Zonder beraadslaging aangenomen met 32 tegen 7 stemmen, die der heeren De Smidt, Risseeuw, W. J. Vader, Heijse, M. Bolle, Noordijke en De Jonge. VI. Voorstel om weder voor vijf jaren een per- soneele toelage van ƒ150 uit de Provinciale kas te verleenen aan den provincialen veearts in Noord- Beveland, onder voorwaarden, dat de gemeenten in Noord-Beveland een gelijk bedrag beschikbaar stellen. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomen. VIL Voorstel om aan de Maatsch. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor 1893 en 189-1 weder een crediet te openen ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paarden fokkerij in dit gewest, tot een maximum van ƒ2350, onder voorwaarde, dat door de Maatschappij jaar lijks weder 400 bijgedragen worde. De heer Van der Have wenscht de mogelijkheid te openen om de premie, die in éen district over blijft, te besteden in een ander. De heer Van Teijlingen meent, dat het voorstel daartoe niet moet uitgaan van de Sta: en, maar van de Maatschappij. Het voorstel wordt daarna zonder stemming aan genomen. Vni. Voorstel om aan de ambachtsschool te Zierik- see weder voor vijf jaren, te beginnen met 1893, eene subsidie van ƒ300 per jaar te verleenen, onder voor waarde dat de gemeente als tot dusver, 200 per jaar geve benevens een vrij lokaal. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomen. IX. Voorstel om aan de Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen van de korting ad J 3680 wegens 92 dagen te late oplevering der stoomboot »Zeeuwsch Vlaanderen", een bedrag van f 2680 terug te geven, wegens overmacht door het tot tweemaal toe mis- gieten van een deel der machine. De heer Van Uije Pieterse betreurt, dat Ged. Staten geen vrijheid gevonden hebben, om voor te stellen, het verzoek geheel in te willigenhij doet een daartoe strekkend voorstel. De stoomboot vol doet zij is door de verandering van het aanvanke lijk misgegoten machinedeel verbeterd. De boot is wel te laat opgeleverd, maar zij is nu ook beter dan vroeger. Spr. vindt het niet rechtvaardig, als de Prov. er een voordeel van f 1000 uit halen wil. Inwilliging van het verzoek zal strekken tot een prikkel voor de Maatschappij om goed werk te blijven leveren. De heer Callenfels verdedigt ook het amendement, en vraagt, welke redenen Ged. Staten tot hun ver zoek leiddendit blijkt niet. De heer Thomaes weet niet waarover zich meer te verwonderen over de# behendigheid der maat schappij »De Schelde", of de toegevenheid van Ged. Staten. De Schelde beroept zich op eene maatschappij in Engeland, die niet op tijd gegoten stukken leverde maar dat is eene zaak buiten ons. Het werk dat de Schelde leverde, is bovendien niet zoo heel goed, zooals blijkt uit het feit, dat nu al de ketel van de Walcheren" vernieuwd moet worden. De heer Hennequin gaat met een enkel woord terug in de onderhandelingen, die de provincie met de Schelde gehad heeft, waaruit blijkt dat de Schelde ook vroeger achterlijk geweest is. Uit het contract betreffende de boot toont hij aan, dat de Schelde geen rechten kan doen gelden ook bij aannemingen aan het Rijk kan te late levering door onderleveran ciers niet als overmacht worden aangemerkt. Spr. vindt het verder vreemd dat de bouw van het schip vertraging zou hebben ondervonden door het achterblijven van een deel der machine. Vreemd vindt spr. verder, dat, als men een schip pas te water gelaten heeft, men reeds aan nieuwe ketels gaat denken. De Schelde heeft, zonder dat ze con currentie te vreezen had, hare termijnen gesteld; ze heeft die overtreden, en moet nu daarvoor maar betalen. Spreker zal dus tegen het voorstel van Ged. Staten en tegen het amendement stemmen. De heer Van Woelderen erkent, dat de levering van het machinedeel rechtens geen aanspraak op te ruggaaf kan geven. Als deskundige kan hij echter vei zekeren, dat de boot in waarde vooruitgegaan is; daarom vindt hij alleszins reden om met het voor stel van Ged. Staten mede te gaan. De heer Van Uije Pieterse doet nog uitkomen, dat de Schelde, als de boete wordt kwijtgescholden, toch nog de schade lijdt, die de hoogere kosten van het bronzen machinedeel haar veroorzaken, en die van winstderving, door