UIT DE OUDE DOOS. voor Kamer en Senaat in herstemming, na eene groote betrekkelijke meerderheid van stemmen te hebben behaald. Dit algemeen resultaat spruit hoofdzakelijk voort uit de overwinning der liberalen te Brussel, waar zij 18 zetels voor de Kamer en 9 voor den Senaat hebben veroverd met eene meei derheid van 3600 stemmen. Hunne candidaten hebben er gemiddeld 11,800 stemmen verkregen, tegen 8200 stemmen, uitgebracht op de candidaten der clericalen, of zoo als zij genoemd worden de onafhankelijke candidaten. De liberalen hebben hunne vroegere posities be houden, behalve te Ath en te Hoey, in welke beide districten zij éen zetel in de Kamer verliezendaar entegen hebben zij op de clericalen veroverd1 zetel Kamer te ïhuin, 1 zetel Senaat te Soignies, 2 zetels Kamer en 1 zetel Senaat te Ostende, ter wijl, daar twee liberale candidaten voor den Senaat samen in herstemming komen, te Verviers men zeker is nog éen zetel Senaat te winnen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Fijnvandraat te Nieuwerkerk heeft bedankt voor het beroep naar Tolen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn ds. R. Talma te Vlissingen. Gemengde Berichten. Bath. Het tjalkschip »Klazina" schipper P. C. Yree, metjsteen van België naar Amsterdam, is gister morgen ter hoogte van de 2e witte ton op de plaat voor deze gemeente omhoog geraakt, doch des mid dags met den vloed er weder afgekomen en beeft toen zijne reis naai- Hansweerd kunnen vervolgen. 's-Meerenhoelt. Het voornemen bestaat in deze gemeente bij gelegenheid der kermis eenige volks vermaken te houden. Op Zaterdag 25 Juni zullen deze bestaan in ringrijden, wedstrijd in het schieten naar den vogel, uitgeschreven door de sociëteit Concordia", terwijl door eenige muziekgezelschappen, na een optocht door de verschillende straten van het dorp te hebben gemaakt, beurtelings eenige muzieknummers, op eene daartoe ingerichte muziek tent, ten gehoore zullen worden gebracht. Des Maandags zal er eene harddraverij plaats hebben, welke ook zooveel mogelijk door muziek zal worden opgeluisterd. Men meldt uit Nieuw-VosmeerVerscheidene landbouwers hebben in deze streken dit jaar van de bouillie bordelaise gebruik gemaakt ter voorkoming der aardappelziekte. Op de velden, waarvan de aard appelplanten daatnede besprenkeld zijn, is het duide lijk waar te nemen, dat ^zij een grooter beschot zullen opleveren. Overigens staan de aardappelen op alle velden goed. De aardappeloogst belooft dan ook dit jaar zeer groot te zijn. Als een bewijs dat er dit jaar zeer veel kersen komen kan dienen, dat deze vrucht in de gemeente Eist aan Engelschen is verkocht voor éen cent het pond en 2 */2 a 3 cent voor het binnenland. Het vorige jaar moest er 5 a 6 cent voor betaald worden. Vanwege H. M. de Koningin is ƒ400 beschik baar gesteld ter verdeeling onder de werklieden, werkzaam aan het universiteitsgebouw te Utrecht. De Ned. Sport bevat de beschrijving van een eenvoudig weerglas, dat gelegenheid geeft twee dagen vooraf het weer dat komen zal te ontwaren. Men plaatst een ongeveer éen liter inhoudende flesch, die tot op 2J3 met water gevuld is, in de nabijheid der woon- of slaapkamer en doet er een bloedzuiger in. Zoolang het weer goed en fraai blijft, ligt het diertje bewegingloos op den bodem der flesch en rolt zich als een slak in elkander. Zal bet regenen, dan kruipt bet tot boven in den hals der flesch en blyft er §oo lang zitten tot het helder weer wordt. Zal er wind komen, dan zwemt de bloedzuiger bestendig en vlug heen en weer en wordt niet eerder rustig, totdat de wind sterk wordt. Komt er onweder, dan duidt de bloedzuiger zulks reeds een of zelfs eenige boord hadDe deur der voorkamer werd geopend en ze hoorde