1892 N°. 82. Donderdag 14 Juli. 79ste jaargang'. FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant geseliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nornmers 5 cent; met bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de keeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentie» voor 3 uren op den dag der uitgave De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 13 Juli 1892. Wij vestigen de aandacht op de in dit no. voorkomende kennisgeving van den heer Postdirec teur omtrent de correspondentie op Zie- r i k s e e via GoesKatsche veer. Vooral voor Noord- Be veland en Wolfertsdijk, alsmede voor de gemeenten liggende aan de postroute 's-Gravenpolder—Ove- zande—Ellewoudsdijk etc. is deze nieuwe dienst van groot belaDg. Wanneer in genoemde gemeenten toch een brief met den eersten bodeloop wordt verzonden, dan is deze reeds om circa half elf te Zieriksee, wat alzoo met de vorige regeling een verschil in tijd van een geheelen dag oplevert. Door de Afdeeling Heinkenszand der Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland werd Dinsdag in »de Prins van Oranje" alhier eene algemeene vergadering gehouden, die door den heer E. v. d. Bosch gepresi deerd werd. Het eerst werd gelezen eene missive van het hoofd bestuur, houdende verzoek om een lid aan te wijzen voor de provinciale commissie voor de proefvelden. Volgens den Minister is het noodig dat proeven worden genomen met éen product op verschillende velden, en niet zooals de Afdeelingen gewoon waren, met verschillende producten. De commissie stelt een deskundige aan om een technisch onderzoek in te stellen. In die commissie werd op voordracht van den Voorz. door deze Afd. de heer A. Padmos bij acclamatie gekozen, die zich de benoeming liet welgevallen. Bij het rapport der commissie voor de stieren keuringen en voorstel om daarvoor subsidie aan te vragen aan het hoofdbestuur deelde de Voorz. mede het te dien opzichte, op de vergadering van de Afd. Zeeland van het Ned. Rundveestamboek te Schuddebeurs bij Zieriksee behandelde. Als gevolg daarvan is een schrijven van het be stuur der Afd. Zeeland ingekomen dat door den secr. werd voorgelezen en dat het verzoek inhield om de door de Afd. gedane vraag om subsidie aan de Mij. t. b. v. Landbouw en Veeteelt in deze pro vincie krachtig te steunen. Het bestuur dezer Afd. heeft aan de ter vorige vergadering gegeven op dracht reeds een begin van uitvoering gegeven en met de benoemde commissie van voorbereiding der stierenkeuringen eene vergadering gehad. Als uit vloeisel der aldaar gehouden bespreking is de Af deeling in 4 keurings-districten verdeeld Kloetinge, s-Heer Arendskerkes-Heerenhoek en Ouclelande. De verschillende gemeenten, die tot elk dier di stricten zullen behooren, zijn reeds bepaald, terwijl voor elk der dorpen een lid der commissie met name aangewezen is om daar handelend op te tre den en de keuringen voor te bereiden. Keuringsdistrict KloetingeVoor Goes, D. Rouw voor Kapelle A. Nijssenvoor Kattendijke W. Van Liere Cz.voor 's Gravenpolder J. Woutersen voor Kloetinge en 's-Heer Abtskerke A. Padmos. Keuringsdistrict s-Heer Arendslcerke: Voor Hein kenszand en Baarsdorp M. Van I waarden voor Wol fertsdijk G. De JagerKraaiert en Nisse M. Acda. Keuringsdistrict 's-HeerenhoelcVoor 's-Heerenhoek en Borsele J. Rottier; voor Nieuwdorp, Baarland en Kwadendamme M. Acda. 22) Uit het Duitsch. Gabriëlle kon op dat oogenblik aan niets anders denken dan aan de zorg voor haar broeder. De