1892 N°. 63. Zaterdag 28 Mei. 79s,e jaargang. FEUILLETON. Een Vorstenzoon. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centniet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmak, te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Inzending van advertentiën voor 3 uren ojj, den dag der uitgave* COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES; 27 Mei 1892. Belangrijke veranderingen in de verhouding der partijen hebben de herstemmingen voor de Pro v. Staten alleen in Z.-Holland gebracht. Daar hebben de liberalen, buiten de plaatsen, die zij by de eerste stemming reeds gewonnen hadden, nog een aanwinst verworven van 2 plaatsen in Vlaar- dingen, 2 plaatsen in Gouda en 1 plaats in Schiedam. Daartegenover is in Ridderkerk een plaats verloren. In 't geheel zijn dus nog vier plaatsen gewonnen. De overwegende meerderheid, die de liberalen reeds bezaten in de Staten van Zuid-Holland, is dus nog weder versterkt. In Noord-Holland hebben de anti-liberalen, die bg de eerste stemming één plaats in het district Haarlem hadden verloren, by de herstemming ook de tweede moeten prijsgeven. Verder hebben in Weesp de anti-revolutionairen een plaats veroverd, die door een r.-katholiek was bezet. In Gelderland heeft de steun die door de r.-katho- lieken in het district Putten aan den aftredenden anti-revolutionair werd verleend, verhoed, dat d© voor drie jaren verkregen anti-liberale meerderheid in de Staten weder werd ingeboet. De verhouding is daar nu 82 anti-liberalen tegen 30 liberalen. In Overijsel hebben de liberalen een plaats ge wonnen in Zwolle, doch daarentegen een verloren in Kampen. De verhouding der partijen blijft dus zooals zy was na de eerste stemming op 10 Mei, toen de liberale meerderheid gehandhaafd werd. In de op gisteren door de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland in het lokaal der socië teit Handel en Landbouw" te Goes gehouden ver gadering werd door den secretaris verslag uitge bracht over den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar, dat, met dankbetuiging, voor noti ficatie werd aangenomen. Vervolgens werden her kozen tot leden van het bestuur de heer«n P. Dekker Jz. met algemeene en H. G. Hartman Jz. met op een na algemeene stemmen. De laatste, ter verga dering tegenwoordig, verklaarde de herbenoeming aan te nemen. Als plaats der zomervergadering werd aangewezen de gemeente Ter-Neuzen en als dag de 6 Juli, zijnde tevens voor die vergadering aan het bestuur een crediet verleend van ten hoogste 50. Door den penningmeester, den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, werd rekening gedaan van zijn be heer over het afgeloopen jaar en deze rekening goed gekeurd, in ontvang op 251,1272, in uitgaaf op 144,10 en alzoo met een batig saldo van 107,0272, wordende het bestuur gemachtigd tot aankoop van een lot Amsterdam of Rotterdam. Alsnu was aan de orde de bespreking van d© stelling: »De invoering op de lagere scholen van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek is ten platten lande vrij wel overbodig, en veroorzaakt vele uitgaven aan de gemeenten, die, vooral by den tegenwoordigen nood van vele ge meenten, behoorden gespaard te worden". Door den secretaris ingeleid, had een© ampele beraadslaging plaats, waaraan de heeren v. d. Bosch, Dominicus, De 3) Uit het Duitsch. Nauwelijk waren de beide heeren in den tuin of de baron sloeg een geheel anderen toon aan. »Ik waarschuw u, Ullow" zeide hij, zoodra de anderen hen niet meer konden verstaan, ik ^waarschuw u •rnstig. Gij verraadt u door uwe zenuwachtigheid. Het komt er juist nu op aan geen achterdocht t© wekken »Dat weet ik, dat weet ik ik heb het mij- zelven wel honderdmaal gezegd 1" viel de kamerheer hem ongeduldig in de rede. »Maar, wat duivel, mensch, ik wilde, dat ge eens in mijne schoenen stondt, dan zou ik u wel eens kalm willen zien blijven. De hertog wantrouwt my, dat is niet te ontkennenhij neemt beschikkingen zonder my te raadplegen, zonder my er zelfs van in kennis te stellen. Hoe kondt gy nu weten, dat deze Walldorf ter audiëntie was opgeroepen, terwijl ik er niets van wist De baron had zyn gigaar aangestoken en blies be daard de eerste rookwolkjes de lucht in. Blijf kalm" zeide hij, »ik wist er evenmin iets van als gij. Gy moest myne wijze om achter de waarheid te komen nu langzamerhand kennen." »Dat doet er niet toe, het feit blyft bestaan" zeide de kamerheer en hij rukte in zijne boosheid