van den bruidegom niet onder eede verzekerden, dat zij hun zoon als huwelijksgift een kalf zouden mee geven. Wijl aan die sommatie geen gevolg werd ge geven, bleef de vrouw bij haar weigering volharden en konden de trouwlustigen weder, zooals zij ge komen waren, vertrekken. Omtrent Goolam Kader bevat het D. v. N. eenige mededeelingen, die tot een juister oordeel over den Perzischen oculist in staat stellen. Een medewerker van dat blad heeft een bekende specialiteit in de oogheelkunde geraadpleegd en deze zeide: »Ik heb veel van dien man gehoord en ge lezen, veel slechts over zijn optreden in Brussel, doch ik geloof, dat het beste is hem volkomen te negeeren. En wat nu de schijnbare resultaten betreft, sug gestie speelt tegenwoordig een groote rol in de ge neeskunde. Ik had o. a. onder my n patiënten een jong meisje, dat leed aan hysterische blindheid. Toen het kind bij mij kwam, zei ik haar, dat ik haar binnen een week geheel zou genezen. Het meisje was zeer ge lukkig. Ik schreef haar een onschuldig oogwatertje voor en zei haar dat zij hiervan dagelijks, op de klok af, viermaal twee druppels in het blinde oog moest druppelen. Zy moest dit voorschrift stipt op volgen en voor dat de week om was, kwam het kind geheel genezen bij mij. Het oogwater had dit niet uitgewerkthet was de suggestie en hierdoor kan die Arabier misschien ook eenige genezingen verrichten. Verder kunnen de resultaten op verpleegden uit de Werkinrichting als volgt worden uitgelegd Komen bij ons onvermogende blinden en zien wij kans hun door eene operatie tot half blinden te maken, dan laten wij deze dikwijls achterwege, om dat de maatschappelijke positie van een blinde altijd beter is, dan die van half blinden. De eersten kunnen nl. opgenomen worden in een instituut, de laatsten niet, hoewel zij slechts op zeer gebrekkige wijze door handenarbeid kunnen voorzien in hunne be hoeften. Ook komt het wel voor, dat wij op verzoek van den patiënt of van de ouders niet opereeren, waar slechts weinig licht is te geven. Krijgt dr. Kader deze lieden nu onder behande ling, dan kan hij hun misschien eenig licht terug geven, doch dit beteekent zeer weinig. Zoo is in de inrichting op de Stadhouderskade eenigen tijd een blinde jongeling opgenomen geweest, die geheel uit de natuur het gezicht terug kreeg. Zoo waren twee zusters, lijdende aan een aange boren oogkwaal, verpleegd in het instituut. De eene genas zij werd ontslagen, doch spoedig daarop moest zij weer worden opgenomen, de kwaal was terug gekeerd. Dit zijn alle voorkomende gevallen. Wil het geluk nu, dat dr. Kader iets dergelijks ondervindt bij zijne patiënten, dan beroemt hij zich hierop en het volk loopt er in. De genezing van den man »met een vlies voor het oog", is eenvoudig een absurditeit. Dit is niets dan een vlek op het hoornvlies, die het gezicht be neemt, en geen vlies, dat weg te nemen is. Ont staat echter door ontsteking eee gaatje" in het hoornvlies, dan kan de blinde weer eenigen tijd zien, doch spoedig daarop is hij weer geheel blind. Mis schien verkeerde die Ruwaard thans in een tijdperk van tijdelijke ziendheid, genezen is hij zeker niet. Niettegenstaande dit alles twijfel ik niet of de man zal hier ter stede hoog in aanzien komen. Het volk houdt van het geheimzinnige, doch een medicus kan spoedig zien of hij te maken heeft met »Schwind- lerei" of met wetenschap. Bovendien duuit de behandeling van dien man volgens zijn zeggen zéér lang, terwijl hij zijn pa tiënten veel geld vraagt." De Belgische Indépendcince meldt omtrent dezen persoon »De beruchte oculist Goolam Kader is op dit oogenblik te Amsterdam en heeft er naar het schijnt verbazend succes. Tot zoolang als het duurt Uit Brussel werd medegedeeld, dat Goolam Kader aldaar alles behalve aangename herinneringen heeft achtergelaten en van daar verdwenen is op eene wijze die niet kan strekken tot verhooging van zijn