1892 N°. 85. Donderdag 21 Juli. 79stc jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de keeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiëia voor uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc. om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 20 Juli 1892. Gisteravond werd door de werklieden- vereeniging »Eigen hulp" alhier de ge wone driemaandelijksche vergadering gehouden. Uit het verslag bleek, dat over het tweede kwartaal van dit jaar was ontvangen 142,33, terwijl uitge geven was 107,92zoodat het kas-saldo op 30 Juni bedroeg 579,251/2. Aan zes personen was over dat tijdsverloop uitkeering wegens ziekte ver strekt tot een gezamenlijk bedrag van 74, het geen gelukkig voor de vereen iging een aan- s merkelijk verschil met het eerste kwartaal opleverde. Het bedrag, in de reservekas aanwezigt b-stond uit eene som van 62,74 J/2. Het aantal leden be draagt 108. Een voorstel, door enkele leden in de vorige ver gadering gedaan, om den termijn van lidmaatschap, waardoor men recht op uitkeering kiijgt, te ver lengen, werd bij groote meerderheid van stemmen verworpen. Bij Kon. besluit is, met 16 Juli jl., aan mr. W. Polman Kruseman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Middelburg en als schoolopziener in het ar rond. Tholen. »Mij is verzekerd", zegt de Haagsche corresp. van de N. Gron. Crt., »dat de bedrijfbelas- t i n g gereed ligt, en nog slechts op enkele retou ches wacht, om naar den Raad van state te worden gezondende peraequatie-wet is ook af en kan worden ingediendwat meer is, de groote wijziging van de grondbelasting vor dert nog slechts een weinig tijd en zal denkelijk reeds in September klaar zijn. Het schijnt 's ministers plan te zijn verdere voorstellen mischien zelfs de wijziging der personeel® belasting, waarvoor hij ook alle bouwstoffen gereed en geor dend heeft zóo tijdig bij de kamer in te dienen, dat ze na de begrootingen voor 1893 kunnen wor den onderzocht, en in de eerste helft van het vol gend zittingjaar afgedaan." Intusschen verneemt deze correspondent dat de kans, dat de belastingvoorstellen nog dit parlemen taire jaar in het Staatsblad zullen verschijnen, ge ring is, wijl de eerste Kamer wel terstond na 't reces der tweede zal worden bijeengeroepen om de belastingvoorstellen te onderzoeken in de afdeelingen, doch ze eerst na September in openbare behande ling zal nemen. Nadeel heeft dit in zooverre niet, dat de invoering er niet door zal behoeven te wor den vertraagd. Door den heer D o n n e r, lid der 2e Kamer, is een wetsontwerp ingediend, tot wijziging van het tweede lid van art. 42 der wet van 11 April 1827, houdende oprichting van schutterijen. Hij stelt voor dit artikel te lezen »Die oefeningen zullen telkens, in tijd van vrede, hoogstens twee uren duren, en altijd een halfuur vóór zons-ondergang moeten zijn afgeloopenzij zullen niet spoediger op elkander mogen volgen, dan van 14 tot 14 dagen, en niet des Zondags worden gehouden." Het wetsontwerp strekt tot opheffing van het ge moedsbezwaar van sehutterplichtigen tegen het deel nemen aan oefeningen of inspectiën op den dag des Heeren. Tot dit doel stelt hij bovenstaande wijziging voor, waarbij de woorden »en bij voorkeur des Zondags, zooveel mogelijk na het afloopen van alle godsdienst oefeningen plaats hebben, doch in geen geval voor des middags te vijf uren aanvangen", vervallen, en hiervoor in plaats komen de woorden»en niet des Zondags worden gehouden." Over het nut der spreeuwen schrijft men aan het R. Nbl. Nu de rupsen overal in onze veldgewassen eene verschrikkelijke verwoesting aanlichten, zonder dat men een afdoend middel bezit om zich van deze lastige, vraatzuchtige dieren te ontdoen, acht ik het in het belang van onzen landbouw nuttig hierover een enkel woord te spreken. In de omstreken van Bergen-op-Zoom zijn de rupsen evenals in onze overige provinciën in legio vertegenwoordigd. Er staat bijna geen gewas op het veld of dat volkje is er te vinden. Een boer, die al heel toevallig met een vogel kenner in aanraking kwam, kreeg van dezen den volgenden raad Maai een klein gedeelte van uwe klaver af en laat dat op het veld drogen; vang een of meer jonge spreeuwen onder uw dak, en zet die in een kooi, voorzien van een weinig voedsel, alsbesseD, wormen «in rupsen, en plaats die tusschen de klaver. Het