1802 N°. 83. Zaterdag It) Juli. 79slc jaargang. S>E JAARMARKT FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, j Inzending van advertentiën voor 3 uren ©p den dag der uitgave. of KEIiMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 30 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 0 September daaraanvolgende. Met het oj-slaan der kramen enz. mag worden aangevangen des Vrijdags vóór het hegin en alles moet van de plaats zijn vervoer 1, des Vrijdags na het einde der kermis. De aanvragen om plaatsen moeten vóór den hierboven vermelden aanvang der jaarmarkt vrachtvrij en met opgaat der bsuoodiïde oppervlakte in Nederlandsche maatbenamingen geschieden aan den Marktmeester, terwijl men aan dien ambte naar het patent zal moeten vertonnen, alvorens te kunnen worden toegelaten, geschiedende de toelating tot wederopzegging toe, ook gedurende de kermis De toelating van muzikanten, orgeldraaiers, liedjeszangers en dei gelijke zal slechts tot ecu zeer bepe-kt aantal geschieden. Go-'S, den 18 Juni 1S92 Burgemeester en Wi:t'ni.uders van Goes, J G. d. "VV HAMER De Secretaris, II A R T M A N. GOES, 15 Juli 1892. Gisteren werd door die leerlingen der open bare scholen alhier, welke daarvoor wegens getrouw schoolbezoek in aanmerking konden komen, onder geleide van de leden van het Comité tot wering van schoolverzuim en van onderwijzeressen en onder wijzers, het gewone jaarlijksche uitstapje naar Vlissingen gemaakt. Hoewel goed weder den tocht begunstigde, zou een weinig meer zonneschijn, vooral aan het strand, wel gewenscht zijn geweest. Toch deed dit geen afbreuk aan de vroolijkheid der kinderen, die zich, als altijd, uitstekend vermaakten. Daarbij zorgde het muziekgezelschap »Euphonia" •zoowel gedurende de heen- en terugreis als aan het badhuis op loffelijke wijze voor de noodige afwis seling, zoodat dit zomerfeest, dat zoowel bij de leer lingen als bij bunn9 ouders voortdurend in dan smaak schijnt te vallen, uitnemend geslaagd mag heeten. Heden maakten de leerlingen der bijzondere school (Wijngaardstraat), eveneens begeleid door onderwijzers en onderwijzeressen en door leden van het bestuur, per stoomboot Admiraal de Ruijter een tochtje naar Zieriksee. Het muziekgezelschap •»Hosannah" maakte de reis mede, en ook dit uitstapje werd door goed weder begunstigd en verschafte den kinderen een groot genoegen. Bij de examens aan de Rijkslandbouwschool (voorloopige cursus boschwezen) is bevorderd van Y. C. I naar V. C. II dhr. J. W. Van Dellen van Goes. Kats. Bij de gehouden herstemming voor een lid van den raad is gekozen dhr. M. De RegtSz. mat 16 stemmen. Dhr. J. Hep boer verkreeg 13 st., terwijl 2 st. in blanco waren. Uit Bergen-op-Zoom wordt een adres gezonden aan den Minister van justitie, houdende eene klacht aver het gewelddadig optreden der po litie op jl. Maandagavond, met verzoek daarnaar een onderzoek te doen instellen en naar bevind van zaken te handelen. Het adres ligt ter teekening bij den uitgever van De Zoom. NR. Ct.) Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Middelburg, ter standplaats de gemeente IJzendijke, W. A. D e Ridder, cand.-notaris te Hulst. Door de heeren Mees, Hartogh en Van Delden is een amendement op de vermogens belasting voorgesteld, om aan het bestuur der betrokken gemeente inzage te geven van het aanslag- register. De heer Bahlmann stelt voor, de wet in werking te brengen op een nader bij eene wet te bepalen tijdstip. De rijksmiddelen brachten in de afge- loopen maand Juni op f 10,541,706.251/2 tegen 8,605,223.49 in Juni 1891. De opbrengst over de eerste zes maanden van 1892 bedroeg 55,090,239.551/3 tegen 52,396,554.39 i/2 in de eerste zes maanden van 1891. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEE. Bij het gisteren voortgezet debat over de vermo gensbelasting kwamen in behandeling de artt. 16, 4 en 17. Over geen dier aijiikelen noch over de daarop voorgestelde amendementen werd echter nog eene beslissing genomen. 