doktoren hadden haar gezegd, dat er geene hoop meer was maar terwijl zij de zwakke ademhaling bespiedde en elk oogenblik verwachtte hem den laatsten adem te zien uitblazen, trokken beelden uit vervlogen dagen aan haar geest voorbij. Zij zag Hellmuth in zijne vroolijke onbezorgde jeugd, hoe hij als kind, als knaap en als jongeling aller lieveling was, lief zelfs in zijne gebreken, begaafd met eene goedhartig heid, die zijne overmoedigheid deed vergeten, waar- heidslievend, grootmoedig, hulpvaardig, trouw aan zijn gegeven woord. Hoe lief had ze hem van kind af gehad, hoe trotsch was ze altijd op hem geweest, op hoeveel geluk, eer en voorspoedigen arbeid had ze voor hem gehoopt en nu zouden al deze ver wachtingen met hem wegsterven, met hem, den levenslustige, die elk oogenblik aan het leven kon worden ontruktZij kon het niet begrijpen, hoewel reeds de schaduwen des doods zich verspreidden over dat marmerwitte voorhoofd en de gesloten oogen en ook zij bad: »Vader, indien het mogelijk is, laat dan dezen drinkbeker aan mij voorbijgaan TevergeefsToen de grauwe morgenschemering aanbrak liet de zieke een diepen zucht hooren en Keuringsdistrict OudelandeVoor Driewegen, Elle woudsdijk, Ovezand en Oudelande H. Mol. Tot aanmoediging dier keuringen wordt voor ieder der vier districten eene som van 7,50 uit- j getrokken. Voor een eenjarigen stier 2,50, voor een tweejarigen ƒ5. Verder eervolle vermeldingen. Deze uitgaven worden door de afdeeling bestreden, terwijl aan het hoofdbestuur der Mij. van Landbouw eene subsidie van 250 zal worden aangevraagd om de i onkosten van een deskundige-keurmeester, den heer Zegers, drukwerk enz. te bestrijden. De voorzitter stelt voor dat de afgevaardigden naar de hoofdbe- i stuursvergadering verplicht zullen zijn hun stem uit te brengen voor de verleening van subsidie alzoo wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, i Een niet op de agenda voorkomende missive van de Mij. Zeeland wordt medegedeeld om handelaars in vruchten opmerkzaam te maken op verzending langs Vlissingen naar Londen. Uit Holland wordt veel, uit Zeeland niets langs dezen weg verzonden. Soliede makelaars en voordeelig tarief worden mede gedeeld. Daar het moeilijk valt om alle belangheb- j bende personen hierop attent te maken, sprak de voorzitter den wensch uit, dat de pers wel zoo be reidwillig zal zijn om de betrokken personen de mededeeling te doen, dat het bestuur der afdeeling alle mogelijke inlichtingen wil verschaffen. Uit het rapport der hagelverzekering bleek, dat 36 leden, waarvan 33 verzekerden, zijn toegetreden en dat een belangrijke wijziging omtrent de te ver zekeren velden is genomen. Niet-leden worden tot toetreding uitgenoodigd, waarvoor het bestuur alle inlichtingen verstrekt. Na het verloten van eenige landbouwwerktuigen wordt de vergadering gesloten. IerseKe. De betonning van het vaarwater het Schaar van Ierseke, die pas door den Minister op verzoek is toegezegd, is reeds afgeloopen. Er lag slechts éen ton, nu zijn er 8 (er zijn bijge- 1 komen 4 witte, 2 zwarte en éen roode), zoodat de aanwyzing alleszins voldoende mag heeten. Ook mag verwacht worden, dat de 2 bermen langs den Burenpolder door tonnen zullen worden aangeduid. Volgens de ter lezing liggende rekening van de calamiteuze waterkeering Ellewouds- dijk-Borsele werd over het dienstjaar 1891/92 ontvangen 68794,60 en uitgegeven 67245,851/2, zoodat een goed slot aanwezig is van 1548,74 De inkomsten bestonden uit een batig saldo van den vorigen dienst ad 1654,45 dijkgeschot en bij dragen 64846,52 en opbrengst van pachten enz. 2293,62'/.2. Voor kosten van beheer werd uitge geven 6058,77 !