1892 N". 60. Zaterdag 21 Mei. 79ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmak te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave* De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 20 Mei 1892. De conclusie, in zake de j a c h w e t genomen, voldoet ons maar half, schrijft de Stand. Men wil er dan nu heen, om den last dien de wildstand voor den landbouw oplevert, eenigszins te verzachten. Maar het feit blijft dan toch, dat de instand houding van den wildstand, met heel het stelsel van koddebeiers, en de wildheid der strooperij, en de moorden waartoe dit stelsel jaarlijks aanleiding geeft, en het velerlei ongerief, dat het voor den landbouw oplevert, in hoofdzaak blijven zal, wat het was. Te streng durft men zijn systeem niet meer vast houden maar met het verkeerde stelsel breken wil men niet. Zelfs da conclusie der meerderheid werd verworpen. En dit teekent. Na die verwerping toch ligt in de conclusie der minderheid bijna geen kracht. De fout is ook hier, dunkt ons, dat men te veel alles over éen kam wil scheren, en dan nog meest zich leiden laat door de denkbeelden over het jacht- recht, die zich in Duitschland en elders gevormd hebben. En dit nu gaat niet aan. In landen als Duitschland en Engeland met hunne machtige bos- gchen of onmetelijke landbezit tingen heeft de jacht eene geheel andere beteekenis dan in een bijna ge heel vlak en landbouwend land als het onze. Ook hier komt het dus op eene Nederlandsche gedachte in het jachtrecht aan. Op eene jachtwet naar den eisch van onze toestanden en de gelegenheid van ons land. En dan nog wel onderscheiden voor de zeer onderscheiden toestanden, die zich ook in ons land voordoen. In Gelderland en Limburg b. v. is de jacht- quaestie eene geheel andere dan op Walcheren en Zuid-Beveland. Voor de streken met poelen en plas sen een geheel andere dan voor heuvelachtig land met veel hout. Het zal dus aankomen op eene zeer gedetailleerde wetgeving, die tot in bijzonderheden afdaalt, en feite lijk rekent met de zeer verschillende verhoudingen, die zich hier voordoen. Op de voordracht voor d ij k b a a s van het waterschap Groede en Baanst zijn geplaatst de hee ren Koole, Van de Velde en A. Foudraine alhier. Voor het examen tot commies bij 's rijks belastingen is o. a. geslaagd de heer C. Meijer van Hansweerd. (M. Ct.) lerseke. Waarschijnlijk aangespoord door het aanvankelijk succes der vereeniging »De goede ver wachting" tot uitoefening der oestercultuur uit kleine wekelijksche bijdragen, heeft hare oudere zuster vereniging »D e Speculant" deze week besloten zich uit te breiden, d. w. z. het aantal aandeelen van honderd te brengen op tweehonderd. Al aanstonds werden ongeveer een 30tal nieuwe geplaatst. Tot bestuurslid in de plaats van den heer M. Krijger werd gekozen de lieer J. Bergmandie zijne benoeming aannam. Als gevolg van een verzoek uit Ierseke aan den Minister van waterstaat gericht, wordt de direc teur-generaal van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen uitgenoodigd, het station Krui- ningen voortaan te noemen Kruiningen - Ier seke en zal dit station in rechtstreeksch verkeer gebracht worden met alle stations van de voormalige Rijnspoor en van de Nederlandsche Centraalspoor. Bovendien is de directeur-generaal genegen recht- streeksche relatiën in verkeer met stations van de Hollandsche spoor, indien zulks noodig blijkt, te helpen tot stand brengen. Een verzoek om de sneltreinen te Kruiningen te doen stoppen kon niet ingewilligd worden. N.R.Ct Bij Kon. besluit is herbenoemdmet ingang van 5 Juni, tot burgemeester van Leiden de heer L. M. De Laat de Kanter. De Minister van oorlog heeft er de aandacht van de autoriteiten der landmacht op gevestigd, dat door hen, en in het algemeen door alle meerderen, te juister plaats en tijd, alles in het werk moet worden gesteld, wat kan bijdragen tot de zede lijke vorming van de onder hunne bevelen gestelde militairen. Vooral voor de jeugdige miliciens, die tot de ver vulling van hunnen dienstplicht in het leger worden geroepen, en daarbij tijdelyk aan het toezicht van hunne ouders of betrekkingen worden onttrokken, behooren zjj in den waren zin des woords zooals de reglementen bedoelen, ook opvoeders te zijn, die hen leiden en voorgaan in de vervulling zoowel van hunne militaire, als van hunne zedelijke en maat schappelijke verplichtingen. De vermelde autoriteiten behooren deze aange legenheid met den meesten ernst ter harte te nemen en er voor te waken, dat voornamelijk hunne onder- hoorige officieren ia dit ox>zicht in bovenbedoelden zin alles doen, wat in het belang van de zedelijk© ontwikkeling der militairen dienstig kan zijn en wat, gelet op de groote verantwoordelijkheid, die voor het moreele welzijn van den soldaat o.p hen rust, var:.