1892 N°, 74. Zaterdag 25 Juni. 79sle jaargang. B XX V O Gemengde Berichten. O- S3 B X-i. Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, adverteiitiëii voor 3 uren op den dag; der uitgave. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde leerh. Zondag 26 Juni, 's voor middags 10 uurds. W. H. Stenfert Kroese van Enschede. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Katwijk aan den Rijn door ds. R. Talma te Vlissingen. filiezelinge. De uitslag van de gisteren gehou den verkiezing van een notabele der Ned. herv. gem. alhier isuitgebracht 28 stemmen, waarvan 1 blanco, J. Lavooy 10, J. De Geus 8, J. Rottier 6, B. M. V. 't Veer 2, P. Butler 1. Er moet alzoo eene herstemming plaatshebben tusschen de heeren J. Lavooy en J. De-Geus. Naar men ons mededeelt zal het morgen 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. V. d. Meulen be noemd werd tot leeraar aan de H. B. S. alhier. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op VRIJDAG den 24 JUNI 1892, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig eerst 9, daarna 10 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de hh. Lambrechtsen, Quist en Fabery De Jonge. Bij de opening der vergadering legt het nieuw verkozen lid, de heer Lenshoekin handen van den ""Voorzitter de eeden af, voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet van 1848 en art. 39 der Gemeente wet hij wordt met zijne verkiezing geluk gewenscht en neemt zitting. 1. De Notulen der vergadering van den 19 Mei jl. worden gelezen en goedgekeurd. H. De Voorzitter doet vervolgens eenige mededee- lingen, waaronder: dat de pacht der visscherij van de gemeente voor zeven jaren is gegund aan G. Botbijl voor 25 en aan J. E. W.Van den Dungen en P. Schrijver voor 9 's jaars dat zijn benoemd de heeren P. Van der Meulen en C. Munnich tot leden en de heer K. A. Van Lange- raad tot plaatsvervangend lid van den Schuttersraad dat voor de verzameling van geschiedenis en oud heidkunde ten geschenke zijn ontvangen een zeven tal pijlen en drie werpspiesen, gevonden bij den ver bouw van het huis wijk C no. 63 tot post- en tele graafkantoor, waarvoor den schenker, P. Dronkers te Kapelle, dank zal worden betuigd. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht Missives van Ged. Staten houdende bericht van goedkeuring der raadsbesluiten tot wijziging der be grootingen voor 1891 en 1892, en tot verkoop van grond aan M. Buitendijk en van het huis in de Pie- ter Jaspersestraat; eenige-gemeenteverslagen Dankbetuiging van rujaj. P. Janssen en mej. A. C. H. Ittmann, voor de te haren opzichte genomen besluitenen Missive van het bestuur der Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beve land, om een adres tot de Regeering te richten om de invoering van »de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek" als vak van het lager onderwijs facul tatief te maken. Alles voor notificatie aangenomen, en wat laatst bedoelde betreft onder mededeeling, dat Burg. en Weth. sinds eenigen tijd bezig zijn de invoering van dat bij de wet verplichte vak voor te bereiden. TV. De rekening van de kosten der dd. schutterij over 1891, tot welker vaststelling de financiëele commissie adviseert, wordt voorloopig vastgesteld in ontvang op 555,12, in uitgaaf op 449,63'/a en alzoo met een goed slot van 105,48'/j» tevens met goedkeuring van eenige af- en overschrijvingen, welke op de begrooting hebben plaats gehad. V. Daarna wordt goedgevonden aan M. Laurusse, wed. van W. De Jonge Jz., in eigendom af te staan ééne centiare grond, begrepen in het haar toebe- hoorend perceel aan de Mattheus Smallegangesbuurt, zulks voor den prijs van f 2. VI. Vervolgens wordt aan J. Meijler Az. in ge bruik afgestaan eene oppervlakte van 40 centiaren water in de Vest tot het leggen van boomen, tegen eene retributie van 1 's jaars en onder verplichting van afrastering ten genoege van Burg. en Weth. Dit besluit wordt genomen nadat op eene vraag van den heer Kakebeelce geantwoord is, dat het visch- rccht slechts Lot aan StiultCcibloii" verpacht is. VII. Aan den leeraar J. K. Swaiers wordt op zijn verzoek en overeenkomstig het advies van de Commissie van, - toezicht op de inrichtingen van M. O. een eervol ontslag verleend tegen 1 September aanstaande. VIII. De Voorzitter deelt nu mede, dat bij pu blieke verkooping ten overstaan van den Notaris J. E. Mulock Houwer, op Dinsdag den 21 Juni jl. is gebodenvoor het gebouw der voormalige ge meente-apotheek f 756 en voor het huis in de Pie- ter Jaspersestraat, aan de gemeente gelegateerd door wijlen G. Zweedijk, 926 en doet namens B. en W. het voorstel, om de beide perceelen voor dien prijs te gunnen en van hun college, des noodig, een voor stel in te wachten tot bestemming der gelden. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. IX. Wordt gelezen een adres van het Comité tot wering van schoolverzuim om verhooging met 50 van de toelage uit de gemeentekas,/ dewijl anders het door kinderen en ouders zoozeer op prijs ge stelde schoolfeest niet geregeld ieder jaar zou kun nen plaats hebben. Het in den loop der jaren toe genomen aantal kinderen, dat aan dat feest wegens geen of gering verzuim mag deelnemen, heeft de uitgaven van het Comité doen stijgen, terwijl door sterfgeval of vertrek van gegoede ingezetenen de vrijwillige bijdragen uit den aard der zaak niet zijn vermeerderd. Daarbij wordt zoo dikwijls voor zoo menige instelling en voor zoo menig particulier belang aanhoudend een beroep gedaan op de hulp der gegoeden, dat het Comité bezwaar maakt telken jare, zooals reeds gebeurt, voor het tekort zich tot de reeds bijdragenden te wenden. Buitendien wordt reeds meer dan de helft van het benoodigde uit vrijwillige bijdragen verkregen, terwijl de uitgaven voor 4/5 strekken ten bate der kinderen van ouders, die niet kunnen bijdragen. Deze laatste omstandig heid vooral doet het Comité de vrijheid vinden tot het verzoek aan de gemeente om, in verband met art. 82 der wet op het lager onderwijs, hare bij drage met het gevraagde bedrag te verhoogen, aan gezien het Comité de vrees koestert, dat, wanneer het zomerfeest, dat voor verreweg het grootste ge deelte der kinderen de eenige belooning is, niet ge regeld ieder jaar kan plaats hebben, de langs dezen weg van zedelijke middelen verkregen gunstige resul taten in het schoolbezoek, gevaar loopen te ver minderen. Burg. en Weth. zoowel als de financiëele com missie stellen voor op het adres gunstig te beschik ken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten U X. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt mach tiging verleend tot voldoening der successie-rechten van het huis in de Pieter Jasperse straat uit den post van onvoorziene uitgaven en tot af- en over schrijving, beiden op de begrooting voor 1892. XI. Nog moet voorzien worden in de vacature van een lid in de commissie tot voorlichting in zake de kohieren van den H. O. en in de commissie van classificatie der schoolkinderen, beiden ontstaan door het overlijden van den heer G. Van der Hoek, waartoe worden benoemdtot lid der eerste com missie de heer S. J. J. De Jonge Mulock Houwer en tot lid der tweede commissie de heer B. Van Asperen Vervenne. Bij de rondvraag beveelt de heer Kakebeeke in de aandacht van Burg. en Weth. het denkbeeld om bij de aanbesteding van gemeentewerken den aannemers voortaan de verplichting opteleggen hunne werk lieden te verzekeren tegen ongelukken. De Voorzitter zegt, dit denkbeeld bij B. en W. ter sprake te zullen brengen tegen de aanbesteding in het najaar. De heer Ochtman merkt op, dat de aanbestedingen gewoonlijk slechts onderhoudswerken betreffen, waar aan met uitzondering van het schilderwerk al zeer weinig gevaar is verbonden. De heer Kakebeeke herneemt, dat daaronder dan toch ook behooren de kerktoren en het haantje daar van, waarbij het gevaar wel degelijk bestaat. De vergadering is daarna gesloten. De Batavieren" van Kloetinga zullen den 15 Augustus een concours houden. 