eigenaardige geluid der jonge spreeuwen zal de voorbij- liegende al spoedig tot zich trekken, en daar de t pree uw een vogel is, die gaarne rupsen eet, ja zelfs de kersen voor die lekkernij laat staan, zoo zal uw akker al spoedig van dat ongedierte gezuiverd zijn. De boer nam dien raad aan, want hij wist, dat hem dien door een hekend ornotholoog gegeven was. Een gedeelte der klaver werd afgemaaid en te drogen gelegd. Het wemelde van rupsen. Twee jonge spreeu wen, die op het punt waren van uit te vliegen, werden niet zonder inspanning uit het nest gehaald, in een kooi gezet, van het noodige voedsel voorzien tusschen de klaver geplaatst, en liefst dicht bij de plek, die afgemaaid was. Geen tien minuten daarna of de spreeuwen, die het geroep van baar stamgenoot hoor den, vlogen op de afgemaaide klaver, en toen zij daar haar geliefkoosd voedsel zoo maar voor het grijpen vonden, was in een oogwenk het ongedierte verdwenen. De boer, die op grooten afstand het resultaat van zijn werk stond af te loeren, was niet weinig in zijn schik, toen hij honderden spreeuwen op zijn akker zag rondspringen, die elkander als om strijd elke rups betwistten. Toen hij tegen den avond eens een kijkje op het veld nam, zag hij tot zijne voldoening, dat geen enkele rups meer op de afgemaaide klaver te vinden was. Hij plaatste toen 's anderen daags de kooien met de twee jonge spreeuwen iets verder in de klaver en zag toen tot zijne groote vreugde, dat een zwerm spreeuwen van minstens 2 a 3 honderd in dat gewas vielen, om zich van de rupsen meester te maken. In drie dagen tijds werd hij geen enkele rups meer gewaar. Zij waren door de spreeuwen opgepeuzeld. Mocht deze raadgeving door anderen nagevolgd worden, dan geloof ik, dat deze maatregel tot be strijding dezer plaag wel de beste en de eenvou digste is. Uit deze ondervinding zien we al weer duidelijk, van welk groot nut de spreeuwen zijn. Niet zonder reden dus, dat de wet dezen nuttigen vogel onder hare bescherming genomen heeft, en al doet ons spreeuwtje in de kersentijd al eens wat nadeel, wie zou het niet doen, als hij de kans schoon ziet, om eens een proefje van die lekkernij te nemen, hier mede is de boer niet geruïneerd. De spreeuw leeft uitsluitend van insectengranen worden door baar niet gegeten, het dier blijft dus een ware weldoener voor land en tuinbouw, die door een ieder beschermd moet worden. De gouvemements-koffieoogst op Java wordt voor dit jaar thans geraamd op 506,895 pikols. Statesi-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is de behande ling voortgezet van de vermogensbelasting. Art. 33 is door den Minister zóo gewijzigd, dat daarin nn opgenomen zijn de amendemeiiten-Levy en Scliaep- man c. s. tot vervanging van den facultatieven eed door een verplichte verklaring met straf-bedreiging volgens art. 207 strafwetboek tegen valsche verklaring. PrincipiUelen strijd lokte hot art. niet meer uit, be halve van de zijde des heeren Keuchenius, die zich ernstig verzette tegen de aanneming van een voor stel uitgegaan van den heer Levy gevallen groot vizier der Liberale Unie" welke strijd voert tegen het positief christelijke beginselover welke uitlating de voorzitter den spreker interrompeerde. Daaren tegen verklaarde de heer Ruys, dat met zijne ante cedenten en met die der overige katholieken, het vervallen van den eed uit de belastingwet strookt. Nog enkele aanmerkingen werden op details gemaakt en nog 3 amendementen waren voorgesteld, een van den heer Rutgers, om in de verklaringen van den belastingschuldige de herinnering aan de straf be dreiging op te nemen, welk amendement verworpen werd met 53 tegen 32 stemmeneen amendement- De Kanter om ook voor een valsehe verklaring van een gemachtigde van den belanghebbende te straffen, hetwelk is aangenomen met 76 tegen 10 stemmen, evenals een amendement-Ruys ooi ook de aanslag van hem, die in gebreke blijft een verklaring af te leggen te handhaven. Art. 33 is daarna aangenomen met 76 tegen 10 stemmen. De artt. 3441 zijn mede aangenomen. In de loop der zitting werd een regeling der werkzaamheden vastgesteld, waarbij eenige kleinere zaken na de belastingwetten aan de orde worden gesteld, met afvoering voorloopig van de artsen wet. Tot toelating van den heer De Ras is besloten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Uitslag der overgangs-examens aan de Hoogere Burgerschool alhier, gehouden 18 en 19 Juli. Bevorderd zijn Tot de 1ste klasse Met den eersten graad .