- hen mag en moet worden gevorderd. De Minister doet daarbij opmerken dat onder de middelen, welke kunnen strekken om de zedelijk© vorming van den soldaat te bevorderen, alleszins de aandacht verdienen de zoogenaamde Militaire Te huizen, Roomsch-Katholieke vereenigingen en derge lijke inrichtingen en instellingen, die in den lateren tijd, met medewerking en onder bescherming van weldenkende personen zijn opgericht, waar de soldaat nuttig wordt bezig gehouden en onder behoorlijk toezicht gelegenheid vindt, om zich op gepaste wijze te ontsx>annen. De bedoelde tehuizen en vereenigin gen, en andere inrichtingen of instellingen van dien aard, mogen dan ook alleszins aanspraak maken op den steun van de militaire autoriteiten. Te Groningen worden HH. MM. door den Comm. der Koningin in het regeeringshotel ont vangen. Het linnengoed voor de bedden van HH. MM. wordt apart geweven, met HH. MM. wapen daarin, terwijl voor de Koningin eene kostbare speel kamer wordt ingericht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEB. In de zitting van gisteren is de noodwet tot ver leening eener subsidie aan noodlijdende gemeenten, aangenomen met 67 tegen 16 stemmen. De Minister Tak van Poortvliet verklaarde dat dit het eenigo middel is in afwachting van de herziening der ge meentewet, die nog 2 a 3 jaar kan uitblijven. De subsidiebesluiten zullen met de adviezen van Ged. Staten in de Staatscourant geplubliceerd worden. Tegenover den heer Zaaijer bleef de Minister aan zijn werkplan vasthouden. De Billitonzaak is aan gevangen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de herv. gem. te Oudelando de heer F. G. Pont, cand. te Utrechtte Nieuwvliet de heer J. Groeneweg, cand. te Amsterdam, die voor Zoutelande en Vrouwenpolder bedankt heeft. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te 's-Hee- renhoek dhr. J. Steenhouwer, candidaat te Strijen. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Wissenkerke, door ds. P. S. Meerburg te Kethel. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. D., 30 j., te Drie wegen, wegens diefstal tot 7 dagen. A. M., 23 j., te Wemeldinge, wegens diefstal tot 1 maand. J. K., 21 j., verblijf houdende to Kloetinge, wegens overtreding der jachtwet en bedreiging tot 2 maan den en ƒ10 of 4 dagen.M. K., 22 j., te Hans weerd, wegens beschading tot 7 dagen. F. M., 17 j., te Goes, wegens mishandeling tot ƒ8 of 6 d. Vrijgesproken werden: G. Q., 42 j., P. H., 31 j., beiden te Goes, beklaagd van bedelarij en P. Z., 39 j., te Kapelle, beklaagd van diefstal. De rechtbank te Amsterdam, uitspraak doende in de zaak tegen J. en P. V. L., vroeger to Sloten, thans te Amsterdam woonachtig, heeft beiden schul dig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit van heling van effecten, gestolen ten nadeele van H. Rijnen te Baarland op 17 Dec. en beiden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Een over het verlies van haar echtvriend treurende Noord-Bevelandscho weduwe besloot het rijtuig, waarin hij met haar zoo menig genoeglijk tochtje gemaakt had en dat haar thans voortdurend aan haar vervlogen geluk herinnerde, van de hand te doen. Zij droeg daarom aan een makelaar op het te verkoopen, onder beding, dat het zou worden verwijderd." De gemachtigde vervoerde het van Noord-Beveland naar Goes, waar het verkocht en daardoor het eigendom werd van een inwoner van Noord-Beveland. Men stelle zich den schrik voor der trouwe en bedroefde gade, toen zij op eenmaal het voorwerp, waaraan voor haar zooveel gemengde herinneringen verbonden waren, en dat zij op uren, misschien wel dagen, afstands waande, weder onder de oogen kreeg. Zij rustte niet voor dat, namens haar, een eisch tot ontbinding met schadevergoeding was ingesteld, maar helaas de Rechtbank scheen geen gevoel voor baar smart te hebben en wees onmeedoogend de vordering af. Hiermede niet tevreden, kwam de weduwe van dit