de bladeren van de^overhangende takken af. Wie is Wilde, Elenbaas, Van der Mandere en Reigersbergh Versluijs deelnamen, waarna het volgende voorstel van het bestuur, geamendeerd door den heer V n den Bosch, met 18 tegen 2 stemmen, werd aange nomen a. den uitslag der beraadslaging medetedeelen aan de gemeentebesturen in Zuid- en Noord-Beveland en deze in overweging te geven, om, zoo dit niet reeds geschied is, zich tot de Koningin-Regentes te wenden met verzoek om uitstel van de invoering van de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek onder de leervakken van het lager onderwys b. het bestuur te machtigen met de besturen der zusterverenigingen in correspondentie te treden, om te trachten een algemeen petitionnement uitte- lokken aan den Minister van Binn. Zaken, of aan een lid der Tweede Kamer, gelijk door de vereeni ging Volksonderwijs is gedaan, om het initiatief te nemen tot eene wetswijziging, zoodanig, dat het vak j uit de verplichte vakken van onderwys gelicht worde. Daarna kwam in behandeling de stelling: »Ook voor de gemeente-comptabiliteit is het gewenscht, dat de belastingplannen van Minister Pierson door de wetgevende macht worden aangenomen." Ingeleid door den secretaris, die aanwees, hoe door de verheffing van die plannen tot wet, eene zuivere scheiding tusschen -rijks- en gemeentebelas tingen werd voorbereid, en tevens aantoonde de voordeelen voor de gemeentebesturen, vooral door de vryheid om opcenten op de vermogensbelasting te heffen, werd de stelling besproken door den heer Van den Bosch en den inleider, waarna het be stuur werd gemachtigd, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal als wensch van de vereeniging ken baar te maken, dat de ingediende wetsontwerpen, zoo noodig geamendeerd, in de eerste plaats door het doen wegvallen der verhooging van den accijns op het gedistilleerd, tot wet mogen verheven worden. Hierna werd mededeeling gedaan van de veran dering in de tijdstippen voor onderscheidene werk zaamheden tengevolge van de wyziging in de wet betrekkelijk de Nat. Militie, aangebracht door de wet van 4 April 1892 St.blno. 96). De nu volgende stelling »Het ware wenschelyk, dat de verschillende in ons vaderland bestaande administratieve vereenigingen zich tot een bond ver- eenigden, met afdeelingen in de onderscheidene deelen van ons vaderland", werd zonder beraadslaging toe gestemd en het bestuur gemachtigd, om over de zaak met de besturen der onderscheidene vereenigingen te correspondeeren en te trachten, in de administra tieve wereld éen bond te vormen, gelyk op sociaal-, nijverheids- en toonkunstgebied bestaat, waarbij de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen werd voorgesteld, als het hoofd van den bond te kunnen uitmaken. »De betrekking van brandmeester moest" volgens de algemeen toegestemde meening van het bestuur »niet uitgesloten zyn van het lidmaatschap van den Raad voornamelijk met het oog op de regeling eener goede directie ten plattenlande" en hoopte men, dat door de openbaarmaking der stelling de aandacht der regeering bij de samenstelling eener deze Walldorf? Wat moet hy by den hertog? Wat wil de hertog van hem? Dat hadt ge den jongen man moeten vragen. Deze gelijkenis geeft te denken." De baron haalde de schouders op. Beste Ullow, maak u daarover nu toch niet be zorgd riep hij met een korten lachmaar hij liet er dadelijk op volgen: »Het kan geen kwaad, wan neer ge den jongen man in het oog houdt. Ge kunt dat des te gemakkelijker, naarmate hij zich vrijer bij u in huis kan bewegen. De wijze, waarop ge hem ontvangen hebt, was zeker niet geschikt om hem dien omgang aangenaam te maken." De kamerheer antwoordde niethij ging somber voor zich ziende naast den baron voort, die schijn baar genoegelijk zijn sigaar rookte. Eensklaps bleef deze staan en zeide »Wil ik je eens wat zeggen, Ullow, die leelijke gezichten van je beginnen me te vervelen. Is er iets bijzonders gebeurd, dan zyt ge verplicht het mij medetedeelen. Vooruit dus wat is er voorgevallen Niets, dat zich onder woorden laat brengen" antwoordde de kamerheer, »en toch weet ik, dat de slag binnenkort vallen zal. Ik gevoel, dat het onheil nader en nader komt het is boven ons, rond ons, overal Hersenschimmen, mijn waarde, anders niet riep de baron. »Zorg er voor dat ge daaraan niet lijdende wordt, want ze verduisteren het oog en maken onzen gang onzeker. Bovendien" ging hij gedwongen lachend voort, schijnt