1892 N°. 86. Zaterdag 26 Juli. T9ste jaargang. Personeele Belasting P A T E N R E C iï T Dq uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdag uitgezonderd "op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het primitief kohier no. 1 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 18921893 is op heden tor invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen d-ze gemeente. Goes, den 21 Juli 1892. De Burgemeester van Goes, J G. d. W HAMER Het primitief kohier 2e ged. vau het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18921893, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelden tijd te voldoen. Goes, den 21 Juli 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 22 Juli 1892. Kattcndijke. De uitslag vau de gehouden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad is, dat er eene herstemming moet plaats hebben tusscben de heeren Lucas De Jager, die 27 en Marinus Karelse, die 20 stemmen verkreeg. De2e herstemming is bepaald op 4 Augustus a. s. Aan den kapt. der mariniers C. H. P i 1 a a r, van Hr. 'Ms. korvet Bromo, is vergund om wegens langdurig verblijf in Indië naar Nederland terug te keeren. Bij kon. besluit zijn benoemdtot dijkgr. van St. Annaland A. J. Bierens Sr.tot dijkgr. van den polder Vlooswijk J. De Feyter Pz.tot dijkgr. van den Melspolder P. Verbaegentot dijkgr. van den Elisabethpolder, onder Biervliet, V. Buycktot lid van het bestuur van de waterkeering van den cala- miteusen Burgh- en Westlandpolder C. Van de Vate tot lid van het bestuur van de waterkeering van den calam. Leendert-Abrabampolder E. C. Priester tot gezw. van het waterschap Oud-Vosmeer M. A. Douw, tot gszw. van den polder Westeren Ban J. Lemson tot gezw. van de vrije polders onder Tolen J. Kuypertot gezw. van het waterschap Poortvliet M. Bruynzeeltot gezw. van het water schap St. Maartensdjjk D. De Wilde en I. Hage Dz. Bij 'Kon.besluitisT.Terwey, voorzitter van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door een wijziging in het ontwerp omtrent den zoutaccijns is een verbodsbepaling opgenomen, waarvan het doel is, te verhinderen met frauduleuze bedoelingen zouthoudend water uit te dampen, zon der dat daaruit voor den eerlijken zoutzieder eenige belemmering kan voortvloeien. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer wijzigingen ingezonden op de voordracht tot vermindering van sommige registra tie- en hypotheekrechten. Nu het recht van overdracht van grond wordt teruggebracht tot 2 pet., stelt hij voor, ook bij de uitgifte enz. van tijdelijke rechten van erfpacht en opstal het regi stratierecht te beperken tot de percentage over de uitkeering gedurende hoogstens 20 jaren, omdat anders bij uitgifte voor langeren tijd het verschul digde recht meer zon kunnen bedragen dan 2 pet. over de waarde van den grond. Naar men verneemt, zou het wetsontwerp op de leger organisatie van den minister Seyffardt bij den Raad van State zijn ingekomen. In verband met de vervroegde opkomst der miliciens is door den Minister van oorlog bepaald, dat de aanmelding van jongelieden voor de vrijwillige oefening in den wapen handel thans vóór 1 September moet plaats heb ben. Met het oog op die vervroegde opkomst zijn ook de andere desbetreffende bepalingen voor boven bedoelde jongelieden gewijzigd. Dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen deelt in de Amst. mede, dat hem door den inspecteur der registratie een boete was opgelegd van 25, omdat op een quitantie, afgegeven aan het Burg. Arm bestuur, de cijfers 92 niet precies op, maar naast het plakzegel waren geplaatstdag en handteekening wa ren in orde. Wanneer 2uen nu nagaat, hoe weinig ruimte er op het zegeltje is naast de kleine cijfertjes 18 en hoe het bijna niet anders kan, of ieder maakt zich aan zulk een buitenmodelsehe invulling schuldig, dan vraagt men toch, waar het met zulk een klein zielige wetstoepassing heen moet. Dr. Bruinsma heeft nu wel op zijn verzoekschrift aan de Koningin vrijstelling van deze boete gekre gen, maar dat is geschied bij wijze van gratie. Schuldig was hij dus ■j' Dezer dagen, zegt het Dagbladwerd een 1 e luitenant der infanterie gepensio-: neerd. Zijn pensioen bedraagt ƒ370 meer dan zijn I traktement in werkelijken