- J. Blackstone, P. De Wilde en P. Goetheer. Met den tweeden graadJ. Ochtman. Met den derden graadB. A. P. Overman, C. M. De Blinde, H. J. Molhoek en H. Yan Dellen. Tot de 2de klasse Met den eersten graadH. J. Belzer en G. Klooster man. Met den tweeden graad: D. De Koning, F. De Ligny, J. W. Roskes, J. Massee, H. J. Van Noppen, G. R. Fopma en H. Mulock Houwer. VoorwaardelijkL. A. Sturm. Tot de 3de klasse Met den eersten graadW. A. Dormaar, P. Win- gerder, G. J. Bode en P. Persant Snoep. Met den tweeden graad: L. La Porte en N. W. Labrijn. Met den derden graad: W. F. Sturm, J. M. De Jonge, J. G. Moojen en P. Laban. Tot de 4de klasse Met den eersten graad: J. Persant Snoep, J. G. Hoekman en J. C. Bom. VoorwaardelijkJ. Fuijkschot en D. De Groot. Tot de 5de klasse Met den tweeden graad: H. J. Stigter. VoorwaardelijkA. J. Sturm. De heer H. Schouwenburg, onderwijzer aan de o. 1. school C. alhier, is benoemd tot eersten onder wijzer met hoofdacte aan de op te richten Christe lijke school te Katwijk aan Zee. De gemeenteraad van j&rabbendijke be- neomde tot onderwijzer met hoofdakte aan de o. 1. school in die gemeente dlir. L. W. De Graaf, thans onderwijzer te Haamstede, en tot onderwijzer dhr. W. P. Markusse, thans onderwijzer te 's-Heer Arends-- kerke. Tevens werd de jaarwedde der onderwijzeres met f 50 verhoogd. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de thans gehouden wordende examens voor de akte als hoofdonderwijzer, van Woensdag tot. en met Zaterdag zullen worden geschorst, ten einde den leden der examen-cominissiën (hoofden van scholen) de gelegenheid te geven tot bijwoning van de van 2022 dezer te Amsterdam te houden alge- meene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap. BTA-TISTIKIi: Comité tot wering van Schoolverzuim to Goes, over Juni 1892. Op de School A waren gedurende deze maand 136 kinderen. Onder dezen waren 112 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 24 van 110 verzuimen, en 0 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School B waren 263 kinderen, waaronder 251 zonder eenig verzuim, 10 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.7 percent, tegen 0.9 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School C waren 170 kinderen, waaronder 147 zonder eenig verzuim, 11 met 110 verzuimen, 12 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5.3 percent, tegen 5.6 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School D waren 75 kinderen, waaronder 69 zonder eenig verzuim, 5 met 1-10 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.8 percent, tegen 2.3 percent over dezelfde maand in 1891. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juni 1892 bedroeg 1.9 percent, tegen 2 percent over 't zelfde tijdvak in 1891. Gemengde Berichten. lirabbemlijkc. De alhier gevestigde rijks veldwachter Maliepaard heeft door zijn beleidvol optreden eene goede vangst gedaan. Herhaalde malen reeds werden uit het magazijntje van een winkelier verschillende artikelen ontvreemd, zonder dat het gelukken mocht den dader te betrappen. Toch gaf een kolenschopje, achtergelaten bij een diefstal tus schen 10 en 11 Juli gepleegd, eenig licht. Niet zoodra hoorde de rijksveldwachter het gerucht van een diefstal, die tusschen 18 en 19 Juli zou gepleegd zijn, of hij begaf zich, vergezeld van den burgemeester, naar de woning van den vermoedelijken eigenaar van het schopje, waar het hem spoedig gelukte de ver miste voorwerpen onder do bedstee te voorschijn te brengen. Onze schopjesman heeft alles bekend en zelfs de noodige inlichtingen gegeven, hoe hjj zich toegang tot het magazijn Ije wist te verschaffen. Op zekeren dag, een tijd geleden, bood iemand den stationschef der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij te 's-Hage de weddenschap aan, dat hij voor éen dubbeltje heen en weer van Den Haag naar Amsterdam zou reizen. De chef nam 't ongeloovig aan. Eenige dagen later ging onze man het station binnen met twee perronkaartjes (5 cent), stapte in den sneltrein naar Amsterdam, waarin ter wille van den spoed de kaartjes niet werden gecontroleerd, vond in de hoofdstad een door hem aangeschreven vriend met een perronkaartje