1892 N°. 78. Dinsdag 5 Juli. 79slc jaargang. De Overgangs-Examens EERETEEKEN SCHUTTE BIJ FEUILLETON. Een Vorstenzoon. Vaccineeren en Hermcineeren. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nummers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. der leerlingen van den loopenden cursus aan de Iloogere Bur gerschool zullen in liet openbaar gehouden worden op Maandag en Dinsdag 18 en 19 Juli a s; terwijl Zaterdag IC Juli van 27*B1/, uren ecsne openbare gymnastiekles zal gegeven worden. Het programma voor de overgangi-examens, zooals dit is vastgesteld, luidt als volgt Maandag IS Juli. V oor bereidingsklasse. Van 991/3 uren Nederlandsch. 91/310 Fransch. Eerste klasse. Van 1010 1/2 uren Geschiedenis. 10 1/311 Nederlandsch. 11111/3 Meetkunde. Tweede klasse. Van 11 s/4 uren Duitsch. 13/42 1/3 Nat. geschiedenis. 21/331/4 Fransch. Slinsdag 10 Juli. Derde klasse. Van 99S/4 uren Éngelsch. 93/4—101/2 Natuurkunde. 10 1/211 li Aardrijkskunde. llfi-12 Wiskunde. Vierde klasse. uren Scheikunde. Geschiedenis. Werktuigkunde. x> Duitsch. Van 111/3 11/3-2 2—2i/s 2 i/s—3 De ouders der leerlingen en andere belaxgstellondeu worden dringend tot bijwoning van een en ander uitgenoodigd. Goea, den 2 Juli 1892 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. Zij, die verlangen begiftigd te worden met het voor langdurigen werkelijken dienst bij de SCHUTTERIJ, worden uitgenoodigd, om, met overlegging van een staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langer v<or zich zeiven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, vócr of uiterlijk op den 1 Augustus eerstkomende, zich aan te melden ter secretarie van de gemeente. Goes, den 2 Juli 1892 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. De Commissie tot onderzoek aer redenen van vrijstelling of uitsluiting, dia zij vermeenen te hebben, welke dit jaar voor de zijn ingeschreven, zal in een der za'en van het raadhuis have zittiug houden op DONDERDAG DEN' 14 JULI aanstaande, des middags te 12 uren, wordende belanghebbenden opgeroepen 18) Uit het Duitsch. Walldorf ging zoo voorzichtig mogelijk te werk. Toen mevrouw von UJlow opnieuw eene klacht uitte over de afwezigheid van haar 'echtgenoot, antwoordde hij, dat het voor den kamerheer van het hoogste belang moest zijn Florentin, often minste het door hem medegenomen geld, terug te krijgen. Wanneer hem dit niet gelukte zou hij in veel moeite komen. Maar zij begreep de bedoeling zijner woor den niet en ontkende, dat er voor hem eenig gevaar kon bestaan. De hertog moest evenals zij vast over tuigd zijn van Ullow's onschuldhij kon den man, die hem zoo vele jaren trouw gediend had, niet ver denken, veel minder hem doen boeten voor de schuld van een ander. Dat Ullow den bedrieger Florentin vertrouwd had was een bewijs te meer voor de reinheid zijner ziel, die overal slechts het goede meende te zien. George luisterde slechts half. Er had een rijtuig voor het huis stilgehouden hij hoorde iemand na deren, de deur werd geopend en de geheimraad Domburg trad binnen, gevolgd door de gebogen gestalte van den kamerheer. De gevangenbewaarder, die hem geleidde, was op een wenk van den geheim raad in de gang gebleven. Met een kreet van vreugde sprong mevrouw von Ullow op en wierp zich in de armen van haar echt genoot. Ook Gabriëlle. trad op haar valer toe en voor die Commissie te versobij non, daar zij, die hierin nalatig blijven geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en zullen worden ingelijfd. Goes, den 2 Juli IS92. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMEll. De Secretaris, II A 11 T M A N. De heer A. F. LA SON DER, genees- en heelkundige dezer gemeente, zal AVoen3rtag den 6 Juli a. des namiddags te twaalf uren in het Gasthuis zitting houden tot het gratis l)e ingezetenen worden uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebnuk te maken en verzocht de boekjes mede te brengen, die hun bij de voltrekking van hun huwelijk zijn ter hand gesteld. Goes, den 2 Juli 1S92. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 Juli 1892. Als bijdrage tot beantwoording van de vraag Zal de vermogensbelasting inderdaad ver plaatsing van druk geven naar 'den juisten kant m. a. w. hoe zal de verlichting van eenige accijn zen en van de mutatierechten met 8 millioen, te vervangen door een heffing van het bezit, werken heeft de heer Van Houten in de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag jl. de volgende becijfering ge geven In de vermogensbelasting zullen vallen 2140 per sonen, die een half millioen of meer bezitten en te zamen 2.6 milloen ongeveer in de nieuwe belasting zullen betalen4860 personen die van 25 ton bezitten en te zamen ongeveer 2.2 millioen zullen opbrengen. Van de 872 millioen der belasting zal dus 4.8 millioen of 56 pet. worden betaald door de 7000 meest vermogenden in den lande. Dan komen er nog ruim 9100 personen, die 1 a 2 ton bezitten en te zamen l'i2 millioen hebben te betalen. Van de overige kapitalisten", die vau 14,000 tot 100,000 bezitten, ten getale van 80,000 ongeveer, wordt te zamen 2J/2 millioen gevorderd. De nieuwe heffiing treft dus slechts ongeveer 90.000 van de ruim 900.000 gezinnen in het land en de meest vermogenden het zwaarst. Zij laat 810.000 gezinnen niet alleen geheel vrij, maar ont heft hen ook van 4 millioen aan accijnzen en boven dien het grondbezit van een last van 4 millioen aan mutatierechten, die een belasting zijn veelal op den achteruitgang, als de eigenaar verplicht is zijn goed te verkoopen. Is het nog twijfelachtig, merkt het Hbl. op, dat de aanneming der aanhangige ontwerpen een ver plaatsing van druk in de goede richting zal ten gevolge hebben Baarland. Bij de herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Jacob E 1 e n- b a a s met 25 stemmen tegen 22 op den heer J. Priem. wilde hem de hand kussendoch deze stond dit niet toe, hij maakte zich uit de omarming zijner vrouw los en ging naar het bed van den gewonde. »Mijn zoon, mijn zoon 1" riep hij, zich over hem heenbuigende. De stervende hoorde hem niet. meerde adem was nauwelijks meer merkbaar, de pols bijna niet waarneembaar. Kermend viel de vader naast het sterfbed* zijns zoons op de knieën. »Mijn zoon mijn zoonriep hij andermaal. George trad op Domburg toe. Duizendmaal dank, excellentie!" zeide hij. »Hoe lang mag de gevangene hier blijven Daaromtrent is niets bepaald" antwoordde de oude heer. »Ik heb gesmeekt hem aan het sterf bed van zijn zoon te mogen brengen. De dokter, wiens oordeel ik eerst moest gaan vragen, is van meening, dat het binnen enkele uren zal aÜoopen." Enkele uren!" herhaalde George. Zoo lang blijft gij zeker niet hier, excellentie. Gij zult wel spoedig weg rijdenwees dan zoo goed uw rijtuig naar het Britsch hotel te zenden of liever nog naar liet steegje daarnaast. Ik heb het ongeveer vijf kwartier noodig om naar het naastbij gelegen station en terug te rijden." Dornburg's blik verried, dat hij Walldorf begreep. »Geen onnoodig geweld, mijn heethoofdje!" zeide hij. »Onnoodig?" riep George. Gelooft ge, dat de hertog genade zal betrachten Helaas neen", antwoordde de oude heer. »Een onvoorzichtige stap van de familie von Ullow heeft de zaak nog erger gemaaktKirchberg en Hoheneck zijn in naam der familie bij den hertog geweest en hebbeii beweerd, dat bij ecu lid van den hoogsfen St. Maartensdijk. De Zaterdagavond alhier gehouden vergadering van den gemeen teraad werd bijgewoond door den voorzitter en 6 leden. Aan de orde was de benoeming van een onderwijzer. Twee sollicitanten hadden zich hiervoor aangemeld, beiden stonden op de voordracht, te weten de heeren L. J. Pirëe, van Sluis en P. Van Dannne, van Bussum. Bij stemming verkreeg ieder 3 stem men. Bij de daarop gevolgde loting, werd de heer P. Van Damme