1892 N°. 75. Dinsdag 28 Juni. 79ste jaargang. FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden Yan 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. GOES, 27 |Juni 1892. De vorige week kon men in De Zeeuw lezen de ongerijmde beschuldiging, dat de liberalen de schuld zijn van de demonstratie van het volk bij het bezoek der Koninginnen aan het Noorden van ons land. Alle gal spuwde het blad uit in deze woorden Hunne liberale vaders van 1848 waren vrij wat onbeschofteren die van 1792 pleegden gruwelen aan koningskinderen, waartoe wij zelfs de socialisten van 1892 niet in staat achten". Het Weekbl. v. Z.- VI. teekent hierbij aan Mogen we De Zeeuw even herinneren aan de Engelsche Calvinisten van 1649, die heel christelijk hun Koning Karei I het hoofd voor de voeten leg den, liefst na een kapitteltje gelezen te hebben uit den bijbel en het uitspreken van een gebed, zooals dat bij alle christeljke vergaderingen thuis hoort, om vervolgens het arme Ierland uit te moorden en de gevangenen te verkoopen voor slaven naar Jamaica. Christelijk11" Naar men ons mededeelt zal a. s. Donderdag avond van 8 tot 10 uren de harmonie »Hosannah" in de tent van Yolks vermaken" op de Groote markt alhier eene uitvoering geven. Onder de bekroonden op de landbouwtentoon stelling te Kruiningen is verzuimd te vermelden dhr. J. Z u i d w e g te Heinkenszand voor een gewij- zigden koksploeg (getuigschrift). middelburg;. Gistermiddag per trein van 12.32 kwam het harmoniegezelschap »Eupho- n i a" uit Goes alhier aan, om deel te nemen aan het bestendig muziekfestival. Omstuwd door een groote menigte begaven dit en een Belgisch fan- farenkorps zich al spelende door een deel der stad naar het Schuttershof, alwaar het festival plaats had. Te kwart over drie uren betraden zij de muziek tent, om daar op zeer nette wijze vier nommers ten gehoore te brengen. Na afloop had het muziek gezelschap de attentie om voor zijn zuidelijke broe ders de Brabanyonne uit te voeren. Evenals ieder deelnemend gezelschap ontving het eene herinne- ringsmedaille, welke met een toespraak van dhr. M. S. De Zeeuw werd uitgereikt. D# prijzen van het zaaigoed zijn, volgens de Iers. en Th. Ctnog steeds stijgende. Voor goed van een rijksdaalder grootte en daarboven wordt ƒ20 gevraagd; 19 is er reeds voor geboden. De verlaging der temperatuur na de buitenge wone Mei-warmte heeft het water van 22 tot 15 graden C. teruggebracht, wat natuurlijk niet in het voordeel is der cultuur. Evenwel blijft het jonge goedje nog flink groeien. Hoeveel liefhebberij er is voor het leggen van pannen blijkt daaruit, dat voor gekalkte (d. i. voor de cultuur klaargemaakte) pannen bij publieke vei ling ƒ16,60 is besteed, dat is heel wat boven den kostenden prijs. Uit het Duitsch. Zonder naar het postmerk te kijken stak de ka merheer den brief van baron Florentin in den zak en snelde naar zijne woning in de stad. Daar wilde hij hem lezen. Het was hem te moede alsof hij onder de bevestiging van het gelukkige nieuws van den vorigen avond zou bezwijken. »Ik mag thans allerminst ziek worden, zelfs niet van blijdschap" zeide hijtoen viel het hem in, dat hij nog niets gegeten had. Hij beval Doortje in een der andere vertrekken een ontbijt voor hem gereed te zetten, daarna klom hij met knikkende knieën de trap op, begaf zich naar zijn kamer, waarvan hij de deur op slot deed en ging aan zijn schrijftafel zitten om den brief te lezen. Het couvert bevatte verscheidene dicht beschre ven blaadjes, maar reeds na het lezen der eerste regels liet de kamerheer de hand met het papier zinken. Zijn gelaat werd