latere beta.ing der aannemingssom. De heer Hammacher begrijpt niet, hoe bij den te- genwoordigen stand der industrie eene groote maat schappij tot tweemaal een stalen frame misgiet, en hoe eene andere groote maatschappij zich daarbij neerlegt. Met den heer Thomaes gelooft spr. dat dit eene zaak is buiten ons, waar de Staten zich niet meG behoeven op te houden. Met den heer Henne quin wijst spr. op de voortdurende vertraging, van De Schelde ondervonden. In verwerping van het verzoek zou spr. willen zien een prikkel aan de Maat schappij De Schelde om den weg te verlaten, dien zij tot dusver volgde (applaus). De heeren Van der Beke Callenfels en Hennequin zetten nader hun standpunt uiteen. De heer Fokker deelt mede, dat hij door de heeren Hennequin c. s. volkomen is overtuigd, dat er geen reden is om teruggaaf te verleenen. De heer Snouck Hurgronje wijst er op, dat de stelling van twee partijen tegenover elkander, waar van de een alles, de andere niets wil teruggeven, een vermoeden schept, dat Ged. Staten den rechten weg bewandelen de maatschappij beroept zich niet op recht, maar op billijkheidzij doet een ver zoek. Er is geen motief om de schade door de pro vincie te doen dragen, zooals de heeren Van Uije Pieterse c. s. willen. Eigenlijk zou de Schelde de schade moeten dragenmaar Ged. Staten willen haar ten deele tegemoet komen, omdat de boot, zoo als de deskundige heer Van Woelderen opmerkte, door de vervanging van een stalen door een bronzen frame in waarde is vooruit gegaan. Spr. wederlegt verder de beschouwingen van den heer Hennequin, en verdedigt de houding van Ged. Staten in zake het aanmaken van een nieuwen ketel voor de Wal cheren. Tegen het argument, dat de bestelling in Engeland eene zaak buiten ons is, voert spr. aan, dat slechts enkele groote fabrieken in staat zijn, stukken als hier noodig waren te leveren, en dat er destijds zooveel werk was, dat de aanvragen een voudig op een lijst genoteerd werden, en ieder op zijn nummer geholpen werd. De heeren Thomaes en Van Uije Pieterse voeren nog het woord, waarbij laatstgenoemde nog mede deelt, dat, als de boete wordt kwijtgescholden, de Maatschappij maar 5 pet. op dit werk verdient, wat te weinig is. De heer Hennequin verdedigt nog zijn standpunt, waarna de heer Pompe het voorstel van Ged. Staten op gronden van billijkheid verdedigt. De heer Heijse zegt, dat als hij de Maatsch. »de Schelde" was, hij naar aanleiding van het optreden van den heer Pieterse zou zuchten: Heer', bewaar mij voor mijne vriendenvoor mijne vijanden zal ik mij zelf bewaren! Spr. heeft van ter zijde vernomen, dat de prijs voor de »Zeeuwsch-Vlaanderen" zooveel hooger is geweest dan die voor de ^Walcheren", Omdat men van 't begin af zich wilde verzekeren, dat men op de »Zeeuwsch-Vlaanderen" zou ver dienen, wat men op de x-Walcheren" verloren heeft dat zijn de 5 pet. van den heer Pieterse. Het amendement van den heer Pieterse wordt alsnu verworpen met 36 tegen 2 stemmen, en het voorstel van Ged. Staten wordt eveneens verworpen met 21 tegen 17 stemmende heer Buteux houdt zich telkens buiten stemming. X. "Voorstel om eene leening te sluiten van ƒ60000 tegen 3^2 pet. voor het verstrekken van rentelooze voorschotten en bijdragen tot verharding van wegen. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomen. XI. Voorstel om ten hoogste ƒ50000 kasgeld op prolongatie uit te zetten. Zonder beraadslaging of hoofdelijke semming aan genomen. XII. Voorstel tot wijziging de begrooting voor 1891. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomen. XIH. Idem voor 1892. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomen. XIV. Verantwoording van Ged. Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1890, sluitende in ontvang op 494,399,45 in uitgaaf op 451,091,92*/^ en dus met een goed slot van 43,307,52 ,/.2 Zonder beraadslaging vastgesteld met stemmen, behalve die van de leden van Ged. Staten, die zich van medestemmen onthouden. XV. De begrooting der kosten van het provin ciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1893, bedragende ƒ62,164, Als boven. De vergadering wordt voor 20 minuten geschorst. XVI. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1893, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 398,760,091/2» niöt een post van onvoorziene uitgaven ad f 11,122,49 1/3. Algemeene beraadslagingen worden niet gehouden. Bij de artikelsgewijze behandeling der uitgaven wijst bij den post voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde de heer Moes erop, dat de snelheid der booten iets grooter zou moeten zijn, om te Ter-Neuzen de aansluitingen niet te missen. Voorts dringt hij aan op het verkrijgbaar stellen van re tourbiljetten. Dit verzoek wordt door den heer Van Deinse ondersteund, vooral de morgenboot moet z. i. wat vlugger varen, om te maken, dat de postpakketten nog op het spoor kunnen worden bezorgd. De heer Hurgronje meende dat met de nieuwe snelvarende booten de aansluiting nooit gemist werd, alleen wanneer bij reparatie van een dier booten een der oude booten de vaart overneemt, wordt de aansluiting wel eens gemist. Intusschen, een onder zoek zal worden ingesteld. De heer Moes dankt voor dit antwoord en deelt eenige feiten mee, ten bewijze van hetgeen hij opmerkte. Na repliek van den heer Hurgronjewaarin deze er 0. a. op wijst, dat altijd de schuld van gemiste aansluiting te Ter-Neuzen op de boot geworpen wordt, hoewel vaak de schuld aan 't spoor ligt, en na eene korte opmerking der heeren Moes en Heijse wordt het artikel aangenomen. Nadat nog een artikel is ingelascht voor het straks aangenomen subsidie voor de paardenfokkerij worden de uitgaven verder afgehandeld. Zonder beraadslaging of stemming worden de in komsten en de post voor onvoorziene uitgaven vast gesteld, waarna de geheels begrooting met algemeene stemmen wordt aangenomen. XVIII. Voorstel om aan de Koningin voor te dragen de heffing van 28 opcenten op de grondbe lasting en 18 op de personeele belasting, als tot dusver. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. De uitvoering der genomen besluiten en de re sumtie der notulen worden aan Ged. Staten opge- De Voorzitter sluit daarna de vergadering in naam der Koningin. Gemengde Berichten. Dezer dagen is tegen een 8jarig knaapje, woon achtig onder 's Heer Arendskerke, proces-verbaal opgemaakt wegens het ontvreemden van een horloge, dat hij aan een anderen knaap tegen een tabaksdoos heeft ingeruild. Borsele. Onze gemeente profiteert reeds van de gunstige verklaring van den Minister van Binnen- landsche Zaken betreffende het toekennen eener rijksbijdrage in de verplegingskosten van minver mogende idioten, bedoeld in de Goesche Courant van 7 dezer. Voor eenige dagen ontving het bestuur op zijne aanvrage bericht dat over 1892 eene rijks bijdrage wordt verleend. Borsele. De vrees dat de aardappels niet vrij zouden blijven van de bekende ziekte heeft zieh helaas hier bewaarheid. In een vroeg soort heeft men het kwaad aan den knol ontdekt. Borsele. Zooals in het nommer van Donderdag onder de laatste berichten werd medegedeeld is Woensdagmiddag het lijk aangespoeld van een mans persoon. Naar gissing was de onbekende veronge lukte omstreeks 40 jaar oud. Het lijk werd gevon den in gaven toestand op de steenglooiing in de nabijheid van dijkpaal 40, den hoek van Borsele. Het hoofdhaar was zwart. Een baard ontbrak. De kleeding bestond in korte oliejas, bruin en zwart gestreepte broek, wollen trui, wit overhemd, katoe nen onderhemd, witte onderbroek, blauwe boven- frak, wollen sokken en lederen bottines. Behalve een gouden ring was op het lijk aanwezig een por- temonnaie met een dubbeltje, vier centen, een nik kel stuk van 10 centimes en twee koperen stukken, resp. van 10 en 5 centimes. Des namiddags is het geschouwd door den genees kundige te Driewegen en 's avonds na kisting4over- gebracht naar het lijkenhuis om later op de alge meene begraafplaats te worden begraven. Kolijnsplaat. Ook hier en in de nabijgelegen gemeenten wordt door verscheidene landbouwers over de schade, door de vele rupsen veroorzaakt, zeer geklaagd. Inzonderheid schijnen ze in de klaver te huizen, zoodat deze, zoo ze pas of nog niet lang geleden gemaaid is, groeien noch bloeien kan. Zoo de aangrenzende velden suikerpeen, erwten of aardap pelen bevatten, worden deze ook licht eene prooi van 't vraatzuchtig gedierte, 't Is te hopen, dat die plaag, 't zij door spoedige verpopping van 't insect of door andere oorzaken, gauw moge ophouden anders zal menige landbouwer zijn wintervoorraad hooi veel te vroeg moeten aanspreken. Verschillende middelen tegen dit gebroed worden of zijn beproefd kalk strooien, met petroleum, met azijn en water begieten enz., maar 't gaat hier ook mee veel raad, maar weinig baat. 