23) i Uit het Duitsch. Evenals bij zijn morgenbezoek vond dr. Leonhardt ook ditmaal alleen mevrouw VcJn Ullowde ka merheer kon het in die beperkte ruimte niet uit houden. Zelfs in den tuin, waarin hij niettegenstaande den regen onophoudelijk ronddoolde, gevoelde hij zich bedrukt, verbannen. Zijne gedachten bewogen zich stèeds in denzelfden kring, hij gevoelde zich voortdurend gekweld door allerlei afschuwelijke her inneringen Florentin's brief*het onderhoud met den hertog de gevangennemingHellmuth's sterf bed de vlucht de aankomst hier. Ach kon hij maar van hier, het doet er niet toe waar heen, maar weg,wegDeze tuin was eene ruime 'gevangenisdie zoogenaamde dokter met zijne strenge, koude, opmerkzame oogen een vermomde cipier. Maar hij zou hem niet gevangenhouden. Niet voor niets liep er van het einde van het kleine terras, waarop de vensters van het salon uitzicht gaven, een trap naar de riviernauwelijks honderd schre den verder stond een schippershuisje, waarnaast eenige bootjes, aan palen gebonden, lagen te schom melen. Hoe gemakkelijk moest het zijn niet behulp van zulk een vaartuigje een der groote booten te bereiken, die onophoudelijk de rivier afvoeren. Met dergelijke gedachten was Ullow juist weder vervuld, toen het zien van dr. Lsonnardt, die onder Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op de alphabethische voordracht van hoofd voor de tweede opleidingsschool voor jongens te Haarlem komt voor de heer A. J. P. De Beste, hoofd eener school te Dordrecht. Benoemd tot docent aan de school der Holl. chr. ger. kerk te Grand Rapids, prof. D. K. Wie- lenga, docent aan do Tlieol. school te Kampen. (St.) Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die akten van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot bet. geven van middelbaar onderwijs in de gymnastiek, voor het jaar 1892 zitting zal houden te Utrecht aan deze commissie is tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1892 de akten van bekwaamheid verlangen, bedoeld in art. 65bis der wet tofc regeling van het lager onderwijs. Zaterdag jl. vergaderde het hoofdbestuur der Vereeniging voor Chr. onderwijzers en onderwij zeressen te Utrecht en besprak o. a. de quaestie van de regeling der onderwijzerstractementen en de vraag, welke de houding der Vereeniging behoort te zijn ten opzichte van een eventueel door de Re- geering in te dienen wetsontwerp op den leerplicht. Ten opzichte van eerstgenoemde quaestie weid besloten een schrijven te richten aan de besturen der afdeetingen, teneinde op de hoogte te komen van den toestand in de verschillende deelen des lands, alvorens zich tot de schoolbesturen te wenden. Wat den leerplicht betreft, zal eene afwachtende houding worden aangenomen, wat te dezer zake door de commissie vanwege de Vereeniging v. C. N. S. zal worden verricht. (St.) een druipende parapluie vau het hoofdgebouw aan kwam, daaraan eene andere richting gaf. Zou hij hem zoeken Hij liep op het paviljoen toe en ging er binnen. »Mij zal hij niet vinden, noch nu noch later" zeide de kamerheer in zichzelf en hij lachte als een stout kind. Maar wat kon die afschuwelijke man hem te zeggen hebben Dat moest hij wetenhij bedacht zich, dat de slaapkamer zoowel eene ver bindingsdeur met het salon als een deur in de gang bezat; bij liep daarom naar het paviljoen, sloop naar binnen, opende voorzichtig de slaapkamer, en liep op de teenen tot achter de openstaande deur van het salon. Zijne vrouw sprak, maar wat zij .zeide kon hij niet verstaan. Maar toen antwoordde dr. Leonhardt. Hoe haatte de kamerheer deze scherpe, doordrin gende stem sWe zullon het beste hopen, mevrouw" zeide de dokter. »In ieder geval zult u niet lang behoeven te wachten. Het telegram is bijna drie uren geleden aangeboden. Indien mijnheer von Walldorf toen onder weg was en naar den inhoud te oordeelen »niet vertrekken, ik kom. Walldorf" meen ik dat te moeten aannemen kan hij elk oogenblik hier zijn". Walldorf hier! -Een doodelijke schrik maakte zich van Ullow meester. Walldorf hier wat zou dat te beteekenen hebbenHad de hertog niet, volgens George's* schrijven, van elke vervolging afgezien Had Karei George berouw van zijne goedheid en zond hij nu Walldorf om den misdadiger terug te halen "Maar Walldorf was toch geen politieagent zou hij zich dan tot zoo iets laten gebruiken Neen, Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbanlc te Middelburg. Heden zijn veroordeeldL. P., 24 j., te 's-Heer Arendskerke, wegens mishandeling van zijne echt- genoote, tot 3 maanden gevangenisstrafD. M., 18 j., te