die ziekte aan stekelijk te zijn uwe woorden klinken mij ook al onheilspellend in de ooren." Ach, wist ik maar uit de moeielijkheden te ko- gewyzigde of nieuwe gemeentewet hierop zou ge vestigd worden. Voorts werd het ontwerp-reglement voor het fonds tot voorziening in eventueele behoeften van eervol ontslagen burgemeesters, secretarissen en ontvangers ter tatel gebracht, om door het bestuur in eene ge combineerde vergadering met afgevaardigden uit de besturen der Zeeuwsche zuster-vereenigingen be sproken te worden, en te trachten zoodanig fonds (vooreerst alleen voor Zeeland) in het leven te roepen. Nadat nog aan een der leden inlichting was ge geven omtrent de benoeming van kiezers, die door B. en W. kunnen worden aangewezen, om zitting te hebben in het stembureau eener onder-afdeeling der gemeente bij verkiezingen, werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Kattendijke. Tot lid van den Raad is alhier gekozen dhr. W. Staal met 50 stemmen. Dhr. S. v. d. Vegt verkreeg 38 stemmen. Kolijnsplaat. In de gemeenteraadszitting van Woendag 1.1. werd met algemeene steramen tot on derwijzer alhier op eene jaarwedde van 500 gulden, die tot 600 gulden kan opklimmen, benoemd de heer H. Jansen van Tolen. Tevens werd nog besloten de vroeger verleende gemeentesubsidie aan den Provinci alen Veearts, gevestigd te Kortgene, groot 50 gulden, voor vijf jaren te verlengen. Kolijiisplaat. Woensdag a. s. zal de v e r k i e- zing vooreen lid van den gemeente raad alhier plaats hebben in stede van wijlen den heer J. Swemer. Ullewoutsriijk. Het adres aan Provinciale Staten, ter verkrijging van een steiger voor den provincialen stoombootdienst aan de haven alhier, is thans van 303 handteekeningen voorzien verzonden. Alle voornaamste ingezetenen en bestuursleden uit deze en drie omliggende gemeenten hebben getee- kend, te weten te Driewegen 40, te Oudelande 74, te O verzand 75 en hier 114 personen. Het is te hopen, dat op dit verzoek aan ons provinciaal bestuur gunstig zal worden beschikt want, waarlijk, over te veel reisgelegenheid hebben we, in dezen hoek van Zuid-Beveland wonende, nooit te klagen gehad. Uit de vroeger gemelde voordracht is tot waterbouwkundig ambtenaar van het waterschap »Groede en Baanst" is benoemd de heer M. v. d. Y elde te Scherpenisse. Het weekblad Nederland schrijft onderJhet op schrift >Nieuwe belastingen in de Tweede Kamer aanbevolen" Het ontbreekt schier niemand aan denkbeelden omtrent nieuwe belastingen. De stuurlui aan den wal zijn buitengewoon sterk in het uitvinden van middelen, om de schatkist te vullen. Geen koffiehuis, geen sociëteit, waar de belastingen niet ter sprake komen. Geen koffiehuis, geene sociëteit, waar niet tien middelen voor éen worden aangegeven om geld in de schatkist te brengen. Men ziet rond, ontdekt menzeide de kamerheer na een pauze als tot zichzelf. »Eruit komenherhaalde de baron en er lag in zijn toon en zijn blik eene scherpte, die men bij den altijd lachenden man niet zou verondersteld heb ben. Wanneer ge daarmede zeggen wilt, dat ge niet langer aan myne ondernemingen wilt deelnemen, dan geef ik u daartoe volle vryheid. Wees niet bang mij te beleedigenik ben vast overtuigd, dat mijne plannen ditmaal tot het gewenschte doel moeten leiden en ik zal, wanneer gij u terugtrekt, gemak kelijk de noodige fondsen elders kunnen krijgen Het eenige wat my spijt, is dat op die manier voor u de vruchten van uwe thans gestorte gelden ver loren gaan." De overtuigende toon van den baron miste ook ditmaal zijn invloed op den kamerheer niet. >Ik denk er niet over mij uit uwe ondernemingen terug te trekken" zeide hij, »maar als ik nu toch het geld niet bijbrengen kan Mijn crediet is uit geput en de privaatkas van den hertog is ledig tot op den bodem". »Dan blijft ons niets meer over dan de weg, dien ik u onlangs aanwees", viel hem de baron in de rede. »Nooit, ncoitriep de kamerheer. »Ik begrijp u niet" zeide de baron. »Het blyft voor u toch hetzelfde of gij het geld uit de privaat- kas van den hertog leent of bij de bank, want het is toch maar eene leening". »Neen 1" antwoordde de kamerheer, »het is iets anders of ik een ongebruikt liggende som voor een korte poos mij toeëigen dan wel of ik mij geld verschaf, door, gebruik makende van des hertogs het een of ander voorwerp, dat, althans voor zoover men weet, niet belast is, on een nieuwe belasting is ontdektWaarom nu juist het gebruik of het bezit van het