dienst, waaruit wederom I ten duidelijkste blijkt, hoe onoordeelkundig de lui tenants-traktementen in verband met het aantal dienstjaren zijn geregeld. De Tijd schrijft »Naar ons uit Indië wordt gemeld, heeft pater Jonekbloet S. J. een gewichtige studie onder handen, waarin door hem, op grond van persoon lijke waarnemingen, in Indië zelf gedaan, zal bewe zen worden, dat verscheiden toestanden, in den Max Mavelaar door Multatoli beschreven, totaal onwaar zijn. Algemeen zeker zal deze letterkundige arbeid die, als wij wel zijn ingelicht in het tijdschrift Studiën zal verschijnen, met ongeduld worden tegemoet gezien". Van bevoegde zijde verneemt de Tijd het volgende H. M. de Koningin-Regentes heeft goedgevonden, een nieuw reglement vast te stellen op het bezich tigen van het Koninklijk Paleis te Am sterdam, dat met ingang van 1 Aug. 1892 in werking zal treden. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald Ieder, die het Koninklijk Paleis wenscht te bezich tigen, moet zich tegen betaling van 0,50, ieder, die den toren wensebt te beklimmen, tegen betaling van 0,25 voorzien van een daartoe strekkende persoonlijke kaart. Deze kaarten zijn verkrijgbaar aan het Koninklijk Paleis, in eenige der voornaamste hotels en in eenige der voornaamste boekwinkels te Amsterdam. Hotelhouders en boekhandelaren, die kaarten wen- schen te debiteeren, kunnen het verzoek daartoe richten aan den adjunct-intendant, die daarop beslist. Worden hun kaarten verstrekt, dan geschiedt dit met een reductie van 10 pet. van den verkoopprijs. Van de opbrengst der entreegelden wordt een gedeelte uitgekeerd aan het dienstdoend personeel in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Het overige wordt gestort in hel fonds voor weduwen en weezen van hofofficianten. In verband met deze bepaling wordt aan het personeel uitdrukkelijk verboden, fooien aan te nemen. Overtreding van dit verbod zal zeer streng worden !- j en tbans nog, in de verlichte negentiende eeuw, moeten ze er in Oostenrijk en Duitschland voor lijden." »De »legende" van den ritueelen moord, die bij het Kleefsche proces een zoo groote rol speelde, blijft het hoofdstramien waarop de bladen der anti semieten borduren" zegt de Standaard. Veel is daar over geschreven voor en tegen geleerden van naam we noemen slechts prof. Delitsch hebben zich vroeger reeds opgemaakt, om aan te toon en hoe ongegrond al die beweringen omtrent den ritueelen moord zijnen toch is de legende" niet de wereld uit te helpen. In de Fransche Eclair heeft dezer dagen de heer E. Ledrain, dien de Indépendance een geleerd hebraïcus noemt, zijn meening over het ont staan dier legende gezegd. Op de vraag, of het waar is dat de Joden het bloed van Christenkinderen bij hun godsdienstige plechtigheden gebruiken, of in vroeger tijd gebruikt hebben, geeft hij een beslist ontkennend antwoord. En dan laat hij zich over den oorsprong dezer vertelsels, waarvoor de Joden al zoovele vervolgingen hebben te verduren gehad, aldus uit We moeten, om het ontstaan oj) te sporen, terug gaan tot het Christendom in de eerste eeuwen. Toen werden zijn aanhangers beschouwd als een Joodsche secte, zooals ons enkele Romeinsche schrijvers duide lijk doen zien en in die algemeen verbreide meening werd men versterkt, doordien het Israëlieten waren die voor den nieuwen godsdienst ijverden. Hoe groot nu hun voorzorgen ook waren, om hun godsdienstige plechtigheden voor de oogen der Heidensche wereld verborgen te houden, toen lekte er iets van uit naar buitenmen hoorde gewagen van het gebruik van brood en wijn bij de Avondmaalsvieringen toen weldra de mare rondging, dat dit gebruik sloeg op de woorden van den stichter des Christendoms: dit is mijn lichaam en mijn bloed, toen vermenigvuldig den de kwade geruchten en vermoedens. Men ge loofde werkelijk, dat er een lichaam geslacht en menschenbloed gedronken werd men verbeeldde zich zelfs, dat bij den maaltijd het teedere hart van een knaap de hoofdrol speelde. En nu, daar de Chris tenen met de Joden verward werden, droegen deze ten slotte den smaad en de vervolging voor zoo af schuwelijke aantijgingenal de eeuwen door werd hun deze beschuldiging voor de voeten geworpen; De algemeene verkiezingen voor het Engelsche Lagerhuis