haar vader binnentreden. Wat zou ze doen Misschien ging hij wel dadelijk wéér heen. Stil als eene muis bleet ze op haar plaats en luisterde. Haar vader ging aan zijn schrijftafel zitten en begon in zijne papieren te schommelenaf en toe slaakte hij een diepen zucht. Het werd Gabriëlle angstig te moede en ze vroeg zickzelven af of ze niet beter deed te voorschijn te treden, toen ze hoorde kloppen en op haars vaders binnen" baron Florentin in de kamer trad. Zij herkende zijn stem, ofschoon hij scherper en beslister sprak dan anders. »Hebt ge woord gehouden Hebt ge de onder- teekening?" vroeg bij na een vluchtigen groet. >Hier is ze antwoordde de kamerheer en Ga briëlle hoorde het knetteren van papier. »Mooi zooriep de baron, »het bedrag moet alleen nog ingevuld worden. Ge moet twintig dui zend gulden meer zetten dan we afgesproken hebben". »Zijt ge krankzinnig viel de kamerheer hem in de rede. »Ik ben al bang genoeg, dat het hooge be drag de directie der bank zal doen aarzelen. Als zij buiten mij om inlichtingen vraagt »Wees maar niet bang, mijn waardezeide de baron. »Waarvoor dient dan de zoon van zijn hoog heid, die in eens uit de lucht is komen vallen Ik heb mijne voelhorens uitgestrekt, en van den lijfarts tot den lakei geldt bij als een nieuwe ster in ons >planetenstelseltje". Gij beweert tegenover de directie der bank, dat dit geld voor Walldorf bestemd is en verzoekt om geheimhouding. Kom, vul het bedrag maar inHoe eerder ik kan vertrekken hoe eerder gij uit den nood verlost zijt Met klimmende angst zat Gabriëlle te luisteren. Wat gebeurde daar toch Uit welken nood moest haar vader verlost worden Wat beteekende dat opnemen van geld? De stem haars vaders schrikte haar uit hare gedachten op. zeide hij met keesche stem, terwijl hij dagen vooraf aan. Zij houdt zich buiten het water op, is buitengewoon onrustig en werpt zich krachtig heen en weder, evenals of zij schokken bekwam. Met dezelfde zekerheid duidt zij ook in den winter de komende weersgesteldheid aan. Bij vorst ligt zij voortdurend op den bodem bij sneeuw of regen begeeft zij zich telkens in den bals der flesch. Boven om den hals der flesch moet men een grof stuk linnen binden, waarin eenige kleine luchtgaten gestoken worden. Des zomers geeft men den bloed zuiger om de 8 en 's winters om de 14 dagen frisch schoon water. Het sedert Vrijdag te Vlissingen vermiste öjarig knaapje is Maandag in de vest, alwaar men met dreggen en een sleepnet naar hem viscbte, verdronken gevonden en wel vóór de woning zijner ouders. Een agent van politie te Amsterdam is er eenige dagen geleden leelijk ingeloopen, maar beeft eigenlijk zijn verdiende loon gekregen. Deze dienaar der stedelijke politie betrapte een venter op een dier overtredingen, welke nogal dikwijls plaats hebben en met een kleine geldboete worden gestraft. Hij bracht den venter diens misdaad onder het oog en eindigde zijn barscbe toespraak met de ver schrikkelijke mededeeling dat hij tegen hem, over treder der politie-verordeningen, proces-verbaal zou opmaken. Onze venter lachte hem oolijk toe, knipoogde eens in de richting van een tapperij en wist het per slot van rekening zoo ver te brengen, dat de agent van het proces-verbaal opmaken afzag, nadat hij, de venter, plechtig beloofd bad, daar een borrel voor hem te zullen betalen, dien de agent dan, na afloop van zijn diensttijd, op de gezondheid van den venter zou drinken. Hg zou er nu zelf even heen gaan, om er eentje te nemen, en dan meteen den waard den agent aanwijzen, die straks op zijn ge zondheid »een pierenverschrikkertje" zou komen ge bruiken. Nu, dat gebeurde dan ook. De venter en de waard kwamen op de stoep, en de eerste wees in de rich ting van den agent, waarna de