1892 N". 62. Donderdag 26 Mei. 79sle jaargang. AANBESTEDING, FEUILLETON. Een Vorstenzoon. ïQ: Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor uren 051 den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het bestek eu de voorwaarden, waarnaar vanwege liet Depar tement van Marine op Dinsdag den 7 Juni bij inschrijving zal plaats hebben de van het maken en stellen van nieuwe ijzfrfn licïiiÏBSiiz^ïï voor den dienst der verlichting van de Weaterjchelde te Rilland, bewesten Forl-BatU zal ter secret trie der gemeente eiken werk dag van 's morgeus 9 tot des namiddags 2 uren ter visi.- liggen. Goes, 24 Mei 1^92. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. De verkiezing van mr. E. Fokker tot lid der Eerste Kamer is aan de redactie van de Zeeuw natuurlijk niet aangenaam en als gewoonlijk vervalt ze bij hare beschouwing daarover weder in onjuistheden. De eerste is dezeIn de Statenvergadering wa ren 21 liberalen aanwezig; mr. Fokker werd met 21 stemmen gekozen. Waarom nu schijnen volgens de Zeeuw 20 liberalen mr. F. gestemd te hebben Weet zij zoo zeker van wien het blanco biljet was, dat ingeleverd werd Eene tweede onjuistheid: de Zeeuw zegt: wan neer gij den kiezers kondet afvragen, wie van deze tweeFokker of Godin zou het meest naar uwen zin zijn geweest om de Koningin-Regentes in de Eerste Kamer te gaan steunen bij hare moeilijke taak, het antwoord der meerderheid zou niet ten genoegen der liberalisten zijn." Hoe weet de Zeeuw dat Na elke verkiezing komt de Standaard aandragen met het totaalcijfer der op de candidaten der verschillende partijen uit gebrachte stemmen en het blad wil dan dat, als de antiliberale candidaten meer stemmen verwierven, ook de gekozen meerderheid antiliberaal zal zijn. Wil de Zeeuw dit nu voor de jongste Statenver kiezing in Zeeland ook eens in practijk brengen Ze zal dan zien, dat de liberale candidaten juist 800 stemmen meer verwierven dan de antiliberale (van alle partijen het hoogste stemmencijfer genomen). Blijkt daaruit niet, dat het kiezercorps in Zeeland nog niet zoo erg antiliberaal is En waarom, zou het dan Godin boven Fokker verkiezen En eindelijk die steun aan onze Koningin-Regentes. Het was immers de Standaarddie het zoo erger lijk vond, dat de liberalen onze Koninginnen bij den verkiezingsstrijd betrokken, toen ze de kiezers opwekten zich trouw om den troon van Oranje te Bcharen Was de Zeeuw dat soms vergeten, of is wat zij doet altijd wèl gedaan Christelijke leugen. Het anti-revolutionair kamerlid Yan Löben Seis heeft vóór 10 Mei eene verkiezingsspeech gehouden te Gouda en daarbij 0. a. gezegd, dat de Goudsche afgevaardigde Havelaar binnenkort Pierson's belas tingplannen voor zijne kiezers zou komen bespreken. De heer Seis daagde daarbij de liberalen in Gouda uit dr. Zaayer, die altijd bereid is ter verdediging van de liberale beginselen op de bres te springen, te verzoeken met den heer Havelaar te komen debat- teeren. De liberalen hebben die boodschap aan dr. Zaayer overgebracht en vermoedelijk heeft deze den heer Havelaar doen weten, dat hij de uitdaging aannam, waarop deze dr. Z. geantwoord heeft, dat de heer Loben Seis niet namens hem gesproken heeft 2) Uit het Duitsch. Mevrouw von Uilow stond opGeorge wilde haar ondersteunen, maar zij dankte hem voor zijne hulp en de blos, die eensklaps haar gelaat overtoog en het schitteren harer blauwe oogen, de veerkracht, waarmede zij haar echtgenoot tegemoet ging, deden haar jonger en frisscher schijnen dan George haar ooit gezien had. Met snelle schreden kwam een slank gebouwde man, met reeds grijzende haren de trappen op en naast hem een klein, gezet heertje met zwartgeverfd haar en bakkebaarden en een roos in 't knoopsgat. Den eersten herkende George van portretten, die hij te Montreux gezien had, als de kamerheer Von Üllow. De tengergebouwde gestalte, de voorname houding en het scherp geteekende, van verstand ge tuigende gelaat waren hem daarom niet onbekend maar voor het overige geleek da kamerheer niet op de voorstelling, die George zich van hem gemaakt had. In zijne bewegingen lag iets zenuwachtigs zijne oogen dezelfde, die hij bij de dochter zoo bewonderde gaven tegeljjk onrust en vermoeid heid te kennen. en dat hij (dhr. Havelaar) niet voornemens was te Gouda op te