's lieer Albtskerke. Voor onze zang vereeniging was 22 Juni een prettige dag. Door spaarzaamheid was de kas zoo goed geworden, dat er een plannetje kon uitgevoerd worden, dat reeds lang beraamd was. Met hare 19 leden maakte zij een uitstapje na a- Rotterdam, tloe.vcl het weder niet zoo heel aangenaam was, werd er toch veel genoten. Voor de meesten, die nooit »een groote stad" bezocht hadden, was het grootsche en schoone, dat Rotter dam te zien geeft, overweldigend. Ongetwijfeld zal deze reis bij allen lang in herinnering blijven. lerseke. Gisteren is eene vreemde tjalkschipper met schelpen geladen en voor lerseke bestemd, wegens onbekendheid met het vaarwater op een berm bij de haven gevaren, waar hij aanmerkelijk schade be komen heeft. Die steenbermen zijn bij een flink tij niet zicht baar. Zou er geen middel zijn om de plaatsen er van bij hoog water aan te duiden lerseke. De bmgemeester dezer gemeente richtte den 28en Mei 11. een verzoek tot den Min. v. Marine om verplaatsing van een ton in het schaar van lerseke. Hij ontving daarop in antwoord, dat bij onderzoek en opname de wenschelijkheid tot beton ning van dat vaarwater gebleken is, en dat de in specteur van het loodswezen te Vlissingen gemachtigd is tot die betonning over te gaan op de wijze als blijken zal noodig te zijn. Waarde. Woensdagavond is hier voor den Em- manuelpolder komen aandrijven het lijk van een man, vermoedelijk een schipper. Het was gekleed in een bukskin of kamgaren broek met strepen, een gestreept Engelsch overhemd, bruin tricot ondergoed, blauwe katoenen kousen en één zeildoeken pantoffel. Op het lijk werd gevonden een rooden neusdoek, een knipmesje en twee sleuteltjes. Door de goede zorgen van het gemeentebestuur is het lijk naar het lijkenhuisje op het kerkhof vervoerden gisteren op een fatsoenlijke wijze ter aarde besteld. Door den Minister van Justitie is een nieuw model lijst, bedoeld in art. 11 der Arbeidswet, vast gesteld en door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin aan de Burgemeesters medegedeeld, zulks naar aanleiding der bezwaren, verbonden aan de herhaalde waarmerking bij elke verwisseling van personeel. De nieuwe lijst is zoo ingericht dat de werklieden daarop worden verdeeld in groepen, te waarmerken door den Burgemeester, waaronder de werkgever aanteekening heeft te houden van den arbeid verrichtende personen. Terwijl tot dusver de lijst telkens moest gewaarmerkt worden door den Burgemeester als een nieuwe arbeider in dienst trad, .behoort dit voortaan alleen dan op nieuw te wor den gedaan, wanneer een nieuwe groep onstaat of verandering in den arbeid van eenige groep gebracht wordt. Te Rotterdam is getracht een valsch gouden tientje uittegeven. Volgens een goudsmid was het van lood, maar meesterlijk nagemaakt. De dader is een geboren Italiaan, die slecht Fransch spreekt en zich van deze taal bedient om zich hier verstaanbaar te maken. De vreemdeling heeft bekend het feit gepleegd te hebben met de wetenschap dat de gouden tientjes, die alle zeer juist nagemaakt zijn, valsch waren. In zijn bezit werden nog hon derdnegentien, alle even keurig bewerkte valsche gouden tientjes gevonden, welke de politie in be slag nam. De man wordt voorloopig aan het politie-bureau gehouden, tot nader over zijn lot beslist zal zijn. De Industriehet jacht van den heer P, Smit Jr., te Rotterdam, waarmede de Koninginnen den tocht op het Sneekermeer maakten, was keurig ver sierd. Terwijl de benedenkajuit in blauw satijn was gemeubeld, met fluweelen tapijt, was het voordek in een tuintje, met grintpaden en bloemperken, her schapen, waarin de kleine Koningin veel genoegen vond. De buitenkajuit was voorzien van zacht roode gecapitoneerde satijnen kussens. De zonnetent prijkte met het koninklijk wapen, onder een baldakijn van rood fluweel met goudfranje. De ingang der benedenkajuit was versierd met een bloemkussen, prijkende met een bouquet van nieuwe variëteiten pioenrozen op een witten grond. Zoozeer trok dit bloemstuk de aandacht der Re gentes, dat H. M., aan de Oude Schouw aangeko men, het in haar rijtuig deed brengen en het dus naar Leeuwarden medenam. Op de tafel in de kajuit was een ander bloem stuk geplaatst, orchideeën op een spiegel van ge slepen glas gelegd. Sequah ontving te Zwolle van de gezamenlijke werklieden van de werkplaatsen van Staatsspoor wegen aldaar eene prachtige en kostbare zweep met goud gemonteerd, als een bewijs van dankbaarheid voor de totale herstelling van een hunner makkers, die erg aan rheumatiok Ijlende wis geweest. De steenkolentrein van Gronau is nabij het station Enschedé ontspoord. 