Een Vorstenzoon. twijfelen welke van beide liet zwaarst wegen. Niet aldus voor den kleinen grondeigendom. Dien bieden zij enkel lusten". Vervolgens wijst de heer HaÖmans op de bewering des Ministers dat a/3 der boeren-eigenaars niet door de vermogensbelasting zullen worden getroffen en vervolgt dan»En wanneer nu het overblijvende der boeren-eigenaars voldoende compensatie krijgt voor hetgeen zij in de vermogensbelasting betalen (gelijk de Minister eveneens volhoudt), dan bestaat er geen reden, door verwerping dezer wetsvoorstellen, het privilege van het roerend vermogen alweer te bestendigen. »Dit laatste zal dan ook wel niet gebeuren. De linkerzijde der Kamer is van nu af aan vast besloten, da belasting-ontwerpen aan te nemen. Dit is gebleken bij de stemming over de aan de orde stelling. Als één man stemde verleden Dinsdag de linkerzijde voor het voorstel van den voorzitter, om Donderdag de belastingvoorstellen in openbare behandeling te nemen. De rechterzijde stemde dientengevolge als één man tegen, maar dit bewijst nog niet dat zij ook als één man tegen de wetsvoorstellen zal stemmen. Maar zij kan doen wat zij wil, de ontwerpen gaan er door en wij felieiteeren al bij voorbaat de kleine boeren- eigenaars, die al die douceurtjes cadeau krijgen". Het Hbl. brengt uit de verkiezingsprogramma's in Mei van het vorige jaar der anti-liberale partijen de paragrafen in herinnering, die betrekking hebben op de belastinghervorming. Naar aanleiding daarvan doet het blad de vraagZou niet de heer Schaepman, die reeds in zijn proeve van een pro gram" van 1883 op betere belastingregeling aan drong, thans de tolk wezen zijner partijgenooten, meer dan de andere r.-katholieke Kamerleden, die vijandig tegenover de plannen der regeering staan Wat de anti-revolutionaire party betreft, aan hare wenschen op belastinggebied wordt door de plannen en voorstellen der regeering reeds in zeer hooge mate voldaan. Als men thans het verzet tegen die ontwerpen leest in de redevoeringen van antirevo lutionaire leden en in de artikelen van de Standaard vraagt men zich afBehoort dan ook het program van Mei 1891 alweder tot hetvernageld geschut,» waarvan de heer Schaepman onlangs spraktot de beginselen", die met een verbazingwekkende luchthartigheid worden over boord geworpen, als zij eenmaal bij de stembus hebben dienst gedaan Wat dunkt den anti-revolutionairen kiezers wel, die in Mei 1891 op dat program gestemd hebben en nu hun afgevaardigden dat program weder zien verloochenen Stond daarop dan niet te lezen, dat door dat program »in de nieuwe parlementaire periode onze gedragslijn bepaald wordt" Duurt die parlementaire periode niet pas een jaar en is die gedragslijn" thans reeds verouderd Moest er wel licht by worden gelezenIndien wij de meerderheid erlangen?" Met andere woorden: »Wij nemen de door ons gewenschte verbeteringen niet aan van de liberalen" Zal »'b lands belang" dan minder gebaat worden" als de handteekening onder goede belasting wetten luidtPierson, in plaats van Godin de Beaufort Wij weten een middel van verzoening, schrijft het Hbl. Laten de onder het anti-revolutionair pro gram gekozen Kamerleden den minister Pierson voorhouden: »Gij hebt ons program als leiddraad gevolgd dus zijt gij op dit punt anti-revolutionair." De minister en de liberale partij zullen zich gaarne in dit opzicht voor volbloed anti-revolutionair ver klaren. En de anti-revolutionaire Kamerleden komen uit de klem. Zij zullen dan met gerust geweten de regeeringsplannen kunnen steunen, en later, voor hun kiezers tredende, kunnen getuigen wij hebben ons als eerlijke lieden gehouden aan ons program van Mei 1891". De Haagsche correspondent der