lijkkleurig, zijne oogen dwaalden angstig van het eene voorwerp naar het andere. »Het is niet mogelijk ik droom ik moet veikeerd gelezen verkeerd begrepen hebben het kan niet niet waar zjnkreunde hij en hij begon van voren af den brief te lezen. Hij luidde Beste Ullow Gij herinnert u wellicht ons gesprek in den tuin, waarbij ik u toegaf, dat tot het welslagen van het best overlegde plan een onberekenbaar iets noodig is, dat wij »geluk" noemen. Dit onberekenbare heeft ons in den steek gelaten; onze onderneming ligt in De VI. Ct. verneemt, dat H. M. de K o n i n - gin-Regentes besloten heeft, om met H. M. de Koningin het volgende jaar aan Zeeland een be zoek te brergen. Naar aanleiding van het bezoek der Koninginnen in het Noorden zegt de Haagsche briefschrijver der Arnh. Ct. »Ik moet een opmerking maken betrekkelijk de feestvieringen te Leeuwarden of elders. Ik bedoel de plaats, waar zekere vereeniging voor Algemeen Kies- en Stemrecht al zingende uit den hoek is ge komen. Verbeeld u, dat die stemlustige en hunne stern-luchtende heeren ons het Koninginnetje een voudig willen ontrooven, haar onthagenaarsteren. In het door de dagbladen medegedeeld lied, dat haar a Vinstar van haren grooten stamvader in het Wil helmus van Nassouwea" gprekend opvoert, laat men haar zeggen »0p 't vorstelijk Loo ben ik geboren!" Hierin vergissen de zangers zich geducht. Koningin Wilhelmina (ik heb het altoos betreurd dat zij niet met den echt Hollandschen naam Willemina gedoopt is) is geboren in Den Haag en nergens anders. Ik herinner mj dien een-en-dertigsten Augustus van 1880 nog uitstekend. De geheele stad was vol ge spannen verwachting op de geboorte van den troon- opvolger, di© met kanonschoten zou aangekondigd worden. Was het eene Prinses, dan zou men er vijf hoorenvoor een Prins zou het kanon zevenmaal, of tienmaal, of een-en-twintigmaal, dat herinner ik mij niet, maar in elk geval meer dan vijfmaal zijn gebulder verheffen. Daar begon opeens des avonds te 7 of half 8 uur het geschut te spreken, en zeker hebben in Den Haag nooit meer personen met in spanning geluisterd en met belangstelling nageteld. Toen de vijf schoten gevallen waren en het geschut zweeg, wist men er alles van. Voor menigeen was het eene teleurstelling, daar men een Prins liever gehad had. Wel is waar was prins Alexander toen nog in leven, bestemd om zijn vader als Koning op te volgen, maar men wist dat de Prins ziek en zwak was en menigeen verwachtte toen reeds, dat de pasgeborene van 31 Augustus 1880 de dadelijke opvolger van Koning Willem den Derde zou zijn. Wegens de geijkte opvatting, dat de teugels van de regeering in manshand heter dan in de hand eener vrouw gevoerd worden, had men toen spijt over de kunne der jonggeborene, maar ik durf wedden dat zij, die toen spijt hadden, daar thans anders over zullen denken. Vooreerst doet het optreden van de tegenwoordige Regentes heel wat afbreuk aan die geijkte opvatting; H. M. bewijst, evenals Koningin Victoria sedert jaren aan haar volk bewezen heeft, dat er ook by eene zwakke vrouw regeeringskracht genoeg kan huizen. Daarenboven zal, indien er be hoefte was aan persoonlijke aanschouwing om de genegenheid voor het Vorstenhuis in het noorden aan te wakkeren, dat doel meer bereikt zijn door de kennismaking van een lieftallig meisje van elf jaren dan door een knaap van denzelfden leeftijd, duigen. Wat is het toeval toch grilligDe heerlijkheid St. Ignatius, die onze goudmijn moest worden, zal het nu worden voor den echten baron Karei Josef Florentin, dien ik voor altijd op zijne goederen in Moravië opgesloten waande. Wat mij