1892 N". 73. Donderdag 23 Juni. 79s,e jaargang. FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiö'n voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. xxtkli v l Innending: van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1-8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAK der gemeente O O3E S op VRIJDAG den 24 JUNI 1892, I des namiddags te 2 uren. Goes, den 22 Juni 1892. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling Na belediging van den heer W. F. II. Lenshoek, I. Notulen. H. Mededeelingen. UI. Ingekomen stukken. IV. Rekening der kosten van de dd. schutterij over 1891. V. Verkoop van grond aan M. Laurusse, wed. W. De Jonge Jz. VI. In gebruikgeving van eene oppervlakte water in de Vest aan J. Meijler Az. VII. Aanvrage van J. K. Swaters om eervol ont slag als leeraar. VIII. Gunning van het huis in de Pieter Jasperse straat en van het lokaal der voormalige ge meente-apotheek. IX. Adres van het comité tot wering van school verzuim om verhooging van de toelage met praeadvies van B. en W. X. Af- en overschrijving en beschikking over den post van onvoorziene uitgaven op de begroo ting voor 1892. XI. Benoeming van een lid der commissie tot a. Voorlichting in zake de kohieren van den H. O. b. Classificatie der schoolkinderen. GOES, 22 Juni 1892. Met 44 tegen 37 stemmen verklaarde de Tweede Kamer zich gisteren bereid morgen de belasting voorstellen in behandeling te nemen. De geheele rechterzijdevoor het eerst weder eens eenstemmig nu het gold een belangrijk onderwerp, waarvan de regeling door de groote meerderheid van het volk wordt gewenscht, omdat zij verlichting van druk zal brengen aan den kleinen burger en den landbouw, terwijl de meergegoaden zwaarder zullen worden belast, stemde tegenalle liberalen verklaarden zich voor dadelijke behandeling. D© regeering ver klaarde, dat zij deze wenschte. Opmerkelijk voorzeker is, dat de rechterzijde, met name het antirevolutionaire element, thans kieswet wijziging den voorrang wilde verschaften, terwijl onder het vorige ministerie dat onderwerp zelfs niet eens ter hand genomen is. Duidelijker dan gisteren is wel nooit gebleken hoe men het er van dien kant op toelegt elke krachtige hervorming tegen te houden, alleen omdat ze van liberale zijde komt. Zoo leert men de ware volksvrienden kennen Borsele. Maandag hield de dijkraad van het Calamiteuze waterschap Ellewoudsdjk Borsele eene vergadering, die door al de 25 leden werd bijgewoond. Na voorlezing en goedkeu ring der notulen van de vorige vergadering werd aan de orde gesteld de wijziging der begrooting 13) Uit het Duitsch, Voor hare moeder was de droefgeestige stem ming waarin Gabriëlle na haar laatste gesprek met Walldorf thuis gekomen was, niet onopgemerkt gebleven, maar hare dochter had hoofdpijn voor gewend en had haar niet weersproken toen zij de schuld daarvan aan de inspanning van het schilderen had toegeschreven en haar aanried dien arbeid voor- loopig te laten rusten. Het jonge meisje schrikte er voor terug weder alleen te moeten zijn in het vertrek, waarin zij zulke vreeseljke oogenblikken had doorleefd. Alsof de indruk daarvan haar niet overal ver volgde, in haar vurig verlangen naar den beminde, in den strijd met haar eigen hart, in haar angst voor haar vader, in het gevoel van twijfel en ver nedering, waartegen haar trotsch gemoed tevergeefs in opstand kwam. Daarbij kwam, dat zij dagelijks brieven van Walldorf ontving, die zij niet wilde lezen en die ze toch telkens en telkens herlas, waarvoor ze bang was en die ze tocb wéér met zoet verlangen tegemoet zag en waarop zo halve nachten zat te antwoorden om telkens wat ze geschreven had dadelijk weder te verscheuren. »Wanneer ik blijf zwijgen, zal hij eindelijk op- van 1891/92 tot verhooging van een drietal artike- j len wegens meerdere kosten van aanbesteding der onderhouds- en oeverwerken benevens herstel van j stormschade. ?T Toen deze wijziging was goedgekeurd, kwam ter j tafel een voorstel om voor de uitvoering van de j vijfjaarlijksche doorpeilingen eene som van ƒ100 op de begrooting uitte trekken. De vergadering vond geen bezwaar de gelden dezen keer beschikbaar te stellen. Daarna werd voorgedragen het djkgeschot te regelen. Na overweging