zijn feitelijk voorbij. Er blijven nog slechts twee districten over, South Tipperary en Shetland, waarvan het zoo goed als ontwijfelbaar wordt geacht dat de Gladstoniaansche candidaten zullen herkozen worden. Zoo zal dan de einduitslag als volgt wezen Conservatieven 268, liberale unionisten 46, Gladsto- nianen 271, arbeiderspartij 4, anti-Parnellieten 72, Parnellieten 9. Totaal670. Separatistische meerder- beid 42. Bij dit vaststellen der Gladstoniaansche meerder- 1 beid op 42 worden leden der arbeiderspartij tot de Gladstonianen gerekend, ofschoon er op hen allen in dien zin zeker niet onvoorwaardelijk te rekenen valt. Het Parnellieten-contingent lijkt op papier onbe duidend, doch (zegt de Times) zijne beteekenis is veel grooter, dan oppervlakkig wel schijnt. Li den beginne zullen de heer Redmond en zijne getrouwen onge twijfeld meehelpen tot het omverwerpen van het unionistische gouvernement, en bij de tweede lezing van eene Home Rule Bill is hunne houding met genoegzame zekerheid te voorspellen. Doch voor het overige is hunne gedragslijn geheel in raadselen gehuld. Hunne verbittering tegen Gladstone is er sedert Parnell's dood niet op verminderd, en de ver kiezingstactiek hunner Nationalistische tegenstanders kan hunne liefde voor hunne gewezen wapenbroe ders bezwaarlijk aangewakkerd hebben. Slechts twee dingen zijn zekerdat de Parnellieten geene gele genheid ongebruikt zullen laten om de Gladstoni anen en hunne Nationalistische bondgenooten te spietsen op de horens Van een dileuma, en dat geene gemoedsbezwaren ben zullen weerhouden van stem men met de Unionisten, indien hun voordeel of hun wrok hen daartoe verlokken mocht. De hoofdtrek van den thans geschapen toestand blijft hierin bestaan, dat Gladstone voor zijne meer derheid volslagen afhankelijk zal zijn van de Natio nalistische Ieren. Overigens verdient het op den voorgrond gesteld te' worden, dat in Engeland zelf, afgescheiden van Schotland, Ierland en Wales, de verkiezingen beslist in unionistiscben zin en tegen Homerule zijn uit gevallen. Engeland toch zond naar Westminster 236 conservatieven, 32 liberale unionisten, 196 Gladsto nianen en 1 anti-Parnelliet, makende een totaal van 465, met eene unionistische meerderheid van 71. Daarentegen koos Wales slechts 2 conservatieven tegen 28 GladstonianenSchotland 11 conservatie ven, 10 unionisten en 51 GladstonianenIerland 19 conservatieven, 4 unionisten en 80 Iersche Ho- merulers. Nu het niet langer te verbloemen valt, dat de cholera in Rusland is binnengedrongen en daar voortdurend meer slachtoffers eischt, wordt de aan dacht gevestigd op de wenschelijkheid tot het uit stellen van het spoorweg-congres, dat van 20 Aug. tot 4 Sept. a. s. te St. Petersburg zal worden ge houden. Aan dit congres nemen gewoonlijk meer dan duizend personen deel, afgevaardigd uit nagenoeg alle Staten van Europa, en ook ons land zendt daarheen een niet onbelangrijk contingent van spoor- en tramweg-ambtenaren. - De cholera-oproeren in Rusland hadden in verschillende plaatsen geheel hetzelfde karakter. Overal was het dwaze gerucht verspreid, dat de artsen het volk vergiftigden, en overal ge droeg dit zich even barbaarseh. Nu meenen sommi gen, dat het was opgeruid en men brengt biermede in verband, dat de nihilisten, o. a. door het aan plakken van oproerige manifesten, weder van zich laten hooren. Een Petersburger blad, de Pet. Wedomostizegt naar aanleiding van die oproeren, dat losbandigheden van het gepeupel altijd en overal mogelijk zijn, maar niet in den verm als te Astrakan en te Sarakoff is gezien. Het schuim der bevolking stond op tegen hen, die voor haar welzijn zorgden, tegen de artsen. »Deze wilde, donkere massa laat zich niet leiden door eene feitelijke oorzaak, maar door een onzinnig gerucht, dat zelfs geen schijn van waarheid heeft. Zulke lieden, die zich alles laten wijs maken, wat met de werkelijkheid tastbaar tegenstrijdig islieden, die niet naar verstandige menschen hooren, zijn geene menschen, maar wilde dieren in menschelijke gedaante. Ja, aan de Wolga woedden wilde dieren. Een half dood geslagen man met petroleum te be gieten en in brand te stekenzieken te dooden, die voor de geneesbeeren partij trokken; ieder, die beter gekleed