waard een vragenden blik op den diender richtte, dien deze met een goed keurend knikje beantwoordde. De dienst; is afgeloopen, en de diender begeeft zich naar de herberg, om daar »het graantje" te pikken, dat reeds voor hem betaald is. Hij drinkt den ingeschonken borrel ledig en wil zich verwijderen, waarop de waard hem attent maakt, dat hij nog niet betaald heeft. »Wat", zegt de diender, »dien heeft immers de venter betaald, van morgen". »Wel neen", zegt de waard, hij beeft er een voor uw rekening gedronken en gezegd dat gij dien zoudt betalen. Ik heb het u toen gevraagd, en gij hebt »ja" geknikt". Er schoot den agent niets anders over dan te betalen. In plaats van een borrel voor niets te drinken, moest hij er nu twee voor een betalen. {Echo.) Terwijl het tweejarig zoontje van den kleer- bleeker H. te Utieckt Zaterdagmiddag met andere kinderen achter het waschhuis speelde en zich o. m. vermaakte met een bouten klomp in de Biltsche Grift te laten varen, had de kleine het ongeluk het evenwicht te verliezen en voorover in het water te vallen. Hoewel de vader, door een der kinderen gewaar schuwd, zich terstond te water begaf en bijna onmid dellijk daarop het kind op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten toch reeds te zijn geweken, terwijl niets in staat was ze weder op te wekken, zoodat de geneeskundige, wiens hulp men had inge roepen, dan ook ten slotte slechts den dood kon constateeren. Dit is thans het zevende kind, dat de man in weinige jaren door den dood verliest; een paar jaren geleden verdronk op dezelfde plaats zijn negenjarig dochtertje onder bijna gelijke omstandigheden, ter wijl van de zeven kinderen, die hem nog overblijven, de twee jongst en van den schrik zeer ernstig onge steld zijn geworden en niet buiten gevaar zijn. opstond. »Het is mij te moede alsof ik mijn eigen doodvonnis ondorteekend bad De baron lachte gedwongen. »Nu begint het op een treurspel te gelijken riep hij half spottend, half ongeduldig. »Mijn beste Üllow, hoe kunt ge zoo kleinmoedig zijn. Onze kansen staan immers goedIn het allerergste geval is de wereld groot genoegEn men kan altijd gemakkelijk van naam veranderen." »En mijne vrouw en mijne kinderen viel de kamerheer hem in de rede. Gelooft ge, dat ik mijn leven zou kunnen voortslepen, wanneer zij door mijne schuld ongelukkig en eerloos zouden geworden zijn, of zelfs maar vermoedden tot welke middelen ik mijn toevlucht heb genomen »Ocb, dat verdraagt men wel alles is maar eene gewoonte", zeide de baron. »Maar natuurlijk ondervindt men het liever niet en daarom raad ik u nog eens: blijf toch kalm en maak u, in plaats van te klagen en te jammeren, de gunstige kansen, die zich voordoen, ten nutte. Het is niet tegen te spreken, dat Walldorf belang stelt in uwe dochter; laat die twee trouwen en gij zijt tegen alle gevaar behoed. Tegen den schoonvader van zijn zoon zal en kan de hertog niets ondernemen." Onmogelijkriep de kamerheereen onwettige zoon in onze familie »Stel u toch niet zoo dwaas aan viel de baron hem in de rede. »Deze onwettige zoon draagt den naam Walldorf en de von UlJows zullen zich eerder den onzichtbaren dwarsbalk in zijn wapen getroosten dan dat een hunner op de bank der beschuldigden komt te zitten. Maar dat is alles onzin Gij hebt mij besmet met uwe zwartgalligheid weg daar mee Zeg uzelf liever, dat, wanneer er niets bijzon ders in den weg komt, gij binnen zes of acht weken er beter aan toe zijt dan ooit te voren. We mogen echter geen tijd verliezen kom dus mee Wordt vervolgd.) Te Oud-Beierland werden Woensdagavond om- I streeks acht uur drie kinderen, 7 en 8 jaar oud, vermist. Een half uur later vond men een van hen, die zeide, dat zijn makkers aan den Langenweg