treden. Dit antwoord van dhr. H. duidt de Standaard dezen ten kwade. Dit blad schrijft: Bedenkelijk scheen ons het feit, dat de lieer Zaayer verzekeren kon, van den heer Havelaar een démenti van hetgeen de heer Seis zou gezegd hebben, te hebben ontvangen. In eiken electoralen strijd moeten de geestver wanten arm in arm staan en elkander dekken. Waar op het slagveld door schuld van den ka- pitein een compagnie in het gedrang raakt, moet toch de kapitein van de naastbijzijnde compagnie te hulp schieten. Hier daarentegen ontstond al de schijn, alsof de heer Havelaar aan dr. Zaayer, die op electoraal terrein als een van onze meest verbeten vijanden bekend staat, een troef tegen den heer Löben Seis in handen had gespeeld." Begrijpen we deze militaire beeldspraak goed, dan had naar den zin van de Standaard de heer Havelaar tegen beter weten in moeten verklaren, dat de heer Van Löben Seis waarheid had gesproken en dus diens leugen met een tweeden leugen moeten dekken. Ziedaar weder een staaltje van de reinheid der christelijke beginselen a la de Standaard. GOES, 25 Mei 1892. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan A. M. Isebree Moens, douairière jhr. S. O. D e C a- sembroot, secr.-penningm. van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, ten bedrage van 250. Met ingang van 23 dezer zal het r ij k s t e 1 e- graafkantoor te Wemeldinge op werk dagen open zijn van 7'/2 tot IIV2 uur voor- en van 2 tot 4 en 5 tot 7 uren namiddags. St. Maartensdijk. Maandag werd alhier eene raadsvergadering gehouden, waarin in be ginsel besloten werd tot vergrooting der openbare school. Voorts werd tegen 15 Juni a. s. ontslag verleend aan den onderwijzer met hoofdakte G. M. v. d. Ende en besloten in diens plaats een gewoon onderwijzer op te roepen op eene jaarwedde van 500. Voorlezing werd gedaan van een bericht van Ged. Staten inhoudende eene kennisgeving, dat het on langs gekozen raadslid, de heer P. Charpentier als zoodanig geen zitting mag hebben uit hoofde van door aanhuwelijking verboden graad van verwant schap met een ander raadslid. (Charpentier nl. is gehuwd met de moeder van het raadslid N. J. Nelisse). Naar de Haagsche briefschrijver in de Zutph. Ct. verneemt, kan de memorie van antwoord over de belasting-ontworpen reeds binnen 14- dagen worden verwacht, en in dat geval zal de Kamer waarschijnlijk midden Juni terugkomen. Omtrent het bezoek onzer Koningin nen aan het Duitschehof meldt men uit Berlijn aan de N. R. Ct. »De jonge vorstin zal zeker niet alle militaire vertooningen op de paradepleinen te Potsdam en te De kamerheer begroette vrouw en dochtertoen viel zijn blik op Walldoif en eene verbazing, die bijna den naam van schrik verdiende, teekende zich af op zijn gelaat. Doch slechts een oogenbliktoen zijne vrouw, nadat zij den baron begroet had, hem terzjjde trad, was daarvan niets meer te bespeuren. »Hier is aangenaam bezoek" zeide mevrouw Von Ullow; onze jonge vriend uit Montreux, mijnheer Von Walldorf—mijn man mijnheer Von Walldorf auf Lengede—baron Florentin uit Weenen". »Die er zich ia verheugt, u weder te zien" zeide de kleine man met een zekere vertrouwelijkheid, hoewel hij eene beleefde buiging maakte. Walldorf mat hem van het hoofd tot de voeten. Weèrzien ik wist niet, baron, dat ik reeds de eer gehad had", gaf hij op niet bepaald vriende- ljjken toon ten antwoord. De baron lachte op zijne goedmoedige manier. Zulke kleine persoontjes als ik ben. ziet men over het hoofd, maar dat kan men u moeielijk doen" zeide hij. »U valt overal dadelijk op en trekt de aandacht van ieder. Ik weet bijvoorbeeld, dat u hedenmiddag met den oosterspoor aangekomen zijt en uw intrek genomen hebt in het Britsch hötel ik weet ook, waarom u hierheen gekomen zijt maar dat is misschien een geheim". Zeker niet, wanneer u het weet, baron" ant woordde George nog meer uit de hoogte dan te voren. »Ik ben tegen* morgen bij den hertog ter Berlijn bijwonen, hetgeen bij het heerschende gure weder en tengevolge der stofwolken, welke tegen net einde dier wapenschouwingen oprijzen, zelfs voor volwassen toeschouwers, die er niet aan gewend zijn, nadeelig kan wezen. Voor zoover het programma voor de dagen van het verblijf bekend is gemaakt,, zullen de Nederlandsche Koninginnen aanstaanden Maandagavond