1892 N°. 80. Zaterdag 9 Juli. 79s,e jaargang. Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave, 01JRANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 8 Juli 1892. Door de Provinciale Staten van Noord-Brabant is gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, ter vervanging van den heer mr. J. G. De Bruyn, de heer mr. E. Van Zinnicq Berg man, advocaat-procureur te 's-Hertogenbosch met 37 van de 58 stemmen. Hét is thans definitief bepaald dat de nati onale kolfwedstrijd van den Ned. Kolf bond zal worden gehouden op 12 en 13 September, te Scheveningen. In sommige bladen is ten onrechte genoemd 5 en 6 September. Door het Hoofdbestuur zullen medailles worden uitgeloofd voor a. den winner van den eereprijs (gouden medaille). b. den eersten prijswinner in den personeelen wedstrijd (groote zilveren medaille). c. de winnende club in den corps wedstrijd (ver guld zilveren medaille). d. de daaraan deelhebbende 3 corpsspelers (kleine zilveren medailles). De 5 'prijzen door de Sport-tentoonstellingscom- missie voor den personeelen wedstrijd uitgeloofd, zullen bestaan in kunstvoorwerpen ter waarde van 250 gulden. De Goesche Harmonie »Euphonia" is door het Hoofdbestuur uitgenoodigd om het feest te komen opluisteren. Het 2e natuurkundig examen is met goed ge volg afgelegd door den heer J. J. Warnsinck. Een nieuw staaltje van de ergenis, die de b e- strijdingder belastingontwerpen door de antirevolutionairen ook in eigen kring wekt, vin den wij in een ons toegezonden Schiedamsch blaadje, Het Oranjebladwaarin zeer duidelijk wordt aan getoond, dat door die ontwerpen de mindere man ontlast wordt en alleen gedrukt wordt, wie betalen kan. Het artikel vangt aldus aan Eerlijk gezegd spijt het ons, dat de belasting- ontwerpen van Minister Pieison van antirevolutionaire zijde over hot algemeen zóo koel zijn ontvangen. Wij hadden dit, ook met het oog op ons program van actie, inderdaad niet verwacht. »Dat er gebreken aan s' Ministers werk kleven, spreekt vanzelf. Menschenwerk is altijd gebrekkig. En een nieuwe belastingregeling te maken is waarlijk geen kleinigheid. Ook wij hebben onze bezwaren en spraken die reeds uit. Maar het gebrekkige in de voorstellen mag ons toch niet verleiden om het goede voorbij te zien. »En dit wordt toch maar al te veel gedaan. Over den meerderen druk den landbouwer opgelegd, wordt veel gesproken. Nu, ook wij zijn voor dat bezwaar niet blind. Maar er is en wordt op dit gebied ook schromelijk overdreven en overdrijving schaadt altijd. »Maar waarom is er nu nog onzerzijds niemand opgestaan, die den Minister zijn dank heeft betuigd voor de verlichting van druk, die aan den arme, den werkman, den kleinen burger, winkelier en landbouwer zal ten goede komen? Of zou die zoo geheel niets hebben te beteekenen De lezer oor deels." En dan volgt de becijfering. Ook de Standaard schijnt te begrijpen, dat het te erg werd. Zij heeft althans in haar nornmer van Maandag met name den heer^Van der Borch gedesa voueerd, omdat hij 't opnam voor de groote grond eigenaren. Vad.J In de Woensdag gehouden zitting van den Raad van State is ingekomen een koninklijk besluit, waarbij ongegrond wordt verklaard het beroep, in gesteld door M. M e e u w s e te Goes, lo teling van de lichting van dit jaar, tegen een uitspraak van Ged. Staten van Zeeland van 1 April 1892, waarbij zijn aanwijzing tot den dienst bjj de nationale militie gehandhaafd is. De opening der jacht op waterwild, zijnde eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en ple vieren, in deze provincie is door Gedeputeerde Sta ten bepaald op Maandag 25 Juli aanstaande. Wissenkerkc. Toen na rijp beraad in het vorige jaar door den gemeenteraad was besloten de vestiging van eene telefoon in deze gemeente aan de regeering te verzoeken en de oprichting eenigen tijd daarna werkelijkheid werd, waren nog zeer velen van meening, dat die inrichting voor onze gemeente eene overbodige nieuwigheid was. Uit de werking van die inrichting gedurende het tijdvak van 1 Juli 1891 tot 30 Juni 1892 blijkt echter ten duidelijk ste, dat zij niet alleen niet overbodig was, maar zij in eene noodzakelijke behoefte voorziet. Er wer den toch gedurende dat tijdvak niet minder dan 1010 of gemiddeld 84 telegrammen per maand be handeld, welk getal zelfs de stoutste verwachtingen der