Kats, wegens mishandeling, tot 1 maand gev.strafJ. Z., 20 j., te Hansweerd, thans soldaat in garnizoen te Bergen-op-Zoom, wegens mishande ling, tot 7 dagen gevangenisstraf; J. M. Mz., 18 j., te Schore, wegens mishandeling, tot 8 of 8 dagenC. D., 16 jte Ierseke, wegens dief stal, tot 8 of 8 dagen; L. T., 20 j. en Th. A., 24 j., beiden te Heinkenszand, wegens vernieling, de le tot 2 maanden, de 2e tot 1 maand gevange nisstraf. Vrijgesproken werden F. v. d. M., 36 j., te Krui- ningen, beklaagd van diefstalJ. S., 19 j., te Vlake, appellant van een vonnis van het kantonge recht te Ter-Neuzen, waarbij hij ter zake van het houden van aanstootelijke toespraken werd veroor deeld tot 15 of 3 dagen. Ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is door Pieter Zuidhof, Nicolaas Bar bara Westdorp, Jacobus Hendricus Hutchison en Jan Westdorp hooger beroep aangeteekend tegen de ten bunnen laste door die Rechtbank gewezen von nissen in zake den diefstal te Baarland. Door het gerechtshof te Leeuwarden is beves tigd het vonnis van de arrondissements-rechtbank te Winschoten, waarbij de bekende in- en uitbreker W. Schroder is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van negen jaren. Gemengde Berichten. Hciiikenszanil. Gisteren ontstond hij eene vrouw in een der armhuizen alhier brand, door dien bet vuur in aanraking was gekomen met een hoop drooghout, dat in een hoek der woning bij de haardstede geborgen lag. Een 6jarig meisje, dat alleen thuis wachtte, riep de buren ter hulp, die den brand bluschten. De veroorzaakte schade aan de meubelen is gering. Donderdag geraakte te Amsterdam, terwijl eenige schoolknapen zich op eene schuit hadden be geven, een van hen met het hoofd beklemd tusschen het gat van den mast en een balk. Toen de knaap naar een geneesheer was gebracht, kon deze slechts den dood constateeren. Den heer Ooms den champion der diainouds sculls is te Amsterdam Dinsdagavond een warme ontvangst bereid. Bij aankomst aan het centraal station werd hij door duizenden opgewacht; toege sproken en gelauwerd door den voorzitter van »Nep- tunus". Vervolgens trok men in 21 rijtuigen naar »Maison Stroucken", waar het feest werd voortgezet en den heer Ooms zilveren en andere kransen wer den aangeboden. De Ned. Sport gaf een bulletin uit, versierd met bet portret van Ooms. Het bevat ook een geluk- wenscb der redactie aan den overwinnaar te Henley en het waavdeerend oordeel van verschillende per sonen, die met de roeisport in verbinding staan, over de overwinning van Ooms. het was Walldorf niet, die kwamhet telegram was een valstrik, e'en list om Ullow's vertrek te verhin deren. »Niet vertrekken, ik kom. Walldorf" 't was goed bedacht om den vluchteling vast te houden. Maar hij was slimmer dan zij allen te samen Hij had niet te vergeefs bij Florentin ter schole gegaan. Florentin, wat was dat ook met Florentin Ullow legde de hand tegen zijn pijnlijk voorhoofd. Flo rentin wachtte hem ergens. Het stond zeker in den brief. Hij zou hem wel vinden, wanneer hij maar eerst hier uit deze gevangenis was, buiten het be reik van die koude, doordringende oogen van dr. Leonhardt. Op eene tafel bij het bed lag zijne brieventasch. Met bevende hand stak hg die in den zak, ging toen even onhoorbaar als hij gekomen was de kamer uit, naar buiten en midden door de struiken op het poortje naar de trap toe. Zijne vrouw, zijne kinderen, hij had ze allen vergeten. Het verlangen naar vrij heid was het eenige, dat helder en klaar voor hem te voorschijn trad uit den chaos zijner gedachten. Hij had het poortje bereikt; schuw keek hij om zich heen, teneinde zich te overtuigen, dat er geene bespieders in de nabijheid waren. Maar de sleutel stak er niet op en liet overklimmen weid belet door stevige ijzeren pinnen op den muur en de poort, Met de woede der vertwijfeling, met de kracht van een waanzinnige rammelde bij aan het verroeste slot, Het geloei van den wind en het bruisen van het water overstemden het geraas, dat hij maakte. Einde lijk gaf het slot mede, de grendel sprong losnog een ruk en de verroeste hengsels draaiden en de Volgens het Vad. had mevr. Brumund, die bij de vreeselijke ramp op het meer van Geneve is omgekomen, een kuur gevolgd hij pastoor Kneipp te Würishofen. Zij deed daarna