vonnis in hooger beroep, hetgeen gisteren voor bet Gerechtshof, Kamer van Burgerlijke Zaken, in Den Haag diende. Mr. Kappeyne van de Coppello lichtte, namens appellante, dit hooger beroep nader toe en bestreed het in deze procedure gewezen vonnis en de dooi de wederparty genomen eonclusiën. Mr. H. De Ranitz, voor geïntimeerde optredende, verdedigde het in deze gewezen vonnis a quo. Z.E.G. meende, dat de eerste rechter omtrent het woord verwijderen" in de overeenkomst een juiste definitie gegeven had. Verwijderen" beteekent toch in het algemeen spraakgebruik verplaatsen" en niet »voor immer uit het oog doen verdwijnen", hetgeen pleiter door eenige voorbeelden trachtte te staven. De uitspraak van het hof wordt later medegedeeld. RN Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, gisteren uitspraak doende oj) het hooger beroep van de we duwe De Kraker tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij zij met Louwerse tot 20 jaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens den moord op haren echtgenoot, het beklaagde vonnis voor zoover daarvan was geappelleerd, vernietigd wegens een gebrek in de bewijsvoering, en opnieuw rechtdoende de appellante (2e bekl.) weder tot twin tig jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens moord, te zaaien en in vereeniging met een ander gepleegd, met bepaling dat de voorloopig in verzekerde be waring doorgebrachte tijd bij de ten uitvoerlegging der straf geheel in mindering zal komen. OPENBARE VERGADERING van den KAAS) der gemeente E op DONDERDAG den 19 MEI 1892, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, -burgemeester. Tegenwoordig 11 leden en de secretaris. Afwezig de heer Den Boer met kennisgeving. Eene vacature. I. De notulen der vergadering van den 8 April jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededee- lingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat lot eersten luitenant bij de dienstdoende schutterij is benoemd de heer P. Van der Meulen b. dat aan denzelfden heer Van der Meulen dien tengevolge een eervol ontslag, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, is verleend als onder- brandmeester, en in zijne plaats is benoemd D. Th. Van de Vijver, terwijl tot tellers zijn aangesteld J. J. Quist en L. Franken c. dat voor de verzameling van geschiedenis ten geschenke is ontvangen het oud-archief der Konink lijke Handboogschutterij »Jaeoba van Beijeren", en het archief der opgeheven sociëteit Eensgezindheid" d. dat op Zaterdag den 14 Mei jl. door B. en W. is opgenomen de rekening van de commissie voor de (Economische spijsuitdeeling over het afgeloopen seizoen, waarvan het verslag bij het jaarverslag der gemeente over 1891 zal worden opgenomen, hebbende de commissie zich bereid verklaard, in den volgenden winter hare taak te hervatten. III. Als ingekomen stukken worden o. a. ter tafel gebracht Kennisgeving van den heer W. A. Van Griet- huysen, dat hij de benoeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs aan neemt, zijnde die heer als zoodanig beëedigd, van welk een en ander mededeeling aan de commissie gedaan is missive van het Burg. Armbestuur tot aanbieding van eene bijdrage ad ƒ700 in de kosten van ver pleging van arme krankzinnigen, die met dankzeg ging woidt geaccepteerd; adres'van het Ned. werkliedenverbond om in de voorwaarden en bestekken voor concessiën, of aan besteding van werken, bepalingen op te nemen ten aanzien van een minimum-loon bij maximum-leeftijd. Allen voor notificatie aangenomen. IV. Alsnu deelt de Voorzitter mede, dat bij de verkiezing van een raadslid ter vervanging van wijlen den heer G. Van der Hoek de heer W. F. K. Lens hoek de volstrekte meerderheid heeft erlangd, welke heer zijne benoeming aangenomen en zijn geloofs brief met verder© stukken ingezonden heeft. Hij stelt deze ten onderzoek in handen eener commissie, die tot toelating concludeert, met welke conclusie de vergadering zich vereenigt. V. Daarna zijn aan de orde eenige aanvragen om remissiën van plaatselijke belastingen, welke aan vragen, overeenkomstig het advies der fioanciëele commissie, zonder hoofdelijke stemming worden in gewilligd ten gevolge .waarvan verleend worden afschrijving van II. Graan de erven van wijlen D. De Pree ad 11,30 x/2afschrijving van schoolgeld voor het onderwijs aan school E aan P. Dentz ad ƒ7,50, J. Donner