1892 N°. 68. Zaterdag 11 Juni. 79s,e jaargang. Een forstenzoon. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiiin voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentië» vóór 3 uren op den dag der uitgave* COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Vermogensbelasting. Wij hebben in ons vorig nummer reeds bet een en ander medegedeeld uit de memorie van antwoord van den Minister van financiën, op de Kamerver slagen betreffende de belastingontwerpen. Aan Het Handelsblad ontleenen wij thans nog bet volgende Het antwoord, dat op de heffing uit de inkomsten uit vermogen betrekking beeft, is een zeer lijvig stuk (36 blz.) en munt uit door helderheid. In menig opzicht is de Minister te gemoet ge komen aan opmerkingen en bedenkingen, maar in hoofdzaak handhaaft hij zijn plannen en voorstellen. De belangrijkste wijziging is gelegen in de rege ling der progressie. De Minister heeft toegegeven aan den vrij algemeen geuiten wensch, dat de ver mogens van 25,000 tot 100,000 niet met gelijke hef fing zullen worden getroffen (1 per mille volgens de oorspronkelijke voordracht) en dat de progressie ook boven 5 ton zou worden voortgezet. In plaats daarvan treedt nu eene regeling, die aan de billijkheid beter beantwoordt. Vermogens onder ƒ13,000 blijven vrijgesteld. Wie ƒ1314,000 bezit, betaalt 2 belasting, wie ƒ1415,000 heeft, 4. Voor hoogere bedragen wordt eerst 10,000 als onbelastbaar afgetrokken, en van het overschot wordt 1 ljA per mille betaald. Zoo gaat het tot 2 ton vermogen, waarvan aldus ƒ200,000 min 10,000 ƒ190,000 maal l1',, per mille is verschuldigd of ƒ237,50, of 1.19 per mille van de 2 ton. Voor al wat iemand boven 2 ton bezit, betaalt hij 2 per mille. Wie dus 1 millioen bezit, betaalt voor de eerste 2 ton 237,50 en voor de overige 8 ton nog ƒ1600, dus 1837,50, derhalve 1.84 per mille. Wie 5 millioen bezit, heeft ƒ9837,50 te betalen, of 1.97 per mille. De progressie stijgt dus steeds, zonder echter 2 per mille te bereiken, daar zij over 2 ton slechts 1.19 bedraagt. Het gevolg van deze regeling zal zijn, dat de opbrengst der belasting bijna 7 ton hooger kan worden geraamd. Welken invloed deze hoogere raming heeft op een der andere ontwerpen, zal blij ken uit een andere memorie", zegt de Minister. In de thans ontvangen stukken hebben wij van dien invloed nog niets ontdekt. Wij vermoeden daarom, dat de Minister de verhuoging van den accijns op het gedistilleerd waarover nog geen antwoord is ingezonden van 5 tot ongeveer 3 per hecto liter zal beperken. .(Deze memorie heeft thans ook het licht gezien en daaruit blijkt, dat die verwachting is uitgekomen, lied. G. Ct.) Een der belangrijkste gedeelten der memorie van antwoord bevat het betoog, hoe de moeilijkheden, die geducht werden van eene afzonderlijke regeling der belastingen op de verschillende inkomsten (uit vermogen en uit arbeid), wegens de nu voorge schreven progressie gemakkelijk kunnen worden uit den weg gei uimd. De Minister toont aan, dat de bedrijfsbelasting steeds zoo zal zijn in te richten, dat in verband met de vermogensbelasting, zoowel het verschil tus- sehen inkomsten uit arbeid en die uit vermogen, als een billijke progressie tot hun recht komen. Voor het overige staat de Minister er op, dat de 8) FEUILLETOH. Uit het Duitsch. Met klimmende ontroering had de hertog geluis terd. De pijnlijke spanning, aan blinden eigen, lag op zijn anders zoo kalm trotsck gelaatzijn oor en zijn hart dorstten naar een woord van liefde, naar een toon van hartelijkheid uit den mond van den zoon. Maar in plaats daarvan riep George half smarte lijk, half