't Is wel jammer, daar anders de oogst zich hier goed laat aanzien en inzonderheid de aardappel zoo gezond in 't veld en de hoven staat, als we verleden jaar nergens mochten aan schouwen. St. Maartensdijk. Gistervoormiddag voer schipper Hageman, beurtman van hier op Bergen- op-Zoom, met zijn vaartuig de haven uit, teneinde zijn gewone reis naar Bergen-op-Zoom te doen. Onge veer 10 minuten gaans de Pluimpot.ingevaren werd door den krachtigen wind de mast gelijkdeks stuk geslagen, tengevolge waarvan mast en tuig over boord sloegen. Daar het ongeluk van hier uit werd waargenomen, waren dadelijk eenige manschappen gereed den schipper te hulp te komen, en zijn vaar tuig weder in de haven te brengen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In een herberg te Rotterdam kregen Dinsdag een paar slachters twist, raakten aan 't vechten en vernielden tevens een deel van des herbergiers in boedel. Deze, een Duitscher, Otto Stier geheeten, werd daarover zoo woedend, dat hij een hakmes op nam en daarmede aan het klappen uitdeelen ging in het wilde weg. Die klappen waren raak ook. Zoo werd een stadsreiziger, toevallig bezoeker van de in richting, aan het hoofd zwaar gewond en onmiddelijk naar het ziekenhuis overgebracht, omdat zijn toestand niet zonder levensgevaar was. Nog werd een slagers knecht, mede aan het hoofd verwond, doch minder ernstig, terwijl de vrouw van Stier, die haren man wilde tegenhouden, een hak over een harer handen kreeg, waardoor dit lichaamsdeel bijna in tweeën gekloofd werd. Ook zij werd in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Stier is aan het politiebureau in bewaring gesteld, waar ook het hakmes, dat in beslag genomen werd, gedeponeerd is. Dinsdag was het 10 jaar geleden dat de rarn- monitor Adder in de Noordzeemet man en muis verongelukte. Ieder jaar op den 5den Juli begeven zich velen, vooral bloedverwanten en vrienden van de omgekomen schepelingen, naar de begraafplaats te Huisduinen, om een bezoek te brengen aan het monument, daar ter nagedachtenis van de veronge lukten opgericht. Ook Dinsdag werd het gedenkteeken druk bezocht, mede door de leden der onderofficiers- vereeniging Admiraal de Ruyter", wier voorzitter het woord voerde, om de makkers van de Adder te herdenken. Onder Vlaardinger-Ambacht is een man aan pokziekte overleden. De man woonde samen met zijne zuster, wier dochter te Rotterdam een melknering dreef met haar broeder. Die dochter kreeg de pokken. Zij stelde zich naar de W. Ct. meldt niet onder geneeskundige behandeling, zoodat het geval niet ter openbare kennis kwam. Ten naastenbij genezen begaf zij zich naar hare moeder en weinige dagen later lag haar oom als pokljjder op het ziekbed, dat weldra ook zijn sterfbed werd. Het gemeentebestuur van Vlaardinger-Ambacht heeft onmiddellijk alle maatregelen genomen, welke door de wet worden voorgeschreven bij dergeljjke ge vallen. Eenige dagen geleden kwam te Groningen de visekvrouw Van der Meer met een zak met visch thuis. Haar man deed een greep in den zak, waar door hij zich met de hand stak aan de vin van een pieterman." De hand en ook de arm zwol op. Geneeskundige middelen mochten niet baten. Daarom werd besloten den man op te nemen in het ziekenhuis. Trots alle pogingen der chirurgie, verergerde de toestand van Roelf van der Meer, zoodat hij aan de gevolgen is overleden. Een onzer stadgenooten, meldt het VI. BI. van Amsterdam, ontving van een vriend, die werkzaam is in de platina-mijnen van het Uralgebergte, het volgende merkwaardige bericht: Ongeveer drie weken geleden heeft men in de mijnen een zonderlinge vondst gedaan. Bjj het graven in eene sedert lang niet meer bezochte mijn vond men een voorwerp, dat bij het eerste gezicht een stuk beeldhouwwerk geleek, doch bij nader onderzoek bleek het een lijk te zijn. Door