ad 30, P. N. Pikaar ad 50, wed. C. B. De Jongh ad ƒ00 en A. Neter ad ƒ30. VI. Vervolgens wordt op verzoek, met ingang van 1 Juni a. s., een eervol ontslag verleend aan mej. A. J. Van Loghem als onderwijzeres aan school E, en in hare plaats benoemd mej. E. H. De Wal, leerares aan de H. B. S. voor meisjes te Leiden, met 7 stemmen, tegen 4 cp mej. P. C. G. Koch te Kampen. WIL Nu komt in behandeling een request van mej. P. Janssen, houdende, onder overlegging van desbetreffende verklaringen van den heer dr. J. L. Goemans, den districts-schoolopziener mr. C. De Witt Hamer en Ged. Staten van Zeeland, verzoek a. om eervol ontslag als onderwijzeres bij het lager onder wijs, wegens voortdurende ongesteldheid, en b. om eene jaarlijksche bijdrage van gemeentewege, op grond van zestienjarigen diensttijd. B. en W. stellen voor, beide verzoeken toetestaan, het laatste tot wederopzeggens toe tot een bedrag van 100 's jaars, waardoor van de gemeente geene grootere uitgaaf dan thans wordt gevorderd, aange zien adressante een traktement van 600 geniet en de nieuwe onderwijzeres op 500 woidt benoemd. De financiëele commissie adviseert gunstig op dit verzoek, en het tweeledig voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Te barer vervanging wordt benoemd mej. A. C. H. Ittmann te Tolen met 7 st., tegen 4 op mej. S. J. Van den Berge te Vlissingen. VIII. Aan de orde is de rekening over 1891 en begrooting voor 1892 van de gasfabriek, met voor stel van B. en W. tot aanneming waarvan de finan ciëele commissie adviseert. Overeenkomstig dit voorstel wordt de rekening goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 26581,69 !/2, en de begrootiug in ontvang en uitgaaf op 25707,75, terwijl de prijs van het gas en de huursom van de meters worden bepaald oxi hetzelfde bedrag als voor 1891. IX. Daarna wordt gelezen het voorstel van B. en W. en het gunstig advies der financiëele com missie tot verkoop van het x>erceel in de Pieter Jaspersestraat, aan de gemeente gelegateerd door wijlen Geertruida Zweedijk, terwijl omtrent de be stemming der opbrengst een nader voorstel van B. en W. zal worden ingewacht. De heer De Jonge Mulock Homoer heeft bezwaar tegen dit voorstel. Hij kan zich niet voorstellen, dat de erflaatster een huis aan de gemeente legateert met de bedoeling, dat deze het onmiddellijk te gelde maakt. Hij gelooft veeleer, dat zij met dat legaat eene blijvende herinnering aan haar (de erflaatster) heeft gewenscht. De Voorzitter merkt op, dat, zoo de erflaatster deze bedoeling had gehad, zij daarvan in haar tes tament zou hebben doen blijken. Dit bevat geene enkele voorwaarde op dit punt, zoodat men evenzeer de tegenovergestelde bedoeling onderstellen kan. Bo vendien ligt het weinig op den weg van het gemeente bestuur dergelijke huizen bij verhuring erop na te houden. Het voorstel wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1, die van den heer De Jonge Mulock Houwer. X. Overeenkomstig een voorstel van hetzelfde college, en met gelijk advies wordt aan M. Buitendijk afgestaan de oppervlakte van 2 centiaren gemeente grond begrepen in zijn perceel aan de Mattheus Smallegangesbuurt, zulks voor den prijs van 4. XI. Nog wordt besloten tot wijziging der be grooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1892, door daarin te brengen de nog te erlangen bedragen van het rijks-subsidie en het provinciaal renteloos voorschot voor de werken aan den mond der haven en het totaal van heiden onder de uit gaven voor die werken. XII. Voorts wordt toegestaan eene af- en over schrijving op de begrooting voor 1892 tot teruggave van te veel betaald vergunningsrecht aan J. B. Laboyrie, als zijnde de huurwaarde zijner drank lokalen bij herschatting op een lager bedrag gesteld dan bij de eerste schatting. XIII. Ten slotte wordt door B. en W. aangeboden het J aarverslag van den toestand der gemeente over 1891 met bijlagen, waarvan bereids een gedeelte gedrukt is. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. I£ol ij ns plant. Bij de jaarlijksche prijsschieting om het koningschap in de handboogschutterij Clau dius Civilis" alhier werden de meeste (6) juinten behaald door den heer D. Klaasse, die dus voor dit seizoen koning is, en wel ten tweeden- hoewel niet achtereenvolgenden male.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1