verwijtend: Waarom heeft mijn oom dat nooit geweten De hertog fronste het voorhoofd. »Dat is Wall- dorf's eigen schuldzeide hij op kouden toon. Waarom kwam hij niet, toen ik hem liet roepen? Ik zou hem alles gezegd en hem en mijn zoon in mijne nabijheid gehouden hebben. Maar in plaats daarvan is hij met den knaap naar het buitenland gevlucht, zou ik bijna zeggen. Misschien was hij wel bang wegens Elisabeth's dood ter verantwoording geroepen te worden". Waarvan zou men hem hebben kunnen beschul digen" riep George, zichzelf vergetende Mijne moeder is aan een hartziekte gestorven toen zij de verloving van haar echtgenoot vernam". De hertog verbleekte, maar hg wierp nog trotscher dan te voren het hoofd in den nek. »Kalm, jonge manzeide hij op scherpen toon. Nu ik u zelf de trouwacte in handen gegeven heb zoudt ge tot de overtuiging kunnen komen, dat de dingen anders gebeurd zijn, dan het schijnt. Elisabeth Staten-Generaal eerst beslissen over de nu aanhan gige ontwerpen op zich zeiven, zonder de be drijfsbelasting af te wachten. Die ontwerpen toch vormen een geheel, waarop wel verdere verbete- ringen behooren te volgen, maar dat op zich zelf kan worden ingevoerd. Zij hebben toch de strekking een eind te maken aan het privilege van het roerend vermogen en tevens eenige schadelijke en drukkende lasten af te schaffen of te verlichten. De aandacht verdient voorts nog, wat de Minis ter zegt van het betrekken van onroerend goed in deze vermogensbelasting, Hij toont aan, dat een heffing enkel van roerend vermogen onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren bij degenen, die beide soorten "van vermogen bezitten en tevens schulden hebben, waarmede toch rekening moet worden ge houden bij een persoonlijke heffing. Yeel beter komt het hem voor, het vermogen niet te splitsen, maar aan bezitters van onroerend goed te gemoet te komen door verlaging van de grondbelasting en door ver mindering van mutatierechten, waardoor de waarde van den grond zal vermeerderen. Vóór het eind des jaars hoopt hij het ontwerp in te dienen, om de peraequatie bij de ongebouwde eigendommen toe te passen en zal dan tevens voor stellen met de herziening der gebouwde eigendommen in 1893 te beginnen. De heffing van goederen in de doode hand zal, indien zij er moet komen, bij afzonderlijke rege ling moeten geschieden, omdat de vermogensbelas ting een persoonlijk karakter heeft. Tot de w ij z i g i n g e n die in het ontwerp zijn aangebracht, behooren de volgende Onder de vrijstellingen zijn, behalve meubelen en voorwerpen van kunst en wetenschap, nog opgeno men kleederen, levensmiddelen, goud- en zilver werk, paarlen en edelgesteenten (die geen handels voorraden zijn)polissen van nog loopende levens verzekeringen het recht op lijfrente en pensioenen (die de Minister beter bij de bedrijfsbelasting thuis acht)goederen waarvan anderen het vruchtgenot hebbenen nog niet vorderbare termijnen van ren ten, van uitkeeringen, van bezoldigingen en van an-* dere inkomsten. Bij de berekening van de belastbare waarde van onroerend goed zal men de keus hebben tusschen het 20voud der belastbare opbrengst óf de verkoop waarde naar eigen schatting, maar dan van allen en voor elk goed afzonderlijk opgegeven, en behou dens verhooging door den inspecteur der registratie, met beroep van den belanghebbende op den Baad van Beroep. Zoolang de grondbelasting der gebouwde eigendom men (thans naar de onzuivere huurwaarde) niet nader is geregeld, wordt het vijftienvoud als waarde aan genomen. In plaats van verkoopwaarde is nu in het ontwerp van t> geldswaarde voor den