1892 N°. 61. Dinsdag 24 Mei. 79sle jaargang. PATENTRECHT De Secretarie der gemeente DE PATENTEN De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per liet 4e kwartailskohier van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 189]92 is op heden ter iuvorderiug gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aauslag ten gestelde tijde to voldoen. Goes, den 21 Mei 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. zal op a. s. DONDERDAG DEN 20 MEI, uithoofde vau den Hemelsvaarlsdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Burge'ijken Stand zal alleen des namiddags van 1 tot 2 uren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 21 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. Do Secretaris, HARTMAN. over het 4e kwartaal van het dienstjaar 1891/92 kunnen ter Secretarie afgehaald worden, van den 24 tot en met den 30 Mei a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 23 Mei 1S92. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Stand, laat zich aldus uit over de aange kondigde indiening der kieswet: «Er verluiden uit den Haag geruchten, alsof Tak toch Tienhoven te knap af zou geweest zijn. Het was zoo mooi afgesproken eerst Pierson met zijne belasting-voorstellen, en dan pas later Tak met zijne kieswet. In dat stelsel ware het voor Pierson dus zaak geweest, om onverwijld met een volledig systeem van belastingen aan te komen, en daardoor Tak tegen te houden. Maar nu Pierson de onvoorzich tigheid beging, zijn werk in twee deelen uit te geven, en dat tweed© deel eerst over een jaar aan te kondigen, zag Tak de kans schoon om er met zijne kieswet tusschen in te schuiven. Zoo fluistert men. Er zal wel weer niets van aan wezen. Maar opmerkelijk is het dan toch, dat Pierson's papieren sterk aan het dalen zijn, en dat Tak reeds bij het station van den Raad van State is aange komen. Door dit enkele feit toch is plotseling zelfs by oud-liberalen het besef ontwaakt, dat het toch al te mal zou zijn eerst Pierson I te behandelen, dan Tak's kieswet en dan later met de nieuwe Kamer Pierson II. Een nuchter leek had dit reeds lang ingezien, maar dit hielp niet. «Ook de heeren in Den Haag moeten tot die overtuiging komen. En dat wagentje schijnt nu metterdaad aan het rollen te zijn. Hier althans kan Pierson zeker van zijn zoodra Tak met zijne kies wet bij het publiek komt, loopt heel het publiek naar de kraam waar Tak zijn poffertjes bakt, en kan Pierson zijn winkel wel sluiten." We geven deze bijdrage uit de Standaard voor namelijk om onze lezers eenig begrip te doen krijgen van de wijze, waarop dit antirevolutionair hoofd orgaan critiek levert op de daden van ons tegen woordig ministerie. Inderdaad, de Standaarddie dikwijls zoo minach tend neOrziet op Uilenspiegel's voorstellingen in woord en beeld uit onze parlementaire geschiedenis, over treft hier dat humoristisch blad verre en indien dr. Kuijper werkelijk nog aanspraak wil maken op den naam van ernstig man, dan zal hij zijn trant van schrijven wat moeten wijzigen. Zelfs zijne lezers kunnen een toon als waarop in het bovenstaande zaken van hoog belang worden behandeld niet passend vinden. En wat verder de inhoud van het bericht betreft, we betwijfelen zeer of er een woord van waar is. Wanneer de Standaard zegt, dat men iets «fluistert" dan weet men van vroegere gelegenheden, dat die fluisteraars gewoonlijk zitten op het redactie-bureau van de Standaard zelf. En dit is geen zeer ver trouwbaar kantoor, zooals het blad zelf erkent door er op te laten volgen«Er zal wel wêer niets van aan wezen". Terecht zegt het U. D. dan ook over bovenstaand bericht «Als Pierson zijn winkel sluiten moet, zal het toch zeker niet zijn, omdat hij heeft laten wachten op wat hij had toegezegd Dat de heer Tak spoedig met zijne kieswet zou komen, was bekend. De geestverwanten van de Standaard deden het wel is waar voorkomen alsof dit maar voor de leus gezegd werd, maar nu het ernstig gemeend blijkt, en ook de minister van binnenlandsche zaken, evenals de minister van finan ciën, doet wat bij beloofde te doen, nu stelt men het weer voor alsof de een dit deed om den ander in het vaarwater te zitten. Zou de Stand, het spreekwoord niet kennen wie erg denkt, vaart erg in 't hart Of dat andere, van i den waard en de gasten GOES, 23 Mei 1892. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer N. J. P. Pomp® Yan Meer der voort. Bij Kon. besl. is W. H. De Bruynvan Melis- en Mariekerke, met ingang van 1 Juni, benoemd tot burgem. der gem. Koudekerks, met toekenning van eervol ontslag als burgem. van Zoutelande. De le luit. H. J. Van den Bussche, van bet 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is op zijn verzoek eervol ontheven van de functiën van leeraar op den cursus bij dat korps en als zoodanig vervangen door den len luit. J. C. Vermande. lEoedekeitskerke. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 72 stemmen. Hiervan verkregen J. Thomson 46 en J. Schout Az. 26 stemmen, zoo dat eerstgenoemde gekozen is. Heinkeiiszaitd. Zaterdagmiddag hield de Zuid- Bevelandsche Onderlinge Veever ze ker ing-Maatschappij alhier hare gewone jaarvergadering, die door 26 leden werd bijgewoond. Uit de rekening en het verslag van den secretaris penningmeester over het afgeloopene dienstjaar bleek, dat het ledental steeds grooter wordt, en alzoo de Maatschappij meer en meer in bloei toeneemt. Sloot het vorige dienstjaar met 38 leden en een verzekerd bedrag van ƒ139,575, nu was het ledental geklom men tot 54, met een verzekerd bedrag van 185,426. Door de wijziging die verleden jaar had plaats ge had, en waarbij het eindigen van het boekjaar in plaats van ultimo Februari, ultimo April was ge worden, werd nu de rekening gehouden over 14 maanden. De ontvangsten bedroegen f 4329,83 en de uitgaven 4192,19, zoodat het goed slot een som van ƒ137,64 aanwees; 2026,88 was in effecten belegd. Aan schadeloosstelling was uitgekeerd f 2064, en terugontvangen van verkocht vieesch en huiden 292,60, zoodat de werkelijke schade die de maat schappij had geleden bedroeg f 1771,40. Door de deelhebbers moest aan hoofdelijken omslag betaald worden 1979,33 of 1,11 per f 100 der verze kerde waarde. Er zijn in het afgeloopen jaar 18 stuks vee afgemaakt of gestorven. Met algemeen© stemmen werd op voorstel van het bestuur besloten, om art. 38 van het reglement te wijzigen, en wel in dien zin, dat de directeur de bevoegdheid krijgt, om in overleg met de commis sarissen, de leden, die langer dan een halfjaar over den tijd wachten, om hun verschuldigden omslag te voldoen, of die blijkbaar bun vee verwaarloozen, als lid te kunnen royeeren. Dhr. C. Zuijdweg, die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd met 25 van de 26 stemmen als zoodanig herkozen. Eindelijk werd nog met alge- meene stemmen besloten, om den secretaris-penning meester voor het volgende jaar 4 pet. vanhetinleg- geld als salaris toe te kennen, en de gratificatie van den agent van f 25 op 35 te brengen. De verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, in plaats van wijlen mr. F. J. Brevet te IJzendijke, is bepaald op 14 Juni e. k.algemeen wordt als candidaat genoemd de heer J. L. T. De Bats te Biervliet (liberaal). Omtrent de verkiezing van mr. E. Fok kei- tot lid der Eerste Kamer zegt de M. Ct. o. a. «Zeeland verliest nu een bekwaam en ijverig griffier. Want al is er geen wettelijk voorschrift, dat mr. E. Fokker verplichten kan zijn tegenwoordige betrekking neer te leggen, toch bestaat daartoe bij hem het voornemen. Hy wenscht zich geheel te wijden aan zijn lid maatschap der Eerste Kameren hij doet dit vooral, naar wij grond hebben te verwachten, om tevens zich meer en meer op de hoogte te stellen van de behoeften van Zeeland in het De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 8 Juni e. k., des avonds te 8 lj2 uren. De T w e e d e Kamer zal op 21, of, als de belastingwetten vroeger gereed zijn, op 14 Juni weer bijeenkomen. In goed onderrichte kringen loopt volgens Gelria het gerucht, dat het lid van de Tweede Kamer voor Sneek, mr. W. G. baron Brantsen Van de Zijp, bestemd zou zijn om de plaats in te nemen, welke in onzen Senaat door het bedanken van den heer F. G. baron Van Lynden van Hemmen onder de vertegenwoordigers van Gelderland is open gevallen. Altijd natuurlijk, wanneer de antiliberalen door de verkiezing van den heer J. J. Schüssler te Putten, die in herstemming komt met mr. W. baron