bedoelde voorwerp aanleiding zou moeten geven om belasting te vorderen men zou het meestal niet kunnen uitleggen. Hoe men het zou aanleggen om de belasting te innen men breekt er zich het hoofd niet mede. Zoo gebeurt het, dat het belasten b. v. van luci fers, speelkaarten, mode-artikelen en meer dergelijke voorwerpen wordt aanbevolen haast altijd als er over belastingen gesproken wordt. Waarom iemand, die een lucifer gebruikt, belasting zou moeten be talen, wat er wel noodig zou zijn om eene belasting van alle speelkaarten en modeartikelen te innen ziedaar vragen, die maar niet beantwoord worden. En omdat die vragen niet beantwoord worden, gaan velen maar altijd door om de belasting op die arti kelen aan te bevelen, en vond de aanbeveling naast die van andere belastingen van gelijksoortig gehalte een plaatsje in het Yoorloopig Verslag der Tweede Kamer over de belastingontwerpen. Daarin ligt niet veel opmerkelijks. Men is aan zulke verschijnselen al lang gewoon geraakt. Bij zondere aandacht verdient dus alleen de redeneering, op grond waarvan eene der in het voorloopig ver slag over de vermogensbelasting aanbevolen belas tingen wordt verdedigd »Niet het minst werd gesproken over de invoering van eene belasting op spoor- en tramkaartjes, welke naar de meening van verscheidene leden een niet onaanzienlijk bedrag kon opbrengen zonder het ver- jr te schaden. Men beriep zich ten deze op 't voor beeld van Frankrijk, dat sedert 1871 eene belasting van niet minder dan 23,20 pet. op de spoorweg kaartjes heft. Wel is men daar met 1 April jl. tot verlaging van die belasting overgegaan, maar na die voorgenomen verlaging bedraagt de belasting toch nog 12 pet., terwijl de opbrengst geraamd wordt op 51 a 52 millioen francs per jaar. (Zie Journal officiel van 27 Januari jl. en de M. v. T. der jongste Fran- sche Staatsbegrooting)". Daar heeft men het nu. Eenige reden om iemand belasting te laten betalen als hij per spoor of tram reist, b. v. voor zijne zaken, is er niet. Maar dat doet er ook niet toe. Het eenige wat noodig is, vol gens de voorstanders der bedoelde belasting, dat is, dat zij veel zal opbrengen en dat de mensehen van het belaste object niet minder gebruik zullen maken Nu, als aan eene belasting geene hoogere eischen gesteld behoeven te worden, dan zijn er nog wei eenige te vinden Naar de Bred. Ct. verneemt, zal dit jaar, bij het examen voor cadet aan de Kon. Militaire Academie, in afwijking van vorige jaren, ook schrif telijk examen in aardrijkskunde worden afgenomen. Van de 256 adspiranten, die zich hebben aange meld voor het toelatingsexamen, zullen er 85 aan aan het schriftelijk gedeelte van dit examen te Breda deelnemen. Wegens de besmettelijke ziekte zal dit jaar het schriftelijk gedeelte van het toelatings-examen in plaats van te Nijmegen, te Arnhem worden afge nomen. oogziekte, zijne handteekening op listige wyze te verkrijgen". De baron haalde de schouders op. >Dat zijn van die fijne onderscheidingen, waarvan ik geen begrip heb" zeide hij. »Dat zyn gevoels- quaesties, waarover ik mij geen oordeel aanmatig. Handel daarom geheel naar uw gevoel, beste Ullow u tot het een of het ander over te halen, zou in strijd zijn met mijne beginselen. Dat heb ik, zooals ge zelf zult moeten erkennen, nog nooit gedaan". De kamerheer zuchtte diep, ja kreunde bijna. Na een pauze ging de baron op gewonen toon voort »Gij herinnert u wel de aanleiding tot ons gemeen schappelijk handelen. Rekenende op de erfenis van een rijken oom, hadt ge wat boven uwe krachten geleefdna den dood van den ouden heer bleek echter, dat hij slecht zijne zaken geadministreerd had, zoodat de erfenis gelijk nul was. Uwe schuld- eischers werden ongeduldig en gij zaagt geen anderen uitweg dan uwe buitenplaats uit de hand te ver- koopen. Den agent, wien ge daarmede belast hadt, was het sprookje van mijn rijkdom ter oore geko men. Hij bood mij de schoone bezitting aanonder den hier wonenden adel was er niemand, die het kleinood koopen kon, zeide de man. Natuurlijk nam ik de villa in oogenschouw; zoo iets staat zeer ge kleed als men ergens vreemd isik knoopte schijn baar onderhandelingen aan, kwam herhaaldelijk met u in aanraking en overtuigde my weldra, dat het u zeer ter harte ging van uwe prachtige bezitting te moeten scheiden". »Niet voor mij", zeide de kamerheer, »maar ik wist maar al te goed hoe mijne vrouw er onder

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1