Zutpli. Ct. zegt, dat de aanneming van de vermogensbelas ting in politieke kringen vrij zeker wordt geacht. Ook de heer Schaepman lieeft zich onder eenige re serve vóór de aanneming verklaard. Gisteren had ten raadhuize van Goes eene bijeenkomst plaats van het bestuur der »Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen" in Zuid- en Noord-Beveland met gecommitteerden uit de zuster verenigingen in Zeeland, ter beraadslaging over de oprichting van een fonds om aan bur- is)"" FEUILLETON. Uit het Duitsch. Met eene mengeling van vrees en walging had de kamerheer den brief ten einde gelezen. Nu eerst werd het hem duidelijk, hoever hy was afgedwaald, hoe diep hij zich vernederd had tot een hand langer van een bedrieger van professie, die hem als zyn gelijke behandelde en ook behandelen mocht. Maar de schurk had, zooals Ullow zich ook nu nog trachtte diets te maken, daartoe slechts schijnbaar het recht. De kamerheer had slechts voor een korte poos tot minder eerlijke middelen zyn toevlucht wil len nemen om daarna weder met reine handen en een reine ziel verder te gaan. Ook thans kwam het denk beeld om voordeel te trekken van het geld, dat de bedrieger medenam, geen oogenblik bij hem op. Maar wat moest hij doen om zich te redden Hij vestigde zijn blik op een revolverkistmaar hy bedacht, dat, wanneer hij zichzelven op die wijze aan de schande onttrok, deze in dubbele mate over de zynen zou losbreken. Met hen vluchten Nog daargelaten, dat de geldmiddelen hem daartoe ontbraken, mocht hij nauwelijks hopen, dat die vlucht niet ontdekt zou worden. Welke reden zou hij bovendien tegenover zijne vrouw en kinderen er voor opgeven Zijne vrouw zou hem wel volgen zonder te vragen maar hoe zou hij voor Gabriëlle en Hell- muth de waarheid verbergenhoe het verdragen hun die te openbaien? gemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeen ten, na bekomen eervol ontslag op zekeren leeftijd of door omstandigheden, onafhankelijk van hunnen wil, eene uitkeering te doen. Tegenwoordig waren, behalve genoemd bestuur, uit Walcheren de heeren jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, burgemeester van Oostkapelle en J. A. Geldof, secretaris van Vrouwepolder. Uit Tolen A. F. Hanssens, secretaris van Stavenisseuit Schouwen G. Alings Sevenhuij- sen, secretaris van Duivendijke en uit het voorma lig 4e district J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens en J. A. Neeteson, secretaris van Schoon- dijke. De mogelijkheid der oprichting werd erkend en een ontwerp-reglement voorloopig aangenomen, teneinde, na opnieuw in de vergaderingen der ver- eenigingen te zijn besproken, definitief te worden vastgesteld. De deelnemers zullen volgens dat ont werp worden verdeeld in vijf klassen, naar gelang hunne jaarwedde meer dan ƒ800, ƒ600, ƒ400, ƒ200 en beneden laatstgenoemd cijfer bedraagt. De con tributie is bepaald op ƒ20, ƒ15, ƒ10, 5 en 2,50 per jaar. Aanvankelijk zal het fonds alleen voor Zee land werken, doch verdere uitbreiding is niet uit gesloten. Wij ontvingen nog enkele stukken, betrekking hebbende op de aanstaande zomervergadering der Staten van Zeeland. Het hoofdbestuur der Mij tot bev. van landbouw en veeteelt in Zeeland verzoekt ook voor de jaren 1893 en 1894 een bedrag van 2350 als maximum beschikbaar te willen stellen ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in dit gewest. Ged. Staten stellen voor het verzoek in te willigen. Eveneens stellen Ged. Staten voor in te willigen de aanvraag om een renteloos voorschot aan Koe wacht ten bedrage van 18.800 en aan St Jansteen van 25.800 ten behoeve van wegsverbetering. Verder leggen Ged. Staten over de met regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht gesloten overeenkomst. Zij deelen tevens mede dat de minister van bin- nenlandsche zaken bezwaar maakt om eene verhoo ging van het rijkssubsidie voor de verpleging van arme krankzinnigen te bevorderen. (M. Ct.) Wat de heer Beelaerts voor eenige dagen ter loops in het Kamerdebat zeide, dat de kieswet reeds bij het Departement terug zou zijn, is niet juist. De Raad van State heeft nog geen rapport uitgebracht. Onder de nieuwigheden, die het ontwerp inhoudt, behoort ook deze, dat de opening der stem bus onmiddellijk na de verkiezing zal beginnen. Volgens een Reuter-telegiam uit Lissabon heeft ook onze gezant aldaar namens onze Regeering een nota overhandigd aan het Portugeesche Gou vernement, waarin geprotesteerd wordt tegen diens handelingen jegens zijn buitenlandsche fond senhouders. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Waarde door den heer F. G. Pont, cand. te Utrecht. Door het Prov. kerkbestuur van Zeeland zijn herkozen als lid-ouderling ds. J. Van der Beke Cal- lenfels, als secundus dhr. J. Adam. Door het class, bestuur van de classis Goes zijn herkozen de praeses ds. F. Hage en zijn sec. ds. H. J. Hulscherals lid-predikant ds. G. E. Meloen en gekozentot zijn sec. ds. Drostherkozen als lid ouderling dhr. J. Adam, gekozen tot zijn sec. dhr. W. Van Oeveren Jr.herkozen als quaestor ds. Wielinga, als sec.-quaest. ds. G. E. Meloen. Benoemd ter aanvulling van bestaande vacatures in het class, bestuur als lid-predikant ds. Pont, als zijn sec. ds. V. d. Plassche als sec. van ds. Boksma, ds. J. E B. Meloenals sec. van ds. G. E. Meloen, ds. Drostals lid-ouderliag dhr. A. Van Damme, als zijn sec. dhr. B. Van Asperen Vervenne; als sec. van het lid-ouderling dhr. Van Daalen, dhr. W. Cense. Wisse. Bij besluit van den gemeenteraad is aan mej. Van den Ende, onderwijzeres alhier, na elk jaar verblijf, boven hare jaarwedde van ƒ400, eene gratificatie van ƒ50 toegekend, in te gaan met 1 Juli eerstkomende. Derhalve bleef er slechts éene hoop, éen uitweg: de geDade van den hertog. Misschien zou deze den berouwhebbende vergiffenis kunnen schenken met het oog op zijne veeljarige trouwe diensten wel licht zou hij terwille van de familie den smaad van den ouden edelen naam der Ullows afwenden en den kameiheer de noodige hulp bieden om zijne zaken te regelen en, zij het dan ook niet op den ouden voet, toch in denzelfden kring te blijven voortleven. Maar als hij zich dan voorstelde, hoe hij den hertog zijn schuld ontdekken, tegenover dat blinde gelaat bekennen zou, dat hij van zijn gebrek misbruik ge maakt en het hem geschonken vertrouwen schandelijk geschonden had, dan ontzonk hem de moed geheel. Schry ven scheen hem eenvoudiger toe. Maar waar vond hij het goedgezinde hart en den weisprekenden mond om zijne zaak aan den hertog voor te dragen Een oogenblik dacht hij aan de hertogin. Zij was goedig, behulpzaam, verstandig en ze had grooten invloed op haar gemaal. Maar ze v?as niet in de resi dentie en bovendien was het de vraag of ze in het onderhavige geval de persoonlijke krenking van den vorst niet zelf te diep zou gevoelen om voor den schuldige in de bres te springen Toen dacht hij aan Walldorf, die met den dag meer bij den hertog in de gunst kwammaar de gedachte zijn schuld aan dezen jongen man te moeten bekennen, was hem onverdragelijk. Behalve dezen had alleen nog Domburg persoon lijken invloed op den hertog, meer nog misschien dan de hertoginwant tegenover hem had Karei George zijn tengellooze drift altijd weten te beheerschen. Den eersten aanval van toorn vreesde Ullow het nicest; wanneer die voorbijging zonder dat er iets De heer J. Van Houte, onderwijzer