'Ten Onderwijzer, MM le Velde, Bouw- en Weiland, een Uzel, ADVERTENTIEN. Donderdag 7 Juli 1892, verkoopen: ruim 5 Hectaren b. publiek verkoopen H00IGR AS, 2 perceelen Tarwe, 1 perceel Rogge, met VEEREN KAR, Zondagmorgen half tien is te Amsterdam een looaaltrein van Zandvoort onder de kap van het centraal-station geloopen op een stilstaanden, doch op het punt van vertrek staanden trein naar Zutphen. De rem van de locomotief was onklaar geraakt, zoodat machinist en stoker, de botsing ziende aan komen, van de locomotief op het perron sprongen. De locomotief duwde den goederenwagen van den stilstaanden trein in de hoogte en de botsing was tamelijk ernstig. Vier personen van den stilstaanden, twee van den aankomenden trein en twee op het perron (geen reizigers) bekwamen door de open- en de dichtslaande deuren lichte hoofdwonden, die door een aanwezigen dokter dadelijk werden verbonden, zoodat de reizigers óf hun weg vervolgen, öf huis waarts gaan konden. Locomotief en goederenwagen werden belangrijk beschadigd. Binnen een uur waren beide verwijderd. Oponthoud is niet veroorzaakt. Leert vooral uwe kinderen het gorgelen. Het groot aantal kinderen, dat jaarlijksch sterft aan een der gevaarlijkste ziekten, de diphtheritis, is bekend in alle kringen is men overtuigd, dat het een der verraderlijks te ziekten is welke bestaan. Een der beste voorbehoedmiddelen tegen slijm vliesontsteking bestaat in het gorgelen. Doch daar kinderen het vooral niet gemakkelijk kunnen, is het van 't grootste gewicht hen aanhoudend er toe aan te sporen, dit telkenmale te doen, b. v. 's morgens na het ontwaken, of na het gebruik van hun mid dagmaal. Het zal niet lang duren, of zij verstaan die kunst, een der voornaamste bestrijdingmiddelen tegen de diphtheritis. Wanneer kinderen aan die ziekte lijden, is het dubbel moeielijk om hun het gorgelen te leeren bovendien helpt een enkele maal niethet is dus van 't grootste gewicht een zoo eenvoudig en goed koop middel aan te wenden, dat de zuiverheid van den mond bevordelijk is. UD.) Bij den jongsten storm zijn op Tessel zeer vele schapen in de weiden gedood door de geweldige plas regens. Ook geraakten er vele door den storm in de slooten, waar zij den volgenden ochtend dood werden gevonden. Op een buitenwaard bij een der polders graasden 41 schapen. De stormvloed sleurde de beesten mee, zoodat alle in de golven omkwamen en met den stroom werden weggevoerd. Vrijdagmorgen strandde bij Egmond a/Zee ©en houtschip. Door de ijverige pogingen van eenige be proefde mannen werden al de zes schipbreukelingen gered. Het vaartuig was door den storm naar de kust Te Venloo kreeg een meisje van 18 maanden eene flesch met carbolzuur onder haar bereik en dronk daarvan. Onder de hevigste pijnen bezweek het kind een uur later. Een schoenmaker te Zutphen schijnt er een nieuwe manier op te willen gaan nahouden, om zijn niet-betalende klanten tot betaling te brengen. De onbetaalde rekeningen van eenige personen nl., die schoenen bij hem gekocht hebben, doch deze vergaten te voldoen, heeft hij voor het raam van zijn winkel opgehangen, een raamversiering die na tuurlijk veel bekijks heeft. ZGrt.) Uit een telegram van den correspondent der N. R. Ct. te Batavia blijkt, dat de vulkanische uit barsting op het eiland Groot-Sangir, waar het Han delsblad den 25sten dezer over Singapore bericht van kreeg, thans ook te Batavia bekend is. Volgens dien berichtgever heeft de uitbarsting echter niet den 23sten of enkele dagen vroeger, maar reeds den 7den Juni jl. plaats gehad en zijn er een groot aantal menschenlevens bij verloren gegaan. Dezer dagen reden drie boertjes, die blijkbaar meer aan Bacchus geofferd hadden dan hen goed was, van Ommel (een gehucht bij Asten) naar het spoor wegstation te Deurne. Het vervoermiddel was een echte Brabantsche