belastingschuldigegespro ken waardoor zijn onduidelijkheden zijn weggeno men. Contanten en bankbiljetten vallen nu ook onder het vermogen. Degeen, die vruchtgenot heeft, betaalt belasting over 4/5 van de waarde. Voor de bepaling van art. 9, dat de k o o p 1 i e- heeft op mij vertrouwd en daar had ze recht op. De vrees voor den strijd, die mij te wachten stond en de smaadredenen baars broeders tegen mij hebben het gevoelige persoontje gedood". Met deze woorden stond de hertog, die zich in zijne eigene vertrekken bewoog alsof zijn gezicht geheel in orde was, op en begaf zich naar het open staande venster. Van het terras woei hem een ge mengde geur van rozen, reseda en heliothropen, zijne lievelingsbloemen, tegemoet en levendiger dan anders stonden hem de laatste zonnige dagen zijns levens voor den geest, bqyenal het beeld van het blonde kind met de blauwe oogen en de zachte, lieve trekken. Wat geleek de zoon weinig op haarHij had in zijn toon en zijne wijze van spreken veel meer van zijn oom Hendrik Walldorfhij was evenals deze ruw en onverbiddelijk, misschien ook evenzoo flink hoe dit zij, tevergeefs zocht de hertog naar iets in hem, dat hy gehoopt had te vinden, en dat deed hem pijn. Maar hij had sinds lang geleerd zijn gevoel te onderdrukken. Met een kalm gelaat wendde hij zich weder tot Geoige en alleen zijne stem trilde nog een weinig als van onderdrukten toorn en klonk harder en scherper dan gewoonlijk. Gij wantrouwt mij" zeide hij »en vertrouwen laat zich niet opdringen; maar ik mag verlangen rechtvaardig beoordeeld te worden luister daarom, hoe alles geschied is en geschieden moest." Hij kruiste de armen over de borst en leunde tegen het kozijn van het raam, terwijl hij met ge bogen hoofd en haastig sprekend, vervolgde »In de eenzaamheid van Hirscheneck en door het dagelyksch samenzijn met Elisabeth groeide mijne liefdo"spoeclig tot een onbedwingbarenhartstocht aan. den hun vermogen mogen aangeven volgens hun laatste balans, die niet ouder dan éen jaar is, komt de volgende lezing in de plaats »Art. 9. Zij, wier vermogen geheel of ten deels belegd is in een of meer ondernemingen, hetzij door hen zeiven, al of niet in vereeniging met anderen, hetzij door anderen geheel of ten deele voor hunne rekening gedreven, kunnen, indien zij geen verhan delbare aandeel bewijzen daarvan bezitten, het aldus belegd vermogen schatten overeenkomstig de laatste door of namens hen vastgestelde of goedgekeurde balansmits deze balans den stand van zaken aan- wijze c>p een tijdstip ten vroegste uit het afgeloopen belastingjaar, en mits bij hare opmaking de baten en lasten geschat zijn naar regels, welker toepassing geen lager kapitaalsaldo oplevert, dan verkregen zou zijn bij toepassing der regels in de twee vorige arti kelen vermeld." De verklaring, welke een aangever door den. Raad van Beroep kan worden uitgenoodigd af te leggen, is veranderd in een eed of verklaring. Het proces verbaal daarvan moet ook door den aangever worden onderteekend. Daardoor zal die verklaring vallen Onder art. 203 van het wetboek van strafrecht, welke ook op valsche verklaringen, die voor den eed in de plaats treden, de straf van meineed stelt. De Minister handhaaft ten slotte het slot-artikel, volgens welk de invoering der nieuwe belastingwet met 1 Mei 1893 zal plaats hebben. Hij is van oor deel, »dat deze wet zelfstandig kan worden ingevoerd en dat hare werking niet afhankelijk behoeft te wor den gesteld van de invoering der bedrijfsbelasting." GOES, 10 Juni 1892. Naar wij vernemen, zal er geen extra- trein naar W ageningen rijden bij gelegen heid van