1892 N°. 72. Dinsdag 21 Juni. 79ste jaargang. DE JA AIS MARKT MEISJESSCHOOL (E) FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar. te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending vnn advertentiën voor S uren op den dag der uitgave. Uit liet laatste onderzoek van de openbare gezondheidscom missie omtrent het WATER uit de openbare putteu en pompen is gebleken, dat weinig of geen verandering iu de geaardheid van het water sedert het vorig onderzoek is ontstaan. Daaibij is verklaard dat «iigtariiiUt voni' drinkwater is het water uit de pompen en putten op de Oude Vischmarkt, de Beestenmarkt, de plaats aan het Weeshuis eu de Stool'weide, alsmede in de Langevorststraat bij de woning van J P. Ma- gielse, bij de Begraafplaats en uit de Vest, zoowel bij het Ravelijn als bij de wed. De Rochefort; niindrr gesehikl dat uit de pompen en putsen op het Kerkplein hij ecbool A,iu de Klokstraat, St. Jacobsstraat, Bocht van Guinea Langevorst straat bij de woning van J. Bevier De Touw, Kerkstraat bij het Stadhuis, Gasthuis (wascnvertrek en plaats), 's-IIeer Hen- drikskiuderenstraat en nit den Bieatermanaput vrij geschikt dat uit de poinp iu de Nieuwstraatj ces geschikt dat uit do bakken van het Manhuis, de Waag, de Kerk, het Wees huis (de kraan bij den portier) en het Gasthuis (bij de Vrou wenvertrekken). Goes, den 18 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 80 Augustus aanstaauce en eindigen op Dinsdag 6 September daaraanvolgende. Met het opslaan der kramen enz. mag worden aangevangen des Vrijdags vóór het begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd, des Vrijdags na het einde der kermis. l)e aanvragen om plaatsen moeten vóór den hierboven vermelden aanvang der jaarmarkt vrachtvrij en met opgaat dar henoodigde oppervlakte in Nederland scha maatbenamiugen geschieden aan den Marktmeester, terwijl uien aan dien ambte naar het patent zal moeten vertoonen, alvorens te kannen worden toegelaten, geschiedende de toelating tot wederopzegging toe, ook gedurende de kermis. De toelating van muzikanten, orgeldraaiers, liedjeszangers en dergelijke zal slechts tot een zeer beperkt aantal geschieden. Goes, den 18 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders van Goe3, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HART M A N. De INSCHRIJVING van leerlingen aan de te Goes voor den cursus 1S92/98 zal plaats hebben ter Secre tarie van dt gemeente iu de week van Maandag 4i tot Zater dag 9 Juli a s., moetende vau haar, die eldeis wonen, een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overlfgd. Goes, den 18 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 12) Uit bet Duitscb. Met bekommerd bart kwam de oude vrouw van bet rijtuig terug. »Ik zou wel eens willen weten of hij bet kind leed berokkend heeft?" dacht ze; naar haar wantrouwen verdween toen George baar met ongehuichelde bezorgdheid verzocht hem van den toestand barer jonge meesteres opde hoogte te wil len houden, daar hij in de eerstvolgende dagen niet kon uitgaan. »Ik weet, dat ge veel van freule Gabriëlle houdt en als eene tweede moeder voor haar geweest zijt" zeide hij, terwijl ze hem langs de achterzijde van het huis door den tuin geleidde. »Houd uwe oogen goed open, alsjeblieft. Ik weet zelf niet waarvoor ik mij angstig maak, maar mocht er iets gebeuren waarbij de hulp en de raad van een goed vriend van eenig nut kunnen zijn, beloof mij dan dadelijk een boodschap aan mij te zullen zenden." Zij beloofde hem dit en opende toen het poortje in den tuinmuur. Wanneer u dit steegje teneinde loopt komt u dicht by het Britsch hótel uit" zeide zij en ze keek hem daarbij peinzend na, terwijl hij tusschen de muren van andere tuinen doorliep, weinig vermoedende van welk groot belang dat steegje neg eenmaal voor hem zijn zou. De oude ziel had intusscken niet verstandige Doortje" moeten zijn, wanneer ze voor de gebeur tenissen der laatste uren geene oplossing had ge vonden. Ongetwijfeld had de kamerheer het eene of andere afschuwelijke huwelijksplan voor zijne dochter GOES, 20 Juni 1892. De heer E. Yan den Bosch zond ons bij schrij ven van IS Juni een afdruk van zijn artikel over het Nederl.