delingen en stadgenooten aanschouwelijk en hoor baar hebben geleerd. Niet alleen op de kiosken zongen zij hunne veelstemmige liederen, ook in de straten deden zij zich hooren, en het deed het hart goed, eens iets anders te hooren, dan de vervelende, laffe, platte kermisdeunen." Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het Bestuur der Visseherijen op de Schelde en Zeeuw- sche stroomen voor het district Goes J. Ter P e 1 k- w ij k, ontvanger der registratie en domeineu te Goes. Bij het te 's Gravenhage gehouden vergelijkend examen voor telegrafist slaagde, naar De Z. meldt, ook de heer Polderman, klerk op het telegraafkan toor alhier. De Staatscourant van heden bevat de konink lijke goedkeuring van de statuten der «vereeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke be waar-, dag- en Zondagsscholen en verderen Evangeli satie-arbeid te Kloetinge en omstreken, te Kloetinge". Het doel der vereeniging is de verheerlijking van God, in en door uitbreiding van Zijn Koninkrijk en de bevordering van het welzijn van onzen naaste. Om dat doel te bereiken zal er in de daartoe beschik bare lokalen, op de daartoe nader vast te stellen tijden of uren, leering en onderwijs gegeven worden uit Gods Woord, alsook verhalen van kerk- en zen dingsgeschiedenis en alles wat een Christelyken zin en wetenschap kan bevorderen. By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Koudekerke, mr. J. L o e f fcandidaat- notaris en advocaat aldaar. In het district Sluis is voor de Provinciale Staten (vacature Brevet), bij de verkiezing op 14 Juni, van liberale zijde candidaat gesteld de heer J. L. I. De Badtste Biervliet. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Hontenisse H. A. A. baron Collot d'Es- c u r y. Kais. In de Vrijdag 3 Juni gehouden vergade ring van den Dijkraad van het Calamiteus Water schap Leendert Abraham werden de heeren E. 0. Priester, P. Breure en H. Visser op de voor dracht voor een lid van het dijkbestuur van dien polder, ter vervanging van wijlen dhr. W. Wirtz, geplaatst. Verplaatst zijn de rijksveldwachters 3e kl.J. van Zanten, van Wemeldinge naar Biggekerke J. C. A d r i a a n s e n, van Biggekerke naar Wemel dinge. (M. Ct.) Men schrijft van Woensdag uit Wiesbaden, aan Gelria Dr. M e z g e r, die reeds lang plan had Wiesba den te verlaten, zal zich naar alle waarschijnlijkheid in het najaar te Rome gaan vestigen, alwaar hfi zijn séances voor massage in het Palazzo Doria" zal houden. De bevoegdheid, om in Italië de ge neeskunde uit te oefenen, die de beroemde dokter, voor wat Frankrijk en Duitschland aangaat, reeds lang bezat, is hem dezer dagen door de Italiaansche Regeering verleend. Een reeds lang gekoesterd plan zal daardoor nu tot uitvoering komen. Des zomers wil dr. M. in Syracuse of Palermo door brengen, terwijl ook Domburg nu en dan met een bezoek zal worden vereerd. Dezen zomer reeds, in de maanden Juli en Augustus, zullen dan ook zit tingen voor massage in de Zeeuwsche badplaats worden gehouden, en vele vreemdelingen hebben daarom hun voornemen te kennen gegeven dr. M. derwaarts te willen volgen. Hier verdringen de pa tiënten zich bij den grooten man. Russen en Fran- schen, die het grootste contingent leveren, maken queue, en de Vorsten en Prinsen zijn altijd tegen woordig. Wat dan ook de reden is, dat dr. M. weer verandert, is moeilijk te zeggen. Na een geheime zitting heeft de Gemeenteraad van 's-Gravenhage op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de tegenwoordige Regenten van het Krankzinnigengesticht aldaar. genoemdzijn trots en zijne stijfhoofdigheid waren grooter dan zijne