dat zonder de jaarlijks noodig geachte verhooging met V20 behoorlijk in den dienst kan voorzien worden, besloot men de hefting te bepalen op 55894,23 en nog geen bijdragen van de aangrenzende polders of waterschappen te heften. Na eene aanbeveling om de aanbesteding van de onderhoudswerken zooveel mogelijk te bespoedigen in 't vervolg en een laagwaterpeilschaalpaal in 't belang der scheepvaart van een baken te voorzien, waardoor zij ook bij den koogsten waterstand is waartenemen, werd de vergadering gesloten. In de aanstaande zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen do volgende zaken behandeld wordenonder zoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden verschillende mededeelingen waaronder ook eene om trent den stand der zaak betreffende den Dames polder. Verder is aan de orde de benoeming van drie leden van Gedeputeerde Staten, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. H. C. Hejse en W. A. graaf Van Lyndende benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wettoekenning van eervol ontslag aan mr. E. Fokker, als griffier der Staten, en benoemiüg van diens opvolger. Voorts komen in behandeling verschillende voor stellen van Gedeputeerde Staten. Eerstens dat tot nadere regeling der verpleging van arme krankzinnigen en idioten uit Zeeland in geneeskundige gestichtenverder tot wijziging van de besluiten der Staten tot regeling van den Provin cialen waterstaatsdienst en tot vaststelling van regelen voor de pensioneering van ambtenaren van den Pro vincialen waterstaatomtrent het adres van J. Van der Voorde om subsidie voor een omnibusdienst tus schen het Wolfertsdijksche veer en Goes; tot ver koop van grond en boomen aan den weg van Oost burg naar Zuidzande naar aanleiding van het adres van ingezetenen van Eilewoudsdijk, Driewegen, Oude- lande en Ovezand om eene aanlegplaats te maken aan de haven van Ellewoudsdijkop het verzoek van de gemeenteraden van St. Jansteen en Koewacht om renteloos voorschot voor wegsverbeteringtot het verleenen van éene personeele toelage van ƒ150 uit de provinciale kas, voor een tijdvak van vijf jaren, van den provincialen veearts in Noord-Beveland tot het verleenen van een subsidie aan de ambachts school te Zierikseetot gedeeltelijke kwijtschelding aan de maatschajipj »de Schelde" van de korting wegens te late oplevering van de Zeeuwsch- Vlaanderen; tot het sluiten eener geldleening ad 60,000, met plan voor die leening. Het voorstel omtrent de pensioneering van bureau- houden te schrijven", zeide ze tot zich zelf; maar toen den vijfden dag de brief met het geliefd schrift uitbleef, dwaalde ze rusteloos rond en wist ze niet hoe ze zijn stilzwijgen zou dragen. En toch moesten de uren op de gewone wijze warden besteed aan huishoudelijke bezigheden, hand werkjes en alledaagsche praatjes. Gabriëlle had een gevoel van verlossing, toen ze zich eindelijk aan dat alles kon onttrekken en snelde, niettegenstaande het motregende, in den tuin. De zwaarbewolkte hemel gaf de natuur iets sombers en droefsboomen en struiken lieten groote zware droppels vallen als weenden zijde koude noord oostenwind joeg de gele bladeren over grasperken en paden de eerste naargeestige voorteekenen van den naderenden herfst vervulden de lucht. Huiverig wikkelde Gabriëlle zich dichter in haar mantel, ter wijl zij langs den tuinmuur op en neder wandelde. Het zou niet lang meer duren of de winter kwam met zijne gewone opeenvolgende feesten, die altijd op elkaar geleken en waarvan het bezoeken voor Gabriëlle na haar verblijf te Montreux slechts een moeielijk te vervullen plicht was geweest. En voor hoevelen waren ze niets anders; hoe menig hart j bloedde onder de pronkgewaden, die daar werden vertoond, hoeveel bange zorgen en hoeveel ontgooche- j ling, wat al vijandschap of angst werd daar onder een vriendelijk lachje verborgenWas het eigenlijk in het dagelijksch leven niet eveneens? Had niet haar eigen vader ia den kleinen familiekring dezelfde comedio gespeeld oa deod ze het thans niet evenzeer ambtenaren van den provincialen waterstaat strekt om hen ten laste van de provincie pensioen of wachtgeld te verleenen, volgens nader vast te stellen i'ogeku. Op het verzoek van Van der Voorde om subsidie