roem. In sommige gemeentescholen van Luxemburg is een gedrukt stuk aangeplakt, waarin eenige veel zeggende cijfers inzake het drankgebruik worden medegedeeld o. a. dat in 160,000 kroegen in België jaarlijks 70 millioen liters jenever worden verbruikt die 135 millioen frs. kostendat van de 125,000 sterfgevallen jaarlijks 25,000 aan misbruik van sterke drank worden gewetendat, terwijl de bevolking sedert 15 jaar slechts met 14 pet. toenam, het jeneververbruik met 37 pet. vermeerderde, de ge vallen van krankzinnigheid met 45 pet., de mis drijven met 74, de zelfmoorden met 80 pet., de bedelarij met 150 pet. Toen Bismarck naar de kerk reed, om de trouw plechtigheid van zijn zoon bij te wonen, slingerde een man een groot pakket in het rijtuig van den prins. Het pakket vloog Bismarck tegen de borst. De prins schrikte, maar graaf Herbert greep het pakket en wierp het naar het hoofd van den man, die er mede gegooid had. Er klonk uit het volk een »Heil Bismarck en eenige Duitsch-nationalen wier pen zich op den man, die zeker gelyncht ware ge worden, als de politie hem niet beschermd had. Op het bureau van politie vertelde de man, dat hij Ferdinand Lorenz heette en uit wraak had gehandeld. Hij riep steeds: »Hij verdient niet anders; hij heeft mij met voeten getreden." Men vermoedt, dat de man krankzinnig is. Het j>akket zat vol geschrif ten en er stond buiten opVoor Bismarck en de openbaarheid. - Volgens berichten uit Madrid staat het tele grafisch verkeer in Spanje nagenoeg stil tengevolge van de werkstaking van 3000 telegrafisten, onder bewering, dat de regeering hen benadeelt door de samensmelting van den telegraaf- met den postdienst te beeogenhiertegen verzetten zij zich, omdat in Spanje de postambtenaren als inferieure beambten beschouwd worden. De regeering maakt voorloopig gebruik van de spoorwegtelegrafen. Men meldt nader, dat alleen officiëele dépêches langs de telegraaflijnen worden overgebracht. De dienst wordt nu waargenomen door 400 weinig ge oefende vrouwen. Menzegt, dat de regeering een komplot heeft ontdekt en voornemens is krachtig op te treden Te Bradley, Wolverhampton, ging voor eenige dagen een arbeider een lading gesmolten metaal ha len en bracht ze onder den reusachtigen hamer, die met stoom in beweging wordt gebracht Toen hij bij den hamer gekomen was, gleed hij uit en viel zoo ongelukkig, dat hij met liet hoofd op den blok terecht kwam, juist op het oogenblik, dat de hamer neerdaalde. Zijn hoofd werd letterlijk verpletterd. In België hebben de herstemmingen voor Kamer en Senaat plaats gehad. Van de vier caudidaten voor den Senaat, die in herstemming kwamen, zijn twee liberale en twee Roomsche gekozen. Van de 10 can- didaten voor de Kamer zijn 8 liberale en 2 Roomsche Tengevolge van deze herstemmingen zal de Kamer nu bestaan uit 92 Roomschen en 60 liberalen, en de Senaat uit 46 Roomschen en 30 liberalen. Gedurende een hevig onweder is in een bede vaartkerk bij Pilgram (Bohemen), waar 3000 men- schen bijeen waren, een paniek ontstaan door een valseh gerucht van brand. De uitgangen waren weldra verstopt door de dringende menigte. Honderden men- schen sprongen uit de hooge vensters. Er werden gelukkig slechts twee vrouwen ernstig gewond maar verscheidene menschen bekwamen lichte kwet suren. Niet gelijkend. Bij de onthulling van het gedenkteeken voor Schneckenburger, den dichter van »Die Wacht am Rhein", te Tuttlingen, stond onder het publiek een oud vrouwtje, starende naar het beeld van de Germania. Na eenigen tijd zeide zij, het hoofd schuddend »Neen, hoor, ik heb Schnecken burger goed gekend, maar daarop lijkt hij toch niet.'' Ravachol antwoordde zeer kalm op het ver hoor van den president van het Hof te Montbrison hij bekende ten deele de hem ten laste gelegde moor den en andere misdrijven en las een klein manifest voor, inhoudende dat hij zich opoffert voor de anar chistische zaak en dat hij zeker is, zoo hy wordt veroordeeld, te zullen worden gewroken. Hij is daarop ter dood veroordeeld. Beala en Mariette Soubère zijn vrijgesproken. Een Amerikaan, Frank Lenz, gaat met een bicycle de reis om de wereld maken. Hij hoopt dat in 2 jaar te doen zijn bagage weegt 22 pd.boven dien neemt hij een photographeertoestel mede. Laatste en telegraphische berichten. 