voorstanders zeer verre overtrof. j Het getal ontvangen,; telegrammen bedroeg 477 dat der verzondene 533. Yan de verzondene was de opbrengst 164.23. Rekent men de opbrengst der ontvangene naar gelijken maatstaf dan was de totale opbrengst der behandelde telegrammen on- i ge veer 311, hetgeen naar den tegen woordigen I koers een intrest vertegenwoordigt van een kapi- J taaltje van 7775. Voor het Rijk waarlijk geene onaardige tegemoet- j koming in de kosten van oprichting, maar tevens i een bewijs dat men bij de invoering eener nieuwe zaak niet altijd zoo zwaartillend behoeft te zijn. ]&ats. In de Woensdagavond gehouden verga dering vau ingelanden van den Katschenpol- d e r werd wegens de periodieke aftreding van den dijkgraaf, den heer J. W. Markusse eene voor dracht voor dijkgraaf opgemaakt. Deze bestaat uit de heerenJ. W. Markusse, A. Markusse Az. en A. Markusse Mz., allen van Kats. Bij kon. besluit is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de sckeepsbe- wijzen te Hoorn, C. A. Vriesendorp thans inspecteur der registratie en domeinen van de le klasse in de divisie van inspectie te Middelburg. Aan de hoogeschool te Leiden is gisteren ge promoveerd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Ph. S. De Laat de Kanter, geboren te Batavia, met acad. proefschrift, getiteld: »De be voegdheid van den burgemeester om gemeenteraads besluiten ter vernietiging voor te dragen (art. 70 Gemeentewet). De prinses van Arenberg heeft tegen Augustus appartementen in het »Bad-Hötel" te Domburg be sproken. Dr. Mezger zal binnenkort zijnen intrek nemen op zijn villa »Irma" aldaar. In de vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant was van de vergadering van geneeskundige inspecteurs een brief ontvangen, houdende de vraag of er gebrek bestaat aan vroedvrouwen? Die vergadering heeft het antwoord noodig om den Minister van advies te dienen, of uitbreiding van de bestaande kweekscholen voor vroedvrouwen of vermeerdering van het aantal dier scholen al of niet noodig is. In westelijk Noord-Brabant zijn, naar de voorzitter mededeelt, 36 gemeenten die van elders verloskun dige hulp moeten betrekken. Daar bestaat dus be hoefte aan zulke hulp. De heer Bruinsma wijst er op dat, dewijl er onder die gemeenten verschillende zullen zijn, die uit twee of meer deelen bestaan, welke somtijds ver van elka&r zijn gelegen, waarschijnlijk de behoefte nog grooter is dan men uit het aantal gemeenten zou opmaken. In Zeeland zijn er, deelt de voorzitter mede, 50 gemeenten, waar geen vroedvrouwen aanwezig zijn en in de gemeente zelve geen verloskundige hulp is te verkrijgen. De heer Bolle geeft in overweging de zaak com missoriaal te maken en de leden der commissie uit te noodigen b. v. binnen eene maand aan den voor zitter mededeeling te. doen van de plaatsen, waar verloskundige hulp ontbreekt, met de noodige inlich tingen omtrent zielental en van den tijd die noodig is om verloskundige hulp van elders te verkrijgen. Met algemeene stemmen op twee na wordt conform dit denkbeeld besloten. Op uitnoodiging van den voorzitter belasten zich de heeren dr. Bolle met de mededeeling omtrent Walcheren en Zuid-Beveland, Visser omtrent Tolen, Callenfels omtrent Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder zul len uitgenoodigd worden voor Schouwen de heer Kosten de Bruijne en voor Noord-Beveland de heer dr. Q. J. M. Janssen te Wissekerke. (M. Ct.) Gisternamiddag begaven zich de Ministers van Justitie, van Marine en Oorlog naar Vlissingen. Naar men verneemt bestaat het voornemenbij het gereed komen van het nieuwe station te VIis- singen-haven, het station Vlissingen-stad voor het verkeer te sluiten en dus al de treinen te doen aan komen aan en vertrekken van het havenstation. Nu de landbouwers zooveel nadeel ondervin den van de groene rupsen, zal men met be langstelling kennis nemen van een middel ter ver delging dier insecten, dat door een lezer van het N. v. d. D. wordt aanbevolen. Men haalt zegt hij uit een bosch eenige potten vol mieren (grosse Waldameisen) en brengt die diertjes in de aangetaste klaverveldendan zal men binnen 24 uur van de rupsenplaag verlost zijn, want de mie ren dooden do rupsen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben in hunne vergadering van Woensdag overeen komstig de conclusie der commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van den heer Ha velaar, besloten om genoemden heer niet als lid der Staten toe te laten en voor het district Ridderkerk eene nieuwe vrije verkiezing uit te schrijven. Bij het onderzoek der stembriefjes is der com missie gebleken, dat de heer Smit bij de eerste stemming werkelijk de volstrekte meerderheid (887 stemmen) heeft verkregen. De omstandigheid echter, dat in de bus 2 biljetten minder aanwezig waren dan er kiezers gestemd hadden, heeft op den uitslag van invloed kunnen zijn, zoodat de heer Smit terecht niet is toegelaten maar ook ten onrechte eene her stemming is gehouden. De leden van Gedeputeerde Staten zijn allen her kozen, nl. de heeren Blussé, Van der Kemp, Caan, Van Bylandt en Goekoop en voorts de heer Vaillant als buitengewoon lid. De volgende vergadering zal den 19 Juli plaats hebben. Nieuwe aardappelen! Vele menschen eten zich dikwijls ziek aan nieuwe aardappelen. Ook zijn jonge aardappelen niet geschikt voor 's menschen darmgestel. Er is nochtans een goed middel om ze minder schadelijk en veel lekkerder te koken. Men handele als volgt Zet twee ketels water tegelijk op het vuurden eenen met de aardappelen. Wanneer de aardappelen beginnen te koken, dan giet men het vuile, solaninehoudende water af en men doet de aardappelen in het versche water, dat eveneens aan 't koken is. Aldus bereid, bieden de aardappels minder gevaar en zijn ze veel smakelijker. UIT DE OUDE DOOS. ICruiitinge. Aan den oostkant lag tegen de Breede Watering een deel der Oostwatering, dat in den beginne ge heel op zichzelf stond het was de heerlijkheid Krui- ninge, die vooral in de dertiende eeuw in omvang en bloei begon toe te nemen en in het begin der volgende eeuw nog aanmerkelijk vergroot werd, toen men het Nieuwland, ter grootte van tweeduizend gemeten, indijkte. Reeds vroeg was deze heerlijkheid het eigendom van een afstammeling uit een aanzienlijk ridderge slacht, evenals dit met Borsele het geval was. Deze twee, Kruininge en Borsele, behoorden dan ook tot de voornaamste en hun bezitters tot den hoogsten adel van Zeeland. De Kruiningsche heeren kregen daarom van den graaf reeds in het begin van hun bloeitijdperk een schepensbank, dus het voorrecht van rechtspraak, en daarmee nauw verbonden afzon derlijke keuren, alleen voor hun gebied geldende. Deze keuren werden o. a. in 1386 door hertog Al- brecht vernieuwd en gewijzigd. Nederigheid was een deugd, die de hooggeplaatsten van vroegere dagen maar zelden in praktijk brachten, Wie macht bezat, verzuimde niet, dit te toonenen wie, als de heeren van Kruininge, een zoo groot aanzien bezaten in openbare aangelegenheden en zoo grooten naam maakten in de geschiedenis, omringden zich met vaak vorstelijken luister, en deden hun uiterlijke verschijning en al hun daden vergezeld gaan van een praalvertoon, dat op den grooten hoop, op kin kels en puterszonen, een diepen indruk moest maken. De Kruiningsche machthebber voerde den titel van baron en liet in die hoedanigheid van de tinnen zijns torens een groote banier wapperen, waarin men een man te paard zag afgebeeld, die op de borst het wapen van Kruininge droeg. Denzelfden ruiter met zijn wapen vond men ook op het zegel van den nadigen heer. Het toppunt van luister werd wel bereikt, toen mijne heeren de baronnen in het begin der vijftiende eeuw tot erfelijke burggraven van Zee land werden benoemd. Vóór hen was dit ambt be kleed geweest door heeren van Voorne, maar toen niet erfelijk. Een burggraaf was de vertegenwoordiger van den graaf in een gansch gewestzijn verhouding tot den landsheer kan men eenigermate vergelijken met ee hedendaagsche verhouding van een commissaris der koningin tot de vorstin. Het spreekt wel vanzelf, dat de plaats, waar zulke voorname heeren hun hof hielden, deelde in den glans, die van hen uitging. Er was een ruime en fraaie kerk, waarin men vikariën aantrof voor de heilige Catharina en de heilige Barbara. In het noordwestelijk deel van het dorp stond een klooster van minderbroeders. Week- en jaarmarkten werden druk bezocht en brachten heel wat leven en bewe ging aan. Ja, het was niet genoeg, dat men deze markten op de hoofdplaats der heerlijkheid hield iu 1408 kreeg ook Nieuwland het recht, ze te houden. Afgescheiden nog van de macht der Krui ningsche heeren, was