goedheid. Wat er ook moge geschied zijn, mijne blindheid legde hem de verplichting op den eersten stap ter verzoening te doen." George bleef zwijgenna eene pauze vervolgde de hertog: »Het was een samenloop van omstan digheden zoo droevig als men zich nauwelijks den ken kan^ de residentie werd door eene besmettelijke ziekte bezocht, die tot in het slot doordrong en de beide zonen van den hertog aantastte. Diens broe der wenschte zijn eenigen zoon voor de besmetting te vrijwaren, maar deze, die aan eene oogziekte leed en dientengevolge aan eene strenge kuur onderwor pen was, mocht geen groote reis ondernemen. Daarom begaf hij zich onder geleide van een geneesheer naar het jachtslot Hirscheneck, op slechts eenige mijlen van de residentie, dat na den brand van de hout vesterswoning voorloopig den houtvester von Rose en zijn vrouw tot verblijf was aangewezen. Dit echt paar was meer verschrikt dan verheugd over den vorstel ijken gast en ze hielden zich dan ook op be hoorlijken afstand. Alleen een jonge verwante der familie, die daar toevallig logeerde, trok zich den armen bijna blinden aan. Zij heette Elisabeth von Walldorf." «Mijne moeder!" fluisterde George. «Elisabeth von Walldorf!" herhaalde de hertog met een droevig lachje, dat men om dezen strengen mond niet verwacht zou hebben, «het beminnelijkste schepsel, dat ooit op aarde geleefd heeft. Ik heb schoonere vrouwen gezien, maar geene, die haar in lieftalligheid evenaarde Toen had ik mijn ge zichtsvermogen nog weliswaar nog slechts met éen oog en door een nevelmaar genoeg om mij te ver innigen in den aanblik van dit lief gclaai, L;twjl Naar men verneemt, Lebben de vragen, met betrekking tot den leerplicht aan eeu aantal hooiden van openbare en bijzondere scholen in ver schillende deelen des lands gesteld, inzonderheid ten doel om ook hun gevoelen te vernemen over den invloed, dien maatregelen om het betrekkelijk school schoolverzuim tegen te gaan, zouden kunnen heb ben op de volksbedrijvigheid en den toestand dei- gezinnen. Principiëele vragen zijn niet gedaan. De raadpleging der schoolhoofden bewijst alleen, dat de voorbereiding der invoering van den leerplicht niet op lichtvaardige wijze geschiedt. De regeering wil de bezwaren kennen, om daaraan zooveel mo gelijk te gemoet te komen. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers genootschap bericht, dat de over leerplicht gestelde vragen door 114 af deelingen zijn beantwoord. Met een paar uitzonderingen hebben alle af deelingen zich voor leerplicht tot het 14e jaar verklaard. Ten gevolge op de bekendmaking in de Neder- landsche Staatscourant van 1 dezer wordt bekend gemaakt, dat, in plaats van tien, v ij f t i e n per sonen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indic kunnen worden gesteld om in r echter lij k e betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. {St. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen o. a. bij de herv. gem. te Kerkwerve, Kattendijke, Kats en Borsele dhr. P. Heimens Visser, cand. hij het prov. Kerkbestuur van Friesland, te Harderwijkte Waarde dhr. G. H. Pont, cand. te Utrecht. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Scherpenisse door dhr. P. J. Kromsigt, te Dordrecht. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Goes door ds. C. J. Lainmerinck, te Scheveningen te 's-Gravenpolder door dhr. Steehouwer, cand. te Utrechtte Zierikseo door dr. I. M. J. Hoog, te Terwoldete Oudelande door den heer Pont, candidaat. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werd aan den lieer F. Beumer, pred. bij de herv. gem. te Kortgene, wegens ongesteldheid en op zijn verzoek eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 Juli e. k. Naar aanleiding van het protest, dat er van de zijde van vele predikanten der Chr. Ger. ge meente uitgaat tegen de vereeniging met de Ned. Ger. (doleerenden), meldt men het volgendeOp de classicale vergaderingen der Ned. Herv. kerk, welke den 29n dezer zullen gehouden worden, zal er van verschillende zijden worden voorgesteld aan de sy node te verzoeken een bepaling in het leven te roepen (desnoods als tydelijken maatregel), waardoor ook aan predikanten der Chr. Ger. gem. in ons vaderland gelegenheid zal worden gegeven tot het houden van een coloquium doctum, om in onze kerk beroepbaar te worden gesteld. Men wenscht dit voorstel te doen, om in den predikanten-nood eenigszins te kunnen voorzien, terwijl men zich vleit, dat vele Chr. Ger. predikan ten, die de doleantie niet gunstig gezind zijn, deze gelegenheid zullen aangrijpen, om tot de Ned. Herv. kerk over te komen. {U. D.) Tot amanuensis aan de H. B. S. alhier is benoemd P. Bruel, timmerman te dezer stede. Tot onderwijzer met hoofdakte aan de o. 1 school te Wemeldlnjje (hoofd dhr. H. 0. Sauer) is benoemd dhr. J. v. d. Weele, thans te Heinkens- zandtot idem te Krabbendüjke dhr. J. II. De Groot te Vroom shoop (Overijsel). Benoemd tot onderwijzer aan een o. 1. school te Dordrecht (hoofd dhr. Schotel) de heer M. A. Snyder, thans te Ommen. Rechtszaken. De vraag of voor verkoop van morellen op brandewijn vergunning vereischt wordt is door de Haagsche rechtbank in hooger beroep ontkennend beautwoord. Elisabeth mij voorlas of mij op mijne wandelingen vergezelde of aan de piano met hare schoone stem volksliederen zong. Misschien was hare stem ook bij het spreken haar grootste bekoorlijkheid ik heb haar althans bemind van bet oogenblik, dat ik het eerste woord van haar vernam." De hertog hield op, greep naar eene portefeuille, die naast hem op tafel lag en nam uit de papieren, die daarin waren, een geel geworden blad, dat hij George overhandigde. »Lees het opschrift eens" zeide hij. «Hirscheneck 18 September 1840" las de jonge man. «Het zegel kent ge zeker wel?" ging de hertog voort. »Het wapen der Walldorfs riep George verbaasd, en hij vergeleek den afdruk ten overvloede met den zegelring aan zijn vinger. «Elisabeth heeft dit papier, dat ons geheim bevat, eigenhandig verzegeld" zeide de hertog. »In de dagen van onrust, die later volgden, ben ik het kwijt ge raakt en ik vreesde reeds, dat het vernietigd was of dat men het mij harl ontnomen maar na jaren heb ik het toevallig tusscfien oude papieren terug gevonden, zooals ge ziet, met onbeschadigd zegel. Verbreek dit thans en lees hardop, alsjeblieft." George gehoorzaamde met schier ingehouden adem las hij, dat op 18 September 1840 des avonds om tien uur op het jachtslot Hirscheneck prins Karei George en Elisabeth von Walldorf door den pastoor van Grosshagen in den echt waren verbonden. Als getuigen hadden geteekend dr. Albert Korting en de koster van Grosshagen, het kerkzegel was erbij afge drukt en daarnaast de bladzijde uit het kerkregister vermeld, waarop het huwelyk stond ingeschreven. Wórdt vervolgd.) Gemeiigde Berichten. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat Hendrik Mathijsen, van Maasdam reeds vijftig achtereenvolgende jaren in Noord-Beveland komt om werkzaam te zijn bij den vlasbouw. lerseKe. Op het telegraaf kantor r werden in Mei behandeld 387 telegrammen, waarvan 213 ont vangen en 174 verzonden. In de spaarbank werd 461,75 ingebracht en j 899,42 eruit teruggevraagd. ierseke. Maandag viel een meisje van 3 a 4 jaar in de haven op den Dam. De heer G. Schipper, die te hulp geroepen werd, was gnlukkig dichtbij en toen hij zag, dat het kind reeds gezonken was, aarzelde hij niet gekleed te water te springen en had hij het geluk de drenkelinge duikende boven te brengen. Met eenige moeite werd zij tot bewustzijn gebracht. Iea*s«?lïe. Zaterdag is op de scheepstimmerwerf van den heer W. F. Stoel te Alkmaar eene hoogaars van stapel geloopen, die daarom bijzondere aandacht verdient, omdat zij de eerste is, die van ijzer is vervaardigd. Zij is overigens geheel volgens Zeeuwsch model, maar van groote afmetingen (13.5 M. lang, 3.85 M. breed en 1.25 M. diep) en bestemd om bij de oestervisscherij dienst te doen. Het vaartuig is gebouwd voor rekening van den heer J. Schipper Gz. alhier, die het De Twistappel" heeft gedoopt. Kapelle. Aan het door het Edelhandbooggilde alhier jl. Maandag gegeven concours werd door 14 sociëteiten met 67 schutters deelgenomen. Op den hoofdklepvogel weiden 3 prijzen uitgeloofd, nl. 15, 12 */2 en 7J/2 gulden, te winnen door diegene welke de meeste punten behaald had en de 2 daarop volgenden; op elk der 2 zij vogels werd TO gezet, op de 6 kallen ƒ2,50 en op elk klein vogeltje ƒ1,50. Na een kampstrijd tussehen J. Dane, lid van het Edelhandbooggilde te Kapelle, Job Van den Dries en J. Koopman, beiden van «Soranus" te Heinkens- zand en F. B. Thomas van Concordia" van 's-Heeren- hoek, welke ieder vijf punten op de klep hadden be haald, won laatstgenoemde den hoogsten prijs, terwijl J. Koopman en J. v. d. Dries den 2en en 3en prijs verwierven. De zij vogels werden afgeschoten door C. A. Remijn van «Soranus" en A. Huige van Willem Teil" van Ovezand. Door verwisseling van 20 kleine vogels in 4 kallen van f 2,50 en 4 zij vogels van f 5, moesten alzoo 10 kallen worden afgeschoten, welke ten deel vielen aan C. Pieterse van »Soranus" 1, J. Koopman van «Soranus" 1, M. Nieuwenhuize van «de Paauw" te Biezelinge 1, V. Boel en P. Buisrogge van »de Batavieren" te Kloetinge elk 1, J. Bouwens van »de 3 Koren bloempjes" te Kruiningen 1, A. Huize van »Willem Teil" te Ovezand 1, J. De Backen van »de Edele Handboog" te Oudelande 1, J. Rijk vaa «de vrije Schutters" te 's-Heerenhoek 1 en J. Van Wingen van «de Edele Handboog" te Kapelle 1. De opnieuw geplaatste 4 zij vogels werden geschoten door D. Van Maris Jr. eu J. Van Wingen, beiden van het Edelhandbooggilde" te Kapelle, 1 door M. Nieuwenhuize van «de Paauw" te Biezelinge en 1 door W. Kryger van »St. Sebastiaan" te Krabbendijke. Bovendien werden nog 45 kleine vogels afge schoten en werden de 2 overschietende onder de leden verloot. De directeur der wees-inrichting te Neerbosch heeft van twee personen die onbekend wenscken te blijven, twee giften ontvangen, een van 1000 en een van f 1018,80, voor den bouw van het nieuwe ziekenhuis bij genoemd gesticht aldaar. Donderdagmorgen ging te Gilze een molenaars knecht naar zijn werk in den molen, die op circa 5 minuten van het huis staat. Wie schetst echter zijne verbazing, toen hij bemerkte, dat de roeden afgevallen waren en de molen totaal uitgebrand was. Bij nader onderzoek bleek, dat graan, erwten en schors, die onder lagen, ook een prooi der vlammen waren geworden. Vermoedelijk was de molen des avonds te voren in brand geloopen en dit niet door den knecht bemerkt. De grappige zijde van dit ongeval was, dat van de geheele gemeente niemand iets van den brand had gemerkt. Op last van den officier van justitie te Rotter dam is door de politie Vrijdag aldaar aangehouden een persoon, die door de arrondissementsrechtbank te Middelburg ter zake van mishandeling tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld is, voor welk feit hij gesignaleerd was in het Algemeen Politieblad van 1890. Te Zieriksee had Donderdag ten overstaan van den Ambtenaar, belast met de invordering dei- Plaatselijke Belastingen, de verkoop plaats van een inboedeltje, in beslag genomen wegens het niet be talen van den Hoofdeljjken Omslag over 1891, bedragende, behalve de onkosten, 2,95. Een talrijk publiek was tegenwoordig. De totale opbrengst, zoover wij die hebben kunnen nagaan, was 55 i/g Cts. Alles werd ten behoeve van den executant ingekocht tot bespottelijke prijzen. (Z. N.) Door den heer P. Smit Jr., te Rotterdam is aan Ged. Staten van Friesland gratis afgestaan zijn prachtig stoomjacht, om dit beschikbaar te stellen voor de Koninginnen bij het bijwonen van den hardzeil wedstrijd op het Sneekermeer, den 20 dezer. Het huldeblijk, dat door medewerking van de geheele burgerij van Groningen II. M. de Koningin bij het aanstaand bezoek zal aangeboden worden, bestaat in een miniatuur Martinitoren van goud. Aan H. M. de Koningin-Regentes zal een gouden gedenkpenning worden vereerd, welke het bezoek der vorstinnen aan die stad vereeuwigt. Door de echtgenoote van den commissaris der Koningin is voor het kinderfeest voor de onvermogende school kinderen eene som van f 600 geschonken. Aan de hulde te brengen aan H. M. de Koningin zullen de leerlingen van 27 scholen deelnemen. Te Nijmegen werden van 29 Mei—4 Juni slechts twee nieuwe gevallen van pokken geconsta teerd, terwijl geene lijders aan die ziekte overleden. Ook waren in die week maar twee onteigeningen tot vernietiging van besmettelijke goederen van pokkenlijders noodzakelijk. De epidemisch-verklaring der pokken is inge trokken. Een Zutfensche schutter, die, naar men zegt, bij eene vorige oefening te laat op zijn post was gekomen en hierdoor eene boete had opgeloopen, had, om deze nu te ontgaan, zich de vorige week te paard, met liet geweer over zijn rug, in gestrek- ten draf, naar de verzamelplaats op het 's Graven hof begeven, waar hij voor het front afsteeg en zijn paard aan. een ander overgaf. Dat deze toer in den smaak van het talrijk aanwezige publiek en zijne wapenbroeders viel kan men nagaan. Uit Dinksperloo wordt medegedeeld, dat daar in den avond van 30 Mei het volgende vreemde grenstafreel is afgespeeld. De klompenmaker M. had een zekeren H. ernstig gesneden, zoodat de politie hem zocht te vatten. Ook de Duitsche beambten hadden dit gehoord en wilden nu hun slag slaan, daar zij sinds eenige jaren M. zochten, wegens ver schillende overtredingen. Door de Duitsche justitie was hun zelfs de premie van 100 Mark toebedacht, indien zij hem levend of dood zouden vatten. M. kende zijne positie en verzette zich zooveel mogelijk, tot een bloedverwant van den mishandelde hem een duw gaf, waardoor hij op Duitsch grondgebied rolde, zoodat de Duitsche kommiezen zich direct van hem meester maakten, hun 100 mark verdiend hadden, na nog een geweer op hem te hebben stuk geslagen. M. zal ons land voorloopig niet weer zien. Te Nijmegen maakte dezer dagen de echtge noote van den kleermaker J. B. de kachel aan en gebruikte daaibij, als zoovelen, onvoorzicbtiglijk pe troleum. De vlam uit de kachel sloeg in de petro- leumkan en deed deze met een geweldigen slag uit eenbarsten, tengevolge waarvan de vrouw met de verraderlijke vloeistof werd besproeid en haar klee deren over het geheele lichaam in brand geraakten. Eer men haar te hulp kon snellen, was zij reeds met vresselijke brandwonden overdekt. Na een al lersmartelijkst lijden is de ongelukkige vrouw, die eerst kort