voor een omnibusdienst tusschen het Wolfertsdijk sche veer en Goes stellen Ged. Staten voor afwij zend te beschikken. Wat betreft het adres om eene aanlegplaats te maken aan de haven van Ellewoutsdijk deelen Ged. Staten mede, dat dit adres gesteld is in handen van de commissie voor den stoombootdienst op de W es ter-Schelde en daar nog andere autoriteiten moeten geraadpleegd worden stellen Ged. Staten voor hen te dezen aanzien diligent te verklaren. (M. Ct.) In het jaar 1891 heeft de Stoomvaart- Maatschappij» Zeeland" aan ontvangsten geboekj /1,456,324 en aan exploitatie-kosten1,197,321. Er is dus een netto ontvangst van 259,002. Daaruit moet worden bestreden: a. f 87,868 als bet nadeelig saldo der interestrekening, ontstaan door hetgeen noodig was voor den dienst der pets. obligatie-lee ning, oorspronkelijk groot ƒ3,600,000, verminderd met de rente dor uitgezette gelden b. J 70,000 als bijdrage voor het ketelfonds; c. 8666 als het ver schil tusschen de nominale en de geboekte waarde der in 1891 uitgelote obligatiëu, In het geheel dus 166,535, waarna er een winstsaldo blijft van 92,467. Dit bedrag is voor afschrijving bestemd. Op de voordracht ter benoeming van een griffier der Staten van Zeeland zijn geplaatst de heeren mrs. Polman Kruseinan, com mies ter provinciale griffie van ZeelandVan Ber- lekom, idem in Zuid-Hollanden Bybau, secretaris der gemeente Delft. Het aandeel van den Staat in het winstsaldo over het boekjaar 1891 van de Exploitatiemaatschappj en de Hollandsche Spoorwegmaatschappij werd in de Staatsbegrooting geraamd op 1 percent van het maatschappelijk kapitaal d9r beide maatschappijen, dat te zamen 40millioen gulden groot is; dus op 405000. Eu thans is reeds gebleken, dat de Exploitatiemaatschappij, wier maatschappelijk kapi taal bijna 18 millioen bedraagt, aan den Staat slechts een winstaandeel van 55.30 zegge vijl en vijf tig gulden, dertig en een halve cent", zal uitkeeren. Of de spoorwegovereenkomsten van den Minister Havelaar ook voordeelig zijn voor den Staatmerkt de Nederlander op. Naar de N. E. Ct. verneemt, wordt op last van den Minister van Oorlog in alle gemeenten van be- teekenis een onderzoek ingesteld naar geschikte ge legenheden, om, als de algemeene dienst plicht zal zijn ingevoerd, de jou ge recruten in hunne eigen woonplaats in den wapenhandel te oefenen. Niet alleen is een nieuwe comptabili teitswet voor Oost-Indië gereed gemaakt, maar ook is eene zoodanige wet voor de West-Indische koloniën in bewerking. Een aardig tafereel -schetst de correspondent der iV. E. Ct. waar hij in de volgende bewooidin- zij, tot nu toe de oprechtheid zelve, huichelde tegen over Walldorf, dien zij meer dan iemand anders liefhad Naderende schreden wekten haar uit deze sombere gedachtenhet was Doortje, die snel naderde. »Wat doet gij met uwe rheumafciek in dit voch tige weör buitenbeknorde Gabriëlle haar op vriendelrjken toon; »kom in huis en droog u in de keuken »Een oogenblikje maar, mijne lieve kind zeide de oude. »lk heb u wat te zeggen, dat niemand anders hooren mag: De jonge mijnheer von Wall dorf was zooeven bij mij »Stil Doortje, daarvan wil ik niets hooren!" viel Gabriëlle haar in de rede. »Dan moet de freule dit maar lezen" zeide de goede ziel, terwijl ze een brief uit haar zak haalde. »De armste misdadiger mag zich tenminste voor de rechtbank verdedigen en zoo iets verschrikkelijks zal die goede beste mijnheer von Walldorf toch wel niet misdreven hebben". Gabriëlle nam zwijgond den brief in ontvangst er kwam een lachje op het gelaat der oude dienstbode. »De freule heeft op geen enkelen brief geantwoord, daarom moet ik maar mondeling antwoord mede brengen" zeide ze. Gabriëlle had het couvert reeds geopend en las »Op geen mijner brieven eenig antwoord dat houd ik niet uit. Geef mij een reden voor onze scheiding, dan zal ik die misschien bill jken en trach ten er mij 111 te schikken maar wijken voor iots onbe- gen het bezoek beschrijft, dat de Koninginnen te Leeuwarden brachten aan den Prinsentuin Juist ten 3 ure, toen de hofrjtuigen voor het paleis wachtten, trok de lucht hare zcndagskleeren aan en deed de zon in hare heerljkheid stralen, zoodat de stoet in open rijtuigen naar den tuin zich kon begeven. Duizenden