betreft, ik kan volstrekt geen aanspraak op dien naam doen gelden, ja zoover ik weet vloeit er geen druppel adellijk bloed in mijne aderen. Met welk een »jool" ik dat de aristocratie van uw residentietje kenbaar maak kan alleen iemand begrijpen, die, evenals ik het grootste deel zijns levens heeft gesleten dan eens als clown, dan weer als bediende bij adellijke lui en geldaristocratie. Het spijt mij, dat ik niet mede aan zien kan hoe z« zullen opschrikken, die hooggeboren en hoogwelgeboren heeren en dames, wanneer ze vernemen, wien ze zoolang als huns gelijke hebben behandeld en ontvangenEn dat ze het vernemen zullen, daarvoor zullen couranten en politieberichten wel zorgen. Gij moogt echter het eerst worden ingelicht, beste Ullow, opdat wij voortaan in waar heid die goede kameraden" kunnen zijn, waar voor men ons tot nutoe verkeerdelijk heeft gehouden. Luister dus »Ik ben gedoopt met den naam Johan Nepomuk, maar 1 of mijn vader, die als decoratieschilder en souffleur bij een reizend tooneelgezelscliap dienst deed, Krattenhuber of Krattenbacher heette, heeft hij zelf nooit precies kunnen uitmaken. Mij bevielen echter geen van beide namen en daarom was ik er al vroeg op uit, mij een mooieren te verschaffen. Ik heb dat als acteur, als zakkenroller, als lakei, als rondreizend voorlezer, ja zelfs als dichter be proefd. Eindelijk ik begon reeds eenigszins op jaren te komen ontmoette ik op de jaarmarkt van een landstadje in Moravië baron Karei Josef Florentin; ik had hot geluk hem zijae verveling die, al is hij honderdmaal Prins, ten slotte maar een jongen met weinig aanvalligs blijft. En in de eerstvolgende twintig jaien blijft zonder twijfel het voordeel aan het vrouwelijk geslacht; een Kroonprins of jong Koning doet in zijne jongelingsjaren maar al te dikwijls dingen die hem, al rekent de ver standige ze hem wegens zijn© bijzondere opvoeding niet toe, bij menigeen in de schatting doen dalen de populariteit eener Prinses of Koningin daarentegen blijft in den regel onverlet." Men sclirjft aan de N. R. Ct. uit Groningen, 25 Juni Gisteren, bij hare terugkomst ten gouvernements huize van de wedrennen, wachtte de Koningin eene aardige verrassing. Ter gedachtenis aan haar verblijf te Groningen vond zij in haar salon eene poppenkamer, vernuftig vervaardigd door den meu belmaker Van der Vaart en geheel gevolgd naar het stadhuis van Groningen. Het is eene attentie van de echtgenoote van den Commissaris der Konin gin, mevrouw Van Panhuys, die door de keuze van dit geschenk ons het bewijs geeft hoe goed men onder de zeer eigenaardige omstandigheden waarin «ene Koningin als de onze verkeert toch het kinder lijke in haar weet te bewaren. Dit is trouwens juist het aantrekkelijke dat hare verschijning voor ieder heeft: hare natuurlijkheid, de afwezigheid van alles wat naar affectatie zweemt. Overal waar zij zich vertoont, is de kleine Koningin het voorwerp van een geestdriftig huldebetoon. Men zou meenen, dat in een kind, dat zich door ieder als meerdere ziet behandelen, zelfs door hare eigene moeder, die haar steeds de eereplaats afstaat in het rjtuig, aan den officiëelen maaltijd, bij elke gelegenheid, dat in een kind, dat zich zelfs door hare speelnootjes nooit anders hoort aanspreken als met Majesteit, alle frisch- heid, alle naïeveteit, alles wat de ontluikende jeugd voor ons zoo bekoorlijk maakt, zou moeten onder gaan. Welnu, bij Koningin Wilhelmina is het niet alzoo. In al Haar doen, in al Hare beweginkjes, in Haar kijken en praten, in de wijze waarop Zij van het gelaat Harer Moeder afleest of Zij bijv. bij de aanbieding van