te Grijps- keike, benoemd als zoodanig te Heinkenszand, heeft hiervoor bedankt, aangezien zijne jaarwedde door den gemeenteraad van Grijpskerke met ƒ50 is verhoogd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren werd het debat over de belastingvoor stellen voortgezet. De heer Van Velzen protesteerde tegen de bewering van den heer Van Houten, alsof de anti-revolutionairen hunne beginselen zouden verloochenen. Hy en de heer Poelmandie de voor stellen geen belangrijke verbetering vond, achtten eene vermogensbelasting niet toe te passen zonder de bedrijfsbelasting te kennen. De heer Van Karnebeek en de heer Veegens zijn er voor, maar de eerste bestreed eene verhooging van het gedistilleerd en drong aan op vrijstelling voor hen die nog in het patent gedrukt worden. De heer Van Delden wilde het onroerend goed lager zien getroffen in de ver mogensbelasting. De heer Vermeulen beweerde dat deze belasting juist den nijveren middenstand sterker drukken, den landbouw weinig baten en den socialen toestand niet verbeteren zal. De heer De Kanter verklaarde de ontwerpen een eerste stap in de goede richting, vooral wegens ontheffing van den kleinen boerenstand. Hij zou mitsdien voor de ontwerpen stemmen, behalve voor dat tot verhooging van den jeneveraccijns. Landbouw en Veeteelt. Beknopt verslag van het verhandelde in de zomer-vergadering van het hoofdbe stuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland", gehouden te Kruiningen den 21 Juni 1892. De vergadering wordt door de leden van het uit voerend deel van het hoofdbestuur en een twaalftal afgevaardigden der afdeelingen bijgewoond. De heer mr. P. C. J. Hennequin fungeert als voorzitter. De voorzitter opent do vergadering en maakt met een enkel woord melding van het treurig verlies, dat de maatschappij geleden heeft door het overlijden van haren verdienstelijken voorzitter mr. J. Moolen- burgh. Na vaststelling der notulen van de vorige ver gadering worden de volgende besluiten genomen a. Een adres van adhaesie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te richten aan het adres, dooi de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartieraan genoemd lichaam ge zonden, inzake de belasting-voorstellen van den Mi nister Pierson. b. Een benopt verslag van het behandelde in de hoofdbestuurs-vergaderingen aan de in Zeeland uit komende bladen te geven. c. Het uitvoerend deel te machtigen om, in over leg met de commissie voor de regeling van het hoef beslag, deze zaak verder te regelen en zoo mogelijk er een begin van uitvoering aan te geven met vast stelling van het beginsel van ambulante cursussen. d. Eene lijst van acht personen op te maken, waarvan door elke afdeeling éen uit haar midden te benoemen, voor een door Gedeputeerde Staten van Zeeland te benoemen commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland. e. Het adres van de landbouwers uit bet kies district Oostburg, in zake de sluiting der Belgische grenzen voor ons vee, te ondersteunen. Mededeeling wordt gedaan van de uitvoering van de besluiten, genomen in de vorige vergadering, zijnde lo. Een schrijven aan Ged. Staten van Zeeland, houdende verzoek in het vervolg een vervroegde sluiting der jacht op klein wild niet meer te bevelen. 