleek bet, dat het. be sluit was genomen om met haar leeraaar staande ta

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1