/a voor zeewering en oeverver dediging 56159,23voor renten en lasten 4477,85 en voor onvoorziene uitgaven 550. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft Indien alles ten beste gaat verwacht men, dat de Kamer in een tweetal weken met de f i n a n c i- eele ontwerpen gereed is. Dan zullen nog eenige andere zaken, ook een paar ontwerpen van eenig belang, aan de orde worden gesteld, waarmee een week gemoeid zou zijnde Kamer zou dan 28 sloeg hij de oogen op. Gabriëlle en Walldorf bogen zich over hem heen en vatten zijne beide handen er vloog een lachje over zijn kalm gelaat misschien had hij hen herkend toen zuchtte hij nogmaals en de strijd des levens was voor hem geëindigd. George sloot hem de oogen Gabriëlle drukte een kus op de bleeke lippen, zat daarna stil weenende aan het sterfbed en liet toe dat George hare hand vatte en die vasthield. Zijne deelneming, zijn trouw en zijn geduldig wachten deden haar zoo goed hoe spoedig zou zij ook dezen troost moeten derven en zich losrukken van den beminden man. Over de kloof der schande, die tusschen hen lag, kon de liefde geen brug bouwen. Het was voor haar eene scheiding erger dan de dood en het scheen Gabriëlle eene soort verlossing toe, dat haar leven voortaan slechts strijd en smart zijn zou. De tegenspoeden en ontberingen van het oogenblik zouden haar helpen haar harteleed te over winnen, althans tot zwijgen te brengen. Hoe haar toekomst zijn zou kon ze zich niet voorstellen alleen wist ze, dat zij, de gevierde, die gewoon was aan rijkdom en gemak, voortaan in armoede zou moeten leven en voor haar dagelijksch brood arbeiden. Zij was vastbesloten zich kloek te houdenmaar haar vader Zou hij zich in de veranderde omstandig heden kunnen schikken, zou hij kunnen vergeten, wat hij moedwillig verspeeld had, zich kunnen ver genoegen met wat hem gebleven was, bovenal zou hij kunnen werken En zou het hem gelukken zijn naam, zijn verleden te verbergen Hoe zou hij met het bewustzijn van een alt jd dreigende en helaas I of 29 dezer op recès gaan en derhalve nog een stevige maand vacantie hebben, vóór den aanvang van het nieuwe zittingsjaar. Loopt het zóó met de werkzaamheden, dan zou de Eerste Kamer nog vóór het einde van deze maand bijeengeroepen worden om de belastingvoorstellen te onderzoeken en de mogelijkheid is dan niet uitgesloten, dat nog vóór 1 September de financiëele wetten in het Staatsblad verschijnen. Wat de kiesrecht-voordracht betreft, deze schijnt toch meer werk te vorderen, dan men aanvankelijk s dacht. Vermoedelijk zal het wetsontwerp vlak voor of even na het Kamerreces inkomen, in elk ge val te laat om nog in dit zittingjaar te worden onderzocht. Dezelfde correspondent verneemt, dat de voorstellen van de heeren Pijttersen en Schimmelpenninck van der Oye, over de Kamers van Arbeid, niet meer voor het recés zullen behandeld worden. De behandeling daarvan zal wel tot 't volgende jaar worden verschoven, want het deswege uitgebracht verslag is van te grooten omvang om te verwachten, dat de voorstellers hun antwoord tijdig zullen kun nen gereed maken. Maar daarenboven moet, naar men verzekert, bij het departement van justitie een wetsontwerp in bewerking zijn (en dra gereed komen) dat de zaak op andere wijze regelt en dat in elk geval wel zal dienen te worden afgewacht alvorens de Kamer een beslissing