2e. Een aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht adres, houdende verzoek, den prys voor het onderzoek van suikerbieten op suikergehalte voor elk afzonderlijk monster op 0.50 te bepalen en een gratis onderzoek toe te staan van de op de proefvelden der maatschappij verbouwde suikerbieten. Blijkens schrijven van den inspecteur M. O. be last met het toezicht op de landbouw-scholen, heeft de Minister besloten, het onderzoek van bieten op 0.50 te bepalen voor elk afzonderlijk monster, tel kens wanneer de onmogelijkheid om het vereischte aantal monsters (25) bijeen te krijgen aanwezig blijkt bijzonders gebeurde, dan meende hij te kunnen hopen. Met een diepen zucht nam bij de pen op om aan Domburg te schnjvenmaar spoedig legde hij haar wéér neder. De geheimraad was hem niet heel wel gezind meer dan eens had de kamerheer de door dringende blikken van den ouden man met wan trouwen op zich gericht gezien en nu zou hy hem zeggen»gij hebt mij met recht gewantrouwd, ik ben een schurk, een bedrieger, een falsaris" hij, Kurt von Ullow, zou dat met eigen hand neerschrij ven en met zijn naam onderteekenen onmogelijk Hij sprong op en liep met onzekere schreden in de kamer op en neer. Maar er was gevaar in aan tocht en hij mocht niet in de eerste plaats aan zijne smart en zijne vernedering denken. Zijn eerste, hei lige taak was de zijnen voor ellende en smaad te behoeden. »Ik moet, dus wil ik zeide ook hy thans, evenals kort te voren in hetzelfde vertrek zijne doch ter gezegd "haden zich andermaal voor zijne schrijf tafel nederzettende, begon hij zijne bekentenis. Maar hij zou er niet ver mede komenwant nauwelijks had hij een paar regelen geschreven, toen er van beneden een verward geraas tot hem door drong. Als een gejaagd hert schrikte hij op, vloog naar de deur en opende die om te luisteren. Hij had zich niet vergistEr waren mannen in de be nedengang,] het oude Doortje liet een doordringenden gil hooren en toen vroeg men naar hem. Zou er al iets ruchtbaar geworden zijn Kwam men hem ge vangen nemen Een oogenblik stond de kamerheer verplet, maai bij kwam spoedig tot bezinning. Naar den hertog zeide hy. Hij stak den pasbegonnen brief bij zich, snelde de achtertrap af, door den tuiu,door het steegje, te zijn; doch het verzoek om kosteloos onderzoek van de bieten, van de proefvelden afkomstig, niet in te willigen. De onmogelijkheid tot het verkrijgen van een 25tal monsters kan bewezen worden door een ver klaring, geteekend deor 2 getuigen, met het monster aan den directeur van het proefstation te zenden. 3e. Een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden, houdende verzoek om voor onze provincie een landbouwleerear aan te stellen. De beslissing daarop wordt nog ingewacht. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. Moolonburgh, wordt de heer mr. P. C. J. Hennequin, vice-voorzitter der maat schappij, tot voorzitter gekozen. Deze, ter vergade ring tegenwoordig, verklaart zich bereid die benoe ming te aanvaarden. De afdeelingen Zierikzee en Tholen zullen onderling vaststellen de plaats waar in 1893 de algemeene ver gadering der maatschappij zal worden gehouden. De secr. der My. t. b. v. 1. e. v. in Zeeland, X. G. J. KAKEBEEKE. Gemengde Berichten. Naar men ons uit Hcinkenszaiid meldt is de som van 900, die een koopman in galanterieën meende verloren te hebben, in een busje wél be graven in den grond onder zijn schuurtje gevonden. 's Bleerenlioek. Aan den wedstrijd naar den vasten vogel, uitgeschreven door de Handboog-socië teit Concordia" alhier en j.l. Zaterdag gehouden, namen 70 schutters van verschillende sociëteiten deel, als 3 van »De Edele Handboog" te Oudelande, 2 van »St. Barbara" van 's Heerenhoek, 5 van »St. Sebastiaan" en 4 van Willem Teil" te Ovezand, 13 van »Soranus" te Heinkenszand, 5 van Voor uitgang zij ons steven" te Kwadendamtne, 9 van »De vrije Schutters en 3 van »St. Bastiaan" te 's Heerenhoek, 1 van Victoria" te Kwadendamme, 4 van »De Edele Handboog" te Kapelle en 21 van de feestvierende sociëteit. De hoofdvogel a 30 cent per schutter (f 21) en een zijvogel a 20 cent (/*14) weiden