was, mishandelen dat is verdierlijking". »Na de afschaffing der lijfeigenschap, zegt het ge noemde blad, wilden de regeering en de ontwikkelden den boer ook economisch en psychisch vrij maken. Alle latere hervormingen van Alexander II waren op dit doel gericht. Maar later wei d een andere weg ingeslagen en het gevolg was, dat het antagonisme tnsschen de beschaafden en de groote massa sterker werd. De eersten schreden voorwaarts, de laatste zonk hoe langer hoe dieper en verwilderde. Het gemeene volk, door aüti-diluviaansche begrippen en opvattingen beheersckt, beschouwt den meer ont wikkelde als een hindernis op zijn eigen eenzamen weg. Het volk kent geene achting voor orde en wet, kont geene plichten tegenover de maatschappij en den staat, geen eerbied voor do gestelde machten, omdat het geen begrip en geene ontwikkeling heeft. De verdierlijking neemt voortdurend toe. Het volk verbastert als eene plant, die men niet meer ver pleegt". Staten-Generaal. TWEEDEKAMER. In de zitting van gisteren beloofde de Minister Tak den heer Tydens een deskundig onderzoek naai de rupsenplaag. Bij de behandeling der Vermogensbelasting opende de Minister van Financiën uitzicht op de totstand koming der bedrijfsbelasting op 1 Mei 1893 en vroeg hij bestendiging van het vertrouwen der Kamer door verwerping van alle amendementen betreffend© ver schuiving van de invoeriogstermijnen. De heer Har- togh heeft daarop zijn amendement ingetrokken. Het amendement Bahlmann (onbepaald uitstel) is verwor pen met 60 tegen 37 het amendement A. Mackay (uitstel naar herziening der patentwet) is verworpen met 57 tegen 40 stemmen. De invoering is bepaald op 1 Mei 1893. Daarna zijn behandeld de ontwerpen betreffende de vermindering van de mutatierechten en den zeep- accijns. Over al deze ontwerpen zal hedeii de eindstem ming plaats hebben. De accijnsverhooging op jenever is in behandeling genomen. Rechtszaken. Volgens te 's-Gravenhage ontvangen berichten is de heer Holst te Batavia veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. (Vad.J Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep te Kerkwerve dooi den beer F. G. Pont, cand. te 's-Gravenhage. Ook de predikanten Ph. J. Wessels van Zie- riksee en H. A. Jonkman van Noordeloos, blijven Christelijk Gereformeerd en laten zich dus niet in lijven bij de Vereenigde Gereformeerde kerken. De heer Wessels is bereids met zijn kerkeraad uit het kerkverband der gereformeerde kerken ge treden. Een groot deel der gemeente evenwel heeft hiertegen protest aangeteekend. Door zeer velen wordt het verloop dezer gebeurtenis met belang stelling gevolgd. (Z. N.) In de Woensdag gehouden zitting van de Synode der Ned. Herv. kerk is herkozen tot presi dent de heer M. A. Perk, predikant te Amsterdam, benoeind tot vice-president de heer G. W. Van Eerde, predikant te Huizenge, en tot secundus van dezen, na herstemming met den heer E. Cesar Segers, predikant te Leiden, de heer G. J. Van Lakerveld, predikant te Helmond. De voordracht ter benoeming van een leeraar in bet band- en rechtlijnig teekenen aan de H. B. S. en B. A. S. alhier bestaat uit de heeren N. v. d. Hoef en A. D. F. v. d. Wart, resp. leeraren te Leeuwarden en te Tilburg. Heiiftkeiiszaiid. Aan de o. 1. school te Hein- kenszand is met ingang van I September benoemd tot onderwijzer (jaarwedde ƒ500) dhr. N. J. Visser, thans onderwijzer te KoudekerkG. (Walcheren.) Woensdag is te Amsterdam de feestelijke samen komst gehouden ter gelegenheid van het 50jarig be staan van het Nederlandseh Onderwijzersgenootschap. De heer Roest heette de feestgenooteu welkom en dankte hen voor de eer der hoofdstad aaugedaan. De Minister van 'Binnenl. Zaken, die verhinderd was aan de uitnoodiging om de feestviering bij te wonen, te voldoen, was vertegenwoordigd door zijn referendaris. Deze deelde mede, dat de heer T. Terwey, president van 't Genootschap, tot ridder van den Nederlandschen Leeuw was benoemd, welke mede- deeling met applaus werd begroet. De waarnemende voorzitter begroette den wet houder van onderwijs van Amsterdam en de drie inspecteurs, die de samenkomst met hunne tegen woordigheid vereerden. De heer C. H. Den Hertog sprak de openingsrede

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1