1892 N°. 81. Dinsdag 12 Juli. 79ste jaargang. Agent van politie open Grond, opgeheven de verbodsbepalingen FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentïën voor 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Op voordracht vau den Comm>ssari3 van politie is, in de plaats van L. Mulder, benoemd tot 2e klas?e WILLEM ELIZA VAN KOGELENBERG, zulks inet ingang van 16 Jnli aanstaande. Goes, den 9 Juli 1892. De Burgemeeeter van Goes, J. G. d. VV. HAMER. Door J. MULDER is aanvrage gedaan om afstand van een stukje liggende bij zijn pakhuis aan het einde van de Wijngaardstraat ter grootte van pl. m. Zeven Centiaren. Indien bezwaren mochten zijn tegen dien afstand, kunnen deze hij Burgemeester en Wethouders worden bekend gemaakt vóór ot op Vrijdag den 15 Juli a. s. des namiddags te 1 uur. Gces, den 9 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. Vaa den 15 Jnli 1892 tot den 81 Maart 1893 zijn tegen het vangen, dooden en vervoeren van de BONTE KRAAI, de ROEK. de KAUW, de KERKKAUW, de TORENKAUW, de TORENKA, de IIUISMUSCII. de RINGMUSCH en de BOOM-, BERG of VELUMUSCH, zoodat dit, behalve wanneer zij zich beviuden op, aan of in eene woning, of op het daarbij behooreude afgesloten erf, hetzij in tuinen, fruitboomgaarden of kweekerijen, ook op het veld, is vrijgelaten, daar die rogels gedurende gemelden termijn in dit opzicht niet meer als beschermd zijn aan te merken. De bepalingen der wet tot regeling der jacht en visscherij blijven evenwel tan volle van kracht, tengevolge waarvau het dooden der genoemde diersoorten in het veld door middel van sc lietgeweer alleen mag geschieden door hen die, hetzij in open jachttijd krachtens eene groote jachtakte, hetzij krach tens eene buitengewone machtiging, bedoe'd in art 26 van - genoemde wet, bevoegd zijn zich met geladen schietgowesr in het veld te bevinden. Goes, den 11 JuliJL892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 11 Juli 1892. Bij kon. besluit zijn benoemdP. C. W. Swemer, tot gezworen van den polder Oud-Noord- Beveland J. Steketee Andrieszoon, tot gezworen van den polder Baarland c. a.J. Van Wijck, tot dijkgraaf van den Koudepolder; P. Bruijnzeel Ja- cobszoon, tot dijkgraaf van den Reigerbergschen polderJ. De Feijter, tot dijkgraaf van den polder Pierssens; A. De Milliano, tot dijkgraaf van den AngelinepolderJ. F, Goedhals, tot dijkgraaf van den polder Vicart; F. Dekker Az., tot plaatsver vangend dijkgraaf van den polder Serlippens. Blijkens eene opgave'in &q- Staatscourant be de bevolking der provincie Zeeland 21) 4 Uit bet Duitsch. Toen de bel van bet paviljoen overging opende eene oude vrouwelijke bediende met een licjtit in de band de deur. Dr. Leonhardt zeide baar, dat mijn beer en mevrouw Urban daar kwamen wonen en dat zij ben moest bedienen. Zij knikte, opende een klein salon met aangrenzende slaapkamer, ontstak licht, vroeg of zij" nog iets wilden gebruiken en ver dween. x-Ik reken erop, dat gjj u niet verraadt en slechts door mijne bemiddelingmet de buitenwereld zult verkeeren" zeide dr. Leonhardt, na zich overtuigd te hebben dat zij alleen warén. Daarop, ging ook bij been. Ullow, die hem uitgelaten bad, sloeg, toen hij in de kamer terugkwam, een blik vol vertwijfeling ten bemeL »Deze hooghartige bescherming, deze gast vrijheid tegen wil en dank, houd ik niet uitriep hij. Zijne vroiiw trad op hem toe. Beste Kurt, bet zal, hoop ik, maar voor enkele dagen zijn" zeide ze, terwijl ze zijn arm met béide handen omvatte. Goede tijding onderweg heeft Walldorf getelegrafeerd. Misschien is de hertog tot. beter inzicht gekomen misschien is het niet eens noodig geweest, dat ge weg zijt gegaan. »Of gelooft ge" liet ze erop volgen, terwijl hare betraande oogen vol hoop begonnen te schitteren, >dat dia- goede "tijding op Hellmuth's toestand betrekking beeft?" Hij lachte schamper. »Of ik geloof?" riep hij. »Neen, neen, ik geloof aan niets, aan niemand meer. Dat ik zoo lang geloofd vheb, eerst aan'Florentin, daarna aan Walldorf, is juist mijn ongeluk geweest". op 1 Januari 1892 99,820 m., 102,276 vr., totaal 202,097. De bevolking van bet gebeele Rijk bedroeg op dienzelfden datum: 2,284,628 m., 2,337,116 vr.," i' totaal 