geleden gehuwd was, aan de gevolgen bezweken. Te Deventer verloor Zaterdagavond eene dienst bode een muntbiljet van 50, waarvan den eige naar het nommer bekend was. Hij gaf het bij de politie aan, die de ingezetenen verzocht, om in ge val het een hunner ter betaling of ter wisseling mocht worden aangeboden, haar alsdan te waar schuwen. Maandagavond nu kwamen twee personen dat muntbiljet bij een winkelier wisselen. De win kelierster, die met hare dienstboden tehuis was, zeide dat zij geeu geld genoeg in huis had, maar liet zou laten wisselen. Zij zond liare dienstbode echter naar het politiebureau, waarop een paar agenten de beide mannen medenamen. Een mijnramp in Bohemen. Przibam, dat niet ver van Rakonitz, een station van den spoor weg naar Praag, ligt, is wegens zijn zilver-en lood- mynen en door een beroemde bedevaartskerk bekend. De mijnen worden door den Staat geëxploiteerd en brachten verleden jaar ruim 35,000 kilo zilver en 36,000 centenaars lood op. Gewoonlijk zijn er 6000 menschen in die mijnen aan het werk. In een dezer mijnen, die bij Birkenberg, is de vorige week brand ontstaan. Kort voor het in brand geraken van de mjjn was de middagploeg van 400 arbeiders naar beneden gelaten. Niettegenstaande de arbeiders brandlucht roken, en, dieper dalende, hun een ver stikkende rook tegemoet woei, wilden die mannen, aan de vele gevaren van hun beroep gewoon, toch niet terugkeeren, omdat kleine branden dikwijls voor komen. Thans echter gingen zij onwillekeurig den dood te gemoet. Want kort daarna ontsnapten er uit de 4 mijnputten dikke rookwolken en toen werd de geheele streek door het luiden der noodklok gealar meerd. Niets werd verzuimd om den brand te blus- sehen, maar alles was vergeefsch daar het water zulk een rook veroorzaakte, dat elk levend wezen stikken moest. Een groot deel der nedergedaalde arbeiders heeft zich kunnen redden, zegt cle Weener corr. der N. R. Ct., maar de grootste helft zal onher roepelijk verloren zijn. Er zijn huisgezinnen, waar van de vader, de zoons en de schoonzoons allen het leven verloren hebben. 4 De Oostenrijksche Kamer heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de Regee ring wordt uitgenoodigd te zorgen voor de nabe staanden van de slachtoffers der ramp, en op een marmeren tafel de namen van deze slachtoffers van den arbeid te vereeuwigen. Namens de Regeering verklaarde graat Taaüe, dat zij reeds maatregelen had genomen tot ondersteuning van de nabestaanden. Twee Ministers waren naar de plaats des onheils vertrokken en zullen naar omstandigheden handelen. Er wordt beweerd, dat de brand, welke zoovele slachtoffers eischte, moedwillig zou zijn aangestoken. Men vreest dat er 500 personen omgekomen zijn. Van 350 slachtoffers is de dood nu reeds geconsta teerd. Van alle zjden worden er voor de achterge blevenen gelden bijeengebrachtde stad Weenen heeft voor dit doel fi. 5000 beschikbaar gesteld. Titusville en Oilcily werden Zondag overvallen door eene windhoos, waarbij de bliksem in de petro- leum-raillneerderyen sloeg. Half Titusville raakte in brand. Het aantal dooden wordt op honderd vijftig geschat. Te Oilcity kwamen elf menschen in de vlam men om. Te Berlijn is dezer dagen op alleraardigste manier een z.g. spiritistisch medium ontmaskerd. Toen het medium, zekere Pinkert, een geestverschij ning «produceerde", richtte een der aanwezigen plot seling een spuitje met roode aniline-inkt op den witten sluier die het gelaat van den «geest" verborg. Weinige oogenblikken later werd het licht opgesto ken enPinkert's boordje was vuurrood

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2