neemt." Naar de Amst. intusschen verneemt is dit wets ontwerp van den Minister van Justitie reeds bij den Raad van State. Door de regeering zijn enkele wijzigingen ge bracht in het ontwerp van wet tot heffing eener vermogensbelasting. De voornaamste strekt ter bepaling, dat in afwachting van de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen, het bedrag der verminderingen wegens uit- keeringen, welke gebouwde en ongebouwde eigen dommen gezamenlijk betreffen, voor elke soort in verhouding tot de belastbare opbrengst der eigen dommen berekend zal worden. De nieuwe verkiezing voor een lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland in het district Rid derkerk is bepaald op 26 Juli. Uit Amerika is door aldaar wonende Neder landers een adres geteekend aan H. M. de Koningin- Regentes, gratie verzoekende voor den gezagvoer der Bakker van de hem opgelegde straf. De Minister van Justitie heeft de verzoeken om advies aan het gerechtshof te 's-Gravenhage ver zonden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEB. In de zitting van gisteren zijn van de vermogens belasting artt. 8 en 9 goedgekeurd. Uitvoerig werd gedebatteerd over art. 10, hetwelk de hoegrootheid der belasting regelt. Vermogens lager dan 13,000 zijn vrij, van 13 tot 14 mille wordt ƒ2, van 14 tot 15 4 belasting betaald, van 15 mille tot 2 ton verdiende schande voortleven hoe zou zijzelve dat kunnen Armoede, eenzaamheid, verbanning van haar geboortegrond, alles, alles was gemakkelijk te dragen in vergelijking met het gevoel van verloren eer, dat haar voortaan van hare vrienden zou scheiden en bovenal van hem, dien zij liefhad 1 Neen, zij mocht den dood haars broeders niet beweenenzij moest dankbaar zijn, dat ze hem bespaard waren deze vernedering en de nauwelijks te dragen taak een vader te vergeven, wat niet mocht vergeven worden. Zij werd uit hare overpeinzingen gewekt door rumoer in de gang. De schel aan de voordeur weer klonk, er naderden voetstappen, luide stemmen, die weldra tot fluisteren overgingen, deden zich hooren. Doortje wenkte George buiten de kamer, die op overtuigenden toon zich met de mannen onderhield Gabriëlle meende af en toe den naam haars vaders te vernemen. Het scheen dat men hem zochtde mannen klommen de trap op dat een hunner in de sterfkamer gluurde, maar bij het zien van een lijk de deur voorzichtig weêr sloot, had ze niet be merkt. Toen hoorde ze hunne voetstappen in de kamers boven in het huis. Weldra keerden ze terug en verlieten het huis onder het uiten van bedreigingen. Dit voorval had de gedachten aan eigen leed bij Gabriëlle verdreven. De smart harer ouders bij het vernemen der doodstijding trad haar eensklaps levendig voor oogen en het scheen haar onmogelijk hare moeder, van wie zij nooit gescheiden geweest was, in hare droefheid over Hellmuth ook maar een uur alleen te laten. Toen Walldorf terug kwam verzocht ze betaalt men ƒ1,25 per mille, met 10,000 vrij boven de 2 ton 237,50 vast en 2 per mille boven de 2 ton. Hierop waren voorgesteld le. Amendement-TijdensHeldt om laatstgenoemd cijfer op 3 per mille te bepalen, dus groote for tuinen meer te treffen. 2e. Amendement-SmeengePoelman om van de twee laagste categorieën minder te eischen, slechts 1 en ƒ3 maar boven 5 ton, dus groote fortuinen zwaarder te treffen tot 3,75 per mille. 