en nog eens duizenden pa- rapiluien zaten intusschen in den tuin te wachten. Ieder lid had vooraf zich van de noodige nommer- kaarten te voorzien gehad, en borden in den tuin, waarop de series aangegeven waren1 tot 100 100'tot 200 enz. enz., wezen aan elk nommer de hem toekomende plaats aan, zóó, dat de paden in het park voldoende vrij bleven en geen enkele agent ter handhaving van de orde aanwezig behoef de te zijn. De verschillende series hadden ook een bepaalden toegangsweg te nemen, met het gevolg dat opeenhooping van menschen voorkomen werd. Toch dreigden ten slotte al de genomen en vrgwil lig opgevolgde maatregelen nutteloos te zijn. Van eene wandeling door den tuin kon op den doorweek ten bodem geen sprake zijn voor de vorstelijke per sonen. Hoe nu allen te bevredigen, die gekomen waren alleen om de beide Koninginnen te zien Toen de Koninginnen in de sociëteitstent waren binnengeleid en in de open veranda plaats genomen hadden, greep een der eigenaardigste betoogingen plaats, waarvan wij ooit getuige waren. De men schen sloten zich in eene lange file aaneen en zetten zich in beweging langs de veranda. Op de plek vóór de veranda, alwaar de Koninginnen plaats genomen hadden, ontblootten de mannen het hoofd, de vrou wen bogen, de militairen gaven het militaire saluut deze groep bracht deze hulde zwjgende, gene deed het onder de aanheffing van het Wilhelmus", en zoo passeerden allen het oog van Koningin en Ko ningin-Regentes, die aldoor buigende en groetende,, wuivend met den zakdoek, deze hulde beantwoordden." De N. E. Ct. en andere bladen meldden ten onrechte, dat Yan der Zwaag en Van Zinderen Bakker jl. Vrjdag op de audiëntie zijn geweest. Bedoelde leden der Volkspartj waren dien dag zelfs niet te Leeuwarden. (Dbl. v. Ned.) De Koningin en de Regentes schonken aan de algemeene armen te Leeuwarden f1200 en de Koningin j 400 aan de weezen van het nieuwe stadsweeshuis. In de vergadering van houders v a n P 0 r- tugeesche Staatsfondsen te Amsterdam zijn de volgende besluiten genomen »De vergadering, gehoord de mededeelingen van het comité, verzoekt dat comitéde vereeniging voor den Effectenhandel uit te noodigen om, als pro test tegen de willekeurige handelingen van het Por- tugeesehe gouvernement en als middel om het goed recht der houders te verdedigen te handhaven het besluit, waarbj is vastgesteld, dat de met 1 April 1892 verschenen coupons aan de 41 pct.'s obligatiën Portugeesche staatsschuld moet bij ven vastgehecht het besluit te nemen, dat de met 1 Juli 1.892 vervallende coupon der 3 pct.'s Portugeesche staats schuld aan de obligatiën moet blijven vastgehecht en niet toe te staan, dat de 4 pet. Portugeesche staats- kends, iets zonder vorm, iets wat ik niet begrijpen kan dat doe ik nooitIedere uiteenzetting kan ongeluk aanbrengen, zeidet gij. Welnu, geef dan geene verklaring, maar geef ten minste hoop; zeg mj hoelang ik nog geduld moet koesteren. Hoe is het mogeljk, dat gij volstrekt niets voor mij, voor onze liefde, voor ons geluk wilt doen maar dat alles heb ik u in mijne vorige brieven reeds dikwijls genoeg gezegdDaarom ditmaal alleen nogmaals de verzekering, dat ik den tegenwoordigen toestand niet langer verdraagMj is uwer en mijner onwaardig. Wanneer ge mj niet wilt schrijven, sta mj dan ten minste een onderhoud toe. Onze trouwe Doortje zal ons wel een handje helpen. Indien gj mijn verzoek niet toestaat, dan doe ik, zoodra mjne aangelegen heden geregeld zjn, bij uw vader aanzoek om uwe band. Z jne houding tegenover m j is thans van dien aard, dat ik overtuigd ben niet te zullen worden afgewezen. Wie houdt ons derhalve gescheiden Met wien hebt gij buiten uwe familie nog rekening te houden Antwoord eindel jk, ik smeek er u om of laat m j anders door Doortje weten, waar en wanneer ik u spreken kan »Nu freule, wat moet ik mjnheer von Walldorf antwoorden vroeg de oude dienstbode, toen Gabriëlle den brief weder dichtvouwde. »De arme jonge heer zag er zoo bedroefd en terneergedrukt uit, als ik hem nog nooit gezien heb." »Hola, zusje, ben je daar?" riep op hetzelfde oogonblik eene vrool jke stem en Hellinuth sloeg den hoek vau een nabijgelogen pad om. »Gj goaffc

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1