4,621,744. Op 1 Jan. 1891 luidde de opgave2,255,681 m., 2,308,885 vr., totaal 4,564,566. De bevolking van Nederland is alzoo in den loop van 1891 toegenomen met 28,947 m., 28,231 vr., totaal 57,178. i Te Vlissingen kwamen Donderdagavond met den Hollandschen trein aan de Ministers van buiten- j landsche zaken, van waterstaat, handel en nijverheid I en van marine, die, na een kijkje op de tót vertrek gereed liggende mailboot Willem Prins van Oranje genomen te hebben, zich aan boord van den trans- j portschoener Coertzen begaven, aan boord waarvan de nacht werd doorgebracht. Vrijdagochtend vroeg I vertrokken de heeren met dat vaartuig naar Ant- werpen. Naar men zegt, staat dit bezoek in verband met een in België aan te leggen kanaal. Borsele. Vrijdag hield de Raad dezer ge meente eene vergadering tot behandeling der ge meente-rekening over 1891. Nadat deze met bare bijlagen en de verantwoording van Burgemeester en Wethouders was overgelegd werd zij in banden van eene commissie gesteld ter onderzoeking voor den Raad. Uit bet ontworpen besluit tot vooiioopige vaststel ling bleek dat de ontvangsten bedragen/13165,9472 en de uitgaven 12026,29. Naar aanleiding van een schrijven van bet bestuur der vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland werd besloten aan H. M. uitstel te verzoeken voor de invoering van het onder wijs in de gymnastiek, uit overweging dat een ge schikt lokaal ontbreekt en het onderwijzend personeel nog de bevoegdheid mist om in het leervak te onder richten. Op verzoek van het burgerlijk armbestuur werd de begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1893 goedgekeurd ten bedrage van 862,28 72- De Voorzitter deelde mede dat de heer H. De Priester den 1 Augustus als onderwijzer in dienst zal kunnen treden. Uit eene bespreking meende men te kunnen af leiden dat een nieuw vooruitzicht is geopend op het verkrijgen van een steiger ten behoeve van het stoom boot veer en wel in de nabijheid van den tegen woor- digen veerdain doch meer beoosten het vroeger onder zocht terrein. Het is te hopen dat de vele reizigers het nog eens beleven mogen dat zij over een brug in de stoom boot kunnen stappen. Het verlaten van wal en boot zal dan even gemakkelijk gaan als in andere bevoor rechte plaatsen. Volgens kennisgeving van den Commissaris der Koningin aan de burgemeesters in Zeeland worden, Hij trok haar dichter bij Zich, keek met schuwen blik om zich heen en zeide toen fluisterend Wall dorf is een intriganthij heeft mij uit de gunst van den hertog verdrongen om mijne betrekking te kunnen bekleeden hij heeft mij weggejaagd en mij aan dezen zoogenaamden dokter overgeleverd, die niets anders dan een cipier van eene gevangenis* is". »Kurt, Kurt," blijf toch kalm 1" smeekte mevrouw von Ullow, maar bij sloeg geen acht op bare woorden. »Kijk maar, boe de menschen ons bewaken" ver volgde bij snel voortsprekende»de oude knecht zoowel als die meid loopèn rond te snuffelen als speurhonden en de dokter zelf ziet iemand door en door Ik kan het niet uitstaan, dat bij mij zoo aankijktSlechts door zijne bemiddeling mag ik met de -buitenwereld verkeeren Goed bedachtMaar ik laat mij niet langer om den tuin leiden. Wij gaan van bier zoo mogelijk nog dezen nacht Hij onttrok zich aan bare banden, trad naar een der vensters en opende bet. Het lag tegenover, de voordeur en zag °P een smal terras .aan de achterzijde van het gebouwtje daar beneden boorde men niettegenstaande bet gehuil van den wind het rui'scben van water. Het regende niet meerj de snel voorbijtrekkende wolken lieten slechts af en toe een mat m&anlieht dóór Mevrouw von Ullow was baar man keèk met hem nAar buiten. Marie!" riep hij plotseling, »ziet ge dat poortje in den muur van het terras Van daar loopt stellig een-trap naar beneden en daar is de Elbe onze weg ter redding-!" Weder had zij zijn arm gegrépen. »Gij droomt" zeide ze op angstigen toon. Waarheen zouden we kunnen gaan zonder dat onze vrienden ons helpen? Waar zouden we zonder ben tijding van de kinderen kunnen bekomen?" evenals in 1891, van 15 Juli 1892 tot en met 31 Maart 1893, over de gebeele provincie opgeheven de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van de bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkauw, torenkauw, torenka, de huis- muscb, de ringmusch, boom-, berg- of veldmusch. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel is de invoer van Nederlandscb rundvee in België, behalve langs Esschen, van 11 dezer af ook geoorloofd langs de douanekantoren van Stroo- brugge, Selzaete, Clinge, Tromp en Staak. (St.-Ct.) De beer Levy heeft bij de behandeling der wetsontwerpen van de heeren Pijttersen en Schim- melpenninck van der Oye over de K a m e r s van Arbeid een nota ingediend, waarin hij, bet be treurende dat niet meer bij wetsontwerpen, aan 't recht van initiatief te danken, vooraf over de prise en consideration gestemd wordt, deze wetsont werpen onaannemelijk oordeelt, als lo. in strijd met ons Staatsrecht (omdat de Kamers van Koophandel zijn ingesteld bij Kon. besluit)2o. een stap waar van de gevolgen niet zijn te overzien (vooral met bet oog op het streven om de gilden te doen her leven) 3o. praematuur (omdat er over bet nut en de-strekking van Kamers van Arbeid nog lang geen communis opinio bestaat). Hij beveelt evenwel ten zeerste aan instelling van Kamers van Arbeid bij Kon. besluit. Men kan dan een proef nemen, voor wijziging en intrekking gemakkelijk vatbaar. Door de centrale commissie van bet Ned. Werkliedenverbond Patrimonium is: gevende aan de haar door de alg. verg. opgedn taak, aan de Tweede Kamer een adres waarvan de conclusie luidt lo. dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle ge zinshoofden, die niet op wettelijke gronden van bet burgerschapsrecht verstoken zijn 2o. dat de stemming geheim zij, opdat de persoon lijke vrijheid bij de uitoefening ervan ten volle gewaarborgd zij 3o. dat de stembureaux ook des avonds geopend zijn, om ben, die door bun arbeid des daags ver hinderd zijn, de uitoefening van bet kiesrecht mogelijk te maken 4o. dat verordend worde, dat aan allen, die, in welke qualiteit ook, bij Staat, provincie of gemeente in dienst zijn, gelegenheid moet worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te maken 5o. dat de dag voor stemming nooit op een Zondag of een algemeen erkenden Christelijken feestdag worde gestelden eindelijk 6o. dat bet stelsel van enkelvoudige kiesdistricten tot alle gemeenten worde, uitgestrekt. Naar men meldt, heersebt er groote onte vredenheid onder bet personeel van de Staatsspoorwegen over bet besluit van den directeur-generaal om de toekenning van periodieke Met deze woorden bad zij hem van bet venster weggetrokkenhij bleef midden in de kamer staan en drukte als vroeger de handen tegen de slapen. Wanneer ik maar wist, wien ik vertrouwen kanklaagde hij zacht. Hun gesprek werd gestoord door bedienden, die bet koffertje brachten, de thèe gereed zetten en de slaapkamer in orde maakten. Op aanhouden van zijne vrouw gebruikte de kamerheer wat en daarna gingen ze ter ruste, want beiden waren uitgeput van vermoeienis. Maar terwijl mevrouw von Ullow als een vermoeid kind zichzelf in slaap weende, bleef de kamerheer wakker door de bange gedachten, die zijn geest boe langer boe meer verwarden.'Nog altijd boorde hij den maatslag van de locomotief, die voortdurend de namen Florentin en George Walldorf deed weör- j klinken. Eindelijk veranderden die twee in éen per- j soon, die. hem overal vervolgde en aan wien hij niet kon ontkomen. Zoo vond hem de aanbrekende dag en met bet verdwijnen der duisternis verdween ook de verwar ring, die zijn geest gevangen hieldzijn hoofd bleef echter zwaar en dof. Misschien zou dat in de buiten lucht wel overgaan. Hij stond voorzichtig op, trok snel zijne kleederen aan en ging de kamer uit. Maar j de voordeur was gesloten en den sleutel zag bij nergens. i »-Dus toch gevangenzeide bij tot zichzelf en hoé beslist bij in bet volgende oogenblik die gedachte ter zijde zette, bet onaangename gevoel kon bij niet j overwinnen. Hij leunde in bet salon tegen bet raam I en keek de rivier langs, die in krachtige golven naar de zoe stroomde en als eene voorspelling klonk bet .hem in de'ooren: »Dat is mijn weg, mijn weg ter redding." verbooging aan de ambtenaren achterwege te laten. Te Rotterdam en in het Noorden des