voor hem gereed staan, verliet daar het station en betrad het weer met een tweede perronkaartje, nam toen weder (zonder plaats biljet) plaats in den bliksemtrein naar Den Haag enkwam den chef het bewijs leveren dat hij, dank zij de verbeterde controle, inderdaad voor tien cent in de le klasse heen en weer was geweest. (Utr. Dbl.) Op de kermis vindt men rare zaken Een ruim 20jarige dienstbode te Utrecht gelukte het Zaterdagmiddag een kermisvrijer te bemachtigen, die hoewel niet zoo heel jong meer, echter een goed gevulden buidel op zak bleek te hebben, waarin bij niet aarzelde om zoo dikwijls als dit werd gevorderd, een flinke greep te doen. Nadat de kennismaking met een fermen dronk was bezegeld, mengde het tweetal zich opgeruimd van geest onder de kermishouders en genoot met volle teugen van het weinige, dat de kermis vooral dit jaar geeft te genieten, tot des avonds omstreeks 10 uren, toen de oude heer met zijn meisje in een koffiehuis zittende op eens bemerkte, dat zijne por tefeuille met een bankbiljet van f40 was verdwenen. Hoe de portefeuille was zoek geraakt, daaromtrent kon de man, die braaf de hoogte had, geene inlich tingen geven, zoodat op voorstel van het meisje werd besloten van het verliezen dier geldswaarde bij de politie aangifte te doen, daar het dan wel licht nog terecht zou kunnen komen. Nu, hierin had zij zich niet vergist, want toen de politie na van het gebeurde kennis genomen heb bende, haar liet visiteeren, werd de portefeuille met inhoud in haar bezit bevonden. Maandag werd te Rotterdam door een koop man in groenten bij de politie aangifte gedaan, dat zijne roeiboot, inhoudende 5 manden aardappelen, eenige groenten en eieren, welke aan het Westnieuw- land had gelegen, verdwenen was. De boot was aan een schip gemeerd geweest en had tusschen 5 of 6 andere bootjes ingelegen, welke later in deOude- baven drijvende warén gevonden. Het toeval wilde echter, dat zich des middags bij den broeder van den bestolene, te Kapelle ajd. IJ sel woonachtig, twee personen aanmeldden, die eene roeiboot met aard appelen en groenten te koop aanboden. Alvorens den koop te sluiten, vergezelde hij beiden naar de boot, doch bemerkte aldra, dat zij veel overeenkomst had met die van zijnen broeder, waarom hij, de zaak niet vertrouwende en tegen beide personen argwaan koesterende, de rijks veld wacht waarschuwde. De verkoopers, nu ook op hunne hoede, namen de vlucht en roeiden met de boot naar de aan de over zijde liggende gemeonte Krimpen, alwaar het den ge waarschuwden rijksveldwachter des ondanks mocht gelukken hen, met behulp van den gemeenteveld wachter van Krimpen, in te halen en aan te houden. Te Achlutn (Friesland) viel een verversknecht van een bijna 30 voet hooge schuur. Op den grond gekomen, sloeg hij nog een slag over het hoofd en bleef voor dood liggen. Toen men verschrikt naar hem toesnelde, richtte hij zich echter bedaard op met de woorden: »Er scheelt mij niets, baast" Een zuiver aftreksel van kersenstelen moet een uitstekend en nog beter middöl tegen verkoudheid zijn dan kamillen. Onder voorzitterschap van den Czaar heeft te St.-Petersburg een vergadering plaats gehad van hooge beambten en waardigheidsbekleders, in welke de vraag aan de orde gesteld werd of bet niet wen- schelijk zou zijn, gedurende de cholera-epidemie, die door de Russische pers zoo sterk overdreven wordt voorgesteld, een dictator naar het Wolga-gebied te zenden, zooals men vroeger bij het heerschen der pest-ziekte in Westlianskaja deed. Ter voorziening in het gebrek aan ontsmettingsmiddelen zullen maat regelen worden genomen. Volgens offieiëele berichten stierven den 13 dezer te Astrakan 264, te Saratow 25, te Zarycin 46, te Samara 11, te Baku 57, te Tiflis 3 en in het Dagestangebied 25 cholera-lijders. De toestand in Baku is vreeselijk. Men heeft er aan alles gebrek, zelfs aan dokters, doodgravers en ont smettingsmiddelen. Uren lang staan de lijken boven de aardeniets wordt ontsmet. Niet ver van den Transkaukazischen spoorweg werden op éen begraaf plaats 250 nog niet begraven lijken van cholera- lijders gevonden, die allen in vergevorderden staat van ontbinding verkeerden en in den ganschen om trek de lucht verpestten. De epidemie heeft dan ook. daar woder slachtoffers geëischt.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1