-Rundveestamboek, onder mededeeling, dat hij dien afdruk vlieden", dus op 18 Juni, zond aan alle provinciale bladen in Zeeland", met ver zoek om opname in het eerstvolgend nummer. Aan de waarheid dier mededeeling willen wij niet twij felen, maar aan de Middelb. Ct. zal dan die toezen ding voor de tweede maal zijn geschied, want in dat blad verscheen het stuk reeds in het nummer, dat Yrijdagavond 17 Juni is uitgegeven. Dientengevolge vermelden wij alleen, dat het artikel een krachtige aansporing bevat om een meer algemeene inschrijving van rundvee in het stamboek te bevorderen, waar door de kosten verlaagd zouden kunnen worden. Baarland. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad werden uitge bracht 38 geldige stemmen, waarvan de heeren Jacob Elenbaas en J. Priem respectievelijk 12 en 8 stem men op zich vereenigdentusschen hen moet eene herstemming plaats hebben, daar de overige stem men over verschillende personen waren verdeeld. Men schrijft ons Door belanghebbende gemeentebesturen in Wes telijk Zuid-Beveland was onlangs in bet belang eener verbeterde postgemeenschap tusschen een aantal gemeenten in dat onderdeel de instelling van een bodeloop 's-HeerenhoekOvezand aange vraagd. De Minister van Waterstaat enz. heeft dezer dagen beslist dat geen termen aanwezig zijn om aan het verzoek te voldoen, doch er is eene wijziging gebracht in het vertrekuur van den tweedon post uit Goes naar 's-Gravenpolder en van de daarop aansluitende postdiensten. Moge het gevolg dezer regeling eene belangrijke verkorting te weeg brengen in den tijd, dien de correspondentie noodig heeft om hare bestemming te bereiken. Benoemd met ingang van 2 Juli tot burge meester van Zaamslag C. De B o k x. Op de voordracht voor ingenieur bij 't Hoog heemraadschap Delfland is no. 1 geplaatst de heer A. H. W. Van d e r Y e g tingenieur van het waterschap Schouwen. Bij Koninklijk besluit is de eerste-luitenant bij het 3e reg. infanterie H. J. Van den Bussche op pensioen gesteld, hetwelk zal bedragen 1035. In ons vorig no. meldden wij op gezag van de Std., dat het hoofdbestuur van de Anti-vac- cine-vereenigingen eene algemeene bijeen komst heeft belegd tegen medio Augustus. De Std. vermeldde bij dit bericht o. a. dat ter zake dienende mededeelingen voor het comité bestemd aan het adres der hh. L. W. C. Keuchenius en D. P. D. Pabius konden worden gezonden. In de Std. van Zondag nu verklaren deze bh. in ontworpen en had daarover tegen baron Florentin gesproken, terwijl Gabriëlle in hare schuilplaats ge dwongen zat te luisteren. Daarom weende zij zoo bitter, toen Doortje bovenkwam om Walldorf aan- tedienendaarom hadden die beiden zoo droevig gestemd aflbkeid van elkander genomen en daarom durfde de jonge man vooreerst niet meer uitgaan. »Het is schandealdus besloot de oude meid haar overpeinzing. »Toen de kamerjonker von Ullow naar de hand van gravin Mario dong, hebben die twee ook niet gevraagd of de familie van het jonge meisje het goedvond en nu willen ze mijne lieve arme Gabriëlle ongelukkig makenMaar we zijn nog niet aan het eind en evenals ik vroeger gravin Marie geholpen heb, zal ik nu mijne kleine Gabriëlle en Walldorf bijstaan. Dat kan de goede God toch niet willen, dat die twee niet samen trouwen. ZESDE HOOFDSTUK. Het verrijzen van de nieuwe ster, zooals Florentin Walldorf genoemd had, bracht verwarring in het »planetenstelseltje". Na een onderhoud van den her tog met zijne gemalin overviel bare hooggeborene een aanval van migraine, zoodat zij zelfs den volgen den dag nog niet in staat was deeltenemen aan het diner, waartoe Walldorf was uitgenoodigd. Inmiddels werd zijne Excellentie Domburg per telegram van zijn landgoed naar de residentie opontboden hij had een langdurig onderhoud met den hertog, liet zich daarna bij de hertogin aandienen, werd niet toege laten, begaf zich naar het Britsch hotel, waar hij urenlang met Walldorf samen was en reed eindelijk met dezen naar het kasteel. En daar zaten ze dan nu aan weérszrjden van den hertog in een levendig gesprek met "zijne hoogheid, die sedert den vorigen avond, een ingezonden stuk dat hun naam geheel buiten bun voorkennis gebruikt is, en zij zich voor genoem den dienst niet beschikbaar kunnen stellen. Onze Koninginnen zijn Vrijdag in het versierde Leeuwarden met groote geestdrift en liefde ontvangen. Het meest eigenaardige vinden we vermeld omtrent haar bezoek aan de harddraverij, waarover de N. R. Ct. meldt Te 11 uren aangevangen, bleef het terrein aan heide zijden van de rijdersbaan, schier geheel ver laten, tot