waren. Er was aan dien weg van hen evenwel geen spoor te ontdekken. Den gebeelen nacht bleef men vruchte loos de kinderen zoeken. Den volgenden morgen om twaalf uur stonden zij onverwacht voor de oogen der ouders en bleek het, dat zij eventjes naar de kermis te Numansdorp geweest waren. Hoewel des avonds en vooral des nachts hun de weg moeielijk viel en zij nog al eens geschreid hadden, was alle leed vergeten toen zij op de Buitensluiscbe kermis kwamen en daar den draaimolen zagen. Een keer of wat draaiden zij hiermede in het rond en gingen toen naar den vader van een hunner, die met zijn oliekoekenkraam op de kermis stond. De man was verbaasd zijn zoontje zoo eensklaps voor zich te zien, maar zorgde dat de reizigers spoedig onder de wol lagen en liet hen den volgenden morgen onder goed geleide huiswaarts keeren. Op het kantoor van een makelaar in tabak te Rotterdam is door een inspecteur van politie gear resteerd een pakhuisknecht, die zijn patroon voor een aanzienlijk bedrag (men zegt tusschen de 900 a ƒ1000) bestal. Die som was door hem bij gedeel ten, over een tijdvak loopende over de laatste maan den, uit een lessenaar op het kantoor ontvreemd, waarbij hij hetzij van braak gebruik maakte, hetzij de gelegenheid afwachtte dat men de lessenaar liet open staan. Van bet ontvreemde werd op enkele centen na niets meer in zijn bezit gevonden. Hij beeft eene volledige bekentenis afgelegd en is in verzekerde bewaring gesteld. Nabij Valkenburg (Limburg) wordt een boer derij, waar het mond- en klauwzeer is uitgebroken, bewaakt door militairen. Hoe ernstig sommigen hun ner deze taak opvatten, kan blijken uit het feit, dat een viertal dezer landsverdedigers slapende zijn aan- getroifen. Onmiddellijk werden zij naar Maastricht overgebracht tot het ondergaan der hun opgelegde straf en door andere militairen vervangen. In een huis (Rue Royalete Brussel,welks bewoners naar buiten waren, was de vrouw van den concierge des nachts alleen, toen er bard gescheld en op de luiken geklopt werd. Zij stond op, ging naar de deur en zag, toen zij die met den ketting er op opendeed, haren neef Z., die haar verzocht hem binnen te laten. Zij deed dit nietmaar toen Z. haar vertelde, dat zijne moeder plotseling zeer ziek geworden was en haar wilde zien, sloeg zij gauw een doek om en ging zij met hem mee. Onderweg baalde Z., op een eenzame plek, een mes te voorschijn en hij dwong haar, onder bedrei ging met den dood, de belofte af, dat zij alles zou doen wat hij haar gelasten zou. Hij was blijkbaar van plan, in het fraaie huis, waar vele schilderijen en kunstvoorwerpen waren, een slag te slaan. Zij gingen toen samen weer op weg naar de Rue Royale maar de vrouw wist, zoodra zij wat van den schrik bekomen was, door list haren metgezel te ontkomen. Zij gaf voor, dat zij dorst had, troonde hem iu een koffiehuis en vluchtte van daar door een achteruit gang naar bloedverwanten in de Rue Allard, aan wien zij het gebeurde vertelde. Dezen brachten haar nu naar de Rue Royale, en toen zij onderweg Z. tegenkwamen, werd die jonge booswicht door zijn schoonbroeder gevat en aan de politie overgeleverd. Te Gaming in Beneden-Oostenrijk is het ge- heele gezin van een landbouwer, bestaande uit de ouders en 6 kinderen, terwijl bet rondom den disch gezeten het middagmaal gebruikte, door één enkelen bliksemstraal gedood. Het Harvard College te New-Yoi'k heeft het plan op de Arequipa, in Peiu, 8055 voet boven den waterspiegel der zee, een observatorium te bouwen. De lucht is er zóo helder, dat men met een 13 c.M. groote verrekijker de planeet Venus bij dag kan zien. Dezer dagen werd door een bank te Palermo aan een andere te Venetië drie duizend driehonderd lire aan gemunt geld verzonden, in