huifkar, zoo'n groote, zware kar zonder veeren, waarin men bij iederen stap, dien het paard doei, een gewaarwording krijgt als bevond men zich midden op den onstuimigen oceaan. Te Deurne aan den overweg, komt juist een sneltrein aan. De spoorwachter roept hen nog toe om stil te houden, maar daar de slagboomen nog niet zijn nedergelaten, hollen zij in hunne brooddronken on bezonnenheid den spoorweg over en komen in een zoolang het geluk aan zijne zijde te leven, maar altijd, altijd ontdek ik nieuwe edele karaktertrekken bij hem." Hoe opgewekt zou Gabriülle vóór eenige dagen met deze woorden hebben ingestemdThans kon ze niet anders dan bare moeder vragend aanzien. »Ik mag er eigenlijk niet over spreken!" ver volgde mevrouw Von Ullow, »maar voor u en Hellmuth kan ik het niet verzwijgen. Uw vader heeft met baron Florentin eene heerlijkheid in Bo- hemen gekocht, waarvan hij groote voordeelen ver wacht. De bijzonderheden zijn mij'door het hoofd gegaan, maar uw vader was gisteravond geheel van streek van vreugde, toen hij in de courant las, dat de koop gesloten was en ik wilde, dat gij eens ge hoord had met welk eene opgewektheid hij er tel kens weél over begon, dat nu de toekomst van ons allen verzekerd was. Het schijnt, dat hij in den laat- sten tijd zware zorgen heeft gehad en alles gedaan heeft om zijn financiüelen toestand weder in het reine te brengen. En ik had hem, terwijl hij over ons in zorgen zat en zich alle moeite gaf om onze toekomst te verzekeren, nog al in stilte beschuldigd, zijne familie ter wille van den hertog te verwaar- loozen Zij werden door het binnentreden van een bediende Mijnheer Von Walldorf verzoekt mevrouw of de freule over een gewichtige zaak te mogen spreken" zeide deze. Gabriëlle verschoot van kleurmevrouw von Ullow scheen een oogenblik te aarzelen, maar de nieuws gierigheid zegevierde. »Laat mijnheer binnenkomenzeide ze en toen de bediende vertrokken was, liet ze er lachend op vrij diepe, gelukkig droge, sloot terecht. Nadat zij met veel moeite onder en uit de kar gesukkeld waren, stelden zij pogingen in het werk om ros en voertuig uit de sloot te halen. Alsof het arme beest schuld aan hunne lompheid had, ranselden zij het j paard zoo geducht af, dat eenige personen, die ge- tuigen van het voorval geweest waren, na paard en kar uit de sloot te hebben geholpen, den dierenbeul een welverdiend pak slaag gaven. Deze hierover ge belgd gaat bij den brigadier zijn beklag hierover doen, maar o weehij wordt met drie processen- verbaal afgescheept, vooreerst wegens verboden rijden over den spoorweg, dan wegens dierenmishandeling en ten slotte wegens dronkenschap. Op Donderdag 4 Augustus zal het Leger des Heils in Nederland zijn vijfde jaarfeest vieren, en wel op het landgoed van jhr. R. A. E. Barnaart te Vogelenzang bij Haarlem, hetwelk voor die gelegen heid door den eigenaar is afgestaan. Het feest zal het karakter hebben van eene soort van Leger des Heils-zendingsfeest of »Velddag", zooals men het zal noemen. Er zullen bijzondere schikkingen worden gemaakt om heilsoldaten en vrienden uit alle deelen van het land in de gele genheid te stellen daarbij tegenwoordig te zijn. De bijeenkomsten zullen worden geleid door ver schillende officieren, sommige alleen door vrouwen. Er zal voorts eene revue over de troepen worden gehoudenverder tentoonstellingen van het maat schappelijk en ander werker zal muziek zijn, enz. enz. Omtrent den man, die reeds sedert eenige jaren in het Armenhuis te Amsterdam vertoeft en die nog nooit heeft laten bemerken wie hij is en tot welken landaard hij behoort, deelt men het vol gende aan het V. B. mede Onlangs heeft men nogmaals een poging aange wend om te beproeven er achter te komen wie de man is, en daartoe nam men in den arm den heer Sutherland Rooyaards, die zelf doofstom is en zeer