tegen het uur dat de komst van Hare Majesteiten in het programma was aangekondigd. Eerst tegen één uur zag men de menschen zich in dichte drommen, de Marsummerpoort uit, naar de baan bewegen, zoodat te 2 uur overal de menigte dicht opeengepakt langs de baan geschaard was. De groote tribune, met de Koninginnen-loge in het midden, zag onder haar dak de keur van Leeuwar dens, van Frieslands bevolking vereenigdleden van de Staten en van den gemeenteraad, burgemeesters, autoriteiten op allerlei gebied, en vooral Friesche vrouwen en meisjes, van welke velen voor de ge legenheid prijkten met het blinkend gouden hoofd sieraad, waarover de breedgeplooide kanten muts, gelijk de rniddeleeuwsche kap, en tot over de schou ders hangende. De Lycklama's de Eysinga's, de Sminia's, de bloem van Frieslands edel vrouwen, gin gen vooraan in het huldigen van het oué^vaderlandsch gebruik, maar eene echte Friezin van uiterlijk was er niet ééne, slechts het hoofd stak in de Friesche kap, het bijbekoorend kleed was door een gewaad van Franscken snit vervangen. Slechts ééne zou de echt Friesche dracht ook in hare kleeding eer be wijzen, ééne, die nog komen moest, eene naar wier verschijning ieder haakte. Het was bekend, dat de Koningin, toen zij het haar geschonken kostuum op hare kamer vond bij aankomst in het paleis als een kind zoo blijde zich getoond had. Haar eerste woord was: moeder (de Koningin- Regentes heeft zich steeds door haar dochter met het Nederlandsche moeder" laten aanspreken) moe der, mag ik het dadelijk aandoen Te twee uur zouden de Koninginnen verschijnen, maar het uur verstreek en het werd kalfdrie, eer de muziek van het Wilhelmus" hare verschijning' aankondigde. Over dat half uur uitblijven werden allerlei gissingen gemaakt. Ieder vond de aanneme- lijkste, dat het pasklaar maken van de kap waar voor men men wist te vertellen dat de goudsmid ten paleize was ontboden de komst vertraagde. Maar eindelijk kwam er aan het wachten een eind. Het luide gejubel dat al duidelijker tot ons door drong, scheen ons het bewijs. Het was de hoop, die deze kans berekende, dat de Koningin werkelijk naderde. Daar reed de kleine wagen voor. De kleine Konin gin droeg het Friesche kleed. Haar blonde blanke hoofdje was gedoken in de kanten muts, door welks fijne weefsel het gouden ijzer heenscheen. De verschijning uit een tooversprookje zooals de hofmaarschalk aan vertrouwde vrienden mededeelde, in een verschrikkelijk humeur geweest was, maar nu merkbaar vroolijker werd en zelfs een enkele maal zoo genadig was geweest te lachen. Dat alles werd met groote belangstelling uitge bazuind en besproken en de vraag welke plaats de nieuwe gunsteling zou innemen hield alle kringen der maatschappij in de residentie bezig. Misschien wel zou bij den kamerheer von Ullow vervangen, wiens invloed aan het dalen scheen te zijn. Maar hoe zou de hertogin zich daarin schikken Aan de migraine wilde niemand gelooven ofschoon men ver nam, dat zij zich, zooals altijd bij aanvallen dier kwaal, in haar donkergemaakte slaapvertrek had te ruggetrokken. Daar lag zij, met het hoofd in de kussens gedrukt, den zwaarsten strijd baars levens te strijden. Hertogin Mathilde was eene vrouw, die trouw was aan, maar tevens trotsch op hare plichten. Ofschoon zij haar blinden neef zonder diepgevoelde liefde hare hand had gereikt, had zij van het eerste oogenblik af in den waren zin des woords slechts voor hem geleefd en nooit had zij, noch in werkelijkheid, noch in gedachten of droomen, zich veroorloofd de enge grenzen van haar huwelijksleven te overschrijden. Zelfs toen haar kinderen werden geschonken, bleef de zorg voor haar echtgenoot haar hoogste plicht, zijn geluk doel en loon tevens van haar pogen. En nu moest zij vernemen, dat de man, voor wien zij alles meende te zijn, sedert meer dan vier-en-twintig jaren naast haar geleefd had zonder haar zijn volle vertrouwen te schenken. Uit toegevendheid voor haar bad bij altijd willen zwijgen hoe kon hij zoo gering over haar denben, dat hij zulke toegevendheid noo dig achtte En toch kon zij zichzelven niet verhelen, dat ze nu nog jaioeisch was op dedoode. Met welk Nu had men dat Friesche volk, dat den naam heeft van straf en rouw" te wezen, moeten zien Het was een onbeschrijfelijk tooneel van opgewon- dene vreugd. ^Aandoenlijk mooi," hoorden wij een stoeren kerel naast ons zeggen De