te half acht uur in het fraai gelegen Wildparkstation bij Potsdam aankomen en door de keizerlijke familie, vergezeld van haren hofstoet in groot gala, ontvangen worden. Denzelfden avond heeft in het zoogenaamde nieuwe paleis te Potsdam, vroeger het paleis Friedrichskron, waar Frederik III verblijf heeft gehouden, een vertrouwelijk familiediner plaats. Den volgenden dag, Dinsdag, rijden de Ko ninginnen eerst naar het Stadtsehloss te Berlijn, en vandaar gaat de Koningin-Regentes Emma, door den Keizer en de Keizerin vergezeld, naar het Tempel- bofer-Feld bij Berlijn, ter bijwoning van de eerste groote voorjaarsparad© van dit jaar. Na deze ver tooning wordt in het Stadtsehloss gedejeuneerd. Des middags tegen vijf uur rijden de hocge bezoeksters met de keizerlijke familie naar Potsdam terug, waar een groot galadiner in het nieuwe paleis gegeven wordt, des avonds gevolgd door eene groote militaire taptoe, waar alle garde-regimenten deel aan nemen. Den volgenden dag, Woensdag, tegen elf uur, heeft op de Bomstedeter-vlakte bij Potsdam andermaal eene parade plaats, ditmaal bepaaldelijk ter eer van de Nederl. gasten. In het Stadtsehloss te Potsdam wordt daarna gedejeuneerd en 's middags heeft in het mooi gelegen slot Glienicke hij Potsdam een galadiner plaats, dat prins Friedrich Leopold, vroeger gemaal van wijlen prinses Hendrik der Nederlanden, de Nederlandsche vorstinnen aanbiedt. Woensdagavond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooneelvoor stelling gegeven. Donder,.lag vertrekken de hooge bezoeksters weder naar Nederland. Kort vóór de komst der Nederlandsche Konin ginnen, komt ook de hertogin van Edinburgh met hare twee oudste dochters hier aan. De hier bestaande vereeniging Nederland en Oranje" laat een kunstig adres vervaardigen, om dit aan de Vorstinnen door het bestuur te doen aanbieden". Naar de N. R. Ct. verneemt, is men aau het departement van financiën bezig opgaven te verza melen van de opbrengst in 1890 der w e g - en w a t e r 1011 e n, door de provinciën, gemeenten, waterschappen en particulieren geheven. Er schijnen dus ook plannen in overweging te zijn, om zoo mogelijk tot eene afschaffing van alle tollen te geraken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer J. Steehouwer, cand. te Utrecht, heeft voor het beroep naar 's-Heerenhoek bedankt. Zooals bekend is werd onlangs door een der gemeenten van de Christelijk Gereformeerde kerk het besluit genomen, niet mede te gaan met de plannen, die beraamd werden om tot eene vereeni ging met do doleerenden te komen. De Standaard hoewel het feit erkennende, vond het van weinig belang, omdat het de eenige gemeente was, welke zich op dit standpunt plaatste. Thans blijkt dat zeer vele predikanten en leden audiëntie geroepen". Op dit oogenblik kondigde een bediende aan, dat het diner gereed was. »Neen, beste Walldorf, gij moet blijven" zeide mevrouw Von Ullow, toen George afscheid wilde nemen»wij hebben ternauwernood een oogenblik met elkaAr kunnen praten". Met deze woorden nam zij den arm van den baron en George trad op Ga- briëlle toe om haar aan tafel te geleiden. Het hart van het jonge meisje klopte hoorbaar zij gevoelde, dat George's oogen op haar rustten. Wanneer hij maar iets zeide, het zonderlingste, het meest onverschillige maar dat stilzwijgen moest haïe moeder, die vooruitliep, opvallen. Maar Gabriëlle zelve kon ook niets passends bedenken en daarom zeide zij, alleen om iets te zeggen, op schijnbaar luchtigen toon: Zonder het bevel van den hertog zoudt. ge zeker niet hierheen gekomen zijn, mijnheer von Walldorf?" »Ik geloof het niet of neen, laat ik de waar heid maar zeggenneen, ik zou niet gekomen zijn. Maar hier vertoeven en u niet even goeden dag zeggen, dat zou mij onmogelijk zijn geweest". De laatste woorden had hij op denzelfden harte- lijken toon gesproken, die Gabriëlle zich nog zoo goed uit vroeger dagen herinnerdemaar zij hadden inmiddels de eetzaal bereikt eu de kleine kring gaf geene gelegenheid voor een vertrouwelijk gesprek. Om een algemeen onderwerp aan do orde te brengen der Christelijk Gereformeerde kerk zich met het meegaan met de doleantie moeielijk kunnen ver eenigen. Alom in ons land is een adres ter teekening gelegd dat aan de Synode der afgescheidenen zal worden gezonden, en