bekwaam in alle soorten talen, welke de doofstom men onderling gebruiken. Met den hoofdinspecteur der recherche, den heer Batelt, ging de heer Rooyaards naar het Armenhuis, waar men den zwerver in hun tegenwoordigheid bracht. De eerste indruk dien men van hem krijgt, is, dat de man heel onnoozel is. De heer Batelt vroeg den heer R. (op papier), of hij in 't bijzijn der andere heeren met den man wilde spreken, óf in een af zonderlijk vertrek. De heer R. zei toen (hardop) de man deed net alsof hij nergens op lette Beter in een ander vertrek, daar de geheimzinnige dan wel vrijer zou zijn in zijn spreken en doen". De heer R. en de onbekende gingen toen in een afzonderlijk vertrek, en na hem een stoel te hebben gewezen, ging de heer R. tegenover hem zitten. Hij beduidde hem nu door gebaren, dat hij zelf doof was, en daar viel de man door de mand. Hij had hem hooren spreken met Batelt en maakte nu de gevolgtrekking, dat de heer R. niet doof was met een wantrouwend, boos gebaar zei hij dan ook dat de heer R. loog en wèl hooren kon. Uit zijn gebaren en vingerspraak bleek volgens den keer Rooyaards dat hij geen echte doofstomme is, daar de gebaren gemaakt en niet juist waren, en hij slechts langzaam en met nadenken de letters van het hand-alphabet konden vinden. Toen de man bemerkte dat hij zich verraden had, verborg hij zijn doofheid ook niet meer. Door zich echter zoo lang stom te houden, is de vreemdeling 't spreken vrij wel verleerd. De heer Rooyaards kon ten minste niets uit hem krijgen, en men weet dus nog niet wie hij is. De heer Rooyaards wist uit hem te krijgen, dat hij gehuwd is en kinderen heeft en zijn vrouw en kinderen ver weg zijn. Meer liet hij niet los. De heer R. houdt hem voor een door trapten schelm die echter in zijn leven een groot leed ondervond en gezworen heeft, er geen kik over te zeggen. Het papier met blauwe tint is in de wereld gekomen doordat de vrouw van William East, een Engelsch papierfabrikant, bij ongeluk een zakje met blauwsel in een der vaten met pap liet vallen. De arbeiders waren verbaasd toen zij de bijzondere kleur van het papier zagen, terwijl de fabrikant East niet weinig ontstemd was over zijn geldelijk verlies, want hij dacht niet anders of het papier was be- volgen »Gij hebt gelijk, lief kind, Walldorf hecht niet veel aan vormenHoe belangrijk zijne mede- deeling ook zijn moge, had hij toch wel op een pas sender uur kunnen komen". De jonge man trad binnenzijn gelaat stond nog ernstiger dan gewoonlijk en uit zijne donkere oogen sprak zulk eene diepe, pijnlijke aandoening dat me vrouw von Ullow verschrikte. Beste Walldorf, wat is er gebeurd riep ze. Hij liep vlug op haar toe, kuste haar en Gabriülle de hand en zeide: Mevrouw, ik ben met een rijtuig hier om u naar uw huis in de stad te brengen. Hellmuth is in een tweegevecht gewond »Is hij dood kreet mevrouw von Ullow. »Neen, gelukkig slechts gewond" verzekerde Geor ge maar zij hoorde hem niet meermet bleek gelaat en gesloten oogen zonk zij Gabriffile in de armen. »Zij bezwijmt" zeide het jonge meisje. »Wees zoo goed te schellen en wacht dan op ons in het salon. Ik kom zoo spoedig mogelijk". Walldorf gehoorzaamde. De deur van de veranda stond open evenals op den gelukkigen avond, dien hij onlangs hier doorgebracht had. Maar hoe geheel anders was het thansDe hemel bewolkt, de tuin van zijn bloementooi beroofd, het loof van boomen en struiken aanmerkelijk gedund en terwijl een koude motregen blad na blad doorweekte en door zijne zwaarte ter aarde deed vallen, steeg uit dat wegkwijnende leven der natuur die eigenaardige herfstlucht op, die ons eene waarschuwing schijnt voor de vergankelijkheid van het leven. En waarlijk was hier veel vergaan Rust, veiligheid, goede naam, familiegeluk alles was verloren Arme Gabriffile (Wordt vervolgd dorven. Zijne