geschoten door Albr. v. d. Dries van de Vrije Schutters" en een zij vogel door Jan Geus van Concordia", terwijl de beide kallen a 10 cent (ƒ7) respectievelijk geschoten werden door Albr. De Bie van »St. Sebastiaan" te Ovezand en D. Boonman van »Concordia". Aan de ringrijderij, dienzelfden dag gehouden, werd deelgenomen door 21 ruiters. De meeste ringen werden gestoken door G. Moizon on W. De Jonge, die beiden 6 ringen hadden. Door de muziekgezelschappen van Borsele en 's-Heerenhoek werden beurtelings eenige nummers ten gehoore gebracht, welke bijzonder goed werden uitgevoerd. By de harddraverij, die des Maandags (laatsten kermisdag) werd gehouden, en waaraan door 8 paai den werd deelgenomen, werd de le prijs gewonnen door Rozet, bruine merrie van den heer De Ram, en bereden door A. De Bruin, Schengei^olderde 2e prijs door Hans, bruine ruin van A. De Winter te 's-Heerenhoek, en bereden door P. Van den Dorpel de 3e prijs door Leeuw, vos ruin van J. Van Eijke- ren Sr. te 's-Heerenhoek, en bereden door W. Van den Bosch te Wilhelminadorpde 4e prijs door Bles, bruine ruin van J. De Jonge te Borsele, en door hem zelf bereden, terwijl de premie bij loting ten deel viel aan Zus, zwarte merrie van L. De Jonge te 's-Heerenhoek, en bereden door C. Moizon, welke ook om den 3en en 4en prijs heeft moeten kampen. Het feest werd opgeluisterd door het muziekgezel schap Oefening baart kunst" alhier, die de rui ters naar en van de renbaan geleidde. Onder het spelen van verschillende volksliederen werden de prijzen door den heer Burgemeester uitgereikt. Te Arnhem stond Maandagnacht een vrouw op het punt moeder te worden. Bij het verplaatsen van het ledikant viel de brandende petroleumlamp in haar bed en stond spoedig alles in vlam. Men kon de vrouw gelukkig nog tijdig de trappen af dragen en op een veilige plaats bezorgeneen uur later had zij een zoon. Een stalhoudersknecht, die bij den brand hulp wilde bieden, viel daarbij door een zolderluik en brak, behalve drie ribben, het sleutelbeen. Bewusteloos werd hij naar het zieken huis getransporteerd. Huis en inboedel, beide ver zekerd, bekwamen veel schade. stapte, toen hij de hoofdstraat bereikt had, in de eerste vigelante de beste en reed naar het kasteel. Wat hy vreesde was echter niet gebeurdhet was beslist, dat bij zijne eigene eerloosheid openbaar zou maken. Wat hij beneden in zijne woning ge boord had waren de voetstappen van de vrienden zijns zoons en vóór het huis stond een rijtuig, waar uit met de grootste voorzichtigheid en onder toezicht van een dokter, het schier levenlooze en met bloed overdekte lichaam van Hellmuth werd gedragen om het in de kamer der weenende dienstbode te bed te leggen. ACHTSTE HOOFDSTUK. Met oogen rood van het weenen en van het wa ken zat Gabriëlle dien morgen tegenover hare moe der aan het ontbijt. Den ganschen nacht had zij altijd weder overwogen wat haar te doen stond, zon der tot een besluit te komen. Werktuigelijk had zij gevraagd hoe haar moeder zich gevoeldezij had ternauwernood naar het antwoord geluisterd en daarna een langdurig stilzwijgen bewaard tot ze eindelijk uit hare overpeinzingen opwaakte met het bewustzijn, dat ze toch iets moest zeggen. »Waar papa toch blijft?" vroeg ze. »We zullen hem wel niet aan het ontbijt zien" antwoordde hare moeder. »Hij is reeds eenige uren geleden naar de stad gegaan om belangrijke brieven in ontvangst te nemen. Vermoedelijk zijn ze met den nachttrein niet gekomen en wacht hij nu in de stad of wellicht de ochtendtrein ze medebrengt. O. Gabriëlle, hoe zeldzaam goed is toch uw vader ging ze met stralenden blik voort. »Ik heb nu. reeds

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2