drie verzegelde houten kistjes. Bij aankomst te Venetië bevond men echter dat een der kistjes niets dan zand en oud ijzer bevatte. Dezelfde firma werd vroeger nog eens op dezelfde wijze voor eenige duizenden lire bestolen. Aan de Daily News wordt uit Konstantinopel gemeld, dat daar tegenwoordig een soort van terro risme heerscht, als een staaltje waarvan genoemd wordt een verbod, om in de stad of in de omgeving te wielrgden. In het verbod wordt wielrgden voor onzedelijk en staatsgevaarlijk" verklaard Op last van den Keizer van China is de vroegere gezantschapssecretaris te Parijs, Tckeng Ki Tong, van alle rang en waardigheid vervallen verklaard, uit den rijksdienst gestooten en in de gevangenis geplaatst totdat hij zijn sckuldeischers ten volle zal hebben voldaan. De vroegere diplomaat bad nl. inder tijd te Parijs leeningen aangegaan ten eigen profijte, terwijl de Fransche bankiers meenden, dat zij het geld aan bet door hem vertegenwoordigde land voor schoten. Op hun herhaalde klachten zijn thans boven genoemde besluiten genomen. Het was hun echter te doen om het geleende geld van het Chineescke Gou vernement terug te krijgen, maar daarvan blijkt niet. Wegens de gevaren, waaraan bet reizend pu bliek door kleurenblindheid bij zeelieden en spoor wegambtenaren blootstaat, heeft men in verscheidene landen een onderzoek ingesteld naar den toestand van de oogen bij verschillende klassen van ambte naren. Dr. Almrotb, een bekend oogheelkundige, stelt in de Nineteenth Century voor dit onderzoek maar ge heel op te geven en zijn toevlucht tot een veel eenvoudiger middel te nemen. »Een geval van volslagen kleurenblindheid komt zelden voor," zegt hg. Niemand vergist zich tus schen geel en blauw, maar wel tusschen groen en rood. Is het rood echter met een andere kleur door- mengd, dan is er geen gevaar voor vergissing." Daarom heeft men er aan gedacht de roode en groene lichten, die bijna altijd bij signalen gebruikt worden, te vervangen door gele en blauwe. Zulke lichten kunnen echter op verren afstand niet waargenomen worden. Vooral bij mistig weder zijn zij moeilijk te onderscheiden. Daarom stelt dr. Wight voor bet rood te veranderen in geelrood en het groen in blauwgroen. Met deze eenvoudige ver anderingen zoude volgens den beroemden oogheel kundige alle gevaar vermeden kunnen worden. On derzoek van de oogen geeft naar de meening van dr. Wight niet genoeg waarborgen voor de vei ligheid van het publiek, omdat kleurenblindheid plot seling intreedt. Een ambtenaar, die gisteren bijv. nog zeer goed de kleuren kon onderscheiden, zal heden bijv. niet kunnen zeggen of het licht, dat hij voor zich ziet, groen of rood is. Een commies op de Fransche grens wierp dezer dagen eenen blik door de tralies van eene mand met duiven, die voor eene prijsvlueht naar Frankrijk werden gezonden. Hij bemerkte dat verscheiden van die beestjes op zonderlinge en gelijkmatige wijze bib berden, zonder van hunne plaats te komen. Hij opende de mand en eenige duiven vlogen weg. Anderen bleven zitten. Bij nader toezien bleek bet, dat die beestjes opgevuld waren met kostbaren Brus selsehen en Mechelschen kant. Dit feit zal ten ge volge hebben, dat de duivenmanden het voorwerp van een bijzonder onderzoek zullen zijn. Des avonds is het menschelijk lichaam, ten gevolge van de vermoeienissen van den dag, onge veer 2 c.M. kleiner dan des morgens. Onder alle schepselen van gelijke grootte beeft de mensch de meeste hersenen, en wel 2 Kg. op de 50 Kg. lichaams gewicht, terwijl een os van 500 Kg. slechts een halve Kg. bezit. In ons lichaam, dat des winters 1.5 Kg. meer weegt dan in den zomer, bevinden zich 249 beenderen, die aldus verdeeld zgnhoofd 60, romp 67, armen en handen 