1892 N°. 84. Dinsdag 19 Juli. 79ste jaargang. De Aaogifte van leerlingen FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiün voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmak. te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiün is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel." Snzendiag van advertemtlcn voor 8 wen ©gj den dag der uitgave. voor alle scholen van het lager onderwijs en de bewaarschool is opengesteld van Woensdag den 20 tot en met Woensdag den 27 Juli a. s. op eiken wèlkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie van de geneeute. Goes, den lü Juli 1892 Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER De Secretaris, II A It T M A N. GOES, 18 Juli 1892. Men verzoekt ons te melden, dat voortaan des Vrijdags om de veertien dagen bij gunstig weder door het harmoniegezelschap »E u p h o n i a" mu ziek zal gemaakt worden in de tent van »Volksver maken" op de G r o o t e Markt. Wisse. In deze gemeente heeft zich de vlek ziekte onder de varkens vertoond. Eén vet varken is er aan gestorven. Vrijdag nam de aftredende griffier der Staten van Zeeland, mr. E. Fokker, te Middelburg af scheid van de ambtenaren der griffie. Namens hen en namens de bedienden werden hem als souvenir twee gravures in lijst aangeboden. De Koningin en de Koningin-Re- g e n t e s zijn uitgenoodigd geworden om den feést- optocht (het Landjuweel) te Antwerpen bij te wonen. Men hoopt er, dat de vorstinnen de uitnoodiging zullen aannemen. Uit Amsterdam wordt gemeld dat van H. M. de Koningin-Regentes de voorloopige toe zegging ontvangen is van de komst van Hare Majesteiten aldaar, bij gelegenheid van de opening van het Merwedekanaal op 4 Augustus. Zij zullen o. a. den feesttocht van Vreeswijk naar Amsterdam medemaken. In haar voortgezette zitting hield, zooals we reeds kortelijk onder »Laatste berichten" meldden. Vrijdag de Tweede Kamer zich bezig met de eeds- quaestie, naar aanleiding lo. van een amende ment der heeren Schaepman, Kolkman en De Kanter om den eed te vervangen door een plechtige ver klaring, ook af te leggen door den gemachtigde van den aangeslagene met bedreiging eener speciale straf tegen valsche verklaringen 2o. van een amende ment-Levy ter eenvoudige vervanging van den eed door eene verklaring, met straf op een valsche ver klaring volgens het gemeens recht. De commissie van rapporteurs bestreed het eerste amendement. Zij en de heer Veegens en de Minister achtten het ainendeurent-Levy het meest aanbeve lenswaardig. De heer Kolkman verklaarde, dat de amendemen ten voldeden aan katholieke gevoelens. De heer Beelaerts kwam op tegen het prijsgeven van het regeeringsvoorsteleed of belofte en vroeg of nog meer fiscale, speciaal successie-eeden zullen worden afgeschaft. Uit het Duitsch. ELFDE HOOFDSTUK. Er waren twee dagen voorbjjgegaan. Mevrouw yon Ullow zat, stom van smart, bij het lijk van haren echtgenoot in het zijvertrek, terwijl Gabriülle aan een der ramen van het salon stond en naar de rivier keek, die heden, een prachtigen blauwen hemel weerkaatsende, in het zonlicht schitterde en millioe- nen glinsterende vonken op de kleine golfjes wiegde. Blanke zeilen gleden erover heen, witte meeuwen doken erin neder en vlogen eruit op. Gabriülle1 s oogen deden pijn van het helle licht en toch kon zij den blik niet afwenden van de branding, die haren vader naar omlaag getrokken had; en evenals de golven achter en over elkaar liepen, zoo verdrongen zich ook hare gedachten. Had haar vader vrij willig een einde aan zijn leven gemaakt Was zijn dood een nieuwe misdaad of een zoenoffer Zou het den zijnen vergund zijn, ter wijl zij hun erfdeel van zijne schande op zich namen, voor hem mede te boeten Zij was zoo in hare gedachten verzonken, dat zij niet bemerkte, dat na herhaald kloppen de deur ge opend werd. Het was Walldorf die binnentrad en haar met zachten tred naderde. Eerst toen hij haar toesprak, ontwaakte rij uit hare overpeinzingen. Haar De heer Kolkman vereenigde zich namens de ka tholieken met het amendement-Levy, waarna de heer De Kanter het amendement-Schaepman c. s. introk onder voorbehoud van een nader voorstel omtrent het afleggen eener verklaring door gemachtigden. De beraadslaging is geschorst tot Dinsdag. De heer Hartogh heeft op het ontwerp-V er- mogensbelasting een amendement ingezonden, strekkende om het tijdstip van in werking treden dezer wet, in plaats van 1 Mei 1893, te bepalen op 1 Mei 1894. Het Weekbl. v. Z.