harddraverij, die een uur geschorst was, werd nu voortgezet zonder echter bij het publiek veel belangstelling te wekken. Toen eindelijk tegen halfvijf het pleit beslist was, reden de vier over winnaars voor de tribune. Eerst de prijswinner J. Roele te Buiksloot; op hem volgden 1. G. Kuis te 's-Gravenhage (eerste premie), A. A. van den Berg te Haarlem (2e premie), D. Florijn te Rotterdam (3e premie), om uit handen der Koningin hunne prijzen in ontvangst te nemen. Daarna trad de Koningin aan de hand barer moe der de estrade af om de paarden van nabij te zien, ze te streelen en eene versnapering te geven, en wandelde daarna langs de burgemeesters van Fries land, die, in grooten getale opgekomen, in een hal ven kring aan beide zijden van de estrade stonden ge schaard en die hier aanwezig waren als vertegen woordigers van de provincie, welke de harddraverij aanbiedt. En daarmede nam het schoone feest, dat door tamelijk goed weer begunstigd werd, een einde. Een onvergetelijke dag voor alle Friezen, voor alle Nederlanders, die hier vereenigd waren. Tijdens het bezoek te Leeuwarden verscheen bij H. M. de Regentes namens de arbeiders corporatie eene deputatie, bestaande uit de heeren Yan der Zwaag, Stienstra en Yan Zinderen Bakker. Omtrent hetgeen zij er hebben gedaan, bestaan twee lezingen volgens de eene hebben zij eene motie overhandigd, op schrift gesteld naar aanleiding van eene gehouden protestvergadering, waarin wordt ver klaard, dat de niet-inwilliging van het verzoek bij hen de overtuiging heeft versterkt, dat de tegen woordige regeerende klassen geen oor en oog hebben voor de nooden, behoeften en wenschen van den arbeidenden standvolgens de andere lezing hebben zij de aandacht van H. M. gevestigd op den droe- vigen toestand der arbeidersbevolking in sommige streken van Friesland, en haar uitgenoodigd zich persoonlijk van dien toestand te komen overtuigen. Het laatste zou zeker meer gepast geweest zijn. Te Stiens werd een 93jarig oud-strijder minzaam door H. M. de Regentes toegesproken. De socialisten droegen een bord, waarop de woorden Arm Fries land vraagt recht en brood". Voor de vacature voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Roermond, ontstaan door het bedanken van den heer Diepen, komt volgens Nederland van liberale zijde in aanmerking de burgemeester van Roermond, mr. G e r a d t s. Eenigen tijd geleden is er herhaaldelijk ge klaagd, dat het beeld der Koningin als stempel voor de nieuwe zilveren munt zoo weinig gelukkig was uitgevallen. In verband daarmede vernemen wij, dat een vuur had de hertog van hare schoonheid en hare lieftalligheid gesproken! De hertogin daarentegen was, zoolang Karei George nog zien kon, een verre van mooi meisje geweest met bleek gelaat en lange, hoekige figuur. Later had zij zich wel is waar tot eene indrukwekkende, naar waarheid vorstelijke ge stalte ontwikkeldmaar de blinde droeg ongetwjjfeld nog heden haar beeld uit die dagen in de ziel en daarnaast dat der schoone Elisabeth, die in zijne her innering voortleefde in eene eeuwige jeugd. Te ver geefs worstelde Mathilde's trots tegen dit gevoel. De vrouw was in de vorstin ontwaakt en zjj eischte hare rechten. Maar ofschoon zij zich innerlijk als verbrijzeld ge voelde, moest en wilde ze uiterlijk sterk zijn. De vraag der kamenier of ditmaal de migraine langer duurde dan gewoonlijk, bracht haar tot zichzelf. Zij stond op van hare rustbank, liet de vensters openen en ging er voor zitten om de geurige avondlucht in te ademen. Ook op de benedenverdieping, waar de vertrekken van den hertog lagen, waren de deuren en vensters geopend. Het diner was geëindigd en de hertog ge leidde zijne gasten naar buiten. Met zijn stokje bijna onmerkbaar vóór zich tastende kwam hij over het terrasaan zijn rechterzijde herkende de her togin de zwaarlijvige gestalte van Domburg, terwijl aan zijn linkerkant een slankgebouwde jonge man liep, bij wiens aanblik zij nauwelijks een kreet van verbazing wist te onderdrukken, zoo sprekend geleek hij op den hertog. De houding was anders, was vrijer dan die van den blinde, maar de gestalte, de vorm van het hoofd, het profiel van het gelaat, de kleur van haar en baard waren volmaakt gelijk. Tot welke gevolgtrekkingen zou deze gelijkenis aan het hof er: iu de stad niet reeds aanleiding gageren

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1