benoemd. D© voorzitter gaf echter dadelijk kennis aan den raad, dat hij aan dit besluit geen uitvoering zal geven en handelen zal overeen komstig art. 70 der Gemeentewet. Z. i. had het lid Charpentier ten onrechte aan de stemming deelge nomen. De indertijd meegedeelde quaestie of de heer Charpentier al of niet zitting mag hebben is nog steeds niet opgelost. SCsits. Bij de verkiezing voor een lid j van den gemeenteraad, in plaats van den heer C. M. Augustijn, die wegens vertrek uit de gemeente bedankt had, op Vrijdag 11. waren van de 50 kiezers 27 opgekomen. Bij de opening der stem bus Zaterdag 11. bleek, dat de heer M. De Regt Sr. 12, de heer J. Heijboer 8, de heer E. C. Priester 5 en de heer A. J. Louwers 1 stem had, terwijl er eene stem van onwaarde was, zoodat eene herstem ming tusschen de twee eerstgenoeinden moet plaats hebben. Vrijdag werd te] Schuddebeurs bij Zieriksee eene openbare vergadering gehouden van de afdee- ling Zeeland der vereeniging het »Nederl. Rundvee- Stamboek," welke vergadering zeer druk bezocht werd. Door den secretaris, den heer E. Van den Bosch van Goes, werd medegedeeld dat het ledental is ge stegen en thans 121 bedraagt. Hij bracht verder rapport uit over de in het voorjaar ingeschreven fokdieren, nl. 52 stuks, waaronder 13 stieren en 37 koeien. Besloten werd aan de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw een subsidie van ƒ250 te vragen. Ook werd rapport uitgebracht over het behan delde ter algemeene vergadering te Dordrecht op 27 Mei 11. Daarna kwam ter tafel eene missive van het hoofdbestuur, waarbij het gevoelen der afdeeling gevraagd wordt over het denkbeeld om een ver zoek tot subsidiöering der vereeniging tot de regee ring te richten. De afdeeling kon zich ermede ver eenigen. De heer H. J. E. Gerlach van Middelburg en de heer E. Van den Bosch werden herbenoemd resp. als voorzitter en secretaris, terwijl de laatste tevens werd benoemd tot tweeden commissaris. De voorjaarsvergadering zal te Goes gehouden worden en vermoedelijk de zomervergadering te Middelburg. Na afloop der vergadering werd gelegenheid ge geven den Olydesdaler hengst te bezichtigen en ver volgens gebruik gemaakt van den rijtoer naar Drei- schor door de Sckouwscke leden aangeboden om de boterfabriek »Luctor et Emergo" te bezoeken. (M. Ct.) De vereeniging »Uit het volk voor het volk" te Middelburg heeft besloten in 1893 te houden eene tentoonstelling van schilde rijen, waartoe de verschillende binnen- en buitenlandsche meesters zullen uitgenoodigd worden tot het inzenden van hunne stukken. Het ontwerp- kieswet is, naar liet Vad. verneemt, thans bij het Departement van binnen- landsche zaken teruggekeerd. In de Brieven uit de Hofstad aan de M. Ct. leest men 0. a.Jhr. Lobman moet alles behalve tevreden zijn geweest over de op hem uitgebrachte keuze (tot lid der Eerste'Kamer), waarin men hem niet vooraf had gekend; vechtgraag als hij is, had hij liever weer een plaats aan de overzijde van het Binnenhof ingenomen, maar bedanken ging natuur lijk niet, waar dr. Kuyper het zóó had gewilddan zou alle kans voor eene verhuizing naar de Tweede Kamer zijn vorkeken. Naar men in goed onderrichte kringen verzekert zou dr. Kuyper echter maar half tevreden zijn over Lob man's benoeming, al heeft hij ook die ten slotte zelf bewerkt. Eerst toch had de Standaard-redacteur, zegt men, zelf de plaats in ons Hoogerhuis willen innemen, maar toen daartoe de Geldersche Staten niet genegen bleken mede te werken, is de heer Lobman voorop geschoven. Deze moet het nu aanzien, dat zijn oud-collega Ruys van Beerenbroek weer in het Lagerhuis zetelt. Die verovering ging ook met de noodige inconse quentie gepaard, waardoor de heer Ruys zeker niet in de achting van velen gerezen is. Een minister uit het kabinet, dat persoonlijken dienstplicht poogde in te voeren, nu als ex-minister en kamer-candidaat dat beginsel te hooren