Van Goltstein, hun meei derheid in de Staten van Gelderland kunnen behouden. De heer Brantsen Van de Zijp zou dan in het district Sneek opgevolgd worden door jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, den candidaat, met wien de antirev. het in Kampen niet hebben aangedurfd. Of de Katholieken van Tijd en Maasbode zich op dat i vooruitzicht bijzonder zullen verheugen Over het doen en laten van Hare Majesteiten de Koninginnen te Sand schrijft het E. N. «Hare Majesteiten leven zeer afgezonderd, zelfs het gevolg ziet de Hooge vrouwen weinig of niet in de morgenurenalleen terwijl de jeugdige Koningin les krijgt, wordt de hofmaarschalk graaf Dumonceau of de particuliere secretaris De Ranitz tot de Ko ningin Regentesse toegelaten om Haar de staats stukken voor te leggen, die bekrachtigd moeten wor den en Haar voordrachten te doen over verschillende beschikkingen, die genomen moeten worden. Hare Majesteit bepaalt dan ook waar 's middags heen ge reden wordtdoch dit blijft tot zelfs voor de koetsiers geheim, nadat het voorgekomen is, dat aan eenig «Luftcurort", waar de Hooge gasten een oogenblik wenschten te toeven, bericht gezonden was van hunne komst. Alle dorpsautoriteiten waren saaingekomen in hunne Zondagsche kleeding en fijne witte hand schoenen, terwijl zelfs een der plaatselijke gezagheb- benden eene rede begon, die met de geheele gala- vertooning in overeenstemming den geheelen hofstoet in de moeielijke positie bracht ernstig te moeten blijven bij zooveel dwaasheid. Sedert wordt zelfs weieens onderweg de route ge wijzigd, zoodat nu onverwacht de houders der «Cur- hauser" zooals er daar velen zijn, drie rijtuigen zien oprijden en dan bemerken, dat de Nederlandsche Koninginnen hun huis de eer van een bezoek waardig keuren. Het gevolg verzamelt zich even voor het vertrek bij het rijtuig der Majesteiten, die den eerbiedigen groet vriendelijk beantwoorden, terwijl dikwijls de jeugdige Koningin op dezen of genen toesnelt en de hand reikt of met een ander een enkel woord wis selt. De lakeien, die gereed staan om de Koningin nen bij het uitstijgen behulpzaam te zijn, moeten gewoonlijk zien, dat de Jeugdige hen te vlug af is en nadat de Koningin-Regentesse in het rijtuig ge stegen is, heeft spoedig het gevolg plaats genomen graaf Dumonceau met drie dames in het tweede en de ovei-ige heeren in het derde rijtuig de gids stijgt op en in matigen draf, onder eerbiedig hulde betoon der verzamelde gasten, verdwijnt de stoet achter het dennenbosch uit het oog. Een der hofdames blijft steeds thuis, om toe te zien, dat nauwkeurig alle bevelen voor de huishou ding worden opgevolgd en dat de lakeien niemand, onder welk voorwendsel, toelaten tot de particuliere vertrekken der Koninginnen. Het Voorloopig Verslag is verschenen over de wet op het Nederlanderschap. Over 't ge heel verklaarde men zich te kunnen vereenigen met het daarin gehuldigde afstammingsbeglnsil. De toe passing daarvan werd echter minder gelukkig geacht, bepaaldelijk omdat men geen reden zag het Neder landerschap te doen verloren gaan bij vijfjarige ves tiging in een ander land zonder oogmerk om terug te keeren. Ten einde het reizen op Zondag zoo veel mogelijk te voorkomen, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de militairen, die dit jaar on der de wapenen moeten komen voor de najaarsoefe ningen, en waarvoor de Maandag als dag van op komst is vastgesteld, doch die in éen dag niet van hun haardsteden hun korps kunnen bereiken, daar toe Zondags niet op reis behoeven te gaanzij kunnen dan 's Maandags afreizen en behoeven zich eerst Dinsdag d. a. v. vroegtijdig bij hun korps aan te melden. Sinds Dinsdag tot Vrijdag 11. hielden de rege- lings-commissiën voor de afdeelingen schoone kunst en de retrospectieve kunst op de Intern. Sport- tentoonstelling te Scheveningen zit ting tot het in ontvangst nemen van de inzendingen, welke blijkens de voorafgegane bekendmakingen bin nen dien tijd moesten ingezonden worden. De uit komst was uitstekend en viel slechts te roemen, want op zeer enkele uitzonderingen na zijn in eerst genoemde afdeeling alle schilderijen ingezonden, zoodat met de plaatsing reeds een aanvang is ge maakt. Behalve een 150tal