15 waggons liggen buiten de railsverscheidene zijn geheel vernield. Ook de weg is over ruim 100 meter vernield. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De wissel was goed. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan de snelle vaart en een losse bout- of laschplaat. Een veehouder 'te 's-Graveland, die buskruit wilde gebruiken als geneesmiddel voor zijne kalveren, welke eene verzwering onder in de pooten hebben, heeft door het ontploffen van het kruit ernstige brandwonden in het aangezicht bekomen. Hem was de raad gegeven de hoeven der dieren te doen springen, opdat de vuile stoffen der verzwering zich zouden verwijderen. Zeker niet de raad van een ervaren veearts Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat te Huissen een roggehalin is gegroeid, die met de aai de kolossale lengte heeft van 2.25 meter. De ontvangsten der Weesinrichting te Neer- bosch hebben in het boekjaar 1 Juni '9131 Mei '92 bedragen ƒ168,374,39, de uitgaven ƒ119,323,36. Een arbeider te Wad dings veen ontving eerst Zondag jl. het bericht uit Vianen, dat zijne zuster in het voorjaar van 1889 is overleden. Sedert eenige dagen heerscht te Utrecht aan het station van den voormaligen Rijnspoorweg des morgens tusschen half negen en half tien een eigen aardige drukte. Om het hek tegenover het Hötel de la Station verzamelen zich dikwijls reeds vóór 8 uur, eene massa kakelende vrouwen, die zich al kijvend verdringen om het dichtst tegen het hek te staan. Te ongeveer half negen stoomt de trein van Breda het station binnen en nu neemt plotseling het gekijf en gedrang zoodanig toe, dat hier en daar zelfs een licht gilletje uit den troep opstijgt, die in middels door een groot aantal mannen en jongens is versterkt. Eindelijk, daar komen de opkoopers aandragen met platte manden vol Bredasche aardbeien en nu worden honderd armen te gelijk door de traliën van het hek gestoken. Sander mijn één Mijn twee Mijn drie, Sander Het is een schreeuwen en grijpen en dringen, alsof het leven der vrouwen er van afuing. Sommi gen hangen de mutsen achter op den rug, terwijl zij door kracht van redeneering, maar vooral van ellebogen, hare concurrenten trachten voor te komen. Sander staat inmiddels kalm aan den binnenkant van het hek en reikt de manden daarover heen toe, terwijl hij teltNoordenbroek, één twee, drie, vier Schele Mie, één twee Steenen Trui, één, twee, drie, vierHo, meer krijg je er niet. Ieder wat van de stokvisch, hoor Zoo krijgen allen een beurt. En al die dames schreeuwen intusschen wild door een, terwgl zij de aardbeien in ontvangst nemen »Wat kosten ze, Sander?!" En Sander antwoord bedaardzestien Nevens Sander staat eene vrouw met een boekje en potlood in de hand, die onder al dat rumoer de namen der klanten noteert en het aantal manden, dat zij op crediet gekocht hebben. Want alles gaat op crediet; betalen zou te lang ophouden, dat is van latere zorg. In een korten tijd zijn dan ook alle manden verdwenen en het duurt geen half uur of alle straten der stadtot in de verste bui ten wg ken weergalmen van het geschreeuw der vrou wen »Versche arebeiezes centen een glas vol In een corsettenwinkel te Rotterdam ver voegde zich eergister een timmerman, om eene re kening aan te bieden voor verricht werk, welker betaling geweigerd werd, omdat men van meening was, dat hij zijn werk niet goed verricht had. Eer gisteravond nu kwam de timmerman in gezelschap van nog een persoon terug, greep, terwijl de hem vergezellende persoon de deur dicht hield, eene dei- winkeljuffrouwen aan, wierp haar in eene leege kist, verwondde de andere juffrouw met een hamer aau den arm, sloeg eene naaimachine, die op de toonbank stond, stuk, en wierp die toonbank om ver. Op het geroep om hulp van de juffrouwen kwamen eenige burgers, alsook een agent, die ge waarschuwd werd, toeloopen, waarop de timmerman en zijn metgezel op den loop gingen. Te Zevenaar deed zich in de vorige week het geval voor dat eene vrouw, die voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand was verschenen om toe te stemmen in het huwelijk van haar dochter, ver- kl ui-da dia tooRenmingta weigaven,hR-.a 1» jiLsjr

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1