vrouw durfde niet bekennen, dat zij er de oorzaak van was. Na het beschadigde papier jaren bewaard te hebben, zond East het naar een agent te Londen, met last om het te verkoopen voor zooveel als het kon opbrengen. Het papier werd aangenomen als eene opzettelijke nieuwigheid" en boven den marktprijs verkocht. East was zeer verbaasd toen hij van zijn agent eene groote bestelling van hetzelfde papier ontving. Hij was niet in het geheim en wist dus niet hoe hij aan die bestelling moest voldoen. Toen bij er zjjne vrouw over sprak, vertelde zij hem het ongeluk, dat gebeurd was. Hij bewaarde bet geheim en de vraag naar de nieuwe tint was veel grooter dan hij in staat was te leveren. In den omtrek van Chicago stijgt het water met schrikwekkende snelheid. Onder de bevolking heerscht groote ontsteltenis. In enkele wijken bereikt de vloed reeds de tweede verdieping. Verscheiden dorpen staan geheel onder water. Men zegt dat de overstrooming veroorzaakt is door de kwaadwilligheid van eenige grondeigenaren, die eikaars erven trachtten te verwoesten en daarom den dijk der 87e straat doorstaken, die het meer van het dal scheidde. De correspondent te New-York van de Haar- lemsche Courant geeft de volgende beschrijving van een thans aldaar opgericht gevaarte. Amerikaansch typisch Een gebouw, 200 voet hoog, in den completen rorm van een olifant. Het lichaam is ingedeeld in een menigte groote en kleine zalen, uitspannings- en ververschingsplaatsen. Snuit, tanden en staart bestemd voor trappen. De oogen reusachtige vensters, het uitzucht biedende op de zee en de allerbehoorlijkste en allerlevendigste om geving van deze en andere badplaatsen, met haar keur van cottages", roei-, zeil- en wielerwedstrijden, kalme vissckers, enz. De benedenverdiepingen zijn natuurlijk ten getale van vier, want een olifant heeft vier pooten. Elk zoo'n poot is een groot zitje en verversckingszaalde hoeven vormen de ingangen. Teneinde den olifant in Oosterscken stijl compleet te maken, heeft men hem een huisje op den rug gezet, maar'dat is dan een ijzeren toren van 300 voet hoog, van welks top men een kijkje geniet op New-York, Brooklyn en de zee, hetwelk elke be schrijving te boven gaat." Laatste en telegraphische berichten. I&oeriiiond. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 1005 geldige stem men. Gekozen jhr. mr. RUIJS VAN BEERENBROEK (ultr.) met 853 stemmen. Maastricht. Bij de verkiezing van een lid der 2e Kamer zijn uitgebracht 1987 geldige stemmen. Dhr. Sckreinemacker jr. (k.) verkreeg 639, dhr. M. De Ras, oud-burgemeester van Pannerden (k.) 534, dhr. Tripels, advocaat (liberaal kath.) 474, dhr. Franquinet, districts-sckoolopziener (k.) 294 stem men. Herstemming tusschen dhrn. Schreinemacher on De Ras. 's-CJravenhage. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over de belastingwetten betoogde dhr. Van der Kaay dat de eer der liberale partij vorderde het werkplan der Regeering, en dns ook het geheele belastingplan, aftedoen. De heer Roell achte zekerheid van het verband tusschen grondbe lasting, bedrijfsbelasting en vermogensbelasting on vermijdelijk. De heer Mees bestreed den iinpöt unique en de indirecte belastingen. De hh. Hartogk en Lambrechts ontwikkelden vele bezwaren. Correspondentie. Het ingezonden stuk van den heer P. Van der Meulen in ons volgend nommer. Marktberichten. GOES, 28 Juni 1892. Geringe aauvoer en weinig handel. TARWE por Hectoliter f 6,a 7,60 HAVER 2,90 a 8,10 BOTER per K.G. j0,80 a 0,90 EIEREN per 100 stuks 2,90 a 3,40 ROTTERDAM, 27 Juni 1892. Tarwe was heden wederom vrij ruim aangevoerd. De beste qua!, kon vorige prijzen opbrengen, doch overige soorten waren minder gewild, zoodot hiervan een gedeelte onverkocht is gebleven. De beste f 8,50 a 8,90, goede en middelbare f 8 a 6,80, mindere en geringe f6,75 a 4,75. Per 