schilderijen zijn een j aantal aquarellen en teekeningen gezonden. Binnen een paar dagen zal de HollancLche afdeeling gereed zijn en daarin komen voor vele schoone stukken van begaafde schilders op 't gebied, dat deze ten toonstelling tot onderwerp heeft. Onder de zeer fraaie inzendingen, die voor de retrospectieve kunstafdeeling zijn ingekomen, zijn vele uit Haarlem, hoofdzakelijk verzameld door den op dit gebied zoozeer bekenden heer mr. H. J. Enschedé, archivaris der gemeente Haarlem, wien de gemeente Haarlem o. a. een prachtig gobelin heeft afgestaan om op de tentoonstelling te expo- Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen by de Ned. Herv. Gem. te Goes ds. C. J. Lammerinck, te Scheveningente Zieriksee dr. J. M. J. Hoog, te Terwolde;te St.-Annaland en te Oud-Vosmeer de heer P. J. Kromsigt, cand. te Dordrechtte 's-Gravenpolder de lieer J. Steehouwer, cand. te Utrecht. Bedankt voor het beroep te Kats door den heer G. Van der Giesen, cand. te Ridderkerk. Op het zestal naar Breda komen voor dd. W. A. Van Griethuysen te Goes en J. Ossewaarde te Sluis. 's-lleer Alitskerke. Na des voormiddags door ds. Pont van Nisse bevestigd te zijn met eene leer rede over Genesis XII 2b, hield ds. Van de Plassche gisteren des namiddags zijne intreerede naar aan leiding van 1 Cor. II 2. Tot R.-K. bisschop te 's-Hertogenbosck is be noemd de heer W. Van de Ven, plebaan van St. Jan te 's-Bosch. Benoemd tot onderwijzer aan de o 1. school te Borsele dhr. II. De Priester, thans onderwijzer te Kloetinge. Met den benoemde stonden op de voordracht de onderwijzers C. T. Dieleman te Hein- kenszand en J. Kuiperes te 's-Gravenhage. In De Tijd komt een ingezonden stuk voor van den heer G. T. Kool, prefect der R.-K. militaire vereeniging te Leeuwarden, waarin deze opmerkt, dat zich juist bij het niet-verplicht kerkgaan de godsdienst bij de militairen meer en meer ontwik kelt. Vooral op de strafregisters heeft de afschaffing een goeden invloed gehad. Verplicht kerkgaan wekt èn bij goedgeloovigen èn by niet-geloovenden ver bittering. De schrijver, onderofficier bij het le regi ment infanterie, spreekt op grond zijner sinds 1865 in dienst opgedane ervaring. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelscke taal en lager onderwijs in de Franscke, Hoogduitsche en Engelsche talen zullen worden afgenomen in Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van Lager Onderwijs in de gym nastiek (vak S, bedoeld in art. 65 der wet op het Lager Onderwijs) en Middelbaar Onderwijs in de gymnastiek, in Augustus, des noodig ook in het laatst van Julidie tot het geven van Lager Onder wijs in de landbouwkunde en Middelbaar Onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en de houtteelt, zullen plaats hebben in de maanden Augustus en Septemberdie tot het geven van Middelbaar Onder wijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de per spectief en voor het Lager Onderwijs in het hand- teekenen en het boetseeien zullen worden gehouden in de maanden Aug. en Sept. en zoo noodig in Oct. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, moeten zich onherroepelijk vóór 21 Juni e. k. bij het Dep. van Binnenl. Zaken aanmelden. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. Bij het afnemen van de eind-examens der Hoogere Burgerscholen (schriftelijk gedeelte) zal dit jaar voor het eerst een nieuwe regeling worden ingevoerd. Terwijl vroeger die examens op achter eenvolgende dagen werden gehouden, zullen die thans in twee gedeelten worden gesplitst, met een tusschen- ruimte van 11 dagen. Het doel dezer regeliing is aan de candidaten den tijd te laten zich alsnog voor het tweede gedeelte dat o. a. scheikunde, werktuigkunde eu beschrij vende meetkunde zal omvatten genoegzaam voor te bereiden. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 23 Mei 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld wegens overtreding van art. 461 W. v. S.r.D. M. en J. K. te Schore, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.overtre ding van art. 458 W. v. S.r.P. F. te 's-Heer Arendskerke, tot f 2 b. s. 2 d. k.overtreding van art. 431 W. v. S.r.G. H. O. te Kruiningenj

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1