- VI. schrijft Er worden overal nieuwe, over 't algemeen ziektevrije aardappels gegeten, maar wordt er nu wel gedacht op planters voor 't volgend jaar Gewoonlijk laat men hier en daar een hoekje staan om 't volgend jaar daaruit de noodige plan ters te verzamelen. Verkeerd gedaan, want hoe mooi alles zich op 't oogenblik aan laat ziende ziekte is er en zij kan zich met ondenkbare snelheid verbreiden. Gewenscht is het daarom, telkens als men steekt van ziektevrije vroege aardappels, de planters uit te zoeken en onmiddellijk weg te brengen. Daarvan heeft men twee voordeelen lo. krijgt men ziektevrije planters, die men hij een beetje zorg goed door den winter brengt; 2o. heeft men behoorlijke planters, middelgrootte, terwijl anders dikwijls geschild wordt, wat maar eenigszins schilbaar is en de kleine aardappels voor zetgoed worden overgehouden. Naar de Zutfensche Courant verneemt, zou bij de directie der Staatsspoorweg-maatschappij het voornemen bestaan, om met den winterdienst op 1 October a. s. het per ronk aartenstelsel af te schaffen. Voor velen zal deze tijding welkom zijn. In het Tijdschrift voor Geneeskunde van Juli, komt voor een rapport over den aard en den om vang der vervuiling van rivieren en andere openbare wateren door faecaliün, welk rapport op verzoek van het hoofdbestuur der Maat schappij van Geneeskunst is bewerkt door dr. H. P. Kapteyn. In kolommen vindt men voor verschillende ge meenten, in cijfers aangegeven, op welke wijze de faecaliün worden verzameld en hoeveel van deze als meststof den landbouw ten goede komt. In een verzamelstaat zijn deze cijfers voor elke provincie af zonderlijk opgegeven en is tevens de percentage be rekend van de inwoners, wier faecaliün te water ge raken. Deze percentages loopen zeer uiteen. Ze zijn voor Groningen 3, Gelderland 6.28, Friesland 17.94 Utrecht 12, Drente 4.71, Zeeland 13.62, Overijsel 4.74, Noord-Holland 38.72, Noord-Brabant 2.72, Zuid-Holland 76.52, Limburg 27.04. De conclusies, waartoe de schrijver komt, zijn de volgende lo. Eoe rijker en vetter de bodem is, hoe zorge- loozer de inwoners zijn omtrent hun meest kostbare mestspecie gelaat, bleek van het waken, deed hem schrikken. »Hebt ge niet getracht te slapen zooals gij mij dezen morgen beloofd hebt?" vroeg hij. »Ik kon niet blijven liggen" antwoordde ze. »En mevrouw von Ullow?" Zij zit bij den doode en weent" zeide Gabriülle. »Zij is het kalmst, wanneer ik haar alleen laat". Beiden zwegen een poos; toen zeide Walldorf: Heeft zij voor de naaste toekomst een besluit ge nomen, den een of anderen wensch geuit omtrent eene plaats waarheen ze gaan wil »Ik geloof niet, dat ze er nog over gedacht heeft" antwoordde Gabriülle. Zij zal willen blijven, waar mijn vader begraven ligt. Verder weg te gaan is thans niet meer noodig en vaders graf is voortaan het eenige plekje gronds, waarop we aanspraak kunnen doen gelden". Gabriülle, waar uw en dus ook uwe moeders tehuis is, weet ge" zeide Walldorf met zacht ver wijt en hij vatte hare hand. Schenk mij het geluk u beiden zoo spoedig mogelijk naar Lengüde te bren gen, daar zult ge meer rust vinden dan ergens elders". Zij trok liare hand terug. Spreek daarover nu niet meer, mijn beste vriend" smeekte ze met ge smoorde stem. Wij moeten scheiden, voor altijd. Hoe eerder wij het doen, hoe beter. Ik wilde wel, dat ge hesluiten kondt er dadelijk een einde aan te maken, ik bedoel, dadelijk te vertrekken »In geen geval" viel hij haar in de rede. »Wilt ge voorloopig hier blijven, dan zal ik mij daarnaar schikken, maar ik heb al ware het alleen reeds als IlellinutlTs vriend het recht en de verplich- 2o. De tabellen bewijzen de groote waarde der faecaliün als meststof 3o. Vele groote steden geven een zeer slecht voorbeeld, wat betreft het vervuilen van rivieren. Genoemd worden Dordrecht, Gouda, 5s Gravenhage, Leiden, Rotterdam en Maastricht 4o. Afdoende verbetering is niet te verwachten, indien niet een Rijkswet wordt uitgevaardigd, ver biedende