3e. Amendement-Kolkman, om tot 2 ton minder te eischen dan de Minister, maar boven 2 ton meer. Met verwerping van alle amendementen is ten slotte art. 10 onveranderd aangenomen met 68 tegen 21 stemmen. Kerkelijke Zaken en Gnderwij's. Beroepen te Wissenkerke ds. J. Willemse te Hardinxveld, voor welk beroep is bedankt door ds. F. Ch. Geerling te Domburg. Op 1 Juli jl. waren in de Ned. Herv. kerk 356 predikantsplaatsen vacant, waarvan in Zeeland 42. Nog slechts 2 candidaten zijn beroepbaar. De kerkeraad der Herv. gemeente te Menal- dum had in Maait, toen eenige personen in eene naburige gemeente als lidmaten wenschten aange nomen te worden, het daartoe vereischte attest van zedelijk gedrag geweigerd aan éen hunner, op grond dat hij bij kermis of ijsvermaak zijne diensten als muzikant presteerde voor de danslustigen. Hij kwam in hooger beroep bij het classicaal bestuur van Leeuwarden, en met goed gevolg. Vóór eenige dagen heeft bovengenoemde kerkeraad op last van het classicaal bestuur het vereischte attest afgegeven, waarna jl. Zondag de bevestiging plaats heeft gehad. Benoemd aan de Christelijke school te Ierseke mej. W. M. Roozen van Charlois, die de benoeming aangenomen heeft. (St.) Gemengde Berichten. Heinkenszand. Maandag werd de jaarlijksche schietwedstrijd gehouden naar den vasten vogel, uitgeschreven door de handboogschutterij »Soranus", waaraan werd deelgenomen door 18 schutterijen, met 85 schutters. De 1ste hoofdvogel (ƒ25) werd geschoten door G. Luijk van de >drie Korenbloempjes" van Krui- ningende 2de hoofdvogel (ƒ15) door Jac. V. d. Dries Jobszoon; de 1ste zijvogel (ƒ12,50) door A. Van Zunderen, de 2de zijvogel (ƒ12,50) door W. V. d. Dries, de 3de zijvogel 7,50) door C. Pieters, de 4de zij vogel (ƒ6) door C. Pieters, allen van »Soranus" van Heinkenszand en de 5de zij vogel (ƒ6) door Albrecht Rijk van »St. Bastiaan" van Ovezand2 kallen door W. V. d. Dries en M. Bek van »Soranus" van Heinkenszand; 3 kallen doorP. Polderdijk, J. Parèe en W. Rijk van Concordia" van 's-Heerenhoek en 1 kal door J. Koens van Willem Tell" van Ovezand, elk a 2,50. hem dan ook dringend haar onverwijld in de gelegen heid te stellen zich bij hare ouders te voegen. De zoïg voor Hellmuth's begrafenis, zeide ze opnieuw in tranen uitbarstende, moest ze aan hem overlaten. George schrikte. Hij maakte zich angstig over haar, wanneer nieuwe pijnlijke indrukken haar zou den treffen en dit plotselinge afscheid viel hem moeielijk. Maar weldra had hij zichzelf overtuigd, dat hij niettegenstaande zijne liefde voor Gabriëlle in deze oogenblikken weinig voor haar kon doen, terwijl zij zelve troost zou vinden in hare plichten jegens hare ouders. Hij stemde derhalve toe, met het stille voornemen haar te vergezellen, verzocht haar zich voor den eerstvolgenden trein gereed te maken en ging toen heen om met Domburg alles te De oude heer keerde met hem naar het sterfhuis terug. Gabriëlle's moeielijk bedwongen smart trof hem meer dan tranen en klachten zouden gedaan hebben. Hij noemde haar herhaalde malen »een flink, dapper meisje" en moest zelf moeite doen niet week te worden en haar week te stemmen. Haar vertrek |keurde hij goed, doch achtte het noodig, teneinde mogelijke spionnen op een dwaalspoor 'te brengen, dat zij een omweg maakte en over Bremen reisde. Zij mocht echter in geen geval alleen reizen Walldorf moest haar vergezellen. De regeling der begrafenis en der financiëele aangelegenheden haars vaders zou hij op zich nemendat kon ze gerust aan hem toevertrouwen. Het uur van vertrek was gekomen; Doortje had alles bijeengepakt, wat zij meenle, dat moe Ier en

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1