dit laatste niet zoo geheel onverklaarbaar en onbillijk, want Nieuwland had een gunstige ligging, en daardoor kwam het, dat hier een handel werd gedreven, die voor dien tijd vrij belangrijk kon genoemd worden. Op het dorp zelf, met ver van de kerk, verhieven zich de twee beroemde kasteelen Hof van Kruininge en Voorhoute, reeds in de laatste helft der dertiende eeuw gebouwd. Wie de stichters daarvan waren, is niet met zekeiheid te zeggendoch waarschijnlijk waren het de zonen van Godefrov van Berthout. Dit was de geslachtsnaam des barons. Godefroy, wiens moeder, naar men meent, een jonkVrouwe Van der Maalstede was, liet zijn geslachtswapen, dat onbekend en onberoemd was, los en nam dat van zijne moeder Van der Maalstede over, een wapen, dat in die streken met glans was omstraald en dat dus beter bij zijn uitgestrekt gezag paste. Hij had twee zonen, Wouter en Hugo, zooals ik zeide de vermoedelijke bouwheeren der twee burchten. Wouter behield het wapen zijns vaders, dus Maalstede maar Hugo nam, ter onderscheiding van zijn broeder, dat der Berthouts weder aan. Nu de macht der heeren van Kruininge voor goed gevestigd was, behoefde Hugo niet bevreesd te zijn, dat zijn onbekend wapen hem zelf tot onbeduidendheid in de oogen van anderen zou doemen. Zijn zwaard zou hem anders hier wel verder den weg helpen banen. Door schenking, aanhuwelijking en andere om standigheden kwam Voorhoute, dat aan den jongsten tak van het geslacht had behoord, later aan den oudsten stam terug. Evenals geheel Zeeland had ook de heerlijkheid Kruininge veel te lijden van den erfvijand, het water, waarbij in de zestiende eeuw oorlogsgeweld het zijne voegde. Op het laatst dier eeuw zuchtte vooral ook Zuidbeveland onder de zwaarte van den oorlogslast veel was verbrand door krijgslieden, vernield door overdreven en onbesuisden godsdienstijver. De ker ken waren geplunderd, de kloosters lagen in puin, de bewoners van dorpen en steden waren gedood of gevlucht. Vele kasteelen stonden leeg of waren ge heel of ten deele verwoest, zooals die te Ellewouds- dijk, Schenge, Baarsdorp, de Hellenburg, Vronenburg Pouckes en anderen. De heeren, die nog gebleven waren, zagen zich door armoede genoodzaakt hun goederen te bezwaren en zoo moest ook de heer van Kruininge een hypotheek opnemen, waarvan hij een jaarlijksche rente van f661 moest voldoen. Men vindt in het noorden dezer heerlijkheid een deel, nog altijd bekend onder den naam van het Jcind van Trente. Deze benaming is een verbastering van een zeer, zeer oude Saksische uitdrukking, welke beteekenteen helder water, dat klein wordt. Dat het watertje, hetwelk hier oudtijds liep, allengs kleiner werd, kwam, doordat er kruinen in lagen, die het verengdenvernauwden. Van deze kruinen, die het stroompje eng maakten, kreeg de heerlijkheid den naam Kruineuge of Kruininge. Ook de verkla ring van den naam de witte steemeer zuidwaarts gelegen, schijnt men in het Saksisch te moeten zoeken. Misschien staat die naam in verband met het oude volksgeloof aan witte wijven, die wellicht op deze »stee" samenkomsten hielden. BAVO. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is de heer Ruijs beöedigd. Zonder stemming werden aangenomen de artt. 1, 3 en 5 der Vermogensbelasting. De behan deling van art. 4 werd uitgesteld tot art. 17. Op art. 6 (vrijstelling) is een amendement door den heer De Kanter voorgesteld, om voorwerpen van kunst en wetenschap, goud- en zilverwerk en paarlen en edelgesteenten wel te belasten, en een door den heer Bahlmann om onroerende goederen buitenslands, die daar getroffen worden, niet hier te belasten. De amendementen werden verworpen, die van den heer De Kanter met 60 tegen 29, die van den heer Bahlman met 58 tegen 30 en die van den heer A. VanDedem (vrijstelling paarden, voertuigen) met 68 tegen 18 stemmen. Art. 6 is daarna onveranderd Rechtszaken. Het Openbaar Ministerie bij 'tHof te's-l 0 eischte Woensdag bij verstek bevestiging van het vonnis der Middelburgsche Rechtbank, waarbij A. M. wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van een door hem in de buitenhaven van het Kanaal van Zuid-Beveland onder Wemeldinge opgevischt touw, afkomstig van een Belgisch vaartuig, tot éen maand gevangenisstraf werd veroordeeld. Uitspraak 20 Juli.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1