het vervuilen van rivieren en andere wateren. De rapporteur komt tot de slotsom, dat de faeca liün van ongeveer 2 millioen Nederlanders voor den landbouw verloren gaan en dat dit een verlies is, dat, volgens Liebig, op meer dan 10 millioen gul dens jaarlijks moet geschat worden. Al het hulppersoneel, in dienst der Staatsspoorweg-Maatschappij, aan het centraal bureau te Utrecht, is buiten dienst gesteld. Met ingang van den In October a. s. worden ook alle hulparbeiders op de stations dier Maatschappij ont slagen. (Utr. DU.) De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving van 1 Januari tot 31 Maart 11., met inbegrip van eenige giften en legaten van 5000, 3000 en 1000, de hoogst aanzienlijke som van ƒ72,621,03 voor genoemd gesticht. Boven dien werd nog over datzelfde tijdvak aan druk- en bindwerk 33,681,54 ontvangen. In de Zaterdag te 's-Gravenkage gehouden vergadering van de Billiton-Maatsckappij ter verkiezmg van een directeur, werden van de 168 stemmen er 129 uitgebracht op den heer Van Kap pen, gep. generaal-majoor der genie in N.-I., en 39 op den heer Haver Droese, majoor van den gene- ralen staf, zoodat de heer Van Kappen als di recteur zal optreden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Goes door ds. C. Van Koetsveld C.Ezn. te Houtrijk en Polanen. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Hendriks kinderen en Wissekerke door ds. H. Lang te Wor- merveer. Bij de Gereformeerde gemeente te Goes werd gistermorgen ds. W. Kapteijn door zijn vader, ds. P. Kapteijn van Amstelveen, naar aanleiding van Philipp. 229 in zijn ambt bevestigd Des namid dags deed de nieuwe leeraar zijne intrede naar aan leiding van 2 Corinthe 4:7. Na het einde zijner rede sprak de predikant zijn vader toe en herinnerde eraan, dat dit de derde maal was dat zijn vader hem in zijn ambt inzegende. Verder werd een passend woord gericht tot zijne mede-ambtsbroeders uit de classis Goes, ds. Elfers te Wolfertsdijk en ds. Schock van Nieuwdorp, den kerkeraad en de gemeenteleden. Ds. Elfers verwelkomde op hartelijke wijze namens de classis en de heer B. M. Den Boer namens den kerkeraad den nieuwen leeraar, waarop de gemeente hem, op verzoek van den heer Den Boer, staande toezong Ps. 122 3. Tot slot van de plechtigheid werd nog door een der ouderlingen Ps. 1333 aan geheven, waarop de gemeente volgde. Beide keeren was het kerkgebouw overvol. ting voor zijne moeder en zijne zuster te zorgen." »Er is voor ons gezorgd" antwoordde Gabriülle Onze neef Kirchberg heeft aan mama geschre ven wanneer wij beloven nooit in de residentie terugtekeeren en den naam Ullow niet meer te voeren, zal de familie ons eene kleine lijfrente schen ken. Bovendien zal ik gaan werken dr. Leonhardt, die zoo goed en deelnemend voor ons is, zal mij lessen bezorgen." »Neen, Gabriülle, ik kan noch het een noch het ander toestaan" zeide George. Hoe zult gij met uw bloedend hart den omgang met vreemden, hunne nieuwsgierigheid, hun medelijden verdragen En wat betreft de hulp uwer verwanten, die zich uwer schamen, u uit het vaderland verbannen Walldorf, ge zijfc wreed!" snikte Gabriülle. »Wreed herhaalde hij, weder hare hand vat tende Ik wil u immers alleen overtuigen, dat uwe plaats aan mijn hart is; dat ik het recht heb u te behoeden en te leiden, dat gij de mijne zijt, omdat gij mij liefkebt, gelijk ik u. Of durft ge dat ontkennen Hij keek haar met zijn9 schitterende oogen aan, zoodat zij de hare moest neörslaan. »Ik ontken het niet" antwoordde zij met toon- looze stöm, »maar schande en eerloosheid hebben zich tusseken ons geplaatst." »Onze liefde heeft daarmede niets te maken" zeide hij. »Ja, zij moet daarvoor bukken wij moeten afstand van haar doen", antwoordde Gabriülle. »Nooiti" riep hij. Zij sloeg hire betraanIe oogen Voor het gymnasium te Middelburg werd, na het eerste toelatingsexamen, voor de eerste klasse o. a. toegelaten J. H. Mulock Houwer tot de vijfde klasse o. a. H. Oele. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering van de Z.