afkeuren en verwerpen, maakt een allertreurigsten indruk. Wat zou hier den doorslag gegeven hebben il y a des accommodements avec le ciel, of wel »het doel heiligt de middelen" De toepassing van beide stel regels is al even bedroevend en weinig goeds ge tuigend voor 's mans vastheid van karakter. Mr. Tripels, een der gevallen Kamer- candidaten te Maastricht, heeft zijn ontslag genomen lid van den Raad aldaar, op grond, dat hij bij de Kamerverkiezing maar 474 stemmen heeft gehad, terwijl een aan de Maastrichtenaren geheel onbekende (de heer De Ras) er 534 verkreeg. Door den Minister van Financiën is bepaald, dat in 1892 of later, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, 10 kommiezen, na afgeleg 1 examen, kunnen worden aangesteld als kommies- verificateur van den actie ven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. De algemeene beraadslaging over de belastingont- werpen werd in eene avondvergadering op Vrijdag voortgezet. De conclusie, waartoe de heer Bahlmann kwam, adel des lands niet als een gewoon misdadiger mag doen terechtstaan. Dat heeft natuurlijk Karei George's stijfhoofdigheid en Iaat ik er bij voegen zijn ge voel van rechtvaardigheid opnieuw wakker ge roepen. Misschien dat hj later, nadat het vonnis uitgesproken is »Dan is het te laat!" viel Walldorf hem in de rede. Zijne vrouw en zijne dochter zullen de marte ling van het rechtsgeding niet overleven en hij zelf evenmin. Laat mj daarom handelen, excellentie Gij zijt zelf toch ook van meening, dat de hertog, wanneer h j tot kalmte zal gekomen zijn, eene andere oplossing zal wenschen." »Niet wanneer men hem die opdringt." »En toch moet ik het beproeven" antwoordde de jonge man.»De tjd dringt; mag ik op uw rij tuig rekenen »Het is ter uwer beschikking" zeide Domburg. »Maar bedenk nog óen ding hoeveel uren voorsprong h j ook hebben moge, de telegraaf zal den vluchte ling achterhalen." »Hj zal hem niet inhalen" zeide Walldorf op beslisten toon. »Ik zal den hertog dwingen groot moedig te zijn." »Gj speelt hoog spel, waarde vriend!" zeide de geheimraad. »Het zij zoo!" sprak George, het hoofd in den nek werpende. Precies zijn vader!" zeide Domburg in zichzelf; hj vervolgde luider: Ik zal ongemerkt vertrekken binnen tien minuten zal mjn rjtuig ter bestemder plaatse zjn. Moge uwe onderneming slagen, mijn beste Walldorf!" Zj schud Ten elko&r de handDomburg ging been en George trad op den kamerheer toe, die geheel terneórgeslagen naast het bed van zjn zoon zat. Zjne vrouw leunde tegen zjn stoel en weende zacht met den zakdoek voor de oogen, Gabriëlle hield de hand van haar broeder vast en telde de slagen van den pols. Walldorf deelde in korte woorden zjn plan ter ontvluchting mede Gabriëlle hoorde hem met schit terende oogen aan, doch het gelaat barer moeder betrok. De kamerheer schudde het hoofd. »Mijn plaats is hier bj mjn stervenden zoon" zeide hj. »Gj handelt voor uw zoon, en voor de uwen in het algemeen, het best, wanneer ge u zeiven tracht te redden" antwoordde George. »Te redden herhaalde mevrouw von Ullow. »Wat beteekent dat »Weet ge niet, dat ik op bevel van den hertog in hechtenis genomen ben vroeg de kamerheer. »In hechtenis!" kreet ze. »Gj in hechtenis! En gj wilt hem redden vervolgde ze tegen Wall dorf. »Ik smeek u, zeg mj nogmaals, wat er ge beuren moet?" »Ik heb mijnheer von Ullow voorgesteld naar het naastbjzijnd station te rjden, een kaartje naar Hamburg te nemen en van daaruit met behulp van een vriend van mj, aan wien ik hem een brief medegeven zal, onder een valschen naam naar Enge land over te steken. Het rjtuig staat gereed; geld is er genoeg voorhanden. Maar het is hoog tijd. Wanneer mijn plan zal gelukken moet de eerste trein de beste genomen worden." Walldorf heeft gelijk, gij moogt niet aarzelen, hoste Kurtsprak nu mevrouw von Ullow. »Koui,

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1