ververschingen dit of dat mag nemen, en eiken moederlijken wenscli onmiddellijk verstaat en zich daarnaar gedraagt, treft ons iets, dat ons den uitroep ontloktprecies als een ge woon kind zou doen en wij vereeren dan in haar wat wij het liefste vinden in onze eigen kinderen. pik ben uit beginsel niet monarchaal, maar repu blikein", zeide mij gisteren een vriend, met wien ik het niet altoos eens ben, »maar", voegde hij er bij avoor zoo'n kind niet waar Hij bedoelde voor zoo'n kind onderdruk ik het antimonarchale in mij. Voor haar zal ik de monarchie trouw zijn O, dat het der moeder gegeven zij, dit konings kind te doen opwassen tot eene vrouw, van wie men zeggen zal»In mijn hart ben ik republikein, maar voor zoo'n Koningin het zijn nooit de volken die afvallig worden. Het zijn altoos de vorsten. te verdrijven en hij nam mij aan als zijn secretaris en reisgenoot. Wij gingen naar Weenen, naar Parijs, naar Engeland, naar Italië. Dit onhebbelijk individu wilde zich, hoew«l lang niet jong meer, door de beschaving nog laten bewerken, maar &j vermocht niets op den ongelikten beer. De mooie nicht, ter wille van wie hij de proef waagde, liet hem een blauwtje loopen. Hij trok zich toen verwoed op zijne goederen terug, ik blies den aftocht, maar ik behield zijn pas, dien hij toch niet meer noodig had en ik begaf mij onder den naam van baron Florentin naar Baden-Baden. Sedert dien tijd heeft mijn geluk bij het spel, aan de groene tafel zoowel als aan de beurs, mij de middelen verschaft om overeenkomstig mijn nieuwen naam te leven. Slechts eenmaal ben ik door mijn aangenomen naam in ongelegenheid geraakt, namelijk verleden jaar in Neundorf, waar ik aan de speeltafel een half broeder van baron Karei Josef Florentin ontmoette. Maar ik gaf nijj snel beradon uit voor een afstamme ling van een zijtak der Florentins, die eigens in Karinthië woont en weldra won ik als neef het ver trouwen van dat verloopen individu, die sedert jaren met de zijnen overhoop ligt, en nu dan eens hier dan eens daar als jager, houtvester of zoo iets in betrekking was. Zoo is hij ook op St. Ignatius ge weest en daar heeft hij do bruinkoolbeddingen ont dekt. Hij ging bereidwillig op mijn voorstel in om te zamen die ontdekking ten onzen bate aan te wenden en wanneer gij, beste Ullow, niet zoo onver antwoordelijk lang geaarzeld had, hadden wij reeds lang in hot bezit en het genot daarvan kunnen zijn. Nu echter heeft zich de verloren zoon der familie van Florentin tot zijn halfbroeder gewend en daar Karei Josef behoorlijk rekenen kan, heeft er verzoe ning, associatie en zoo meer plaats gevonden Ik zal u geeno verwijtingen doen, want het mislukken H.H. M.M. de Koninginnen hebben bij het af scheid te Groningen behalve dotaties aan het doof- stommeninstituut en de ambachtsschool, eene gift van 1200 aan de algemeene armen verleend, en o. a. ook de politie en de muziekcorpsen van garnizoen en schutterij met een geschenk in geld bedacht. Volgens een particulier telegram van het Han- 9 delsblad heeft een ontzettende vulcanische uitbarsting plaats gehad op een der groote S a ngir - eilanden (een Nederlandsche bezitting ten noorden van Minahassa van Celebes). Honderden inboorlingen hebben bjj deze ramp het leven verloren. De schade aan eigendommen van bijzondere per sonen (Europeanen en Chineezen) is groot. De re- georing, die zelf geen schade leed, helpt de nood lijdende streken krachtdadig. Het Ilbl. geeft naar aanleiding van eene vraag, wat toch het woord peraequatie beteekent, dat thans zoo vaak in staatsstukken en opstellen over belastinghervorming voorkomt, eene toelichting