waarin de bezwaren der onder- teekenaren tegen die vereeniging op dit tjjdstip en onder die voorwaarden worden ontvouwd. Zij zeggen dat zij terwille van »het heil der gemeenten, het ongeschonden bewaren van het beginsel der afschei ding, het recht der afzonderlijke gemeenten om over hare vereeniging met andere te beslissen, de vreeze voor scheuring in eigen boezem", met alle beschei denheid, maar met klem, verzoeken thans nog niet definitief de door zoovelen gevreesde vereeniging tot Stand te doen komen. In een vijfial punten zetten de onderteekenaars uiteen dat ook op leerstellig gebied groot verschil in opvatting bestaat tusschen de twee kerken, en eindigen met het dringend verzoek: »Wij bidden u, broedersneemt onze bezwaren in ernstige over weging, voordat het te laat is, en geeft aan onze bede gehoor. Sluit thans nog niet de door zoovelen gevreesde vereeniging, geeft althans vooraf allen ge meenten de gelegenheid zich openbaar uit te spreken." (V. R. Ct.) Men bericht, dat bij het afnemen van de eind examens der hoogere burgerscholen (schriftelijk ge deelte) dit jaar voor het eeist eene nieuwe regeling" zal worden ingevoerd. De nieuwe regeling staat in verband met het door de Koninginnen aan het Noorden van het land te brengen bezoek. Daar hebben dan groote feesten plaats, een ongeschikte tijd dus voor de jongelui der H. B. scholen in de provinciën Groningen en Fries land, om den geheelen dag op school te zitten, ten einde examenwerk te maken. Maar examineert m9n gedurende die week de jongelui in het Noorden niet, dan kan men het in het gansche land niet doen, want het werk is voor allen hetzelfde. Nu is juist de week, aanvangende 20 Juni, de gewone tijd, waar op het schriftelijk examen altijd wordt gehouden. Laat men het vóór dien tijd afloopen, dan moet men den cursus te vroeg eindigen. Begint men na die week, dan wordt het te laat met liet oog op het mondeling examen, dat omstreeks half Juli in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, waar zeer veel candidaten moeten worden geëxamineerd, aanvangt, daar in den tusschentijd het werk door de examini- toren moet worden nagezien. Om nu zoo weinig mogelijk stremming in den ge wonen gang van zaken te brengen, wordt dit jaar een deel van het schriftelijk examen vóór 20 Juni afgedaandan is er eene week rust alvorens het andere deel wordt afgenomen. Daar nu in de gewone volgorde weinig zal veranderd worden, zullen schei kunde, werktuigkunde ;enz. na den rusttijd vallen. Er is dus hier volstrekt geen sprake van eene nieuwe regeling voor de eerste maal, want deze eerste is ook de eenige maal dat zulk plaats heeft. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft verworpen het beroep in cassatie van D. Van den B., schipper te Viane, gemeente Ouwerkerk, tegen zijne veroordeeling tot twee jaar wegens gebruikmaking van eene vervalschte kwitantie betreffende den koop van een tjalkschip. begon mevrouw von Ullow over het bekende tliema reizen en weldra zat het geheele gezelschap in ge dachten in Zwitserland baron Florentin toonde zich volkomen op de hoogte van de schoonste gezichts punten en van de beste hotels; Hellmuth vertelde van gevaarvolle bergbeklimmingen en watertochtjes en mevrouw von Ullow verzekerde, dat zij van angst zou gestorven zjjn, indien Walldorf haar lichtzinnigen jongen niet bewaakt had. Ontvang daarvoor mijn bijzonderen dank, mijn heer von Walldorf" zeide de kamerheeren in het algemeen voor al de oplettendheden, die gij mijne familie hebt bewezen." Walldorf boog zwijgend; door den stijven toon van den gastheer scheen zijne verhouding tot de familie eeng geheel andere te worden dan vroeger. Hellmuth scheen dit eveneens te vinden. Beste papa, gij hebt Walldorf voor meer dan voor zijne oplettendheden dankbaar te zijn, hij heeft mij zelfs eens het leven gered begon de jonge officier. »Nu overdrijft ge, Hellmuth" viel George hem in de rede, maar tegelijkertijd riep mevrouw voa Uilow »Het leven gered wat bedoelt ge daarmede en de baron herhaalde »het leven gered hoe belang wekkend Vertel dat een^." »Dat laat zich eigenlijk niet vertellen, dat moet men doorleefd hebben" antwoordde Hellmuth. »Tk hal een klein bootje gekocht en daarmole voer ik,

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1