's-Oravenhage. TWEEDE KAMER. Het al gemeen debat over de belastingwetten is voortgezet. Dr. Schaepman vereenigde zich met de grondge dachten, doch had enkele bezwaren en wilde zeker heid dat de overige aangekondigde belastingvoor stellen zouden worden afgedaan. Dhr. Rutgers van Rozenburg was er voor, al werd het privilege van het roerend vermogen slechts ten deele opgeheven. Dhr. Havelaar betoogde dat de landbouw wel zou gedrukt worden door de vermogensbelasting, even zeer als de nyvere middelstand. Dinsdag voortzetting. Ierseke. OESTERBEÜRS. Verkocht: Bakke- goed van de grootte van een halven stuiver tot een rijksdaalder a ƒ13, van een gulden en grooter a j 14. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Wïssekerke. Bij de aanbesteding van de on derhoudswerken aan den Anna Frisopolder voor 1892/3, heden gehouden, was laagste inschrijver C. Bolier te Bruinisse, voor ƒ4336. Kapelle. Heden werden alhier door het bestuur van den Willem Annapolder aanbesteedde gewone jaarlijksche onderhoudswerken, aan de zeeweringen van dien polder. Hiervoor werd ingeschreven door J. Lindenberg te Wemeldinge voor 14663, A. Foudraine te Goes voor ƒ13449, J. F. Adriaansens- Polfliet te Walsoorden voor 13447, A. Van Pope- ring te Bruinisse voor ƒ13247, B. den Exter v. d. Brink te Krabbendijke voor ƒ13224, C. De Wilde te Kattendijke voor ƒ13170, G. Bolier te Bruinisse voor f 12988, J. De Jonge te Biezelinge voor ƒ12939, A. V. d. Beek te Zaamslag voor f 12893, P. J. Verbist te Hontenisse voor ƒ12800, wed. J. Jansen Jz. te Ter-Neuzen voor f 12500, Jan De Bree te Ter-Neuzen voor ƒ12315. Gegund aan den laatsten onder nadere goedkeu ring van Ged. Staten. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 25 Juni, 27 27 27 29 29 v 29 30 30 30 - 30 30 30 4 Juli, 4 v 6 6 6 v 7 7 8 Plaats. Ieiseke, Wolfertskijk, Voorwerpen. klavers, huizen en erven, Informatten. Kapelle, koffiehuisinventaris, 's Gravenpolder, vlas, Biezelinge, beestiaal, Kruiningen, veldvruchten, Geersdijk, Goes, Wiseekerke, De Ronde Bresser. PeJle en Lansen Croin. Gallia Merens. Hollraann. Pella. Mulock Houwer en Roelof. huis en erfpachtsrecht, NoordijVe. hofstede, Van de Velde te Belcele en Pilaar, tiendrecht op veldvruchten, Roelof. Baarland, woonhuis en schuur, Pelle en Lansen Croin. Kattendijke, huisraad, Mulock Houwer. Heiukenszaud, hooi- en nagras, De Ronde Breaser. Krabbendijke, huizen en erven, Noordijke. 's-Heerenhoek, huis, land, inboedel, De Ronde Bresser. Kwadendamme, huis en erf, Mulock Houwer. Rilland, stoommeelmolen enz., De Vos. 's-Heerenhoek, huis en land, Mulock Houwer. Ovezand, woonhuis en hooigra3, Pilaar. Ieraeke, hofstede, Pelle en Lansen Croin. Wolfertsdijk, vruchten te velde, Pilaar. Ieraeke, hooigras, tarwe eu rogge, eu verp. houw en we'land, Mulock Houwer. Kruiningen, Ierseke, Ierseke, Rilland, inspan, inspan, vruchten te velde, koolzaad, Roelof en Mulock Houwer. Pelle. Pelle. Hollmann. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 2 Juli, Wilhelminadorp, onderhoudswerken, Bestuur 0<.st- Bevelandpolder. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 25 Juni. 2.56 3.20 9.26 9.50 26 3.45 8.4 10.15 10.38 27 4.32 4.54 11.2 11.24 28 5.17 5.38 11.47 29 5.58 6.19 0.8 0.28 80 6.42 7.4 0.49 1.12 1 Juli. 7.26 7.50 1.34 1.56 Marktberichten. MIDDELBURG, 23 Juni 1892. Aanvoer gering. Handel onbeduidend eu prijzen rau alle artike'en onveranderd. Boter f 0,85 a 0,95 per K G. Eieren f 3 60 per 100 stuks. Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 2