-B. onderwijzersvereniging werd dhr. J. Kouse maker Pz., hoofd der school te Nisse, die veertig achtereenvolgende jaren de jaarvergaderingen der vereeniging bijwoonde en vooral als bestuurslid zoo veel ten bate der vereeniging en van het onderwijs heeft gedaan, tot honorair lid dier vereeniging be noemd. Voorts werd nog met 33 tegen 31 stemmen be sloten adkaesie te betuigen aan een adres der Ver eeniging van burgemeesters en secretarissen op Z. en N.-Beveland, in zake de invoering van vak j. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 18 Juli 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens jachtwet overtreding J. V. d. E. te 'sHeerenhoek tot f 10 b. s. 4 d. h.E. V. d. E. te 's Heerenkoek, B. De J. te 'sHeer Arendskerke, P. M. te Oudolande, J. V. te Heinkenszand en M. A. te 's Gravenpolder ieder tot f5 b. s. 4 d. h.P. A. R. te 's Heer Arendskerke, F. v. L. te Heinkenszand, ieder" tot f 3 b. s. 3 d. h.I. De W. te Wissenkerke, J. K., J. K., P. P. te Kortgene tot f 1 b. s. 1 d. h.C. M. en C. P. te 's-Heer Arendskerke, P. S. te Ellewoudsdijk ieder tot 2maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, en A. L. te Kolijnsplaat tot 2maal f3 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteovertreding reglement S. S. A. J. S. te Goes tot f 3 b. s. 3 d. h.H. v. L. te Goes tot f2 b. s. 2 d. h., J. De J. te 'sHeer Arendskerke tot fl b. s. 1 d. h. en A. M. te 's Heer Arendskerke tot f 0,50 b. s. 1 d. Ir. overtreding der arbeidswetH. L. te Ierseke tot 2maal f 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boeteover treding der drankwet: E. S. te Heinkenszand tot fl b. s. 1 d. h.vissckerij-o ver tredingA. M. De P. te Vlake tot 2maal f3 b. s. 2 d. h. voor iedere boeteovertreding art. 424 W. v. S.r. H. De J. en A. B. te Goes ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.W. G. te Wissenkerke tot f 1 b. s. 1 d. h. en C. v. B. te Ierseke tot f 3 b. s. 3 d. h. overtreding van art. 314 W. v. S.r.J. d. R. te Kruiningen en A. v. H. te Goes, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.overtreding art. 458 W. v. S.r.K. N. te Kruiningen, tot f 1 b. s. 1 d. h.overtreding art. 426 W. v. S.r.P. De S. te Kortgene, tot f3 b. s. 3 d. h.het bevisschen van eens anders perceel in de Schelde: D. M. en Th. M. te Ivrab- bendijke, tot f3 b. s. 3 d. h., J. G. en D. De L. te Ierseke, tot f2 b. s. 2 d. h.politieovertre- ding Wissenkerke: D. A. M. te Wissenkerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.politieovertreding GoesS., Ph. J. v. E., D. B., A. De N., J. F. De K., A. M. C. De J. M. H., P. V., J. R. en J. De G., allen te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h.politieovertreding Ierseke: C. K. te Ierseke, tot f3 b. s. 2 d. h., J. M. v. d. P., J, S., P. V., C. S., M. J. S., H. Z., P. L., G. G., L. P., M. E., M. Z. en J. H., allen te Ier seke, tot fl b. s. 1 d. k., A. P. G. te Ierseke, tot naar hem op. »Ja George, het moet 1" zeide zij nauwelijks hoor baar ik zou ongeluk en eerloosheid in uw huis brengen »Ga niet verder, Gabriülleviel hij haar in de rede. »Ik gevoel volkomen wat u tot die weigering drijft, want het is dezelfde ziekelijke nauwgezetheid van geweten, die mij van u verwijderd hield, toen ik de overtuiging koesterde omtrent de smet die eraan mijne geboorte kleefde. Maar ik weet nu, dat het een verkeerd gevoel van plicht is, een gebrek aan liefde en vertrouwen. Herinner u, wat gij mij gezegd hebt, toen gij mij ia mijn sombere gemoeds gesteldheid teragzaagt. Wees grootmoediger dan ik toen was volg de stem der liefde." Vol vertwijfeling onttrok zij hem andermaal hare hand. »Ik kan niet, ik mag niet" kreunde ze. »Ik zou niet kunnen leven in het bewustzijn, dat ik overal een struikelblok voor u zou zijn, dat ik u naar de eenzaamheid verban, uwe toekomst vernietig, u van den hertog gescheiden houd Wij zijn reeds gescheiden" viel Walldorf kaar in] de rede, »en het is zoo het best." Niettegen staande al de weldaden van den hertog, zou ik toch nooit kunnen vergeten wat er aan mijne mosder is misdaan, terwijl de lrerêogin zich nooit verzosnen zou met mijn bestaan, mijne rechten op mijn vader en de plaats, die hij mij wilde doen innemen mijn leven aan het hof zou een voortdurende strijd zijn tegen haar af keer. Ik heb iets beters te doen Wanneer gij met mij naar Lengede gaat dan zal mijne toekomst rijker en gezegenler zijn, dia ik

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1