62, beenen en voeten 60. Het hart trekt zich in een uur gemiddeld 4000 maal te zamen. De geheele bloedmassa, variëerende tusschen 7.5 en 12.5 Kg., gaat elk uur 18 maal door 't hart en doorloopt in een minuut op zijn minst 50 M. De pols van een volwassen gezond persoon slaat in een minuut niet onder de 70 en niet boven de 80, veelal 74 maalbij hoogeren ouderdom valt eene vermindering tot op 60 slagen per minuut waar te nemen. Menigeen zou zich verwonderen, wanneer bij de bestanddeelen kon zien, waaruit hij samengesteld was. Ten eerste zou hij eene hoeveelheid water aan schouwen, die wel eenige emmers zou kunnen vullen, dan een stuk kool, groot genoeg om een vuur een tijdlang aan 't branden te honden, verder een stuk ijzer, uit 't welk men een kling van een mes zou kunnen maken, phosphorus, genoeg om een half dozijn lucifersdoosjes te kunnen voorzien, waterstof, welke voldoende zou zijn ter vulling van een kleine ballon, en eindelijk in verschillende massa'ssoda, potasch, kalk, magnesium, chloorzuur enz. (Zondagsblad.) Laatste en telegraphische berichten. 's-Graventiage. EERSTE KAMER. De heer Lohman heeft zitting genomen en dhr. De Bruijn heeft ontslag genomen. Aangenomen zijn het ont werp op de oio grafische testamenten met 25 tegen 4 stemmen, dat betreffende de pensioenen bij het loodswezen, dat om Nijmegen als douanestation te bestemmen, dat betreffende de internationale over eenkomst omtrent goederenvervoer op de spoorwegen. Het debat over de noodwet voor behoeftige ge meenten is aangevangen. Sluis. Gekozen tot lid der Prov. Staten dhr. J. L. I. DE BATS (1.) met 824 van de 1217 stemmen. Dhr. Hennequin (a.) verkreeg 335 6temmen. Van onwaarde waren 27 briefjes. Oud-Ierseke. Evenals Biezelinge en Wemeldinge hun naam ontvingen van de voormalige watertjes, waaraan zij lagen, eveneens was dit het geval met Ierseke. Ter plaatse toch, waar nu de Zanddijk is, die de Breede Watering bewesten Ierseke scheidt van Oostelijk Zuidbeveland, liep oudtijds een watertje van vrij groot vermogen, de Iersekée genaamd. Bij Kapelle, zei ik vroeger, was een molenwater, dat de verbinding vormde tusschen Biezelingée en Wemelingée, dus als het ware het uiteinde van beide was. Welnu ook bij Ierseke vinden wij een zoodanig molenwater en nog thans een Molenpolder. Daar was eenmaal de plaats, waar de Iersekée in de Oosterschelde uitmondde'. Op de schorren, ter westzijde van eerstgenoemd stroompje gelegen, werden al vrij spoedig woningen opgeslagen. En geen wonderVoor vischvangst leende de plaats zich uitstekend en voor het drijven van handel niet minder. Immers, zij lag niet ver van het midden van Zeeland, betrekkelijk kort bij de Noordzee en op niet te grooten afstand van Brabant, 't Is bekend, dat nog beden ten dage sommige Ierseksche schippers met mossels en oesters naar Antwerpen varen. Die vaart van Ierseke op Antwerpen dagteekent echter reeds uit de grijze oudheid. Het plaatsje, dat hier nu tengevolge van vischvangst en handel al spoedig begon te bloeien, kreeg den naam van Iersekeroord. Dat het werke lijk zeer oud is, blijkt wel hieruit, dat men er reeds op het einde der elfde eeuw een tamelijk groote, van tufsteen gebouwde kruiskerk vond, in den tijd dus, toen het Christendom nog nauwelijks in ons land vasten voet had gekregen. Men noemde Iersekeroord al spoedig het oude en volkrijke dorpen die volkrijkheid met de daaraan verknochte welvaart (ge kunt het ook omkeeren, als ge wilt, lezerverminderde niet, toen er een weekmarkt werd ingesteld, op woensdag te houden. De keur van Ierseke, waaruit ik reeds vroeger een en ander meedeelde, en waarbij deze weekmarkt bevestigd werd een bewijs, dat ze reeds vroeger

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2