het landbouw-congres. Het schijnt, dat de Exploitatie-maatschappij eischte, dat ƒ300 zou gegarandeerd worden, zoodat 300 deel nemers a ƒ1 of 200 X 1,50 zich moesten aanmel den om den trein zonder schade voor eenige kas te doen rijden. Op een zoo groote deelname vreesde men niet te kunnen rekenen en toen schijnt men de zaak te hebben laten rusten. We betreuren dit met het oog op onze Zeeuwsche landbouwers en we mogen niet verhelen, dat het ons voorkomt, dat in dezen de zaak niet met die kracht is aangepakt, die men anders bij de corypheeën op landbouwgebied in ons gewest gelukkig ontwaart. Driehonderd deelnemers a ƒ1 schijnt ons geen onmogelijk getal en in ieder geval is niet eens een poging gewaagd om tot deelneming op te wekken en zich te vergewissen of er liefhebberij daartoe bestond. De Exploitatie-maatschappij zal toch niet per omgaande een besluit hebben geëischt. We hopen intusschen, dat een volgende maal op de zaak zal worden teruggekomen, wanneer het con gres althans niet in het liooge Noorden wordt ge houden, (in 1893 is, rneenen we, de provincie Gro ningen aan de beurt). Wanneer men dan het plan wat vroeger oppert en het aanvat in de landbouw- kringen zelve, zal er allicht meer kans zijn, dat het met kracht wordt ten uitvoer gelegd. Afstand van haar te doen was mij onmogelijkop mijn vaders toestemming viel niet te rekenen en zoo bleef er maar éen uitweg een geheim huwelijk. Het gelukte mij mijn geneesheer dr. Korting voor ons plan te winnen. Voorzichtig trof hij de noodige maatregelen, Elisabeth had geen anderen wil dan den mijnen, geon anderen wensch dan voor mij en mijn geluk te leven. Zoo werden wij in het huwe lijk verbonden. Alles zou geheim blijven tot ik in de gelegenheid zou ziju de voorspraak mijner groot moeder in te roepen. Zij had mij nog nooit een verzoek geweigerd, ze bezat grooten invloed op mijn vader en wanneer het haar niet mocht gelukken hem dadelijk gunstig voor mij te stemmen, dan kon zij mij en Elisabeth op een barer bezittingen een toevluchtsoord verleenen. Zoo bouwden wij lucht- kasteelen voor de toekomst en genoten inmiddels van het hedenmaar nauwelijks drie weken waren verloopen of er kwam eene ontrustende tijding. De beide zonen van den hertog waren aan de be smettelijke ziekte overleden en ik werd de naaste erfgenaam tot den troon. Daarmede trad onze liefde een nieuw en gevaarlijk tijdperk in." Met een diepen zncht streek de hertog met de hand over het bleeke voorhoofd, en vervolgde t>De begrafenisplechtigheden riepen mij naar de residentie. Mijn vader ontving mij onvriendelijker dan ooit. Misschienhad hij van mijne liefde voor Elisabeth gehoord mijn kamerdienaar was niet te vertrouwen of zijn trots kon het onder de toen malige omstandigheden nog minder dan anders ver dragen, dat zijn eenige zoon en erfgenaam met volslagen blindheid bedreigd werd. Zoodra de be grafenis voorhij was ontving ik bevel mij aan een. Bij Kon. besluit is bepaalddat in de com missie tot het afnemen van het eindexamen aan de adspirant-administrateurs dit jaar zal zitting hebben als plaatsvervangend lid de officier van administratie le kl. D. G. Krol van der Hoek. In de zitting der Eerste Kamer op Woensdag heeft mr, E. Fokker, na onderzoek en goedkeu ring zijner geloofsbrieven, zitting genomen. De voorzitter wijdde een woord van herinnering aan den heer Moolenburgh, van wiens overlijden be richt was ingekomen en herdacht daarna de vijftig jarige ambtsvervulling van jhr. mr. Verhogen, als inspecteur van het onderwijs. De Min. van Binnenl. ZakenOverwegende, dat de heer G. Diepen ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, heeft bepaald lo. dat de ver kiezing in het kiesdistrict Roermond zal plaats heb ben op Dinsdag 28 Juni e. k.; 2o. dat de herstem ming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 12 Juli daaraanvolgende. Voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature dr. Schreinemaeher), zullen zich te Maas tricht candidaat stellen de heei*en mr. Gust. Tripels en M. S. E. W. Marckx, oud-secretaris van het burgerlijk armbestuur. Xtilland-Batli. In de Maandag gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd tot secretaris en ontvanger benoemd dhr. J. Q. C. W a b e k e secretaris van Waarde. In diezelfde vergadering werd den vroegeren secre taris en ontvanger den heer H. J. Augustijn namens den Raad aangeboden een prachtig gouden horloge met inscriptie tot een aandenken aan zijn verblijf alhier. De verkiezing van een lidder Tweedo Kamer in het hoofdkiesdistrict Maastricht, noodig geworden wegens het overlijden van dr. J. H. J. Schreinemaeher, zal plaats hebben op Dinsdag 28 dezer en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 12 Juli. De Nederlander verneemt, dat in het nieuwe kiesrecht-ontwerp noch het betalen in eenige belasting, noch een huurwaarde census als voorwaarde voor kiesbevoegdheid gesteld isdat het aantal kie zers ongeveer 800.000 zou worden en de groote ste den zouden worden geplitst. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Meer en meer blijken de gemoederen der Christelijk Gereformeerden alles behalve rustig om trent het te nemen besluit in zake de vereeniging van Christelijke Gereformeerden en Nederlandsche Gereformeerden (Doleerenden) op de Synode der Christelijke Gereformeerde kerk. Het voor eenige dagen medegedeelde bezwaar schrift," opgesteld door de predikanten ds. Wisse, van 's-Gravenhage, ds. Van Lingen, van Zetten, en eenige anderen, werd te laat bekend om er nog zóo mede te kunnen werken, dat alle leden der kerk nieuwe kuur te onderwerpen. Men had om een des tijds beroemd oogarts te Londen geschreven en in plaats van naar Hirscheneck terug te keeren bleef ik in het paleis mijns vaders onder diens toezicht. Slechts éénmaal kon ik door KÖrting aan Elisabeth bericht zenden en eveneens door zijne bemiddeling vernam ik, dat zij naar haar broeder te Lengede was teruggekeerd. Kort daarop werd mijne trouwe dokter uit myne nabijheid verwijderd en ik bleef eenzaam onder streng toezicht, waartoe de voorge nomen operatie een geschikt voorwendsel was. Hoe verlangde ik naar de beslissing. Maar maand na maand verliep vóór de dokter zich bereid verklaarde de operatie te doen. Eerst in het volgende voorjaar ging hij ertoe over en zij mislukte. Toen was ik volslagen blind Bij deze woorden hief de hertog het hoofd op de glanslooze oogen staarden George aan. Afschuwelijkriep de jonge man, maar de her tog zeide Luister verder. Ik werd lang en gevaarlijk ziek het herstel duurde nog veel langer en toen ik einde lijk als hot ware tot het leven terugkeerde had mijn oom de regeering neérgelegd en was mijn vader hem opgevolgd, die inmiddels eene bruid van gelijke ge boorte voor mij had gezocht en gevonden. Dat ik mij met alle kracht tegen die huwelijksplannen ver zette spreekt vanzelf, maar men sloeg op mijne weige ring geen acht. In de dagbladen werd officieus mijn huwelijk met injne nicht prinses Mathilda bericht en daar ik nog te weinig aan mijne blindheid ge woon was om mij in eene vreemde omgeving te bewegen en dus de verloving aan ons hof zou ga- vlarl worden, werd hot oude paleis voor haar en.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1