100 kilo f7,50 a 10,25 Canada Tarwe bleef in beste soort onveranderd, doch mindere qual. moest 20 ets. lager worden afgegeven f5,50 a 6,75. Rogge als voren f 5,25 a 7,20. Gerst. Winter en Zomer als voren. Winter f3 40 a 4 30 per heet. en 6,80 per 100 kilo. Zomer f3,50 a 4,35 per heet. en f7 per 100 kilo. Chevalier 10 ets hooger f4.50 a 5,50 naar qnal Haver flauw als voren. Per heet. f2,50 a 4 en per 100 kilo f7,40 a 8. Paardenhooneu komen niet meer voor. Bruine Boonen werden heden beter gevraagd en daal de aanvoer klein was kon a en, vooral voor beste soort, 60 ct. meer bedingen. Naar qual verkocht van f6,50 tot 10. Witte Boonen vonden ook iets heter aftrek, zoodat in sommige gevallen 25 ct. meer werd besteed. Men bedong van f6 tot 7,75. Blaawe Erwten. Voor goede qual. werd in kook- soort f 9,50 betaald, niet-kokende f 6,50 a 7,50. Kanariezaad vond meer attentie en kon dan ook goed prijshoudend geplaatst worden tot f6,50 a 7,75. Meelbericht In de afgeloopen week was het in zaken stil, consumenten steunende op hunnen voorraad, ontbonden zich van nieuwe inlcoopen lieden was de markt onveranderd, de stemraiug was kalm, en alleen door benoodigden werd gekocht Zeeuw sche eieren f3,50 a 3,80 de 100 stuks, ROTTERDAM, 28 Juni 1892. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 520 vette runderen, 840 magere dito, 255 vette- eu graskalveren, 129 nuchtere kalveren, 192 biggen. Prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 76 a c., 2e qnal. 70 a c3e qual. 64 a c., kalveren le qnal. 90 a c., 2e qual. 70 a 75 c., schapen le qual. c, 2e qual. calles per kilo. varkens le qnal. a c., 2e qual. c3e qual. c, licht soort a c. per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgt: le qual. f52, 2e qual. f46, 8e qual. £42, per 55 a 65 o. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 84 jaar, onze geliefde moeder en behuwdmoeder mejuffrouw ANNA MARIA LUDOVICA WOLFF AART wed. van den heer A. J. A. P. Van Calmtuout, na een kortstondig en ge duldig lijden, en na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden. Uit aller naam, G. VAN CALMTHOUT. Goes, 23 Juni 1892. Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig doch langdurig en smar telijk lijden, mijn geliefde echtgenoot JOHANNES SINKE, in den ouderdom van 64 jaar en 7 maanden. Goes, 26 Juni 1892. Weduwe SINKE, kinderen en kleinkinderen. Heden overleden tot ons aller diepe droefheid onze geliefde jongste twee kinderen PIETER en ABRAHAM, op denzelfden namiddag, op den jeugdi gen leeftijd van 14 maanden. Krabbendijke, 26 Juni 1892. A. DE KOK Jz., vrouw en kinderen. Heden overleed ons geliefd jongste dochtertje BASTIANA HELENA, in den aanvalligen leeftijd van bijna drie jaren. M. J. LE CLERCQ Az. C. LE CLERCQ-Blok. Kruiningen, 28 Juni 1892. Voor de talrijke en hartelijke blij ken van belangstelling, bij ons 50-jarig huwelijk op 23 Juni jl. ondervonden, be tuigen wij aan alle vrienden en bekenden onzen oprechten dank. CHRISTIAAN EVERSE Mz. LEUNTJE EVERSE—Kole. Ierseke, 30 Juni 1892. De Notaris PILAAR zal des avonds te 6 uren, te Wolf aartsdijk, in de herberg bij P. Jonker, voor de erf genamen van mej. wed. A. Timmerman, 6 perceelen in den Oosterlandschenpolder aan den Hardebolleweg. De Notaris MULOCK HOUWER zal op Vrijdag 8 Juli 1892, 's voormiddags te 10 uren, te Iersekein het koffiehuis »de Oesterbeurs", voor den eerz. i>. Aieuweiiliuize apubliek verpachten voor 7 jaren in de gemeente Ierseke; ruim 31/* Hectare aan den Alles breeder bij biljetten omschreven. En daarna aan de Paardenmarkt: 5 baatgevende Melkkoeien, 1 Kalf en eene partij Weihooi. bij A. PIEKEND, Lange Noordstraat, Vlissingen. Aan de Openbare Lagere School te M eiiikengKAitfl (by Goes), wordt ge- jaarwedde 500. Stukken aan den Bur- vóor 12 Juli 189 2..

Goessche Courant | 1892 | | pagina 3