daaromtrent. Het woord heeft betrekking op de grondbelasting. Deze wordt geheven naar de geschatte belastbare opbrengst der landerijen en gebouwen. Ruim een halve eeuw geleden is nagegaan, hoeveel de jaar lij ksche opbrengst in geld was van elk grondbezit, en over het gezamenlijk bedrag werd toen de som om geslagen, welke de grondbelasting moest opbrengen. In den loop der tijden is echter die opbrengst veol veranderd en de last daardoor zeer ongelijkmatig geworden. Daarom werd besloten tot een nieuwe algemeens ©chatting. Deze heeft van 18681873 plaats gehad van de gehouwen, en daarop is van 1876 af de belasting van de gebouwen geheven volgens d© nieuwe belastbare opbrengst. Het geheele bedrag der belasting bleef hetzelfde, maar naarmate de huurwaarde liooger of lager bleek te zijn geworden dan voorheen, werd de belasting verhoogd of ver laagd. Zij werd voor alle perceelen op ruim 5 pet. van de onzuivere huurwaarde gesteld. Die maatregel nu, om den last voor alle perceelen gelijk te maken, heet peraequatie of gelijkmaking. Een gelijke maatregel werd in 1879 bevolen voor de ongebouwde eigendommen, de landerjen. De nieuwe schattingen zijn eerst in 1890 afgeloopen en hebben tot uitslag gehad, dat de gezamenljke be lastbare opbrengst, die 60 jaar geleden op 46 millioen was gesteld en tot dusver zoo is gebleven, tot ruim 100 millioen bleek te z jn gestegen. De.grondbelasting der ongebouwde eigendommen moet nu ook volgens die nieuwe schattingen worden omgeslagen, om den last voor alle grondeigenaars geljk te maken. Wat die taak van peraequatie zoo moeielijk maakt is de aanzienljke verhooging, welke voor een deel der eigenaars neerkomt op aanmerkeljk hooger be drag dan waarop zj bjv. by aankoop hebben ge- onzer plannen is straf genoeg voor u. Me dunkt, ik zie het van hier, hoe ge in vertwjfeling zelf de zaak aan het licht wilt brengenik raad u echter dringend dat niet te doen. Mjn omstandig verhaal heeft eensdeels ten doel u over den eersten schrik heen te helpen en ander deels om u te bewyzen, dat ik meer dan een pijl op mjn boog heb en dat de wereld niet zoo klein is als velen meenen. Meer dan vjf jaren toch heb ik mijn rol als baron Florentin kunnen spelenNu dat in Duitschland, in Europa niet langer wil ge lukken, blijven mj nog vier andere werelddeelen over. Het komt mj voorloopig het gemakkeljkst voor mj naar Amerika te begeven en ik verzoek u drin gend mj ten spoedigste daarheen te volgen. Het kapitaal, dat ik in handen heb, verzekert ons beider toekomst. Wees niet bang, dat ik u uw rechtmatig deel daarvan zal onthouden. Dieven zijn onder elkaar altjd eerlijk" zegt het spreekwoord terecht. Nu zult ge misschien zeggen, dat ik om dit te zjn u heb geld had moeten terugzenden, dat bestemd was voor den aankoop van het landgoed in Bohemen. Maar ten eerste bleef ik dan zonder middelen en ten tweede zou hot u niet uit de moeieijkhoden helpen. Hoe toch zoudt ge het tekort in de privaatkas van den hertog aanzuiveren V Hoe zoudt ge uwe schuldeischers tevreden stellen 1 Neen, de oude toestand is voor u even onhoudbaar geworden als voor mij. Daarom moed gevat, mijn vriend, den edelman en alle andere vooroordeelen, die u in den weg staan, achtergelaten en als een nieuw mensch met frisschen moed een nieuw leven begonnen Ik heb dat meer dan eens gedaan en het is mj altjd goed bekomen. Kunt ge zonder de uwen niet leven, dan kunnen ze u latei- volgen; daartoe zal zich wel eene goede gelegenheid voordoen. Voor dit oogenblik moet ge echter alleen uwe eigen veiligheid in het oog houden.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1