lands hebben reeds bijeenkomsten plaats gehad, ter bespreking van de vraag, welke houding men tegenover deze handel wijze van de directie zal aannemen. Het jDU. van Ned. schrijft Wij vernemen dat de justitie een onderzoek in stelt naar de juistheid van de inededeeling, voor komende in ons nummer van den 5en dezer, dat de heer Hermans (Max) in de openbare vergadering, gehouden op Zondag 3 Juli, ter viering van bet ontslag van Geel, gezegd heeft »Geel werd in vrijheid gesteld na den mislukten propaganda-toebt der Koninginnen door bet Noorden. Daar dwong onze partij baar tot deze daad". Woensdag werd bet Haagscbe volks- en scboolbad zoodanig bestormd door personen, die daarvan gebruik wilden maken, dat de tusschen- komst der politie moest ingeroepen worden, om den geregelden gang van zaken te verzekeren. Alle bad- cellen waren voordurend bezet; bet aantal sproei- baden, dat genomen werd, bedroeg ruim 400. Vooral bet jonge Holland meldt zich voor deze verfrisschings- en reinigingskuur aan. Ook werd van de vrouwen-sproeibaden gebruik Vrijdagavond is de kostelooze toelating tot bet volks- en scboolbad gesloten. De uitkomsten dier proef waren bijzonder gunstig. Van het scboolbad werden ruim 2000 baden ge nomen, terwijl bet volksbad door ruim 200 per sonen, onder welke ook vele vrouwen, werd benut. Deze week worden tegen den kostenden prijs baden verstrektmannen en vrouwen tegen 6 ct. met inbegrip van zeep en banddoek, en kinderen tegen 4 ct. met inbegrip van zeep en banddoek. Abonnementen worden aan werklieden-vereenigin- gen en scholen tegen minderen prijs verstrekt. Ook zullen vermoedelijk de militairen van bet volksbad gebruik maken. Zaterdag waren de baden voortdurend bezet. De Minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter opleiding tot de betrekking van opzichter der telegra ph i ein de maand November a. s., na vergelijkend onderzoek, drie adspirant-opziebters kunnen worden toegelaten, op een maandgeld van 50, en dat in den loop van September a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant-ingenieur van 's r ij k s waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-Courant. Men leest in bet Sociaal Weekblad: «Tot de zaken die voor velen, en wij erkennen bet, ook voor ons menigmaal een raadsel zijn, be hoort deze, boe zoovelen, die bet overigens niet breed hebben, bij fraai weder zich onkosten voor TIENDE HOOFDSTUK. In de residentie was dien morgen, of eigenlijk reeds den vorigen avond, de naam Ullow op aller lippen. Hoe onzekerder en twijfelachtiger de berichten luidden, die het publiek ter oore kwamen, des te grooter was de belangstelling, die zij wekten. Eerst was Hellmutb's levensgevaarlijke verwonding rucht baar geworden, vervolgens de gevangenneming van den kamerheer. De hertog moest ongehoorde ver duisteringen ontdekt hebben. Neen, de hertog niet! boe zou die arme blinde daartoe in staat zijn De nieuwe gunsteling, mijnbeer von Walldorf, bad be driegerijen van jaren her nagespoord en aan het licht gebracht. Maar die mijnbeer Von Walldorf was immers de eenige, die aan Hellmutb's sterfbed werd toege laten, terwijl diens meest vertrouwde vrienden en kameraden werden afgewezen. Hoe dat alios ook zijn mocht, zooveel was zeker, dat de gevangenne ming van den kamerheer bet gevolg was van be langrijke geldaangelegenheden en dat de hertog vast besloten was hem aan het gerecht over te leveren Een Ullow voor het gerechtDat zouden zijne standgenooten wel weten te beletten, meenden an deren. De graven Kirchberg en Hoheneck waren reeds bij den hertog voor den misdadiger opgeko men en hadden weten te bewerken, dat hij zijn stervenden zoon had mogen bezoeken. Toch had men een later gerucht, dat de hertog de gevangenschap had opgeheven, met wantrouwen aangenomen; maar dan kwam men met het niet te loochenen feit, dat de gevangenbewaarder, die Ullow naar zijne stadswoning had geleid, eensklaps op hoog bevel was ontslagen. Wat had men anders kunnen verwachten? Kleine dieven worden gehan gen, maar de groote laat men loopen. Het was voor de tegenstanders en benijders van den kamerheer intusscben een troost te weten, dak

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1