een reisje door Zwit serland, om vervolgens haar villa te Baden-Baden te gaan betrekken. Haar echtgenoot, de heer Brumund, kwam in 1891 te Cannes ook door een ongelukkig toeval om het teven. De paarden van zijn rijtuig sloegen toen op hol, tengevolge waarvan het omsloeg, wat den dood van den heer Brumund veroorzaakte. Eenige dagen geleden bevond een inwoner van Ginneken zich aan het station Maas te Rotter dam. Hij gaat de wachtkamer tweede klasse binnen en nauwelijks daar gezeten vervoegt zich bij hem zeker heerschap. De vreemdeling knoopt een gesprek aan en verklaart den reiziger te kennen van gezicht. Deze laatste had de eer niet enz., maar wellicht had hij eenige trekken van familieleden. Kortom het gesprek loopt zoo ver, dat de vreemdeling vraagt of de reiziger niet zoo goed wilde zijn hem een rijksdaalder te leenen, aangezien hij zonder geld is en gaarne met de boot mee wilde. Indien bij de stad in gaat, kan hij best f 200 krijgen, want hij is er goed voor. Onze reiziger is zoo wijs hem den raad te geven dan maar de stad in te gaan en hij was ook ver standig genoeg zijn zak dicht te houden. Toen de vreemdeling zag, dat er voor hem niets te halen viel, droop hg spoedig af. Dinsdagnacht is ten nadeele van een paarden koopman uit IJselmonde in een logement aan den Oppert te Rotterdam ontvreemd eene portefeuillle, inhoudende 600 aan bankpapier. Het onderzoek der politie heeft omtrent dien diefstal nog niets aan het licht gebracht. Na het krachtdadig optreden van de politie en maréchaussee en het uitgevaardigde verbod op samenscholingen, hebben er Dinsdag- en Woensdag avond te Bergen-op-Zoom geen noemenswaardige wanordelijkheden meer plaats gehad. Wel ontstond er weer een oploopje, toen de officieren en soldaten van het Heilsleger zieh naar het oefeningslokaal begaven, doch de menigte ging op sommatie der politie uiteen, zonder dat geweld behoefde gebruikt te worden. Den geheelen avond was het zeer druk in de straten. Het verbod op de samenscholingen werd stipt gehandhaafd. De brand in het kabinet van den griffier der Tweede Kamer (men zie ons vorig no.) is Woensdag ontstaan terwijl deze in de zitting was, en zou, ware het niet spoedig opgemerkt, zeer ernstige ge volgen gehad hebben. De vlammen hadden spoedig de vitrages aangetast en vernietigd. De brandweer werd gealarmeerd met de brandschel in het gebouw, maar vóór zij ter plaatse kon zijn, hadden de boden der Kamer, met de op den corridor aanwezige water slang de vlammen gedoofd. De schade is niet zeer groot. Alle ruiten van het kabinet, uitkomende op den Hofsingel, zijn door de hitte gesprongen. Men vermoedt dat het vuur eener brandende sigaar, welke op de kamer bleef liggen, den brand veroorzaakte. In de vergadering, waar juist eene stemming plaats had, werd van het voorval niets bemerkt. deur ging open. In groote sprongen ijlde de ongelukkige op het schippershuisje met de booten toe, ook daar was niemand te zien. Snel maakte hij een der booten los en roeide hij met krachtige slagen, zonder zich om wéér en wind te bekommeren, de rivier op. Mevrouw von Ullow zat met dr. Leonhardt aan een der vensters van het salon. Opgeschrikt door Walldorf's telegram, zwevende tusschen hoop en vrees, vertelde zij van Hellmuth's duel en zjjne verwondingvan een misverstand, waardoor haar man tot een overhaast vertrek gedwongen was, van. de mogelijkheid, dat alles opgehelderd was, zoodat Walldorf hem kwam terughalen en de dokter, wiens koel uiterlijk een goed hart verborg, luisterde geduldig toe. Eensklaps stond bij op en trad dichter aan het venster. »Is dat niet uw echtgenoot?" vroeg hij, naar een bootje wijzende, dat door den stroom medegesleept, met de hooge golven voortgestuwd werd. Mevrouw von Ullow keek naar buiten. Onmoge lijk, hoe zou hij zeide ze. Maar daar werd de boot weder door een golf omhoog geheven; de omtrek van den roeier werd nu duidelijk zichtbaar. Ullow!" riep ze vol ontzetting en tegelijkertijd werd het haar duidelijk, dat hij den ganschen dacr bijzonder in zichzelf gekeerd was geweest. Hoe had ze dat niet eerder opgemerkt, hoe had ze hem alleen kunnen laten Dr. Leonhardt verzocht haar kalm te blijven en snelde heeu om den ongelukkige te doen achter-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1