de metaaldeelen, die het lijk als het ware met een korst omgaven, was dit zeer goed bewaard gebleven, alleen was het geheel uitgedroogd. Door hoogleeraren van de hoogeschool te Moskou zal beproefd worden het lijk verder te bewaren en te onderzoeken of platina en kwik denzelfden invloed uitoefenen op lijken als arsenicum. De commissie, welke te Middelhurg gevormd was, om pogingen in het werk te stellen om den ondoel matig inrichten schouwburg te vernieuwen of anders een geheel nieuwen te doen bouwen, heeft wegens te weinig financieel© belangstelling haar plannen lated varen. He drie mijnwerkers, welke schuldig bevonden zijn aan het veroorzaken (door onvoorzichtigheid) van den brand in de zilvermijnen bij Przibram, die aan 314 menschen het leven heeft gekost, zijn ver oordeeld tot gevangenisstraf van 11£, 2 en 3 jaren, verscherpt met een dag vasten en hard nachtleger op eiken Sisten Mei, den dag van het ongeluk. Het is bewezen dat Kriz, bij het verwisselen van pit in zijne lamp, de oude brandende pit in den mijnput heeft geworpen, en dat z ne twee kame raden, Kadlec en Hawelka, die er bij geweest zijn, uit angst voor de gevolgen, dit feit verzwegen heb ben. Ware er tijdig aangifte gedaan, de brand had misschien in zijn begin kunnen gesmoord, en er zouden niet honderden menschen gestikt zijn. Laatste en telegraphische berichten, 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bij de ver dere behandeling der belasting-ontwerpen is uitvoe rig gedebatteerd over een amendement-Clercx, om de waarde van onroerend goed, na aftrek van lasten, te vermenigvuldigen met vijftien in plaats van twin tig. Aanbevolen door de hh. A. Mackay en A. Van Dedem, werd het sterk bestreden door den heer Van Houten en den Minister, die daarin zag grove onbillijkheid, bevoordeeling van de rijke grondbe zitters en omverwerping van zijn financiëel stelsel. Hij ontried de aanneming van het amendement, dat daarop met 53 tegen 36 st. werd verworpen. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht bakkegoed ter grootte van een cent tot boven den rijksdaalder a 11grootere op 12 ingehouden. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 9 Juli, Kruiningen, sluiswachterswoning, "Waterschap Kruiningen. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 11 Juli, 's- Heer Arendskerke, wintergerst, Pilaar. 11 lerseke, 12 Kapelle, 13 's-Heerenhoek, 14 Goes, vruchten te velde, Pelle. wintergerst, Mr. Liebert. erwten, Pelle. verp land, Mr. Liebeit. 14 Kruiningen, hofstede, boorag., laud, Mulock Houwer. 14 Wissekerke, verp. land, Dees en Roelof. 15 Oudelande, veldvruchten, De Ronde Bresser. 15 Oudelande, hooi- en nagras, De Ronde Bregser. 15 Biezelinge, veldvruchten, Gallis Merens 16 's Heer Arendak., veldvruchten, De Ronde Bresser. 16 Nisae, veldvruchten en weihooi, Hollmann en Jae. Koeman. 16 Kortgene, vruchten te velde, Roelof. 16 Schengepolder, vruchten te velde, V d. Kloes. 18 f Driewegen, ve'dvruchten, verp. boom gaard en land, Mulook Houwer. 18 Borsele, vruchten te velde, Pilaar. 18 Ovezand, inspan, V. d. Kloes. 19 Wissekerke, vruchten te velde, Roelof. 19 h Goes, huizen en erven, Pilaar. 20 Baarland, meubels enzPelle. 20 Goes, verp. land, verk. veldvruchten, Pilaar. 20 Vi issekerke, verhuren bouwland enz., verkoop veldvruchten en mest, Noordijke. 20 Kruiningen, veldvruchten, Mulock Houwer en Roelof. 20 Kortgene, boereninspan, Roelof. 21 Nieuwdorp, huis en erf en meubels, Mulock Houwer. 21 's-Hecr Arendskerke, vruchten te velde, Pilaar. 21 Kolijnsplaat, verhuring weiland, Noordijke. 21 Kats, verhuring gi aan schuur en bouwland, verkoop veldvruchten, Noordijke. 22 Kat9, paarden, landbouwwerktuigen enz. Noordijke. 22 lerseke, veldvruchten, De Ronde Bresser. 27 - lerseke, inspan, Pelle. 27 Kortgene, boereninspan, Roelof 28 - Kruiningen, inspan, Roelof en Mulock Houwer. 29 rt Wissekerke, boereninspan. Roelof. 30 Wolfertsdijk, vruchten tj velde, Pilaar. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 9 Juli. 2.8 2.30 8.38 9.— 10 2.51 3.11 9.21 9.41 11 3.31 3.51 10.1 10.21 19 4.12 4.33 10.42 11.3 13 4.55 5.17 11.25 11.47 1 5.38 6.— 0.8 15 6.22 6.45 0.30 0.52 Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 2